Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. buigend dankte, maakte bet Prinsesje buiginkjes naar het publiek, Aan de hand van Hare Majesteit betrad het Prinsesje toen de Koninklijke Wachtzaal, waar ditmaal, nu H M. voor langoren tijd de stad verliet, velschillende autoriteiten bijeenge komen waren, om Haar uitgeleide te doen. Zij vond daartoe aanwezig de Gouverneur der Residentie, luit.- generaal De Meester, de burgemeester van 's-Gravenhage, jhr. mr. d. Van Karnebeek, Harer Majesteils' opper stalmeester baron Bentinrk, de gérant van bet Duitscbe Keizerrijk, de heer Von Müller, de secretaris der Duitsche legatie, de heer Von Sobarfenberg en de attaché van dat gezantschap, de heer Agatb. Bovendien de leden van het Gevolg, dat H.M. vergezelde en waaronder werden opgemerkt freule Sn, Hofdame; kapitein jhr. Sickinghe, adjudant van H.M. en jhr. mr. Van Tets, hoofd commies bij het Kabinet der Koningin. Eindelijk zag men er, onder geleide hunner ouders, drie allerliefste kinder tjes van den leeltijd van Prinses Juliana, die de verre reis gingen medemaken, om ginds het Prinsesje als speelgenootjes gezelschap te houden. Het waren de kindertjes Bentinck, kleinkinderen van den opperstalmeester van Hare Majesteit. Een hartelijke, leuk kinderlijke begroeting had tusschen die speel kameraadjes en het Prinsesje plaats, te midden van al diedeftigeautoriteiten. Nadat Hare Majesteit zich met alle bovenbedoelde aanwezigen enkele oogenblikken had onderhouden, waarbij Prinses Juliana aan ieder hunner vrien delijk een handje gaf, begaven Koningin en Prmsesje zien op bet perron en werden daar ontvangen door een luid gejuich, thans van de vele op het perron achter de hekafsluitingen ver zamelden en dat in kracht toenam toen het Prinsesje, geheel uit eigen beweging, naar beide zijden eenige malen boog en met het handje groette. Toen begaven Zij Zich in den trein, waarin H M. Zich met de Prinses dadelijk terugtrok in het salotirijtuig, waarvan de venslergordjjuen waren neergelaten, teiwijl de leden van het gevolg en de vorenbedoelde speelka meraadjes zich in den waggon naast het rijtuig begaven. Even over halfacht zette de trein zich onder hernieuwd gejuich in be weging, nadat H. M. nog enkele oogenblikken, ditmaal alleen, op het balcon van den salonwagen kwam om de autoriteiten, die zich thans op het perron hadden begeven, nogmaals te grneten. Zooals dezer dagen gemeld werd verliet de trein echter nog niet dade lijk het stationsemplacement, maar werd hij, op eenige minuten afstand-, en wel ongeveer nabij de kruising van Staats- en Hollandsche Spoor, op een zijspoor gezet om eerst ten 9 ure 43 minuten, na weer op de hoofdlijn te zijn teruggezet, definitief te ver trekken, als het Prinsesje en de kleine speelgenootjes óók dan wel vermoe delijk in slaap zouden zijn gevallen. Er waren door de Staatsspoorweg maatschappij maatregelen getroffen waardoor, tijdens de Koninklijke trein op het zijspoor verbleef, zooveel mo gelijk bet maken van geraas kon vermeden worden door uitgaande en binnenkomende of rangeerende treinen. Donderdagochtend te 8 uur 10 min. kwamen H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te Homburg aan. Zij begaven Zich van daar per auto naar Hohemark. In de avondvergadering van den gemeenteraad j.l. Woensdag onder voorzitting van den burgemeester mr. J. C. graaf van Randwijk ge houden, ontbrak alleen de heer Ruys op het appél. De notulen der ver gadering van 28 Januari werden, zoo als deze, ontworpen door den secretaris, voor de raadsleden ter visie hadden gelegen, ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren de volgende stukken Missive van Ged. St. van Utrecht d.d. 29 Jan. 1913, 3e afd. no. 245 ter toezending van een uittreksel van het Kon. Besluit van 15 Jan. 1913, no. 24, strekkende tot goedkeuring van de verordening tot wijziging van de verordening op de inkomstenbe lasting. (Voor kennisgeving aange nomen. Besluit van G>-d. Staten van Utrecht dd. 3 Febr. 1913 3e afd. no. 394H98 tot goedkeuring van hetGeaanvullings- kohier der inkomstenbelasting. (Als voren Besluit van Ged. Staten van Utrecht d.d. 3 Febr. 1913, 3e afd. no. 151/327 tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 21 Dec. 1912, no. 513, houdende wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1912. (Als voren). Besluit van Ged. Staten van Utrecht, d.d. 3 Febr. 1913,3e afd. no. 304/357 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Dec. 1912, no. 507, strekkende tot overname van grond aan den Ouden Soeslerweg. (Als voren). Besluit van Ged. Staten van Utrecht d.d. 10 Febr. 1913,3e afd. No. 407/388 tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 28 Januari 1913, no. 35, houdende machtiging tot ondeihandscbe ver huring van gronden aan den straat weg naar Hoevelaken. (Als voren). Besluit van Ged. Staten van Utrecht d.d. 10 Febr. 1913, 3e afd. no 393/392. tot goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 28 Jan. 1913, no. 32 tot onder handsche verhuring van perceelen achter de St. Jortsstraat. (Als voren). Besluit van Ged. Staten van Utrecht d d. 10 Febr. 1913. 3e afd. no. 399/393 tot goedkeuting van het raadsbesluit d d. 28 Jan. 1913, no. 34 tot onder- handsche verhuring van een perceel aan de Kamperbinnen poort. (Als voren.) Besluit van Ged. Stalen van Utrecht d.d. 10 Febr. 1913, 3e afd. no. 392/395 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Jan 1913 no 33 strekkende tot onderhandscbe verhui ing van woningen en terreinen onder Leusden. (Als voren). Van Ged St. van Utrecht d.d. 17 Febr. 1913, 3e afd. No. 400/452 tot verdaging van hunne beslissing op het raadsbesluit van 28 Januari 1913, strekkende tot aankoop van gronden aan den Utrechtschenweg. (Als voren.) Besluit van Ged. St. van Utrecht, d.d. 17 Febr. 1913, 3e afd. No. 41)0/453 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Januari 1913, Nos. 48, 49. 51, 54, 55, 56, 57 en 58 houdende wijziging der begrootingeu der in komsten en uitgaven, dienstjaai 19P2 en 1913 zoomede de onder gelijke dagleekening ter goedkeuring aan geboden voordrachten op het fonds van onvoorziene uitgaven der begroo ting 1912. (Als voren.) Van C. M. Cremer, J Bolk, J. Hof land, G. v. Nijland, H. Noorman, A. Herschel. J. Slam, J. Oveieem, berichlieude dat zij hunne benoeming tot lid of plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht aannemen. (Als voien.) Van M. van Heioma bericht dat hij zijne benoeming tot Regent van bet Burger Weeshuis aanneemt. (Als voren). Van den Hoofd-Inspecteur den Inspecteur en de Agenten van politie eene dankbetuiging voor de vei bete ring hunner jaarwedden. (Als voierij. Van P. v. d. Hooff, le gemeente opzichter een adres, houdende ver zoek bem het maximum zijner jaar wedde toe te kennen. (Om advies aan B. en W.) Van de Commissie voor het fonds lot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen vari onvrijwillige werkeloosheid in de ge meente Amersfoort verslag en de rekening en verantwoording over het jaar 1912. Verslag ter inzage van de leden Rekening en verantwoording aan Burg. en Weth. om advies. Van het Dagelijksch Bestuur van de V.P.N. een adies, houdende ver zoek aan de vereeniging een terrein nabij Birkhoven op erfpacht uit te geven ten behoeve van de stichting van een Centraal Proefstation voor pluimveeteelt. Aan Burg. en Weth. om advies. Van den leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S., F. Rauh een adres in zake bet hem te verleenen pensioen. Te behandelen bij bet desbetreffend punt der agenda. Van het bestuur van de te houden buisvlijt-tentoonstelling een verzoek een medaille beschikbaar te willen stelle». Om advies aan Burg. en Weth. Voorstel van het lid van den ge meenteraad A. C. R. O. Leinweber, tot wijziging van de verordening tol regeling van de rangen en jaai wedden der ambtenaren en bedienden bij de gemeente-secretarie. (Als voren). Aan de onderwijzeres in de nuttige handweiken aan de O L. school F. mejuffrouw G. A. Woi flel werd verlof verleend. De Vereeniging «Kindervoeding® werd een zelfde subsidie alsbetvong jaar toegestaan. Het verslag bedoeld in art. 11 van het Kon. Besluit van 19 November 1900, staatsblad no. 202 (kindervoe ding) werd z. d. en z. h. st. vast gesteld. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van bnomen aan de Beekstraat werd op dezelfde wijze goedgekeurd evenals een voorstel van het Dag. Besiuur tot plaatsing van een lantaarn in de Krankele- denstraat. Aan den heer F. Rauh leeraar in de gymnastiek aan de H. B. School werd op zijn verzoek als zoodanig met 1 Maart eervol ontslag verleend en hem een pensioen toegekend berekend overeenkomstig de pensioen verorde ning en de verordening regelende de jaarwedden van het personeel verbon den aan Gymnasium en H. B. School. De heer Van Achterbergb meende dat de berekening van het toe te kennen pensioen niet juist was en de heer Rauh in verband daarmede de laatste jaren aan pensioenbijdrage te veel had betaald. De voorzitter be loofde een en ander te zullen onder zoeken, opdat den adressant recht zou worden gedaan. Tot voorzitter van het scheidsge recht voor de gemeente-wei klieden werd benoemd Mr. A. van Traa, tot secretaris de hoofdcommies ter secie- tatie de heer A. R. Veenstra. Tot leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. benoemde de Raad den heer Jac. Veen, leeraar aan de Rijks- H. B. S. te Goes. De heer Leinweber die eenige opmerkingen wilde maken ten opzichte der sollicitanten, werd door den Voorzitter onder hel oog gebracht dat zulks welstaanshalve in een geheime zitting diende te ge schieden. Tot de datum waarop de heer Veen zijn betrekking zal kunnen aan vaarden werd als tijdelijk leeiaar benoemd de beer H. Wieringa te Utrecht. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L, school C. (vacature mej. v. d. Stadi) weid benoemd mevrouw de wed. C. C Rupp- Sluijs. Aan den 2e gemeente opzichter D. van Schooneveld w id conform het verschil van Burg. en weth. eeu gratificatie toegekend. De heer Lein weber, die hierop aanmerking maakte en de salaris regeling der ambtenaren ter sprake bracht, bad andermaal eene terechtwijzing van den voorzitter daarvan in ontvangst te nemen. Toegestaan werd het in gebruik geven van een lokaal in het weikhuis aan de Amersf. muziekvereeniging. Goedgekeurd werd het voorstel van Burg. en Weth. om een stukje gemeentegrond aan de Groote Haag te verkoopen aan H. E. J. C. Heilygers nu f4plus de kosten van oveidracht, waai door deze in staal wordt gesteld twee daar te bouwen woningen in de woonlijn te kunr.en plaatsen. Besloten werd een terrein van 6000 M* ten kosten van de Baicbman Wuytierslaan, nabij »Birkboven« te verkoopen aan de luitenant kolonel H. J. Indeweij tegen f I.per M'onder voorwaarden dat bij de daar te bouwen villa het landelijk karakter der om geving niet zal worden geschaad. De heer Gerritsen wees hierbij op de vooideelige transactie voor de gemeente die nu fl.terugkiijgt waarvoor zij slechts 4 cent betaalde. Du zou zijns inziens de tegenstanders van gemeente aankoop door de gemeente moeten veranderen in voorstandeis. De heer Achtenbergh bracht de heer Gerritsen onder het oog dat hij bij zijn berekening de aanlegkosten van de weg naar Birkhoven (f50,000) vergeten had. Besloten werd van den heer TH. J. Frietman aan le koopen voor f5000. het perceel aan den Lange Bergstraat kadastraal bekend als sectie C. no. 164 en zulks ten verbreeding van den ingang dier straat. De voorzitter bracht onder de aan dacht den laadsleden dat de grootte van het perceel, oorspronkelijk als 327 M'. opgegeven, bij nadeie op meting slechts 210 M1. bleek te be dragen. Dit gaf de heeien Kroes en Van Achterbergb aanleiding om, niet tegenstaande zij voor de aankoopzouden stemmen, er op te wijzen dat de gemeente hier zeer duur kocht. Aan mej. A. G. van den Berg werd wegens ziekte verlenging van verlof verleend. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het in verband met deze koopen doen van af- en overschrij vingen op de begrooting dienst 1913 werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op voorstel van Burg. en Weth. werd ten slotte besloten tot aankoop van de Erven de Jongh van een per ceel grond tusschen de Watersteeg en de Beek, grenzende aan het terrein aan de Kruiskamp waarop door «Volkshuisvesting lit woningen zullen worden gebouwd, ter grootte van 20.623 M' voor f13 500 of ongeveer 66 cent per M\ De voorzitter wees er op dat deze koop voor de gemeente geen geldelijke offers zou eischen, daar weldra een voorstel van B. en W. zal volgen om ingevolge artikel 32 en 33 der woningwet een voorschot uit 's Rijkskas te vragen. B. en W. hopen dal geld te krijg-n met hel recht dit in 50 annuïteiten af te lossen. T«n einde het reglement van orde op de raadsvergaderingen te herzien, hetwelk door B. en W. zeer wenscbe- lijk wordt geacht, werden de heeren Gerritsen, Jorissen en Vels-Heyn door den voorzitter in Commissie aange wezen om met den gemeente secretaris daaromtrent de noodige voorstellen te doen. Btj de daarop volgende rondvraag, wijst de heer Gei ritsen op het feit dat den laatste ntijd telkens uit geheime raadsvergaderingen schijnt te worden geklapt. Zoo is uit de vorige verga- lering overgebriefd dat op de van mevrouw Roos Vlasman aan te koopen grond bet servituut lag dat daarop geen kloosters mochten worden ge bouwd, doch dil servituut was afge kocht voor f 40.000. Spreker wenscht nu er toch geklapt is, te constateeren dat dit servituut werkelijk oorspron kelijk op deze gronden heeft gerust, doch voor de koop uit de voorwaarden is verdwenen zonder dat dit gemeente een cent heeft gekost. De heer Van Kalken verklaarde genoeg vertrouwen in zijn mede raadsleden te stellen dat deze niet uit geheime vergaderingen zouden klappen en spreekt als zijn mcening uit dat bij het onder druk discours huiswaarts keeren der raadsleden, door de een of de ander een woord was opgevangen. Ten slotte wees de heer Briët nog op den onboudbaren toestand der bestrating op het Sasje, wier eigenaar zich meer laat gelegen leggen aan de huurpenningen dan aan het onderhoud en vraagde of deze wegen niet dooi de gemeente konden worden over genomen. De voorzitter zegde over weging toe door het college van B. en W. en sloot daarop de vergadering. Heden is aan een 40-tal archi tecten, teekenaars enz. bier ter stede verzonden een uitnoodiging om uiter lijk 15 Maart te willen inzenden een schetsje voor de monumentale bank bij «Lusiduna®, welke de commissie voor de Onafhankelijkheidsfeesten voorstelt namens de bui gerij aan de Gemeente over te dragen als blijvend gedenkteeken. Mochten geheel onwillens, enkelen geen uitnoodiging hebben omvangen of andere een schets willen inleveren, dan kunnen zij een exemplaar der circulaire ontvangen van den Secre tarts der commissie. Kortegracht 9. Voor het te Utrecht afgenomen examen nuttige handweiken zijn o.m. geslaagd onze stadgenooten de dames M. C. Weller, C. J C. van Andel en M. J. D. van Andel. Bij het gioot internationaal schermconcours uitgeschieven door de ofïicieren-scbermbond verwierf de heer J. Dooi man, le luit. dei Veld-Artiller ie. gedetacheeid aan de Rijschool, den eersten prijs door Z. K. H. Prins Hendrik uitgeloofd voor een schei mer die in den landen wedstrijd het minste aantal louchés zou bekomen. Hel uitreiken van den zilveren medaille voor 24-jaren trouwe dienst aan D. van Buuren, schrijver bij de boofdadministralie van het le reg. huzaren, heeft do leden der schiet- vereeniging Wilbelmitia«, waarvan hij voorzitter was, aanleiding gegeven hem als blijk van hartelijke toege negenheid een gouden horloge met inscriptie te vereeren. In eene buiten gewone vergadering der vereeniging werd de jubilaris dit blijk van waar deering na een warme toespraak van het bestuurslid Uding, overhandigd. De Muziekuitvoeringen op het terras der Sociëteit «Amicitia® zullen in den a.s. Zomer plaats hebben op de navolgende daia: Zondag 11 Mei. Dinsdag 10 Juni Zondag 29 Juni. Woensdag 9 Juli. Zondag 20 Juli. Zondag 27 Juli. Zaterdag 2 Augustus. Woensdag 13 Augustus. Donderdag 21 Augustus. Zondag 31 Augustus. De concerten tangen aan om acht uur. De concerten op 2 en 31 Augustus worden gegeven door een nader bekend te maken muziekkorps, de overige door de stafmuziek van het 5e Regi ment Infanterie. Extra-concerten zullen door aan plakking worden bekend gemaakt. In de Donderdagavond gehou den jaarvergadering werden de perio diek aftredende bestuursleden, de heer H. W. van Esveld, voorz., J. L van der Moer, seer en U. J. N. Doornbos, comm., herkozen. De heer W. Lukas, klerk der posterijen telegrafie le klasse, wordt 1 April terruggeplaatst van Nijkerk naar Amersfoort. Het is thans zeker, dat op Vrijdag 28 Maart de landbouwbeurs in de groote zaal van «Het Valkje® wordt geopend. Den heer C. A. H. Bartelsman is door de Directie der H IJ. S. M. toevertrouwd bet voortzetten der explotatie van bet stations-restaurant bier. Woensdag 5 Maart houdt de afdeeltng Amersfoort van de Nederl, Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken een openbare cur sus-vergadering. waarin als spreker zal optreden de heer Arie Willemse uit Utrecht. Ljjst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand Februari 1913. Arnhem. IJmuiden. Mannheim. Amersfoort. Amsterdam. 7 7 Bekendorf. Oberhausen. Amersfoort, id. Bunnik. Nijmegen. Reokum. Rotterdam. 7 7 Amsterdam, id. Apeldoorn. Emmen. Winkel. A. de Kleyn, J. van Oschs, Ds. Reede, Tillemans Hufle, G. J. van Baarsde Jong, D Posdijk, Mej. v. d. Goor, Jan Barelds, Mej. C. 't Hard, Jan ten Hossel, C. Anders, M. Rijnsoever, Vrouw Fontein, A. v. Doorn, H. J. Kroeze, W. Jansen, Mej. Steinfort, G. van Nimwegen, H. v. d. Castel, Mej. Van Wandelen, Mej. H. v. Oorschot, H. v. Rooien, G. Scholte, Mej. C. Gunt, De Vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken® ver gaderde gisteravond in het gebouw der Ambachtsschool onder voorzitter schap van den beer G. J. Buys. Na opening heet hij de aanwezigen welkom en zegt, dat hij weer als voorzitter fungeeit. omdat de heer Wolters door drukte verhinderd is deze functie naar behooren waar le nemen. De secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de oide is nu verslag der commissie tot nazien der rekening en verantwoording, dienst 1912. De heei Joh. Knoppers biengt ver slag uit en zegt, dat alles nauwkeurig is nagegaan en in de beste orde be vonden. De begrooting f '22875 is iets ovi rschreden, daar de uitgaven waren f23 179,15. De voorzitter verklaart dit nader en zegt, dat er een aparte som of pot is van ongeveer f2000, opgebracht uit verkochte werkstukken. Zoo noodig worden deze gelden geheel of gedeel telijk overgeschreven op de boeken van de ambachtsschool. De post wijkt ook af, omdat de leermiddelen f 450 meer hebben gekost dan de begrooting toestond (diaaibauk en uitbreiding smid-klasse). Uil bet jaarverslag, dat in druk woidt gegeven, vermelden we dat bet aantal leden 31 Dec. 1912, 168 be droeg, het vorig jaar 158, dat Direc teur en Leeraren hun taak met ijver en lof vervullen en dat uitbreiding van het schoolgebouw dringend noodig is geworden. De cijfers, die de ver diensten van oud-leerlingen aangeven worden jaar op jaar hooger; er zijn er die het tot f100 per maand ge bracht hebben. Slechts weinigen veranderen van vak, wel een bewijs, dat ze hierin een toekomst vinden en dat de am bachtsschool een goede plaats inneemt. Voor den nieuwen Cursus hebben er zich 71 aangemeld. Het aantal smeden neemt toe, dat der timmer lieden neemt af, waaruit volgt dat de metaalbewerking in ons land meer werklieden trekt. Het gehalte van de leerlingen ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2