NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. DE BALKAN-OORLOG. No. 21 Zaterdag 15 Maart 1913.! 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE gflfememee BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. DE VRIJ-JACHT. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en V rij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrnat 77. Telephoonu. 69. ADVERT ENTIKN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het beden verschenen 50e nummer van den vierden jaargang van bevat o.a. De speelgenootjes van Prinses Juli ana, die H. K. gedurende haar ver blijf in den Taunus gezelschap houden. Groote tentoonstelling te Haarlem, met zeven foto's van bekroonde hondeD. De «nieuwste dansrr die in ons land belooft populair te wor den. De weldadigheids-uitvoering te 's Gravenhage, ten behoeve van «Het tehuis voor onbehuisdenn te Amsterdam. De begravenis der vier verdronken Schipper skindertjes te Amsterdam, met twee foto's. De Koning van Siam. De tooneel- speelster Gaby Deslys, wie op Iraar kunstreis door Amerika voor een half millioetr francs aan diamanten ont stolen werd. Een eigenaardig kiekje van den Kroonprins van Engeland bij het golfspel. Wintersport te Gararamer, De Soliman Moskee te Konstantinopel. De Aerophon, de nieuwe Duitsche vliegmachine. Duitsche Padvinsters. Een aap als aviateur, het nieuwste «snufje» op Circus-gebied. Uit de dieren wereld, met drie foto's, als de Struis vogels met kroost. Vergrooting van een Meikever. Vergrootingen van een Rups, een Muskiet een Larve en een Graanvlieg. Uit de vogel wereld Een Kokmeeuw broedend en het nest van een Kokmeeuw. Ten slottePortretten van beken de landgenoolen, de Rubriek van Redacteur X, het vervolg van den oorspronkelijker) roman van Eline Sluwe (Jacq Reyneke van Stuwe), getiteld: «Donkere Wolkena en het Kindernummer «Ons Prinsesje», met onderhoudende en leerzame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Verheldering in den toestand. Eerst kwam de verrassende ver klaring van den Engelschen minister president Asquith, dat Engeland niet de verplichting op zich bad genomen Fiarikrijk met troepenzending naar het vasteland bij een evenlueele oor log bij te staan, en daartoe deden de Russische en de Oostenrijkscbe regeeiingen der wereld kond, dat zij besloten hadden de troepenvarster- kingen aan de wederzijdsche grens te verminderen. Deze beide omstandigheden zullen er veel toe bijdragen den polilieken toestand in Europa belangrijk te ver helderen, al blijven er nog wrijvings punten genoeg over en al denkt Oostenrijk er bijv. niet aan, in bet zuiden zijn troepen te verminderen, met het oog op de drieste houding van sommige Balkanstaten, met name Servië, dat er op speculeert een deel van Albanië blijvend te bezetten. Thans vestigt men zijn hoop op de verklaring der Balkanstaten, naar aan leiding van het bemiddelingsaanbod der mogendheden. Daar Griekenland verzocht nog eenige wijzigingen in den teks van het antwoord aan te brengen, is de overhandeling van het antwoord tot morgen, Vrijdag, uit gesteld. Naar het schijnt verlangde de Grieksche regeering, dat de e>sch zou worden gesteld dat de Porte reeds nu de verplichting op zich nam door een definitieve vrede de privileges der in Turkije wonende onderdanen der Balkanstaten te waarborgen en de godsdienstige en nationale grondslagen van de onder Turksche heerschappij blijvende stamgeuooten niet aan te tasten. De Balkanmogendheden blijven vooraf aan betaling van een oorlogs schatting vasthouden. Wat de eilanden betreit, de I k d a m verzekert, dat de mogendheden beslo ten hebben deze kwestie zelf te be slissen. In verband met de eischen der Balkanstaten gelooft men iliet, dat een bemiddeling der mogendheden nu reeds succes zal hebben. Turkije toch zal die voorwaarden maar niet direct inwilligen. Maar de toestand kan veel veranderen, als Adrianopel en Skoetarie mochten vallen. In zijn antwoord op de Tweede Kamer afdeelingsverslag over het wetsontwerp betredende tegemoet komingen aan onderwijzers bij 't Lager Onderwijs, herbaalt de Minis ter van Binnen!. Zaken, dat 's lands financieele toestand niet gedoogt, dat de minima-wedden der onderwijzers een eenigszins beteekenisvolle ver-1 hooging ondergaan. I Uitvoerig bestrijdt de Minister het, beginsel-bezwaar dat kindertoeslagen in het algemeen afkeuring verdienen. Voorts betoogt de Minister, dat de kindertoeslag geen vernederend karak ter draagt. De kosten worden op ongeveer f500.000 geraamd. De regeling zal eerst voor het dienst jaar 1914 in werking treden. De nieuwe organisatie. Men schrijft aan de Avp.«: De invoering der niewe organisatie op 1 April a.s. heeft voor vele hoofd officieren onaangename gevolgen. Was het tot heden vrijwel regel, dat een majoor ook eenmaal den rang van luit.-kolonel zou behalen en bet aan dien rang verbonden pensioen, thans komen alleen tot bevordering tot luit.-kolonel in aanmerking die majoors, welke geacht om ook een maal tot kolonel te worden bevorderd. Was dus voor heen de luit.-kolonels- rang voor velen het eindpunt, in het vervolg zullen vele hoofdofficieren reeds in den rang van majoor het leger met pensioen moeten verlaten, en dus slechts het pensioen aan dien rang verbonden, kunnen behalen. Pensioen Gemeente-Ambtenaren t Naar het «Vaderlverneemt, heeft de Regeering, dra na ontvangst van bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over de pensioenvoordracht voor de gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen, de noodige stap pen gedaan voor de samenstelling en een spoedige inzending van hare Memorie van Antwoord. In verband biermede verluidt, dat van Regeeringswege een onderzoek zou zijn ingesteld naar bet bedrag der financieels eischen, welke het ver- leenen van een rijksbijdrage in deze pensionneering aan 's lands schat kist zou stellen. Verbetering van den Volszang. Door de Commissie tot verbetering van den Volkszang, benoemd door de Vereeniging Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs, de Tucbtunie en den Bond ter behartiging van de belan gen van het Kind is aan personen en vereenigingen, waarvan bekend is dat zij op dit gebied werkzaam zijn of zullen worden, en aan de gemeenten, waaraan in 1907 Schoon heid in Opvoeding en onderwijs adres seerde, een lijst gezonden, met de daaiop voorkomende vragen wat reeds ter verbetering van den volks zang gedaan is en wat nog gedaan moet wordenwelke weg 't eerst tot het doel zal leiden enz. te willen beantwoorden. Uit de antwoorden blijkt dat voor deze beweging veel sympathie bestaat en gaarne steun jjeboden wordt. Ver schillende gemeenten hebben reeds gegevens verstrekt, wat van groot belang is omdat het juist de gemeen ten zijn, die door het doen zingen op de openbare scholen en bij volks feesten veel tot verbetering van den volkszang kunnen bijdragen. Secretaris der Commissie is de heer J. M. van Hoogstraten, Rozenhof, Dordrecht, bij wien vragenlijsten en inlichtingen te bekomen zijn. Plan 1913. Zeist. De Raad der Gemeente Zeist heeft ten behoeve van deonafharikelijkheids- feesten een subsidie toegestaan groot '2250 gld. Ook door particulieren wordt ruim op de daaitoe circuleerende inteeken- lijsten geteekend. Door dezen finan- tieelen steun kunnen de grootscb opgezette plannen, waardig ten uit voer worden gebracht. De plaats van het feestterrein is nu vastgesteld en wel de in het centrum van 't dorp gelegen Nassaulaan. Het voor dit doel bijzonder geschikte terrein, wordt begrensd door het Slot, Broeder- en Zustergemeente en het Rond. Op Vrijdag 4 April, 's av. 8 uur, zal door Ds. C. Scliuller, uit den Haag, een lezing worden gehouden over do beteekens der feesten. De lezing heeft plaats in de kerk der Broeder gemeente daaitoe welwillend beschik baar gesteld, terwijl het zangkoor der Broedergemeente zijne mede werking zal verleenen. De weg naar rijkdom loopt door reclame. 8) Maar ik kon geen geluid over de lippeD brengen. Voor mijne oogen flikkerde het, zooals de zee in de mid dagzon,en het nieuwe bruidgezaDgboek beefde in mijne handen als espeloof! Ik moest bestendig aan Jochem denken, die nu zoo moederziel alleen buiten op zee was... ach, en met welke trooste- looze gedachten!... Ik had er volstrekt niet op gelet, dat de pastoor reeds voor het altaar stond. De meisjes moesten mij aanstooten en mij nit de bank achter Matthias naar het altaar brengen... ik was gelijk een nachtwan delaarster. Ik verstond geen woord van 't geen de pastoor zeide... Daar, plot seling klonk 't mij in de ooren... zacht zeer zeer van verre: nllsabel IlsabeU riep 't nog eens dof, diep uit 't water omhoog... Toen voelde ik in 't hoofd den schok, die veroorzaakt, dat ik mij volstrekt niet meer goed herinneren kan, wat voor mijne oogen gebeurde maar alles wat vroeger was, dat wist ik mij even duidelijk als ware 't heden gebeurd en tegelijk voelde ik hier in de borst een scheur, alsof mijn hart midden door werd gescheurd dat deed zooveel pijn, znlk een wreede pijn, zooals nooit een pijn vroeger, en ik moest luid schreeuwen, zoodat de kerk er van weergalmde... Jochim Jochim ga niet in 't water neder, voor u al leen heb ik het blauwe sloof uitge hangen mijne moeder houdt mjj tegen, maar ik heb kracht, ik ruk mij los ik haal je in huis wacht nog slechts, een oogenblik, een kort oogenblik.» Mijne moeder en allen grepen naar mij maar ik rukte mij los en snelde uit de kerk, dwars over het veld naar hnis terug Allen liepen mij na, zoo als de hon den achter de gekwetste ree... maar ik was sneller dan allen de angst dreef mij voort de doodelijke angst van Jochim I Te huis rukte ik het blauwe sloof van den spijker en liep naar het strand, waar Jochim's boot gewoonlijk lag. Hier vond ik nog eenig spoor in 't natte zand, waar hij de boot in 't water had geschoven des nachts hebben de golven het weggespoeld. Van Jochim én zijne boot zag ik niets. Ik liet het sloof waaien en riep, zoo luid ik maar kon: JochimJochim!» maar ik hoorde niets dan het ruischen der golven. Vervolgens kwamen de bruiloftsgasten en geheel het dorp aan 't strand, mijne moeder sloeg mij in 't gezicht en Matthias en de anderen drongen sterk bij mij aan weder met hen naar de kerk terug te keeren, opdat de pastoor het huwelijk kon sluiten... maar ik weende en verzocht hen mij hier te laten, anders kon Jochim immers het blauwe sloof niet zien en hij zou nooit terug komen uit zee... Zij grepen mij ruw aan en wilden mij met geweld voortslepen... Toen kwam ook de oude pastoor aan 't strand hij had mij gedoopt en mijne belijdenis afgenomen mij en Jochim te zamen, en Jochim wist hem het best van al de kinderen te ant woorden. De pastoor zei aan mijne moeder en de anderen, dat zij mij heden met rust moesten laten, daar 't anders nog erger met mij zou wor den daarbij legde hij den vinger aan zijn voorhoofd en keek zeer bedenk lijk. Zij lieten mij nu met rust, maar ik zag zeer goed, dat zij achter de duinen oppasten, om te zien wat ik deed. Maar 't werd avond en Jo chim kwam niet zekerlijk had hij gisteren het sloof niet gezien. Daar om heb ik 't heden aan een laDgen staak gebonden, nu kan men het ver in zee zien. Ook een nieuwen, groenen krans heb ik heden om mijne bruids kroon gewonden hij is voor Jochim de andere is van nacht verwelkt. Niet waar, nn zal Jochim toch spoe dig ter vrij-jacht komen. Ik kon niet anders ik zeide: »Ja, Ilsabe, nu hebt ge spoedig hier lang genoeg gewacht... en dan zal de goede God je zeker Jochim laten wedervinden Zij knikte met zulk een glimlach vol hoop, dat ik er door bewogen werd De zon was ondergegaan. De vuur toren van het kleine eiland wenkte met zijn vuurlicht. Een weinig links er van flikkerde het licht zacht aan den hemel, dicht boven het donker zwart water, het werd helderder nu ontbrandde daaronder een gloedrood vlammetje op de vlakte der zee; lang zamerhand werd het vlammetje een smalle streep, zij welfde zich hooger en hooger en steeds rouder rees de vollemaanschijf uit de zee op. Zij gloeide in de waterdampen, als ijzer in 't vuur. n Als Jochim zoo ver buiten is als de maan, kan hij gewis niet zien I» zei de oude Ilsabe treurig. «Misschien wel en na iederen, nacht, bij moge nog zoo lang en donker zijn, wordt het toch weder lichten ik zag vragend, vertrouwend op tot den van sterren fonkelenden hemel. Nu kwam het kleine meisje, dat ik staks bij de schapen op de duinen had gezien, op ons toe: «Ilsabe, na is 't meer dan tijd dat wij naar hnis gaan, anders is er geen avondeten meer.» Ja, Banna, maar morgen vroeg gaan wij weer hier heen. Het sloof blijft hier, zoo hij 's nachts mocht komen, dan weet hij dat Ilsabe hem wacht. »Ik zou hier gaarne den geheelen nacht blijven maar ik mag niet. Men wil mij opsluiten, zoo ik's avonds niet te huis kom I» Ilsabe boorde den staak met het gescheurde sloof diep in het zand. «Hoe lang komt Ilsabe reeds hier aan 't strand staan vroeg ik zacht het meisje. Wordt vervolgd.}

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1