Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bekrompen lieden: in de tweede vindt niemand iets vreemds meer en in de el'de gaan de lachers zelf. Geen tijd! Dat is de eeuwige klacht. Wel tijd voor allerlei dingen, van licht minder beteekenis. En een een voudige rekensom zal aantoonen hoe het eigenlijk met die tijdquaestie ge schapen staat. Een half uur daags en een uur op Zondag is te zamen 200 uur per jaar of nog geen negen etmalen. Doe dat dertig jaar en het maakt 270 etmalen uit of 9 maanden. Verdubbel die uren, door een uur daags te wandelen en 2 uur Zondags, dan vormt dat anderhalfjaar. Is dat Diet de moeite waard om een frisschen ouderdom te krijgen en verlenging van helleven met misschien wel tien of vijftien jaar? Wie sticht de eerste wandelclub Of de heer P bet wielrijden niet wat onrecht aandoet, willen wij dit maal maar eens terzijde laten; zijn aanbeveling van 't wandelen onder schrijven wij gaarne aldus de Kamp. Wij zijn al meer dan dertig jaar tvieliijder; er gaan weinig dagen voor bij. dat wij niet op ons rijwiel zitten, maar wij bleven al dien tijd een groot liefhebber van wandelen en betreuren het, met velen, dat het rijwiel de menscben het wandelen heeft doen ontwennen. Fietsen kan ik uren aaneen, zoo hoort men dikwijls, maar van wan delen word ik veel te gauw te moe Het wandelen vraagt meer inspan ning, maar boe prettig en opgewekt voelt men zich Diet na een ilinken loop. En dan die wandeltochten door de bosschen en in de duinen, en straks, als de vacantie er weer is, in de bergen, daar laten wij auto en rijwiel, paard en spoorwagen voor staan. Het wandelen weer in eere herstel len, daar doen wij graag aan mee. De afdeeling Amersfoort vao de Vereeniging :voor Vrouwenkies recht vergaderde Zaterdag avond in de Vereeniging. Mej. Leinweber heette de aanwe zigen welkom en wekte tevens op tot aansluiting. Hierna gaf zij het woord aan de spreekster van den avond Mevr. Worp-Roland Holst. Deze achtte het noodzakelijk, dat de vrouwen in den strijd met kennis en zelfbebeersching en ernst zijn toegerust, wil de strijd niet verworden. Het jaar 1913 is zeer belangrijk, vooreerst door de vei kiezingen, ten tweede door de ten toonstelling »De Vrouw 18131913« en ten derde door het Congres van den Internationale Vrouwenraad, dat in Mei te 's Hage gehouden wordt. Zij deelde mede het streven van dezen vrouwenraad en wekte de aan wezige op een of meer vergaderingen bij te wonen. De vrouw leeft nog onder de wet ten voor 100 jaar. Jonkvr. Wichers droeg nu eenige gedichten voor, terwijl de gezelligheid verbooogd werd door enkele pianola nummers, welke zeer verdienstelijk werden voorgedragen. Zaterdagavond sprak dr. van Römer in hotel Reichman over zijn verblijf in Griekenland en over de Grieken, die nog van de Hellenen afstammen, zooals uit bun taal blijkt Om het gesprokene nu te verduide lijken vertoonde hij een reeks van beelden, o.a. een gezicht op Athene, de gevangenis van Socrates, de tem pels van Zeus en van Herakles en nog zeer veel anderen. Allen geno ten biervan. De opbreDgst, die vrij aanzienlijk mag genoemd worden, is ten bate van het Griekscbe Roode Kruis. De vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gaderde gisteravond in de foyer van »Amicitia". Onder presidium van den heer Cremer. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd werd rekening en verantwoording gedaan. De in komsten bedroegen f 6785.82' de uitgaven-6266.98 Batig saldof 518.84» De heer P. J. Fredriks bracht namens de finantieele commissiever slag uit en zeide dal alles volmaakt in orde was. Hij stelde voor de Penning meester voor zijn beheer te dechar- geereD. Aldus werd besloten. Het jaarverslag door den secretaris uitgebracht herinnerde o.a. aan de moeilijkheden, die liet Bestuur gehad heeft om subsidie voor de Provinciale Staten te verkrijgen. De school, die eerst gevestigd was in de Muurhuizen, is thans in de Koestraat. Het oog blijft evenwel gericht op een modern schoolgebouw. Den 16en Sept. 1912 is de school begonnen met 24 leerlingen in de le klas en 13 in de 2e. Hiervan zijn 32 leerlingen uit Amersfoort en 5 van builen de stad. De toewijding van Directeur en leeraren is boven allen lof. Het aantal leden is 132. Het schoolgeld bedraagt van f8 tot f40. 3 leerlingen zijn kosteloos toegelaten. Onder dank werd het jaarverslag goedgekeurd. Bestuursverkiezing: Herkozen werden de hoeren de Pool, Teengs en J. S. J. de Jong. Hieina werd de vergadering ge sloten. Onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen vergaderde gister avond de Werklieden-Vereeniging «Onderlinge Hulp", in de bovenzaal van »De Keizerskroon." Nadat de voorzitter de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, deelde hij mede, dat het afgeloopen jaar een betrekkelijk rustig jaar is geweest met betrekkelijk heel veel zieken. In al de jaren van haar be staan, heeft ze niet zooveel zieken gehad. Dit is misschien toe te schrijven aan den zachten winter. De finanliëele toestand is daardoor dan ook iets minder gunstig dan verleden jaar, omdat er meer is uit gegeven. We komen nu een kleinig heid te kort, ongeveer f 2. Door den oorlog zijn de fondsen minder waard. Ook de onze zijn wat teruggegaan. Het boekjaar 1912'13 beeft 25 leden minder dan bet vorig jaar. Het aantal bedraagt thans 273; ver leden jaar 300. De oorzaak zit hierin, dat een paar groote werkgevers een eigen verzekering hebben in 't leven geroepen. Verder werd nog medegedeeld, dat bet bestuur heeft besloten het volgend jaar feest te vieren, omdat de Ver eeniging dan 20 jaren beeft bestaan. Er is alle reden voor. «Onderl. Hulp." is sterk geworden en is zeer uitge breid. Het plan is ook de vrouwen mede te doen feestvieren. Ze hooren er bij. Ze zitten altijd in de zorg en de drukte van het huishouden. Zoo'n preije zal ze dus goed doen en komt ze wel toe (Applaus). Voor de Penningmeester het woord vei kreeg, vroeg de voozitter nog: zullen we blijven bestaan ja? of neen? De vergadering was eenstemmig voor bet voortbestaan. Mocht de ziekte wet tot stand komen, dan zal de vereeniging ook blijven. Uit bet verslag van den Penning meester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 2004 75, de uitgaven f 1894.66. Alzoo een verschil van f 110.09. Dit boekjaar was begonnen met een batig saldo van f 111.69. Er is dus ingeteerd f 1 60. Daar niemand inlichtingen te vragen, op- of aanmerkingen te maken had, bracbt de voorzitter den penning meester onder applaus der vergade ring dank voor zijn nauwgezet be heer. Door de Commissie was de rekening en verantwoording nagezien en in volmaakte orde bevonden. De heer Groenhuizen vroeg, of het waar was, wat hij bad hooren ver tellen, dat het bestuur plannen bad de menscheu van de werkplaats buiten de veieeniging te doen. De voorzitter kon hierop antwoorden, dat het be stuur hiervan niets bekeud was. Aan de orde kwam nu Punt 2 van de agenda: verkiezing van 4 Bestuurs leden. De aftredende nl. de heeren D. Gerritsen, H. M. Verhey, J. A. Stoopendaal en L. van Achterbergh weiden met algemeene stemmen her kozen en namen allen hun benoeming aan. De aftredende commissarissen, de heeren Tromp van Holst, Groene- stein eo Van den Brink werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de concierge 10 jaar geleden bij de ver eeniging in dienst trad en bracht hem hier openlijk hulde, voor zijn ijver en toewijding en hoopte, dat hij nog langen tijd zijn functie zou mogen waarnemen. Uit den boezem der vergadering was gevraagd een collecte voor de sigarenmakers te mogen houden, 't Bestuur had bier niets op tegen. Daar niemand iets meer le vragen of mede te deelen had, sloot de voor zitter de vergadering. In de Krommestraat reden Maandagmorgen twee jongens met een handwagen de ruiten in van de étalage in den goud- en zilverwinkel van den heer v. Wessum. Ook de ruit van de etalagekast werd nog vernield. Voor het examen nuttige band- werken te Utrecht slaagden nog onze stadgenooten de dames H. A. Hei sterman en M. Hilhorst. H. M. de Koningin heeft voor de a.s. huisvlijttentoonstelling een mat-zilveren medaille geschonken. Mr. A. A. van der Veen, adj.- directeur aan bet Rijksopvoedings gesticht alhier, is benoemd tot sub- stituut-griflier bij de arr.-rechtbank te Dordrecht. Het eerste eltfal van H. V. C. speelde Zondag in Zeist tegen V. Z. Z. een gelijk spel (11). Bij de gisteren ten overstaan van architect H A. Pothoven gehou den aanbesteding voor het bouwen van een heerenhuis aan de Bergstraat boek Utrechtscbeweg alhier werd in geschreven door: C. J. Kuntz voor f12 682, L. J. Hemels f 11.850, F. Ruitenberg fII.720, G. C Blanken f11 557, N. Wolfswinkel f 11.175. J. Wildeman en Gebrs. Fijnenhera f 10.900, en H. Lablans voor f 10 879, allen alhier. De gunning is acht dagen in be raad gehouden. De Vereeniging «Amersfoortscbe Industrie- en Huishoudschool", houdt haar jaarlijksche Algemeene Vergade ring op Dinsdag 25 Maart a.s. des namiddags te vier uur, in het School gebouw, Beekesteinschelaan No. 23, ter behandeling van: bet verslag Commissie rekening en verantwoor ding 1912; bet jaarverslag, en mede- deelingen van het Bestuur. Kapitein J. L. van den Moer komt bij zijne benoeming tot Majoor op 1 April a s. niet, zooals wij melden te den Helder, doch ie Leeuwarden in gainizoen. De uitvoering j.l. Zondagavond ten bate der uitgesloten sigarenmakers gegeven heeft een batig saldo op geleverd van f27.Dit bedrag zal onder de leden der verschillende bonden pondspondsgewijze verdeeld worden. Dr. E. J. Beumer leeraar aan de H. B. S. alhier is te Gouda door de anti-revolutionaire Kiesvereeniging op bare groslijst geplaatst voor een Kamer candidatuur. Ljjst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor te Amers foort over de le helft der maand Maart 1913. Brieven Binnenland V. van de Pol, Amersfoort. N. V. Holl.Credietbank, Amsterdam. Darbus, id. T. Raub, den Haag. A. v. d. Berg, Hilversum. Teta v. Heijst, id. van Ent, Santpoort. Briefkaarten Binnenland Hamakeu, Amersfoort. Breekpot, id. A. Furtjes, Amsterdam. S. Elders, Eemnes. 2 briefkaarten zonder adres. 9 Drukwerken. Biief Buitenland: Martha Neuteboom. Heme(Wesif.) Briefkaart Buitenland Tek Laub Janos, Csap(Hongarije) De knecht van een brandstoffen- handelaar alhier die terecht stond voor diefstal van twee zakken anthraciet uil een wagon op het emplacement der H. IJ. S. M., welke hij moest lossen, werd door de Arrondissements-recht- bank te Utrecht vrijgesproken. De ambisnaar van het Openbaar Ministerie teekende tegen deze uit spraak booger beroep aan. In de Commissie tot het afne men van het eindexamen van de hoo- gere burgerscholen met 5-jarigen cur sus in de provincie Utrecht zijn be noemd: tot lid eo voorzitter dr. H. J. F. Jonkman, dir. der Rijks H. B. S. te Utiecht; tot lid en plaatsvervangend voor zitter dr. J. W. Doyer, dir. der Gem, H B. S. te Utrecht; tot leden de hperen dr Tiddens, dir. der H. B. S. alhier, F. Wesseling, J. H. Tbiel, dr. E. J. Beumer, S. Al- gera, D. Polak, B. D. Best, allen leer aars aan de H. B. S. alhier; S. En- gers, dr. P. van Mourik, dr. E. E. Mogendorff, dr. J. E. Enklaar, D. Ait- ton, W. Pik, F. A. Kohly, allen leer aars aan de R. H. B S. te Utrecht dr. A. Kylstra, dr. J. A. Vreeswijk, dr. J. M. Geerts, I. Stibbe, M. ten Bouwhuys, F. P. Visser, allen leeraars aan de Gem. H. B. S. te Utrecht; T. de Munnik, dir. der Bijz. H. B. S te Utrecht; J H. A. Krediet, m. H. J. van Noppen, H. Makkink, K. W. M. Wirtz, mej. J. M. de Waal, allen leeraars aan de Bijz. H. B. S. te Utrecht; C. van Liere, leeraar aan H. B. S. te Zalt-Bommel en H. H. Sanders, leeraar aan de H. B. S. te Kampen. Het mondeling examen zal te Utrecht worden gehouden. Dank zij de hagel- en regenbuien en de bulderende windvlagen was er bij de eertijds zoo drukke palmmarkt te De Bilt j.l. Zondag nagenoeg geen publiek. «Tresd die met een half dozijn tijtuigen arriveerde vermocht aleien- min bij de weinige bezoekers de vroo- lijkheid er in te brengen. Volgene een telegram aan het Hdbl., ie de Koning van Grieken land gisterenmiddag vermoord. Van een landbouwer te Vleuten zullen 4b stuks vee worden afgemaakt als verdacht aan mond- en klauw zeer te lijden. Dezer dagen vond men te Rijns burg bij het omdelven van den grond achter den molen aan den Molendijk, eenige zeer oude urnen, waarin zich asch en beenderen bevonden. Het volgend jaar zal een meer nauwkeurig onderzoek worden ge houden, omdat de grond nu bezaaid en beplant is Ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van het hersiel van Neer- lands Onafhankelijkheid, zal aan 's- Rijks Munt een groote legpenning worden geslagen, vervaardigd door den stempelsnijder Wieriecke, welke in goud, zilver en brons verkrijgbaar zal worden gesteld. Opgravingen. De opgravingen naar oude Romein- sche urnen en ander aardewerk te Cuijk worden op steeds grooter schaal en met succes voortgezet. Dezer dagen weiden weder een 10-tal aarden krui ken en schotels alsmede eenige glazen voorwerpen, meestal onbeschadigd, opgedolven In enkele urnen werden gouden en andere muntstukken ge vonden. Het gevondene dateert vermoede lijk uit den tijd van Christus geboorte. Esperanto en de Baha-Beweging. De Baha-beweging, onder leiding van den Perzischen hervoimer en mysticus Abdul Baba, streeft naar de vereeniging der menscbheid, o. m. riaar afschaffing van oorlog en het bevorderen eener wereldhulptaal. Al leen in Perzië bevinden zich meer dan twee roilhoen Batiaisten, en een groot aantal kan men nog vinden in andere Oostersche landen. Toen 7 Jan. j.l. Abdul Baba een bezoek bracht aan Edinburgh, nam de plaatselijke Espe- rantistenvereeniging de gelegenheid te baat om ter zijner eere een bijeen komst te organiseeren. Meer dan 800 personen waren aanwezig A. B. die in 't Perzisch sprak, hetgeen door een tolk in 't Engelsch weid vertaald be- spak alleen de internationale taal en eindigde met deze woorden «Laat ons den Heer danken, dat deze taal, Esperanto, is geschapen. Derhalve gaven wij aan alle Baha-isten in 't üosien het gebod deze taal zorg vuldig te bestudeeren, die na korten lijd door het geheele Oosten verspreid zal zijnb. A. B. bestelde een voorraad leer boeken voor het Oosten, en daar de Baha-isten een godsdieustigen ijvei aan den dag leggen, zullen er bin nen niet langen tijd veel Esperantisten in hun midden gevonden worden. J. L. B. De kolenvoorraad der aarde. Op bet laatste internationale geo- logencongres is besloten den kolen- voorraad der aarde zoo nauwkeurig mogelijk te bepalen. De tot nog toe bekende opgaven omtrent den kolen- vooraad der landen, die aan de steen koolproductie deelnemen, zijn niet betrouwbaar genoeg Hel eerst heeft men zich met deze kwestie in Enge land bezig gehouden. In 1861 schatte Huil den Engelschen kolenvoorraad op 80.000 rnillioen Engelsche ton en hij meende, dat deze voorraad vol doende was voor 800 jaar. Deze mee ning werd tegengesproken door prof. Stanley Jevons. die den Engelschen kolenvoorraad slechts voor een eeuw toereikend verklaarde. Deze verklaring bracht grooten onrust in Engeland teweeg zoodat in 1866 eeo koninklijke commissie bijeen geroepen werd, die tot het resultaat kwam, dat de Engel sche kolenvoorraad 147000 rnillioen ton bedroeg, voldoende voor 261 jaar, als de ontginning ieder jaar drie rnillioen ton steeg. Sidny Lupton kwam reeds in 1886 tot de overtui ging, dat de Engelsche kolenvoorraad in 1990 uitgeput zal zijn. Men mag bet over het nauwkeurig aantal jaren, dat Engeland nog op zijn kolenvoor raad teren kan, niet een zijn, in ieder geval zullen de Britsche kolenmijnen in den loop der 21ste eeuw uitgeput zijn. Ongeveer 13 jaar geleden zeide een der grootste ijzer-fabrikanten van Engeland, dat in Engeland, dat in Middlesbrough over 50 jaar geen hoogovens zouden werken en F. Biow, een autoriteit op dit gebied verklaart, dat in 1960 twee derden der beste Engelsche kolenmijnen uitgeput zul len zijn. Duitschland heeft den grootsten kolenvoorraad van alle Europeesche landen. Volgens prof. Fisher heeft Duitschland nog voor 1000 jaar ge noeg. Engler te Karlsiuhe schat den Duitschen kolenvoorraad op 416 milliard ton, de Engelsche op 193 milliard, de Belgische op 20 milliard, de Franscbe op 19 en de Russische op 40 milliard ton. De kolenrijkdom der Vereenigde Staten wordt evenals die van China op 680 milliard ton geraamd. Hierbij zijn de bruinkolen niet meegerekend, die meest uit Duitschland en Oostenryk-Hongarije komen. De geheele kolenproductitie der aarde bedraagt 700 rnillioen ton per jaar. Aardbeien I Te Poeldijk worden al sedert eenige dagen aardbeien op de veilingen aan gevoerd die van 5 tot 16 ets. per stuk opbrengen. Meermalen is deze vrucht al in het YVeslland in de kassen getrokken, doch de uitkomsten zij oubevredigend, zoodat er geen geregelde kassenteelt is ontstaan. Prof. Chittenden, hoogleeraar aan de Amerikaanscbe Yale Universiteit heeft met behulp van een aantal studen ten getiacht vast te stellen, hoeveel een mensch moet eten om te blijven bestaan. Ruim 20 studenten boden zich voor de proef aan: zieken en gezonden, zwakken en sterken. Langzamerhand werden de porties verminderd, maar naarmate deze af namen werd er meer werk op gedaan, d. w. z. ze werden beter gekauwd. Alle deelnemers ondervonden de goede gevolgen. De lijders aan slechte spijsvertering knapten op, maaglijders werden gezond, bet gewicht nam niet af, en de spierkrachtwerd grooter. Zelfs de sportmannen, die onder de jongelui waren, ondervonden geen kwade gevolgen van de proef en allen gevoelden zich opgewekter. De uitslag van de proef was dat bleek, boe de mensch met veel minder voed sel toe kan, dan hij gewoonlijk opneemt en dat een geleerde, toen bij beweer de, dat wie geen uur voor 't eten ovei beeft geen middagmaal waard was, volkomen gelijk had Veel eten is slechts een gewoonte. KECUHE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2