CONCERT WERKHOEK Volks-Concert LII'S DORDRECHT Yoor Huis en Hof. Ingezonden. Advertentiën. Amersfoort's Mannenkoor. Voor moeders. VRAGEN )PD f Amersfoortscl Wissel- ea Effectenkantoor NOODZAKELIJK OMSBAAR. Toch betwijfelen wij, of Hollandscbe cnoeders gemakkelijk tol de toepassing van du uii ldel zullen overgaan en wij zouden het haar ook niet durven aanraden. illaiuiciiklecding. Wij mannen zijn met onze tegen woordige kleeding op den vei keerden weg. Zij is onhygiënisch, wij benadee- len onze kostelijke gezondheid, onze moderne kleeren bedreigen ons gestel. In drie woorden is de diagnose gesteld. Het gevaarlijkste kleedingstuk is ons vest. Dit sluit nauw en strak van voren, zoodat het de longen te veel diukt: het is dun en slecht-sluitend over de lendenen, zoodat men den onderrug voortdurend aan kou-vatten bloot stelt. Daar is onze mannelijke broek. De broekspijpen kokeren om de beenen, de broek sluit te nauw om het mid del en dikwijls, in zittende houding, te strak om de gewrichten. Vergelijk daarbij eens de makkelijke wijde broe ken van onze voorvaderen! Er zijn moderne doktoren, die met nadruk waarschuwen tegen het gevaarlijke tempeiatuursverschil voor den man, die permissie! z'n broek uil- trekt eu de onbeschermde beenen plotseling blootstelt aan aanzienlijk verschil in warmtegraden. Daar zijn onze boorden, de stijve, hooge dikwijls dubbele boorden; zij belemmeren de vrije ademhaling, zij maken hals en keel overvatbaar vooi koude; bovendien bevorderen zij door bun knelling den bloedsomloop, en daarvan zijn dan weer een gevolg vroegtijdige kaalheid, grijsheid, bij ziendheid. Eindelijk onze heerenhoeden Door den nauwsluitenden rand van de voe ring meest van leer belem mert deze de toetreding van lucht tot den schedel; ook is de vootduron- de diuk op bloedvaten en beisenen niet goed. En vooral het plotselinge afnemen van den hoed, wanneer men een ander in de buitenlucht groet, moet noodwendig door den plotse- lingeu overgang een gecongestion- neerd hoofd abnormaal snel afkoelen. Daar worden dus het vest, de pan talon, de boord, de hoed vetooor- deeld Wat blijft er dan nog over van onze mannelijke kleeren? Maakten die tot dusver niet den spreekwoor delijken man En zullen wij mannen niet in ons hemd staan, wanneer de moderne hygiëne ons alles wil ont nemen Sterke maag. In het ziekenhuis te Aberdeen is een vrouw opgenomen, die 73 spelden, 11 haarspelden en een klein stukje staal had ingeslikt. Toen eerst begon zij er last van te krijgen en nu zal er langs operatieven weg een oprui ming daarbinnen gehouden moeten worden. Dure kattevellen! Na de mollen komen blijkbaar de katten aan de beurt voor uitroeiing; hun vellen worden, evenals die der mollen, met goede prijzen betaald. Te Vlist worden kleine katjes op gekocht voor fl.10 per stuk. Een belangrijke vangst. Twee firma's te Nijmegen zijn het slacbtoffpr gewoiden van een paar sluwe Duitsche oplichters, die blijk baar goed vuorzien waren van Duitsch bankpapier! Woensdagmorgen werden de eerste inkoopen gedaan in het heerenkleedingmagazijn van de lirma Bahlman Co., waar de oude plunje voor nieuwe pakjes werd verwisseld. Na deze metamorphose trok ons tweetal naar den goudsmid Saaimans, waar 2 diamantringen en 1 trouwring (een der heeren was veiloold) werden aangekocht en waar, evenals bij de firma B., werd afgerekend met ge noemd bankpapier, dat bij onderzoek bleek valsch te zijn. Gelukkig had dit onderzoek nog zóó tijdig plaats, dat de schelmen vóór hun vertrek uit Nijmegen nog juist door de politie, op aanwijzing van den heer S konden worden geknipt. Later op den middag werd ook de vader van het tweetal aangehouden en opgeborgen. Handelsblad Schandalig 1 Bij een landbouwer onder Nijkerk zijn 520 vruchtboomen stukgesneden door baldadigen! Het gebouw voor ontslagen gevangenen op de Landkolonie van het Leger de Heils, nabij Batneveld, wordt aanzienlijk vergioot, zoodat er in het vervolg in plaats van ongeveer 40, zooals thans, niet minder dan 05 a 70 peisonen zullen kunnen worden virpleegd. Tevens zal een ziekenzaal worden aangebracht. De erfenis van 60.000.000 gulden In een Zateidag te Groningen go- houden vergadering van do vereeni- ging van erfgenamen van Pieter Tey- ler van der Hulst, werd door den heer J. v. Marie tin Apeldoorn medegedeeld, dat uit naain van de verschillende vereenigingen van erfgenamen uit het geheele land een aanklacht is inge diend tegen de beheerders van de Teyleistichting op grond, dat zij hun rechten zouden trachten te handhaven door middel van een valsch testament. De kwestie is ai 134 jaar oud, zouals men weet. Met den handschoen getrouwd. Woensdagavond hadden we het genoegen kennis te maken met de TooneeLereeniging »West-Fi isia«, onder directie van Gebr. Wilson. Op gevoerd word: «Met den handschoen getrouwde van J. Fabricius. We kunnen niet anders zeggen dan dat bet ons een waar genoegen was met bovengenoemde tooneelvereeni- ging kennis te maken, daar het spel, dat geleverd werd, niet geleek op dat van dilettanten maar van beroeps spelers. We zullen de spelers niet afzonder lijk bespreken, daar allen in hun rol uitmuntend waren. Alleen willen we nog een woord van hulde brengen aan mevrouw Wilson, die, niettegenstaande ze zich niet al te goed gevoelde, de rol van Anna Helling op meesterlijke wijze vertolkte. Mogen de Wilsons Amersfoort spoedig eens weer komen bezoeken, we twijfelen niet, of de zaal vari Amicitia zal dan voller zijn dan j.l. Woensdag. De slachtoffers der zee. De Engelsche regeering heeft een rapport gepubliceerd over de nieuwe veiligheidsmaatregel, welke voor pas sagiersbooten noodig worden geacht. Uit een statistiek van de verdronke nen, welke dit rapport vergezelt, blijkt dat in de loop der jaren, dank zij de betere toepassing der verordeningen, het aantal slachtoffers voortduiend afnam, teiwijl het passagiersverkeer aangloeide. Van 30 Juni 1876 30 Juni 1885 verdronken 2050 per sonen, terwijl er 12 194 gered werden. Van 30 Juni 1902-30 Juni 1911 bedroegen deze cijfers resp. 704 en 7025. In het eerstgenoemde tijdperk werden 2430 menschen door andere schepen opgenomen, terwijl 6692 in de reddingsbooten een goed heen komen vonden. Over het laatste tijd- peik waren deze cijfers resp. 1037 en 3501. Een koflerreiziger. Uit Gartsch, bij Daritzig, was als ijlgoed een koffer verzonden, die het trempeisoneel verdacht voorkwam. Men telegrafeerde daarom naar het station Dirscbau waar de politie werd gewaarschuwd en in haar tegenwoor digheid opende men den koffer, waar uit een man sprong. Het bleek te zijn een molenaarsknecht uit Gartsch wien het daar niet langer beviel en die naar zijn geboorteplaats in Brunswijk wilde terugkeeren. Hij had niet genoeg geld voor een plaats- kaart en daarom deze manier gekozen om goedkoop te reizen. De koffer was van binnen geheel bekleed, zoodat dn kofferreiziger er gemakkelijk in lag en ook tegen schokken was beveiligd. Hij had voldoende dro„en en natten mondvoorraad b(j zich, opdat het hem op teis aau niets zou ontbie- ken en zijn laatste baas bad zelf den koffer naar bet station gebracht. Bevriezen zullen voorwerpen niet licht, wanneer men ze, volgens een oud en practisch voorschrift, met papier omwikkelt of dekt. Papier is een zeer slechte warmtegeleider en houdt alzoo de koude tegen. Appels en peren kan men niet beter tegen de vorst beveiligen, dan door ze eenvoudig op papier te leggen en ze er mede te bedekken. Bevroren potplanten moest men niet in een warm vertrek over brengendaardoor ontdooien ze te spoedig en zijn verloren. Ze moeten terstond in koud putwater worden ge dompeld, of besproeid, en daarna op een koele, doch tochtvrije plaats woi- den gezet, lot de vorst er uitgetrok ken is. Bliksem en rook Hooge fabrieks schoorstenen worden betrekkelijk zel den door den bliksem getroffen. Vol gens statistische opgaven komen op 10 000 van zulke schoorsteenen slechts drie gevallen van inslaan van den bliksem voor; op 10 000 kerktorens daaientegen meer dan 60, op 10.000 windmolens zelfs meer dan 80. Men verklaait dat verschijnsel aldus: de look, welke uit den schoorsteen ont wijkt, neemt de in het gebouw opge- zamelde electi iciteit met zich mede eu verdeelt deze in de lucht, waardoor de aantrekkingskracht voor de elec- tiische vonk verdwijnt. De gewoonte die niet zelden op het platteland wordt aangetroffen, om bij bel opzetten van een onweder een flink vuur aan te maken, vindt hierin ook haar ver klaring. Observator. AL d. R. Mag ik voor onderstaande vraag beleefd een plaatsje in uw blad ver zoeken. Sinds eenige weken loopen ge ruchten omtrent de oprichting van een coöperatieve keuken in onze stad; de lokale bladen zijn deze geruchten komen bevestigen en nietwaar, we zouden dus moeten gelooven, dat de oprichting in voorbereiding is. Maar geruimen tijd, ja ik meen wel meer dan een jaar geleden, waren we ook zoo ver, doch na de eerste «ondit's" werd van de zaak nooit meer iets vernomen. Moet dit, zoo vraag ik mij af, weer het einde zijn van hetgeen ons over dit onderwerp in den laatsten tijd ter oore kwam? Waaiom ik dit zoo angstvallig vraag? Wel, M. de R. uit eigenbelang natuur lijk Ik weet n.m.l. van familieleden en kennissen elders, waar deze in lichtingen gevestigd zijn, hoe zij er bij gebaat zijn, hoe zij er van profi- teeren en dikwijls heb ik in stilte en hoorbaar gewenscht, dat wij een dergelijke gelegenheid ook in onze goede stad zouden bezitten. Ons gezin is middelmatig groot; al sinds jaren zoek ik vergeefs naar eene bekwame dienstbode, aan wie ik de zorg voor het koken kan toevertrouwen in het midden wil ik laten of dit vergeefscbe zoeken geweten moet wor den aan Amersfoortsche toestanden dan wel aan de mogelijkheid, dat het binnen onze krachten vallende loon te laag is in den tegenwoordigen tijd voor be kwame keukenmeisjes. De zorg voor mijn schoolgaande kinderen en de positie van mijn man, die mij oplegt bezoeken te ontvangen en wederkeerig af te leggen, verhin- deidt-n mij dikwijls op do meest kri tieke oogenblikken in de keuken aan wezig te zijn. Ik behoef u niet te schilderen, welke verrassingen oris aan tafel menigmaal wachten! Mijn hoop is reeds sinds lang op een coöperatieve keuken gevestigd en nu kwam mij do vrees bekruipen, dat mijn verwachting ten tweede male den bodem zou worden ingeslagen. Mijn vraag nu, M. de R., luidt: heeft zich werkelijk, zooals men eenige weken geleden mededeelde een comité gevormd, dat zich met de vooi be reidende wei kzaamheden wil belasten en mag men ook weten, wie er zit ting in namen; is het comité reeds met zijne werkzaamheden begonnen en meent het, dat de pogingen kans op slagen zullen hebben? Kortom, mogen wij verwachten, dat in Amers foort in afzienbaren tijd een coöpe ratieve keuken zal verrijzen tot hulp van vele buisvrouwen en, naar ik meen, tot uitkomst van een groot aantal ongehuwden. Met dank voor do verleende plaats ruimte, M. de R., heb ik de eer te zijn Een Huismoeder. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 24 tot 30 Januari 1913. Geboren: Theodora, d. van Hendrik Jan van Barreveld en Cornelia van der Heijden. Maria Johanna, d. van Stephanus Ising en Alida Budding Cornelis, z. van Willem Rommets en Ida Aartsen. Gerrit, z. van Hendrik Overeem en Anna van de Waerdt. Willem Andries, z. vari Cornelis Velthuijzen en Adriana, Eegelina van Bijnen. Hendrikus Petrus, z. van Johan Andries de Heus en Jennigje Admiraal. Jannetje, d. van Jan Staal en Grietje Jansen. Jannetje, d. van Atie Slagt en Coen- rada van Leeuwen. Catharina Margaretha Johanna, d. van Rik van Beek en Maartje Lansaat. Dirk Lowienus, z. van Arie van Kolfschoten en Johanna Kraan. Emelie Hen- rielte, d. van August Willem Weerts en Anna Maria Jaspers. Hendrikus Cornelis, z. van Matinus Hendrik Josephus van Lent en Hendrika Merlijn. Cilia Ennetje, d. van Cornells Johannes van Ginkel en Margaretha van Buren. Dina, d. van Louwinus van Daal en Geintje Tombroek Gerardus Jacobus, z. van Antonius van Keulen en Heintje van Hamersveld. Dirk Albertus, z. van Jacobus Gijsbertus van Leur en Maria Calharia Woudenberg. Martha Maria, d. van Johannes Cor nelis van der Logt en Geertruida Kiijneu. Elisabeth, d. van Sjoerd Huisman en Everaida Koenen. Ondertrouwd; Willem van Keulen en Jansje Petronella Cornelia Slin gerland. Christiaan van Velzen en Margaretha Catliarina Gossé Lucas Theodorus van Hilst en Johanna Hen drika de Goede. Jan Johannes Scheff'rs en Adriana Pieternella Hel- iner horst. Getrouwd: Josephus Anthonius Maria Okhnijsen en Eva Johanna Maria de Koning. Wouter van Korlaar en Wilhelmina van Vliet. Overleden: Alelta Vogelenzang, 83 jr., wed. van Johannes Kioeze. Maria Elisabeth Looijmans, 76 jr., ongeh Jan Cornelis Marinus Veer, 19 mnd. Pieter Alenbeek. 67 jr., echtg. van Hendrika Zomer Nico- laas van Eijkelenburg, 22 jr., ongeil. Wijmpje de Giaaf. 27 jr., ongeh. Elisabeth Sijen, 40 jr., echtg. van Krijn Marinus. Woudenberg. Geboren: Jan, z. van Antonie Wil lemsen en Rijkje van Kolfschoten. Leusden. 24—31 Jan. 1913. GeborenJan, z. van Albertus Stephanus Wouterseen MaiiaKremers. GehuwdTeunisde Kruijlïen Helena Geurije van de Pol. Overleden: Gerrit Barten, oud 82 j. echtgenoot van Klaasje Knip. Stoutcnburg. 24-31 Jan. 1913. Geboren: Adiiana Cornelia, d. van Johannes Petrus van de Sande en van Maria Krijna Petronella van der Salm. Overleden: Geurije van der Velde, oud 70 jaar weduwe van Goossen Wijntjes. Hendrik van Vaneveld, oud 2 maanden. DIRECTEUR N. HAZENDONK. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 31 Jan. 1913 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f3.a f5.l'eren f 3.a I 6.Nieuwe Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. 2.— a f2 50 Hoendereieren f 5.70 i 6.t>. lOUst. Bru.ne eieren i 6 al 6.40 Hooiboter f 1.60 a f 1 80 per kilo. Mir^arine f0.— a f0.Zoetein kaasfO afO Kippen f 0 80 a f 1 50 Kuikens f 0.00 a i 0.00. Piep kuikens f 0. a f0.Ganzen r U.i 0.Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge fi.a fl.30. Hazen CO.a f0Wilde koi ïjnen '0.50 a f 0.60, Tamme f 0.80 a f 1 50. Dun en f0.50 2 C0.70 p tar. Magere varkens f J 8. - af 24. Varkens r. export f 0.a 10Zeugen f 60.a I 90.Biggen f 12.a r 16 - Schrammen f 0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—KjIC- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 80 heet Appelen. 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardapi elen, 30U00O stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka.s. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 200 biggen 10 zeugen. KLCIiAME. Wat is gelukkiger voor een moeder dan om haar kinderen gezond te zien opgroeien, Een zwak en kwynend kind doet de moeder steeds in groote zorg en angst leven. Veel meer kin deren dan oppervlakkig vermeed wordt, lyden aan nier- en blaasaandoeningen in vele geval len worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij behoorlyk behandeld worden, valt het soms moeilijk haar te genezen. Een der meest bekende verschijnselen van nier- en blaaszwakte bij kinderen is bed wateren. Ook gedurende den dag heeft het kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het voelt zich niet sterk en opgewekt, maar prikkelbaar en hangerig Vaak doen zich ook andere ver schijnselen voor als pijn in den rug en buik, hoofdpijn, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaanwijzing, die iedere doos verge zelt. Spoedig zult gij een merkbare vei betering in den gezondheidstoestand en de opgewekt heid van het kind kunnen opmurkeu, en tal van dankbare moeders spraken hare tevreden heid over de werking van dit geneesmiddel Bit- Te Amersfoort verkrijgb. bjj de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en i\ de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending géschiedt franco na ontv. v. poslwissel f'1.75 voor één, of f 10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handel - merk. 34 op 4 Februari a.s. ia „Amicitia". Kearten verkrijgbaar in KLEIN's Muziekhandel. Plaatsbespreking op den dag van het Concert ten half één in "Amicitia». op 3 Februari a.s. in „Amicitia". ENTRÉE 15 CENT. Kaarten verkrijgbaar in KLEIN's Muziek handel; Sigarenmagazijn OUDRAAT, Zand Sigarenmagazijn OUDRAAT, Zuidsingel Sigarenmagazijn H VIERDAG, Leusderweg. BEKWAME, OPPASSENDE VOOR DE BRANDKASTEN EN SLOTEN FABRIEKEN. Bij aanbieding op te geven: leeftijd, loon, waar gewerkt enz. Z(j, die in werkelijkheid genezing willen vinden bfj kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERA TI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, ls Etage, Amsterdam. Aan hen, die ,0'a onderzoek tot behandeling wórden aangenomen wordt herstet'gégarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. op''^ie>e "letten MUM 4 l)0VeÊ8iS. (Mr. S. G. van Welderen Baron Renders) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Assurantie) WEBE^VE^KOOPERS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtciidvoeders voor Hoenders, knikcuzaclcii, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën big het American Iiuporting-ilpuse te MAASTRICHT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3