MI1U1I Nieuws- en Advertentieblad voor de frowiici® Utrecht C ifi gffige m No. 100. Zaterdag 14 December 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per poet door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag, Uitgever J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 37. Telephconn. 69. ADVERTENTIËN: Van 1regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsmimte. voor de lezers vau deze courant Het beden verschenen 37e nummer van den vierden jaargang van n'-irhiilad .m bevat o.a.: Dr. ABRAHAM KUYPER, IN ZIJN STUDEERVERTREK. Voorts: De begrafenis van de Gra vin van Vlaanderen. Een drietal interessante foto's van den Balkan oorlog, als: De Duitsche Matiozeri te Konstantinopel, die het Gezantschap bewaken. De pooit van Konstan tinopel, waardoor de Bulgaren van plan waren geweest, de stari binnen te. rukken. Een Turkeche afdeeling achter de verschansingen van de Tschatalscha-linie. Vervolgens: Een belangwekkend artikel overdeCholera. »die ook al samenspande tegen Tur kije", met vier foto's van cholera- baccillen. De Skisporl te Oberam- mergau. Nederlandsche officieren, winnaars van den American-Cup op het Concours llippique te New-York. Het africhten van trekhonden voor de mitrailleurs in het Nederland scha leger. Medaille, uitgegeven door de Kon. Utr. fabriek van C. J Begeer'te Utrecht, tor gelegenheid van de a. s. opening van het Vredespaleis. De speelmakker van het Regiment. Eenige interessante kiekjes in 's-Rijks Artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug bij Amsierdam, met 7 foto's, als Pantsergranaten op de draaibank. Het afdraaien van Marinegranaten. Het gieten der kogels. Het be wet ken der geweerkolven.Het vul len der kogels. Het sorteeren der afgewerkte hulzen. De afdeeling der draagbare wapens. Ten slotte De zestiende Esperanto- les. De Rubriek van Redacteur X. Het vervolg van den oorspronke- lijken roman van Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe) ge titeld «Donkere Wolken", en het Kindernummer »Ons Prinsesje", met onderhoudende en leerzame lectuur voor onze Kinderen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abocneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i ceuts thuis bezorgd. Prins Luitpold van Beieren, t Prins Luitpold van Beieren, de een- en-negontig-jarige, die gedurende meer dan dertig jaar als regent over het Beiersche Koninkrijk geregeerd heeft, is j.l. Woensdag gestorven, en onge twijfeld zal de rouw over zijn heen gaan algemeen zijn in het Beiersche land, warrt zeker is hij populair bij zijn volk als weinig vorsten in de Duitsche staten. Als derde zoon van Koning Leopold den Eerste, heelt prins Luitpold in zijn jongelingsjaren wel nimmer ge droomd dat hij nog eenmaal gedu rende tientallen van jaren de kroon der Beiersche Koningen zou dragen, al was het dan maai in de hoedanig heid van regent. En eerst op zijn vijf- eri-zestigsle jaar gebeul de bet dal de Prins, een oud-gedieride al, dio inde oorlogen van '06 en 70 zijn sporen bad verdiend op de slagvelden, ge roepen werd tot het regeeringsambt, als regent over zijn neef, den onge- lukkigen en genialen Lodewijk den Tweede, den vriend van Richard Wag ner, den stichter der schitterende en weelderige kasteelen in de omgeving van Miiiicben, die toen tot algdheelen waanzin was vervallen. Aanvankelijk was het Beiersche volk weinig inge nomen met den nieuwen regent wiens eenvoudige aard zoozeer afstak bij dien van den genialen Lodewijk, vooi wien de Beieren een bijna afgodischen eerbied koesterden, ofschoon hij. met hel geld uit de belastingen op een zonderlinge manier omsprong, een manier, die hi el dicht bij verkwisting kwam. Langzaam aan evenwel heb ben de Beietsche bergbewoners, juist om zijn eenvoudig, natuurlijk gemoed en de oprechte en onomwonden manier van omgaan met de onderda nen, den Piins-Regent leeren waar- deeren en liefhebben, steeds meer, toen met het klimmen zijner jaien men meer en meer in hem de figuur van den »laridsvader« ging zien. Ook na Koning Lodevvijk's tragisch einde in de golven van hal Slarnber- ger meer, kwam er geen einde aan Luitpold's regentschap, want Lode vvijk's opvolger, zijn broeder Otto, was eveneens geestesziek en vei toeft sinds zijn kinderjaren reeds tn een gesticht. Voor hem heeft prins Luitpold de regeering waargenomen tot op den dag van gisteren. Hij heeft dat niettegenstaande den zwaren last zijner jaren steeds met de grootste zorg, grondwettig en toch onafhankelijk gedaan, en hel ligt ons nog versch in het geheugen, hoe hij voor een jaar in het Beiersche poli tieke leven ingreep op een wijze, zooals het hem zijn plicht als constitutioneel monarch voorschreef: tegen den wensch van zijn regeering en van de Kamer-meerderheid in ging hij over tot parlements-ontbinding, wijl bij reden had te vermoeden dat de samen stelling varr de Kamer niet meer be antwoordde aan den werkelijker) wil des volks. Prins Luitpold van Beieren werd den 12n Maart 1821 geboren. De nieuwe Prins-Regent zal de zoou des overledenen zijn. Prins Lodewijk, geb. 7 Jan. 1845 en gehuwd met de Oostenrijksche Aartshertogin Maria Theresia. De ontevredenheid onder het spoor wegpersoneel in Engeland is opnieuw tot uitbarsting gekomen naar aanlei ding van een overigens onbelangrijk incident. Een machinist was wegens dronkenschap in rang achteruitgezet, nu ongeveor een maand geleden, en de vakvereeniging verzocht eerherstel voor hem. Daar de maatschappij dit weigerde, heeft men een groote mee ting georganiseerd waar tot de staking besloten werd. Meer- dan 3000 man van de Noord-Ooster-spoorweg heb ben Zaterdag het werk neergelegd. Het was de maatschappij slechts met giootn moeite mogelijk enkele treinen te laten loopen eri de electrische dienst tusschen Newcastle en de kust kon alleen met lange tusschenpoozen onder houden worden. Het passagiersverkeer heeft men, naar sommige berichten te oordeelen, geheel moeten stopzetten. Feitelijk is bet noorden van Engeland thans zoo goed als geïsoleerd. Er heerschl vooral in degoederen-stations groote wanorde, door de opeenhoping van Kerstmiszendingen. Aan verschei dene belangrijke stations hebben de stationsboamten en de kruiers zich met de stakers solidair verklaard, wat het goederenvervoer natuur lijk geheel onmogelijk maakt. De schade, die door vele fiima's geleden wordt wegens de onmogelijkheid om de Keistmisartike- len te verzenden, moet zeer aanzienlijk zijn. De prijzen van de noodigste leverisbehoefren, o. a. die van steen kool, zijn oogeribl.kkelijk gestegen, daar de nood zich onmiddellijk heeft doen voelen. Een Reuter telegram meldt, dat de arbeiders in de haven van Newcastle eveneens in staking gegaan zijn. Uit het feit, dat in die haven jaarlijks 7,000,000 ton steenkool ver scheept wordt,kan men reeds eeniger- mate opmaken hoe nadeelig deze staking voor de welvaart van Engeland moet zijn. Een poging om in het Consett- district een trein te laten verongeluk ken, heeft men nog tijdig kunnen verijdelen. De stakingskoorts breidt zich ook onder andere categorieën van werk lieden uit. Te Dublin hebben de zee lieden met staking gedreigd, indien het loon niet verhoogd wordt. Internat. Roode Kruis vloot. De »N. R. Ct." heeft van zeer be voegde zijde vernomen, dat het Ne derlandsche Roode Kruis een plan ontworpen heeft tot het in het leven roepen van een internationale Roode Kruisvloot. Men herinnert zich dat door Neerlandia dezer dagen een wonsch in dien geest werd geuit. De ontwerper gaat uit van de mee ning, dat het karakter van bedeeling aan het verleenen van de hulp moet ontnomen worden, en hij zou daar voor in de plaats willen stellen een internationale verzekering. Het ontwerp beoogt het in het leven roepen van een internationale vloot van op zijn minst drie groote Roode Kruis-schepen, waarvan het beheer en de exploitatie zouden berusten bij het internationale comité te Genéve. Deze schepen zelf zouden reeds een groote ruimte bieden voor de verple ging van gewonden en zieken en voor het medevoeten van een ruime hoe veelheid ambulance-materiaal naar eenheidstypen bovendien zouden zij, naar omstandigheden gebezigd kun nen woideti voor de sanatorium-be handeling ter zee. De bemanningdenkt men zich internationaal, evenals een kern van ambulance-personeel, dat steeds op de schepen aanwezig zou moeten zijn en in tijden van mobi lisatie onmiddellijk kan worden uitge breid door tevoren samengestelde groepen van personeel. De exploitatie zou dan plaats vin den gedeeltelijk door het bezigen van de schepen als herstellingsoorden en de kosten zouden verder te vinden zijn door schenkingen eendeels, ander deels doordat alle landelijke Roode Ki uiscomité's zich zouden verbinden tot een jaarlijksche vrijwillige bijdrage. Bij mobilisatie zouden de oorlogvoe rende natiën verplicht zijn tot een uitkeering, waarvan het bedrag door het internationale comité te Gerè.e bepaald kan worden. Elke oorlogvoe rende pai lij zou de beschikking krij gen over een schip, terwijl het derde in reserve zou blijven, het transport wezen zou door stoomhaikassen eriz. geregeld kunnen worden. Zoo georganiseerd, kan natuur lijk van een soort bedeeling riiet meer ge sproken woiden, integendeel zullen de partijen, die zelve haar aandeel in de kosten drógen, hulp kunnen eischen die bedoeld is als oen algemeene reserve op hetgeen eigen ger.eeskur Uiige diensl en Roode Kruis in staat .zijn te bieden, en die voor den be etrokken Staat grooter en kostbaarder I moeten zijn, indien b.v. zou blijken, dat I de eigen organisatie verwaarloosd is. De ontwerper verwacht van zijn plan o.m. ook een nieuw element van verbroedering en hij meent, dat ons optreden bij den Balkanoorlog ons het recht geeft, in deze het initiatief te Behandeling als noodwet van de pensioniieering der gemeente ambtenaren. Een juichtoon is opgegaan in de gezinnen van de tienduizenden ge meente-ambtenaren door geheel hel land, daags voor Sint-Nicolaas, toen de dagbladen hun brachten het heer lijk bericht, dat de regeering thans eindelijk bij de Tweede Kamer der Staten-generaal heeft ingediend de ontwerpen van de reeds tientallen van jaren met vurig verlangen verbeide pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren en voor hunne weduwen en weezen. Dat dit verlangen vooral de laatste jaren zoo groot was als nimmer te voren, bewees wel de aan houdende, krachtige en onvermoeide actie van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren. Reeds be gon men hier en daar te wanhopen of de tegenwoordige regeering nog wel gelegenheid zou vinden om, zooals zij het herhaaldelijk had uitgedrukt, deze zaak »tot een goed einde te brengen". Een schande noemde minis ter Heemskerk in de Tweede Kamer het ontbreken van deze regeling en inderdaad weid daarmede niet te veel gezegd. Er is dan ook alle aanleiding om deze ontwerpen te behandelen als noodwet. Dat is blijkbaar ook de be doeling van de regeering, die immers voorstelt de bij koninklijke boodschap van 2 December ingediende ontwer pen reeds 1 Januari a s. in werking to doen treden. Hoezeer de Tweede Kamer ook met werk overladen is, kan zij tegen behandeling als nood wet zeker moeilijk bezwaar maken. Er is inderdaad noodstand, het be ginsel is sedert jaren algemeen erkend en de totstandkoming behoeft niet noemenswaardig tijd te vorderen. Twistpunten, die bij de regeling der materie nog konden rijzen, zijn op gelukkige wijze tot oplossing gebracht of ontweken. De regeling sluit zich aan bij de burgerlijke pensioenwet, die in de practijk reeds de vuurproef heeft doorstaan. De hoop is dan ook zeer levendig onder de gemeente ambtenaren, dat de Tweede Kamer binnen zeer enkele dagen de ontwer pen in de afdeehngen zal onderzoe ken, dat het vooi loopig verslag levens eindverslag zal mogen zijn en dat bij een van de hoofdstukken der staats- begrocting (binnenlandsche zaken of financiën) deze dringende regeling zal worden behandeld en aangenomen. Mocht de totstandkoming dan mis schien toch nog iets later worden dan 1 Januaii 1913, dari mag zeker wor den vertrouwd, dat, nu deze datum eenmaal voorgesteld is, tot 1 Januari 1913 terugvvei kendo kracht zal wor den verleend De gemeente-ambtena ren en hunne vrouwen en kinderen, de gemeenten wier belangpii bij deze zaak mede in hooge mate zijn betrok ken, zij hebben er recht op, dat de aangelegenheid als noodwet worde afgedaan. Het centraal persbureau van den Nederl. bond van gemeente ambtenaren. De salaris-meeting der onder wijzers, Zondag in Deri Haag gehouden, werd door zoovelen bezocht, dat het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pon te klein was, waarom ook in Diligentia werd vergaderd. De voor zitter, de beer Van Zadelhof, deelde mede, dat een groot aantal brieven en telegrammen waren ingekomen, uit Binnen- en Buitenland. Een tien tal kamerleden was aanwezig. Na afloop werd de volgende motie aan genomen De vergadering, uitgeschreven door het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers,gehouden don 8sten Dec. 1912 in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, gehoord de inleiders, overwegende, dat een der eerste voorwaarden voor goed volksonderwijs is een goed ge- salariëerde onderwijzersstand, dat reeds sedert jaren Nedei land in dit opzicht behoort tot de meest achter lijke staten van Europa; dat vooral ten plattelande de nood dermate is gestegen, dat de onder wijzer daar ternauwernood in staat is in zijn allereerste levensbehoeften te voorzien, terwijl ook in de steden de salarieering verre blijft beneden dat gene, waarop de onderwijzer krachtens

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1