Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. DE BALKAN-OORLOG. BUITENLAND. soort causerie, waarbij ieder welkom is en vrijen toegang heeft die zich de moeite geeft om even een kaart daartoe te halen bij mevrouw Tromp van Holst (Soesterweg), mevrouw Heyligers (Muurhuizen) of mevrouw Reynders (Wijersstraat). Ook de heeren Bersma (Persijnslraat), Middelburg (Utrecht- scheweg 84) Prins (Plantsoen 2) en Frederiks Kortegracht 9) verstrekken gaarna een bewijs van toegang. Op dien avond zal aan het comité uit de opkomst van stadgenooten blijken, of er sympathie bestaat voor het doel, te meer, daar ieder dan in de gelegenheid is om vragen te doen, welke door de spreekster gaarne zullen worden beantwoord. De centrale keuken kan hier op gericht worden. Aan Amersfoorts ingezetenen is het thans om door sympathie-betuigingen in woord of daad 't liefst door beide te bewijzen, dat men die oprichting ook wenscht. Het programma der alhier te houden voorjaarswedstrijden door de Kon. Militaire Sportvereeniging luidt als volgt: Dinsdag 22 April. Te 8 uur v.m. Ie Proef der Military. Afstandsrit van 40 K.M af te leg gen binnen 3 uur. De temperatuui van het paard mag 3 uur na aan komst niet hooger zijn dan 39 gr. De deelnemers starten afzonderlijk. Volg orde bij loting Daagsch tenue onge wapend. Model officiershoofdstel. Min. gewicht 80 K.G Start zal worden opgegeven. Aankomst Sportterrein Birkboven. Te 2 uur n.m. op het Sportterein Birkhoven. 2e Proef der Military. Steeple van 3500 M. af te leggen in 5 min. 50 sec. Daagsch tenue on gewapend. Harnachement naar ver kiezing. Mm. gewicht 80 Kg. Woensdag 23 April. Te 9 uur v.m. 3e Proef der Military. Dressuurproeven zoo mogelijk in de manége bij de Rijschool. Klein tenue ongewapend. Model officiershuofdstel. Gewicht vrij. Te 10 uur v.m. Dressuurproeven voor den wedstrijd beste officiersdienstpaard (klasse A) gezamenlijk of in groepen. Hiervoor max. 40 punten. Voor bet springen van enkele hindernissen max. 10 punten. De jury kan desgewenscht afzonderlijke verrichtingen doen uit voeren. Daagsch tenue. Gewapend. Model officiershoofdstel. De paarden zullen in stap, draf en galop worden voorgereden met enkele eenvoudige wendingen. In 't bizonder zal gelet worden op de regelmaat in den gang van het aan den teugel gaan. Hinder nissen max. boogte 0 90 M., breed te 1.50 M. Te lO'/i uur v.m. Dressuurproeven voor den wedstrijd beste officiersdienstpaard (klasse B) gezamenlijk, in groepen of afzonder lijk naai mate de jury dit wenschelijk voorkomt. Hiervoor max. 40 punten Daagsch tenue ougewapend. Beoor deeling volgens het Reglement Cenlraal- Comité. Te l'/j uur n.m. Afstaudsrit van 40 K.M. voor den wedstrijd beste officiersdienstpaard klasse A. en B. af te leggen in 3 uur. Klasse B tevens een parcours met bindernissen (max. hoogte 1 M max. breedte 250 M.) door het terrein Bij klasse A komt kortere tijd niet in aanmerking. Bij klasse B geeft elke minuut korter 1/10 punt. Start zal worden opgegeven ter plaatse. Donderdag 24 April. Te l1/, uur n.m. op het Sportterrein Birkhoven. a. Hindernisparcours voor de Military (4e proef) b. Voorrijden dienstpaarden klasse A. c. Springconcours Onderofficieren veld-artillerie d. Voorrijden dienstpaardenkllasseB. e. Uitreiking prijs schoonste dienst paard, waarbij alle ruiters, die zich daartoe aanmelden, te paard in den ring verschijnen. f. Springconcours Onderofficieren cavalerie en rgdende artillerie. Prijzen. Military: le f3ü0, 2e f200, 3e f100, benevens verguld zilveien medailles voor degenen die voldoen. Bij minder dan 6 deelnemers f300, f 100, f50. Bij minder dan 5 deel nemers f250, f50, f25. Bij minder dan 3 inschrijvingen wordt de wedstrijd geannuleerd. Voor officiers dienstpaarden Klasse A: le f 100, 2e f50, 3e f25, benevens een bronzen medaille voor elk die aan de vereischten voldoet. Klasse B: f150, f100, f60 f40. f25, f25 benevens een zilveren medaille voor elk die aan de vereischten voldoet. Aan den len prijs wordt toegevoegd een kunstvoorwerp uitgeloofd door de firma Carl Zeiss te Jena, bestaande uit een prismakijker voor veldgebruik Voor wedstrijd onderofficieren kunstvoorwerpen benevens f10, f5 en f2.50. Voorts verguld zilveren medaille voor het schoonste van alle dienst paarden die in de verschillende klassen mededingen en dat aan de vereiscbten voldaan heeft. Toegang op Birkboven. Leden en donateurs der Koninklijke Militaire Sportvereeniging, leden der vereeniging tot Bevoi dering van Paardenfokker ii in Nederland en aan deelhouders Sportterrein Birkhoven hebben wij entrée met 2 dames. Jury. Military: Kolonel J. H. Knel. luit. kolonel A. M van Wijk, majoor M. Grondhout. Wedstrijd dienstpaarden klasse A: Kapitein H. J. W. Doornbos ritmeester G. J. A. A. baron van Heemstra, luitenant jhr. H. A. van Reigersberg Versluys. Klasse BKapitein jhr. D. C. Graswinckel, ritmeester F L. de Voogt, ritmeester E. H. Juckema van Burmania baron Rengers. Wedstrijd onderofficieren: Kapitein H. A. Mos, kapitein H. J. W. Doornbos, ritmeester G. J. Maris. Centraal Bureau: de heer G. H. Bierman. Door Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht is in banden van Burgemeester en Wethouders om advies gesteld een verzoek van de Oosterstoomtram maatschappij aan den Minister van Waterstaat, om vergunning tot het leggen en hebben van een spoorbaan van Zeist naar Amersfoort. De lijn zal volgens de ingediende plannen loopen van het station Zeist naar bet station Huis ter Heide langs de spoorbaan der Buurtspoorweg maatschappij; van het station Huis ter Heide langs de Noordzijde van den Utrechtscheweg tot in de nabij heid van den Kalkweg; vandaar over het terrein ten Westen van het Rijks-opvoedingsgesticht onlangs door de gemeente aangekocht, welke koop evenwel nog door Ged. St. moet worden goedgekeuid en over Vleut- bergen, reeds eigendom der gemeente, naar de Barchman-Wuytierslaan en langs deze laan naar het Stationsplein. Gereden zal worden met benzo- electromotoren. De »Eembode« bericht, dat de reeds lang overwogen plannen voor de stichting eener R. K. jongensschool in het Soesterbeigkwartier tot uit voering zullen komen en dat de aanbesteding van het gebouw spoe dig kan worden verwacht. Het gebouw zal verrijzen in de on middellijke nabijheid der St. Henri- cus-kerk, terwijl bij den bouw óok wordt gerekend op de oprichting van een jongens-patronaat. De tijden veranderen, de menschen met hen Wat voor enkele jaren vol doende was voor de land- en tuin bouwers, is het nu niet meer. Reed de vader op zijn tweewielige kar naar de stad, de zoon rijdt iri zijn aangenaam veerend wagentje. Wij mogen ons ver beugen in dat zoo duidelijke blijk van welvaart. Wij allen weten dat de land en tuinbouw groeit en bloeit, en door haar, handel en bedrijf. Die gelukkige verandering brengt mede dat boer, handelaar en industrieel elkander meer moeten zien en spreken elkander meer noodig hebben. Tot nog toe ontbreekt hier een plaats van samenkomst, van samenvinden. Die toe stand eischt verandering, verbetering. Het bestuur van de sociëteit van de Sociëteit »Vereeniging«, (van ouds »Het Valkjen,) welks leden gi ootendeels tot den industrieolen en haudeldrijven den middenstand behooren bijgestaan door de besturen van Landbouw en Kruidkunde, Boerenbonden, Leenban ken en dat der V. P. N. wil in die leemte voorzien door bare groote zal>-n op marktdagen te openen voor een Land- en Tuinbouwbeurs. In tientallen plaatsen van ons land waar land- en tuinbouw hoofdbediijl is, behooren sedert onheuglijke tijden de Land- en Tuinbouwbeurzen tot de onmisbare gelegenheden om landbouw, handel en officieels pei- sonen te verbinden en vormen zij boven dien dikwijls een schakel die land en stadbewoner nauwer vereenigt en dikwijls tot meerdere samenwerking leidt. Wie zijn de bezoekers dier land en tuinbouwbeurzen? Allen die met landbouw te maken en zaken hun bediijf betreffende, te bespreken en af le doen hebben. In de eerste plaats natuurlijk alle land- en tuinbouwers en verder hande laren in granen, veevoeder, mest stoffen, land- en tuinbouwgereed- schappen, in kaas en zuivelproducten, in vee, vooral slagers, in 't kort allen die handel met land- en tuinbouwers drijventen slotie is de beurs de plaats waar men vele loopende rekeningen vereffent. Gistermiddag te 4'/» uur ver gaderde de Afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantiekolonies in de Industrie- en Huishoudschool onder voorzitting van Dr. Kamerling. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd Hierna kwam bet Jaar verslag over 1912 aan de orde, waaraan we bet volgende ontleenen. Het jaar 1912 is voor de Afdeeling Amersfoort een gunstig jaar geweest. Het aantal leden is ongeveer 120. Door de herbenoeming van den heer B. J van Enst en van mevrouw Hey ligers bleef het bestuur voltallig en onderging geen verandering. De heer W C. Oosterman ging naar de algemeene vergadering te Amster dam. Te voren woonde hij een be stuursvergadering bij, waar hij op zich nam de kleerenkwestie ter sprake te brengen. De ledenvergadering werd slecht bezocht. Het bestuur vergaderde in de Industrie- en Huishoudschool, alsook bij de dames Tromp van Holst en Gerard van Sijsen. Voor de ver leende gastvrijheid een woord van dank. Op een adres aan den Raad om subsidie werd dit jaar gunstig beschikt. Bij besluit van 29 October werd aan de Afdeeling een jaailijksche subsidie van f 100.verleend. Tot stijving der kas werd een soiree georganiseerd. Op 28 November trad in »Amicitia« op de Hilversumsche Onderwijzers Tooneelclub. 't Batig saldo was f55. De opbrengst van het theelood enz. bedroeg ruim f40.—. Het aantal uitgezonden kinderen bedroeg 15, namelijk 4 jonyensen 10 meisjes, naar Egmoud aan Zee van 10 Augustus tot 5 September en 1 jongen naar Nunspeet van 30 Augustus tot 25 September. Door een steun van f 10.van de militairegeneeskundigen en doordat bijna geen uitgaven voor kleeding noodig waien, is het oor spronkelijk aantal vanl2overschreden. Tijdens het verblijf in Egmond moesten de kinderen plotseling naar een ander tehuis worden verplaaist, doordat een aantal kinderen uit Amsterdam, waar een besmettelijke ziekte heerschte, moest worden afgezonderd. Tot onzen spijt kan niet onvermeld blijven een minder accurate behande ling bij bet komen en gaan der patiënten, alsook een minder humaan optreden tegen de ouders, die hun kinderen bezochten. De uitgaande kleinen waren dit jaar voor het eerst aangewezen door een Medische Commissie, bestaande uit de heeren Kamerling, Van Enst en Moi ren. Wegens gebrek aan geld kon geen uitzending in de najaais- en win ter- kolome plaats hebben. Hel beheer der finantiën is in goede banden. Een lid bracht een woord van dank aan de penningmeesteres voor bet accuraat beheer. De ontvang sten bedragen f 705,65'/,de uitgaven f 597,82'/, Alzoo in kas op 31 Dec. 1912 f 107,83. Hoewel dit mooi is, is het lang niet voldoende. Deze som moest veel grooter zijn en dit kan als het ledental maar grooter was. Door vertrek en overlijden is de vereeniging leden kwijt geraakt. Velen, die nog geen lidzijn vandeze nuttige vereeniging zouden dit wel worden, als ze met het doel en streven maar meer bekend waren. Het onbekend maakt onbemind is hier ook vao toepassing. Mevr. Dr. Reijnders en de heer v. d. Klein werden als bestuursleden herbenoemd, terwijl in plaats van Mevr. Tiomp v. Holst, die haar mandaat beeft neergelegd, onder dank voor 't vele, dat ze gedaan beeft, gekozen werd Mevr. v. Randwijck, die hiervan kennis zal worden gegeven. Tot afgevaardigde naar dealgemeene vergaderingen einde April of begin Mei te Zwolle te houden werd gekozen Mevr. Geiard van Sijsen en tot haar plaatsvervanger de heer v. d. Klein. De contributie aan het Centraal genootschap werd weer bepaald op f lO. - Het aantal uit te zenden kinderen werd op 10 bepaald. Elk kind kost ongeveer f35 aan de kas. Het staat een ieder vrij op eigen kosten een kind uit te zenden. De propaganda werd weer eens besproken en zal krachtig worden aangepakt. Na nog enkele besprekingen sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst. Aan de patroons in de bouw vakken alhier zijn namens onderstaan de organisaties de navolgende verzoe ken ingediend le. met 1 Mei 1913 bet loon met 3 cent per uur te verboogen en vervolgens met 1 Mei 1914 weder met 1 cent per uur; 2e. vanaf 1 Mei 1913 niet langer te laten wei ken dan 10 uur per dag met inbegrip van den vrijen Zater dagmiddag. 's Winters niet langer te laten werken dan 9 uur per dag, den winterdag te rekenen vanaf 1 Nov. tot 1 Maart; 3e. de afschaffing van stukwerk en onderaanbesteding 4e niet meer dan 95% onder het minimumloon werkende gezellen toe te laten; 5e. al deze bepalingen vast te leggen in een collectief contract tusschen de Patroonsvereeniuing en de hieronder genoemde organisaties, ingaande op 1 Mei 1913 tot '1 Mei 1915 Wan neer er minstens drie maanden van te voren geen opzegging of wijziging van het contract plaats heeft wordt ge rekend dat het met een jaar is verlengd. Alg. Ned. T. B., Afd. Amersfoort. Ned. R. K T. B. St. Jozef, Afd. Amersfoort. Chr. Bouwvakbond, Afd. Amers foort. Timmerliedenvereen. St. Jozef. Centrale Bond van Bouwvakarbei ders, Afd. Amersfoort. R K. Bond van Kalk- en Steen- bew »St. Jans Afd. Amersfoort. De toelichting luidt aldus: le Door de steeds toenemende stijging onzer noodzakelijkste levens behoeften, is de toestaud der bouw vakarbeiders allengs zoo geworden dat spoedige verandering gewenscbt is. Stegen de levensmiddelen met c.a 30% en de woninghuren met 10 a 20%, ons loon daarentegen steeg maar met 5%, alzoo een steeds slech ter wordende toestand voor ons. Daar hel bouwbedrijf in een betrek kelijk gunstige conditie staat, mee- nen wij dat bet niet langer gaat ons voor een laag loon te laten wer ken. Dringend verzoeken wij daarom uwe medewerking. 2e. Gezien de tegenwoordige toe stand wat betreft het presteeren van arbeid, meenden wij dat dit verzoek zoowel aan patroon als arbeider welkom zal zijn en komt tevens tegemoet in de werkeloosheid, en stelt bet den arbeider in degelegenheid meer dan tot dusverre zich te wijden aan zijn gezin en meerdere ontwik keling. 3e. Dit meenden wij juist te moeten stellen, omdat daardoor slecht werk geleverd wordt en onderlinge naijver wordt gekweekt. 4e. Juist door het gebruiken der onder bet minimumloon werkende krachten, krijgt men dat een vol slagen vakman op straat blijft loopen. 5e. Deze bepalingen vinden wij zeer wenschelijk in een collectief contract vast te leggen, daar dit bindend is voor beide partijen en wij er dus evenveel belang bij bebben, dat dit nageleefd zal worden. Desgewenscht zijn wij gaarne bereid deze verzoeken nader mondeling toe te lichten. Op een zeer spoedig antwoord aan- dungend, verblijven wij hel loon- comilé uit bovengenoemdeorganisaties. Dank zij den slechten toestand van den mond der Eem heeft de stoomboot van de firma Houtzaager deze week tot tweemaal eenige bladen der schroef verspeeld. Wanneer zal daarin tocb eens afdoende verbetering komen? Een »helderziende« te Dresden raadde een aldaar siudeerende Neder landse!) jongmensch zich maar niet verder met studeeren te plagen, daar hij dit jaar onder de wapenen zou worden geroepen en sneuvelen in een veldslag bij Amersfoort. Te Hoevelaken is op initiatief van den heer Knottebelt een coöpera tieve vereeniging voor eieren verkoop opgericht. Ruim 40 kippenhouders traden reeds toe. Op veelvuldig aandringen zal het Amsterdamsche Tooneel-Eusemble waarschijnlijk nogmaals eene voor stelling komen geven van Geloof en Vaderland (Glaube und Heimat.) Ver moedelijk zal het dan een Volsavond worden met zeer verminderde toe gangsprijzen. Aan het politiebureau zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zilveren medaille voor militairen dienst, een wit metalen lepeltje, een vijl en een sleutelring. ZONDAG 9 MAART. Remonstranteehe kerk. Voorm. 10'/, uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/, uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrye Gereforui. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9% uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuibuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. De bemiddeling der mogendheden en de kansen op vrede. Zooals gemeld, bebben de groote mogendheden Dinsdag tot de regee- ringen der Balkanstaten de vraag gericht, of zij bereid waren de bemiddeling van de groote mogend- beden voor het sluiten van den vrede te aanvaarden. Het antwoord luidde in de hoofd steden van alle Balkanstaten eender: Wij zullen eerst overleg met elkaar dienen te plegen. Naar uit Sofia wordt gemeldt, zijn de Balkanstaten het in beginsel al eens omtrent het te geven antwoord. De voorwaarden, die zij stellen, woiden officieel nog geheim gehouden, zij moeten echter zeer hard zijn, maar wel vatbaar voor wijzigingen, zoodat een verzachting er van niet onmogelijk is, met name op het stuk van de nieuwe grenzen. In elk geval zullen de vredesonderhandelingen nog groote moeilijkheden opleveren, daar de bondgenooten beslist aan 'l betalen door Turkije eener oorlogsschatting vasihouden. Of Turkije nog stappen doen zal buiten de reeds ondernomene, is op bet oogenblik nog onzeker. Wel heet het, dat nieuwe instructies gezonden zijn aan den Turkschen gezant in Petersburg, op grond waarvan men hoopt de meeningsverschillen wegens de Turksche-Bulgaarsche grens te kunnen bijleggen; wel heeft de ministerraad besloten Hakki Pasja te Londen volmacht te geven voor vredesonderhandelingen, maar voor en na blijft Turkije den eisch tot betaling eener oorlogschatting van de hand wijzen en een hooggeplaatste Turk zei tot een vertegenwoordiger van bet Reuterbureau te LondenNadat Turkjje de bemiddeling der mogendheden beeft aangenomen, kan voor de Porte van nieuwe voorstellen of voorwaarden geen spiake zijn. Het Roemeenech-Bulgaarschgeechil. Nog altijd blijft Roemenië op het standpunt staan dat het eventueel vrij zal zijn de beslissing der mogend heden inzake het geschil met Bulgarije van de band te wijzen. Men schijnt in Roemenië overigens te denken, dat Bulgarije er wel voor te vinden zal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2