NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ®flfememcfc Zaterdag 22 Maart 1913. 42e jaargang FEUILLETON. DE VRIJ-JACHT. No. 23. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE &S2£g5aitSiïif RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Boontje tut om zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonn. 69. ADVERT ENTlfiN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant, Het heden verschenen 51e nummer van den vierden jaargang van bevat o.a. De Oude Kerk te Delft, die, althans wat den toren betreft, sedert eenige weken onrustbarende sporen van ver val begint te vertoonen. La Valet- te, hoofdstad van het eiland Malta. Thee-onderneming in de Preanger Regentschappen. Het ziften der thee door Soedarieescbe vrouwen. Nest van negen jonge pointers. De groote Paasch-veetentoonstelling te Rotterdam, met vijf foto's. De vlieger Perreyon, die dezer dagen bet wereldrecord gevlogen heeft. Het paleis voor koningin-mode »De Bon- neterie". Feestelijke optocht ter gelegenheid van den Dies Natalis van de Delftsche Hoogeschool te Delft. Vóór 100 jaar, het gezicht op de ver woeste Elbebrug bij Dresden. Terug van het Carnaval. Mata Hari, een nieuwe Parijsche Varié-Ster, met haar Hindoe-frisuur. De z.g. Duitsche spion Max Klare, die dezer dagen te Portsmouth gearresteerd werd. Sneeuwstudie in zwart-wit. Karikatuur van Napoleon. Ten slottePoriretteo van beken de landgenooten, de Rubriek van Redacteur X, het vervolg van den oorspronkelijken roman van Eline Stuwe (Jacq. Reyneke van Stuwe), getiteld: »Donkere Wolken® en het Kindernummer süns Prinsesje®, met onderhoudende en leetzame lectuur voor de Jeugd. Door deu heer J. G. F. van Achterbergh wonende Soesterweg 333 is verzocht, aansluiting van zijn perceel aan de waterleiding. De kosten van bet door trekken van de hoofdbuis van af het eindpunt in den Soesterweg tot aan het perceel van verzoeker bedragen ongeveer f330,—, terwijl door hem een verbruik van 300 M' per jaar ad. f43 gedurende 5 jaar wordt gewaaiborgd. Aan de bepaling van het laatste lid van art. 3 der be trekkelijke verordening welke een verbruik aan water gelijkstaande met 10% der aanleg kosten per jaar vordet t, wordt derhalve voldaan, zoodat deze aanleg zoude kunnen plaats hebben. Bij deze gelegenheid is weder ter sprake gekomen de waWvoorzieniDg van het hotel-pension ïBirkhoven®. Verschillende maatregelen zijn reeds genomen om deze watervoorziening te verbeteren, echter voldoet blijkens bet laatst in Januari 1913 gehouden onderzoek, het water van het hotel niet aan de eischen die aan goed drinkwater zjjn te stellen. Zoowol de Commissie van bijstand in het beheer van bet landgoed Birkhoven als die voor de gasfabriek en waterleiding, hebben het college van B. en W. geadviseerd den Raad voor te stellen tot den aanleg van waterleiding langs de Barchman Wuytierslaan en den Soesterweg te besluiten, zoodat eene doorloopende leiding zal worden verkregen; zulk eene doorloopende leiding is in het belang van eene geregelde water- verversching, in tegenstelling van eene niet doorloopende leiding waarbij alleen door middel van spuien het zelfde doel bereikt kan worden. De eerstgenoemde commissie meent dat bij voortgaande bebouwing langs de Barchman Wuytierslaan meerder waterverbruik is te verwachten, en de aanwezigheid van brandkranen in die laau, met het oog op boscb- branden mede gewenscht. Voor Birk hoven wordt een waterverbruik van ongeveer f 40,per jaar verwacht. De kosten van aanleg van deze leiding worden geraamd opzamen f 13. 300. Een gedeelte van het door de Gemeente ten vorigenjareaangekochte terrein sVleutbergen® kan, met de 'daarop staande woning, worden ver duurd. De grootteen de hoedanigheid i van terrein en woning (tezamen 46 Aren en 33 centiaren) veroorzaken, dat vermoedelijk geen hoogere huur dan fl.25 per week kan worden bedongen. Burgemeester en Wethouders vragen daarom machtiging. Een ander deel van dit terrein, mear achterwaarts gelegen, is vroeger als bouwland gebruikt; het verkeert thans in een zoodanigen toestand, dat grondverbetering een aanmerkelijk hoogere opbrengst ten gevolge zal kunnen hebben. Daartoe zal het terrein moeten worden omgeploegd, bemest en met lupinen bezaaid: dit gewas wordt later ondergeploegd en daarna wordt er haver of rogge verbouwd. De kosten van eerste bewerking, bemesting en zaaien, bedragen voor dit teirein van ±2'/» H. A. f559; die voor de latere bebouwing worden geschat op pl.m. f380 per jaar. De vermoedelijke opbrengst aan rogge of haver is te stellen op f500 per jaar, zoodat de kosten van ver betering in enkele jaren zullen zijn terugontvangen en eene niet on belangrijke winst wordt gemaakt. Waar verkoop als bouwiorrein van de bovenbedoeldegronden vermoedelijk niet terstond is te verwachten en het terrein niet is bestemd voor den aanleg van wegen, die in de naaste toekomst zullen moeten worden aan gelegd, achten B en W. het nemen van bovenbedoelde maatregelen gerecht vaardigd. Mocht het terrein echter spoediger dan wordt verwacht voor bouwterrein in aanmerking komen, dan zijn nog de aangewende kosten niet verloren, daar de grond voor villa-terrein meer waarde verkrijgt, omdat hij beter geschikt wordt voor tuinaanleg. B. en W. vragen daartoe de be schikking over f550. Burgemeester en Wethouders stel len den gemeeteraad voor de volgen de verbeteringen te doen aanbrengen aan het hotel-pension ïBirkhoven®, t. w. a. het plafond van de auto-garage te bedekken met asbestplaten en de tusschenruimte op te vullen met ge luiddempende sloffen, b. de beide veranda's aan de voor zijde van het gebouw dicht te maken met glazen schuifdeuren en het kozijn met koffiekamer, tegenover het buffet, zooveel mogelijk weg te breken, zoo dat de koffiekamer met de veranda éen geheel wordt, c. het voorste gedeelte van de veranda, tuinzijde, dicht te maken met glazen schuifdeuren en de muur van het conversatie-zaaltje uit te breken, daarin te plaatsen twee dubbele schuif deuren, teneinde daardoor de verlich ting in dat zaaltje te verbeteren, d. de ingebouwde binnnenplaals bij de keukens met glas te overdek ken en de groote boven keukenramen naar binnen klappend te maken, e. van het opgaand hakhout binnen de afrastering enkele boomen of strui ken te doen kappen II. ten behoeve van deze werken eene uitgaaf te doen van hoogstens duizend gulden III. met de exploitante van het hotel-pension de N V. ïPhoenix- brouwerij® gevestigd te Amersfoort, eene overeenkomst aan te gaan, tot aanvulling van het met die exploitante krachtens Raadsbesluit van 1 Novem ber 1910 aangegane huurcontract, waarbij zal worden bepaald a. dat krachtens dat contract aan de Gemeente Amerfoort verschuldigde huur, zal worden verhoogd met 5pCt van de kosten, gemaakt ten behoeve van de ondor sub I van dit besluit vermelde werken, gedurende de jaren 1913, 1914, 1915 en 1916, en met 6 pCt. gedurende de volgende 6 jaren, zoo de huurster gebruik maakt van het recht genoemd onder sub 12 van genoemd besluit van 1 November 1910; b. dat in het Theergenoemd besluit van 1 November 1910 getroffen re geling voor de vaststelling van het bedrag der kosten, waarover door de huurster rente wordt vergoed, even eens zal gelden voor de vaststelling van het bedrag der kosten van de in dit besluit onder sub I genoemde verbouwingen c. dat de huurster verplicht zal zijn, voor hare rekening bij het ein digen van den huurtijd de orider Óen c van punt I genoemde verbouwingen ongedaan te maken en de daar ge noemde lokaliteiten weder in den toestand op te leveren waarin zij zich op 1 Maart 1913 bovendien, in dien Buigemeester en Wethouders bet verlangen daartoe te kennen geven twee maanden vóór afloop van den huurtijd; d. dat de eventueele uitvoering van de bij sub c genoemde werken moet geschieden door en op aanwijzing van het Gemeentebestuur, zullende de huurster moeten toelaten, dat ten minste twee maanden vóór den afloop vari de huur met de werkzaamheden wordt aangevangen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 28 Maart 1913, des namiddags 7'/» uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het veileenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O L. School E (Mevr. Rupp). 2. Voorstel van Burgemeester en 10) Ilsabe zag om en knikte ons toe en met zulk een hoopvolle vreugd! Met beide handen hield zij den staak hoog in de lucht. Het gescheurde blauwe sloof fladderde de verlepte bruidskroon trilde in den storm. Alles riep en werkte maar zij schudde met verwonderden glimlach het hoofd en wees op de zee, als wilde zij zeggen: zie toch daar komt mijn Jochim de stroom drijft hem terug hij ziet mij blauw sloof ikjaag hem op de vrij-jachtvervolgens zag zij weder onafgewend in de woedende golven. «Is dan geen redding mogelijk geen riep ik angstig. Eenige moedige knapen, met vei- ligsheidslijnen om het lijf, wierpen zich in het water de voorste golf wierp ze terug. «Zij is verloren de wind draait steeds scherper naar het noordoosten de storm wordt hevigerhoorde- ik van alle zijden. Eenige loodsen wilden het toch nog wagen Ilsabe te redden. Immers het is hun verheven, schoon beroep den dood vast in de oogen te zien, wanneer het een menschenleven geldt 1 Zij snelden naar hun vaartuig. Hooger en wilder spoelden de gol ven om Ilsabe's knieën, daar komt en vreeselijke golf aanrollen.Ilsabe wankelt onder deze watermacht ha re knieën zinken ineen zij is ver loren neen want vast houdt zij den staak tegen den steen en in de volgende seconde staat zij weder hoog opgericht. Maar nog heeft de storm zijn hoog ste woede niet bereikt geweldiger schuift hij golf op golf geweldiger stormen zij over den steen heen... Ilsabe's krachten zinken meer en meerDe staak met het blauwe sloof beeft in hare handen. En weder scheurt zich een angst kreet uit aller borst los. Een golf, zoo zwart en hoog steigerend als nog geen andere vroeger, stormt brullend op den steen losde adem houdt op in mijne borst,... één secondeen de vogende heeft de zeelawine Ilsabe hoog boven de bruidskroon bedekt ....nog een oogenblik verheft zich de staak met het sloof uit den waterberg om hoog dan zinkt hij en is verdwenen. Achter de voortstormende golf gaapt een diepe kuil in de zee daaruit komt de steen te voorschijn hij is ledig. En nu eerst kan de ingehouden kreet zich uit de beklemde borst los rukken. De golf is hoog op het strand gerold een oogenblik slechts wodt Ilsabe's gezicht uit het schuim zichtbaar vervolgens de handen over het blau we sloof geklemden de golf heeft alles weder met zich in de zee mee gesleept De gezichten op de hooge duinen zagen bleek en diep ernstig neder op de zee. De handen vouwden zich on willekeurig samen en de lippen beef den half bewusteloos en zacht Onze Vader zooals op het kerkhof bij het open graf. Eindelijk had Ilsabe haren Jochim toch gejaagd I Dat was de laatste jacht op Mönchgut. DOOK A. 8. II. BOOMS. 1) Es ist cine site Geschichte, Doch bleibt sie immer neu; Und wem sic just passieret. Dcm bricbt das Herz entzwei. Lyrizches Intermezzo Heinrich heise. En nu nog spadille en basta aan de achterhand, riep de Overste Wyekhens, die beide kaarten bij het omberpartijtje openleggende, waarna hij luid en triomfantelijk lachende vervolgde,Zien jelui, nou is m'n heel petieterig kleintje gasco vierde, gewonnen en elk .van de heeren be taalt mij 12 fiches voor dat mooie fijne spelletje!Dat is nog eens spelen, hél? De heldere lnidklinkende stem van den Overste en zijne bijzonder zelf voldane overwinnintjskreet waren aan leiding dat eenige heeren zich om het speeltafeltje verzamelden en de bespreking der spelers volgden. Begrijp jij hoe 't mogelijk is, vroeg een oudachtig heertje aan zijn medespeler, den aangesprokene verrast en verbluft vragend aanziende. 't Fijne spel! lachte de Overste. Verdeel en heersch! Dat ding moest codille zijn ge weest 1 riep de vorige spreker eenig- zin8 verontwaardigd uit. Maar dat bofbeest speelt sansprende fijn des noods zonder troef, en wint zijn spel. Maar, neem mij niet kwalijk Resident, 't was eenigzins uwe schuld, antwoordde de met Droes aangespro kene, waarom maakte u ook een twee den trek IIk moest toch de trek ken maken!... had uw enkele troef maar thuis gehouden Nu mengden zich ook de vierde speler in de discussie, zoomede eenige omstanders; de kaarten werden weer uitgezocht en het geheele spel nog eens herhaald, en toen bleek 't dat 't «radicaal weg wasalles onder het herhaald vroolijk, hartelijk lachen van den Overste, die, telkens tusschen het twistgesprek over wat gedaan was en gedaan had moeten worden, uitriep, «Betalen is de boodschap en de eerste plicht van 'n goed spelerI.... Al die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1