BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. voudige Entente Frankrijk en Engeland er aan zullen deelnemen. Maar dat Italië aan de vlootbetooging zal deel nemen, is toch vi ij wel buitengesloten, waar ten eerste de vloot voor een goed deel op weg is naar Tripolitanië en ten tweede de koning 'vari Monte negro de schoonvader is van koning Victor Emanuel. Wat Frankrijk be treft, 't officieuse Havas-agentschap ontkent, dat Frankrijk er deel aan zal nemen, terwijl dit van Engeland verondersteld wordt. Met de laatste onderstelling is weer in strijd bet feit, dat een Engelsch eskader van Korfoe naar het Noorden getrokken is. Hoe het zij, in hoofdzaak zal het toch wel, mocht hetzoover komen, een Oostenrijksche betooging worden. Dat de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot gereed is voor den oorlog, blijkt uit een officieel bericht over een vlootinspeclie door den aartsher tog-troonopvolger Fians Ferdinand. In dit bericht wordt gezegd, dat alle slagschepen volkomen voor den strijd zijn toegerust. Gistermorgen halfdrie heeft bet Oostenrijksch eskader, dat in Pola lag, bevel gekregen om uit te zeilen. Gisteravond lag het nog slechts op 20 kilomeier van de Montenegrijnsche haven Antivari verwijderd. Het eskader bestaat uit de slag schepen Aartshertog Fransch Ferdi nand, Zrinyi en Radetsky, den ge- pantserden kruiser St. Georg, den kruiser Admiraal Spaun, een aantal toipedobooten en torpedovernielers. Het 23ste landweerregiment, in fanterie, in Zara, werd om halfzes gisteravond op een Lloyd-stoomschip ingescheept en vertrok in Zuidelijke richting. Naar verluidt, zou het in Metkowitsj ontscheept worden. Weer een nieuwe politieke partij 1 Er is weer een nieuwe Christelijk- politieke partij op komst, die zich tooit met den ouden naam »Vrij Ariti- Revolutionnaire Pailij» en als zooda nig een program rondzendt van 28 artikelen, naar de Ned. 't uitdrukt.' even onbeholpen van stijl als van ge- dachtengang. Het voornaamste er van is, dat deze partij bestrijdt: »de antirev. en Chr. historische partijen, die een succes- politiek voeren uit begeerte om de macht in handen te hebben», is voorts: Dtegen samenwerking met de Room- sche partija, bestrijdt »de Vrijzinni gen omdat zij de rede op den troon plaatsen», alsook allen idie den klas senstrijd prediken als blinde werk tuigen van Satan». Zij is voor Evenredige Vertegen woordiging, voor Algemeen Kiesrecht, tegen neen Tariefwetherziening waar door de arbeidende stand gedrukt wordt». Merkwaardig is ook dit: »Zij is tegen elke verzekering, hetzij Staats of particuliere, omdat elke verzeke ring in lijnrechte tegenspraak met Gods Woord en een verloochening van Zijn Voorzienigheid is, doch noemt voorziening in de behoeften van de ouden van dagen en der armena, een »dure roeping voor de bezittende klasse Eindelijk: »zij is tegen een Staats school die ontaard is in een zoogen. neutrale, zij is tegen bijzondere scho len, als zijnde sectescholen, en is ge roepen bij de Overheid aan te drin- zoowel vader als moeder, maar naar Wyckhens meende te zien ontbrak de oorspronkelijk spontane warmte van eertijds; hij bleef echter dezelfde, ver vulde met liefde al hare wenschen, j-i voorkwam die dikwijls, radende wat zij 't liefste had, en toonde dat hem nooit iets te groot, te veel of te moei lijk voor haar was, om haar jeudig hartje, zoolang dat in zijne macht was, gelukkig te maken; hij wilde haar in latere jaren met voldoening laten te- terugzien op de heerlijke, onbezorgde kindertijd die hij haar geschapen had, en die zij geheel alleen aan« haarpa'tje,» of irhaar vadertje», zooals zij hem nu noemde in hare brieven, te danken zou hebben. «Dank begeer ik nu niet en nooit,» schreef hij haar altijd als zij zijne goed heid roemde, .alleen liefde en vertrou wen!... Geen woorden, maar daden, kindje!...» Die smartelijke echeiding was nu ruim zeven jaar geleden en het kleine verlaten kind was opgegroeid tot eene bijna negentienjarige jonge dame, die weldra haar examen zou doen voor onderwijzeres, waarvan de.hardnekkig celibatair-gezinde voogd veel Ter waeht- gen, dat de Bijbel de plaats op de school weer inneemt van voorheen, omdat Gods Woord zegt: De vree- ze des Heeren is het beginsel der wijsheid en de Overheid als Gods die naresse hierin haar roeping heeft te veivullen«. Notarissen en zaakwaarnemers 1 Door den ring van notarissen in bet arrondissement Heerenveen werd een rondschrijven gericht aan alle notarissen in Nederland, waarbij wordt gewezen op het groote nadeel, dat aan de notarissen wordt toegebracht, door de zaakwaarnemerij; vooral door bet publiek veilen van onroerende goede ren door deurwaarders en andere niet bevoegde personen en het meer en meer voorkomend overdragen van vas te goederen bij onderhandsche acten. In afwachting van een wettelijke regeling, waarbij aan dat euvel paal en perk zal worden gesteld, meenen genoemde notarissen, dat reeds veel zal zijn bereikt, wanneer alle Neder- landsche collega's zich verbinden om zelf geen oriderhandscbe acte voor overdiacht van vast goed meer op te maken, geen geld van particulieren meer op hypotheek te verstrekken, wanneer de eigendomstitels van de te verhypothecaire goederen onder handsche acten zijn en ten slotte van de hypotheekbanken en credietinstel- lingen de vei klaring kan verkregen worden, dat ook van die zijde een gelijke gedragslijn zal worden gevolgd. Reeds vele notarissen zouden hier mede instemming hebben betuigd. Op de algemeene vergadering van de Broederschap van Notarissen, dezen zomer te houden, komt dit punt ook in behandeling. Nederland en den Balkan. In verband met de berichten over een plan, om, in het belang van handel en industrie, doch ook met doel meer bekendheid te geven aan land en volk in den Balkan, in het bijzonder van Servië, daarheen een studiereis te doen kan thans bet volgende gemeld worden Binnenkort vertrekken daarheen een Amsterdamsch journalist (de heer Gos. De Voogt) en een Amsterdamsch koop man en oud-industrieel (de heer Jos. Polak Jzn.), teneinde ter plaatse de noodige gegevens te verzamelen, die moeten dienen voor de samen stelling van een boek, geschreven in populairen vorm en bevattende zoo veel mogelijk officieele en andere gegevens. Dit plan, reeds lang en nauwgezet voorbereid, had diiect veel belang stelling. Thans zijn de Ministeries van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Buitenlaudsche Zaken bereid bevonden langs diplomatieken weg moreelen steun te veriaenen, terwijl, dank zij de bemoeiingen van den consul-generaal van Servië, den heer M. Merens, ook de Servische regee ring, beide heeren met alie mogelijke faciliteiten en inlichtingen wil ten dienste staan. De reis zal zich uitstrekken tot de voornaamste handelscentra, markten en mijn-districten. Voor eventueel gewenschte nadere inlichtingen wende men zich schrif telijk aan het adres: nStudiereis Bal kan». Plantage Middenlaan 10, Am sterdam. te, want eenmaal zou zij zelf haar brood moeten veridenen, al bleef hij haar ook steunen. Hij wilde dat zij in nut tigen arbeid en toewijding aan het onderwijs der jeugd de noodige aflei ding en bezigheid vinden moest, die haar zouden behoeden voor sentimen- teele verliefdheid op de eerste de bei- te verlokkend mooi pratende blanc-bec, die volstrekt niet beseft wat liefde is, nog niet voor zich zelf kan zorgen en in het meisj e alleen het vrouwelijk wezen zoekt. Wee de arme die zich door dezul ken laat bekoren, want met dergelijk soort gaat 't meisje 'n treurige, sloven de, ziel-doodende toekomst te gemoet, als zij niet diep ongelukkig wordt. De overste was gewoonlijk niet, wat men noemt, »zwaar op de hand,» maar als hij over dat onderwerp begon, was hij, met het oog op zijn aangenomen kind, nooit uitgepraat en kon hij zich onnoodig opwinden om de toehoorders te overtuigen en zijne minachting te kennen te geven over zulke dolzinnige verbindtenissen zonder eenige gezonde bazis, die in -den regel de vrouw tot de lijdende partij maken, want hoe menige vrouw blijft broodeloos achter met onverzorgde, hulpelooze kinde- De Volkszangschool van Toon kunst geeft 10 April a.s.'eene open bare uitvoering. De Christelijke Nationale Werk mansbond heeft besloten toe te treden tot de Christelijke Besturenbond. Bij Koninklijk Besluit van 26 Maart is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden Eeremedaille in Zilver toegekend aan A. van Huyzen, werkzaam bij de firma Blankenberg Zoon. Naar wij vernemen zal de heer J. van der Horst in den loop van dit jaar eervol ontslag vragen als Hoofd der Openbare School in de Beekstraat. Het deze week verschijnend Nu. van onze Premie »Pak me Mee» bevat als voorplaat »de oude kerk te Delft* waarvan de sterk vooroverhellende toren op verschillende plaatsen scheuren gaat vertoonen, en wel zoodanig dat de bewoners van de naburige buizen, een onheil vreezende, hunne woningen hebben ontruimd, en men noodig heeft gevonden het terrein af te zetten. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de 2e helft Maart 1913. Brieven Binnenland. Mej. Van Eyken, Amsterdam. A. v. d. Vlasakker, Beverwijk. Briefkaarten Binnenland. Van Alles, Alfen. P. v. Diest, Amsterdam. F. Kricher, id. G. E. Bierens de Haan, Haag. G. Gerritse, Rotterdam. J. Wagen veld, Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt legen bewijs van ontvangst. Bij Koninkl. Besl. van 28 Maart zijn met ingang van 1 April benoemd bij het 12e regiment te Groningen, tot commandant van bet korps, de luit. kolonel E. G. Staal van het 5e reg. Inf. bij de lilde Brigade te Bergen op Zoom, tot majoor de kapitein A. Hogervorst, adjudant van het 5e reg. Inf. bij de Ve Brigade, alhier, tot com mandant, de kolonel J. H. Huisken, commandant van het 5e reg. Inf. tot majoor, de kapitein W. F. de Reede van den staf van het wapen, adju dant van den commandant der stel ling van Amsterdam; bij bet 5e reg. alhier tot comman dant van bel korps, de luit. kol. D W. de Jager, tot majoor, de kapitein K. G. Ubbens van den staf der Inf., werkzaam bij hei departement van oorlog en J H Bo«ye van het wapen, werkzaam bij deNormaal Schietschool tot kapitein de eerste luitenants F. E. Knoote, adjudant bij het reg. Gre nadiers en Jagers; J. A. Pet en A. M. Mol. beiden van het 5e reg. Inf.. eerstgenoemde gedetacheerd bij het Dep van Oorlog. bij het 16e reg. allneitot com mandanl vari het koips, de luit.-kol. H. J. Indeweij van hel 5e reg. Inf.; bij het 17e r-g. te Breda, lol majoor de kapitein D Overdiep van het 5e reg. inf.; bij de IXde Bi igade te Leeuwarden, tot majoor de kapitein J. L. van der Moer tan het 5e reg. Int. ren! »Dat trouwt maar en krijgt maar kinderen alsof eten en kleeren niets kosten, en als dan de honger de deur inkomt vliegt de man met de liefde 't venster uit!... Heb ik gelijk of nietzoo besloot hij dan gewoon lijk dergelyke uitvallen, er dan nog lachende bijvoegende, »en 't is dus ook al om geen slecht voorbeeld te ge ven dat ik zelf ongetrouwd blijf!...» En bij zichzelve voegde hij er bjj, »als ik zelf kinderen had gehad om te ver zorgen dan was er misschien van de arme Non niets terecht gekomen,... terwijl zij nu gelukkig kan worden en anderen gelukkig maken.» (Wordi ttrvolgi.) bij het 21e reg te Den Helder, tot majoor de kapitein T. Dijkstra, van het 5e reg. Inf.; bij het le reg. Veld-art tot majoor de kapitein A. C. M. Ridder Alewijn van het korps. Nieuwe regimenfsvaandels Naar aanleiding van het voorne men van II. M. de Koningin, om aan de nieuw op te richten 12 regimen ten infanterie vaandels uit te reiken, heefi de Minister van Oorlog een com missie benoemd om na te gaan welke opschriften op deze vaandels moeten worden geplaatst. Het Bestuur der Afd. »Eendracht» v. d. Bond arte Post» voor Amers foort en Omstreken vet zoekt ons mede te deelen, dat een nieuw vaan del is aangekocht van de gelden, bijeen gebracht, door den vei koop van ansichtkaarten, voorstellende, de leden der afdeeling, en tentoongesteld zal worden van 7 tot 12 April e. k. in het sigarenmagazijn van den beer Ten Hove aan de Varkensmarkt. Brengt tevens haitelijk dank aan allen, die dit denkbeeld financieel heb ben gesteund. Een vreeselijke strijd met leeuwen. De Engelsche jager Crawley was, gewapend met een geweet en een browning pistool, op de leeuwenjacht in Britsch Oost-Afrika Hij weid hierbij door een inboorling vergezeld. Spoedig zag hij op een afstand van ongeveer 125 meter een grooten leeuw; hij vuurde en doodde het dier. Toen hij zijn buit naderde sprongen er eens klaps vijf andere leeuwen te voorschijn, die waarschijnlijk hadden liggen slapen. Crawley schoot nogmaals en doodde een tweeden leeuw. Hierdoor aange moedigd probeerde de jager nog een derden koning der dieren te vellen. Hij legde dus nogmaals aan, terwijl de nog overgebleven leeuwen uiteen vluchtten, en verwondde een hunner. Het dier dat door pijn en woede wild geworden was, sprong met een woest gebrul in de richting vanwaar het schot kwam, meerdereschoten brachten hem Dieuwe wonden toe en met een zeker schot uit zijn browning legde de jager den leeuw neer. De doode dieren werden nu bijeenverzameld en daarbij ontdekte de jager een bloed spoor, dat hem deed veronderstellen, dat er nog een vierde leeuw gewond was. Weldra zag bij dezen in een boschje. Het getergde dier sprong, toen Crawley een schot, dat echter geen doel trof, loste, op hem aan, sloeg zijn klauwen in het vleesch van den man De jager probeerde hem de kolf van zijn geweer in den muil te steken, maar kon niet verhinderen, dat de leeuw hem vijf beten toebracht. Hij zag zijn einde naderen, maar plotseling verlamde de kracht van den leeuw, tengevolge van de hem toegebrachte wonden. Het dier liet zijn prooi los. Crawley, wiens wonden niet zeer ernstig waren, herstelde zich spoedig. De geschoten dieren waren pracht exemplaren, maar zeer mager, daar zij waarschijnlijk den laaten tijd weinig buit gemaakt hadden. De eerste film. Ongeveer 17 jaar geleden werd op een morgen de aandacht getrokken door de politie in Hatton-Garden, in Londen, door luide jubelkreten. Het leven kwam uit een huis, dat bewoond werd door een electro tecbnish inge- nieui en een fabrikant van wetenschap pelijke instrumenten, Robert Paul ge- heelen. De agenten vonden dezen om ringd door de aanwezige werklieden. Na maanden van geduldigen aibeid was 't hun gelukt op een scherm bet eerste beweeglijke beeld op te vangen. De film was tien voet lang. Het vol gende jaar toonde Robert Paul zijn bewegende schilderijen voor het eerst in het publiek. Wie vau hen die Ro bert Paul gelukwenschten, zou voor zien hebben, dat nog eens een tijd zou komen waarin films van verschei lene mijlen lang vertoond zouden worden en dat sommine regeenngen de cine ma nog eens zouden gebruiken, om wilde volken te beschaven? Dat noemt men pech hebben! 't Gebeurde dezer dagen, dat een zoon van een bewoner der Smede- stiaat, te Haarlem, in de loterij ging vpt-len 't Was voor den eersten keer. De eigenaar van het lot gaf echter na een korte wijle zijn speelplannen Of en verkocht het aan een ander. Onze vriend vertrok naar Leiden en dacht natuurlijk niet meer aan zijn briefje. Daar ontving hij van zijn vader een telegram»Kom spoedig over, gelukkig nieuws». Wat dat nu mocht zijn? In spanning ging bet dadelijk huis waarts om daar tot de genoegelijke ontdekking te komen, dat... een booge prijs op zijn lot gevallen was! Vader wist van den verkoop niets af! O. H. Ct. Esperanto onder de geleerden. Op de doorreis naar eene weten schappelijke bespreking over tijds- indeeling werden de betreffende ge leerden ontvangen door de Parijsche leden van de Internacia Scienca Asocio. Prof. Foerster uit Berlijn hield eene rede over de schepping van eene universeele kalender, indeeling der uren volgens het decimale stelsel en over de wijze van tellen in Esperanto en andere talen. Na bezichtiging van het ïCentra ofïcejo" alwaar meer dan 2000 werken en 40.000 artikelen over Espe ranto ondergebracht zijn, had des avonds een diner plaats waaraan vele Esperantisten aanzaten. Dr. Oishi uit Japan verklaarde, dat hij geene der Europeesche talen kennende. Esperanto had geleerd ten behoeve zijner weten schappelijke zending en dat hij daar van zeer veel nut had ondervonden. En de heer A. Carnot, broeder van den vroegeren president der Fransche republiek en lid van de Fransche academie van wetenschappen verklaar de aan het einde van dien dag: >Nu zie ik duidelijk in, dat onder alle inter nationale bewegingen,gij Esperantisten op den goeden weg zijt." Het prak tische bewijs, dat zoovele geleerden van uiteenloopende nationaliteit ge makkelijk en ongedwongen van ge dachten konden wisselen, was ook dit maal overtuigend. M. Er in geloopen Leelijk er in geloopen bij de Amster- damsche politie is een internationale gauwdief: Twee Duitschers kwamen zich op een der politiebureaux beklagen, dat zij afgezet waren door een paar vrouwen. De zaak werd in den breede onder zocht en nu bleek, dat de vrouwen van de heeren twee bankbiljetten van 20 dollars (f50) hadden ontvangen, waarvan haar ieder slechts f 20 toe kwam. De vrouwen werden op het bureau gedwongen f30 van ieder biljet terug te geven. De Duitsche heeren meenden, dat daarmee de zaak was afgedaan en wil den wel vertrekken. De inspecteur echter wilde van de beide mannen toch weieens weten, wat zij voor snuiters waren, en vroeg naar hun papieren. Eén van dit tweetal had er geen. Dit achtte hij verdacht; de man werd gefouilleerd en men bevond op hem een partijtje juweelen. Hoe hij daaraan kwam? werd hem gevraagd. O, die waren van zijn met gezel en deze, die wel papieren had, bevestigde dit. Doch politieambtenaars zijn in den regel r:iet heel licbtgeloovig en de inspecteur meende huiszoeking bij den man zonder papieren te kun nen doen. Op zijn kamer kwam daai bij heel wat voor den dag aan kostbaar beden en bank-van-leening-briefjes. Deze weiden ingewisseld en zoo kwam de politie in het bezit van een aardige hoeveelheid diamanten en juweelen Men nam er op het politiebureau kiekjes van en fotografeerde ook de beide mannen, en de opnamen werden naar de verschillende hoofdsleden ge zonden. Er kwam eerst geenerlei be scheid op en reeds was besloten de beide Duitschers over de grenzen te zetten; ze waren zelfs reeds te Heerlen, toen opeens Scotland Yard, het Lon- denscbe politiebureau, iets van zich liet hooren. Men had daar èo de diamanten berkend als gestolen èn den eenen man als een bekenden internationalen dief. In allerijl werden nu de Duitschers per telegraaf terug geroepen en de eene werd nu aan Engeland uitgeleverd, de andere over de Duitsche grenzen gezet. N. v. N. Arrestatie van New-Yorksche autobandieten. Een bende autobandieten, die New- York sedert maanden onveilig maakte, is door de politie in hun schuilplaats overvallen. In het geheel werden elf spitsboeven gevangengenomen. De poli tie verraste hen in een kelder, die tot bergplaats diende voor revolvers, patronen en inbrekerswerktuigen. In een auto reed de politie tot voor de deur van den kelder, die zij openbrak,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2