NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht FEUILLETON. Nu. 22 Woensdag 19 Maart 1913. 42e jaargang vERSfHIJIVT WOENSDAG ËN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE VRIJ-JACHT. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 69. ADVERT ENTiËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regïl meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Uuitsche keizer heeft den re geeringen der bondstaten ter kennis gebracht, boe hij a.s. regeeringsju- bileum wil zien gevierd. De 15 Juni, de sterfdag van keizer Fredeiik, moet geheel zonder eenig feestelijk karakter blijven alleen bij de kerke lijke diensten zal üeze dag in gebed worden herdacht. Den 16 Juni zullen de leerlingen van allo scholen vrij-af hebben en alle openbare gebouwen vlaggen. Ook de locale feeststelijk- heden der verschillende vereenigingen zullen zoo mogelijk op dien dag plaats hebben Illuminatie wenscht de keizer echter daarbij niet. Volgens de »Moruingpost« ii bet mogelijk, dat de koning en de konin gin van Engeland het jubileumfeest zullen komen bijwonen. Op initiatief van prins-regen t Lud wig van Beieren zullen in Augustus te Kelheim alle Duilscbe vorsien samenkomen, ter gedeuking van 's Keizers jubileum daarbij zal ook tegenwoordig zijn de Oostenrijksche troonopvolger aartshertog Fiaris Fer dinand, prins-regent Ludwig en ko ning Frederik August van Saksen zullen het woord richten tot den keizer en de aanwezige vorsten. Buiten de beruchte auto-bandieten, waarvan Bonnot en üarnier de aan voerders waren, is er in Parijs en omstreken nog een tweede groote bende aan het werk geweest. De leiders van deze heeleD Lacombe, Nouiry en Ibanez. Zijzelf en hunne medeplichtigen zijn nu langzamerhand, meest te Aubrais en Reims, ingere kend. Evenals de auto-bandieten, be hoorden zij tot een soort van anar chistische club, die te Romainville zetelde. Zij traden als inbrekers ge weldig op en hebben niet alleen vele diefstallen, maar ook moorden gepleegd. De »Temps« dringt er op aan, dat de justitie deze gevaarlijke roovers niet man voor man zal doen berech ten, maar evenals met de auto-ban dieten geschiedde, als een vereeniging van kwaaddoeners. Het weder in het buitenland. In het noorden van Engeland is het zeer koud, evenals te Londen. In Noord-Wales is veel sneeuw gevallen zoo ook in South Durham en in Noord Yoi kshire. Verder wordt een hevige storm uit Denemarken gemeld. Te Maribo stort te door den storm een bij een fa brieksbrand overgebleven muur in, waarbij 30 arbeiders onder de puin- hoopen bedolven werden; twee wer den doodelijk gewond, de anderen min of meer ernstig. In Montevideo (Uruguay) heeft een storm veel schade aangericht. Vijf personen werden gedood en vele ge kwetst. Bij den cycloon die in Noord-Ame- rika woedde, weiden 90 menscben gedood. Honderden bekwamen letsel en zijn zonder dak. Talrijke huizen zijn omgewaaid. De cycloon die met aardschokken vergezeld ging, doodde in den staat Georgia alleen acbt en- dertig personen. In den staat Ten nessee woei de school om, waarbij tahijke kinderen gedood werden. De schade is niet te schatten. Op het hoofdpostkantoor te Cal cutta ontploften heden een aantal brieven, die gevuld waren met ont plofbare stollen en geadresseerd aan redacteuren van verschillende bladen De schok was uitermate hevig; ver schillende brievensorteerders werden gewond, één hunner levensgevaarlijk. In den laatsten tijd hadden ver schillende personen van naam hier ter stede dreigbrieven ontvangen. Bij Hasselt (België) heeft Zoodag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein geheel en al bezet met mijnarbeiders, stiet n.l. op een goederentrein, die op hetzelfde spoor stond en door twee locomotieven ge trokken werd. De locomotieven wer den geheel en al in elkaar gedrukt, en de eerste wagen werd totaal ver brijzeld. Een groot aantal gewonden werden naar het dichtbij gelegen hos pitaal gebracht, waar drie hunner kort na aankomst bezweken. Eeu Hebreeuwschc staui ontdekt. Volgens een te Jeruzalem verschij nend tijdschrift moet in het diepst van de Arabische woestijn een stam leven, die een Nomadenbestaan voert. Het tijdschrift zendt er een corres pondent heen, om zich hieromtrent zekerheid te verschaffen. Deze con stateerde, dat de stam zijn oorsrong vond bij Rechobiten, die in het 35ste hoofdstuk van den profeet Jrremia ge noemd worden. Het stamhoofd ver telde, dat zijn volkje uit 2500 families bestaat, en dat de proleet Jeremia zelf den stam hierheen gevoerd had. Bijna elke man heeft 5 of 6 vrouwen. Utrechtsche Tentoonstelling van Architectuur. Eere Voorzitter: Mr J. P. Fockema Andreae. Wethouder der Gem. Utrecht. Uit de begrooting voor het hou den van een Architectuur Tentoon stelling opgemaakt op de Commissie vergadering d.d. 26 Febr. j.l. bleek, dat de uitgaven verre de inkomsten zouden overtreffen en werd om die reden besloten een circulaire te rich ten naar verschillende stadgenooten met het verzoek een geldelijke bij drage te willen storten om zoodoen de deze tentoonstelling de eerste op dit gebied hier ter stede te doen slagen. Het gevolg hiervan is geweest, dat van vele kanten reeds financieels bijdragen zijn toegezegd in aanmer king genomen de zeer groote te ver wachten inzendingen van verschillen de architecten, bouwkundigen enz; werd in de Commissie-vergadering d.d. 14 Maart I 1. besloten de ten toonstel li ng in de tweede helft der maarid April in den Fruitbal aan het Vredenburg te houden. Op de begrooting zijn echter ver schillende posten niet al te ruim be rekend; zoo zijn b.v. de kosten voor de betimmering en de decoratie der tentoonstellingruimte tot het aller noodzakelijkste beperkt en is niet tegenstaande de bovengenoemde zeer gewaardeerde steun de raming der uitgaven nog steeds hoogor dan die der inkomsten. Daar deze tentoonstelling beoogt een juist overzien te geven van het werk van Architecten, Bouwkundigen enz. uit de Prov. Utrecht en levens kan strekkon tot bevordering der Bouwkunst in 't algemeen, spreekt de Commissie den wensch uit dat niet tevergeefs zal worden aangeklopt bij hen van wien het inteekenbiljet nog niet is ingekomen, opdat het beoogde doel in elk opzicht moge slagen. De juiste data der tentoonstelling zal nader worden bekend gemaakt. De commissie. A. W. C. Dwars Voorzitter Mij. tot Beoord. der Bouwk. afd. Utrecht. C. de Graaf Vice. Voorz. id. id. id. M. E. Kuiler le seer. id. id. id. C. J. de Haas le secr. Club Utr. Leden van het Gen. Architecture et Amicitiaa Linge Nieuwslraat 89. P. M. C. Nicola'i Bestuurslid Club. I Ulr. leden van het Gen. «Archi-1 tectuur et Amicitiaa I J. J. van Nooile Jansen Afgovaardig- de Utr. kuustverbond. H. J. Kalk id. Wandelclubs. Over dit onderwerp schrijft J. C. P. in »HaarI. Dbl.a een artikel, waarin hij allereerst eeriige beschouwingen geeft over het vroeg-oud worden. Als een remedie tegen seniele aftakeling bepleit bij de wedetoprichting van wandelclubs. Kunnen we niet; zou ik willen vragen het wandelen, het loopen, weer in eere herstellen? Op die vraag zal dpor duizend menschen dadelijk met een wedervraag geantwoord moeten wordon: sis fietsen niet evengoed?" Het antwoord is: Neen. Bij wan delen is de garrg vanzelf rustig en kalm, op de fiets krijgt men spoedig een groote vaart zonder het zelf op le merken, tot schade van de harts- werking, bij het wandelen is het ge heele lichaam in beweging, bij fiet sen rust het bovenlijf; bij wandelen komt men, als vermoeidheid optreedt eerder tot rusten dan bij fietsen. Ik spreek geen kwaad van het wielrij- den. Als 't nog niet bestond, behoorde het ten spoedigste uitgevonden te worden. Als vervoermiddel is 't on vergelijkelijk, maar dat het den men schen het ioopen heeft afgeleerd, most op zijn debetzijde geboekt wor den. Maar alléén wandelen gaat niet, loopt ook binnen veeitien dagen af. Net als de gymnastische oefeningen en het werken met halters en het müllern! Ik zou de ouderwetsche wandelclub weer ingesteld willen zien. Om Haarlem heen zijn er prachtige wandelingen genoeg en voor wie wat van de natuur weet en in staat is die te zien, valt er zooveel moois op te mei ken, dat een wandelclub, die het voorrecht heeft zoo iemand onder haar leden te tellen, behalve gezondheid, ook liefde en waardee- ritig opdoet voor orize heerlijke natuur Geen tijd? Iedereen heeft tijd. Is 't geen uur per dag, dan maar een half uur. En op den Zondag een dubbele portie. Hoe die clubs samengesteld moeten worden, weet ieder voor zich zelf welleden van vereenigingen, buien viienden kunnen zich bij elkaar aansluiten. De eerste club, die gaat wandelen, zal bekijks heb ben en de vroolijkheid opwekken van 9) «Mijn moeder zegt, toen zij een klein kind was, heeft Usabe reeeds zoo met haar blauw sloof en de bruids kroon gestaan. Mijn grootmoeder is op haar bruiloft geweest, toe zij het plotseling zoo erg in het hoofd kreeg. Dat zal nu zoowat vijtig jaar geleden zijn. Maar Ilsabe gelooft dat het eerst gisteren is geweest. Zij is bij mijne moe der in kost en gaat eiken morgen als de zon opgaat naar het strand en vlecht dan altoos een nieuwen krans, 's Nachts vergeet zij immer dat zij reeds langer dan gisteren hier gisteren hier gestaan heeft. Zij gelooft ook niet dat Jochim toen daar buiten verdronken is Slechts eenige wrakhouten van zijn boot zijn destijds bij een storm aan strand gedre ven langzamerhand. Ilsabe weet ook niet eens dat zij reeds even oud is als mijne grootmoeder. Maar alles wat voor haar brui]pft is gebeurd, weet zij-even "duidelijk-als ieder ver standig mensch. Wat later is geschied, is haar itil voorbij gegaan. Het is alsof zij in een langen slaap is geweest, 's Middags breng ik haar eten naar buiten en 's avonds haal ik haar anders blijft zij den geheelen nacht hier staan Het kleine meisje nam Ilsabe bij de hand en ging met haar van de duinen heen. Op de hoogste duin stond Ilsabe een oogenblik stil en legde hare hand als een scherm boven hare oogen en zag op de door de maan helder beschenen zee neder na een langen blik schudde hij treurig het hoofd en keerde zich om. En beiden verdwenen. Eenzaam ging ik op het strand ver der het hart zoo zwaar en het hoofd zoo vol.En hier zouden de menschen gelukkig leven een leven zonder hartstochten Arme Ilsabe, arm offer der moederlijke hebzucht... Ja, ook op dit fraai, half vergeten stukje aarde leeft de mensch met zijne kwelling Bij de kromming van den oever zag ik nog eens om ach, hoe treurig wapperde het blauwe sloof in den nachtwind I Den geheelen zomer bleef ik op het fraaie Rügen, waar de rijpe beu- kebessen zoo frisch en vroolijk groeien, waar de zeewind zoo verkwikkend en koel waait en waar het zoo wonder baar stil is om te droomen en te dichten I Mijn badplaatsje Sellen ligt dicht bij MöDchgraben, dat de grens tus- schen Mönchgut en het eiland Rügen vormt. Gaarne gingik tegen den avond langs het stand of door het bosch naar den»Nord Pehrd»een heerlijk ver gezicht bij het begin van Möngut, dicht bij zee, en zag hier de zon on dergaan. Dan ontmoette ik de oude Ilsabe regelmatig op haar post aan het strand vol hoop en vertrouwen nooit ongeduldig, nooit vermoeid. «O hoe onuitsprekelijk veeldacht ik dan wel, «kunt ge met uw hoogmoedig, wijs verstand van de arme zinnelooze nog leerenl» Tegen het einde van September ont stonden plotselig 's nachts hevige noordooste stormen, de gevaarlijkste voor deze kusten. De visschers van het dorp snelden 's morgens vroeg naar het strand, om hunne booten voor de woedende golven in veiligheid te brengen. Ook ik voelde mij naar het strand gedreven, om de schoone zee in hare wildheid te zien. Ja, zij was ook nu schoonTreeselijk schoon I Ik zag de visschers strijden tegen bet ziedende element tegen hune lement. Zij poog de hunne booten meestal hun eeni- gen rijkdom zoo hoog mogelijk op het strand te brengen. Ja, zij moesten ze deels op de duinen trekken. Ande ren, die hunne netten den vorigen avond uitgelegd hadden, waagden zich, trots den storm naar buiten om met levensgevaar te redden, wat nog te red den was. En verder ging ik laDgs het strand en luiserde met diepe aandacht naar het rollen en bulderen, het sis sen zieden, het bruisen en suisen en het wild schuimen der hooggaande zee... Bevend en verstomd zweefde mijn blik ver in zee: als altoos niewe, wilde, reuzige, fraaie golfpaaiden met spattend schuim in de neusgaten en druipende manen hoog opsteigerend het een al hooger dan het ander op mij toerolden en mij het witte, zilte schuim in het gezicht snoven. Steeds wilder bruischte de storm steeds hooger verhieven de golven zich boven elkander en rolden hooger en hooger op het strand. Zij joegen mij opwaarts naar de duinen en de ber gen van den oever. Zoo kwam ik te Mönchgut. Ook hier streden de vis- chersgeheele dorpenmannen, vrou wen en kinderen met doodsverach ting en inspanning vaD alle krachten tegen het heden zoo vijandig element.... De laatste boot was in veiligheid. Nu kwam over de duinen eeD klein meisje op ons toeloopen hetzelfde meisje dat ik op den bewusten avond de oude Ilsabe van het strand naar huis huis had zien halen. De kleine beefde aan al haar leden, weende luid en kon nauwelijks het woord Ilsabe uitspreken. Maar wij wisten allen wat zij meende. Bij den stijd om leven en dood om have en goed had niemand aan de oude Ilsabe op hare gevaarlijke plaats ginder ver aan het strand gedacht. Wij renden allen in wilden haast over de duinen daarheen Daar stond zij nog, de onde Ilsabe, op eeu hoogen steen, diep in het water, omgeven door de huishooge woedende golven I Een kreet wrong zich uit aller borst los die zelfs het plassen der golven be- heerschte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1