BUITENLAND. BINNE NLAND. Plaatselijk Nieuws. Daarbij komt nog iets antiers. De Duitsche metaalindustrie maakt in voortdurend toenemende mate ge bruik van zeer groote gasmotoren. Bij die motoren is (ook voor electrische kraehtsoverbrenging) haast algemeen gerekend op een groote overmaat van reservevermogen. Ook dit draagt er toe bij, dat de Duitsche statistische cijfers extra hoog zijn opgevoerd. In tegenstelling van de Nederlandsche cijfers, die te laag zijn gehouden. Kortom: de vergelijking, welke de Tariefvereeniging opstelde ten einde de minderwaardigheid der Neder landsche industrie aan te toonen, is volkomen onbruikbaar. Wil de Tarief vereeniging haar werk voortzetten in de eenmaal gekozen richting ze zal dan naar ander en beter materiaal moeten omzien. Thans heeft de schiijver der Tariefvereeniging alleen maar bewezen, dat ook hij nog be hoort tot degenen, over wier statistisch knutselwerk De Bosch Kemper zoo bitter klaagde «deels omdat de stati stieke opgaven nog niet de vereischte waat borgen van zekerheid geven, deels omdat men de kunst nog niet ver staat om de statistische cijfers te lezen". Sedert het voorgaande geschreven werd diende ons het geluk, dat we er in mochten slagen de hand te kunnen leggen op een Duitsche stati stiek, die (in tegenstelling van het statistisch geknutsel der Taiiefver- eeniping) voor vergelijking met de Nederlandsche stoomstatistiek wel in aanmerking kan komen. Zwijgen de ambtelijke opgaven van het Duitsche Rijk over het ver wat mingsoppervlak der stoomketels, voor sommige gewesten is een stati stiek aangelegd, die met de Neder landsche overeenstemt. Een dier ge westen is het koninkrijk Saksen. En aan een opgaaf van het Königlich Statistische Landesamt danken we voor dien belangrijken industriestaat de volgende cijfers. Feststehende Daiupfkesscl. I Jan. 1896 I Jan. 1908 (bez. ani Schlnss dc3 Jabrcs 1896). Za.ll Ileizflache 9019 455L333 (bez. am Scbluas dea Jaboea 1907). 11.130 Heizfldche in q. nj. 729.015 De vermeerdering van het aantal stoomketels bedroeg dus 23 4 pCt. De vermeerdering der capaciteit bedroeg 58.7 pCt Voor Nedeiland vermeldt de Tarief vereeniging zelve een vermeerdering der capaciteit van 82 pCt. Het blijkt dus, dat de uitbreiding der voor riijver- heidsdoeleinden aangewende stoom kracht over het tijdvak 1S951907 in Nederland aanzienlijk grooter is geweest dan in Saksen. Zouden we nu van de Tariefver eeniging mogen vragen, dat ze de absolute onjuistheid van haar be- weringen erkennen gaat? Of is dat te veel gorergd? Balkan-gruwelen. Aan een particulier schrijven van een te Kavalla vertoevende buiteri- landsche dame, die ooggetuige is ge weest van de, in de eerste helft van December aldaar plaats gehad heb bende gebeurtenissen, wordt het vol gende ontleend Op 9 December kwamen 's morgens om 8 uur een vijftal komitjadspi's de stad binnen, namen den gouverneur gevangen en verklaarden Kavalla voor een Bulgaarsche stad. De nobele Grie ken, die hier wonen, maakten onder jubelzang gemeene zaak met de ban dieten en stelden zich aan als beze tenen. 's Namiddags kwamen nog25 a 30 bandieten van hetzelfde slag in de stad en kondigden de nadering van 'n Bulgaarsch regiment aan. Den volgenden dag trok de geheele stad hen tegemoet; zij sleepten den Griekschen bisschop met zich mede. Den dag daarna begon de groote Tui kenjacht. Menschen die geen ander kwaad gedaan hadden dan Islamieten te zijn, werden gevat en zonder vorrn van proces gedood. Te middernacht werden tal van notabelen gewekt en in hemd of onder kleeding, drie bij drie tezamen gebonden, vervolgens met den bajonet in alle vveeke hchaamsdcelen van buik, borst en in het gelaat gestoken, dan werden de geweien bij den loop genomen en de slachtoffers rnet de kolven, als dolle honden, doodgeslagen. Zoo ging het te Kavalla; zoo ook te Serresin nog geen 24 uur werden daar 1200 irrwo- neis, benevens nog 1900 andere Tur ken lafhartig vermoord. In Xanthië waren de Turken in de moskeeën ge vlucht; als bloedhonden wierpen de achtervolgers zich op hen, sloegen ze dood en hakten de lijken in stukken Nadat zij, gelijk ook in Drama het geval was, alle Turken vermoord had den, ging het op de Joden los Natuur lijk de rijken het eerst. Zij werden naar Sjerisaban gebracht, zes dagen lang gefolterd en tenslotte tegen 11.000 Turksche ponden vrijgelaten. In deze laatste plaats is de geheele mannelijke Turksche bevolking, op 3 na, uitge moord. De llongaarsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat tusschen Koemanowo en Uskjub 3000 personen, bij Prisjiina 5000 personen door de Serviërs zijn vermoord, onge rekend de vermoorde Arnauten en natuurlijk de op de slagvelden ge sneuvelden. De Turksche senatoren hebben de hulp van de beschaafde wereld inge roepen om een einde te maken aan de slachtingen onder de Muzelmannen wonende in de streken, die door de legers der Balkanstaten zijn bezet en om aan de 150 000 Mohammedanen die van hun haarsteden zijn verdre- ven, hulp te verleenen. Dc vredesonderhandelingen voorloopig geschorst. De dag van Maandag heeft de vredes onder handelingen te Londen geen slap verder gebracht. Dank zij den bemoei ingen van de groote mogendheden is echter een openlijk afbreken der onder handelingen voorkomen. DeTurken hadden uitConstantinopel nieuwe instructies gekregen, doch deze bevatten niet den onvoorvvaardelijken afstand van Adrianopel, welke dr. Da tief, het hoofd der Bulgaarsche dele gatie, verlangde. Niettemin heeft deze zijn bedreiging, dat hij de onderhande lingen zou afbreken, als in de zitting van Maandag de Bulgaarsche eischen niet werden ingewilligd, niet waar gemaakt. Alleen is dezittingvoorloopig geschorst, zonder dat men iets heeft afgesprokeu omtrent den dag, waarop men weer bijeen zou komen Vermoedelijk zal de schorsing wel duren lot het Grteksch-Orthodoxe Kerstfeest voorbij is. Den Tut ken alzoo tijd gegeven om nader te over leggen en in plaats van de gisteren door hen gedane voorstellen; die naar de meening van de gedelegeerden der verbonden Balkanstaten tot niets zou den leiden, nieuwe, aannemelijke voor stellen te formuleeren. Mogelijk heeft eerst Vrijdag, op zijn vroegst echter Donderdag, weer een zitting van de vredesconferentie plaats. Het is natuur lijk mogelijk dat de gedelegeetden van beide partijen in dien tusschentijd particuliere onderhandelingen voeren zullen. Donkere wolken aan den politieken horizon. Nog altijd schijnt geen resultaat bereikt te zijn bij de onderhandelin gen tusschen Rusland en Oostenrijk om de gemobiliseerde troepen naar huis te zenden. Vooral Oostenrijk schijnt er geen zin in te hebben zoolang de toestand op den Balkan niet volkomen rustig is geworden en het er niet volkomen van overtuigd is, dat alles geregeld zal worden overeenkomstig zijn wenschen en belangen. 13 Januari is de termijn, waarop de Russische reservisten naar huis gezonden moeten worden. Men mei kt echter nog niets daarvan. De andere dreiging aan den poli tieken horizon vormt Roemenië. Men houdt het ervoor, dat de onderhan delingen tusschen dit land en Bulgarije over aan Roemenië te geven schade loosstelling in grondgebied mislukt zijn. In de Roemeensche arsenalen wordt dag en nacht gewerkt en Roe meensche officieren zijn bezig in Rusland paarden te koopen. Wel wordt gezegd, dat Roemenië niet op de gebeurtenissen zal vooruit loopen door zijn leger het begeerde grond gebied in bezit te laten nemen, maar het zelfbewustzijn, waarmede het te kennen geeft, dat het steunende op zijn militaire macht, de beslissing van Bulgarije rustig afwacht, geeft te denken. Het Hofbal onderscheidde zich ditmaal in enkele opzichten van andere jaren. Zoo droegen de Chineesche heoren, leden der legatie van hot groote Rijk in Den Haag niet meet het schilderachtige nationale costuum en den over den rug afhangenden staart. Sedert zij onder de Republiek dienen verschijnen zij eenvoudig r-n frac en met kort geknipt haar in de salons Voorts waren er verscheidene hoofd en subalterne officieren gekleed het groote tenue van de nieuw in gevoerde giijze legeruniform. All wapens en dienstvakken waren in de nieuwe costuums vertegenwooidigd Met de lichtgrijze lakenstof van de nieuwe officierskleeding harmonieert nog het b6st de donkerblauwe uit monstering aangebrachtopde kleeding van de infanterie. De nieuwe shako met voor- en achter klep en vederbos staat heel goed Z. K. II. de Piins der Neder landen heeft het Beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging Het Nederlandsch Openluchtmuseums Z. K. H. Pi ins Hendrik, Die ter genezing van de neuralgieën, waaraan Hij lijdt, eenigen tijd in den Taunus zal verblijven, begeeft Zich heden daarheen. Hij is vergezeld van Zijn adjudant, majoor jhr. v. Sucbtelen v. d. Haare. Gelijk uit de onlangs in de Tweede Kamer gevoerde discussie ge bleken is, bestaat bij de Regeering het voornemen orn voor de Departe menten in Den Haag een bureautijd van 6 uur per dag vast te stellen In verband hiermede is door de afdeeling Den Haag van den Alg. N»derl. Amb- tenaarsbond aan den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad het ver zoek gericht om tegelijk met de in voering van dezen maaliegel, die voor de groote meerderheid der ambtenaren een aanzienlijke verlenging van den bureautijd beteekent, over te gaan tot de invoering van den vrijen Zater dagmiddag. Dc feesten in het Jubeljaar 1913 Nu alom de feestplannen voor 1913 worden ontworpen en de Harmonie- en Fanfarecorpsen hun nationaal reper toire gaan samenstellen om bij de School- en Volksfeesten hunne onmis bare medewerking te verleenen, zij hunne aandacht gevestigd op het nationale werk van den lieer N. A Bouwman, 'le Luit.-Dir. der Kon. Mil. Kapel, die een vijfiig-tal liederen uit «Kun je nog zingen, zing dan meel* insti umenteerde voor Harmonie en Fanfare en daaraan toevoegde vier militaire marscben ter eere van Koningin Wil helm ina, Koningin Emma, Prins Hendrik en Pi irises Juliana, alle opgebouwd uit nationale liederen. De marschen en een groot deel der liederen van deze Volksuitgave zijn reeds in series bij do Firma Noord- HofT te Groningen verschenen. Ook de Zanggezelschappen ge mengde Mannen- en Vrouwenkoren kunnen het peil van den feestzang verhoogen door in dit jaar vooral keuze te maken uit de bekende ver zamelirigen »Kun je nog zingen, zing dan mee!« voor Mannen-, Vrouwen en Gemengd Koor bewerkt door den Heer P. Jonker. Bij do nationale feesten nu eens den banalen straatzang vervangen door de bij jong en oud bekende volks(school)liederen I nl913" te Baarn. Door de vereeniging tot bevordering van het Vi eemdelingen verkeer te Baarn zijn als data vastgesteld tot feestelijke herdenking der honderdjarige onaf hankelijkheid van Nederland, 31 Juli, I. en 2 Aug. '1913. Dit valt dus ten deele samen met den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder, hetgeen steeds «den feestdag voor Baarn is. Men stelt zich dan ook voor deze feesten in deze gemeente met bijzonde ren luister te vieren. Pcusionneering gemeente-ambte naren en hun weduwen en weczen Door den Bond van Nederl. Gemeente werklieden en den Algem. Nederl. Ambtenaarsbond is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inzake het wetsontwerp betreffende de pen- sionneering der gemeente-ambtenaren hun weduwen en weezen. In hun adres betoogen adressanten dat zij deze ontwerpen begroeten als een stap vooruit voor tal van mbtenaren in dienst van gemeenten, elke tot nu toe haar plicht, be treffende de verzorging van de oude ambtenaren en van de nagelaten betrekkingen der ambtenaren ver waarloosden dat echter de voorgestelde bepalingen in menig opzicht ongunstiger zijn, dan die, welke thans van kracht zijn bij de verschillende gemeentelijke pen- sioeuverordeningen, vooral in de grootere plaatsen des lands, waardoor bij onveranderde aanneming dezer wetsontwerpen de positie dezer ambtenaren belangiijk zoude worden verslechterd en een drukkende finan cieele last op hun schouders worden gelegd dat verder de invloed vati de be langhebbenden op het beheer en de leiding van het pensioenfonds bij do voorgestelde regeling uiterst gering is redenon, waarom zij beleefd doch met den meesten aandrang, verzoeken alsnog de navolgende wijzigingen de bedoelde wetsontwerpen te willen aanbrengen le dat den gemeenten niet wordt toegestaan een deel der bijdrage voor het ambtenaars eigen pensioen op den ambtenaar te verhalen 2e. dat voor korting op het salaris van den ambtenaar ten behoeve van het weduwen- en weezenpensioen het bedrag noodzakelijk voor het levens onderhoud onbelastbaar worde ver klaard, zoodat daarvoor geen kosten mogen worden geheven 3e. dat de kosten voor den inkoop der dienstjaren vóór 1 Januari -1913 zoowel voor des ambtenaars eigen pensioen als voor dat der weduwen en weezen, geheel komen ten laste van het Rijk; 4e. dat voor elk ambtenaar, die den dienst om welke redenen dan ook, verlaat, het recht op pensioen blijve gehandhaafd 5e. dat van de commissarissen zoowel als van den pensioenraad, drie leden rechtstreeks bij schriftelijke ge heime stemming woiden gekozen door de deelhebbers in hot fonds; 6e. dat ten slotte een overgangs bepaling worde opaenomen, dat voor den ambtenaar bij een gemeentelijk pensioenfonds nu bestaande bepalin gen niet mogen worden verslechterd Zij voegen daaraan toe het verzoek, dat met inachtneming van deze 6 punten uw Kamer er het hare toe zal bijdragen, deze wetsontwerpen spoedig in het Staatsblad te doen erschijnen, zoodat deze pensioen regeling nog in deze zittingsperiode zoude tot stand komen. Spoorwegverbeteringin liet Noorden. Ernstige plannen zijn aanhangig over te gaan tot den aanleg van eene locaalspoorweg van Hoogeveen naar Ommin. Deze lijn zal zeer waar schijnlijk door do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen eëxploiteerd worden. Omtrent den tijd van uitvoering van dit plan is officieel nog niets bekend. Men deelde aan de »N. Gr. Ot.« mede, dat de ijd van uitvoering van dit plan niet zal behoeven te wachten op de gereedkoming van de voorgenomen spoot wegverdubbeling Groningen Meppel, doch dat liet zeer wel mogelijk is, dat men reeds binnen dien tijd met den aanleg van het spoor Hoogeveen Ommen een aanvang zal maken. De plannen zijn in bewerking, doch nog niet definitief vastgesteld. Het ligt in de bedoeling met den aanleg van deze lijri als het ware de geheele Veenkoloniale streek in het lokaal verkeer op te nemen. In verband hiermede bestaan, naar het blad verder verneemt, bij de Maatschappij derS.S. ernstige plannen om tot uitbreiding van het spoor wegemplacement van het station Hoogeveen over te gaan. «Over de spoorwegverdubbeling van Groningen naar Meppel deelt men ons nog mede, dat in dit jaar de spoorweg- verdubbeling van Hoogeveen naar Meppel gereed zal komen. De plannen hieromtrent zijn in groote trekken naar den Minister van Waterstaat ter goed keuring verzonden. In beginsel heeft deze er zijn goedkeuring reeds aan gehecht, en men verwacht spoedig de officieele goedkeuring. Het ligt dan in de bedoeling, de aanbesteding zoo poedig mogelijk plaats te doen vinden, teneinde in het voorjaar reeds met het werk te beginnen. Behalve despoorweg- verduhbeling, omvat dit werk ook de uitbreiding van spoorwerken bij de stations Koekange, Ruinerwold en Meppel. «De spoorwegverdubbeling Gronin genMeppel zal in haar geheel in de jaren 191319141915 doorgevoerd wnrden. Het is riog niet vastgesteld, of men eerst met de spooi wegverdub beling Groningen—Assen, dan wel Assen Hoogeveen beginnen zal. «Nog kunnen wij mededeelen, dat de aanbesteding van het spoorwegempla cement te Hoogeveen, dat gewijzigd en uitgebreid wordt, 14 Januari a.s. plaats vinden zal.« Handelsblad. Er blijkt groote belangstelling te bestaan voor de in deze maand op te richten Kanaalvereenigirig «De Geldersche Vallei." Reeds hebbeu zich vele gemeentebesturen, cooperatiën en particulieren bij den secretaris als lid doen inschrijven. De heer F. Rauh, sedert hare oprichting in September 1871 leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool heeft ontslag aange vraagd. Aan mejuffrouw S. C. J. Ver- wey, op haar verzoek eervol ontslagen onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de Rijksnormaalinrichting is een rijkspensioen toegekend. Bij de tweede winier-collecte ten behoeve van de armen der Ned. Herv. gemeente werd door H.H. diakenen een bedrag van f 399. gecollecteerd. De Handelsschool is j.l. Maandag overgebracht naar de voor haar be stemde lokalen in het schoolgebouw aan de Koestraat. De plaatsolijke afdeeling van «Patrimonium" hoopt op den 13e dezer haar 25-jarig bestaan te her denken. Ds. G. W. C. Vunderink zal de feest rede houden. Aan het politie-bureau zijn voor de respeciievelijke eigenaars terug te bekomen een gouden ring en een medaillon met kettinkje. Aan het kort verslag der Ver eeniging Dorcas", over 1912, het 49ste jaar barer werkzaamheid, ont- leenen wij bet navolgende: De Vereeniging ontving aan jaar- lijksche bijdragen, vrije giften, contri butie der welkende leden en de op brengst van de verloting van een sprei de som van f 743 08'/». Gedurende het jaar zijn door haar 36 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkele trachten te lenigen. Op 19 December had de uitdeeling plaats. In het ge heel werden aan 216 huisgezinnen gegeven: 316 mannen- vrouwen- en kinder hemden 121 lakens 47 dekens 209 paar kousen en sokken 93 baaien en andere kleedingstukken. Gaarne bevelen wij de belangen der Vereeniging bij de gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, onzen lezers aan. De Christelijke zangvereenigtng «Soli Deo Gloria" zal Donderdag 28 Januari a s. in Amicitia haar eerste uitvoering geven. Als solisten zullen optreden mej. Kool en de heer Reyman uit Utrecht. Op het terrein achter Rustoord kreeg j.l. Zondag hel derde elftal van H. V. C klop van «Amersfoort." Bij rust was de stand 10 voor «Amersfoort" daarna wist deze club nog diiemaal het doel te vinden, zoo dat met 40 een welverdiende over winning werd behaald. Morgenavond vergadert de ver eeniging Handel en Nijverheid. J.l. Zondag heeft een O.I. militair zich op de Barchman Wuytierslaan door revolverschoten van het levea beroofd. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amerstoortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Dec. t9t 1/1912. 1911 Aantal passagiers 10073 Opbr. vervoer f 509.90 Dagkilom. - 9.13 Totaal - 553.30 Dagkilom. - 9.91 1912 10075 O f 508.25' - 9.11 - 523.30 - 9.38 Minder. f 1.05 - 0.02 - 30— - 0.53 2 meer als in 1911. Burgemeesteren Wethouder-svaa Amersfoort. Overwegende dat eene verdeeling der gemeente voor den dienst der gemeen te-verloskundigengewenscht is Besluiten 1. Voor den dienst der vroedvrouwen de gemeente Amersfoort te ver- deelen in twee wijken, aangeduid met de letters V en Z. De wijk Y omvat het gedeelte der- gemeente gelegen ten Zuiden en ten Westen van eene lijn, getrokken vanaf de grens der gemeente, waar deze wordt gesneden door den straatweg naar Hoevelaken; door de as van den straatweg naar Hoevelaken, van de Kampstraat, van de Langestrsat, van de Varkensmarkt, van de Utrechtsche

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2