PREDIKBEURTEN. Gemeenteraad. DE BALKAN-OORLOG. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. bedraagt f4075,76». Het dividend is vastgesteld op 3°/o. De aftiedende bestuursleden Mej. Middelburg en de heer Hooykaas, werden herkozen. De heeren J. G Kam, J. van Vol- lenhovan en W. Wolff werden ge kozen tot het nazien der rekening en verantwoording. Ds. Hogerzeil uit Vlissingen zal voor de leden der anti-revolutionaire propagandaclubGroen van Prinsteren op Donderdag 3 April alhier spreken over iDe komende verkiezingen." Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. De Sociëteit »Vereeniging" is onder nummer 281 aangesloten aan het plaatselijk telefoonnet. De vertegenwoordiging hier ter stede van het Doofstommen-instituut te Groningen is overgegaan van dr. J. H. Moll op pastoor C. Wijker, Zand 15. Voor de acte nuttige hand werken slaagden deze week te Utrecht onze stadgenooten de dames M. J. J Kam, C. A. Reynen, M. A. J. Rijn- ders en M. E. Sinkeldam. Op 1 April zal voor de onder officieren de nieuwe traktementsrege ling worden ingevoerd. Van 1 April tot 1 Juli zal de uitbe taling elke 14 dagen, en daarna tot 1 Januari 1914 elke 3 weken plaats hebben. Na laatstgenoemden datum geschiedt de uitbetaling eenmaal per maand. Het liberale concentratie-program is door het Alg. Nederl. Werklieden verbond aangenomen met 34 stemmen tegen 5 en 8 in blanco. Naar de Donderdag gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 250 paa den en 80 hitten. Jonge paarden golden f 150 tot f310, luxe-paarden f400 tot f800, werkpaaiden f250 tot f400, slacht- paarden 170 lot f140, hitten f70 tot f140. Binnenlandsche kooplieden besteed den booge pi ijzen voor eerste kwali teit. Aanbesteding Brandweerberg plaats. van bet Politiebureau. F Ruitenberg f747 C. J. Kunlz f795 L. J Hemels f796 G. Was- sink f790. E. de Bruijn f897. J. Boshuizen f860. Gegund aan F. Ruitenberg voor f747.— ZONDAG 30 MAART. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/, uur, Ds. P. Heering te 's Graven hage. Collecte Remonstrantsche Broeder schap. Doopsgezinde Kring. Logegibouw Fan Periijmlraal No. 1. Voorm. 10'/, uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/, uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Douner. 's Av. 5'/, uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zmdsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Cbr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Onder voorzitterschap van den Burgemeester vergaderde gisteren avond de Raad der gemeente te 8 uur. Afwezig de heer Van Kalken. Ingekomen waren de navolgende stukken: Ingekomen zijn de navolgende inge komen stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Maart 1912, 3e afd. no. 754/641, houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913 tot wijziging van de Gemeente begrooting, dienst 1913. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Maart 1913, 3e afd. no. 753/703 houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 26 Februari 19l3, no. 92 tot toekenning van gratdicatis aan Secretarie-perso neel. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Maart 1913, 3e afd. no. 9J4/688 houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913, no. 9i strekkende tot verkoop van grond aan 11. E. J. C. Heiligers. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Maart 1913 3e afd. no. 934/686 houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 26 Februari 1913 no. 99. strekkende tot aankoop van grond van de Ervo de Jong. (Voor kennisgeving aangeno men.) Burgemeester en Wethouders pro ces verbaal van de op 26 Maart 1913 gehouden opneming van de kas en de boeken van den Gemeente-Ont vanger. (Voor kennisgeving aangeno men.) Van Mr. va Traa en A. R. Veenstra, dat zij hunne benoeming respectie velijk voorzitter en Secretaris van het Scheidsgerecht aannemen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van D. Schooneveld, opzichter bij de Gemeentewerken eene dankbetui ging voor de hem verleende gratifi catie. (Voor kennisgeving aangeno men.) Vau J Schulte Nordholt Inspecteur van bet Bouw en Woningtoezicht, eene dankbetuiging voor de hem verleende gratificatie. (Voor kennis geving aangenomen.) Van J. Veen te Goes de mededee- ling, dat bij zijne benoeming tot leer- aar in de Gymnastiek aan de H. B. S. aanneemt. (Voor kennisgeving aan genomen.) Van D. Zoetmulder, alhier een adres inzake het rooien van boomen aan de Langen-Beekstraat. (Te behande len bij punt 5. Van B. Annema en J. van Straten bewoners van de Utrechtsche weg een verzoek, om aansluiting aan bet net van de Gasfabriek. (Om advies naar B. en W.) Van de «Vereeniging van concier ges en amanuenses aan inrichtingen voor Hoogeren Middelbaar ondet wijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen worden* een adres, houden de verzoek de iractementen van con cierges en amanuenses aan Gymna sium en H. B. S. te willen herzien (Om advies naar B. en W Van het bestuur van hel Depat le nient Amersfoort van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen een verzoek van subsidie in de kosten van een Fröbelcursus, cursus tot vorming van hulp en hoofd-onderwijzeressen bij het F< öbelonderwijs. (Om advies van B. en W. Van het dagelijkscb Bestuur van den Nederlandsche R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedien den, gevestigd te Amsterdam een verzoek maatregelen te willen nemen, tot bespreking van den Zondags-ar beid. (Om advies naar B. en W.) Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort inlichtingen betref fende ingehouden pensioensbijdragen van den eervol ontslagen leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere-Bur gerschool F. Rauh (zie vorige notu len. Na onderzoek is gebleken, dat B. en W. gelijk hadden. Vooor ken nisgeving aangenomen.) Van het Bestuur der R. K. Bouw- vereeniging St. Bonefacius een ver zoek om voorschot kracbtens 67 der Woningwet. (Om advies naar B en W Na voorlezing waarvan de agenda aan de orde kwam. Aan Mevr. Rupp werd eervol ont slag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. school E. Het verlof van Mej. Beek, onder wijzeres aan de O. L. school A, werd verlengd Het beschikbaar stellen van een medaille voor de te houden huisvlijt- tentoonstelling weid aangenomen. De rekening van de Kamer van Koophandel over 1912 werd goed gekeurd. Bij punt 5 werd het adres van D. Zoetmulder inzake het rooien vau boomen aan de Lange Beekstraat behandeld en het voorstel van B. en W aangenomen. Punt 6. Verbetering Beukenlaantje gaf tot discussie aanleiding. De heer v. Achterbergg kon met het voorstel van B. en W. niet meegaan om f 1000 toe te staan. Z. i. zou de voorgestelde verbetering niet afdoende zijn en zou men daar over een half jaar weer denzelfden toestand hebben. De heer Oosterveen was ook voor een llinke bestrating. De wethouder de heer v. Esveld zeide, dat bij wat wordt voorgesteld, het karakter van hetJBeukenlaantje behouden blijft, 't Is geen hoofdver keersweg. waarom hij gelooft, dat de voorgestelde verharding voldoende zal wezen. De heer v. Achterbergh meent nog, dat het beter is de f 1000 in kas te houden en er wat grint op te gooien. Op een desbetreffende vraag verklaart de wethouder dat hij overtuigd is, dat de verbetering afdoende zal zijn. Nadat nog enkele beeren het woord hierover gevoerd hebben, sluit de voorzitter de discussie en brengt het voorstel van B en W. in stemming. Aangenomen met 11 stemmen. Het vaststellen van den datum, waarop de waterleiding door B. en W. zal worden geopend, wordt aan genomen, evenals de uitbreiding van het buizennet, na een opmerking van den beer van Achterberg. Bij het voorstel tot invoering van automatische lantaarnopstekers, kwam de heer Leinweber op voor de ont slagenen, waarop wetb. van Duinen antwoordde dat twee pas kort in dienst waren. Het voorstel werd aan genomen. Punt 10 adres van den eersten gemeente opzichter gaf tot heel wat gepraat aanleiding. De heer Ruis opende het vuur en was er voor den ambtenaar, die 37 jaar de belangen der Gemeente heeft behartigd f 100 verhooging toe te staan Hij deed derhalve het voorstel de verhooging 1 Januari 1913 te doen ingaan, wat door den heer van Achterberg gesteund weid. De beer Kroes ziet de gevaren van deze handelwijze in en stelt voor een gratificatie van f 100 te verleenen. De voorzitter kon met de beeren niet meegaan, terwijl de heer Kroes zijn voorstel nog sterker handhaaft. De heer Ruis zegt, dat hij 't den voorzitter volstrekt niet kwalijk neemt, <lat hij zijn voorstel heeft bestreden, doch dat de beer v. d. Hoof! veel te bescheiden is een verzoek te doen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemmmg gebiacht en aangenomen met 13 stemmen. Aangenomen woidt zonder discussie het waterpassen van het zoogenaamde Bergkwarlier, als ook hel uitbetalen over gebroken lijdvakken en het doen van verbouwingen aan 't hotel pension Bh khoven. Evenzoo werd besloten tot aankoop van huizen aan de Hellestraat en werd een bedrag ter verbetering van de volkshuisvesting beschikbaar gesteld en bet voorstel tot aankoop van wo ningen in hel belang van de volks huisvesting aangenomen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot aan Volkshuisvesting If, moestietsgewijzigd worden. De heer Van Achteibergh ver klaart met veel genopgen van dit voor stel te hebben kennis genomen, en stelde voor de woningbouw zelf ter hand te nemen en woningen te bouwen van ongeveer f 1.75 per week. De heer Kroes was hier tegen. Hoe is het moge lijk, vroeg hij, goede woningen te bouwen voor f 1 50 per week Hei particulier initiatief wil hij niet tegen werken, vooral ook nu de Gemeente geen risico loopt. De beer Oosterveen voegde hieraan toe, dat in Volkshuisvesting II over wogen is voor minder dan f2 woningen te bouwen. De heer Van der Wal wil een brug over de beek om den Liendertscheweg met de Koningstraat te verbinden. Zijn voorstel zal in. overweging worden genomen. De heer Jorissen vraagt, hoe men zich een arbeiderswoning van fl.25 per week voorstelt en aan welke hygiënische eischen ze zal voldoen. Al de tegenwerpingen werden door den heer Van Achterbergh uitvoerig weer legd met voorbeelden uit Rotterdam en andere Gemeenten. Het voorstel- Van Achterbergh om woningen te bouwen van f 1.50 tot f 1.75 per week wordt verworpen met 15 stemmen. In de Commissie van Bijstand (punt 18) werden gekozen de heeren Ger ritsen, Kroes, Veis Heyn en Van der Wal. die bun benoeming aannamen. Tot onderwijzeres in de Nuttige Handwerken aan school E werd be noemd mejuffrouw Van Kalken met 14 stemmen. Mejufliouw Onnes had 4 stemmen. Aan mejuffrouw Sinnige werd verlof verleend. De heer Jorissen vroeg nu het woord en zeide, dat hij in »Vooruitgang« van 15 Maart onder de correspon dentie uit Amersfoort leest, dat de heer Gerritsen misbruik maakt van zijn positie als raadslid. Mijnbeer de Voorzitter. Ik heb de innerlijke over tuiging, dat hier geen enkel lid is, die aan de juistheid dier beschuldi ging gelooft, dat niemand eenige waarde hecht aan de zicb schuil houdenden lasteraars. Ik vraag bet woord nu een onzer oudste raads leden wordt beschuldigd. We mogen met den beer Gerritsen verschillen in menig opzicht, dit zal ieder eerlijk man moeten toegeven, hij beeft de belangen der gemeente behartigd op een strikt eerlijke wijze. Opdat de geheele burgerij dit wete, verzoek ik mededeeling te doen van het gebeurde. Weihouder Van Esveld heldert alles op. 't Betreft een stukje grond bij de villa van den heer Gerritsen Jr. De onderhandelingen zijn uitgegaan van het Dagelijksch Bestuur. Dit kon het met Gerritsen Jr. niet eens woiden. Er bestond nog een verschil van f 1000. Het Dagelijksch Bestuur be sloot nu Gerritsen Sr te vragen of hij eens wilde komen Hij was beieid- willig en ook overtuigt van hetgioote belang, dat de gemeente heeft hij bel' bezit van dit stukje grond. Hij ver klaarde nu het veiscbil te zullen bij passen. Dit is alles, zegt wethouder Van Esveld, wat de heer Gerritsen er mee heeft uit te staan gehad. De heer Jorissen dankte voor de kot te. bondige en duidelijke verkla ring. De heer Ilagedoorn zeide, er is nog een tweede punt van belang, nl. dat ambtenaren der gemeente Amersfoort in 't bestuur zitten en dat er staat: oWij Viijzinnig Democraten hebben een onderzoek ingesteld.Hetzoutne zeer aangpnaam zijn, zegt spieker, als die ambtenaren ter verantwoording werden geroepen om hun standpunt tegenover de gemeente nauwer te bepalen. De heer Vels-Heyn bracht den heei Jorissen dank voor zijn interpellatie, 't Is voor den Raad en de raadsleden een ernstige beschuldiging. De op lossing, die de Wetb. heeft gegeven rechtvaardigt den persoon Gerritsen. Hij hoopt, dat deze gebeurtenis aanleiding moge zijn tot wat meer waardeering van B. en W. en van de Raadsleden. De voorzitter antwoordde den heer Hagedoorn, dat dit punt reeds door B. en W. is ovei wogen, doch dat den uitslag van de aanklacht wordt afgewacht. De heer v. Achteibergh vroeg nog eenige inlichtingen over gemeente- werkzaamheden betrekking hebbende op den heer Wilson Weth. v. Duinen gaf hem de gewenschte opheldering door te verklaren, dat verschillende patroons hier ter stede waren aan gezocht om fitters te leveren doch dat zij ze niet konden missen, door dat ze overladen waren met werk voor de binnenleiding, 't Is een tijde lijke zaak. Als de drukte achter den rug is, gaat het weer zijn gewonen gang. Hierna sloot de voorzitter de open bare vergadering, die nu in geheime zitting overging. De val van Adrianopel. De eerste telling van den buit, dien de Bulgaien bij de vermeestering van Adrianopel hehben gemaakt, gaf tot resultaat: 51 000 gevangen soldaten, 1220 officieren, onder wie 64 Duit- schers, 18 Roemenen en 6 Belgen, 600 kanonnen en 54.000 geweren. Sjukri Pasja heeft eerst gepoogd zich over te geven aan den comman dant der Snrvi-che uoepen, Sn pano- witsj. Deze, die onder bevel stond van generaal Iwanof, weigetde echter met hem te onderhandelen over de overgave. Sjukri Pasja en zijn staf werd'-n gisteravond in het bevlagde en in 'eeststernmirig verkeerende Sofia ver wacht. Onder de bevolking van Adrianopel worden van Bulgaarsche zijde voor 50 000 gulden meel en voor 10.000 gulden zout, suiker en andere levens middelen uitgedeeld. De Serviërs bij Adrianopel. Uit verschillende berichten blijkt, dat de Serviërs bjj de verovering van Adrianopel zware verliezen hebben ge leden. De Servische Timok-divisie bezette de forten in den rioordweste- lijken sector van de vesting, waarvan de bezetting zich aan hen overgaf, en de Donau-divisie rukte met haar voor hoede tot aan de brug bij Karagatsj op, waar zich de Turksche troepen eveneens aan de Serviërs overgaven. Het dertiende Servische regiment moet, evenals het achttiende Bulgaarsche, bijna geheel vernietigd zijn, de 20ste en 9o Servische regimenten leden zware verliezen. - Er zijn Roode Kruis-colonnes naar Adrianopel gezonden. De gewonde Serviërs worden naar Belgrado over gebracht, waar alle reservehospitalen in orde worden gebracht om de dui zenden verwonden op te nemen. Een roerend oogenblik. Toen kort voor zonsondergang de Bulgaarsche hoornblazers der troepen in het Maritza-dal 't signaal gaven, om het vuur te staken en de capitu latie van Sjukri Pasje bekend maak ten, vond op de puinboopen van Adrianopel een schouwspel plaats, dat aan den intocht van de kruisvaarders in Jeruzalem herinnerde. Op den bloed gedrenkten bodem der stad liet generaal Iwanof tusschen de nog brandonde huizen eon dankdienst celebreeren. De soldaten, die naast de nog ronkende kanonnen stonden, vielen op de knieën, terwijl de prie sters voor de twee opgerichte veld- aliaren den heiligen dienst begonnen. De priesters herinnerden er de sol daten aan, dat d« dag, waarop Adri anopel viel, gewijd is aan N cepbo- ras 81XL1S1E. Is het een nierziekte? Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oog«n, in de enkels of polsen hebt indien g\j voortdurende aandrang tot urine- loozing, bezinksel in het water, branderige p\jn bij de loozing hebt; indien uw slaap ver stoord is en gij iederen morgen vermoeid opstaat; indien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen i ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan z\jn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar ge wichtig werk het filtreeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gy haar gezond houdt, houden z\j u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, in dien zij ziek zijn. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na 1 ontv. v. postwissel a L f 1-^5 voor één, of f 10.— voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpgn Nieren Pillen, mïjijjMflErcfópk weigert elke doos, die n*et voorzien is van nevenstaand handels- Men meldt uil Frankfort, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pi ins der Nederlanden dezer dagen per auto een bezoek hebben gebracht bij den vorst en de vorstin Von Er- bacb op het slot Koenig. Zooals men weet is de vorstin Von Erbach de jongste zuster van H. M. de Koningin- Moeder. Dezer dagen werd een bericht in de dagbladen verspreid, als zou aan het Depaitement van Landbouw een regeling inzake het onderzoek van alco- holviije dranken in voorbereiding zijn en met 1 April in wei king treden. Reeds sprak men van een Rijkscon- tróle Naar het Centraal Bureau van den Volksbond te Utrecht vernam, is het be'icht in dien vorm niet juist. Er is dour een bond van limonadt fabrikan ten besloten tot hei instellen van een eigen contróle-dienst en daarvoor is wat het ondei zoek der dianken betreft, do steun dei Regeering toegezegd. 0» Nederl. Bond voor Zieken verpleging telde 1 Januari J.l 3267 leden, waarvan 2208 zuster, 46 broe der, 380 geneesheer en 22 hoogleeraar waren. Er waren 20 aangesloten exa men-commissies, 68 aangesloten zie kenhuizen, 4aangsloten kinderzieken huizen, 27 aangesloten speciale klinie ken, 5 aangesloten inrichtingen voor opleiding tot kraamvrouwverpleegster en 3 aangesloten inrichtingen voorop- leding tot krankzinnigenverplegenden. Valsche reis pas! Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad mr. Ort nam conclusie in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2