^>r- Voor Huis en Hof. Advertentien. A. DE GROOT, Amersfoortsch Wissel- ei Effectenkantoor J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Mej. C. v. f apiïpi Lamaison Bouwer Co. Slothonwer's StooiörBkierij, DRUKWERKEN, kn onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD, INSCHRIJVINGSBILJET. Het Nieuwe Modeblad, i Zóó lacht de maan I Als ze Excellenta Pudding I I Op tafel ziet staan I I A.J.Ps toellema-Puddlncr 10 cfs! doosOpaJties 27cls. om vervolgens de bandieten met knup pels en revolvers te overmeesteren. Zon der eenigen tegenstand gaven de mis dadigers zich over. Het hoofd der ben de legde een volledige bekentenis af, waarschijnlijk in de hoop daardoor vrij uit te gaan. In de laatste zes weken alleen hebben zij voorwerpen gestolen, die een waarde van 30 000 gulden vertegenwoordigen. Men heeft dus een goede vangst gedaan. i)e koning der kinoinatografen. De kunst om levende beelden te vertoonen is nog geen twintig jaar oud en het eigenlijke bioscoop-thea ter bestaat nog geen tien jaar. De eerste, die het voordeel van dergelijke inrichting inzag en deze op het peil gebracht heeft, waarop ze zich op bet oogenblik bevind, is Marcus Loevv, te New-York. Hij bevondt zich eens in een stad in den staat Kentucky en zag, hoe daar de eigenaar van een klein bios cooptheater wekelijks met zijn inrich- een inkomen van 150 gulden ver diende. Hij opende nu, daar vlak tegen over, ook een bioscoop, waarin 200 plaatsen waren en bij de openings voorstelling was de toeloop zoo groot dat Loew naar New-York ging en daar een grooter bioscooptheater op richtte, weldra door meerdere en andere gedeelten der stad gevolgd. Dat was ongeveer 8 jaar geleden. Thans heeft hij in bet oosten van New-York alleen ongeveer 5 millioen gulden in verschillende bioscopen zit ten, terwijl hij te New-York 16 der gelijke inrichtingen en te Chicago tegen de veertig bioscooptheaters be zit. Zure melk. Daar het zwakke punt van melk gebruik is de mogelijkheid zich ziekten op den hals te halen door eventueels ziekte kiemen die daarin bevat zijn, is het beter de melk zuur te gebruiken. De ontwikkeling dat melkzuurbacteriën geschiedt ten koste van vele andere micro-organismen, en is alzoo in staat de bacillen in den dikken darm te dooden, een desinfecte mid del dus. Dat rottingsprocessen in den dikken darm, wanneer zij een zekere grens te buiten gaan, oorzaak van vele ziekten en verkorting van het leven kunnen zijn, heeft reeds Meschnikofl bewezen. De zure melk wordt met zeer veel voordeel aan gewend bij veel darmstoringen en onstekingen. Gevoe lige personen doen goed vóór het ge bruik de zure melk te filtreeren, om de stremmels tegen te houden of al leen de wij te drinken, die toch nog de suiker en de melkzuurbacillen be vat. (Molk. u. Kas. Zet.) Esperanto in medische kringen. Uit de »Kuracisto«, Esperanto- maand-orgaan voor medici, dat in Warschau uitgegeven wordt, lezen we dat de heer Bolingbroke-Mudie in 1912 op de universiteit te Dublin een Esp. propaganda-rede hield. Aan wezig waren o. a. de onderkoning, benevens de professoren Taylor. Baker, Home, Jameson-Johnston en Meacber. Laatstgenoemde ging, als resultaat van bet gehoorde, de studie van Espe ranto ter hand nemen en sprak nu onlangs, op zijn beurt, voor een uit gelezen kring van toehoorders in de universiteitszaal over de Esperanto beweging. Uit betzelfde blad lezen we dat een medicus uit Budapest, Dr. Turan, voor den medischen kring aldaar een zeer belangrijke voordracht hield over de nieuwe Balkan-organisatie en de Hongaarsche medici. De huofdgedachte der rede was deze: de Hongaarsche doktoren op te wekken, na eindiging der oorlog, in grooten getale de Bal- kan-staten te bezoeken om aldaar hun medische kennis te vergrooten en te benutten. »Het zal ons alsdan blijken,* eindigde spreker, idat een gemeenschappelijke taal voor bet samentreffen van zooveel uitheemsche volkeren op een oorlogsterrein, van onschatbaar nut kan zijn.a Daarna stelden bi. Lorand en Dr. Patai voor de studie van Esperanto ter band te nemen, welk voorstel met instemming begroet werd. Het 4de Bulletin van de iSocieto Esp. Ruga Kruco (adres Centra Esp. Oficejo, 51 rue de Clichy, Paris) ver scheen zooeven De inhoud bevat o. a. een brief van den president van het Poitugeescn Roode Kruis over Espe- iauto en vooits een voorstel van mem. De Musset tijdens do 9de internati onale conferentie van het Roode Kruis te Washington. Ons lichaam en onxe gezondheid Het gevaar van slechte landen. In The Lancet vermeldt H. Cardin enkele gevallen, welke het bewijs leveren, dat rotting in de mondholte door slechte, caneuze kiezen, enz ontstaan aanleiding kan geven tot verschijnselen in andere deelen van het lichaamziekelijke verschijn selen die men, wanneer men er niet om denkt niet altijd onmiddellijk aan de ware oorzaak toeschrijft. Bij een 40-jarige vrouw deed zich b.v. een uiterst pijnlijke zwelling van het voet gewricht voor en ontwikkelde zich een op ervthema nodocum gelijken uitslag op het onderbeen. In een tijdsverloop van drie maanden leed zij nog aan heftige pijn tusschen de schouders, pijnlijkheid van het rechter kniegewrichl en andere verschijnselen die op rheumaiismus geleken. Daar geen enkele manier van behandelen succes had, stemde patiënte er ten slotte in toe, dat alle tanden en kies- stompjes en wortels uit den mond verwijderd werden, daar het tand- vleescb in zeer slechten, septischen toestand verkeerde. De vrouw genas spoedig volkomen. Een man 40 jaar (niet rooker) met slechte tanden en ziek tandvleescb, leed aan heftige pijnen in de armen. De pijnen bleven bestaan zoolang de septische toestand der mondholte duurde. Een man van 60 jaar met voort durende pijn in de maagstieek ver loor den eetlust, had geen lust tot werken, enz. Een maand nadat de mond nagezien was, voelde de patiënt zich veel beter, sliep goed en kon bij alle voedsel weer verdragen. Cardin zag vele gevallen van dezen aard en merkte op, dat de meeste lijders niet- rookers met een slecht geb't en ziek tandvleescb waren. Eigenlijk deelt Cardin hier niets nieuws mee, maar toch is het niet overbodig, oordeelt hel »Med. Wbl.« naar aanleiding van het bovenstaande, dat nog eens de aandacht gevestigd wordt op het nuttige en noodzakelijke om infectiehaarden in den mond op te ruimeD. Een Duitsch toeristenblad geeft de volgende »Tien geboden voorden Toe rist*: 1. Bescherm de natuur, heb haar lief en verheug u in haar schoonheid, 2. Bezoedel veld en bosch niet met boterhammenpapier, glasscherven, pas teiblikjes, sinaasappelschillen en eier schalen. 3. Verstoor de rust van het woud niet, noch van de bloeiende velden, door schreeuwen of krijschen. 4. Ruk geen planten en bloemen uit met wortel of knol 5. Ruk geen tak ken en twijgen af van de boomen en het heestergewas 6. Gebruik den bast des booms en het hout der bank niet lot stamboek uwer familie. 7. Pluk niet meer bloemen dan gij als een lieve herinnering kunt meenemen. 8 Leg geen verzameling van planten of insecten aan, als het niet uw bedoe ling is er ernstige studie van te maken 9. Pijnig noch dood hagedissen, sala manders, kikvorschen of andere diereu. 10. Leer kindei en en onontwikkelde menschen de natuur beschermen en liefhebben Voor meesteressen: ïWie dus een goed gezind meisje heeft, buitte niet de gewillibeidg van haar uit, noch leve in onverschilligheid naast haar voort; neen zij helpe haar sparen, zij zorge voor voldoende vreugde en vergete niet dat de dienstjaren da jaren der jeugd voor de dienstmeisjes zijn, in welke ze gerust flink mogen werken en aanpakken, maar waarin ook wat vroolijkheid moet voorkomen: op die wijze is er kans dat er eon nieuw geslacht ontstaat van dienst meisjes, die de trouwe, ferme meiden van vroeger weer evenaren, misschien overtreffen; dan zullen de huisvrou wen ook stellig niet, wat nu belaas nog zoo dikwijls van velen de fout is, wanneer zij een goedaardig meisje hebben, eischen dat dat meisje vol maakt moet zijn I Veel «brommen* is heelemaal uit den booze, een vriendelijke, gezellige toon met haar aanslaan beantwoordt nog het best; 'tis toch meestal ook nog maar een jong ding en mevrouw moet den lust tot wat beschaving er in houden; een ontwikkeld meisje of hulp bij haai kinderen, haar huis houding. zelfs in haar keuken toch is een groote schat, welks waaide zij op allerlei wijzen moet trachtten te vei hoogen door haar veel te leeren, vooral veel te doen opmerken waai- door ze later zelf een verstandig en zuinige vrouw en moeder zal zijn. Voor de keuken: Majonai :e. Vier eierdooiers worden gedurende een kwariier geroerd: lang zaam, steeds roerende, voegt men er twee lepels slaolie bij, dan, druppels gewijze,een half theekopje dragon azijn, eindelijk een lepeltje mosterd en een weinig zout. Macaroni-soep. Kook 1 ons maca roni in ruim kokend water op, en laat ze 4 minuten afkoken, verfrisch ze daarna in koud water, giet ze goed af en laat ze verder in 3'/> kan koken den bouillon langzaam gedurende 10 minuten gedekt koken, snijd ze ver volgens aan kleine stukjes van 2 duim lang, doe ze in de soep en laat ze nog even zachijes doorkooken, bind ze met eierdooiers en room. Desver- kiezende kan men er parmesaankaas bij dienen. Sinaasappelcompóje. Sinaasappels worden geschild, aan stukken gesne den en eenige minuten in een koken de suikeroplossing gedaan; dan met de schuimlepel eruit genomen de sui ker nog wat ingekookt en later over de stukjes sinaasappels gedaan. Sinaasappellimonade. 5 Sinaasappels worden geraspt met 2 K G. stukken broodsuiker. Het sap wmdt uiigeperst dit alles vermengd met '/>L kokend water en 40 gr. citroenzuur, en daar na door een zeef gedaan Voor het leven: voor den arbeid vluchten drie onzer grootste vijanden; ondeugd, gebrek en verveling. De grootste vijand van ijdele droo- men is de arbeid, de groote wet des levens en der opvoeding. Een ploeg, die werkt blinkt; maar t stille water stinkt. Men zegge wat men wil: des men schen beste dagen Bestaan in bezig zijn, in zoeten last te dragen 't Is zeker, ledig zijn en is geen ware rust; Een mensch die niet en doet, is zon der hartelust. Cats. De landman zwoegt op den akker, Hij ploegt en bij egt al den dag; Hij zaait en hij wiedt telkens weder En hoopt dat hij oogsten eens mag Observator. RECLAME. Tot onze diepe droef heid overleed heden te Zeist, na eeae kortstondige onge steldheid, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, PETR0NELLA VAN DAM, weduwe van den Heer JOHANNES ARN01DUS VAN NIE, in den ouderdom van 78 jaar. J. E. YAN NIE. E. G. YAN NIEi- jKxeber. NELLY YAN NIE. Amersfoort, 30 Maart 1913. Houioeopntiscli arts, Stationsstraat 3, UTRECHT, is tot nadere aankondiging niet te consulteeren. De praktijk wordt waarge nomen door dokter P. SAMSOM, Nachtegaalstraat 39, Utrecht. (Mr. S. van Weideren Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt -loketten in lijn daar voor, speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar tc zijnen kantore. Bekroningen. Breda 1870 Utrecht 1910. VOORHEEN W UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. Scholl Engberts Schotten ALMELO. ZUIVER WOLLEH ONDERKLEED ING. (FAÓRIAAAT WJANSW^ Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL '""'"AMERSFOORT. '"u* Kortegraêht 22 belasten zicli met aan- en verkoop van Effecten, Wis-* seis en Coupons, sluiten prolongatie, S a f e - f ii r i c h t i n g Levering van alle voorkomende tegen concurrccrcnde prijzen. Eet ill puddinq.dan moei 'I zyn Excellenia-Puddmq.die is fyrt. A.J.Ps Excellenta- Pudding lOcts doos 3 pakjes 27cfs. Zydie in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. GE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer:. Een feit' is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. op1'6^6 "letten BflUM 4 MÉM. WEf)Ef*VERKOOt>El*S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Oclitoiiilvocilejrs voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importiiig-House te MAASTRICHT. Bij de intrede van het voor- jaarsseizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht ODZer lezeres sen op 2 maal per maand verschijnende in 14 pagina's, hetwelk bij ons in 2e uitgave, is verkrijgbaar ge steld tegen den prijs van 05 ets. per 3 maanden (fr. p. p. f 0.75.) Aan wie nog niet mocht heb ben kennis gemaakt met dit zeer fraaie en uiterst praktisch Mode- Tijdschrift, zullen wij gaarne op aanvrage een Ex. gratis en franco ter kennismaking doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten erkennen, dat een zoo fraai Mode blad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen 'prijs werd aan geboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende model len voor Dames, zoowel als voor de meer praktische huisvrouw, die in dit tijdschrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een schat van wetenswaardig heden en een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures van kinderklee- ding, en een groote verscheiden heid van handwerk. Meerdere malen zal eène Mode afbeelding op de voorpagina, artistiek in kleuren zijn uitge voerd. Aan het blad wordt toegevoegd een gröot patroiienblail, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daarvan, zelf het model barer keuze te vervaardigen. Men verzuime niet het onder staande formulier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. DE UITGEVER. De ondergeteelcende abonneert zich tot wederopzegging op (2e uitgave), tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 65 ets. per drie maanden, (franco p. p. 80.) Woonplaats: Naam: Met I April vangt een nieuw kwartaal aan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3