Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Semengd Nieuws. INGEZONDEN. zjin positie in de maatschappij en de waarde van zijn ambt recht heelt, dat dit zijn nadeeligen invloed moet doen gelden op de ontwikkeling van ons volksonderwijs en de welvaart van het Nedeilandsche volk; dat een afdoende regeling van de salariëering der onderwijzers dus niet alleen is een eisch van recht en bil lijkheid tegenover de betrokken amb- venaren, maar ook door het belang dan den Nederlandschen staat gevor- terd wordt; van meening: dat de voorgenomen maatregel van een kinder-toeslag vernederend en beleedigend is voor den onderwij zersstand dat deze maatiegel het recht van allen op een betere salarieering ver kort tot een aalmoes aan sommigen; terwijl bovendien een spoedige afdoende verbetering daardoor wordt tegengehouden, waarom deze maat regel met de meeste beslistheid dient te worden afgewezen; spreekt als haar oordeel uit: dat een spoedige ingrijpende wijzi ging van art. 26 der wet op het lager onderwijs, op den grondslag: gelijk loon voor gelijke diensten zoowel in 't belang van den onderwijzer als van het onderwijs gebiedend noodzakelijk moet worden geacht; cn dringt er bij de regeering en volksvertegenwoordiging op aan, het daarheen te leiden, dat bedoelde wets wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand komt." RECLAME. De voordracht voor de be noeming van een onderwijzeres aan de U.L. school A, bestaat uit de dames 1. Mej. M. N. Roodhuyzen te Amsterdam. 2. Mej. J. C. R. Klaassen te Eer beek. 3. Mej. E. C. Timminek te Resteren. De heer H. M. van Uaselen slaagde aan de Utrechtsche universi teit voor het le gedeelte van het candidaats-examen in de Theologie. De huisvlijt-tentoonstelling op touw gezet door het R.K. drankweer- comité gaat niet door. Aan het politie-bureau zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een tafelmes met zilveren heft en een wit metalen lepel en vork, door den reinigingsdienst in bet huisvuil ge vonden. Bij de menage der alhier in garnizoen liggende militairen zal een proef worden genomen met buiten landse!) bevroren vleesch. Het zal geleverd worden door de Maatschappij van verduurzaamde levensmiddelen »Vianda" te Hoek van Holland tegen 53 cent per Kilogram. Door de R.K. tabaksbewerkers alhier is eene vakvereeniging opge richt. Het bestuur bestaat uit de heeren W. v. Barneveld, voorzitter, B de Winter, secretaris, en J. Haselaar, penningmeester. Quick speelt morgen tegen Robur et Velocitas te Apeldoorn en H V. C. tegen N. E. C. te Nijmegen. Naar aanleiding van diens rekest, gesteund door de adviezen van den Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs de Commissie van Toezicht en de directeur der 1I.B.S. stellen Burge meester en Wethouders den Raad voor de jaarwedde van den leeraar in gymnastiek aan die inrichting met f200.— te verhoogen. De in ons vorig nummer tegen a.s. Dinsdag aangekondigde lezing van mej. Neeltje Lokerse is tot nader order uitgesteld. Bij Kon. Besluit is tot ontvanger der registratie en domeinen alhier benoemd de heer P. A. van der Scheer, thans als zoodanig werkzaam te Wer kendam. In eene j.l. Donderdagavond gehouden bijeenkomst is besloten tot het oprichten van een plaatselijke afdeeling van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. C. Eek voorzitter. J. H. In 't Veld secretaris en G. A. Lodder penningmeester. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook vergaderde deze vereeni- ging Woensdagavond in »deZwaan*. De notulen van 11 Nov. werden na opening der vergadering gelezen en goedgekeurd. Nadat de twee adspirant- leden als lid werden toegelaten, kwam aan de orde de reglements-wijziging. Deze was vooraf in druk aan de leden toegezonden en gepubliceerd in de bladen. Met uitzondering van enkele geringe wijzigingen werden de voor gestelde bepalingen aangenomen. De Voorzitter dankte den heer Eggink voor hetgeen hij voor H. en N. had gedaan. Door zijn toedoen is de zaak bijeengebleven. Ook heeft hij een moeilijke vergadering geleid. De heer Eggink dankte hem voor zijn vriondelijke woorden en het Be stuur voor al wat het doet voor H. en N. Nadat de heer Fontein antwoord op zijn viaag, wanneer de afgevaardigden naar het Middenstandscongres te Deventer verslag zullen uil brengen, had ontvangen, sloot de Voorzitter de vorgadering. Electromotoren in de klein-industrie. Donderdagavond hield de heer C. D. Nagtglas Versteeg, electro-techni-ch ingenieur te Bussum een vooidrachl over bovengenoemd onderwerp in de bioscoop »De Arend." Hiertoe was bij uitgonoo ligd door een commissie uit de Kamer van Koophandel. Veel neringdoenden w aren ter vergadeiing. Ook merkten we op Burgemeester en Wethouders, vele raadsleden, den directeur der Gas fabriek en andere autoriteiten De heer 11. van Haselen opende de vergadering en dankte allen voor de opkomst. Hieruit bleek volgens spr., dat bet onderwerp van actueel belang is en dat het verlangen naar electrische energie sterk toeneemt. De kleinere gemeenten in onze om geving piofiteeren reeds van de elec trische kracht. Bij de inwerking stelling van de waterleiding zal geen electrische stroom geleverd worden hierom dankte hij den voorzitter der Kamer, die de commissie benoemde, welke 480 circulaires rnet vragenlij-t verzond. Hiervan zijn ongeveer 100 met toestemmend antwoord terug gekomen. Hierna verkreeg de hper Nagtglas Versteeg het woord. Deze begon met er op te wijzen, dat de bestaansvoorwaarden voor de klein- industrie steeds zwaarder worden, dat de lootien stijgen en de grondstollen duurder worden. Hieruit volgt, dat men gaarne gebiuik maakt van de middelen van de moderne techniek om de productiekosten te verminderen. Spreker gaf nu een historisch over zicht. De eleclrotecbniek is iets van de laatste jaren. De uitvindingen van Siemens en anderen zijn nauwelijks 40 jaar oud. Eerst gebruikte men electriciteit voor verlichting. De eerste centrales produceerden gelijkstroom, en weldra volgden wissel- en draai stroom met de ontwikkeling der electrische centrales. Toen de be hoefte ontstond aan machines met een capaciteit voor de maximale belasting des avonds, richtte menaccumülatoren- batlerijen op. In de avonduren kon men dan slroom bijleveren uit de accumulatoren. De machine diende in staat te zijn een aantal kilowaht- uren te leveren. En nu stelden de accumulatoren in staat dit aantal K.W.-uren te verminderen. Dit feit leidde er toe de electrische energie ook voor andere doeleinden te gebruiken. Verder liet spreker zien boe accu- mulatoien worden geladen bij geringe belasting. Het spreekt van zelf, dat men later er toe kwam krachtstroom te verkoopen. Eerst waren de tarieven te hoog, doch deze werden allengs lager, zoodat de pi ijs thans geen bezwaar meer kan zijn. Na de gebruikelijke eenheden ver klaard te hebben, kwam de electro- magneet aan de beuit en daarna de eleelro-motor, die bestaat uit een samenstel van twee electro magneten. De prijzen waarvoor elecirischen stroom woidt geleverd zijn langzaam verminderd. Het z. g. dubbvltanef is tegenwoordig zeer in zwang. Decen trale zorgt, dal de machines capaciteit hebben voor voldoende licht. De prijzen moeten zoo laag mogelijk zijn1 Dit kan alleen als de centrale een zekere belasting krijgt, waarom district-centrales zeer zijn aan te be velen. In de groote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is het afzet gebied groot genoeg, maar de kleinere plaatsen, zooals Nijmegen en Leiden zoeken uitbieiding in de omgeving Het belang der gemeenschap is ook gediend door de electrische energie, nl. het verdwijnen van den rook- en roetplaag. Spreker somde nu op de eigen schappen van den electromotor. Hij zet zich zelf aan, kan met snelloopende werktuigen worden verbonden overal geplaatst en uitgeschakeld worden. De kosten var, opstelling zijn laag. Om dit te bewijzen vergeleek spr. een electromotor van 5 P. K. met een gasmotor van 6 P. K. en kwam tol deze cijfers: Aanschaffing E. motor 300. Rente en afschrijving 30 Directe exploitatie 20J Smeer enz2. Water10.- Totaal f 548. - Aansschaffing Gas motor 1600. Rente en afschrijving 192. Directe exploitatie 151.20 Smeer, enz50 Water10. Totaal f 2003.20 De kosten per jaai bij een E motor zijn dus f2i8.en die bij een G inotor f403 20. Deze cijfeis zijn niet geflatteerd, maar aan de weikelijkheid ontleend. De praclische resultaten in ver schillende bedrijven zijn schitterend, wat met cijfers werd aangetoond. Ten slotte liet spieker de verschillende toepassingen van den electro-motor in de klein-industrie zien. De heer Van Haselen zeide, dat er gelegenheid was, vragen te stellen, welke door den inleider gaarne zouden woiden beant woord. Geen der aanwezigen had echter iets te vragen, waaruit hij concludeerde, dat deze reeds door de voordracht beantwoord waren. Met een woord van dank aan den spreker sloot hij vervolgens de vergadering. Wanneer we uit andere stukken niet beter wisten, zouden we van Bernard Shaw na »Te Wapen" te hebben zien opvoeren, geen hongen dunk als auteur krijgen. Zijn geestig heid is in dit stuk al van bijzonder laag gehalte. Voor de vertooning zelve echter niets dan lof. Verkade was uitstekend als de beroepssoldaat, kapitein Bluntschli, op uitnemende wijze gesecundeeid door zijne eebtgpnoote Enny Vrede voor het eerst na lange ongesteld heid weer voor het voetlicht in de rol van Raïna. Het echtpaar Kerck- hoven als majoor PethofI en Catherine had de lachers op hun zij. Henriëtte van Kuyck was zeer goed als Louka, vooral in de tooneeltjes met den beer Joh. imrott, de eenige die af en toe wat hou'erig deed, terwijl ook de heei Petro Beukrnan als de huisknecht Nicola een woord van lof niet mag worden onthouden. De ensceneering door den heer Ver kade verzorgd wekt bewondering, als men ziet wat hij van een klein tooneel als dat in Amicitia weet to maken. Concert Aldo Antenietti. Aldo Antonietti te hooren spelen is een onbeschrijfelijk genot, waarop men zich reeds dagen van te voren kan vergastenhem te hooren is hem bewondeien, den machtigen kunste naar. Hij heeft een gedistingeerd, ont wikkeld publiek, dat met onverdeelde aandacht luistert. Zoo was het ook gisteravond in Amicitia. Het applaus en dit publiek is er niet zoo kwistig mee was daverend, vooral toen een prachtig bouquet aan mevrouw Antonietti (mej. Jetty Morsel) werd aangeboden. Ook haar spel isaf;oók zij beheerscht zich volkomen. De beide kunstenaars hebben ons een avond van onverdeeld genot verschaft, waarvoor we hen niet dankbaar ge noeg kunnen zijn. ZONDAG 15 DECEMBER. Rcnionstrantsrhe kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. flooykaas. Doopsgezinde Kring. Logcgebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lü'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. II. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorrn. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gerel'orin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds Teerink. Collecte voor de Kas voor Emerit pied., Weduwen eri Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/t uur, de Heer C. W. M. Etgeman, van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, de lieer C. W. M. Eigeman. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier", 's Av. 9J/t uur, Godsdienstoefening. Voorm. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muut huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. In de laatste vergadering van geërfden in de thans niet meer be staande Kootwijker Maalschap werd, in verband met een reeds vroeger ge nomen hesluit, goedgevonden de som van f1200 le bestemmen voor ver harding van den zandweg van de halte Asselt naar Kootwijk. Dit geld zal worden gesteld in handen van Burge meester en Wethouders dezer ge meente, om te zijner tijd met de ge kweekte rente voor genoemd doel te dienen. Een voorstel om behalve deze som, nog een ander bediag voor be doelde verharding besclukhaat testel len, werd met 84 tegen 10 stemmen verworpen.' De verdeeling dezer Maalschap, ge last bij vonnis der Rechibank te Utrecht d.d 25 October 1899, beeft ruim 13 jaar in beslag genomen. NederVeluwe. Men schrijft uit Barneveld aai: het N. v. d. Dag Drie wildstroopers ontmoetten van nacht een paar personen, die in bet bezit waren van een gioot getal kip pen, welke zij bij den landbouwer J. van den Bosch, aldaar, hadden ge stolen. Het drietal gaf daarvan terstond kennis aan de politie, die de kippen dieven aanhield en gevankelijk naar Utrecht oveibracht. Het is zeker niet alledaagsch, dat wildstroopers zoozeer samenwerken met de poiitio. De aangehoudenen zijn genaamd J. H. en C. v. d. K., en behooren thuis te Amersfoort. Zij waren voor nemens geweest de gestolen kippen op de maikt te Putten le gaan ver koopen. Ecu hondenrestaurant. Te Londen wordt er dikwijls over geklaagd, dat dames hare hondjes medebiengen iri restaurants, waar ze baar lievelingen laten eten van hare boiden on do viervoeters dikwijls ge bruik maken van de gelegenheid om bet anderen bezoekers lastig te maken. Dat beeft een ondernemende dame, die een restaurant houdt in Paulton square. Chelsea, op een denkbeeld ge bracht, dat vermoedelijk zoovel bij hon- denliefhebbers als anderen in den smaak zal vallen. Zij heeft nl. een eet zaal voor honden ingericht. Terwijl de dames nu in de gewone eetzaal haar diner gebruiken, wordt aan honden hun maal opgedischt in een andere kamer, waar een vrouw hun de kostjes voordient, waarvan zij het meest hou den. Voor zoo'n hondenmaal wordt slechts drie stuiver betaald. VOOR HET LEVEN: Niemand houdt van een al te een- voudigen, terughoudenden man, al zijn velen niet uitgepraat over liet schoone der bescheidenheid en andere dingen, waai van ze geen versland hebben. Te groote bescheidenheid is zelfs een groote fout. Een man die op zijn 20e jaar niet ijdel is, is op zijn 4üe slordig. Een weinig ijdelheid staat een jongen man goed, het is menschelijk. Ik mag graag zien dat een jonge haan zijn veeren opstrijkt, zijn hals uitstrekt en kraait als behoorde hem de geheele wereld. Aan de Actief-dienende, Gepension- nee.rde en Eervol ontslagen Offi cieren van Land- eu Zeemacht, hier te lande en in de Koloniën. Geachte Kameraden Zooals u allen bekend is, bestaat in ons land de Koninklijke Neder- landsclie Bond van Oud-onderofficieren, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, 8 Maart 1888, No. 24, Eere-Yoorzitter Zijne Excellentie Jhr. C. W. A. van der Wijck, oud Gouverneur Generaal van Nederlandsch-lndië. Die Bond streeft er naar in geval van nood, ziekte of overlijden, den kameraden, bunnen weduwen en weezen steun te verleenen, een streven dat zeker niet mag worden gering geschat. En zooals iedere voor een goed doel werkende vereeniging haren arbeid tracht uit te breiden, zoo wil de bond verder gaan, gedachtig aan de woorden «Stilstand is achteruitgang." Hij wil trachten te komen tot stichting van een Kust- en Vacantieoord (geen sanatorium) waar leden en niet-leden, gewezen en nog dienende onder officieren van Land- en Zeemacht hier te lande en in de Koloniën, tijdelijk tegen de minst mogelijke vergoeding hunne intrek kunnen nemen, of hun verlof rustig doorbrengen. In het jubileumjaar 1913 zal de bond zijn 25-jarig bestaan viereD en zou als blijvende herinnering aan dat feest gaarne uitvoering geven aan het denkbeeld Het stichten van een East- en Vacantie oord geen sanatoriumvoor alle Oud en Actief dienende onderofficieren van Land- en Zeemacht in «Nederland en zijne Koloniën cn voor hunne gezinnen." Door toezegging van den Weledel geboren Heer W. Salomonsky, be schermheer der Afdeeling Nijmegen, heeft de bond reeds de beschikking over een stuk grond groot 6000 M=, zeer gunstig gelegen bij die stad. Doch het geld, waarover de Bond beschikt mag hiervoor niet worden gebruikt. Daarom is voor 'tdoel een fonds opgericht, waaraan de leden van den Bond door het geven van rentelooze voorschotten van ƒ24.12.10. ƒ5.kunnen deelnemen. Wil men alleen op deze wijze het doel bereiken, nu, wij voelen het, dan ligt het tijdstip van oprichting nog in een ver verschiet. Kameraden, zonder hier te kort te willen doen aan onze achting voor de mindere militairen van Leger en Vloot, w-ij weten allen, dat de onder officieren den vasten schakel vormen tussc.hen ons en de minderen. Zij zijn de mannen, die ons in ons werk hebben gesteund en nog steunen. Ligt het dan niet op onzen weg ook hen te steunen in dit hun streven Ja! En daarom roep ik hierbij u aller medewerking hiervoor in. Ieder uwer steune hen in hun voor nemen, naar de mate van zijne sympathie voor den onderofficiersstand en van zijn geldelijk kunnen, door eene gift in eens of wel door eene jaarlijksche bijdrage. Voor de in ontvangstname en ver antwoording en de overdracht aan het Hoofdbestuur van den Bond voor noemd, stelt ondergeteekende zich gaarne beschikbaar. Hoogachtend, 's-Gravenhage, December 1912. W. F. H. SCHOENMAKER, Gepd. Kapit. Kwartiermeester O.I.L. Columbusstraat 164. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 5 tot 12 December. Geboren Helena, d. van mr. Johan nes Diedericus Weikman en Menriette Repalius. Hendrik Adriaan, z. van Hendrik Rodrigo en Adriana van der Wal. Hendrik, z van Hendrik Brouwer en Lubbertje van de Bunt. Herin anus Wilhelmus Marie, z. van Petrus Delen en Johanna Jacoba Boo nekamp. Gerrit, z. van Antonie Ilagebeuk en Barta Everanla Stoeken- broek. Frederica Charlotte Spencer, d. van William James Elce en Marga- retha Iloltz. Pieter, z. v. Cornelis Engelbertus Schulpzand en Maria Constantina Schippers. Wilhelmus Antonius, z. van Petrus Leonards en Alida Maria Smit. Andries Jacob, z van Hendrik Mulder en Jannetje Zoeten. Albertus, z. van Wilhelmus Willebrordus Hazelaar en Maria Wil- lemina Jaarsveld. Nui, z. van Ger rit Pieper en Engeltje van den Broek. Theodoor Marie, z. van Daniël van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2