NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. i\o. 4. Woensdag 15 J Januari 1913. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Knecht en Meester. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/- Cent. AdvertentiêD viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend# Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Sneeuw in het buitenland. De sneeuwsloten, die plotseling ge heel Westelijk Euiopa in witte winier- kleetlij heeft gestoken, begon Zaterdag- dagmorgen met groote hevigheid in Schotland en het Noorden en het mid den van Engeland, alsmede in Ierland. Op sommige plekken heiinneren de bewoners zich niet, dal zij ooit tevoren zulke massa's sneeuw hebben zien vallen. Natuurlijk ondeivond het spoorwegver keer groote verti aginghier en daar be reikte de wind een snelheid varrlGOK.M. per uur Het telefonisch en het telegra fisch vei keer met de geteisterde landstre ken was al spoedig geheel gestoord. In Ierland zijn huizen vernield door het stormgeweld en in Schotland vond men bier en daar schapen dood in de weiden. Het hardst hebben het de schepen te verduren gehad, die zich in den stoi m nabij de Engelsche kusten bevonden. Zaterdag reeds werd het vergaan ver meld van den kleinen Nederlandscben schoener ïAafeina", van Bremen naar Berwick bestemd, die te Carnoustie strandde en geheel wrak weid. Nader blijkt, dat van de 4 opvarenden alleen de kapitein zich zwemmend heeft weten te redden. Het Duitsche stoomschip »Hebdomos", dat te Barry voor anker lag, zonk tengevolge van een aanvaring met het Engelsche stoomschip nGreen Jacket". De bemanning slaagde er met moeite in, het veege lijf te bergen. Op vele plaatsen zitten schepen op de kust en neemt men het aantal schip breuken iri aanmerking, alsmede de om standigheid, dat het stormweer de meeste pogingen tot redding zeer be moeilijkte, dan zijn er betrekkelijk wei nig menschenlevens te betreuren. Te Londen heeft het Zaterdag wel hurd gewaaid, doch van sneeuw bleef men er vrij. Tegen den middag viel er een ijskoude regen. Een aantal schepen waren door den storm verhinderd. Zaterdag de Engel sche havens te verlaten. In Amerika dreigen weer overslroo- mingen. Thans zijn de Ohio en de; Mississippi deonheilbrengers.Hetstadje J Wheeling in West Virginië, staat ge- heel onder water en is volkomen van het verkeer met de buitenwereld afge sneden. De Balkan-oorlog. Uitstel en nog eens uitstel. Het is waarlijk niet te vorwonderen, dat men pessimistisch gestemd raakt tengevolge van het herhaaldelijk uit stel van de beslissende stappen, die nu al zoolang in uitzicht zijn gesteld. Zoo heette het beslist, dat gisteren de nota der mogendheden aan de Porte zou worden overhandigd. Er schijnt evenwel weer een kink in den kabel te zijn gekomen, met het ge volg, dat de overhandiging tot van daag of morgen is uitgesteld. Ook Turkije schuift alle beslissingen op de lange baan met een niet moeilijk te gissen doel. Het bijeenroepen van een nationale vergadering ter be slissing over oorlog of vrede zal lijd kosten. Want al mogen de deel nemers aan die vergadering voor een goed deel in Constantinopel wonen, voor een ander deel .moeten zij uit de verschillende deelen vanhetTurk- sche rijk worden saamgeroepen. Zelfs stelt men een beslissing ter zake van de vredesconferentie te Lon den maar voortdnrend uit. Nog altijd heeten de onderhandelingen geschorst, niet afgebroken. De gedelegeerden der verbonden Balkanstaten zeggen, dat zij uit eerbied voor de mogend-1 heden in Londen blijven, in de hoop, dat de nota der mogendheden aan i de Porte vruchten dragen zal en de houding van Turkije binnen enkele dagen zal worden gewijzigd. En de Turkscbe gedelegeerden heb ben wel gedreigd heden hun kofiers te zullen pakken, maar de afkeuring, welke dit besluit in diplomatieke krin gen vindt, zal hen er allicht toe bren gen nog wat te blijven in de Engelsche hoofdstad. Men wijst er op, dat de gedelegeerden niet kunnen vertrekken, voor een nieuwe vergadering van de conferentie is bijeengeroepen, zij het dan ook slechts voor den vorm en oin de ondei handelingen af te bieken, wanneer zij zich althans niet aan een ernstig vergrijp tegen de etiquette willen schuldig maken en men ver klaart dat een andere wijze van doen beschouwd moet worden als een be wijs van minachting van het land, waar de conferentie is gehouden en van den president. De nota der mogendheden. Hoewel de inhoud van de nota, door de gezanten der groote mogend heden te Constantinopel aan te bieden, niet officieel bekend is, verluidt wel, dat de mogendheden er hun verlan gen in aan den dag leggen een her vatting van de vijandelijkheden te voorkomen. Zij wijzen verder op de verantwoordelijkheid, welke de Turk scbe regeering op zich zou laden door den oorlog opnieuw te beginnen, daar hij dan ook op andere punten van Turkije (bedoeld is natuurlijk Klein- Aziëjzou kunnen uitbarsten. De mo gendheden beloven Turkije steun bij zijn reorganisatie, als het zich naar den wil der mogendheden voegt; die steun zou moeielijk worden door een onverzoenlijke houding. Derhalve wordt aan de Porte de raad gegeven op het stuk van Adrianopel toe to geven en zich ten aanzien van de Aegeïsche eilanden aan de beslissing der mogend heden te onderwerpen. De nota moet in flinke doch niette min hoffelijken en vriendschappelijken toon gesteld zijn. Turkije en de nervus rerum. Aan de ïNew-York Herald" werd in een schrijven van Woensdag j I. uit Konstantinopel nader bevestigd, dat de Turksche regeering in groote financieele moeilijkheden verkeert. De correspondent van dat blad vernam van eene hooggeplaatste autoriteit dat de tractementen der ambtenaren over December nog niet werden uitbetaald en dat de minister van financiën geen kans ziet, om de noodige gelden te verkrijgen voor de voorziening in de behoeften der be zetting van de Tsjataldja-Iinie. Toen de wapenstilstand was geteekend werd door de administratie der openbare schuld een voorschot verstrekt ten bediage van 300,000 Turkscbe ponden. Daarbij werd echter duidelijk te kennen gegeven dat verdere verstrekkingen zouden uitblijven, totdat het verdrag van Londen zou zijn geteekend. De minister van financiën deed verleden week eene laatste wanhopige poging om 1 millioen Turksche ponden te bekomen. Toen hij echter bij geen enkele bank-instelling eenige te gemoetkoming vond, begreep het ministerie, dat voortzetting van den oorlog onmogelijk was. Onmiddellijk werd toen aan de Turksche gevol machtigden te Londen geseind, om toe te stemmen in eene grenslijn van Midia over Tsjorloe naar Enos eu het aanbod te doen eener aan de Aegeische eilanden langs de Kleine-Aziatische kust toe te kennen autonomie, onder den waarborg der mogendheden. Ten slotte zouden dus de onderhandelingen nog slechts loopen over den stratus der Aegeische eilanden. Bovendien vei klaarde de corres pondent ten overvloede nog te hebben vernomen, dat Turkije op geen finan- cieelen sleun uit den vreemde kan rekenen, zoolang de geschillen lusschen dat land en de Balkanstaten niet op afdoende wijze zullen zijn geregeld. Is dat geschied, dan zijn de in Turkije gevestigde bankinstellingen bereid de noodige sommen voor te schieten voor bet bestuur gedurende het loopende jaar. Handelsblad. Kerktelefoon t Utrecht beeft zijn eerste kerktelefoon. De Gereformeerde Keik is in deze vooropgegaan, en heeft in de Ooster kei k in de Maliebaan een 12 tal toe stellen laten aanleggen. Zondag zijn ze voor 't eerst in gebruik genomen en de minder goed hoorenden hadden er gemak van; ze konden nu zonder moeite de predikatie volgen, dia hun anders, als ze niet vlak vooraan zaten, ontging. We hebben zelf ons oor teeen den hoorn gedrukt zegt het Utr. Dagblad en vingen niet alleen het spreken, maar ook het zuchten van den prediker op. Of de inrichting dus zuiver werktI Want de aansluitingen zijn niet met een der vooraanstaande banken ge maakt dan zou 't geluid te sterk zijn maar met twee der achtersten. De toestellen hangen aan een haak in de voorgaande banken. Enn knop er naast, waaraan het koord, dat door het hoortoestel loopt, bevestigd is, kan met in- of uittrekken het contact sluiten of verbreken. Aan den steel het hoornloestel vasthoudende drukt men het tegen het oor. Voor zeer hardhoorenden is een toestel, dat men over 't hoofd kan doen, waardoor beide ooren het ge luid opvangen De geleidingen zijn onder den grond aangebracht en staan in verband met een microfoon op den kansel, welk instrument het eenige is, dat dadelijk in 't oog valt. Of de predikant zich naar luik- of rechts wendt, of gewoon naar -oren, is allemaal 'Welfde, 't geluid blijft even helder. Alleen, als hij in 't vuur van zijn rede op den Bijhei slaat, vau«t men een reutelend geluid op, dat onaan genaam aandoet. Een aanbeveling dus, om zijn vuist wat in te loomen I Overigens wordt het op den duur vermoeiend, het toestel met de hand aan 't oor te houden. Daarom denkt men er over, de stelen langer te maken, zoodat ze op de knie kunnen rusten. Aanteekeningen van een commissaris, van politie). 4) Eindelijk had ik een bewijs tegen Franke in mijn bezit. Alleen kon het mij trouwens weinig baten, maar het gaf mij de zekerheid, dat ik nu mijne navorschingen slechts tegen Franke behoefde te richten. Ik zelf sloeg hem nu nauwkeurig gade, ik volgde hem zelfs, wanneer hij zondags met zijne vrouw of zijn zoon ging wandelen, of 's avonds in een bierhuis een glas bier dronk. De listige man leefde inmiddels geheel zooals vroeger, steeds bekrompen en spaarzaam, ook zijn zoon verteerde niets meer dan zijne inkomsten hem vergunden. En toch was ik er stellig van over tuigd, dat Franke zichzelf verraden zou, hoe voorzichtig hij thans ook zijn mocht. Daar kwam Franke's zoon bij de politie om een pas voor Amerika te halen, voorgevende, dat hij in een bankiershuis te New-York een zeer goede betrekking gekregen had. Er was niets op hem te zeggen en de politie vervulde mitsdien zijn verlangen. Ik begaf mij tot den principaal van den jongeling. Deze bevestigde dat de jongeling een betrekking te New-York gekregen had. Weet ge dat zeker?» vroeg ik. »Ja, zijn toekomstige principaal heeft zich zelf tot mij gewend om betreffende Franke getuigenis te erlangen. Ver volgens heeft Franke mij den brief getoond waarin hij vast geëngageerd wordt. Hij hoopt in Amerika fortuin te maken ik gnn het hem; wel zal hij zich aanvankelijk teleurgesteld zien, want zijn tractement bedraagt daar niets meer dan hij hij mij verdient, terwijl het leven aldaar veel duurder is. Hij bezit echter veel kundigheden, en ik twijfel niet dat hij er boven op zal komen.» Wilde Franke nu misschien de ge legenheid waarnemen om met zijn zoon mee te gaan Of had deze slechts de betrekking aangenomen, om het door zijn vader ontvreemde geld in veilig heid te brengen, zonder opzien te baren Het laatste scheen mij het waarschijnlijkste. De oude man kou hem immers dan later volgen? Wie kon hem tegenhouden, zoo er geen bewijs tegen hem was Ik begaf mij naar den bankier M. om te vernemen of Franke zich somwijlen er over uitgelaten had. »Gij voedt nog altijd verdenking tegen mijn knecht, geloof ik?» zei M. Ik haalde onverschillig de schou ders op. »Nu, ik wil u het bewijs zijner onschuld geven,» voer de bankier voort. »Hij heeft mij verhaald, dat zijn zoon een betrekking in Amerika aangenomen hadhij is er niet mee tevreden, maar mag evenwel den jongeling niet weerhouden, daar hij het zich in het hoofd heeft gezet, dat hij daar fortuin zal maken. Den ouden man stonden de tranen in de oogen toen hjj mij dat verhaalde. »Ik zal hem misschien nooit weder zien, zeide hij, en toen verzocht hij mij, daar hij zijn zoon een deel van het reisgeld wilde geven, eenig voor schot op zijn loon. Hij heeft mij nooit om eenig voorschot gevraagd, en zoo hij het geld ontvreemd had, zou hij het uu het minst noodig hebben, want dan kon hij zijn zoon een zeer groote som geven.» »Zou het ook niet kunnen bewijzen, dat de oude man zeer sluw is antwoorde ik. »Kan het geen overleg zijn, om elke verdenking van zich te verwijderen »Neen,» riep M. »Hij weet, dat ik hem niet verdenk, want ik ken hem sinds vele jaren, en zoo veel menschen- kennis zult ge toch wel bij mij onder stellen, dat ik lang ontdekt zou hebben of hij tot zulk een daad in staat was. Gij zoudt evenzoo oordeelen, indien gij zoolang met hem bekend waart geweest, maar de heeren van de politie zijn veelal zeer eigenzinnig in het vasthouden aan een eenmaal opgevatte achterdocht en onderstellen bij anderen minder scherpzinnigheid.» «Gij hebt misschien gelijk,» ant woordde ik glimlachend. »Die altoos misdaden op te sporen heeft, wordt licht wantrouwend. Ik zocht te vernemen, wanneer de jonge Franke voornemens was op reis te gaan en het viel mij niet moeielijk zulks te ontdekken, daar zijn reis volstrekt niet geheim werd gehouden. De dag er van was vastgesteld en zelfs het uur. Hij wilde van den laatsten avondtrein gebruik maken, om zich naar Antwerpen te begeven, waar hij scheep wilde gaan. Ik had tegen dat uur eenige politiebeambten op het spoorwegstation besteld en begaf mij zelf daar heen, schoon ik vermoedde dat Franke van dezen trein geen gebruik zou maken. Mijn eef- rnoedeD bleek verkeerd te zijn. Door zijn ouders vergezeld kwam hij aan het station en had zijn reiskoffer bij zich. Hij was zeer vroolijk en ook bij zijn vader zag ik weinig innige aan doening, maar het viel mij op, dat zijn blik onrustig en uitvorschend in rondte zweefde, als wilde hij zich overtuigen dat er geen gevaar voor handen was. Alleen de moeder van den jongeling was door het afscheid bewogen en weendede zoon poogde haar te troosten en zeide: »Wees bedaard, ge volgt mij immers?» Deze woorden had ik gehoord, zij verwijderden den laatsten twijfel in mij. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1