NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 0Qfeniemee FEUILLETON. Knecht en Meester. I*o. 5„ Zaterdag 18 Januari 1913. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonu. 09 ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/ Cent. Ad verten ticOn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letterB en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant [let heden verschenen 42e nummer van den vierden jaargang van bevat o.a. Mr. E. H. R. Regout, Minister van Justitie, die op bet oogenblik te Nice vertoeft in, verhand met eene ernstige ongesteldheid. Voorts: Vier foto's van Napels en omgeving, als: De Golf van Napels met den Vesuvius. Een der rypiscbe straatjes van Napels, zijstraat van de Via Roma. De Zuidkust van Capri. Castellamare vari de zee uit gezien. Verder: Het borstbeeld van Napo leon 111, uitgevoerd door Barré, dat te Berlijn onder den hamer komt. Het voormalig Aytba-Godshuis te Swichum. De indertijd door den Heer P. Jorna te Weidum gevonden gevelsteen. Kijkje in een der grootste Zilverfabrieken, met 2 foto's. De kleinste Zilverfabrikant uit Schoonhoven. De Koningin wandelt op dpn boulevard te Schevenirigen. Onthulling van een standbeeld voor Luit. Erlnris de Haan te Paramai lbo. De Kluit. (Recurvirostra avocetta). «Heerscbers der toekomst", met een zestal foto's van vermoedelijke troonopvolgers. Een belangrijk artikel over »De Zielen-Slinger", met 3 foto's. Het onderzee-paviljoen van het nieuwe hotel te Honolulu in den Stillen Oceaan. Een 100-jarige. Een kluchtig straattooneeltjeGe- lukwenscbende chauffeurs op Nieuw jaarsdag te Berlijn. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van den historischen roman door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe), getiteld «Donkere Wolken". De Rubriek van Redacteur X. De negentiende Esperanto-les en het Kindernummer «Ons Prinsesje", met ondei houdende en leerzame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen deu prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. Rechteloosheid gemeente ambtenaren. De Staatscourant vermeldt de schorsing van een besluit van burge meester en wethouders van Oost- en West-Souburg, tot ontslag van den ambtenaar ter secretarie dier gemeente. Dit geval doet weer eens in schrille kleuren uitkomen, boe treurig het is gesteld met de rechtspositie van de am btenaren ter gemeente-secretarie. Wij geven eenvoudig de feiten. Commentaar is ovprbodig. In Augustus 1909 nam de raad het besluit om een ambtenaar ter secretarie aan te stellen. De ge meente telde toen ruim 2800 zielen. Nu hebben de wethouders beproefd I de jaarwedde van den ambtenaar ter1 secretarie niet te brengen in de be-l grooiing voor 1913. De raad besloot i met 8 tegen 3 stemmen die jaarwedde wel te begroolen en gaf ondubbel zinnig te kennen, dat hij een ambte naar wenschte. De toeleg der wet houders mislukte dus. Thans hebben ze in de vergadering van burgemeester en Wethouders van 4 Dec. j.l. be sloten den ambtenaar met 1 Januari 1913 ontslag te veileenen, omdat hij overbodig is. De gemeente heeft nu een bevolking van ruim 3400 zielen en breidt zich nog voortdurend uit. De burgemeester heeft geweigerd dit besluit uit te voeren, als zijnde naar zijn meening in strijd met het algemeen belang. Gedeputeerde staten zouden bun medewerking verleenen om het be sluit vernietigd te krijgen. De wethouders hebben advies in gewonnen en volgens dit advies zou het besluit in strijd met de wet zijn. Wat moest nu gebeuren om hun wil door te drijven? Ze bebben nu hun besluit tot ontslag ingetrokken en opnieuw een besluit genomen den ambtenaar ter secretarie ie ontslaan op grond van plichtsverzuim en een oproeping te doen voor een nieuwen ambtenaar. Dit plichtsverzuim be staat hierin, dat de ambtenaar op een morgen in de maand Maart met verlof van den burgemeester naar Middelburg is geweest om een dokter te raadplegen. Voorts is bij nog een paar dagen afwezig geweest wegens ziekte, waarvan hij den secretaris be hoorlijk heeft kennis gegeven. De burgemeester heeft geweigerd ook dit besluit uit te voeren als in strijd met het algemeen belang. Met spanning wordt in de kringen der gemeente-ambtenaren afgewacht of de regeering termen zal vinden het ontslagbesluit aan H.M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. Berde herhalingsoefening. Door de Tweede-Kamerleden Ter Laan, Schaper, Helsdingen en Duys is een amendement ingediend om art. 22 der Oorlogsbegrooting 1913 met f14 426. 50 te verminderen, ten einde een uitspraak van do Kamer uit te lokken in dien zin, dat in het jaar 1913 geen derde herhalingsoefening meer wordt gehouden Het is geheel in den geest van de Militiewet 1912, waarbij immers aan deze oefening een einde is gemaakt, zeggen de voorstellers. Landboutvopvoeding I. Voor rekening der vereeniging «Landbouwopvoedinga is op de heide tusschen Vooithuizen en Nijkerk een geslicht gebouwd genaamd «Land- bouwopvoeding I«, waarin weldra een 20-tal onder toezicht der Regeeiing gestelde jongens in het landbouw bedrijf zullen worden opgeleid. De stichting bestaat uit een hoofd gebouw. ingericht voor verpleegden en directeur en een boerderij, die o.m. ruimte aanbiedt aan 25 stuks vee en paarden. Het werk is uitge voerd door den aannemer J. F. An dreas, te Putten, voor 1 29340. Een aanrijding voorkomen. Men meldt aan de N. Cl. Toen H. M. de Koningin Donderdag in den vroegen namiddag, veigezeld van een hofdame, in een open rijtuig van het Buitenhof al de poort naar het Binnenhof inreed, kwam daarjuist een tramwagen van de andere zijde aangereden. De koetsier van het rijtuig van H. M. had blijkbaar de tram niet zien nadeien De wagenvoerder van het tramrijtuig bemerkte het gevaar en remde oogenblikkelijk met de handrem, waardoor een aanrijding voorkomen werd De tramwagen, welke juist op het stroomlooze gedeelte onder de poort tot staan gebracht werd, moest door menschenhanden naar bui ten geduwd worden om de geladen draden weer te bereiken. Het geval verwekte groote ontsteltenis bij om standers en trampassagiers. Wijziging post-tarief naar Oost en West-Indie. Bij Koninklijk Besluit van 7 Januari is bepaald, dat de brieven en andere hieronder te vermelden stukken, welke rechtstreeks over zee (zoogenaamde «zeepost") tusschen het Rijk en zijn koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië worden gewisseld onder worpen zijn aan het volgende taiief van frankeering: 1. bij verzending uit Nederland naar Oost- en VVi-st-Indië, alsmede hij ver zending uit West-Indië naarNedeiland a. brieven 5 cent per 20 giam of gedeelte van 20 gram; b. briefkaarten 2Vi cent per enkele kaait en 5 cent voor epn dubbele kaart, dat is met vooruitbetaald antwoord; c gedrukte stukken 1 cent per 50 gram of ge deelte van 50 granted. papieren en bescheiden 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met toepassing van een minimum van 5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres; e. monsters of stalen van koop waren 2 cent per 50 gram of ge deelte van 50 gram, met toepassing van een minimum van 5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres; 2. hij verzending uit Oost-Indië naar Nederland: a. brieven 10 cent voor een gewicht tot en met 20 gram en Th cent voor elk gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram boven het eerste gewicht van 20 gram; b. briefkaarten 5 cent per enkele kaart, en 10 cent voor een dubbele kaait, dat is met vooruitbetaal'! antwoord; c. gedrukte stukken, papieien en be scheiden en monsters of stalen van koopwaren zijn onderworpen aan hel tarief, hierboven sub 1 c, d en e ge noemd De viering van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid zal in Gorrum plaats hebben in Februari 1914. Terwijl heel het vaderland zien op maakt, om in November van dn jaar onze vrijwoiding van de Fran-che overbeersching luisterrijk le gedenken, meent men in Gorcum daarvan te moeten afwijken. Waarom? Omdat in Febr. 1924 dit stedeke van de Fianschen bevrjjd werd. Als dit voorbeeld navolging vond. zou er van een nationale feestviering niet veel terecht komen. Dan zou men b.v. in Utrecht kun nen jubileeren op Kozakkendag, 28 Nov., inplaats van in 't begin dier Aanteekeningen van een commissaris, van politie). 5) Slot. Ik trad op den jongeling toe en verzocht hem mij in een kamer van het stations-gebouw te volgen. Het zelfde verzoek deed ik Franke en diens vrouw. De vrouw ontroerde zichtbaar en verbleekte. Ik zag dat Franke hare hand greep om baar te vermanen bedaard te zijn. Ook uit liet gezicht des jongeliïigs was het bloed eenigszins verdwenen, evenwel voldeed hij aan mijn verzoek met gedwongen gelatenheid. Toen ik twee politie-agenten wenkte om mij te volgen, zag ik hem verbleeken. Maar ook dat ging over. Ik verlangde zijne papieren te zien, hij nam ze uit een brieventasch en overhandigde ze mij. Een blik bad mij overtuigd, dat de brieventasch de gelds waarde niet bevatte, welke ik bij hem vermoedde. Ik doorzocht nu een kleine reistasch, zonder er ook het gezochte j in te vinden. De vrouw was elke minuut onrustiger geworden en keerde zich om. Ook Franke scheen met moeite zijne ontsteltenis te verbergen, Schoon ik den reiskoffer van den jongeling bad laten brengen, vermoed de ik toch dat bij zulk een aanzienlijke som niet aan den koffer toevertrouwd zou bebben, maar zekerheidshalve bij zich zou dragen. Ik wilde derhalve zijne kleeding onderzoeken; bijna met geweld i ontrukte bij zich aan mijne handen, beweerende geen misdadiger te zijn jegens wien alleen zulk een behandeling geoorloofd was. Zijn weerstreven maakte mij des te zekerder. Een greep bij zijne borst overtuigde mij dat zijn jas ongewoon dik en stijf was. Hij stiet mijne hand terug en zijn blik richtte zich op de deur, als zocht bij een gelegenheid om te ontsnappen. De deur was natuurlijk gesloten. Daar hij op mijn verzoek zijn jas niet wilde uittrekken, grepen de politieagenten hem op mijn wenk. Zijn vader wilde hem te hulp komen, maar ik riep door het venster nog twee agenten en liet ook hem en zijne vrouw die onmachtig op een stoel was neergezonken in hechtenis nemen. Met geweld werd nu den jongeling de rok uitgetrokken. Ik onderzocht I hem en vond zorgvuldig tusschen bet laken en de ondervoering in wasdoek de banknoten genaaid, waarnaar ik zoolang en vruchteloos gezocht had. Ik vroeg den jongeling hoe hij aan die geldswaarde kwamhij antwoordde mij, dat het hem niet behoorde maar een vriend, op wiens verzoek hij ze naar Amerika mee nam. «Eu hoe heet die vriend vroeg ik. Hij aarzelde met het antwoord, wijl hij inzag dat deze logen hem onmogelij k redden kon. «Nu, gij zult wel weten van waar dat geld komt?" wendde ik mij tot zijn vader. «Gij kent het immers en de nummers dezer banknoten laten geen twijfel over.« Franke stond bewegingloos, zijne oogen waren strak op mij gericht. Hij had zich zoo zeker gewaand, en toch was hij ontdekt geworden hij wist dat er voor hem geen redding meer was. Zijne lippen bewogen zich, maar waren niet in staat een woord uit te i brengen. „Ge hebt alles zeer sluw aangelegd, voer ik voort, «evenwel hield ik u van het eerste oogenblik af er van verdacht, dat gij het geld ontvreemd hadt en de kwetsuur aan den arm u zelf toegebracht had, om den voor gewenden diefstal des te waarschijn lijker te maken. Ik ben zelfs in het bezit van het mes waarmee ge u den steek hebt toegebracht en hetwelk gij in het riool der passage hebt geworpen." Hij loochende niet, maar drukte beide handen voor zijn gezicht. Ik liet de drie gevangenen naar de stad terug en naar het politie-bureau brengen. In het verhoor, waaraan ik Franke onderwierp bekende hij zijn misdrijf. Hij had de geldswaarde zorgvuldig verborgen gehouden. Zijn zoon had enkel een betrekking in Amerika aangenomen, om het geld in veiligheid te brengen hij zou hem na eenigen tijd met zijne vrouw gevolgd zijn. «Hoe zijt ge tot de daad gekomeD, daar mij uw meester van uw braafheid en trouw verzekerd heeft?» vroeg ik. «Zooveel mij bekend is hebt ge u nooit vroeger aan ontrouw schuldig gemaakt.» Hij zuchtte zwaar. «Het is mijn eerste oneerlijkheid,» zeide hij. «Ik heb er mij lang, zeer lang tegen verzet een misdadiger te worden, maar het geld, dat ik dagelijks in handen kreeg, de rijkdom van mijn meester verblindde mij. Ik wist dat hij dikwerf duizenden in een oogenblik op de beurs verdiende, meer dan ik hem ontvreemd heb, en wat deed hij daarvoor? Werkte hij wel I de helft zooveel als ik, die met het armzalig loon slechts met moeite toekwam In een schitterend rijtuig kwam hij aan het kantoor, 's avonds gaf hij somwijlen partijen, van welke eene enkele wel meer kostte dan mijn geheel jaarlijksch loon bedroeg. Hij was rijk en in aanzien, en toch wist ik, dat niet iedere winst, welke hij op de beurs maakte, eerlijk verdiend was. Bedroog hij ook niet, wanneer hij met anderen de effecten kunstmatig opjoeg, ze den menschen openlijk als uitmuntend aanprees, wanneer hij ze tot opgejaagde prijzen aan onwetenden verkocht, hoezeer hij stellig wist, dat zij in weinige dagen weder dalen moesten? Had hij alleen het privilegie om anderen te bedriegen Hoevele rechtschapen menschen, die eenige

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1