Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. die op een belastingkantooreen valschen rijksdaalder in betaling wilde geven. Eenzelfde geldstuk word bij de politie gedeponeerd door oen bewoner der Kanaalstraat. Een derde valsche rijks daalder werd door een bewoner van de Wetoringscbans bij de politie af gegeven. liet Koninklijk bezoek aan Königsteiii. Het verblijf van 11. M. de Koningin in den Taunus blijft zich door stipte eenvormigheid kenmeiken. De eene dag onderscheidt zich in geen enkel opzicht van den anderen. Het weder blijft zich goedhouden. Soms, vooral legen den avond, is het hier ijzig koud. 's Morgens, geregeld te 9 uur, vei- trekt H. M. de Koningin per auto naar Hohenmark en onderneemt dan in gezelschap van den Prins wande lingen van niet te langen duur. Tegen den avond keei t H. M. naar het Grand- Hotel terug. In de kliniek Hohenmark wordt gezamenlijk het middagmaal gehruikt. Bezoeken aan vorstelijke personen in den omtrek worden niet afgelegd. Men vermoedde dit hier aanvankelijk De Gravin van Buien ontving evenmin bezoek, liet uitstapje draagt dan ook het kenmerk van het strengste incog nito Zelfs van het Grand-Hotel, alwaar toch Neèi land's vorstin woont, waait niet de driekleur. De couranten maakten met geen letter van bet oorspronkelijk vei blijf melding; slechts ontmoet men nu en dan een aantal illustratie-fotografen, die te vergeefs trachten een foto van het Koninklijk echtpaar op de wan deling te maken, want de Duilsche recherche heeft de strengste orders om te verhinderen dat er gefotogra feerd wordt. Wij woonden het bij, dat een toestel bijna in beslag werd genomen. be dagverdeeling, Z. K. H. voor geschreven, blijkt vrij scherp omlijmd te zijo en Z. K. H. heeft dan ook betipkkelijk weinig geheel vrijen lijd. De auto van den Prins, hier vlak bij het hotel Hohenmark, beueden in de weide gestald, komt dan ook thans veel meer uit de garage dan vóór het bezoek van H. M. de Koningin. Met innig welbehagen staat de Meck- Ifciiburger chauffeur, die den Prins reeds 12 jaar dient, het mooie voertuig dan ook op te poetsen. Hedenmorgen omstreeks 10 uur vertrok [1. M. de Koningin uit König- stein naar Hohenmark, om tot Frankfort door den Prins vergezeld naar Den Haag terug te reizen. N. v. d. D. Bij de Staatsspoor in Nederl.-lndié kunnen tijdelijk onderopzichters worden geplaatst. De candidaten mogen geen hoogeren leef rijd hebben dan 35 jaar en moeten tenminste gedurende 3jaren praktische ervaiing hebben opgedaan als toezicht houder bij waterstaats- of bouwwerken of bij deri dienst van weg en werken er-ner spoorwegmaatschappij Zie voorts de Staats-Ct. no. 26. Plan 1913. De centrale commissie voor Plan 1913 heeft 25 Januari iri Hotel des Pays Bas» te Utrecht hare elfde ver gadering gehouden onder voorzitter schap van jbr. C. F. van de Poll. De voorzitter kon bet verblijdend bei icbt geven dat de spoorwegmaat schappijen gunstig beschikt hadden op bet verzoek der commissie orn in den zomer tan dit jaar week-abon- nementskaai ten voor de voornaamste lijnen uit te geven en dat de munster van waterstaat aan dit voor nemen zijn goedkeuring had gehecht Een voorname factor van Plan 1913 dat bedoelt geheel Nederland aantrek kelijk te maken voor den vreemde ling en dus ook de afgelegen plaatsen gemakkelijk bereikbaar, was daardooi verzekerd. Met erkentelijkheid werd voorts kennis genomen van oen 50-tal be richten van Nederlarnlsche consulaire ambtenaren in het buitenland, iri ant woord op een verzoek van den Minister van Buitenlandsche Zaken om zooveel mogelijk te bevorderen dat aan Plan 1913 in het buitenland bekendheid worde gegeven. Up voorstel van de sub-commissie voor de huisvesting zullen bijzondere maatregelen worden genomen om, in samenwerking met de plaatselijke comité's of met de vereeniging tot bevoidering van het vreemdelingen verkeer, informatiebureaux voor liet logies in te richten. De commissie had een ondeizoek gedaan naar klachten over hooge hotelpvijzen, die op aanvrage uit het buitenland waren opgegeven. Gebleken was dat die klachten ongegrond waren. Goede en aanbevelenswaardige hotels en pensions te Amsterdam hadden voor volledig pension pnizen opgegeven, varieerend van f4.50—f 6.50. Do commissie acht deze prijzen billijk met het oog op het gehalte van de personen, die men hier gaarne zal zien. De sub-commissie voor het vei keer bracht verslag uit van haar onderzoek naar de wenschelijkheid om bet ver keer naar belangwekkende plaatsen te bevorderen. Vijf plaatsen komen daarvoor in aanmerking. De sub commissie weid gemachtigd, deze aangelegenheid verder met de plaatse lijke comité's te regelen. De sub-commissie voor de buiten landsche reclame deelde mede, dat de Fransche en Engelsche boekjes over Nedeiland verschenen zjjn en verspreid worden. De Duitsche boekjes zullen binnen enkele weken verschijnen. Met ingenomenheid werd kennis genomen van een schrijven van den Senaat der Technische Hoogeschool, mededeelende dat op het verzoek der centiale commissie om den vreemde lingen ook een indruk te geven van de inrichting en den aard van hel onderwijs aan de Technische Hooge school, gunstig is beschikt en een der nieuwste gebouwen ui. de afdeeling der Werktuigbouwkunde, Scheeps- bouwkunde en Ebctrotechniek, ge durende den vacantielijd op bepaalde lijden en onder geleide ter bezichti ging zal worden gesteld Verder weid nog mededeeling ge daan dat hel Internationaal Perscon gres te 's-Gravenhage zal worden ge houden, dat er een internationale feestelijke studentenbijeenkomst wordt voorbereid en te IJmuiden een inter nationaal padvinderskamp zal worden ingericht. Het aantal der internationale congressen en bijeenkomsten in den loop van dit jaar te houden is daar door gestegen tot achttien. De volgende vergadering werd be paald op Zaterdag 22 Februari te Utrecht. N. v. d. Dag. Tuberculosebestrijding. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de besturen der ver- eenigingen, welke zich bestrijding van de tuberculose teD doel stellen, en die voor 1913 in aanmerking wen- schen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie, uit, hun op gezegeld papier geschreven verzoek zoo spoe dig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei a.s tot de Koningin te rich ten. Afdrukken van de voorschrifton overeenkomstig welke de verzoek schriften enz. van de plaatselijke en daarmede gelijkgestelde vereetiigingen behooren te worden ingericht, zijn kosteloos te verkrijgen aan het Depar tment van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. De wapenstilstand geëindigd. De verbonden Balkanstaten hebben Donderdagavond den wapenstilstand opgezegd en overeenkomstig de be palingen van den wapenstilstand zullen nu de krijgsbedrijven Maandagavond orn zeven uur hervat kunnen worden. De hervatting van den strijd moet als een paardenmiddel worden be schouwd orn een nietig effect te be reiken. Immers, gelijk uit de nota van antwoord aan de groote mogend heden blijkt, verklaart Turkije zich bereid de helft van Adrianopel en een deel der eilanden af te staan. Zulk een tegemoetkoming van de zijde der nieuwe regeering in Con- stantinopel, die pas onder snorkende patrrotlische leuzen aan het bewind is gekomen zooals: De dood boven de schande! enz., had men toch wel niet verwacht. Niettemin gaat Bulgaiije den strijd hervatten, waarin het evenveel kans loopt veroverd grondgebied weer te verhezen als nieuwe bezittingen toe te voegen aan de reeds veikregene. Want met geen mogelijkheid is te zeggen, welk leger titans bet meest verzwakt is door het gedwongen niets doen na den afmattenden strijd. Bovendien stelt Bulgarije op die wijze den Euiopeeschen vrede in de waagschaal zooals de Weenensche bla den terecht opmei ken. Want onder de schijnbaar kalme oppei Gakte kookt en borielt het en aan diplomaten verzekeringen kan men onder zulke omstandigheden de geschiedenis heeft het maar al te vaak geleerd niet te veel waarde hechten. Toch maken we nog melding van een uitlating van den Russisclien minister-president Kokowzef aan een diner bij graaf Witte, omdat van Ruslands houding in de volgende dagen veel zal afhangen. Kokowzef zeile, dat ook nieuwe complicaties ui Turkije in geen geval een Europeescben oorlog zouden te voorschijn kunnen roepen. De reeds in December aange kondigde lezing van mejuffrouw Neelije Lokerse over onze zedewellen, die destijds werd uitgesteld, daar de groote zaal van »Amicitia« schier avond aan avond bezet was zal, naai zij ons bericht nu Donderdag 6 Februari a.s. plaats hebben. Bij de reorganisatie der infan terie zal nevens het 5e ook het 16e regiment alhier in garnizoen komen, met den staf der brigade. Naar de N Rott. Crt. meedeelt, zal ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, van hel le reg. huzaren, bin nenkort bevorderd worden tot majoor. Hedenavond houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadhurze eene openbare vergadering. Sinds gisteravond blijkt eene van de inwonende leerlingen der Industrie- en Huishoudschool alhier lijdende te zijn aan diphtherie. Voorzichtigheids halve was de patiënte reeds van 't begin der ongesteldheid afgezonderd. Nu echter de aard der ziekte met zekerheid is vastgesteld, heeft het Bestuur der inrichting onmiddellijk de school tijdelijk gesloten, tot zal gebleken zijn dat geen besmettings gevaar meer bestaat en ontsmetting van het gebouw zal hebben plaats gehad. In de Donderdagavond gehouden jaarvergadering der schietvereeniging «Wilhelmina" van den Kon. Ned. Bond van Onderofficieren werden de aftiedende bestuursleden de heeren D. van Buuren, J. A. Uditig, W. M Vink en W. van Achterberg!) met algemeene stemmen herkozen terwijl in de vacature R. Meijer de heer J. H. Schukking werd gekozen. Of schoon in het afgeloopen jaar veel geld was uitgegeven aan scbietcon- coursen kon toch nog een voordeelig kassaldo worden geconstateerd. Gisteren vertrokken de miliciens van het blijvend gedeelte der lichting 1912 van het 5e regiment infanterie met groot verlof. De zangvereeriiging nAmers- foort's Mannenkoort zal onder directie van den heer N Hazendonk op Dinsdag 4 Februari een concert geven in »Amicitia«. Het programma omvat een 7-lal nummers waaronder de dramatische scène voor Soh, Mannen koor eri Orkest »Thermopbylae« van Jos. Pembaar. Als solisten zullen optreden mej. Jos. Stoetzer (piano), de heer Th. van den Ham uit Voorburg (tenor), en de heor J. Pb. Caro uit Utrecht (bas,- baryton). Tot hoofdbrievenbesteller alhier is benoemd de brievenbesteller P. S. Voerman te Zutphen. In de 14 dagen, dat thans de Openbare leeszaal, aan de Beu kenlaan, is geopend, is haar ledental reeds gestegen met ruim 50. Volgende week wordt den leden toegezonden een voorloopige lijst van de couranten, tijdschriften, naslag-eri standaardwerken, welke ten gebruike liggen. Huisvlijtteutoonsteliing. Naar de Eembode meldt, heeft de Maria-Vereeniging der parochie Si. Franciscus Xavenus aan de commissie voor de a.s. Huisvlijttentoonstelling een zilveren medaille aangeboden. ZONDAG 2 FEBRUARI, liciiionstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10-16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Logegebouio Van Peraijnstraat No. 1. Voorm lO'/i uur, Ds A. J. van LogUum Slaterus te Wageiimge.n. Evang. Lutli. Kerk. Voorrn. 10'/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Douner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Dormer. Beide keeren coll. PI. Emerituskas. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Vooirn. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds Teerink. Maandelijksche Collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizeu 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. Droogmaking der Zuiderzee! Tegenover hen, die aandrongen op spoed inzake de drooglegging der Zuiderzee en der Wieringermeer, ston den leden der Eeiste Kamer, die de hoop uitspiaken, dat de Regeering zich niet zon haasten Dat er nü nog menschen zijn, die heusch meeuen, dat do Regeering zich met die zaak zou kunnen haasteu De 127ste algemeene vergade ring der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal Woensdag 14 Mei te Amsterdam gehouden worden. Een Rothschild als bedelaar. Dezer dagen is in Engeland een uitgebreid werk verschenen over de geschiedenis van 't huis Rotschild en in verband hiermede, weet de »Wesi Munster Gazetteer nog de volgende historie uit het leven van baron James Rothschild t, diedestijds te Pai ijs woonde mede te deelen. Op zekeren dag verzocht de bekende kunstschilder Delacroix den baron voor hem als model te poseeren, en wel naar een origineelen inval van den schilder als een in lompen gekleede bedelaar. Deze zonderlinge voorslag viel zoozeer in den smaak van Rothschild, dat hij zieh onmiddellijk bereid verklaarde en den volgenden dag in lompen gehuld aan het atelier van dien kunstenaar aanklopte. Een der leerlingen van Delacroix opende de deur en toen hij op den drempel den arrnen bedelaar zag, drukte bij deze in een opwelling van medelyden, een francstuk in de hand. Rothschild nam liet geldstuk aan en liet zich later door Delacroix inlichten over de positie van den jongen man. Toen hij vernam dal deze leerling volstrekt geen Cioesus was, besloot hij levanche ie nemeri. Den volgenden dag verscheen bij den jongen man een bode van het huis Rothschild, die hem een brief over handigde van den volgenden inhoud: »Zeer geachte hoer, inliggeud 't kapitaal dat gij mij gisteren op den drempel van het atelier Delacroix over handigde met interest op interest. Wil s.v.p bijgaande cnéque, ten bediage van 10.000 francs bij mijn bank, rue Lafilte, laten presenteer en. Elke groep van artikelen ver- eischt zijn eigen reclame, waarbij men rekening moet houden met den kring van publiek, waarin men bet artikel introduceert. Dat het artikel goed en voordeelig is, is een zaak, die men eerst moet opdringen aan het publiek. Daarna, als het publiek dat weet, is 't voldoende den naam van de firma telkens weer in de gedachten der lezers te brengen. Met een grap of een leuken zin kan men vaak doel- ireilend een artikel invoeren. Doch men moet het niet opgeven bij do eerste poging en is hot artikel bekend, dan mag men niet denken, dat het nu tijd is om uit te scheiden met adveiteeren. Maar gezorgd moet worden, dat de reclame vooral berust op waarheid, al boeit ze niet te bescheiden te zijn Doch humbug verwekt nooit de gewenschte suggestie Men moet niet andere navolgen in reclame, want ze moet origineel zijn. Brusselsch witlof. Er is vroeger meer dan eens de aandacht op gevestigd, dat België duizenden ponden witlof in ons land invoelt, wat wij zelf evengoed kuunen kweeken. Intusschen gaat do cultuur van deze eenvoudige plant volgens de «Revue de l'Horliculturo Beige et Elrangère» met reuzenschreden vooruit en wordt er jaarlijks naar Parijs uitgevoerd vjjf mrllioen pond, tei wijl de booten van de Red Star Line elkeu winter een half millioen ponden naar New York medetiemen. Elke week ontvangt Londen dertigduizend pond, terwijl er ook naar Duitsohland, Holland en Zwitserland verzonden wordt. In 'tge heel wordt er zeven millioen pond witlof uiigevoerd. Voor onze tlollandsche groente- kweekers is dit oen bericht om van te watertanden. Een stethoscoop voor auto's. Een stethoscoop voor artsen dient, zooals bekend, ter onderzoek van de borst en de organen. Mot behulp daarvan kan de ervaren arts zonder moeite een diagnose over de gezond heidstoestand van het hart opmaken. Op dezelfde wijze gebruikt de chauffeur en mecaniciën de nieuw-uitgevonden stethoscoop voor het onderzoek van zijn motor. Wanneer er iets aan de machine hapert, verandert het geluid Dit is nu met een stethoscoop gemakkelijk waar te nemen, zoodat de nieuwe uitvinding veel vervelend onderzoek en tijd spaart. De kinatofoon. Edison heeft na lang zoeken de kinetophoon, dat is de verbinding van de spreekmachine met de cinema uit gevonden, zoodat bij nu sprekende beelden op het doek kan brengen. De groote moelijkheid was de twee toe stellen gelijktijdig te doen werken. De uitvinder is er ten slotte in ge slaagd. Een Amerrkaansche reporter ver haalt over een proefneming, waarvan hij getuige was te Ellewellyn, bij Orange, waar Ediston zijn laboratorium heeft. De uitvinder gaf zelf de uit leggingen. Do cinema, zeide hij staat achter ons, de spreekmachine achter het doek. De voorstelling begon. Op het doek zag men een modern salon, met een trap op den achtergrond. Een man trad naar voren en begon: Ladies and gentlemen I en sprak een kleine redevoering uit. De stem was zeer duidelijk, uitgenomen voor de letters s en r. Op de lippen van den spreker kon rnerr duidelijk zien. dal hij juist de lettergrepen uitsprak die men hoorde. De man bespeelde vervolgens eeriige muziekinstrumenten. Een ander man kwam binnen en zette zich aan de piano. Aanstonds begon hij te spelen en men boorde de accoorden ruischen. Een meisje kwam van de trap en begon te zin gen, met begeleiding van klavier en viool. Een groep honden sprong blaf fende binnen, dat alles met verbazen de natuurlijkheid. Edison belooft binnenkort een vol ledige vertooning van een werk van Wagner. Het weer in 1912. Het jaar 1912 heeft zich in tegen stelling met 1911 door grooten neerslag gekenmerkt; de jaarsom, ge rekend over het kalenderjaar, bedroeg gemiddeld 862 mM., d. i. 157 mM. boven de normale hoeveelheid. Alleen in de maanden April en Juli was de hoeveelheid belangrijk er berieden Augustus en September hadden teza men 231 mM. tegen 141 mM. nor maal. De temperatuur was in de maanden Augustus tot October 2 k 3° beneden normaalin Maart, Juli en December ongeveer 2° er boven. De bewolking was in April en Juli vrij geiing, overigens meest vrij zwaar, vooral in Maart en Augustus. Het aan tal betrokken dagen in het kalender jaar bedroeg 153 tegen 121 normaal, dat der heldere dagen 29 tegen 37. De zonneschijn was in het midden van het land opvallend grooter dan in het N. en O. Te de Bilt bedroeg in !912degemid- de declinatie 12° 42' en de inclinatie 66" 45'. De dagelijksche schommeling van deze elementen bedraagt gemid deld 7' voor de declinatie en 2' voor de inclinatie. Een vernuftige mam». Een Amerikaansche mama heeft een vernuftig toestel uitgevonden, om haar jongste lieveling het schreeuwen i.e beletten. Zij noemt bet een sbaby- stillei Ook hier is eenvoud het ken merk van het ware. Een stukje gaas met watten wordt over neus en mond van het patiëntje gebonden, en met geen mogelijkheid kan men het kind hooien schreeuwen. Soms verneemt men slechts een heel zacht en ge smoord gemurmel, gelijkend op hot spinnen van een kat. En lucht heeft het kind genoeg. Zonder gevaar kan men de kleine overal meenemen: in trams en bioscopen en op visite. Lawaai zal hij niet meer maken, tot ergernis van anderen en tot verlegen heid zijner moeder!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2