NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. DE BALKAN-OORLOG. FEUILLETON. No. 26. Woensdag 2 April 1913. 42e jaargang BUITENLAND. Boontje M om zijn loontje 4) mersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. m Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langcstraat 17. Telephoonn. 69. 19VER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De ramp in Amerika. Uit de belichten der ontzettende gevolgen van den cycloon in de Ver een. Staten, kari met tamelijk veel zekerheid worden opgemaakt, dat bet hiér niet een, maar een snelle opvol ging van verscheidene tornado's be treft. In zekere Staten van Noord- Amerika ten Oosten van het rotsge bergte, treden zij dikwijls met zoo groote vernielende kracht op, als men op geen ander gedeelte der aarde aantreft. Deze wervelstormen ont staan op zekeren afstand boven de aarde on richten zich trechtervormig naar den aardbodem. Zij hebben ge woonlijk een doorsnede van eenige honderden meters en woeden meestal met een snelheid van 40 kilometer per uur. Niets kan aan het geweld van zoo'n wervelstorm weerstaan. In het middengedeelte van den trechter heerscht een zeer lage atmosferische druk. Gesloten vaten barsten, fles— scben springen uit elkaar en dikwijls ziet men muren van gebouwen naar verschillende zijden uit elkaar vallen. De uitwerking is niet zelden gelijk aan een ontploffing. De zwaarste voor werpen worden in de lucht opgeno men, ver weggevoerd en dan neer- gesmakt en or zijn voorbeelden dat heele blokhuizen met bewoners en al in de hoogte werden geheven, (let gebeurt dikwijls, dat verschillende tor nado's op één dag voorkomen, en zich in gelijke richting met een onder linge tusschenruimte van eenige mij len voortbewegen. Den 9 Februari 1884 kwamen op één dag niet minder dan 60 torna do's voor, die in Staten Illinois, Ken tucky, Tennessee, Virginia en Missis sippi zich deden gevoelen. Zij veroor zaakten den dood van 800 menscben, terwijl 2500 gewond werden, boven dien kwamen ook nog 10.000 paar den om. Bij een tornado, die in April 1899 in den staat Missouii optrad, hebben ooggetuigen waargenomen, dat huizen, wagens en menschen tot een hoogte van 100 tot 130 meter werden opgenomen en een eind ver der neerge-makt. Een huis werd 30 meter in de hoogte geslingerd, waar het in duizenden stukken uiteensprong terwijl de stukken nog een eind in verschillende richtingen werden mede- gesleurd. Een paard werd opgenomen en diie kilometer verder weer opzijn pooten neergezet, zonder eenig letsel te bekomen. Groote hoornen werden met de wortels en groote stukken aaide uitgerukt en de bodem zag er uit als een dynamietootploffing. Tornado's ontstaan meesal aan de znid-oostzijde van een groote barome- ti ische depressie, waar de gebieden van koude en warme winden zeer dicht bij elkaar liggen. De meeste tor nado's komen in April en Mei voor, het minst in Januari. In Europa slechts bij groote uitzonder ing in den zomer. Wat deri tijd betreft, meestal ontstaat een wervelstorm tusschen drie en vier uur namiddags en bijna nooit na zes uur 's avonds. Uit de statistieken blijkt, dat men in Amerika jaarlijks op drie tornado's rekenen kan. In streken waar dit ODt- zettend natuurverschijnsel hoofdzake lijk voorkomt heeft men zoogenaamde tornado-kelders aangelegd, groote on- deraardsche ruimten, waanri de men scben bij het naderen van een derge- lijken wervelstorm vluchten. De ClevelandCincinnatiChicago de St. Louis, de Chesapeak en Obio- spoorwegmaatscbappüen, benevens die van Pittsburg CincinnatiChicago hebben den dienst gestaakt. De Zui derspoorweg van Lakesehore en Michi gan is de eenigste lijn, die geeo ern stige schade geleden heeft. Volgens matige schattingen bedraagt bet ver lies der spoorwegmaatschappijen in de door overstrooming geteisterde distric ten meer dan 15 millioen dollars. Het 4000 inwoners tellende plaatsje Miarnisbury bij Dayton is door de Missouii medegesleurd. In de dalen der Mississippi, Ohio en Wabash en in die van hun zijrivieren, dreigen besmettelijke ziekten uit te breken. Door de str aten van Peru (Indiana) stroomt het water zes meter diep. Talrijke vrouwen- en kinderlijken drij ven voorbij. Bij het doorbreken van den dijk der Wabashrivier zijn hon derden menschen verdronken. Van een kerktoren slak slechts de spits boven het water uit. 0>eral brachten de vrouwen, haar kinderen omarmend, den nacht op de daken door. De koude doet den nood nog liooger stijgen. Te Indianapolis is het water weer gestegen de def tige woonwijk is daar overstroomd. De gouverneur Cox van Ohio heeft het ministerie van oorlog oai 50.000 tenten verzocht, alsmede om levens middelen, artsen en ziekenoppassers, een verlangen, waaraan onmiddellijk werd voldaan. Van alle kanten wor den hulpexpedities georganiseerd. De wetgevende lichamen van verscheide ne siaten hebben reeds geldmiddelen toegestaan. Uit alle staten wordt bericht, dat de regen nog steeds bij stroomen neergudst. In geen 20 jaar is een overstrooming van dergelijken omvang voorgekomen. Volgens de laatste be richten daalt het water in de staten Ohio en Indiana, daarentegen is te Louisville in Kentucky bet water 3'/j M. gestegen. De brand in de stad Dayion woedt nog altijd voort. De burgemeester is van plan de door brand bedreigde gebouwen met dynamiet te laten springen om op deze manier uitbrei ding van bet vuur te voorkomen, dat telkens opnieuw oplaait. Het water zakt weliswaar, maar het zal toch nog wel eenige dagen duren, voor men den noodlijdenden te hulp kan komen. Ook te Columbus moet de toestand allerverschikkelijkst zijn. Naar bet heet, zijn daar 30.000 menschen opgesloten in de bovenverdiepingen hunner bui zen, hebben 10.000 personen daar hun onderdak verloren en zijn 150 men schen om bet leven gekomen. Volgens een gerucht zijn te Indiana polis duizeride buizen de Witte rivier ingedreven en zijn 10.000 menschen dakloos. President Wilson is van plan naar Ohio te gaan. als zijn aanwezigheid daar van eenig nut kan zijn. Hij zal echter eerst bet rapport van den mi- nisier van oorlog afwachten, die gister middag zich naar het gebied van de overstroomirig heeft begeven, om daar persoonlijk do leiding van den reddings- aibeid op zich te nemen. Het bemiddelend optreden der Mogendheden. Eindelijk heeft markgraaf Pallavicini, Oostenrijks gezant in Constantinopel als deken van de gezanten aldaar en in tegenwoordigheid van zijn collega's, gisteren de collectieve nota der Mogend heden aan de Turksche regeering ter hand gesteld. De nota blijkt eenigszins anders te luiden dan oorspronkelijk was vastgesteld. Zooals we indertijd hebben medegedeeld, luidden de vre desvoorstellen der Mogendheden als volgt: Een grenslijn MidiaEnos, met afstand van alles, wat ten Westen van dit gebied ligt, met uitzondering van Albanië, aan de bondgeriootende be slissing over het lot van Kreta en de andere eilanden wordt aan de Mogend heden overgelaten; Tuikije betaalt geen oorlogsschatting. Vermoedelijk op aandringen van Rusland en Frankrijk en onder den invloed van de vermeestering van Adrianopel zijn die voorstellen intus- schen, bljjkens de gisteren aangeboden nota, zoodanig gewijzigd dat wel als grenslijn zal aangenomen worden de lijn EnosMidia, doch nu in tamelijk rechte richting, zonder dus, als eerst was voorgesteld, rekening te houden met den loop der rivieren Maritza en Ergene. De nota houdt zich aan de regeling van bet lot der eilanden door de Mogendheden, aan verwerping van het denkbeeld eenei oorlogsschatting door Turkije, spreekt verder over het overnemen van een evenredig deel der Turksche Staatsschuld door de bond geriooten en verlangt staking der vij andelijkheden, zoodra de grondslagen van den vrede, in de nota opgesomd, zullen zijn aanvaard. Men vermoedde, dat de Porie reeds gisteravond do voorstellen der mo gendheden zou aanvaarden en men rekende op een spoedig sluiten van den vrede, tenminste voor wat Bul garije, Servië en Griekenland betreft. Dat Rusland niet langer bezwaar maakte tegen het uitsluiten van de betaling eener oorlogsschatting door Turkije, zal wel te danken zijn aan Fiankrijks invloed. De gezantenconferentie te Londen werd gisteren weer bijgewoond door den Russischen gezant, die bij de vorige zitting swegens ongesteldheid» afwezig was. De conferentie is tot Woensdag verdaagd. Men denkt, dat dan het antwoord der bondgenooten zoowel als van Turkije op het be middelingsvoorstel der mogendheden zal zijn binnengekomen. Een vlootbctooging tegen Montenegro. Zooals we hierboven zeidon, rekent men al op een spoedig sluiten van den vrede, doch niet wat Montenegro betreft. Dit de minste der oorlog voerende partijen is brutaler dan ooit, hoewel het heel, dat alle mogend heden het thans eens zijn, dat koning Nikita door een vloolbetooging voor zijn kust tot rede moet worden ge bracht. De geruchten aangaande do mogendheden die aan deze vlootbe - tooging zullen deelnemen, loopen zeer uiteen, wat het beste bewijst, dat bet met die eendracht onder de mogend heden zoo mooi er niet bijstaat als men wel wil doen gelooven. Zoo be weert de »Köln. Zeitung", dat van het Drievoudig Verbond Oostenrijk- Hongarije en Italië, van de Drie- door A. S. II. BOOMS. De kleine Non, boe jong ook nog, besefte tocb reeds, door redeneeringen van anderen, welke edele taak baar beschermer op zich genomen had en zij had zich daarom aan bem gehecht met alle vereering en liefde die een on schuldig kinderhart gevoelen kan, dat vol dankbaarheid voor zooveel goedheid is zoodat het afscheid bitter hard voor het arme kind was, dat nu onder vreem den moest verblijven en zijne vriende lijke, liefderijke omgang zou missen, maar zij onderwierp zich, hoewel snik kend, gewillig aan de harde noodza kelijkheid, omdat bij het noodig vond, en omdat zij gevoelde dat hij ook uit de verte over baar zou blijven waken met liefde en toewijding. Wel lenigde de tijd hare kinder- smart, doch de genegenheid had zoo diep wortel geschoten, dat er geen dag voorbijging zonder dat zij alleen of in gesprekken haren weldoener her dacht, die haar steeds met goedheden en geschenken overlaadde, alsof zij zijn eigen kind was, want bij had bet jonge meisje bepaald lief gekregen door bare lieftalligheid, hare hulpeloosheid en hare gehecht heid, die zij zoo onbewimpeld toonde als zij bem met haar lief gezichtje en hare groote gazelle-oogen teeder aan zag, en bem met haar vleiend helder stemmetje zacht kinderlijk haar «lieve pat'j enoemde. Zelf zag hij tegen meer ernstige scheiding op, waartoe hij in 't belang der kleine besloten had, en wel om de nu elfjarige Non naar Europa te zenden en de verdere zorg voor hare opvoeding en onderwijs toe te vertrou wen aan zijne twee jaar oudere zuster, die door het geven van teekenle9sen in haar onderhoud voorzag, zoodat ook aan deze zuster het hooge kostgeld dat hij betalen wilde ten goede zou komen en het kind zou profiteeren van den omgang met Hollandsche vrien dinnetjes, die hare opvoeding als 't ware van zelf zouden volmaken. Reeds dagen te voren was de klei ne Non ontroostbaar over die schei ding, en zij was niet gelukkiger dan wanneer zij bij haar «lieve pa'tjea kon zijn en tegen zijn knie of zijn schou der geleund stil hare tranen kon laten vloeien, hem nu en dan met hare groo te zachte oogen door hare tranen glim lachend aanziende en hem dan innig toefluisterde: «O pa'tjel... pa'tje... laat me hier blijvenen de groote sterke man, verteederd door zooveel dankbare kinderliefde, voelde zijn hart breken bij dat diep gevoelde verdriet dat uit die woorden sprak, zoodat hij al zijn wilskracht noodig had om in haar belang, getrouw te blijven aan zijne beslissing en de scheiding, hoe hard die ook bleek, vast door te zet ten. Het laatste afscheid aan boord was 'n moeilijk oogenblik Snikkend hing 't kind aan zijn hals en klemde zich met alle macht aan hem vast, hem op droeven toon smeekende en biddende haar niet te verlaten, behoefte gevoelende aan zijne krachtige bescher ming. Hij liefkoosde haar terwijl zij snikkend op zijn knie zat en tegen zijne borst leunde, het lieve bedroef de schepseltje 'n hartelijk bemoedigend troostwoord toespekende. Tante Louise zal zoo lief voor mijn kleine Non zijn'...en ik blijf al tijd je «lief«, kindje IZal je ook mijn lief meisje blijven?... Snikkend beloofde het kind wat haar met gevoelvolle stem zoo teeder onder 'n warme kus gevraagd werd. Je pa'te zal altijd veel aan zijn kindje denken en veel van haar hon den 1 .Vadertje zal goed voor je zor gen hoor en als hij dan zelf in Hol land komt, dan ...Mag Non 'thuishouden doen en trouwt met pa'tje?... en krijg ik dan ook 'n mooie pop dan is pa 'tje al opa!viel de kleine hem met schitterende oogen en teedere liefko zing in de rede. Droef glimlachend om dat naïve kin derlijke idee beloofde hij haar dat en dat in hare oogen heerlijke vooruit zicht troostte haar zoo, dat het laat ste afscheid, hoe bedroefd zij ook was, toch verhelderd werd door een straal van hoop, die daardoor in haar opge wekt werd. En de ruim veertigjarige man, de vroolijke, onbezorgde soldaat, de man die sceptisch met de liefde spotte, haastte zich weg om de trdnen te ver- hergen die zijne oogen verduisterden, want wat nooit een vrouw had kun nen te weeg brengen deed 'n elfjarig meisje in hare lief-kinderlijke eeuvoud en hartelijke, dankbare genegenheid; ...zij trof zijn hart en een zalig, be schermend, vaderlijk gevoel drong daar binnen; het deed hem 'n oogenblik ver langen naar ,n eigen gezin,maav ook slechts 'n oogenblik, want juist ontproette hij een kennis, wiens eigen gezin 'n doorloopende plaag was en eene toekomstige ruïne. De kleine vleister kreeg echter reeds haar pop toen de boot te Padang aan kwam, want de zorgzame pseudo-vader had telegrafisch order gegeven zijn lie velingetje daarmeê te verrassen. Naarmate de lieve Non Berwoed in jaren toenam, bleek uit hare brieven dat den aard barer genegenheid ver anderde en niet meer zoo hartstoch telijk was, of ten minste minder harts tochtelijk scheen, doordat zij hare ge voelsuitingen meer meester werd en als een schuchter jong meisje zich trachtte te bedwingen het gevoel scheen me v veranderd in oprechte dankbaarheid voor den man die alles voor haar was,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1