l.KILO'IBUS UI Adveriemien. Amersfoortsche Industrie» en fluishondschool. De Rekening en Verantwoor ding over 1912 ligt gedurende veertien dagen in het School gebouw ter inzage voor de leden. HET BESTUUR. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Wissel- en Effectenkantoor Scholl Engberts Scholtnn Mej. C. v. Wapeningen TÜIVERSMAGAZ1JN Lama/son Bouwer Co. Slothonwer's Stoomdrnüerü, DRUKWERKEN, aan. Een zakdoek was niet voldoende om bet bloed te stelpen. Wij waren naar Amsterdam ge komen om te genieten van de Familie Fourchambault, waar wij ons zooveel van badden voorgesteld en waarvan de plaatsen waren genomen. Het verzoek van de dame om ons te mogen geleiden naar baar huisarts en haar innige bedroefdheid wekte mijn sympathie; ik overhandigde haar mijn plaatsbiljet stalles voor de Four- chambaults en terwijl ik 's avonds in mijn hotel op mijn kamer moest door brengen (ik kon met twee verbandeD op mijn wang niet in den schouw burg komen) woonde zij in gezelschap mijner vrouw en dochter de voor stelling in den Stadsschouwburg bij Hedenmorgen werd op onze kamer bezorgd een prachtige bloemenmand en een kistje sHenri Clay", met het volgend briefje: «Hooggeachte Heer! Het leed, dat ik u gisteren aandeed (door verwonding door twee onbe' schermde boedennaalden). kan ik niet herstellen. Doch doe mij het groote genoegen nevensgaande bloemen en sigaren van mij aan te nemen. Ik heb hedenmorgen veiligheidsknopjes gekocht en het zal mij niet meer overkomen Hopende, dat u spoedig geheel hersteld moge zijn en dat eindelijk de gemeente Amsterdam ons verpilch- ten zal de hoeden aalden te bescher men, ter voorkoming van ongelukken verblijf ik (volgt onderteekening)« CJ Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de plaatsing, hoop ik dat eindelijk B. en W. een verorde ning tegen de boedennaalden zullen voorstellen. Amsterdam, 8 Maart. C. H. VAN MARLE Een mocvallertjel Men meldt aan den Geld. dat de heer K. te Silvolde vóór eenigen tijd te Arnhem een oude gesloten brandkast kocht, waarvan de sleutel niet aan wezig was en welke kast schijnbaar ledig was. Deze brandkast is door een smid geopend en bij nauwkeurig onder zoek moet toen gebleken zijn, dat er zich een pakje met oude gouden, zil veren en bronzen munten uit de 13e tot 16e eeuw in bevond vermoedelijk munten die zeer veel waarde hebben. Jonge radijsjes! Door den heer W. B. Leenheer te Heinenoord is reeds radijs geplukt van den kouden grond. Is zout gezond? In Chicago schijnt men het gebruik van keukenzout algemeen als een ge> neesmiddel voor alle mogelijke ziek ten en als behoedmiddel tegen allerlei ziektekiemen te beschouwen. In ver band daarmede schrijft een Fransche arts, dr. Lammonie, dat zoutalsart- senij werkelijk een rol speelt en als bewijs hiervan voert bij het volgende aan: Op 'n winterdag moest hij in het departement Ariège een zeer moei lijken tocht te voet maken, terwjjl een ijskoude wind over het bergpla teau gierde. Als gids had men hem een grijsaard medegegeven. De grijs aard scheen echter onvermoeid te zijn want toen dr. Lammonie na een marsch van ongeveer 12 uren half dood van afmatting op de plaats zijner bestemming aankwam, maakte de oude gids zich aanstonds weer bereid den terugtocht te aanvaarden. Toen de arts hem daarop vroeg, hoe oud hij was, antwoordde bij lachend76 jaar! Zijn grootvader was 95 jaar oud geworden, zijn vader 100 en zijn moe der 98. En dat zij allen zoo'n hoogen ouderdom hadden bereikt, schreef de grijsaard nergens anders aan toe dan de gewoonte zijner familie, des mor gens een boeveelheid zout te gebrui ken. In arbeiderskringen is eene voortdurende stijging van de belang stelling voor Esperauto te consta- teeren, waarvan de oprichting van de volgende groepen mogen getuigen Esslingen, Romeburg, Itzehoe, Forti ild. Lauzits. Solmgen, Trenen, Wer- dohl en Ziendorf (allen Duitschland), Zurich (Zwitserland) en Leeds (Enge land). In Oostenrijk hebben meerdere arbeiderscouranten hunne kolommen voor Esperanto opengesteld, o a de «Pr'avo Lida", de «Delincke Listy", de «Nova Doba" en eenige anderen. Men herinnert zich misschien dat de socialisten in Bazel eene groote internationale betooging hebben ge houden tegen den oorlog. By die ge legenheid is een vliegend blaadje ver spreid in 10 talen (o.a. ook in Es peranto) van den volgenden inhoud «Arbeiders van alle landen, ver eenigt u! Maar om u te kunnen vereenigen moet ge elkaar kunnen begrijpen. Dat bereikt ge door Espe ranto, waardoor uwe congressen op houden Babylonische torens te zyn waar veel tijd verloren gaat en vele misverstanden ontstaan". Een weinig kostbare barometer. Doe een bloedzuiger in een zeer groote glazen karaf, die ge vult met water en waarvan ge het bovengO' deelte afsluit met een stuk linnen, dat niet te dik mag zijn, omdat bet lucht moet kunnen doorlaten. Ziehier, hoe ge dan de aanwyzingeD u door dezen levenden barometer ge geven, zult moeten opvatten. Als de bloedzuiger zich opgerold houdt onder in de karaf, dan wil dit zeggen: mooi weer; als hij tegen den wand van de karaf opkruipt en zich boven bet wateroppervlak houdt, dan is weldra regen te verwachten. Heeft de gevangene geen oogenblik rust, snelt bij onophoudelijk door het water heen met groote vaart, dan is dit een zeker kenteeken, dat het hevig zal gaan stormen. Een dag of twee voor het uitbreken van den storm, houdt de bloedzuiger zich beelemaal buiten het water en kenmeikt hij zich door krampachtige samentrekiugeu. Is de bloedzuiger als hulpmiddel in de geneeskunst een beetje uit de mode geraakt, in de weerkunde kan hij mis schien nog eenige diensten bewijzen tie neus van den student. Het geneeskundig blad »Hyg« ver telt een merkwaardige geschiedenis die te München bij een duel lusschen studenten voorviel. Bij zoo'n duel gebeurde bet n.l., dat van de deelnemers bet puntje van zijn neus door een sabelhouw van zijn tegenstander afgehakt werd De gewonde had de tegenwoordig heid van geest het stuk in zijn mond te steken. De warmte in de mond holte verhinderde 't afsterven van de cellen van het neusstuk. Nadat men in de kliniek het stuk met oplossing van keukenzout afgewasschen bad naaide men bet weer aan den neus De operatie slaagde voortreffelijk. (let stedelijk bestuur is in ons land nog nergens aan vrouwen toe vertrouwd, al spieken in vele gewich tige dingen de vrouwen van gemeen- teraadsledeo soms indirect een hartig woordje mee. Iri Engeland echter, het klassieke land der stemrecht- vrouwen, hebben de dames toch in ieder geval zooveel weten door te zetten, dat zij in verscheidene groote en kleine steden het beft in handen houden. Een Engelsch tijdschrift ver haalt, hoe voortreffelijk over het geheel de vrouwen zich getoond hebben als vroede.... vaderen. In een kleine stad in Wales bestaat het geheele gemeentebestuur feitelijk uit vrouwen, en zij zijn tol haar verantwoordelijke posten geroepen door de stemmen van baar manne lijke medeburgers, een zelden waar te nemen teeken van de eerlijke erkenning van de bestuurderseigen schappen der vrouw. Te Hign Wycembe werd miss Dove, de zeer geziene hoofdonderwijzeres der meisjesschool, met groote meerderheid gekozen tot burgemeesteres en zij bekleed haar ambt uitmuntend. In het gemeente bestuur van Aldeburgh, in Suffolk, was reeds 20 jaar geleden mevrouw Garrett Anderson de toongevende persoonlijkheid, die welsiswaar niet met den naam, maar toch met de daad bet burgemeesterambt waarnam. Deze vrouw van beteekenis, een voor vechtster van de emancipatie-bewe ging, genoot, ook als geleerde en als dokter, een hoog aanzien. Aan baar optreden was een ingrijpende her vorming op economisch en hygiënisch gebied te danken, zoodat Aldeburgh door haar een voorbeeld van goed en zuinig stadsbeheer geworden is. Een dergelijke positie heeft mevrouw Lees zich weten te verwerven te Oldnam, in Lancashire. Zij maakte haar groot vermogen dienstbaar aan het belang der stad, die bekend is door haar katoenspinnerijen. Niet alleen haar aanzienlijke schenkingen, maar in nog boogere mate baar zegenrijke arbeid was oorzaak, dat de armoede uit Oldbam zoo goed als geheel verdween. Door haar initiatief ontstonden groote inrichtingen van menscblievende strekking, een zuigehngentehuis, ver scheidene scholen, een tehuis voor ouden van dagen en een armhuis Tengevolge van haar werken werd zij de populairste persoonlijkheid der stad en niemand was er verbaasd over, toen zij ongeveer een jaar geleden tot burgemeesteres werd benoemd Nieti gebeurt er in het bestuur van Oldham zonder dat men te voren de liefdadige vrouw om raad gevraagd beeft, aan wie zooveleu hun welstand te danken hebben. Een andere stadsbeheerster is miss Philippa Morgan, die de gemeentelijke zaken van de stad Brecon, in zuidelijk Wales, leidt. Ook voor baar invloed en voor baar bekwaamheden hebben zich de «heeren der schepping» ge willig gebogen, ja, men moest deze vrouw, die zich in alle belangrijke aangelegenbeden onmisbaar bad ge maakt, eerst dringend verzoeken, de waardigheid ook openlijk te bekleeden welker macht zij feitelijk reeds ge> ruimen tijd officieus had uitgeoefend Ooder alle Engelschesteden heerscht echter het vrouwenbestuur het verst gaand te Boston, in Lincolnshire. Daar zijn de ontvangers der belastingen, de beambten der stedelijke spaarbank de ambteuaren van den burgerlijken stand, de vaccine-doctoren, alle leden der school- en der bibliotheekcom missie, ja zelfs eenige leden van bet politiekorps vrouwen. En met trots vertellen de bewoners van Boston dat deze vrouwelijke ambtenaren veel beter dan de mannelijke haar plich doen, met meer takt en fijngevoelig heid, maar met niet minder taaiheid en wilskracht. Collecte geweigerd! De burgemeester van Winterswijk heelt afwijzend beschikt op hel verzoek van deri Bestuurdef-bond aldaar, om een collecte te mogen houden voor dv stakende sigarenmakeis. In den Rijn bij Rees ving een visscher niet minder dan 13 zalmen samen wegende 350 pond, waarvan één, 48 pond woog Dat loont de moeite nog eens. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID' van personen die zich in de'Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 26 Februari 1913 tot en met den 4 Maart 1913. VERTROKKEN. Gerrit Dekker, Appelmarkt 10. n. Utrecht. Gijsbei ta Hermina Worflel, Kamp straat 13, n. Dordrecht. Alijda Maria Anna Groenhuizen, Lange- straat 42, n. Rotterdam. Jacobus Marinus van Dijk, Arnhem- scheweg 4, n. Apeldoorn. Friedrik Wilhelm Mees, Muurbuizen 26, n. Deventer. Hendrikus Rebergen, Krankenleden- straat, n. Veenendaal. Folkert Gouma, Teutstraat 6, n. Utrecht. Berendina Aleida Kamphuis, Heiligen- bergweg 25, n, Zutphen. Editb Jacoba Sporry, Hooglandscbeweg 14, n. Amsterdam. Antje Dekker, Muurhuizen 117, n. Stouten burg. Frans Reicbeld, St. Jansstraat 60, n. Zwolle. Cornelis Mels Johannes van der Plas, Plantsoen 4, n. Hardinxveld. Willem Mulder, Utrechtscbeweg 137, n. Amsterdam. Jan Sukkel, Heiligenbergweg 47, n. Hilversum. Hendrik van Barneveld, Atnhemsche- weg 130, n. Leusden. Elisabeth van Ekelen, ecbtg. van J. van Barneveld, Arnhemscheweg 130, n. Leusden. Helena Berendina Koning, Kromme- straat 54, n. Veenendaal. Anna de Vries, Scbimmelpenninck- straat 50, n. Oost-Indië. Johanna Gerarda le Grom, Soesterweg 5, n. 's-Gravenbage. Hendrikus Gerardus Rientjes, Arnhem- schestraat 9, n. Hoensbroek. Hendrika Broekman, Aldegondestraat 20, n. Amsterdam. Neeltje Bont, Davidshof 4, n. Amster dam. Jacomine Ida Cornelia Westendorp, Schimmelpenninckstraat 41, n. Dieren. GEVESTIGD. Trijntje Zandstra, weduwe A.J.Mulder, puntenburgerlaan 8, v. Amsterdam. Louis Gielings, Gr. Gasthuislaan 7, v. Leusden. Willem Keurborst, Soeterweg 308, v. Leusden. Cornells Camper, Havik 26, v. Zaandam. Antoon Hendrik Haarbrink, Lange- straat 3, van Arnhem. Martha Wernsen, Soesterweg 28, v. Leusden, Cornelis Eikerbout, Hessenstraat 7, v. Hoevenlaken. Henri van Zeventer, Hendrik van Viandestr 16, v. Batavia. Albert Jan Gerritsen, Nicasiusdwais- straat 27, v. Deventer. Jan Ferdinand Christoffel Scheidier, Bisschopsweg 17, v. Leusden. Arie van den Eshof, Soesterweg 198, v. Leusden. Rudolf le Poole, Prinses Marielaan 5, v. Leeuwarden. Pieter Johannes Verhaar, Bolder straat 26, v. Kedichem Cornelis Gaasenbeek, Soesterweg 288, v. Utrecht Jan van Brakel, Teutstraat 54, v. Utrecht. Willempje van der Logt, Eemstraat25 v. Leerdam. Reinier van Gulik, Noordstraat4 v. Salzbergen. Jannetje Timmer, Utrechtschoweg 12, v. Er melo. KKCI.AHK. Bekroningen. Breda 1870. Utrecht 19IO. VOORHEEN W. UTENS, Lanqestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. WEt>El*YEt*K009EflS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij liet American Importing-House te MAASTRICHT. lilt Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuios van den Dag sehree! onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei ieeftjid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. op'Te" "Sn MMf (Ir. S. G. van ïïelöeren Baron Rengers) KOETEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Credleten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseerlng van Wl8sela en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ALMELO, ZUIVER WOLLEN ONDERKLEED ING. (FABRIKAAT WJAHStti) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Rrdactle der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijkijverschijnen 48 pag. groot for maal over 2 kolommen, piacbtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- 1 grléf, Rebus, enz. enz. voor den I 'eer lagen prys van 65 CENT I per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. KortegracM 22 belasten zich met aait- en verkoop van ftffocten, Wis sels en ..Coupons, sluiten prolongatie. S a f e - i n r i c h t i n g Levering van alle Voorkomende tegen concurreorende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3