Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. P. C. Hooft hier als Baljuw van Gooiland, Drost van Muiden enz. zetelde. Bovendien zal een der toren kamers een aantal herinneringen van Hooft en den Muiderkring bevatten. Van Mei tot September 1913 zal dit alles als eene Tentoonstelling voor het publiek toegankelijk zijn. De commissie noodigt een ieder uit voor deze Tentoonstelling die voor werpen in bruikleen te willen afstaan, welke men meent dat daarvoor ge schikt zijn. De kosten van vervoer heen en terug en van verzekering tegen alle gevaren van verlies of beschadiging neemt de Commissie gaarne op zich. De bouw van het geheel vrij staande kasteel, hetwelk slechts door een portier bewoond wordt, teiwijl de Teotoonstellng uitsluitend bij dag ge opend is, sluit brandgevaar zoo goed ais uit. Ook voor bewaking enz. zal de grootst mogelijke zorg gedragen worden. Reeds zijn belangrijke toezeggingen gedaan, o a. van meubelen, docu menten en wapenen. Maar veel is nog noodig, eer er van volledigheid kan gesproken worden. verlangd worden o a. a. Meubelen: als tafels, stoelen, kasten, banken, kachels, ledikanten; b. kronen, lampen en verdere ver- lichtingsvoorwerpen c. tapijten, gordijnen, gobelins; d. glas, porselein, aardewerk, gebrand glas; e. kleine huishoudelijke voorwerpen, als keukengerei, stoven, beddepan, kantrol, spinnewiel, messen, vorken, lepels, schrijfgereedschap, boekenplank, bordenrek, zandlooper, kinderspeel goed, speelkaarten, dobbelsteenen enz. f. kleedingstukken, tafellinnen enz.; g. schilderijen, prenten, teekeningen, op 't Slot of zijne bewoners betrekking hebbende h. muziekinstrumenten; i. goud- en zilverwerk, sieraden; k. munten en penningen, betrekking hebbende op den Muiderkring l. boeken, bandschriften en docu menten m. wapenen, wapenrustingen en harnachementen n al hetgeen verder in eene rijke woning uit de eerste helft der 17e eeuw gevonden werd. Aangezien de Tentoonstelling een beeld moet geven van een bewoond kasteel in den tijd van P. C. Hooft, die van 1609 '1647 Baljuw was, kunnen jongere voorwerpen geen dienst doen, oudere echter wel. Militaire Wandelingen I De Minister van Oorlog heeft (naar het 11. bl mededeelt) den korps- commandanten doen kennen, dat het zijn wensch is, dat voortaan,gemiddeld éénmaal per week alle compagnieën ter standplaats van den regiments- commandat aanwezig, met de brigade- muziek gezamenlijk zullen uitrukken onder bevel van den commandeeren den oflicier en wel tot het maken van een marsch van ongeveer 1 uur, gedeeltelijk door de stad, zulks zoodra behoorlijk wordt gemarcheerd. Daartoe kan worden gemarcheerd naar een bepaald punt, vanwaar de troep voor de oefeningen uiteengaat, of wel er kan na de oefening op een bepaald punt worden verzameld en alsdan gezamenlijk naar de kazerne terug- gemarcheerd. V. P. N. Maandagavond hield de onderafdee- ling Amersfooit van de V. P. N. een ledenvergadering in «De Vereeniging« onder voorzitterschap van den heer Harterink. De heer Sieperda was, wegens ongesteldheid verhinderd deze functie waar te nemen. De notulen van 27 Januari werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld De bespreking eierverkoop nam veel tijd in beslag. Deze is nog niet goed geregeld, doch de zaak is in betere baan. Sinds 1 Januari heeft de ver koop geen nadeel opgeleverd. De heer Sieperda wil een coöperatieve ver- eeniging om een tegenwicht te heb ben tegen de eierhandelaars, die zich ook vereenigd hebben en de prijzen drukken. Volgens de heer Van der Linden moet een eierverkoop-vereeniging bier met verlies werken. De aanvoer is te klein Na langdurige discussie ging men tot stemming over om te vormen een apart bestuur voor den eierhandel. Dit werd verworpen met 25 tegen, 21 voor en 15 blanco. Hierna werd een commissie ge vormd uit de heeren baron Rongers, De Jong (Hamersveld), Lagemaat (Leusden) en Maath (Soest), die ver schillende plannen zal onderzoeken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Rengers, Krook en Hart man (Hoogland). De heer Van der Knoop werd als afgevaardigde naar de voorjaarsver gadering te Utrecht gekozen. Bij de rondvraag bracht de heer Welmers de loonsvei hooging van het magazijn-personeel ter sprake. Het bestuur heeft deze zaak nog niet besproken, doch is in beginsel niet afkeerig. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De heer A. \V. Kamp, die gister avond in »Amicitia« optrad voor de Nutsleden en hun huisgenooten had verdiend dat de zaal voller was. Als de thuisblijvers hadden vermoed, dat de heer Kamp zoo'n zeggingskracht had, zouden ze wel opgekomen zijn. Want er is volop genoten en niemand heeft zich ook maar een enkel oogenblik verveeld. Vóór de pauze werd voor gedragen «De Falstaff-scènes* van Shakespeare, vertaald door Burgers- dijk. Dit stelt in elk opzicht hooge eischen, doch de heer Kamp heeft ze met glans overwonnen. Zijn stem was en bleef helder en de verschillende personen, die hierin voorkomen, gaf hij leven. Na de pauze onthaalde hij op »De geschiedenis van het broodje van Beo- wulf« op zes verschillende wijzen. Eerst nuchter, zooals 't werkelijk gebeurd was, en daarna gelijk men het vertelde. Ten slotte het «Bezoek aan de Abdij*. Er weid hartelijk en telkens gelachen om de grappige opmerkingen, die de bezoekers van de Abdij te hooren kre gen. Het applaus was dan ook verdiend en wel een bewijs, dat men de kunst van den heer Kamp hoog achtte. Met ingang van 1 April wordt, volgens de N. R. Crt. de luit.-Kol. D. W. de Jager belastmethetcommando van het 5de reg. inf de luit-kol H. J. Indewey met het commando van het '16 de reg. inf., beiden te Amersfoort in garnizoen. Bij het 5de worden geplaatst de met dien datum tot majoor bevorderde kapiteins K. G. Ubbens, van het dep van oorlog en J. H Boeyo, van de Normaal-schiet school, en bij hel 16de de majoors H. F. C. baron van Omphal Mulert en G. W F. Epkema, beiden van het 5de. De luit.-kol. E. G. Staal, van het 5de, wordi belast met het commando van bet 12de reg. inf. te Groningen. De kapiteins A. Hogervorst, J. L van dor Moer en D. Overdiep, van het- 5de reg. inf., worden bevorderd tot majoor resp bij het 3de leg. inf. te Bergen op Zoom, het 21ste reg. irif. in Den Helder en het 17de reg. inf. te Breda De kapitein W. F. de Reede, toegevoegd aan den commandant van de stelling van Amsterdam, wordt bevorderd tot majoor bij het 5e reg. inf. De Doopsgezinde Kring krijgt een eigen Kerkgebouw aan de Blanken- beymstraat tegenover de Christelijke School. Bij de Rijschool is gedetacheerd Luitenant G. W. Le Heux van het le Regiment Veldartillerie, terwijl Luitenant J. R. Hinlopen van het 4e Regiment Huzaren van zijne detachee ring bij die Inrichting is ontheven. 22 April, de dag waarop H. M. de Koningin-Moeder in ons land kwam, is aangewezen voor den verkoop van Emmabloempjes ten bate der tuber culosebestrijding. Ter veemarkt werden 18 stuks vee aangevoerd. Besteed werd voor kalfkoeien f200 tot f260, voorkalveren f140 tol f170. voor pinken f70 tot f80. Een binnenbrandje in de molen van den heer Nefkens aan den Leusder- weg werd j 1. Maandag door de be woners zelve met eenige emmers water gebluscht. De lijst van lichtbeelden, die mej. van Eek Donderdag, 8 uur, in de Rem. kerk bij de lezing Prote stantenbond, vertonen zal bevat: 1. Kaïn en Abel. 2. Gevecht ter zee, in vroegere tijden 3. Gevecht man tegen man in vroe gere tijden. 4. Loopgiaven, modern oorlogvoe ren. 5. Een batterij onder vuur, modern oorlogvoeren. 6. Door geweld en bloed (Cavalle- rie-chaige). 7. De kurassiers van Canrobert. 8. De apotheose van den oorlog, (naar schilderij van Verestschagin.) 9. De ontploffing van eeD oorlogs schip (Russisch-Japansche Oorlog.) Portretten. 10. Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis. 11. Florence Nightingale. 12. Jean de Block (wiens werk den Czaar inspireeide tot het bijeen roepen van de Eerste Vredes conferentie.) 13 Leo Tolstoï. 14. William Stead. 15 De vredesvlag der Interparle mentaire Unie. 16 Bertha von Suttner. 17. Miss Eckstein. Vredesconfrenties. 18 Huis ten Bosch (voorzijde.) 19. Huis ten Bosch (achteizijde.) 20. Een zitting der Eerste Vredes conferentie in de Oranjezaal van het Huis ter Bosch. 21. De scbeidrecbters in de eerste uitspraak van het Hof van Ar bitrage. 22. Het Vredespaleis. De bodetnlooze pul. 23. De afgrond van de gewapende vrede. 24. Twee zakken. (De oorlogsbe- grootingen in verheuding tot de andere Staatsuitgaven). 25. Een Dreadnought. (Verwoes ting, dood en ellende.) 26. Een groot Mailsch'p. (Vriend- schappellijk verkeer, welvaart en geluk.) Wat met de millioenen kon gedaan worden. 27. Ouderdomsverzekering. (Twre Oudjes 28 Zedelykeverbetering(eengroepje jongens van Pio Juventute) 29. Geen hongerende kinderen meer (groepje meisjes uit de toevlucht.) 30. Practiscb werk. Droogmaking van de Zuiderzee. Helden zonder zwaard. 31. Groep brandweermannen. 32. Internationaal Hulpbetoon. 33. Het wrak van de «Berlin*. 34. De helden van »de Hoek*. 35. Dorus Rygers, de schipper der Nieuwedieper reddingsboot. 36. Het liefdewerk onder de me- laatschen. 37. Ruth. Vredesbeweging en Godsdienst. 38. Mozes verbrijzelt de tafelen der Wet. Ex. 32 19. 39. «En een jongske zal ze leiden*. Jesaja 11 6. 40. Christus voor de Veldheeren. Joh. XIII 34. 41. Het Christusbeeld op de Andes. Toekomstbeeld. 42. De Engel van bet Verstand vernagelt het laatste kanon I Naar de schilderij van Jan ten Kate, Door de kegelclub «Kegelen kost kracht« te Utrecht, zal ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan een «Groot Nationaal Kegelconcoors* gehouden worden op 5 nieuw aan te leggen banen in de zalen van «Buiten- lust*, Maliebaan. De wedstrijden worden gehouden van Zaterdag 31 Mei, des avonds ten 8 ure tot en met Maandag 9 Juni d.a.v., terwijl de feestelijke prijsuit reiking, gevolgd door bal, zal plaats vinden op Zaterdag 14 Juni a s. De regelings-commissie bestaat uit de heeren: M. J van Heelsum, voor zitter, W. de Ree, secretaris, J. G. Hermans, penningmeester en Jac. Roetman, commissaris. Het secreta riaat is gevestigd: Weerdsingel O. Z. 4Gbis. Nieuws uit de openbare leeszaal (Beukenlaan). Belangrijke tijdschriftartikelen Febr Maart. Beteekenis der gebruikte afkortingen: A. is De Aarde en haar Volken; Bew. is De Beweging; Bk. is Het Boek; B. R. is Belang en Recht; Ec. is De Economist; El. is Elzevier; G. is De Gids; H. D. is Hemel en Dampkring; H. R. is Hol- landsche Revue; L. Nat. is Levende Natuur; Nat. is De Natuur; N. G. is De Nieuwe Gids; N. T. is Nieuwe Tijd; N. Tg. is De Nieuwe Taalgids; O. E. is Onze Eeuw; O. K. is Onze Kunst; O. T. Ons Tijdschrift; S. is De Samenwerking; S. T. is Stemmen des Tijds; S. W. V. is Stemmen voor Waarheid en Vrede; T. G. L. V. is Tijdschrift voor Geschie denis, Land- en Volkenkunde; T. S. H. is Tijdschrift voor Sociale hygiene; V. D. is Vragen van den Dag; W. Bl. is Wetenschappelijken Bladen. I. Algemeene onderwerpen. Jhr. mr- H. Smissaert. Uit den strijd tusschen geneesheeren en verzekerden (O. E.); Tutein Nolthenius, Wester- stranden I (stranden en strandverdedi- ging) (G); Prof. Hubrecht, Tijdseenheid voor West-Europa (G.)Prof. dr. Ribbert, Oud worden en jong blijven, (W. Bl.); A. L. P. Dennis. Woodrow Wilson, (W. Bl.). II. Philosophie. Mr. G. J. Grashuis, Philosophische kroniek, (N. G.); Heinrich Wahrmund, Theosofie voor de Christenen (H. R.); M. Kaufman, Spinoza en de modernen, (W. Bl). III. Godsdienst Prof. dr P D. Chantepie de la Saus- saye, Christendom en kuituur II. (O. E.); P. Keuning, Het Bpelsche en het Baby lonische zondvloedverhaal, (V. D.); W. Coenraad, Nieuwere Paulus-literatuur, (O. T.); S., Godsdienst en leven, (S. W. V.) xxx, Belijdeniskwesties in vroeger dagen, (S. W. V.); A. W. Bronsveld. Kroniek, (S. W. V.); Dr. W. J. Aalders, Romaniseerende invloeden voorheen en thans I, (S. T.). IV. Sociologie. Prof. Werner Sombart, Het ontstaan der groote steden, (V. D.); B.. Opmerking over evenredige vertegenwoordiging, (W. Bl.); H. C. Gunning—De Vries, De vrouw en de arbeid, (O. T.); Mr. H. Ver kouteren, De Grondwetsherziening; J. C. Ceton, De vakbeweging enz.; C. E. van Koetsveld, Moet de rechtsche coalitie voortduren?; A. Roodhuizen, Het Kies- rechtvraagstukW. de JoDg, De Tarief- wet alle in Serie van Rechts en Links B. de Ligt, Christensocialisme en S. D. A. P., (S.)Dr. Wolterink, Het vleesch- vraagstuk voor de Zuid-Limburgsehe mijnstreken (T. S. H.)D. E. Wentink, Over de vrijsteliDg bedoeld in art. 4 der Woningwet (T. S. H.)dr. J. R. Slotemaker de Brufine, Het Leidsche program (v. d. S. D. A. P.) I (S. T.); zie ook onder 9 Savigny. V. Taal en Letteren. Dr. C. P. Burger. Oude Amsterdamsche Carmina scholastics (Bk.)Dirk Coster, Stu diën over A. van Oordt II (G.): prof. G. Kalff, Huijgens „Trijntje Cornelis" (G.) J. L. Walch, Indrukken van het tooneel te Par(js (N. G.)J. de Gruijter, Walter Savage Landor (N. G.); D. Tol, Naschrift bij „Staring" (N. G); dr. R. Gson Berg, August. Strind'oerg (W. Bl.); H. W. J. Kroes, Dieventaal (V. D.); dr. Georg Brandes; Duitsche geest (V. D.); Norder- streng, Sophus Bugge (W. Bl.). VI. Natuurwetenschappen. J. H. van Balen, Het uitroeien der dieren (V. D.)J. Daalder, De visschen en hun plaats in de Natuur (V. D.); prof. dr. Ritter van Wettstein, De biologie en haar beteekenis voor onze beschaving (W. Bl.); E. Heimans, Plantenmaatschap- pij (L. Nat.). VII. Toegepaste wetenschappen. C. J. van Lookeren Campagne, Suiker als voedings- en genotmiddel (H. R.); dr. J. Laumonier, Genezing door kleuren (chromotherapie) (W. Bl.)Baurat Hen- trich, Het teren van wegen (W. Bl.); xxx, Haarden en kachels (H. R.). VIII. Schoone Kunsten. Just Havelaar, Rondom Raphael (O E.); Just Havelaar, Mantegna (El.); K- v. d. Wolestijne, Albert Baertsoen (El.); xxx, G. J. Roermeester (H. R.)Edmond de Bruyn, Tentoonstelling van modern- godsdienstige kunst (O. K.); Dom Bruno Destrée, Tentoonstelling van modern- godsdienstige kunst (O. K.)Henrie Viotta, Nieuwe boeken over Beethoven (G.); H. W. de Ronde, Johan Wagenaar (El.) Gerard Cumberland, Programmamuziek (W. Bl.). IX Geschiedenis en Aardrijkskunde. mr. R. A. Fockema, De beteekenis van F. K. von Savigny (O. E.); E. Cavaignac, Het Oude Sparta (W. Bl.); dr. H. Blink, Het Macedonische vraagstuk (V. D.); Edward Foord, Overzicht over de Geschie denis der Balkanlanden (W. Bl.); dr. A. Aletrino, Rondom Napoleon (N. G.); dr. M. Visser, Het leven van Gladstone II (S. T.); D. J. van de Ven, Het Neckardal (A.); F. M. Knobel, Van Teheran naar Ispahan (A.). Brandwonden. De bekende Groninger fabrikant Scholten deelde eenige gevallen van spoedige genezing van brandwonden made door behandeling met koud water. Heeft iemand zich in kokend water gebrand, dan moet het gebran de lichaamsdeel direct en zoo lang mogelijk, 12 k 20 uien, al naar de wonden diep zijn, in koud water gebaad worden. In plaats van water wanneer dit niet onmiddeiijk bij de hand is, neme men, wat men het eerst ziet dat vochtig en koud is, n.l. melk, wijn, olie azijn, enz. Een werkdadig middel bij ernstige brand wonden moet ook zijneen niet te zwakke oplossing van keukenzout in water. Vingers, handen on armen worden in de oplossing gedoopt; bij brandwonden in het aangezicht of aan andere lichaamsdeelen wor den zoutwater-omslagen aangewend Besti ijking met boter, sla-olie reuzel of vet helpt ook reeds. Een mengsel vari lijnolie en kalkwater werkt voortreffelijkhet stilt onmid deiijk de pijn en voorkomt het ont staan van blaren. Een eetlepel ongezouten boter, goed vermengd met den dooier van een ei, wordt als zalf b\j brandwonden geroemd. Men smeert deze zalf op een lapje en vernieuwt den pleister, zoodia het lapje droog is. Spoedig zal de genezing intreden. Honing op de brandwond gesmeerd, -oorkomt even eens het opkomen van blaren; om het drogen te verhinderen, moet het honinglapje dikwijls vernieuwd wor den. Brandblaren make men vooral niet stuk; alleen als ze zeer gespan nen zijn, mag men ze onderaan doorprikken, opdat bet vocht uitvloeie; dit geschiede mot een schoon uitge gloeide naald. Kweek bloemen! Bloemen zijn geen weelde. Bloemen worden door velen nog tot de weelde artikelen gerekend. Deze opvatting is onjuist. Weelde is datgene, wat in werkelijkheid geen voordeel geeft en onnoodig is. Bloemen zijn evenwel in ver schillende opzichten zeer nuttig. Met alle recht beschouwen wij bijv. een opgeruimd gemoed even noodzakelijk voor den mensch als de gezondheid; want een mensch is ook met de beste gezondheid en den groot sten rijkdom ongelukkig zonder een opgeruimd gemoed. De geneeskundige wetenschap heeft dan ook reeds lang verklaard, dat bloemen en het ver zorgen er van, in 't algemeen het omgaan er mede, het gemoed opge ruimder maakt en daarvoor een uit stekend middel, een opwekkende ver- fnssching, een eigenlijk voedsel is. Brons. Bronzen voorwerpen maakt men al dus schoon men maakt een mengsel van cichorei en water, brengt dit op het gipsen voorwerp en poetst dit daarna flink op. Afspoelen met water en in de zon of bij de kachel drogen. Voor de huishouding: Wanneer men vleescb, al is het nog zoo taai, met de bladeren van de brandnetel kookt, dan wordt het malsch, en rauw vleesch tusschen deze bladeren gelegd, houdt zich langer dau gewoonlijk goed. In sommige streken van Frankrijk wordt de visch, die men bij warm weder verzenden wil, in brandnetels verpakt; zij zou den daardoor minder spoedig bederven, fn den Reinpalz gebruikt men ze om niet goheel rijpe vruchten het spoe digst zacht en rijp te maken, waartoe de vruchten laagsgewijze met brand netels in manden worden gepakt. Het moet opmerkelijk zijn boe spoedig de vruchten de kleur en zachtheid van rijpe vruchten verkrijgen. Builen. Kleine kinderen vallen of stootèn zich licht. Om het opkomen van builen te voorkomen, wrijve men de bezeerde plek onmiddeiijk in met sla- of zoete olie. VOOR HET LEVEN: Bezie uw genoegens door een ver grootglas, om er zooveel mogelijk ge not van te hebben en maak van uw zorgen een klein pakje, om bet gemakkelijker mee te kunnen dragen en anderen er ook geen last van heb ben. Het is een dagelijks voorkomend zelfbedrog, in de meening te verkee- ren dat men meer invloed uitoefent door een ruw optreden dan door een vriendelijke zachte terechtwijzing. Kleine genoegens verkwikken als brood en men eet het nimmer tegen groote vermaken zijn als lekkernijen, waarvan men spoedig walgt. Onze verwanton zijn lang niet altijd onze bloedverwanten. Het zijn diege nen, die ons het meest gelijken naar de gezindheid, naar de ziel en naar den geest. Zeker, het leven brengt naast zijn vreugden ook zijn zorgen. Maar laten wij er voor waken, dat wij niet zóó in onze kleine zorgen opgaan, dat wij onszelven daardoor klein maken. Er is een geloof, dat bergen ver zet, maar er is een wijsheid, diej er overheen klimt. Observator. Verwonding dooreen hoedennaald! Het N. v. d. D. bevat volgend Ingezonden Stuk: Gisteren met mijn vrouw en dochter van bet Centraal Station komende, wandelden wij over den Nieuwendijk (Amsterdam). Bij het uitgaan uit een magazijn voel ik een hevigen steek onder m(jn oog en een hoedenpen eener dame verwondde mij ernstig in mijn gelaat. Het bloed stroomde er uit. De dame wier beide lange hoeden pennen niet beschermd waren, ont stelde hevig en bood duizend excuses

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2