Gemengd Nieuws. TiïZÏÏ nummer Wissel- ei Effecteitaitoor TUI VERS MAGAZIJN Mej.C. v. Wapinp Yoor Huis en Hof. Advertent iën. Lomaiso/i Bouwer Co. De heer v. d. Burg merkte nog op, dat het van algemeene bekendheid is, wat «Handel en Nijverheids gedaan heeft, doch raadde aan, de kwestie marktwezen te laten rusten uit vrees van anders vervelend te worden. De voorzitter sloot de discussie hierover en zeide dat het bestuur als de tijd daar is handelend zou optreden. Daar geen der aanwezigen iets meer mede te deelen of te vragen had sloot de voorzitter de vergadering. Men vraagt ons opneming van de volgende motie, welke werd aan genomen met algemeene stemmen: De vrijzinnige Kiesvereeniging «Amersfoort's belang, in vergadering bijeen op Vi ijdag 7 Februari 1913, gehoord de discussiën en het voor stel gedaan in de op 31 Januari ge houden gecombineerde vergadering der Besturen van de drie hier ter stede gevestigde vrijzinnige Kiesver- eenigingen betreflende samenwerking bij de aanstaande Gemeenteraadsver kiezing, besluit geen samenwerking te ver- leenen aan de Kiesvereeniging «Ge meentebelang» zoolang deze de can- didaturen D. Gerritsen in 1913 en R. G. Rijkens in 1915 handhaaft, besluit deze motie ter kennis van «Gemeentebelang« te brengen en haar te publiceeten, en gaat over tot de orde van den dag. De afdeeling Amersfoort der vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in bet huisgezin, houdt bare algemeene vergadering van Leden en Begunstigers op Maandag 17 Februari a.s. in het gebouw «Ons Huis». De agenda bevat het volgende. Punten van behandeling: 1. Jaarverslag. 2. Voorziening in vacature in het Afdeelingsbestuur. 3. Eventuëele voorstellen aan het Hoofdbestuur. 4. Verslag der commissie belast met het nazien der rekening en verantwooiding van den penning meester. 5. Vaststellen der begrooting. 6 Benoeming van afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor de Al gemeene vergadering der Vereeniging en benoeming der leden der commissie en van hunne plaatsvervangers belast met het nazien der rekening en verantwoording van den Penning meester, over bet jaar 1913. 7. Rondvraag, daarna sluiting De Volksavond van het Nut, die eenigen tijd geleden niet kon door gaan wegens ziekte van den heer van Aaken, werd jl. Zondagavond in Amici- tia gegeven en had zeer veel publiek getrokken. De orchestvereeniging «Amersfoort" onder directie van den heer Van Aaken was en zeer terecht een groote aantrekking. De verschil lende nummers werden met de meeste aandacht en de grootste stilte aange hoord en allen genoten blijkbaar van de heerlijke muziek. Mevr. Martin Kallf—de Holl gaf voordrachten ten beste, die wel mooi waren, doch voor dit gehoor niet de geschikste, vandaar dat ze niet het succes hadden, dat ze in andere krin gen wel zouden hebben. De concertzaal van Amicitia was gisteravond voor een groot deel gevuld door leden van het Nut, want het was Leden avond. De orckestvereeniging «Amersfoort" onder leiding van den beer van Aaken liet zich m.i. veel te weinig hooren, want wat ze gaf was zoo mooi, dat het luisteren er naar een groot genot was. Niemand had tiouwens ook iets anders verwacht. Het overige van den avond werd aangevuld door voor drachten van mevr. Martin Kalff— de Holl. Blijkens het applaus vielen door deze zeer in den smaak. Door de Kiesvereeniging «Amers- foort's Belang" is aan Gedeput. Staten een breed gemotiveerd adres gezon den om goedkeuring te onthouden aan het raadsbesluit tot aankoop der ter reinen van mevrouw RoosVlasman op den Amersfoortschen Berg, als zijnde dit besluit niet in het belang der gemeente. Van den door den- heer M. A. E. Seeuwen uitgevonden tongtang zijn door het Hoofdbestuur van het Roode Kruis een groot aantal exemplaren toegezonden aan de Nederlandsche ambulances op het oorlogsterrein in den Balkan. Aan het politiebureau is voor de rechthebbende terug te bekomen een hondenhalsband met koperen be slag. De heer J. van der Horst, heeft met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag geviaagd als Leraar in de Aardrijkskunde aan de Rijks Normaal lessen alhier. Naar het «Amersf. Dagbl.' vpr- neemt heeft de heer P. van den Hooff Azti. eervol ontslag gewaagd als hoofd der Herhalingsschool voor Jongens en Meisjes alhier. Ophening korporaalsrang. Men schiijft aan «De Avondposl«: Na de invoering der nieuwe orga nisatie op 1 April a.s. zullen de be staande vacatures in den korporaals rang bij het wapen der infanterie pl.m. 800 niet meer worden aangevuld. Aangezien op genoemden datum 264 korporaals bevorderd kunnen worden tot den rang van sergeant, zal de korporaalsrang spoedig tot het verleden behooren. Door de rijkspolitie zijn een vijftal personen in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie naar Utrecht gebracht, die op heeterdaad betrapt zijn op het stelen van kolen der H. IJ. S. M. De hoofddader moet een beambte zijn der maatschappij met een vast weekloon van f 16. Bij particulieren zijn verschillende zakken steenkool in beslag genomen, terwijl tot dusverre niet minder dan 65 leege zakken zijn opgespoord. Door bet besluit tot uitsluiting, door het verbond van sigarenfabrikan ten geproclameerd, komen hier op 15 Februari 57 sigarenmakers zonder weik n.l. het geheele personeel der firma Ilubers Vormer (45) het ge heele personeel van den heer Ruvs (9) en 3 georganiseerden van den heer van Dorssen. Het personeel der overige firma's Houbaer, van Raay en Donker is niet tot de organisatie toegetreden. Een binnenbrandje bij den bakker M. hoek NieuwstraatMuur buizen, werd in den vroegen Zondag ochtend door het flink optreden van een agent van politie gebluscht. Het le elftal van H.V.C. heeft j.l. Zondag te Zwolle klop gehad van Z A. C. en niet zoo weinig. Was bij rust de stand 11, daarna wisten de Zwollenaars nog viermaal het net van H. V. C. te vinden, zoodat Z. A. C. won met 5—1. H. V. C. II speelde achter «Rust oord" tegen Velox II uit Utrecht. De wedstrijd waarbij niet veel mooi spel te zien werd gegeven eindigde met gelijk spel 11. 't Vijfde won op het terrein aan de Koninginnelaan van Quik III uit Ntjmëgen met 51. Vrees voor teekeiien! Men schiijft uit Angeren aan De Geld.: Het gebeurde dezer dagen, dat twee propagandisten, leden der Jonge Garde, die zich ten doel stelt het bestuur der locale kiesvereeniging behulpzaam te zijn, om kiezers op de kiezerslijst te doen plaatsen, die er als zoodanig ambtshalve niet op voorkomen het gebeurde, zeg ik, dat zij bij iemand kwamen, die zich reeds als lid der kiesvereeniging had aangemeld. De gestelde vragen konden naar wensch worden beantwoord, zoodat ten slotte bij zijn naam moest plaatsen, om voor loonkiezer in aanmerking te komen. Hem werd dus verzocht te teekenen. «Teikenena zei hij, «teikenen, wor- veur?» «Wel, anders kunt ge niet in aan merking komen. «Kort geleden, zei iemand tegen mien: Nou Piet, nou bun je 25 jaor geworden, en nou bu'j kiezer. En da was een goeie mins, die da zei en die geleuf ik.tr «Hebt ge dan niet gelezen, dat o.m. loonkiezers aangifte moeten doen, om op de kiezerslijst geplaatst te kunnen worden? En voor Angeren moet dat geschieden op de secretarie te Bemmel.tr «Ien Bemmel kennen ze mien net zo goed as te Angeren en in de krant lès ik alleen bet neudigste, zo as: te koop een drachtig varken, gevraagd een huusknecht en zo meer.tr Op verschillende formulieren werden bem de handteekeningen van aspirant- kiezers getoond, doch bij hield voet bij stuk, zoodat a.s. Juni Piet gaat stemmen, zonder biljet. Smokkelarij 1 Te Emmerik hebben de Pruisische commiezen op een uit Amsterdam komend schip 2500 sigaren, een partij tabak, koffie, tbee enz. aangehouden, waarvoor de schipper een boete van 3200 Mark (f 1900) zal te betalen hebben. Vad. Coers' Liederen vnn Groot- Nederland. De Vereeniging: Het Nederlandsche Lied heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot-Neder- land, verzameld door F. Ft. CoersFrzn. (C. M. B. Dixon Co., Apeldoorn), gezonden en wel Uit den tNeder landsche Gedenck-clanck" van Adria- ntis Valerius i6"26Zevende reeks bestaande uit: Wilt heden nu treden. Maraen, hoe moogt gy spies en lans 't Spaensche gedrocht met haer gespuys. - Batavia, gbysytde Bruyd. O Heemskerck. Myn ziele treur'. Waer dat men sich al keerd. G'lyck 't eelgesteent. Landsaten altemael. Sullen ons verbluften. Paa op uw gouden vijfjes I Een bedelaar te Alkmaar vond tus- schen de opgehaalde centen een vijfguldenstuk. De bedelaar ging al zijn «huizen" na, totdat bij einde lijk bij bet heerenhuis kwam waar men op onverklaarbare wijze vijf gul den vermiste. De man zag zijn eer lijkheid flink beloond bij kreeg een gulden ten geschenke. Een merkwaardig feit uit de dierenwereld I Een voorbijganger zag een hond in de Nieuwe Gracht te Haarlem spartelen en aanstonds werden pogin gen in bet werk gesteld het diertje le redden. Een jongen liet zich voor over langs den wal zakken, terwijl twee mannen hem aan de beenen vasthielden. Hij smaakte de voldoe ning den hond aan den wal te bren gen. Het beest kermde vreeselijk, stond op, liep naar de gracht en sprong er in! Opnieuw werden met gunstig gevolg pogingen tot redding gedaan en voor alle zekeiheid legde men het arme dier achter een hekje vóór een der huizen. Het geval had heel wat menschen saam doen komen en een hunner baalde den hond, die voortdurend jankte, voor den dag. Tot aller verbazing sleepte het beest zich voort en sprong opnieuw in de gracht. Blijkbaar wilde het een einde maken aan zjjn lijdend leven en men liet den hond verdrinken. De beer W. J. Lenderink, Directeur van h6t Instituut tot Onderwijs van Blinden te Amsterdam, gaf de volgen de algemeene wenken aan ouders, teneinde hun ziende kinderen zooveel mogelijk voor blindheid te behoeden: I. Wanneer een kind geboren wordt, dringt dan bij haar, die met de eerste zorg belast is, aan, dat zij onmidde- lijk de oogjes van het kind behoor lijk reinige. Onderzoekt zelf gedurende de eerste levensweken dagelijks de oogjes van bet kind, en wanneer zich aan de oogleden de geringste rood heid of een gezwollen toestand van het lid of een geelachtig witte afschei ding vertoont (zelfs bij gedurig tranen van het oog), roept dan onmiddellijk den arts en volgt nauwkeurig zijn voorschrift op. Wijst elke raadgeving van leeken onvoorwaardelijk af. Mocht de arts niet spoedig ter plaatse zijn, reinigt dan zelf de oogjes met zachte, zuivere linnen lapjes, gedompeld in zuiver lauw water, en verwijdert elk spoor van onreinheid door voorzichtige behandeling. Vooral mogen geen lap jes, sponsjes, enz., gebruikt worden, die reeds voor andere doeleinden dienst deden zij, die zich belast heb ben met de reiniging, raken nimmer de kinderen aan, zonder zelf hunne handen zorgvuldig te hebben gewas- scben. Gebruikt geen twee malen het zelfde lapje. Wanneer slechts een oog ontstoken is, zoo neemt u in acht met hetzelfde lapje of water, waar mede het zieke oog gereinigd werd, het gezonde aan te raken. Zorgt zooveel mogelijk voor versche lucht en gelijke temperatuur in de kamer, en stelt den kleine niet bloot aan te steik licht, en vuoral niet rechtstreeks aan het zonnelicht; het spreekt van zelf, dat ik hiermede niet zeggen wil, dat het kind in bet don ker moet gehouden wordendit zou zeer verkeerd zijn. II. Draagt zorg, dat uwe kinderen niet spelen met die voorwerpen waar door de oogen gemakkelijk kunnen gekwetst worden, zooals bijv. spijkers, priemen, vorken, stukjes glas, knal pistolen, pijlbogen, spring- of ont- plolïingsstofïen (kruit enz. en meer dergelijke gevaarlijke voorwerpen). Dal ze zich wachten voor het werpen met sternen. Negen percent van alle jeugdige blinden verloren het licht der oogen door kwetsing met dergelijke voorwerpen. Zooals ik reeds zeide, wanneer slechts één oog aangedaan is, zoo is steeds veel gevaar aanwe zig, dat ook het andere aangestoken wordt. Roep daarom in dergelijke ge vallen dadelijk geneeskundige hulp in. III. Wanneer uwe kinderen ziek lig gen aan mazelen, roodvonk, diphthe- ritus, pokken, hersenontsteking of ty phus, verpleegt ben dan met alle zorg zeer nauwkeurig de voorschiiften van den geneesheer opvolgende. Want elke veronachtzaming of achteloosheid kan de blindwording te voorschijn roepenvan iedere honderd blinde kinderen verloren negen het licht der oogen door dergelijke ziekten, waar aan, vooral in den aanvang, in de meeste gevallen te weinig gewicht gehecht werd. Zoo ge dus in het ver loop der ziekte opmerkt, dat de oogen beginnen mede te lijden, dat bij het kijken van het kind iets abnormaals door u ontdekt wordt, zoo maakt on middellijk den dokter hierop opmerk zaam. IV. Mochten uwe kinderen een zwak lichaamsgestel hebbenzoo ze lijden aan zoogenaamde klieren, dan is het raadzaam voorzichtig te zijn en hen opmerkzaam gade te slaan, daar er gevaar kan aanwezig zijn voor oog- zieke en dientengevolge blindwording. Acht percent van alle jeugdige blin den verloren daardoor het licht der oogen. Zorgt derhalve, dat uwe zwakke en klierachtige kinderen goed verpleegd worden, dat ze een voldoende hoeveel heid gemakkelijk te verteren voedsel tot zich nemen (melk, vleesch, eieren, enz.), dat zij veel beweging nemen in de frisscbe lucht, opdat zij daar door spoedig gezond en krachtig wor den. V. Staat aan uwe kinderen niet toe, dat ze bij schemerlicht of bij slecht liebt hun oogen door lezen, breien, naaien of door ander fijn werk inspan nen hierdoor worden ze zwak van gezicht, bijziende, enz., zoodat in het algemeen aan bet oorspronkelijk goed gezichtsvermogen veel nadeel toege bracht wordt. Let er op, dat bet zon licht niet direct op het oog valt. hier door verzwakt bet gezichtsvermogen, terwijl gevallen aan te wijzen zijn, dat blindheid er het gevolg van werd. Ziet toe, dat het licht valt: van de linkerzijde bij schrijven, teekenen, lezen, enz. Valt het licht van de rech terzijde, zoo vergezelt een schaduw streep steeds pen, griffel, enz., het geen op den duur niet anders dan nadeelig op het oog kan werken. VI. Duldt niet, dat uw kind een bril draagt vóór en aleer de dokter de oogen onderzocht heeft en heeft voor geschreven of het een bril moet dra gen, en van welke sterkte. Het is een slechte gewoonte, die op het platte land wel eens gevonden wordt om bij rondtrekkende brillenverkoopers op goed geluk af'een bril aan te schaf fen; menig oog is daardoor bedor ven. Ten slotte raad ik dringend aan bij ieder ooglijden, van welke soort dit ook zijn moge, direct geneeskundige hulp in te roepen. Observator. Kortegraeht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrpuwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjifl getuigen door hem weder in Tiet bezit V3n den baardos te zijn gekomen. (Mr. S. G. ra Welderea Baroa Rcneers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" TefT Interc. 176. Assurantiën Credleten. Conpons. Deposito's Effecten. Incasseerlng va* Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels ep Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Abonneer II op het KATHOLIEKE onder Redactie der beate Kath. Letterkundigen. Maandelyksverschijnen 48pag. groot formaatoTer2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Klatorlsche Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prys van 65 CENT per 3 maanden. Praohtigo Goedkoop© Leotuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, VBosch. WederYerkooêers kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtend voeders voor lloenderp, kuikenzaden, Krnchtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen vóór Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American linporting-llouse te MAASTRICHT. Scholl Engberl» Scholten ALMELO. 2UIV6RAV0LLEM ONDER* LEE D IN Q. (fACRIKAAT WJAJISLN) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3