PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Wethouders tot het verleenen van vet lof aan de onderwijzeres aan de O. L. School A (Mej. Beck) 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stel len van een medaille voor de te hou den Huisvlijttentoonstelling. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening van de Kamer van Koop- haudel over 1912. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913 No. 85 tot bet rooien van boomen in de Beekstraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van het Beukelaantje. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den datum waarop de waterleiding zal worden geopend. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het buizennet der waterleiding door de Barchman Wuytierslaan en den Soes- terweg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot invoering van auto matische lantaarnontstekers. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het adres van den eersten gemeente-opzichter P. van den Hoofï. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen waterpassen van het z. g. n. Bergkwarlier. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het treffen eener regeling omtrent het doen van uit betaling over gebroken tijdvakken. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot het doen van ver bouwingen aan het hotel-pension »Birkhoven«. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van buizen aan de Hellestraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stel len van een bedrag ter verbetering van de Volkshuisvesting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van wonin gen in het belang van de Volkshuis vesting. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot krachtens de Woningwet aan de stichting Volkshuisvesting II. 18. Voorstel van Burgemeester en Wetnouders tot het instellen van eene commissie van bijstand voor de finan- tiën. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de verhuring en het gebiuik van Vleutbergen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der ver ordening houdende bepalingen voor het overdragen aan de gemeente van verkeerswegen of terreinen tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal inzake de wetsont werpen betreffende de pensioneering van gemeente-ambtenaren. 22. Vaststelling van het 7e aan- vullings-kobter der inkomstenbelas ting, dienst 1912. 23. Vaststelling van het 3e aan- vullings kohier der straatbelasting, dienst 1912. 24. Behandeling van reclames in zake inkomstenbelasting, dienst 1912. 25. Behandeling van reclames in zake straatbelasting, dienst 1912. 26. Verleenen en afschrijving in zake inkomstenbelasting wegens ver trek en overlijden, dienst 1912. Donderdagavond sprak de heer Klaas Reyne, oud-lid der Tweede Kamer, in »Amicitia« over de uTarief- weta. De heer Van Schaik verklaarde, dat de voorzitter van het anti-tarief- wet-comité onverhoopt verhinderd was praatjes komen later!,.. Eerst offe ren!.,-.» Het voorgaande had plaats zoo on geveer te middernacht, op Zaterdag avond in de soaieteit te Loeboe Kapoelas- san, aan een speeltafeltje waaraan vier keurig in 't wit gekleede heeren een ombertje gemaakt hadden en wel de Resident en den Overste, zoomede twee heeren uit den handel, die ook reeds een lang verblijf in jde kolonie achter den rug hadden; het waren allen geroutineerde ombreurs, die nooit minder speelden dan om vijf en twintig gulden 't kapitaal en dan nog met een 'n pot, hoewel zij som tijds als de lust er toe leidde, ook wel gedurende een uurtje een erg fijntje speelden om honderd gulden 't kapitaal, maar dan zonder pot. Wordt vervolgd en hij daarom de leiding op zich bad genomen. Hierna gaf bij het woord aan den spreker, die op een heldere wijze het voor- en tegen uiteenzette en tot de conclusie kwam, dat de tariefweteen ramp voor ons volk in zün geheel zou zijn. Bijna 2 jaar geleden op 1 April werd de tariefwet door de tegenwoordige regeering ingediend en in de memorie van toelichting de samenhang er van met de sociale verzekeringswetten aangetoond. Dit is een zonderling standpunt. Het staat vast, dat er geen rechtstreekse!) ver band is tusschen sociale wetten en bijv. wollen kleeren, gedrukte ka toentjes en dergelijke. Ook nog om een andere reden is de redeneering onjuist. Het doel is steeds het aantal maatschappelijke wrijfpunten te verminderen. De pro tectionistische staatkunde geeft een tegenovergesteld betoog. Er zijn aan elkaar gekoppeld twee zaken, die diametraal over elkaar staan. Geen enkele stem is nu opgegaan het tarief-ontwerp ter hand te nemen. Al stelde voor 14 dagen de regeering geen prijs op behandeling, dan wil dit niet zeggen, dat bet ontwerp van de baan is; dat zou een valsche ge volgtrekking zijn. Een technische herziening wordt door ieder noodzakelijk geacht, want na 1877 zijn zooveel zaken ingevoero, die men toen niet kende. Ook hebben de grondslagen onzer bandelsstaat- kunde een volkomen wijziging onder gaan. De regeering wil de opbrengst ver- hoogen, met 10 millioen gulden. 6 millioen moet komen van goede ren van algemeen gebruik 2millioen door beffing van bedrijfsmaterialen en grondstoffen en 12 ton zal worden verkregen uit weeldeartikelen. Dus het overgroot gedeelte uit goederen van de allerarmsten. De regeering is teruggedeinsd voor successie-belasting en vermogens belasting. Het wetsontwerp is een onrechtvaardige belasting. Er is meer. Al zou meer uit weelde artikelen gevonden worden, tocb legt het een diuk op zwakke schouders. De invoerrechten hebben de werking van een verteringsbelasting. Al hun inkomsten hebben de kleinen noodig om te kunnen bestaan. De bemid delde beeft gelegenheid een gedeelte te kunnen onttrekken. De druk op groote gezinnen is onvermijdelijk. De kleedingstukken moeten bijna 3-maal zooveel opbrengen. De allereerste eisch is, dat het be drag zal komen in de schatkist. -En dit zal niet gebeuren. Amerika heeft met de laatste presi- dents-verkiezing getoond genoeg te hebben van 't protectionisme. De Duitscbe ingezetenen moeten 3500 milj. mark opbrengen als protect, premie voor de begunstigden. Na nauwkeurig onderzoek en in lichtingen van verschillende personen is gebleken dat als de schatkist 10 miljoen gulden krijgt er 24 miljoen gulden voor beschermde voortbren gers zijn. Door de tariefwet doet de regeering betzelfde, wat ze in de burgers straffen zal. De argumenten vóór werden aan een onderzoek onderworpen. De prot. premie doet de prijs om hoog gaan en de buitenlander be taalt dat meerdere. Met deze rede neering komt de houding der regeeritig in een eigenaardig licht. Hier geld bijeen brengen en de buitenlander laten betalen. Maar waarom dan niet eerder er mee ge komen? Dan had bet geen dag en geen nacht uitgesteld mogen worden. Doch de regeering weet wel, dat het niet waar isl D>e stelling is in strijd met de allereerste grondbeginselen van den prijs der goederen. Deze hangt af van de verhouding tusscben vraag en aanbod. Blijft de vraag onveranderd en wordl het aanbod bemoeielijkt, dan wordt de verhouding ongunstiger. 't Ligt voor de hand, dat de prijs de weerslag hiervan ondervindt. Dit werd nader aangetoond. Engeland, het land van den vrijhandel, kan van zijn eigen graanoogst 13 weken per jaar leven. Hongarije, bel land van den graanoogst bij uitnemendheid, heeft door zijn protectie duurder graan dan Engeland. Dit is een waarschuwing tegen de protectie. Men moet evenwel, zeggen de voorstanders, onderscheid maken tus schen landbouw- en industriepro ducten. Dit is evenwel niet zoo. Duitscbland heft 25 mark invoer rechten per ton op stalen rails. Ze zijn in Duitschland 29'/» mark duurder dan in Engeland Dit zijn niet te weer leggen feiten. Dat de buitenlander zal betalen is dus een praaije., Het ontwerp is in strijd met de rechtvaardigheid, omdat er meer moet worden opgebracht dan de schatkist ten goede komt. Het woord bescher ming brengt bier ook velen van de wijs. Het is een stelsel van opzette lijke benadeeling, een reactionair systeem, tevens een uiting van zwakke economie. Er zit gewestelijke voorkeur in en we hadden gehoopt, dat die reeds lang bad afgedaan. Economische onafhankelijkheid is voor Nederland een hersenschim. Dank het ruilverkeer heeft het alle vijf werelddeelen aan zich schatplichtig ge maakt. Alles wat we hebben is een product van de geheele wereld. Het grootverkeer is gering in verhouding van het goederenverkeer. Dit is de weg, die Nederland heeft te volgen Wij geven 't product vanonsorgani seerend talent op handelsgebied. Wij hebben geen steenkool, geen ijzer, enz., zijn aangewezen op 't Buitenland. De economische voorbeschiktheid van Nederland is veefokken, tuinderij koop handel en vrachtvaart. Dit is zijn na- tuuilijke taak. Als het andere landen doen, waarom wij dan niet, zeggen de voorstanders. Elk land heeft zijn eigen economisch leven. Wat voor het eene land goed is, deugt nog niet voor een ander. Soms wordt nog beweerd, het strekt tot bedrijfsbevordering. De fabrikant zal meer winst maken en de werkman meer loon ontvangen. Het is waar, een enkel bedrijfje zal hier en daar tot meerdere ontwikkeling gebracht wor den, doch het algemeen welzijn wordt er niet door gebaat. Zekere groep van industrie wordt bevorderd, maar niet de industrie. We hebben Protectie gekend in 1813 in België, toen de industrie nog jong was. In 1821 zag men het ver keerde in. In 1847 was de volkswel vaart er nog niet mee gebaat. In Amsterdam, dat toen 220 000 inwoners telde, moesten 68.792 personen be deeld worden, omdat ze niet in staat waren in hun ondeihoud te voorzien. Het is een daad van roekeloosheid met dit stelsel aan te vangen. Dat beeft de ervaring geleerd. We moeten verder zien dan een paar jaren. Sedert een 30-tal jaren wordt de landbouw beschermd in bijna alle landen, behalve Nederland en Denemarken. En wat zien we nu? Dat deze twee laatste landen aan de spits van den landbouw staan in geheel Europa. Wij hebben bij ons bestaand tarief enkele producten, die beschermd wor den bv jam en zoete chocolade. Hier aan kan men de zegeningen van de protectie proeven. En de productie gaat in Nederland een geheel verkeerde kant uit. De poedercbocolade, die niet beschermd is, heeft ons land een wereldnaam bezorgd. Het is troostiijk voor den bestrijder, dat hij in den rug gesteund wordt door mannen van de practijk. Het kleinbedrijf zal meer gebaat worden dan 't groot bedrijf, beweert men; de ervaring leert echter bet tegenovergestelde. Uitvoerig toont spreker aan. dat er is groote uitbreiding van nijverheid. Deze gaat 4'/i maal zoo snel als de aanwas der bevolking. In 1909 maakten de margarinefabrieken een winst van 11.68%, de wolfabrieken 1172% en de harde zeep fabrieken 24.63°/o. Let men op de moreele zijde van de zaak dan verschijnt 't Ontwei pin een ongunstig licht. Allen kan men onmogelijk beschermen. Blijft de vraag: wie wel en wie niet? Protectie brengt bederf in het Staats leven, is als belastingheffing in strijd met elke gezonde opvatting, is als economische handeling veroordeeld en is moreel niets Handelde de Regeering ter goeder trouw, dat is menschelijk. doch volharden bij het dwalen iseiger. 't Ligt op den weg van de vrienden der Regeering om haar van de invoe ring terug te houden. De heer Van Schaïk was wel de tolk der veigadering, toen hij den spreker dank bracht voor zijn uitvoerig en helder betoog. Voor debat gaf zich niemand op en vragen werden niet gedaan. Heeft spieker van voor- tegenstan ders gemaakt, dan is dit bet succes van zijn rede. Bij de aanbesteding van straat klinkers, greskeien en grint, op 20 Maart ten dienste der gemeente, is ingeschreven door Pb. M. Putman.1 Grint f3,12 M'. N.V. Steenfabriek M. Luyten, te Lekkerkerk, straat klinkers f17 50 de duizend. N. V. Steenfabriek Verbrugh, te Lienden, straatklinkers f 18,15 de duizend. N. V Steenfabriek Vooruitgang, te Deventer straatklinkers merk A. f'16,50 de duizend, merk B. f 17,60 de duizend. A. P Heynes, te Arnhem merk A. f17,45 de duizend, meik D. f17.— de duizend. Jan Meynen te Hoogeveen, grint, f442 in massa Pelt en Hooykaas, greskeien, f119 60. De gunning is aangehouden. Luitenant A. M. Geesink van de artil lerie adjudant van den commandant der 4e divisie, wordt binnenkort be vorderd tot kapitein. De beer P. R. Kok. opzichter van 's Rijkswaterstaat, is met ingang van 1 Mei overgeplaatst van bier naar Bussum. Op 71 -jarigen leeftijd overleed alhier de heer J. van den Brink eerevoor zitter der plaatselijke afdeeling van Patrimonium en lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet. Tegen het te Utrecht verschij nend vrijzinnig democratisch Week blad »Ue Vooruitgang", redacteur Mr. van Engen is eene aanklacht in gediend bij den Officier van Justitie, wegens het plaatsen van een artikel waardoor de heer D. Gerritsen alhier zich benadeeld acht in eer en goeden naam. Het muziekcorps van het Leger des Heils te Utrecht geeft op 26 Maart a.s. een concert in tAmicilia." »De coöperatieve vereeniging »Voor Allen" bestaande uit personeel der H. IJ S. M. houdt Zaterdag 5 April eene feestvergadering in »Amicitia'\ Kathleen Parlow. De ook hier te lar.de zoo zeer beminde Canadeesche violiste Kathleen Parlow, de grootste van onzen tijd, die onlangs weder zoo buitengewoon gevierd werd op eene tournee door ons land onder leiding van het Concertbureau Hans Augustin zal een enkel concert geven te Amersfoor op Vrijdag 28 Maart. Onlangs behaalde Kathleen Parlow een overweldigind succes met het orkest der Royal Philharmonie Society, te Londen, onder leiding van Willem Hengelberg. (De Telegraaf van 20 Februari: »Het tweede nummer was Saint-Saëns viool-concertstuk in b-mineur, waarvan de soli be wonderenswaardig zuiver en gevoelig werden gestreken door miss Kathleen Parlow, de hoogst begaafde violiste»). Op Zondag-middag 30 dezer zal de kunstenares als soliste optreden met het Residentie-Orkest te 's Gravenhage. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor de toestand van het Beukenlaantje te verbeteren door de afwatering naar de zijde der beek te bevorderen, daarom de zuidelijken kant op te hoogen en de gebeelen weg op nieuw met steenslag te verharden. De kosten daarvan worden door B. en W. geraamd op f 1000 Behoudens goédkeuring van den gemeenteraad zal de gemeentewater leiding op 1 April a.s. worden geopend. De escadrons van het Ie reg. huzaren alhier vertrekken 26 Augustus naar Ede tot het houden van ge zamenlijke oefeningen op de Veluwe met de escadrons van bet korps uit dat garnizoen, onder leiding van den regiments commandant, kolonel Mingels. ZONDAG 23 en MAANDAG 24 MAART. Remonatranteche kerk. Ie Paaschdag. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Logegebouto Fan Porsijnotraat No. 1. 2e Paaschdag. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Ie Paaschdag. Voorm. IO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Bevestiging van nieuwe leden. 2e Paaschdag geen dienst. Gereform. kerk (Langegracht). Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Openb. Belijdenis des Goloofs. 's Av. 5'I* uur, Ds. Donnar. 2e Paaschdag. Voorm, 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Tom, van Hilversum. Vrije Gereform. Gemeente. Ie Paaschdag. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal nde Zaaier". Ie Paaschdag. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 2e Paaschdag Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Volksbibliotheken van het Nut. De commissie van onderzoek en advies in zake de stelselmatige reor ganisatie van de departementale volks bibliotheken van «Het NuU beeft afvaardigden bijeengeroepen tot een vergadering op Donderdag 15 Mei, 's middags 2 uur, in het gebouw der vrjje Gemeente te Amsterdam. De volgende punten komen in be spreking: De voorgestelde Centrale Commissie voor Nutsbibliotheken en haar taak; inleider de heer J. D. Rut gers r. d. Loeff; De Nutsbibliotheken en de openbare bibliotheken en lees zalen inleider de heer dr. H. E. Greve De wenschelijkheid, om aan de Nuts bibliotheken leeszaaltjes te verbinden; in te leiden door den afgevaardigde van het departement Scboonhoveu; De middelen, om richting en leiding te geven aan den leeslust (beschrij vende catalogi in rubrieken, biblio theek-voordrachten, invloed van bibli othecarissen) in te lijden door den beer Bruinswold Riedel. Je betoovering, die van een mooie uniform uitgaat. Met de invoering van den driejari gen dienstplicht in Frankrijk gaat van nationalistische zijde een groote agi tatie voor het militarisme gepaard. Nog voor het ontwerp wet geworden is, hebben verscheidene recruten, wier diensttijd baast afgeloopen is, verklaard vrijwillig nog een derde jaar dienst te willen nemen. Dezer dagen zond een kleermaker een langen brief aan de Matin, waar in hij verklaarde, dat er zich nog meer vrijwilliger zouden aanmelden, wan neer de uniformen maar mooier waren. De Fransche uniformen,aldus de kleer maker, zijn onaestetische ondingen. Een verstandige mililaireoverheidgeeft den soldaten niet alleen practische uniformen, maar ook zulke die het schoonheidsgevoel bevredigen. Men kan, wat dat betreft een voorbeeld aan Duitscbland nemen, waar uniformen zeer mooi zijn. Het beste middel om soldaten te winnen, is volgens den snij der, de invoering van mooie uniformen. Een leger heeft niet alleen knappe generaals, maar ook bekwame kleer makers noodig. De daiues-hoedenspcldenplaag! Door de commissie voor de strafver ordeningen te Amsterdam wordt (naar het Hbld. meedeelt) ernstig de vraag overwogen, of in de politie-verorde mng niet een bepaling dient te worden opgenomen tegen bet hoedenpennen- gevaar. Het is dan ook zeer waarschijn lijk, dat een dergelijke bepalingzal wor den voorgesteld bij de voordracht tot wijziging der algemeene polilie-veror- dening, welke binnen niet te langen tijd kan worden verwacht. Aan de berzieningder verordening wordt thans de laatste hand gelegd. Op den weg van Venlo naar Kaldenkirchen werd aan de Hollandsche grenzen op een Duitscben automobiel geschoten nadat deze was genoodzaakt door op den weg aangebrachte bin dernissen langzaam te rijden. Grens beambten gelukte het een der daders te arresteeren de anderen ontkwamen na heftigen tegenstand. Ongewoon onweer. Men schijft uit Veeudam aan het N.v.d.Dag: Woensdagavond ontflastte zich bo ven onze plaats een hevige hagel-en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2