Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. RAADSSTUKKEN. Op uitooodiging van het bestuur der Tuinbouwvereeniging «Amers foort» had op Dinsdag 11 Maart ten Gemeentehuize te Amersfoort eene bijeenkomst plaats waaraan deelnamen de Marktcommissie te Amersfoort en de besturen der tuinbou wvereenigingen te Amersfoort,Nijkerk en Scberpenzeel, terwijl de tuinbouwleeraar uit Utrecht en een ambtenaar der Heide maatschappij verhinderd waren tegen woordig te zijn. Mede aanwezig waren de Burgemeester van Amersfoort, de wethouder van Duinen en de gem.- secretaris. De onderafdeeling Amers foort der V. P. N. was niet vertegen woordigd, doch zal uitgenoodigd worden om mede zitting te nemen in bet comité. Op verzoek van den Voorzitter, den heer Tromp van Holst, werd deze vergadering geleid door den Onder voorzitter v. d. Wal tevens lid der marktcommissie. Deze opent de ver gadering en heet alle leden welkom in het bijzonder de Burgemeester en de Bestuursleden van Nijkerk en Scherpenzeel en brengt den dank der vergadering aan den Burgemeestei voor het beschikbaar stellen van het gemeentebuis. De heeren Vels-Heijn en Kroes, leden der marktcommissie zijo verhinderd deze vergadering bij te wonen. Voor 5 jaar heeft op verzoek van de vereeniging voor «Handel en Nijverheid» de heer Schuttevaer van Nijkeik eene lezing gehouden met bet doel op te wekken lot verbetering van Markltoestanden en bevordering van den tuinbouw. Deze lezing heelt geen practiscbe resultaten gehad. Langen tijd daarna is een markt commissie benoemd die een rapport heeft ingediend, dat tot beden is blijven rusten. Door de Ontwikkeling van den tuin bouw in Nijkerk ontstond daar be hoefte aan afzetgebied, maar bekend met de plannen van Amersfoort, werd met de marktcommissie in overleg getreden. In dien tijd is te Scherpen zeel een tuinbouwvereeniging opge richt en heeft de Heidemaatschappij ook groote belangstelling getoond, wegens het ontginnen van uitgestrekte terreinen te Voorthuizen. De voorzitter richt de vraag tot de vergaderingsis het wenscbelijk pogingen aan te wenden, hier eèn groenteveiling op te richten? zoo ja, dan zal de marktcommissie baar plan in dien geest wijzigen. De heer Schuttevaer wijst er op dat hij hier spreekt als voorzitter der tuinbouwvereeniging Nijkerk en Putten en omgeving. In de omstreken van Nijkerk zijn proeven genomen met gecombineerde teelten die tot f40 per Are bebben opgebracht. Onder de tuinders zijn er daar velen voor een groenteveiling, maar vonden dal Amersfoort door zijne ligging daar voor de aangewezen plaats is. Spreker vraagt boe de heer Nobel daarover denkt. De heer Nobel beeft vroeger in eene vergadering van de tuinbouw vereeniging als zijne meening gezegd, daar m beginsel voor te zijn. De heer Schuttevaer raadt aan de verkoopers en teelers van groenten bijeen te roepen en hen op bet voor deel van eene veiling te wijzen. De heer Schimmel (Scberpenzeel) wijst er op dat daar de tuinbouw en voornamelijk de fruitteelt toeneemt en ook van daar aanvoer te ver wachten is. De heer Snappen vindt dat er reeds nu behoefte is aan eene veiling voor vroegere aardappelen en boonen. De heer Van der Knoop wijst op den aanvoer van fruit uit Neerlangbroek, Wijk bij Duurstede enz. Nadat de heer Schuttevaer gewezen heeft op de slechte toestanden van de markten in de omgeving en als voor beeld noemt dat in Nijkerkerveen de aardbeien voor 7 a 8 cent per pond verkocht werden en terzelfder tijd op de veiling 20 cent opbrachten, worden voorbeelden aangehaald van de gun stige werking der veilingen in andere streken. Niet alleen dat er betere prijzen gemaakt worden voor hetgeen ver bouwd wordt, maar de teelers leggen zich meer toe op massateelt b.v. van vroege aardappelen, omdat ze hun producten beter kunnen van de band zetten. De heer Van der Linde (Amersfoort) zou als overgang eene vrije veiling willen. Ook de heer v. d. Wal wijst er op dat er bier een schroom bestaat om zich bij contract te verbinden. De beer Schuttevaer zou eene verplichte veiling wenschen omdat er anders alleen waar aan de veiling kon komen) die de verkoopers elders niet kwijt konden. De burgemeester vraagt of bet invloed kan hebben op persoonlijk be zoek van de buitenmenscben naar Amersfoort, wat wel het geval schijnt te zijn daar de veilingen bezoekers van buiten trekken. Er zal een commissie van voor bereiding gevormd worden n.m. uit ieder der genoemde tuinbouwvereeni- gingen twee leden, benevens een lid der Heidemaatscbappij, wanneer deze vereeniging zicb daarmede vereenigen kan, en der V. P. N. onderafdeeling Amersfoort, waar ook de behoefte aan een veilingsgebouw zich kan voordoen wanneer de eierverkoop geregeld is Met de marktcommissie zal steeds overleg gepleegd worden, terwijl de Amersfoortscbe tuinbouwvereeniging pogingen zal aanwenden voor slichting van een gebouw. De vergadering beeft dus tot resultaat dat in beginsel be sloten is tot de oprichting van een groentenveiling te Amersfoort en het stichten van een doelmatig gebouw op een geschikte plaats. Onder dankzeg ging aan de aanwezigen voor bunne tegenwoordigheid en medewerking sluit de voorzitter de vergadering. Handel en Nijverheid. Woensdagavond vergaderde H. enN. in tide Zwaan" onder voorzitterschap van den heer Krook. De heeren Siücker en Van Waage werden benoemd tot bet nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester. De voorzitter deelde nu mede, dat Donderdagavond 27 Maart door den heer D. Pbilippo, directeur van den Haagscben keurings dienst, een lezing zal worden gehouden over: «vervalsching van levens middelen." De heer Frederiks vestigde de aan dacht op een artikel in «De Midden standsbond" van den beer de Jong uit Arnhem over »Uitverkoopen." Hierna werdeu de notulen van 11 Febr. gelezen en goedgekeurd. Van de afdeeling Amersfoort van «De Hanze" was ingekomen een schrijven, waarin samenwerking met H. en N. gevraagd werd omtrent een motie over wettelijke winkelsluiting. Aangenomen. Ingekomen een schrijven van den beer Stöcker over bet maken van een panorama toren op den Berg. De beer Stöcker deelde nog mede, dat architeckt Pothoven de kosten op f 500.schatte. De hoogte beeft slechts 70 treden. De commissie voor 1913 wil een bank bij Lisiduna plaatsen. De watertoren is een betere plaats. De heer van Schalk kan zich niet ge heel met de plannen van den heer Stöcker vereenigen en wil afwachtten, wat Burg. en Wetb. ervan zullen maken. De heer Eggink vindt deze zaak ook zeer gewichtig. De secretaris las nu voor het volgend adres aan de Tweede Kamer: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, namens de Middenstands vereeniging »H. en N." te Amersfoort dat gezien de handelingen van de onderoflicieren vereeniging «Ons Be lang", dewelke naar gegronde ver moedens zicb niet ontziet zich te be geven op bet coöperatieve terrein buiten de grenzen van het leger, redenen, waarom wij U Hoog mogende Heeren beleefd docb dringend verzoeken, paal en perk te stellen aan een dergelijke unfaire con currentie. Besloten werd bet adres te ver zenden. De beer Stöcker meende, dat men dan ook moest optreden tegen de H.S M. en baar coöperatie. De heer Houbaer zette deze zaak nog nader uiteen. Het bestuur zal deze zaak later ter sprake brengen en trachten samenwerking te vinden met de Hanze hier. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Gemeenschappelijke Keuken. Om tot dit doel te geraken werd Donderdagavond in het «Valkje» een druk bezochte vergadering gebouden onder voorzitterschap vanj den heer J. W. Middelburg. Waarom deze bij eenkomst is belegd, zette hij uiteen. Wil men een Gemeenschappelijke Keu ken dan moet er kapitaal zijn niet alleen, maar ook verbruikers. Hierom heeft hel voorloopigecomitémejuffrouw Boon uitgenoodigd bier te komen spreken. Mejuffrouw Boon, directrice der Coöperatieve Keuken te Utrecht, ver kreeg nu het woord. Amsterdam heeft reeds 3 zoodanige inrichtingen; erder zijn er te Utrecht, Leiden, Haarlem, Den Haag, Groningen en Nijmegen. Amersfoort zal volgen. De Keuken te Utrecht is twee jaar geleden opgericht en het nut er van is gebleken. Op 12 November 1911 werden bons voor den eersten maaltijd verkrijgbaar gesteld, op Dinsdag den eersten dag waren er 60 porties noodig en Donderdags 100 en nu vorige week Zondags 200. Het aantal verbruikers is dus in korten tijd 3 maal zoo groot geworden. Utrecht heeft geleerd, dat de huishoudens er gebruik van maken. Van 1100 porties zijn er 900 aan huishoudens geleverd en 200 aan kamerbewoners. Het hoofddoel is om de kamerbe woners een eenvoudig, smakelijk en zindelijk bereid maal voor geringen prijs te leveren. De dieDStbodennood maakt, dat de huishoudens er ook van profiteeren. In verschillende omstan digheden is de Coöperatieve Keuken een uilkomst: als de meid weggaat, bij ziekte, schoonmaak, onverwacht bezoek, verhuizing, drukte van zaken- menschen, enz. Een bezwaar is de zindelijkheid. Dit is echter slechts denkbeeldig. In het Binnengasthuis te Amsterdam wordt voor 1000 personen eten klaar gemaakt en alles is even zindelijk als in het beste huishouden. Dan de levensmid delen. Het succes van de Utrecbtsche Keuken ligt in hoofdzaak in het streven om alles van extra kwaliteit te hebben. In Utrecht kost een maaltijd met 1 ons vleesch 46 cent, met IV, ons 54, met 2 ons 62 en met 2'/, ons 70 cent. De porties zijn zoo groot, dat meer malen voor 3 personen 2 porties wor den genomen. Voor het brengen en balen der bussen wordt 10 cent berekend. De bushuur is 1 cent per keer, voor Zondags verbruikers 5 cent. Het is een voordeel het vleesch apart verkrijgbaar te stellen. De prijzen hangen natuurlijk af van bet aantal verbruikers. De menigte maakt het goed. Spreekster vertelde nog, dat heel dikwijls zonderlinge eiscben worden gesteld. Men moet niet te veel onder scheid maken naar de smaken der menschen. Spreekster hoopt, dat Amersfoort spoedig een Coöperatieve Keuken tijk zal zijn. De beer Middelburg dankte de spr. voor de prettige wijze, waarop ze de voor- en nadeelen bekeken heeft. We willen bier alleen aardappelen en groen ten en ook alleen vleeSch en dan zonder toespijs. Mejuffrouw Boon zeide, dat elk portie dan ongeveer op 20 cent zou komen. De verbruikers behoeven geen aan deelhouders te zijn, wel lid voor f 1. per jaar. Op een vraag antwoordde de voor zitter, dat de Keuken wordt opgericht als er voldoende sympathie voor is, zoo mogelijk met September. Hierom vroeg de voorzitter of de aanwezigen voor de oprichting zijn. Daar deze vraag algemeen toestem mend werd beantwoord, meende de voorzitter, dat te Amersfoort een Keuken zal komen. De dames Tromp van Holst, Heyligers en Reynders eo de heeren Bersma en Middelburg zullen de verdere regeling op zich nemen. Hij dankte mejuffrouw Boon, de leden van het voorloopig comité en de Pers, in 't bijzonder mevrouw Frederiks Van CleelT voor de groote medewer king. Velen gaven zicb als lid op. Hierna sloot hij de vergadering. Donderdagavond vertoonde me juffrouw Van Eek uit Den Haag in de Remonstrantsche Kerk een reeks van lichtbeelden, die bijna allen zonder uit zondering zeer goed getroffen waren. Ook gaf zij dikwijls een passende ver klaring, waardoor de beteekenis beter uitkwam. De beelden hadden voor een groot deel op den oorlog en den vrede betrekking, zoowel een oorlog uit den ouden tijd, waarbij man tegen man streed, als een moderne oorlog. De portretten waren van bekende mannen en vrouwen, die voor den vrede ijverden elk op zijn wijze, we noemen slechts Henr> Dunant, de stich ter van het Roode Kruis en Florence Nightingale en Tolstoi en W. Stead. Wat met de millioenen gedaan kon worden, weid zichtbaar gemaakt. Aantrekkelijke platen waren die van de helden zonder zwaard: een groep brandweermannen, de helden van «den Hoek» en dergelijke. De laatst vertoonde plaat stelde voor «de Engel van het verstand het laatste kanon vei nagelende», naar de schil derij van Jan ten Kate. Zoover zijn we nog wel niet, maar we moeten trachten zoover te komen. Met de grootste aandacht werd de spreekster den geheelen avond aan gehoord. Christelijke Oratorium vereeniging. De C. O. V. geeft 9 April a. s. haar voorjaarsuitvoering in het Con certgebouw te Amsterdam. Uitgevoerd zal worden»I,es Sept Paroles du Christ" van Gustave Doreten «Oster- kaniate" van Max Bruch. Solisten zijn Mevr. Tilia Hill, Sopraan en de heer Anton Brands, Rotterdam, Bas. Orgel: de Heer Louis Robert Haarlem, Orkest van het Concertgebouw. De Componist, Gustave Dorel, zal de uitvoering bijwonen en vermoede lijk zijn werk zelf dirigeeren, terwijl de «Osterkantate" onder directie van Johan Schoonderbeek zal worden uit gevoerd. Van «Les Sept Paroles du Christ" is dit de eerste uitvoering te Amsterdam. De herijk voor fijnere weging zal aanstaande Maandag plaats hebben van 10 tot 12 en van 1 tot 2. Apothekers, goud- en zilversmeden zijn dus dien dag aan de beurt. Herinnerd zij. dat maten en ge wichten thans gestempeld moeten zijn de letter t. en dat er bij verzuim of verhindering om van de zittingen ge bruik te maken, nog gelegenheid be staat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht des Zaterdags van 9 tot 1 uur. Ontspoord. Op de stapelplaats van de H. S. M. te Craailoo, tusschen Bussum en Hil versum, derailleerde Donderdagmiddag de machioe en een paar wagens van een goederentrein bestemd voor die stapelplaats. Het verkeer in de richting Amers foort ondervond eenige vertraging. De trein, die om 1.30 uit Bussum vertrekken moet, was bijna een half uur te laat bier aan, doordat het niet gederailleerde gedeelte eerst naar Bussum teruggebracht moest worden. De reizigers voor het Noorden mis ten hier de aansluiting evenwel niet, doordat de chef de sneltrein deed wachten. De ontsporing moet geweten wor den aan het niet aansluiten van den wissel. Naar wij vernemen is thans ten Raadhuize de mededeeling ontvangen van de verkoopster der gronden ge legen aan den Utrechtschenweg, ten Westen van het Rijksopvoedingsge sticht, dat zij bereid is de door haar bedongen servituten te laten vervallen. Men heiinnert zich. dat deze servi tuten betroffen het niet bouwen van fabrieken enz. en van woningen van minder dan f250,— huurwaarde. Tot agent van politie 2e klasse zijn aangesteld II. J. van Appel, agent te Kampen, J. Dekker ver pleger te Ermelo, A. V. C. Holsten te Utrecht en H. Wobben agent te Delft. Het examen voor de acte nuttige handwerken werd met gunstig gevolg alsnog afgelegd door de dames E. J. Martens M. V. Lobmann en A. J. Bongers. Tot majoor bij het 5e regiment infanterie is met ingang van 1 April benoemd kapitein W. F. de Reede, adjudant van den commandant der stelling Amsterdam; tot kapitein bij het 5e regiment de luitenant-adjudant F. E. Knoote, van bet regiment grenadiers en jagers. Hedenavond boudt de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor vrouwenkiesiecbt een groote propa ganda-vergadering in «De Vereeni ging" Als spreekster zal optreden me vrouw dr. WorpRoland Holst, als declamatrice freule Sophie Wichers, hier welbekend, die o.a. zal voor dragen «Droomen" en «De gaven van het leven" van Olive Schreiner en «Vrijheid" van Scbermerhorn. Ook wordt een tombola gebouden ten bate van de tentoonstelling «De vrouw 18131913. Daar de Gymnastiek vereeniging «Wilhelmina" onderafdeeling van de Christelijke Jongelingsver. Ps. 119 9 eenigen tijd rustend was door gebrek aan leden, en geheel tot bet ver- ledene behoorde, is in een j.l. ge houden vergadering besloten tot weder oprichting, en mag ze zich nu weer in een flink ledental verbeugen. De oefeningen worden Vrijdags avonds om half negen gehouden bij den heer P. de Jong, Wilhelmina- straat No. 2. De dames M. C. Bietenaar en H. A. J. Bos behaalden te Utrecht de acte voor 't onderwijs in nuttige handwerken. De bevordering onder het offi cierscorps der landmacht, welke noo dig wordt door de legerhervorming die bet aantal infanteneregimenten zal verdubbelen zal afkomen zoodra de heden door de Eerste Kamer af gehandelde Oorlogsbegrooting door H.M. zal zijn bekrachtigd. De Mongolen, die sinds een paar dagen de stad doorkruisen, hadden gistermiddag veel last van de lieve jeugd. Een jongen trof een vrouw met een steen zoo tegen haar boofd, dat ze een groote buil opliep. 't Is een schande, dat zoo iets in onze dagen nog gebeuren kan. Amers foort is en blijft zijn tijd toch ten achter. ZONDAG 16 MAART. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Doopsgezinde Kring. Logegiboov Van Ptriymiraat No. 1. Voorm. 10'/> uur, Ds. E. M. Ten Cate. Doopsbediening. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10Va uur, Ds. S. P. Bakels, emeritus Doopsgezind predikant te Haarlem. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren Coll. Hulpbeb. kerken. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's A». 5'/j uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Kas voor Emerit. pred., weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. Straatverlichting. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot invoering van automatische lantaarnontstekers. Naar aanleiding van een desbe treffend advies van de Commissie van bijstand in het beheer der Gasfabriek en Waterleiding is door ons College in 1911 besloten eene proef te nemen met automatische ontsteking en blussching van enkele straatlantaarns. Deze proef is als geslaagd te be schouwen de commissie heeft thans aanbevolen, de automatische ont steking voor een deel der Gemeente in te voeten en wij sluiten ons vol komen bij dit advies aan. Wij wijzen er op, dat de volgende voordeelen aan eene automatische ont steking en blussching der straat lantaarns zijn verbonden: de ont steking zoowel als de blussching geschiedt op één en het zelfde oogen- bliktbans moet ieder lantaarnopsteker een aantal lantaarns bedienen, zoo dat, met het outsteken vroeger moet worden aangevangen en het blusscben later afgeloopen is dan strikt noodig is; hiervan is een niet onbelangrijk onnoodig gasverbruik het gevolg. Vervolgens wordt door de auto matische ontsteking een niet onbe duidend bedrag aan loonen bespaard, dat grooter is dan de kosten van rente en aflossing voor en controle op de automaten. Ten slotte is minder breuk aan kousjes en glazen een gevolg van deze wijze van ontsteking. Het deel der Gemeente, waarvoor tbans bet aanbrengen van automatische toestellen aan de lantaarns wordt aanbevolen, vormende drie opsteek- en twee blusebwijken, omvat de volgende wegen Utrechtscheweg met terrein van het Rijksopvoedingsge sticht, Appelweg, Berkenweg, Paulus Buys-, Van Campen-, Johan van Olden- barneveld-,Regentesse-,PrinsesMarie-, Prins Hendrik- en Koninginnelaan, Stationsplein en Stationsstraat,Soester- weg, Puntenburgerlaan, Parallelweg, Pieter Pijper-, Tuin-, Stellingwerf-, Withoos- en Borstraat, Oude Soester- weg en Eemslraat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2