Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. gep. generaal-majoor van bet Indisch Leger De Lannoy, opgedragen Haar bij dit feest te vertegenwoordigen. De Minister van Koloniën zond den commandant van Bronbeek telegra fisch zijn gelukwenschen. Om halftwaalf kwamen de officie ren met hun dames benevens de man schappen in de galerij bijeen. De commandant kol. jhr. v. Ileum heetie allen welkom, inzonderheid den ver tegenwoordiger van H. M. de Konin gin. Spreker noemde dezen dag den schoonsten in de geschiedenis van Bronbeek en bracht in herinnering wat Koning Willem III voor do slich ting heeft gedaan. Onder het spelen van «Wilhelmus» legde spreker een krans aan den voet van het stand beeld van Willem III en herdacht vervolgens de eerste twee comman danten, generaal Smits en generaal Karei v. d. Heijden, aan wie bet in hoofdzaak te danken is, dat Bronbeek geworden is wat het thans is. Daarna memoreerde spreker de voortdurende en groote belangstelling van H. M. de Koningin voor de inrichting. Ten slotte deelde spreker mede, dat een telegram van hulde aan de Koningin was gezonden. Vervolgens sprak generaal De Lan- noy namens de Koningin woorden van gelukwensch en deelde hij mede, dat het 11. M. behaagd had den com mandant kolonel v. Ileum te benoe men tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en den predikant ds. Beets tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. De commandant deelde verder mede, dat hij de machtiging had untvangen verschillende manschap pen in rang te bevorderen. 's Middags werd een druk bezochte receptie gehouden, terwijl een feest avond voor de manschappen den dag besloot. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag 26 Februari 1613 des namiddags om 7'/» ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L School F. Mej. G A. Worlïel 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene subsidie aan de vereeniging «Kindervoeding!. 3. Verslag, bedoeld in art. 11 van het Kon. Besl. van 19 November 1900 Stbl. (No. 202) (Kindervoeding). 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van hoo rnen aan de Beekstraat. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot plaatsing van een straatlantaarn in de Krankeledenstraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag en pensioen aan den leeraar in de gymnastiek aan de H B S F. Raub. 7. Benoeming van een voorzitter van het scheidsgerecht voor de Ge meentewei klieden. 8. Benoeming van een secretaris voor het scheidsgerecht voor de Ge meentewerklieden. 9. Benoeming van een leeraar in de gymnastiek aan de II. B. S. (Vacature F. Rauh. 10. Benoeming van eene onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L School C. (Vacature mej C. M van de Stadl). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene giatificalie aan den 2en gemeente opzichter Lf. van Schooneveld. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hel verleenen van gratificaties voor tijdelijke vermeer dering van werkzaamheden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het gebruik gevenjvan |een lokaal in het Werkhuis aan de Amersloortscbe Muziekveree niging. 14 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van eene strook grond aan de Groote Haag, toebehoorende aan de gemeente Amersfoort. 15, Voorstel van Burgemeester eri Wethouders tot verkoop van grond aan de Barchman Wuyuei slaan. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel aan de Bergstraat. „Arli et Amicitiae." Dpzc Bussumsche tooneelvereeniging gaf Woensdagavond een uitvoering in Amicitia. De opbrengst was bestemd voor de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in bet huisgezin. In het koit kunnen wezeggen.dat het spel beschaafd was, dal de dames en beeren zich uitstekend van hun taak hebben gekweten en veel succes hadden. We hopen dan ook van harte, dat het goede doel bereikt zal zijn. Voor de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond sprak Donderdagavond in de Remon- strantsche kerk Dr. H. L. Oort uit Utrecht over: De beteekenis van 1813. Spreker begon met te herinneren aan 1863, toen het halve eeuwfeest gevierd werd. Nu in 1913, nu we weldra het eeuwfeest zullen vieren, is er niemand meer, die Napoleon, noch Prins Willem I gekend heeft, noch iemand, die uit ervaring over de Fraosche onderdrukking weet mee te praten, noch van de vreugde over de veikiegen vrijheid. Dit alles is voorbijgegaan, dit alles behoord aan een vorig geslacht. Wij sidderen niet meer bij een bezoek aan Waleiloo. liet is een stuk geschiedenis ge worden. Doch dit alles is niet spoor loos vooi bij gegaan. Wal een huiselijke feestdag is voor een gezin, is een naiioiiale gedenkdag voor een volk. Hij is een rustpunt. Op den weg, waarop men terug eu vooruit ziet. lu 't velleden ligt het heden. Deze groote waarheid wordt te vaak ver geten. Soms schijnt het of elke tijd op zich zelf staat en uit zich zelf is te verstaan, maar wie juist beoot- deelen wil, moet de groote lijn trekken, die door, alle menschelijke ontwikke ling loopt. Het is weldadig ons de spiegel van het verleden voor te houden. Groot is een volk, dat de beteekenis van de onafhankelijkheid verstaat. Er is gezegd, de Wereldgeschiedenis is het Wereldgericht, d w.z. een volk neemt de plaats in, die het verdient. In de bevrijding van 't3 is gebleken, dat ons volk krachtens eigen wensch, steunend op eigen dapperheid en steunend op onwrikbaar geloof in God een plaats in de rij der volkeren waard was. De bevrijding is niet te verstaan zonder den aard der verdrukking te kennen eu deze niet weer nietzondei te weten, waarop ze volgde. Tot 1812 was Napoleon in zijn kracht. Zijn broeder Lodewijk Napoleon was koning van Holland. Hij was welwillend, maar klein. Deze slappe monarch paste niet in het regeeringsbeleid van den veroveraar en werd op zij geschoven Den 9 Juli 1810 werd het protocol geteekendLa Hollan de estiéuuiea l'empire. ait. 1. Ons land was in 't vervolg niets anders dan een afronding van Frankrijk. Het eerste wat Holland trof, was de tierceering om do uit geputte kas te herstallen. Op de Engelsche goederen werd 50°/» invoer rechten geheven en het continentaal stelsel nog strenger dooigevoerd. En als derde maatregel kwam nog de gedwongen dienstplicht. In 3 jaar tijds werd het leger met 32000 man vormeerderd Vooral de Celles staat te boek als een man, die met weerzinwekkende onbarmhartig heid de hechtste familiebanden met boosaardige bedoeling verscheurde. Napoleon zette Europa in vuur en vlam, totdat hij het ontstoken vuur niet meer meester kon worden en er zelf in onderging. Weinigen zijn zoo vervloekt, maar ook weinigen zoo vereerd als hij. Een betoovering ging van hem uit, waaraan men zich niet kon onttrekken. Overal waar hij zich vei toonde, kwam men onder zijn itnloed Men boog voor zijn genie, voor den held van Austerlitz en Marengo. De personen, die hij noodig had, wist hij aan zich te verbinden. De stemming in Holland was zeer ongelijk. Er waren er, die hun best deden in blakende gunst bij den vreemdeling te komen. Maar de kern der natie bleef zich hardnekkig verzetten. Gezamenlijk lijden eri gezamenlijk hopen bracht langen en standen tot elkaar. In die dagen zong Helmers zijn ilollandsche natie, Van Hall en Tollens zongen vertroostende liederen, ja, zelfs Bil- derdijk deed dit. Zoolang Napoleon leefde, was aan geen opstand te deuken. Rusland zou vallen. Doch dit is het begin van Napoleons val geweest. Hoe zag het er nu in Holland uit? Niet zoo ver als in Duitscblarid. Dit kon ook niet. Wij stonden ondereen ijzeren bestuur en elke opstand weid dadelijk onderdrukt. Geheime blaadjes en spotprenten waren teekenen van verzen. „Als een bandiet ben ik uit Moseon geslopen „En was bijna in de Beie'ine verzopen. „Toen bij Leipzig weggedropen „Om van de Hollanders niet veel te hopen „Tocht naar Rusland duur bekoopen." Dit rijmpje stond aan het huis van de Celles aangeplakt. De hoogere standen hielden zich lustig De aan gewezen leideis verheugden zich over het verzet, maar onthielden zich van gezamenlijke pogingen van eenig optreden. Hiervoor was de lijd nog niet rijp. 't Is altijd een groote gave van staatslieden en hervormeis ge weest, dat ze hun tijd weten, omdat ze hun tijd kennen. Uit kenmerkt ook de mannen van '13 niet te vroeg, maar ook geen dag te laat. Een feit is het, dat ze hiermee de onafhan kelijkheid hebben veroverd Zij konden wachten, maar waren gered. Toen Napoleon naar Moscou trok. werkte Gijsbert Karei van Hogendorp aan de grondwet. Deze en van Limburg Styrum en Van der Duyn van Maasdam kozen ieder vier vrienden, met vaste belofte gereed te staan als het uur was geslagen Het rechte tijdstip naderde met ras sche schreden. 17 Nov. ging van Limburg-Styrum met de oranje i-ocarde naar het stadhuis om de oude regeering te verzoeken het bestuur weer in handen te nemen. Welk een indiuk deze vertooning maakte, is onbeschiijfelijk. De Prins kwam uit Engeland over en nam de teugels in banden. De vrijheid was opnieuw ge boren. Geen grooter gedachte van een volk van zelfstandigheid. Onze viijheid, onze taal, onze vrijheid van godsdienst zullen we bandhaven. We zullen hel hebben liet land onzer vade ren, omdat hier is de viijhetd van geweten, die door hen is bevochten. De jury voor de beoordeeling van de ingezonden voorwerpen ter huisvlyttentoonstelling is samenge steld als volgtde dames H. I I. B. G. G barones van Oldeneel, L. H.Wildten W. Luycx en de heeren R. van 'l Wel, Herm Kroes, A. P. II J. van Weezei Eirens, I'. W, van Schendel en G. A Groote Haèr. (Eemb) De heer dr. van Römer, officier van gezondheid le kl. bij de Koninklij ke Marine is voornemens bij voldoende deelneming op nader te bepalen plaats en uur, in ieder geval op een Zater dagavond, een lezing met lichtbeelden le houden over modern Gi lekenland, waarvan de opbrengst zal worden be sleed voor het Grieksche Roode kruis (Ameif. Dagblad Naar men ons mededeelt zal einde Maait of begin April op Bok hoven een springconcours worden uitgeschi even voor officieren dei be reden wapens hier in garnizoen.' '.^Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden vanGpmeente Water leiding thans zoover gevorderd, dat men onlangs gereed is gekomen met het vullen van het Reservoir op den Amersfoorlschen Berg met water uit de piise d'eau; thans geschiedt de vulling van de buisleidingen ui de stad. Dit laatste moet met groote omzich- zichtigheid en beleid geschieden om de iri die leidingen opgesloten lucht langzaam doch volkomen Jon. Je brandkranen te doen uitwijkenover haasting zou gemakkelijk aanleiding tot buisbreuken kunnen geven. Is het buizennel over eenige dagen, waarschijnlijk tegen 1 Maart a s. met water gevuld, dan moet het op dicht heid beproefd worden, (eeri beproeving van twee a drie dagen) en blijkt het daaibij aan de gestelde eischen te voldoen, dan kan rnet kracht het buizennet schoongespoeld worden, waarna het water drinkbaar aan de veibiuikers kan worden afgeleverd. Naarmate het schoorispoelen der bui zen vordert, kunnen achtereenvolgens reeds nieuwe verbiuikrrs worden aan gesloten in de eerste plaats zal daarbij rekening worden gehouden met hen die vóór 1 Maart hun abonnement bij de Ulrechtsche Waterleiding tegen 1 April a s. hebben opgezegd De thans reeds aangesloten bronnen kunnen 50 M*. water per uur leveren, zoodat in 10 uren per dag 500 M' water kan worden opgepompt welke hoe veelheid in den eersten lijd ruim voldoende zal zijn voor de behoefte. Aan alle aanvragen om met I April a.s. aangesloten te worden aan de Gemeentewaterleiding, kan derhalve worden voldaan. Eigendommen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel aan de LaDge Bergstraat. Toen Burgemeester en Wethouders in de maand October van 1912 zagen, dat np 5 November 1912 Zagen, dat op 5 November 1912 in openbare veiling zouden komen de heide achter plkaar gelegen p rceele. aan de Lang. B rg-lia„t. hu. k Ut recht sctieweg, heblien zij agegaan of het bezit daarvan voor de Ge meente wenschelijk kon wezen, met het oog op eventueele verruiming van den verkeersweg. Deze vraag toestemmend beant woordende, hadden zij liet voornemen uwen Raad machtiging le vragen, deze perceelen voor de Gemeente aan te koopen. Intusschen bleek, dat de publieke verkoop niet zou doorgaan; onderhands waren de buizen reeds verkocht. Nadien hebben Burgemeester en Wethouders pogingen in het werk gesteld om, zoo mogelijk beide per ceelen voor een aanneemlijken prijs in handen te krijgen; zulks gelukte echter alleen ten aanzien van het huis, onmiddellijk aan de Bergstraat gelegen voor het daarachter gelegen perceel vvoidt een prijs gevrraagd, welke bun College veel te hoog voorkomt. Het bezit van dit laatste perceel is voor de Gemeente van weinig belang, daar dit perceel niet aan den open baren weg uitkomt. Daarentegen ligt, ook blijkens de overgelegde teekenir.g, het voorgelegen peiceel over eene belangrijke breedte aan de straat. Dit perceel, kadastraal bekend sectie C, no. 764, groot 327 M*met eene belastbare opbiengst voor gebouwd van f221.laatstelijk verhuurd voor 300, is thans te koop voor f5000. Alleen reeds met het oog op de huurwaarde, achten wij de gevraag den prijs billijk, zoodat wij U willen voo'Sttllen, tot aankoop te besluiten. Voor eventueele vei ruiming van den verkeersweg is noodig de mede werking van de eigenaars van hel terrein op den zelfden hoek gelegen, aan den kant van den Utrechtsche- weg, n.l de Besturen van de R. K. kerken aan het Zand en de Lange- gracht. Deze medewerking is iri beginsel verkregen; de onderhandelingen no pens de overname van den benoodig- den grond zijn nog hangende. Wij hebben derhalve de eer, U voor te stellen ons voor den lijd van ten hoogste 3 jaien te machtigen tot onderltandsche vei huring van het aan te koopen perceel voor een mini mum-huurprijs van f271. ZONDAG 23 FEBRUARI. Reiuoiistrantsche kerk. Voorm. IO'/i uur, Dr. H. L Oort te Utrecht Evang. Lutli. Kerk. Voorre IO'/> uur, Dr H. J. Toxopiüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 's Av. 5V» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. V:ije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier" Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben Haëzer, Muuthuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam 5 uur. Godsdienstoefening. De Esp. beweging in Nederland. Volgens een juist opgemaakte statis tiek, bevinden zich hier te lande 1. De Ned. E-p. Ver. met 14 afd. en 459 leden. 2. De Ned R. Kath. Esp Bond met 15 afd. en 9 '1 leden. 3 De Ned Fed. v. Arb Esp. met 7 afd. en 205 leden. 4. Het Zeeuwsch Esp. Prop Kom. met 6 afd. en 125 leden. 5. Afzonderlijke groepen 13 met 294 leden Totaal 55 groepen met 2 031 leden. In September 1911 waren er 36 groepen met ongeveer 1.500 leden. Een prachtige vooruitgang dus, in één en een kwart jaar. J L. B. ie diefstal aan de Ilembrug I Het justitieel ondeizoek naar de vroe ger gemelde ontvreemding van ruim f 15.000 uit de kas van het hoofd der magazijnen aan de Hembiug, leid de niet tot opspóilng van de daders. maar verschafte toch zoodanige ge- ven-, dat rnei np het betrokken tiiiieau I- aai Zn ken wal elders met le vinden bleek Althans moet, naar wij vernemen, een commissie bezig zijn de admistatie en het be heer nauwkeurig Da te gaan. Tel. Oesters als bacillen-dragers. Een lialiaanscb vakttjdschi ifl deelt het resultaat mede van onderzoekin gen, gedaan door den Itahaanscben geneesheer dr. Pinzano. Deze geleerde heeft n.l. ontdekt, dat de zoo vurig begeerde oesters de onhebbelijkheid bezitten om levende choleiabacteriën te conserveeren. Zonder dat men iets aan bet schaaldier merkt, kan dit de cholera overal verspreiden, waar het verbruikt wordt. Gelukkig maar, dat de meeste oestersaanbidders minder voor cholera-kiemen ontvankelijk schijnen te zijn dan de oesters zelf. Brood. Het brood is niet alleen het meest algemeens voedsel, maar het is als het ware de grondstot van iederen maaltijd der armen. Toch ontbreekt er ééne eigenschap aan, n.l. lichlver- teerbaarheid. Dit bezaar wordt ver ergerd. wanneer men het biood versch eet. Versch brood wodt door kauwen niet vermalen, doch verwel kt tot een taaien, vasten klomp, die met speek sel omgeven wordt en zoo door het keelgat glijdt (schijnbaar gemakkelijk, helaas D, want het maagsap kan de zen saamgepakten klomp niet door- doordrmgen en ontleden, zoodat bet veiteiingsproces sterk wordt ver traagd eri benadeeld. Nog erger is dit bij fijn gebak. Versch brood on dergaat in den mond de werking eener spons, welke woidt meegedrukt; behoorlijk klein gemaakt wordt het niet Om het beschimmelen van brood te verhoeden, moet men het versch gebakken brood, zoodra het uit den oven komt, in een meelzak steken, waaruit nog niet alle meel verwijderd is, zoodat de bovenkoislen van het brood op elkaar liggen. Dan bindt men den zak loe, en hangt dien op een luchtige plaats vrij hangend op. Op zulke manier blijft het brood 4 ton 6 weken frisch, zonder uit te drogen of te beschimmelen. Vóór het gebruik boistelt men het met een fijne borstel af, en legt het een nacht vooi af in den kelder, opdat het we der zijn oorspronkelijke!! geaardheid erlange. BlIKGEItLIJKE STANDEN Amersfoort. van 14 tot 20 Fehiuari 1913. Geboren: Willem Derk, z. van Pier Drijfhout en Gerdina Martina Kedde. Johanna, d. van Teunes de üiaaf en Coinehsje Kraak. Wllbelmina Mijntje Uiltje, d. van Marien Dijk en Mijnije Bos. Metjn. d. van Pieter Koning en Bertha Klarenbeek. Tjalligje, d. van Aalbertus van Es en Wijbigje Pieterson. Willemina Giis- berla, d. van Hendrik Frederik Meijer en Jacoba Maria Jaquet. Dirk, z. van Georgius Eversen en Elisabeth Heere. Barend Cornells, z. van Cor nells van 't Wel en Tiijntje van Mond- fians. Hendnka Clasina, d. van Klaas Veeman en Hendrika Maria van 't End. Alberta, d. van Albert Veisteeg en Jannetje van Bielder. Pieter, z. van Pieter Vermië en Bar bara Vogelaar. Gerrit Jan, z. van Gerrit Jan Lenstra en Clasina van van Norren. Een natuurlijk kind. Ondertrouwd: Martin de Hoog en Aletta Martha van Achterbergh. Nicolaas Anthonie Wannee en Maria Hulst. Jan van Ouwerkerk en Hen drika de Jegei. Joseph Verhoef en Hendrika Pampus. Getrouwd: Willem van Keulen en Jansje Petroriella Cornelia Slingerland. Lucai Tht-odorus van Hilst en Johanna Hendrika de Goede. Jan Jonannes Schelfers en Adriana Pieter- nella Helmerhoist. Overleden: Willemijntje van Gro ningen, 84 jr., wed. van Willem Bot- lenburg. Jasper Herman Hendrik Daamen, 28 jr., ongeb. Joseph Jospphus Vermeulen 6 mnd. Aal- bert van de Kooij 90 jr., wedr. van Jannetje van den Beig. Reijer Malesiein, 2 jr. Johanna Ruijzen- daal, 80 jr., wed. Johannes Jansen. Gei rit Dorotheus Anthonius van Niekerk, 4 mnd. Johanna Hendnx, 33 jr., ongoh Jannetje van Veld huizen, 83 jr., wed. van Geraidus Geitenbeek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2