'001 'ACA È&V m Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof, Adverieniirn. Onderwijzeres in de Nuttige Handwerken Lamison Bouwer Co. i w# - jEttQj tOJ l.KI LO'li JUS De Engelsche Zaterdag. Het door den Alg. Ned. Ambtenaars- bond tol den voorzitter van den Minis terraad ingediend verzoek tot sluiting van de departementale bureaux op de Zaterdagmiddagen, is krachliggesteund door bet hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bev. v. d. Zondagsrust, vooral om de in de toelichting bij het verzoekschrift voorkomende motieven, dat voor hen, die den Zondag buiten de stad vvenschen door te brengen de vrije Zaterdagmiddag gelegenheid geeft om zich de reis op Zondag te besparen en om voor de sport en lichaamsoefeningen op Zaterdagmid dag, meer dan tot dusver, eenige uren vrij te hebben. Landbouw-Arbeidswet. De Minister van Landbouw heeft zijn voorontwerp Landbouw-Arbeids wet aan verschillende belanghebbenden toegezonden ten einde er hun meening over te vernemen. De hoofdbepalingen van 't ontwerp komen op het volgende neer: Een kind beneden 13 jaar of nog leerplichtig mag geen landarbeid ver richten, behalve voor kinderen boven tien jaar die soorten landarbeid, die nader aan te wijzen zijn bij alge- meenen maatregel van bestuur. Bij algemeenen maatregel van be stuur kan voorgeschreven worden dat bepaalde soorten van landarbeid, of landarbeid onder bepaalde omstandig heden, door jeugdige personen en vrouwen, op grond van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven, niet mogen worden verricht. Jeugdige personen en vrouwen mogen, behoudens de uitzonderingen, bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald, geen landarbeid verrichten van 9 uur 's avonds tot 5 uur's morgens Een vrouwelijke persoon, die ge huwd is, of die, ongehuwd zijnde, een buishouding te verzorgen heefi, en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder dei onderneming heeft kennis gegeven, mag behoudens in de gevallen, bij algemeenen maat regel van bestuur aangewezen, geen landarbeid verrichten: a. gedurende twee uren achtereen tusschen 11 en 3 uur des daags; b. des Zaterdags na één uur des middags. Een vrouwelijke persoon mag geen landarbeid verrichten binnen vier we ken na haar bevalling. Bij algemeenen maatregel vau be stuur wordt bepaald, wat met inacht neming van de nadere voorschriften, door het districtshoofd der arbeids inspectie gegeven, bij het verrichten van landaiboid moet worden aange wend o. tot het bevorderen van zindelijk heid b. tot het bevorderen van een drage- lijken temperatuur; c. tot het verwijderen van schade lijke dampen, gassen of stof; d. tot 't voorkomen van ongevallen en van gevaar voor de gezondheid; e. tot het vei schaffen van hulp bij ongevallen f. tot het verschaffen van goed drinkbaar water. Zondag overleed te Nijmegen plotseling op 77 jarigen leeftijd de beer F. J. Schweinsberg muziekleeraar en organist der Waalsche kei k aldaar. De ouden van dagen onder onze slad- genooten zullen zich hem nog wel kunnen heiinnereu als kapelmeester der schutterijmuziek alhier. Tal van jaren heeft hij in onze gemeente ge woond en velen hebben hun muzikale opleiding bem te danken. Zijne be noeming tot leeraar aan de, later weder opgeheven, rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, deed hem Amersfoort verlaten. Legio is het aantal muziekstukken door hem gecomponeerd. Schweinsberg was officier d'académie. Met lolïelijken ijver heeft het gemeentebestuur de lastige sneeuw doen opruimen. Reeds Maandagmid dag waren de hoofdstraten weder in normalen toestand. Door de S. D. A. P. in het district Amersfoort zal bij de dit jaar te houden verkiezing voor de Tweede Kamer dr. J. van Leeuwen candidaat worden gesteld. Hedennamiddag wordt de open bare leeszaal en bibliotheek officieel voor het publiek geopend. Nationale Bond van R. K. Sociale Propaganda-Clubs. Deze Bond hield baar tweede jaar vergadering op de bovenzaal van den R. K. Volksbond onder presidium van den beer Teeuwissen uit Arnhem. Behalve 12 van de 20 aangesloten vereenigingen waren nog aanwezig de heor Engels, van het huofdbestunr der Katholieke Sociale Actie te Leiden en de heer L. v. d. Linden, afge vaardigde van de Ned. R. K. Pro- pagandaclubs der paters Franciscanen in Duitscbland. Een eigen orgaan »De Propagan diste is opgericht. Het Bioscoopgevaar werd ernstig onder de oogen gezien en besproken. .De heer Engels uit Leiden wilde eigen bioscopen oprichten. Het oude bestuur werd herkozen, terwijl de afdeeling den Bosch werd aangewezen om een lid voor de vaca ture aan te wijzen. Abonnements-concert Corri Nera. Vergissen we ons niet dan trad Mej Corri Nera hier te Amersfoort gister voor het eerst op. Zeker zijn de verwachtingen hoog gespannen geweest, want de zaal was goed bezet. De jonge zangeres, dia een nieuwe tournee gaat ondernemen, kan ovor dezen avond wel tevreden zijn. Met elk nummer oogste ze veel succes en niet onverdiend. Ze heeft een prachtige stem, die vooral in de lagere toonen, zeer mooi klinkt. Ze geelt zich zelf en belooft veel voor de toekomst. Ook de begeleiding van den heer Kürt Johner was o i. zeer verdien stelijk en bij toonde zijn plaats zeer goed te begiijpen. De Amersfoortsche zwem- en poloclub heeft jl. Zondag met 31 van D. J. K. II te Amsterdam ge wonnen. De paardenarts 1e klasse A Frederikse van het la regiment veld artillerie is met ingang van 1 Febr. tot majoor bevordeid. De luitenants 11 J. A Hagdorn van hot regiment grenadiers en jagers en J. J. Steburgh van het Ned.-In- dische leger, leeilingen van de Hoogere Krijgsschool, worden van 2 Moi tot 30 September bij het le regiment huzaren alhier gedetacheerd. Mej. Chr. Heinz en de heer Jac. van de Heuvel, beiden leden der tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning", behaalden j.l. Zondag te Nijmegen in den riationalen voor- dracbtenwedstrijd den tweeden prijs Er worden pogingen in het werk gesteld om alhier een centiale keuken op te richten. In een beden te houden vergadering zal daarom trent nader worden beslist. Patrimonium. Maandag- en Dinsdagavond werd het 25-jarig bestaan van de afdeeling Amerslooit van Patrimonium feestelijk herdacht, Maandagavond in de St. Joriskerk, waar ds. G. W. C.Vundcrink na het zingen van Gez. 68 7 de feestrede uitsprak, en Dinsdagavond in »'t Valkjea, waar de eigenlijke feestvergadermg gehouden werd Achter Patrimonium, aldus de spreker in de Groote Kerk, ligt een stuk werken en leven en ook een stuk verguizing. Einde 1887 nam de toenmalige Burgemeester van Amers foort het initiatief tot oprichting, en in Januari '88 werd de afdeeling gesticht. Was ze eerst klein, het aantal leden bedroeg 40, weldra was dit gestegen tot 200 in 1897. De Christelijke Werkmansbond weid opgericht en Patrimonium zag zijn ledental aanmerkelijk vermindei en. Patrimonium heeft veel gewerkt op maatschappelijk terrein, bet heeft o.a een Ziekenfonds opgericht, dat velen ten zegen is geweest en voor tal van zaken geadresseerd aan den Gemeente raad. Ook bij de oplichting van de Ambachtsschool en bij de Kamer van Arbeid heelt bet zich doen gelden. Doch de christelijke werkman beeft echter nog een andere roeping dan het loopen van buis naar de werkplaats. In de Vereeniging moet hij vooral de roep stem Gods gehoorzamen. Als Christus ons ideaal is, moeten we ons buigen voor de eischen der gerechtigheid Daarom moeien we niet alleen strijden voor de verbetering van onze eigen levensvoorwaarden, maar ook voor die van anderen. Wij moeten bet leven opheffen. Spreker schetste verder hoe gestreden moet worden als christe nen, niet alleen in theorie, maar vooral ook in de werkelijkheid. Hot Chiisteu- zijn moet kenbaar zijn in het heele leven. Daarom zijn we ook tegen eiken klassenstrijd en erkennen we liet recht van den patroon. Eerst bulge men de knie voor Christus, want Hij alleen kan de wonden der Maatschappij heelen Ten slotte richtte spreker het woord tot de vrouwen en wekte haar op de mannen te steunen in den strijd niet alleen voor de stoffelijke, maar vooral ook voor de geestelijke belangen. Gelijk reeds gezegd werd de feest- vergadering in 't »Valkje« gehouden. De zaal was geheel gevuld en bood een gezellige.n aanblik aan. Nadat de voor zitter, de heer D. Meester, op de ge- hruikelijkewijzedebijeenkomstgoopend had. werd gezamenlijk het Bondslied gezongen. Achtereenvolgens brachten nu de secretaris, de penningmeester en de bibliothecaris hun verslag uit. En nadat mejuffrouw J. Kerkhof een solo had gezongen, deden de penning meester van bet Ondersteuningsfonds en do secretaris van de Coöperatieve Biandstofvereeniging verslag. Na een korte pauze zong een kwartet het Bondslied, waarna de heer Goote sprak overWaarom wij feest vieren Zang en voordrachten wisselden elkaar af, terwijl verscheidene heeren nog het woord voerden. Zoo vlood de avond gezellig voorbij en zal ongetwijfeld nog zeer lang in aller herinnering voortleven. Volgens de Nijkerksche Courant zijn di ie fietsrijders op den Soester- weg onder onze gemeente door zigeuners aangevallen en van hun porlemonnaie en horloges beroofd. De vaart op de Zuiderzee wordt door grondijs en laag water zeer be moeilijkt. Op Dondeidag 16 Januari a.s. zal de heer C. W. H. Verster te Drie bergen in de zaal van 't Hotel «Prins van Oranjea aldaar een lezing houden over Alberl Verweij's treurspel: «Jnhan van Oldenbarneveidu, en «Ssrnsona (uit »de Joden«) van denzejfden dichter. Aan die lezing wordt een zeer belang wekkende expositie verbonden van por tretten, prenten, boekwei ken, geschi i(- ten etc., welwillend afgestaan door den heer Jhr Coenen van 'sGiavesloot uit diens rijke collectie. Behalve velschillende portretten van Johan van Oldenbarneveldt en zijn tijd- genooten zullen ei ook authentieke stukken door Prins Maurits en Van Oldenbarneveldt opderleekend, aan wezig zijn, ook een brief van Jan Francken (den getrouwen dienaar van den landsadvocaat). Een album amicorum van Petrus Cupu*, Remoristrantsch predikant (die in Loevestein gevangen gezet is), met bijdragen van Ai minius,Uylenbogaert, Janus Dorisa e. a. zal mede aanwezig zijn. Die tentoonstelling wordt 16 Januari van 2 tot 5 uur gehouden en is ook 's avonds gedurende de pauze van de lezing te bezichtigen. Volgens de Daily Mail is in Enge land het eerste peti oleumveld ontdekt en wel te Kelbam, hij Newark, Not tingham. Vier jaren lang is in dat district naar mineralen geboord, deze werden echter niet gevonden. Plotseling echter vond men op 2440 voet diepte een rijke bron, die een olie oplevert van uit stekende qualiteit. Blauwe katten zijn zeldzaam en dat is nu haar ongeluk want reeds dagenlang reist een koopman Zuid Gelderland rond om deze dieren te koopen en ze later te stroopen. Zoo'n blauwe kat in het Maas- en Waalsche bracht dezer dagen f25 op. N. v. d. D. De reclame is een machtig middel om den strijd om het bestaan met succes te voeren. De tijd is lang voorbü, dat de spreuk gold: «Goede wijn behoeft geen krans". Tegen woordig twijfelt men er juist aan of een zaak wel goed gaat als zij geen reclame maakt. Met zijn weekgeld naar de kroeg Daar was een bewoner van een der straatjes tusscben Steenstilstraat en Radesingel te Groningen, die den Zaterdagavond niet beter meende te kunnen doorbrengen dan in de kroeg Hij had immers zijn weekgeld on kon 't dus lang volhouden. Maar er had zich in zjjn buurt een volksopinie gevormd en toen de man aan zijn voornemen gevolg wilde geven en zjjn dochtertje schreiend hem naliep en aan de belangstellende omwoners meedeelde, dat nvoader weer mit 't weekgeld vot gonga toen werd de geest vaardig over een 6-tal opge schoten jongens Zij gingen hem na en brachten den snoodaard onder de bijvalsbetuigingen van het in grooten getale toegeioopen buurtpnbliek naar huis terug, waar zij hem onder uit roepen als: «hier dien geld en «geef 't an dien vrouws of »wost tou d'r wper met dien vrouw's weekgeld van deur?« gemengd met medeiijdende uitroepen, die vrouw en kinderen golden, dwongen om zijn zakken te ledigen en tot den laa'sten cent zijn geld aan zijn vrouw af te dragen. Toen kon hij gaan. De buurt had schik in 't geval. Dr. W. Luxwolde schrijft in de «Zwolsche Ct.« over de vuilheid der melk en het gevaar daaivan voor de gezondheid. Ondanks de beste voor zorgen, ondanks liet gebruik van de beste melkzeef, blijft er toch nog altijd vuil in de melk. Weet ge hoe dat er in komt? Onder het melken st3at de koe niet stil, maar stampt met de boenen en slaat met de staart, die in den regel (link met mest besmeerd is, heen en weer, of de melker strijkt met zijn pet langs de huid van de koe. En bij elk van deze bewegingen vallen er haren, ftuidschilferijes en mest in den melkemmer. Ook is het lang geen uitzondering dat de melker met vuile handen begint te melken en als bij ophoudt ze zoo schoon heeft als had hij ze met leliemelkzeep gewasschen. Waar is dat vuil gebleven? Onder het melken is het in mooi groen gekleurde droppeltjes in den melkemmer ge vallen. En de witte kleur der melk bedekt als een mantel der liefde al deze ongerechtigheden. Wel houdt een goede melkzeef veel grof vuil terug, maar een goede zeef is duur en daarom wordt dan ook zeer dikwijls een klungel gebruikt, die niets tegen houdt, of die direct in het ongereede is. En zelfs de beste zeef laat nog altijd vuil door. Melken is geen kinderwerk. Melken is een kunst. En wie zich in die kunst door oefening en overleg heeft weten te bekwamen, is zijn geld dubbel waaid. Die bevoordeelt de gebruikers en tevens den boer. In de «Nieuwe Courant« schieef Emma J. B. een en ander over meis jesopvoeding. Zij wijst er o.m. op dat iedere vrouw, als zij haar gezin of eens andeis gezin vnoideelig en verstandig wil besiuren, behaBe nut tige kundigheden ter veraangenaming van het leven ook moet leeren naaien en koken, en een huishouding be stieren. «Ziet men tegenwoordig niet te veel over het hoofd, dat het goed en ge zellig besturen eetter huishouding toch een zeer voorname factor is, om onze jonge menschen goed te maken en de maatschappij tot nut le zijn? Wai kan een vrouw, die wetenschappelijk goed onderlegd is, die muziek maakt, die verstand van voeding en lichaam en van wat enkennis heeft, wat kan zulk een viouw niet groot voordeel brengen aan gezin en maatschappij! Uit het gezin komen de goed voor gegane en lichamelijk goed gevoede en gezonde jonge vrouwen. Voor de huishouding en de keuken Inktvlekken verwijdert men het best en het snelst uit papier en on geverfde stoffen met een oplossing van chloorkalk; uit houten vloeren met verdund zwavelzuur Bij aanwen ding van dit laatste moet men ter stond met water naspoelen, daar de plaats anders een bruine vlek blijft vertoonen. Versche vetvlekken verwijdert men spoedig uit kleederen door een brandenden lucifer boven de vlek te houden. Door do hitte verteert het vet en de vlek verdwijnt. Natuurlijk moet men voorzichtig zijn en niet te dicht met den lucifer bij de stof komen. Om zeep te sparen voege men bij 30 a 40 liter water voor de wascb een handvol borax. Dit is beter dan soda of chloorkalk, omdat het het goed niet aantast. Wanneer de rieten zittingen van stoelen door 't gebruik slap zijn ge worden, borstelt men ze eerst goed uit, dan boent men ze aan den ver keerden kant met heet water en laat ze daarna vlug in de buitenlucht drogen, liefst in de zon. Hierdoor woidt bet vlechtwerk weer gespannen en bovendien wordt het sterker. Notentaart. 125 gram tai webloem met gelijke deelen boter en witte suiker en hot sap van pen citroen vermengt men goed dooreen. Dan beigt men het deeg weg op een zeer koele plaats. In dien tijd pelt en stoot met 30 groote, blanke not°n. Men laat 100 gram suiker en een weinig water even opkoken, roert de fijn gestooten noten er door heen. Nu doet men de helft van liet deeg in een geboteide, met gr stampte beschuit voorziene taarten-panbet mengsel noten, suiker en water in een dikke laag over het deeg uitge spreid. De andere helft van he) deeg er over beeri en een groot uur laten bakken in matig beete oven. VOOR HET LEVEN: Als de hemel zonnig lacht, ls 't geen kunst een lied te zingen, Maar wie in den lijdensnacht, Als de neev'len ons omringen, Ook blijmoedig voort kan gaan, Heeft het leven goed verstaan. Wat de mensch zoowel in de jeugd als in meer gevorderden leeftijd noo- dig beeft, is opgewektheid, welke vei- kregen wordt door levendige belang stelling in zijne bezigheden. Verschei denheid van bezigheden houdt den geest levendig en opgewekt. In de dorheid van het dagelijksch leven is elk liefdebetoon een ver kwikking. Een wijs mensch zwijgt, zelfs al wordt bij getergd, totdat het zijn tijd is. Een zacht antwoord keert de grim migheid af, maar een kwetsend woord doet den toorn oprijzen. Wie van ironie den slag heeft, die krijgt van menschen heel wat meer gedaan, dan de bulderbast met schim pen en razen, en hij kiijgt het gedaan zonder zich vijanden te maken niet alleen, maar ook zonder zijne eigene gal te doen overloopen en zijn bloed te verhitten Gelukkig degenen, die den moed hebben om te doen niet wat de wufte wereld, maar wat hun geweten hun voorhoudt te doen. Het voorkomen eo de manieren, welke wij als onbeduidend verwaar- looZen, zijn dikwijls juist datgene waarnaar de weield ons beoordeelt en zijn oorzaak, dat dit ten gunste of len riadeele van ons uitvalt. Observator. |-ggg*» SOLLICITANTEN naar de betrekking van aan de O. L. School C te Amers foort, salaris ƒ100.tot ƒ150. lesuren 4 maal per week l1/» uur, worden uitgenoodigd hunne stuk ken vóór den 22 Januari 1913 in te zenden aan den Burgemeester. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. •Nli,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2