NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 6. Woensdag^22 Januari 1913. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. FEUILLETON. ONDER RUSSISCHE SMOKKELAARS^ Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Tucht-Unie. Men mag zich mogelijk al vleien, dat de naam alreeds een leuze werd, die geen ijdele klank meer is, voor wie haar hoort, een krachtige propa ganda kan de «Tucht-Unie" toch niet missen, daar gelaten nog of eenige organisatie zich hiervan te speeneu, zich ooit als weelde zou kunnen ver oorloven. Maar het woord «Tucht- Unie" zegt velen reeds wat en voor anderen strekke ter voorlichting de omschrijving van het doel, zooais deze te vinden is in artikel 1 der Statuten: «Bestrijding der Tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk, teneinde zijne zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen." Tuchteloosheid. Een woord, dat misschien te hard klinkt, wanneer 't niet in verband met de Tucht-Ume gebruikt wordivoor haar is 't het verzamelwooid voor al die groote en kleine gebreken, karaktertrekken en eigenaardigheden onzen volksaard eigen, die aanleiding gaven tut die waarschuwende uitlating, dat vrijheid geen bandeloosheid beteekent. De Tucht-Unie wil niet ons volk een tucht opleggen, welke als een ijzeren keurslijf zou zitten, echte vrij heid, gezonde beweging belemmerend; géén vrijheidsbeperking dus; de Unie wenscht zelfbeheersching over al die eigenschappen, welke zoo licht in ondeugden, zoo niet in erger kwaad ontaarden; zij wil aankweeken den zin tot orde en regelmaat. En daarbij bestrijkt de Tuchi-Unie een uitge strekt gebied, zoo groot als bijkans heel 't terrein van ons maatschappelijk leven. Dat blijkt alreeds uit de groote verscheidenheid van organisaties bij baar aangesloten, als: het Algem. Ned. Verbond en de Algem. Ned. VViel- rijdersbond, de Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Nederl. Automobiel- Club, het Ned. Onderwijzers Genoot schap, de Ned. R. K. Volksbond, Pro Juventute enz. enz. Bat blijkt ook uit de commissies, die zij reeds vormde, m. n. voor de bevordering van ver keersveiligheid, voor sport, spel, lichaamsoefeningen en speelterreinen, tot voorlichting in zake de drank bestrijding, tot verbetering vau den volkszang enz. En elke organisatie, elk persoonlijk lid, toegetreden tot de organisatie kan op zijn wijze meehelpen ter bevor dering van het doel, mits zich hou dende aan de slot-alinea van art. 2, dat bij de middelen ter bereiking van het doel noemt, «alle geoorloofde en tegen wet of verordening niet strij dende middelen (om) zelftucht en tucht te bevorderen of in het leven te roepen." Noch op politiek, noch op godsdienstig gebied geeft de Unie aan eenigerlei richting boven welke andere ook de vooikeur. Hebben we hiermede aangetoond over welk een ruim gebied de werk kring van de Tucht-Unie zich uitstrekt, hoe velerlei personen hier kunnen samenwei ken, men zal nu allicht be- giijpen, hoe in 't bijzonder voor de Tucht-Unie een voortdurende propa ganda noodig is; niet alleen en inde eerste plaats voor zich zelf, maar om wat zij voorstaat steeds meer te ver breiden in de onderscheidene lagen van ons volk. Daarvoor beeft zij ook noodig de peis in den meest uitge- breiden zin des woords, zoowel de dagbladpers als de periodiek ver schijnende bladen en tijdschriften. Ten einde gemakkelijker contact te kunnen verkrijgen met de pers, vormde zich thans, op instigatie van het Hoofd-1 bestuur, een pers- en redactie com-l missie, bestaande uit den Heer C L. van Balen, hoofdredacteur van het Vaderland, Mej. E. Belinfante, redac trice en de Heeren W. C. van Meurs redacteur aan de Nieuwe Courant, H. J. van de Munnik, redacteur aan de Nederlander en C. P. Voute, redac teur aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant, Secretaris, Marconistraat 19, den Haag. De Commissie stelt zich o. m. voor nu en dan de gastvrijheid der bladen in te roepen voor de plaatsing van een of andere bijdrage over de Tucht- Unie en haar bemoeiingen, terwijl zij evenzeer bereid is de bladen van voorlichting te dienen, wanneer deze zelf voor de Tucht-Unie in eenigerlei opzicht propaganda wenschen te ma ken. In verschillende plaatsen zou de commissie gaarne nog correspondee- rende leden aanstellen. Hun, die hier toe genegen zijn wordt verzocht zich aan te melden bij den secretaris. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de vrijwilligers van het reservekader bij de infanterie, genie, vestingartillerie en bereden korpsen, die laatstelijk in 1911 of vroeger onder de wapenen zijn geweest en door wie voor 1 Mei a. s. niet is aangevraagd om dit jaar voor ten minste drie weken vrijwillig onder de wapenen te mogen komen, door den korps-commandant znllen worden opgeroepen om in 1913 tegen een door dien korpscommandant vast te stellen datum voor den tijd van vier weken onder de wapenen te komen. Van deze opkomst zullen zijn vrij gesteld de kaderreservistena. wier diensttijd in het jaar 1913 eindigd; b. aan wie is vergund zich builen Europa op te houden. f»v4ss. Cl.«) Landverhuizers naar de Vereenigde Staten. Waarschuwing! Blijkens ontvangen berichten zou een Arnerikaansche maatschappij, de D... H... 1... Co., het voornemen hebben hier te lande emigranten aan te werven en aan Nederlanders land te verkoopen. Dengenen, die dergelijke voorstellen mochten ontvangen wordt aangeraden, alvorens daarop in te gaan, nadere inlichting bij de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel (Lange Houtstraat 36, 's-Gravenhage) in te winnen. De aangekondigde sigaren makersstakingen te Rotterdam, Dord recht en Gorinchem, zijn Maandag ingegaan. Deze stakingen omvatten ruim 450 arbeiders. De door het bestuur van bet Verbond van sigarenfabrikanten aangenomen motie, die Zaterdag door ons werd gepubliceerd, is officieel ter kennis gebracht van de hoofdbesturen der vier arbeidersorganisaties in de sigarenindustrie. De hoofdbesturen zullen binnenkort over deze motie vergaderen. - Parades. Uit een weldra te verschijnen besluit zal blijken, dat de militaire parades, behalve die op den verjaardag der Koningin, niet geheel worden afge schaft. De beoordeeling of in eenig garnizoen op andere verjaardagen dan die van H. M. parade kan worden gehouden, zal worden overgelaten aan de mili taire garnizoensautoriteit, wiens be slissing afhankelijk wordt gesteld van de vraag, of er een voldoend aantal manschappen aanwezig is om parade te maken. Vooraf is reeds te zeggen, dat dit in de maand April, waarin twee Ko ninklijke verjaardagen vallen, zeer moeilijk zal zijn, omdat alsdan het in Januari opgekomen gedeelte der militie nog niet voldoende geoefend is. Maar tevens is te verwachten, dat in de maand Augustus met haaf twee verjaardagen van leden der Vorstelijke familie wel een genoegzaam aantal soldaten in de garnizoenen aanwezig zal zijn om, aangevuld met het kader, de parade te laten doorgaan. Tevens zal het tijdstip der parade niet meer gebonden worden aan 12 uur 's middags, doch zal de militaire autoriteit bevoegd zijn, elk uur in den voormiddag daarvoor vast te stellen. Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering I De heer Treub, van oordeel, dat bet noodig is. in de Invaliditeitswet de mogelijkheid van verzekering bij bijzondere fondsen op te nemen als correctief tegen de zijns inziens te gecentraliseerde en te bureaucratische regeling der zaak in het ontwerp, heeft een 10-tal daartoe strekkende amendementen bij de Tweede Kamer ingediend, daar hij overtuigd is, dat dit doel niet is te bereiken langs den weg, ingeslagen dtJbr het amendement van den heer De Visser. Hij stelt daartoe voor in de eerste afdeeling, die de organisatie der ver zekering regelt, een afzonderlijke paragraaf op te nemen, handelende over de erkende bijzondere fondsen. Bij zjjn amendementen is de beer Treub er van uitgegaan lo. dat de verzekeringsplicht moot voortduren ook voor hen, die zich bij een bijzonder fonds hebben aange sloten 2o. dat deze verzekerden dezelfde waarborgen moeten hebben ten aan zien der uitbetaling van de hun toe komende renten als de bij de Bank verzekerden 3o. dat de regeling zoodanig moet zijn, dat selectie van individueel slechte risico's is uitgesloten; 4o. dat de verzekerden zeiven het overwicht moeten hebben in het be stuur der bijzondere fondsen; 5o. dat gewaakt behoort te worden tegen het ontstaan van te kleine bijzondere fondsen 6o. dat onderlinge herverzekering van erkende bijzondere fondsen be hoort te worden aangemoedigd 7o. dat, nu bet ontwerp voor de Bank het premiestelsel huldigt, dat tevens bij de bijzondere fondsen moet worden gevolgd 8o. dat de bijzondere fondsen bun rechtmatig deel ontvangen in de Rijks bijdrage van art. 19; 9o. dat zij eveneens (bij aanneming van zijn amendement op art. 167) bun deel ontvangen in de daar be doelde Rijksbijdrage; lOo. dat de werkgevers niet door middel van het bijzondere fonds de 1) -o- Tantan is het erbarmelijkste stadje van al de zeeplaatsen in Rusland. Ik was er bijna van honger gestorven, ja men wilde mij er zelfs verdrinken. Met extra post kwam ik laat in den nacht aan, de postiljon bleef met het ver moeide driespan bij de poort van het eenige steenen gebouw staan. Toen de wachthebbende kozak der Zwarte Zee den klank der klokjes hoorde, riep hij, uit den slaap gewekt met woeste stem: ii Werda?» De sergeant en de korporaal verschenen. Ik gaf hun te kennen, dat ik officier was, tot de te veld zijnde legerafdeeling behoorde, wegens kroon- aangelegenheden op reis was en een officieel kwartier verlangde. De korporaal voerde ons door de stad. Aan welke hut wij kwamen allen waren bezet. Het was koud; ik had in drie nachten niet geslapen, was vermoeid en begon boos te worden. «Breng mij waar ge wilt, verdoemde ke rel, zij het naar den duivel, zoo ik maar ergens te huis kom!« schreeuwde ik. «Hier is nog eene hut,« antwoordde de korporaal en krabde zich het hoofd, «maar zij zal u niet behagen, het is er niet zuiver.» Ik begreep niet volkomen de betee- kenis van het laatste woord, en beval hem door te rijden. Na een langen rit door smerige straten, waarin ik aan beide zijden niets dan half vervallen muren zag, kwamen wij aan een niet groote hut dicht bij den oever der zee. De volle maan bescheen het rietendak en de witte muren mijner nieuwe woningop het voorplein, dat door een muur van steeneD gevormd werd, stond ter zijde een tweede ellendige hut, kleiner en ouder dan de eerste. De oever liep bij den muur er van steil zeewaarts af en beneden schuimde deze met haar eeuwig ruischende donker blauwe golven. De maan zag stil op het rustelooze element neer, en kon ik in haar licht, ver van den oever, twee vaartuigen onderscheiden, welker don ker touwwerk, als een spinnewebbe, be wegelijk tegen de witte linie van den horizont afstak. Er is een schip in de havendacht ik, morgen kan ik mijne reis naar Gelend- schik voortzetten. Een linie-kozak bediende mij als knecht. Ik beval hem den koffer te ontpakken en de voerman te ontslaan zelf riep ik om den meester des huizes. Alles bleef stilik klopte zonder antwoord te ontvangen.... Wat is dit? Eindelijk keek uit het venster een knaap van oDgeveer veertien jaren oud. «Waar is de meester van dit huis?« «Er is er geen?» «Wat? is er geen?» «Neen.» «En de vrouw des huizes?» «Is naar het dorp gegaan.» «Wie zal de deur openen?» vroeg ik en schopte er met mijn voet tegen. De deur ging van zelf open; uit de hut kwam een vochtigen tocht. Ik ont stak een lucifer en hield het voor den neus van den knaap; het vlammetje be scheen een paar witte oogen. Hij was blind, blind geboren. Hij stond onbe wegelijk voor mij en ik aanschouwde zijne gelaatstrekken. Ik heb, ik moet het bekennen, een sterk vooroordeel tegen alle blinden, lammen, dooven, stommen, bultenaars als anderszins. Ik heb opgemerkt dat er steeds een merk waardig verband tusschen het uiterlijk van een mensch en diens ziel bestaat, alsmede dat met het verlies van een lichaamsdeel, ook de ziel een gevoels- orgaan verliest. Ik aanschouwde dan het aangezicht van den blinde, maar wat wilt ge op een gelaat lezen, dat geen oogen heeft? Ik aanschouwde hem lang met onwillekeurig medelijden, toen plotseling een nauwelijks zicht bare glimlach over zijne diepe lippen liep, die, ik weet niet waarom, op mij een onaangenamen indruk maakte. In mijn geest steeg het vermoeden op dat dezen blinde niet zoo blind was, als hij scheenvergeefs wilde ik mij overreden dat men deze oogen niet kon namaken, en dan met welk oogmerk Maar wat te doen? Ik hel spoedig tot voor- oordeelen over. «Zijt gij de zoon des huizes?» vroeg ik hem eindelijk. «Neen.» «Een arme wees.» «En heeft de huisvrouw kinderen?» «Neen. Zij heeft een dochter gehad, maar deze is met een Tartaar over zee gegaan.» «Met welken tartaar?» «Mijn god I een Krim-Tartaar, een schipper van Kentich.» Ik trad in de huttwee banken, een tafel en een groote koffer bij den haard was al het huisraad. Aan den wand geen enkele prent een slecht teeken I Door de gebroken vensterruiten woei de zeewind. Ik nam uit den koffer een stuk waskaars, ontstak het en begon mjin goed uit te pakken, zette mijn sabel en mijn geweer in een hoek, legde de pistolen op de tafel, spreidde mijn mantel op een bank uit, de kozak den zijnen op een anderehij snorkte in tien minuten, maar ik kon niet in slaap komenvoor mij bewoog zich bestendig in de duisternis de knaap met de witte oogenZoo verstreek ongeveer een uur. De maan scheen door het venster en haar licht flikkerde op de leemen vloer der ut. Plotseling gleed over de lichtstreep, die de vloer doorsneed, een schaduw. Ik richtte mij op en keek naar het ven ster. Iemand liep er voorbij en verborg zich, God weet waar. Ik kon niet onder stellen, dat die gestalte langs den stei- len oever liep, maar waar anders kon hij verdwenen zijn Ik stond op, wierp een mantel om, nam een dolk en trad stil uit de hut, tegenover mij zag ik den blinden knaap. Ik drukte mij tegen den muur en hij ging met vasten, maar voorzichtigen tred voorbij uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1