NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 25. Zaterdag 29 Maart 1913. 42e jaargang FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Vy*rx* Plaatselijk Nieuws. Boontje komt om zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 11. Telephoonn 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 52e nummer van den vieiden jaargang van «fta.ttnffunmrt ulinaWnrl bevat o.a. Het portret van Alphonse Beitil- lion, de uitvinder van de gerechte lijke meeting, naar hem »Bertillionage" genoemd Koning Georgius 1 van Griekenland, die door de hand van een sluipmoordenaar viel. Con- stantijn, de oudste zoon van den ver moorden Koning van Grieken'and, die zijn "ader opvolgt. De Koning van Giiekenland te paard, gevolg door zijn Adjudant. Z. H. Paus Pius X, die eenige dagen ongesteld was, maar nu aan da beterende hand is. Oude kostbare beeldengroepen, te Veur gevonden. De groote Cam- bridge-Oxford-Roeiwedstrijden. De scheepsramp te IJmuiden met 3 foto's, als de portretten der drie mannen die 75 schipbreukelingen hebben ge red De Engelsche Stoomer een prooi der golven, een zeldzaam mooie kiek De »Eastwell" tegen de Noorderpier geslingerd, van uit Zee gezien Hel van stapel loopen van »De Tasman" een van de grootste booten van de Kon. Pakketvaart Maatschappij te Amsterdam. Een tweetal metk- waardige kieken uit Mexico. De nieuwe President van de Vereenigde Staten, in gesprek met zijn voorganger, Taft. Nieuwe Hoeden modellen met zes foto's. Het Heine-Monu- ment te Parijs. De beruchte Auto- Bandiet La Combe. Ten slotte: Portretten van bekende landgenoo- ten, de Rubriek van Redacteur X. Ontgoocheling. Hoe de Cbinee- zen allen anderen volken altijd voor waren. Hoe wij aan den naam «Miniatuur" kouten en het Kinder- nummer «Ons Prinsesje", met onder houdende en leerzame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/« cents thuis bezorgd. Vervalsching van levensmiddelen. Over dit onderwerp sprak dr J. D. Filippo, Directeur van den Keurings dienst op Eet- en Drinkwaren te 's Gravenhage Donderdagavond in de groote zaal van de «Vereeniging*. Het initiatief biertoe was uitgegaan van de Vereeniging «Handel en Nijverheid* Jammer, dat de opkomst zoo gering was. De Burgemeester sprak een kort woord ter inleiding en zeide, dat de spreker op dit gebied veel ondervinding had opgedaan en ons veel zou mede- deelen, wat dan ook al spoedig bleek. In onze Geschiedenis is geen tijdvak aan te wijzen, waarin voor de volks gezondheid zooveel wordt gedaan als thans. Waaraan is deze belangstelling toe te schrijven? Niet alleen de hoe veelheid voedsel, die we gebruiken, maar ook de eigenschappen er van, moeten we kennen om van doelmatige voeding te kunnen spreken. Een doel matige voeding verhoogt ons weer standsvermogen. De volksvoeding eischt verbetering. We moeteD zorg dragen, dat iedereen bereikbaar maximum aan voeding ont vangt. Betere voeding beteekent betere gezondheid. Heeft iemand bijv. voor zijn gezin 4 pond margarine noodig en bevat deze 40 pCt. water, dan koopt bij pl.m. 3 poDd margarine en 1 pond water. De voeding had grooter kun nen zijn. Evenzoo is het met andere voedingsstoffen, met melk, cacao en dergelijke. Nu is het niet altijd aan te nemen of te bewijzen, dat de bijgevoegde zaken schadelijk voor de gezondheid zijn, hoe wel dit natuurlijk ook veel vooikomt In de hygiëne staat niet altijd vast, wat schadelijk is. De een noemt iets toe laatbaar, wat niet is bewezen schadelijk te zijn. In sommige landen is verboden wat in andere toegelaten is. Doch er komen meer schadelijke middelen voor <1an men meent, uok zijn de bijvoeg' seis dikwijls bedorven. De vervalschte waren zijn niet goed- kooper dan de onvervalscbte. Dearbeid, die het knoeien vereischt, moet ook betaald worden. Met een groot aantal voorbeelden werd dit opgehelderd. Waterbindende en conserveerende stoffen zijn bijna altijd aanwezig. In de reuzel vond spieker 21 k 22 pCt. water, verder katoenolie en talk. In de cacao maïsmeel en gemalen cacaoscbillen. Deze proeven zijn in Den Haag door spreker genomen met aangekochte winkelwaren. Jam bovat aardappelstroop, een stijf- selpapen wat kleursel. Dergelijke knoei producten richten den eerlijken handel ten gronde. Het bessensap is geen bessensap, maar een met citroenzuur roodgekleurd vocht. Spreker kent 6 fabrikanten, die specialiteiten zijn in het knoeien en vervalschen. De hygiënisch en commerciëele zijde zijn niet te scheiden. Het Rijk laat zich nog niet met onderzoekingen in, doch in groote gemeenten Amsterdam, Rotterdam en den Haag worden dewarenonderrzocht. Een vakman moet dan hel recht heb ben de winkels te inspecteeren. Gebeurt dit, dan komen allerlei ongerechtig heden voor den dag Dit wordt al weer met voorbeelden uit de praktijk bewezen, zoo moesten in den Haag het eerste jaar van den dienst 200 partijen voedingsmiddelen onschadelijk gemaakt worden. Gemeenten, waar geen keuting is, zijn de slokop van knoeiwaren. De vervalsching van melk is ge makkelijk en loonend. De bijvoeging van water, ontroomde en taptemelk geeft den leverancier veel voordeel. In Leiden vond spreker 40 ver valscbt, in den Haag 60 °/o. Na den keuiïngdienst is dit tot een paar percenten teruggebracht. Meel en grutte, suiker en limonade specerijen en chocolade alles komt vervalscht in den handel met dik wijls schadelijke zaken. De asch van chocolade sigaren is gemaakt van zinkwit. Caramels en prelines bevatten roode oker, ijzerroest en zwartsel. Vooral het snoep goed, dat door kinderen met hongerige magen zoo veel gekocht wordt, bevat schadelijke, onverteerbare bestanddeelen en doet dan beslist veel kwaad. In een monster thee was 80°/.ge- biuikte en maar 20 °h> goede. In koftie- stroop kwam voor krijt, gemalen steenkool en Brusselsche aarde. Het goedkoop keukengereedschap bevat soms 40 lo lood en is dan zeer nadeelig. Ook het behangsel papier kan arsenic houdend zijn en tot ernstige vergiftigingsverschijnselen aanleiding geven, zooals voor 3jaarin Amsterdam. Een massa flesscben en fleschjes had spreker ten toon gesteld om de vervalschingen te laten zien. Om verbetering te verkrijgen is noodig toezicht van staatswege met verordeningen. Het geknoei is bij de autoriteiten nog niet voldoende be-l kend. De dienst moet worden een1 vraagbaak voor den handelaar, een I plaats, waar overleg wordt gepleegd.. Een dergelijke dienst vindt overal een ruim arbeidsveld. Spreker hoopt, dat deze gemeente ook spoedig een keu ringsdienst rijk moge zijn. De Burgemeester dankte hem voor zijn scboone rede en hoopte, dat dit resultaat mocht bereikt zijn, dat onze gemeente binnenkort een keurings dienst zal hebben, 't Gaat hier om rijk en arm, om de arme vooral, want die lijden hel meest door de knoeierijen. Met een woord van dank aan 't bestuur van Handel en Nijverheid sloot hij de vergadering. Land- en tuinbouwbeurs. Gistermorgen bad in de groote zaal van »bet Valkje* de opening van de land- en tuinbouwbaurs plaats. Aan wezig waren de Burgemeester, eenige raadsleden en belangstellende burgers en landbouwers. De heer J. Sinnige heette alle aanwezigen welkom en herinnerde er aan, wat hij en den heer v. d. Wal hadden gedaan om deze zaak tot stand te brengen. Hij hoopte, dat de land en tuinbouw- beurs ten zegen mocht zijn zoo voor de burgerij, als voor de landbouwers en sprak den wensch uit, dat de verhouding tusschen beiden inniger mocht worden. Hij bracht dank aan den Burge meester, die steeds daar is, waar de belangen van de burgers behartigd moeten worden. Hierna verklaarde hij de land- en tuinbouwbeuis voor geopend. De Burgemeester dankte hem voor 't gesprokene en hoopte, dat deze beuts opbloei van land- en tuinbouw in dit centrum mocht ten gevolge hebben. Volkshuisvesting. De vergadering, die in »Ons Huis« plaats had werd geleid door dr. Schreu- der. Aan het jaarverslag over 1912 ont- leenen we, dat de panden goed onder houden worden en de vennootschap elk jaai finantieel iets sleiker wordt. Oningevorderde huurschuld bedroeg op 31 Dec. f26,90. De kosteu van exploitatie bedraagt f2107,63. Aan huur ontvangen f7396,40. Afgelost f 1265.00 op de hypotheek en 1497,54 afgesebteven op de on roerende goederen Het reserve fonds DOOE A. S. H. BOOMS. 3) Nooit lekte 't minste ooit uit om trent 'n intrige waarvan hij de hoofd persoon kon zijn of vermoedelijk ge weest was, want in 't openbaar toonde hij voor geen dame of jong meisje ooit eenige preferentie, en bij gedroeg zich altijd alsof hij alle schoonen ge lukkig wilde maken zooveel in zijn vermogen wasallen wilden zich graag gelukkig laten maken en dat wilde hij werkelijk ook, doch onder de eenige beperkende bepaling, dat zij hem vrij lieten van den moeilijken gang naar den burgelijken stand ten stadhuize; wel bad hij vroeger zeer dikwijls ge leden aan de gewone Luitenants-kwaal en erg aan verliefdheid gesouffreerd, doch eene andere liefde was altijd het geneesmiddel geweest voor de voor gaande, of zooals bij zelf verzekerde "bij had altijd 't gelnk gehad, dat de eerstvolgende verliefderigheid dienst deed als 'n prop in de klapbus, om de voorgaande liefde er uit te drij ven I Daardoor dacht hij zich voor altijd onkwetsbaar; 't gaf hem den over moed om met anderen den spot te drijven en met zelfgenoegzaam gebaar de waarschuwing terug te wijzen, die een zijn vrienden hem bij die levens beschouwing eenmaal bad toegeroe pen, «die sta, zie toe dat bij niet valleHeden ik, en morgen jij I en dan zal 't bij jou veel harder inslaan dan bij anderen, hoe ouder je geworden bent als je verliefd wordt, want men zegt wel, »hoe ouder hoe gekker», maar als de liefde zich van een bejaard man meester maakt is ze des te dieper en grootscber en vervult zij hem geheel en al, en dan is de teleurstelling des te wreeder en onbarmhartiger IWacht maar, maat, je beurt komt ook eensl Dan wil ik voor jou hopen dat je lachen kunt, amice!.... en dat je dan, als je hart toegeknepen wordt door zieleleed, geen spotter zult vin den die de pijniging vergroot I Zooals reeds gezegd is, weldoen was bij hem spotaan en een edel ge not, zoodat hij tienmaal bedrogen werd dan 'n enkele, die 't bepaald noodig zon hebben, onvervuld of on getroost weg te zenden: hoe 't moge lijk was wist niemand, maar al had hij 't zelf niet, zoo gaf hij toch. De grootste barmhartigheid die hij betoond had, was wel bij sommigen bekend, doch men sprak er nooit over, omdat hem dit onaangenaam was, maar bewonderde hem er daarom des te meer om. Jaren geleden had hij een vriend, Berwoed, iemand die 'n betrekking in den handel bekleedde en die later zijn hitteraten vijand geworden was door den invloed eener teleurgestelde vrouw, die zich wreken wilde, en die vijandschap van Berwoeds zijde werd niet openbaar en eerlijk getoond, maar was eene in stilte wroetende en in 't verborgen handelende om des te ze kerder te treffen door kwaadspreken het doel mislukte echter, daar Wyck- hens den toeleg ontdekte en de schul digen onbarmhartig ontmaskerde. Die gewezen vriend was namelijk gehuwd met een jong meisje, dat smoorlijk verliefd was op Wykhens en dat trachtte, toen het haar niet gelukte om hem te boeien, tot naijver aan te sporen, door zich met zijD vriend te verloven, waarvan later een hnwelijk uit dépit 't gevolg was, om dat de begeerde man onverschillig bleef; toen echter de knappe Luite nant getronw aan de vriendschap alle onbeschaamde avances der spijtige schoone, mevrouw Berwoed, afwees, toen veranderde die liefde in haat, en gebruikte zij al haren invloed om haren man tot handelingen over te halen die unfair waren en den vroe- geren vriend moesten schaden, zoodat de mannen geslagen vijanden werden. Het gelukte haar des te gemakkelij ker, omdat zij bet gebeurde dat de aanleiding was, omgekeerd aan haar jaloerschen man voorstelde, bet schan delijke van zich afschoof en den vriend als de verleider voorstelde. Na den dood zijner vrouw bleef Berwoed met een kind achter eD ge raakte langzamerhand aan den drank, die de directe oorzaak werd van zijn dood; in een zijner heldere oogen- blik dacht hij aan den vroegeren vriend en, zijn edel karakter kennen de, liet hij, toen hij het einde voelde naderen, hem verzoeken aan zijn ziek bed te komen, en smeekte hem voor zijne kleine Non te willen zorgen, daar het kind zonder middelen ach terbleef en noch familie noch vrienden had. Alles vergetende wat er gebeurd was, nam Wyckhens de voogdij over de kleine Gesina op zich, met het doel het meisje in het weeshuis te Batavia te doen verglegennadat het kind korten tijd bij hem was, besloot hij echter dat niet te doen, boe goed het daar overigens ook was doch liever wat dieper in de slecht gevulde beurs te tasten en haar op de kloosterschool te Bataaia in den kost te doen, omdat het kind in zijn jong- gezellenleven de noodige zorg en het noodige vrouwelijke toezicht miste toen hij dus eenigen tijd later de hoofdstad bij overplaatsing bezocht, bracht bij bet negenjarige meisje naar die school. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1