NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 'SÉf voor de Provincie Utrecht, gj FEUILLETON. Nu. 29. Zaterdag 12 April 1918. 42e jaargang VEI!SCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Boontje M 0111 m loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het getieele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langrstrnat 17. Telephoonn. 69. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst norden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 2de nummer van den vijfde jaargang van "irtui. bevat o.a. De vliegtocht van Luitenant Span- dovv van Ned.-Iodische Leger. De proefnemingen op de Waaldorper vlakte bij den Haag, met een Motor- wiel-mitrailleuse. De brand in den Hippodroom-schouwburg te Antwer pen. De hevige overstroomingen in do Vereenigde Stalen van Noord- Amerika. Het bergbeklimmen in Zwitserland. Herstellingswerk plaats van de Rijkstelegraaf te 's- Gravenhage, met portret van den chef Dr. Koomans en drie andere foto's. Het 25-jarig bestaan van het Con certgebouw te Amsterdam, met foto van het gebouw en portretten van het bestuur. Het 12'/i-jarig be staan van het Ilaagsche Kwartet, met 4 portretten. De Tentoonstelling te Tilburg, met foto, voorstellende een overzicht van het terrein eri por tretten van het hoofdco.mité. Wereldtentoonstelling te Gent, met foto van het Paviljoen van Perzië en Italië, zoomede van het Paviljoen van landbouw. De door den aviateur Oit uitgevonden parachute, die dezer dagen met goed gevolg te Parijs is beproefd, met twee foto's; het neer dalen van de parachute en de para chute na de daling. Portret van den op 76-jarigen leeftijd te Rome overleden Amerikaanschen millionair Pierpont Morgan. Het Duitsche luchtschip te Luneville geland. Het 40-jarig ambts-jubileum van den Bur gemeester vari Katwijk Onze ge ïllustreerde Humorpagina. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernurnmer »Ous Prin sesje'', met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Naar aanleiding van de Anti- Tariefwet-Advertenties. Reeds in den aanvang van het vorige jaar is een gedeelte der Neder- landsche dagblad-pers in het geweer geloopen tegen de advertenties, regel matig in de bladen verschijnende vanwege het Anti-Tariofwet Comité, ter waarschuwing tegen de door de Regeering voorgestelde verhooging van hettariefvan invoerrechten. Deredenen, waarom ook thans weer, nu de plaatsing is hei vat, een gedeelte der Pers opnieuw aansloot neemt aan de waarschuwende annonces zijn het behoeft nauwelijks gezegd niet steeds te zoeken in onverdacht zuivere protectionistische sympatbiën, doch zullen ongetwijfeld voor een Zber belangrijk deel van meer opportunis tische!) aard zijn en hun oorsprong vinden in de partij-politiek. Vandaar wellicht, dat de oppositie tegen de annonces schijnt te zijn toegenomen, nu aan de waarschuwing tegen het wetsontwerp is toegevoegd de raad geving aan de Kiezers, om in Juni hun stem slechts uit te brengen op die candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, van wie bekend is, dat zij zijn te gens t a n d e r s van de Tariefwet-Kolkman, het ontwerp, dat men bedenke dit toch vooral niet is van de baan, doch aereed I gt om in het nieuwe zittings jaar onmiddelijk weer op de agenda te worden gebracht en dan te worden aangenomen »of zoo ver klaarde minister Kolkman namens de Regeering wij zullen er niet meer zijn.t Wie worden bedoeld met de «tegen standers/I, die de Kiezers, volgens het advies van het Antie-Tanefwet-Comité, zullen wel doen af te vaardigen naai de Tweede Kamer ?Ztjn het aanhangers van de linksche of van de rechiscbe partijen? Zijn het mannen van de Regeeringsmeerderheid of van de oppositie? Het antwoord op deze viagen luidt: het kunnen zijn zoowel de eeneri als de anderen. Immers men vindt mannen van links en van rechts zoowel onder de protectionisteri als onder de vrijhandelaars en ook in bet Anti-Tariefwet-Comité, waarvan de waarschuwing eo de raadgeving uit gaan. De tariefquaestio is een zuiver economische; zij behoort niet op het terrein van de politiek en houdt, zoo mogelijk, nog minder verband met den godsdienst. Men kan het met de politiek der Christelijke Regeering in ieder opzicht eens zijn, en nochtans zijn een tegenstander van het Tarief- ontwerp. Schaepman, Van Alphen, Mackay waren tegen Piotectie. I. Het vorige jaar hebben in de tweede Kamer de rechtsche leden Van Dedem en de Wijkerslooth het ontwerp Kolkman voor den Land bouw nadeelig verklaard, en in del Oommissie van voorbereiding spraken 1 leden dier kamer, voorstanders van I het wetsontwerp, blijkende het officieel verslag, uitdrukkelijk als hun meaning uit, dat christelijke beginselen en protectionistische handelspolitiek met elkaar niets hebben te maken. Opmerkelijk is ook, wat bel programma van de Christelijk-histori- sche Unie, een van de drie coalitie partijen, zegt op het punt der be lastingen (art. 22): «Bij de regeling der belastingen worde de rechtvaardigheid in dien zin betracht, dat rekening worde gehouden en met de draagkracht der verschillende kringen des volks, wat evenwel nimmer leiden mag tot een opzettelijke be voordeeling van deu eenen maat- schappeiijken kiing ten koste van den anderen. Het kost zeker moeite hierin te lezen, dat belasting moet worden geheven van dagelijksche levensbe hoeften (waarbij de draagkracht buiten rekening blyft) en dat moet worden beschermd, wat nu eenmaal niet anders mogelijk is dan de een ten koste van den ander. Ook in de belastingparagraaf van de Roomsch Katholieke Staatspartij kun nen wij geen voorschrift tot protectie lezen. Het luidt: «Geen verdere uit breiding of verhooging van 's Rijks directe belastingen 1 Afschaffing van bet recht van successie in de rechte lijn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo die noodig is, worde verkregen door indirecte heffingen o.a. door een belasting op transactiën ter beurze.ct Doch wij w illen bier, liever dan onze eigen opinie, de onverdachte getuige nissen geven van eenige organen der rechtsche Pers Dezer dagen schreef het Christelijk Volksdagblad »de Amsterdammers over de Anti-Tariefwetadvertenties. «Al is bij ons zoo zeide dit Anti revolutionair orgaan vrijwel geheel de rechterzijde vóór en geheel de linker zijde tegen bet Tarief, toch heeft dat met diepere beginselen en met zede lijkheid niets te maken. Men kan een vroom man en toch tegen protectie zijn men kan liberaal en vóór protectie zijn. Dat bewijst ook het buitenland. En velen onzer lezers, zelfs mannen, die met hun kapitaal ons blad steunen, zijn tegen de Tariefwet van minister Kolkman. Toch heeft onze redactie er zich steeds vóór verklaard. «Maar om nu, wie zijn bezwaren adverteeren wil, dat in ons blad te willen verbieden, dkt gaat te ver Hoort verder wat het Katholieke dagblad «de Tijd« zegt in een hoofd artikel, onder het opschrift »de Katho lieken en bet Tarief», waarin bet blad zijn geestverwanten den plicht voor houdt, de Christelijke regeering te steunen. «Het zou inderdaad struisvogel politiek mogSn heeten aldus «de Tijd» voor zichzelven of voor zijne lezers te willen verbergen, dat er onder de Katholieken en hier bedoelen wij uitsluitend de echte, de goede Katholieken zoodra Tariefsquaestiën ter sprake komen, groot verschil be staat van gevoeleD. «Groote materieele en financieele belangen worden daarbij ter sprake gebracht. Menigeen vreest voor nadeel tn zijn eigene zaakeen ander toont zich beangstigd voor hetgeen bij noemt: een sprong in het duister, en het geldt hier immers een «vrije quaestiec, geen zaak, waarmede eenig katholiek beginsel gemoeid is. «Het laatste wordt door ons grif toegegeven. Wij hebben het reeds meermalen gezegd: wij kennen uit muntende Katholieken, die protectio nist of althans voorstanders van een aanmerkelijke Tariefsverhooging zijn; wij kennen er ook, even oprecht en vurig Katholiek, die met beslistheid den vrijhandel aanbangen. «Hetzelfde zien wij in andere landen. «En, terwijl toch reeds de geest van verkettering en verdachtmaking van elkanders rechtzinnigheid onder ons, Katholieken, maar al te veel rond waart, zou het onvergeeflijk zijn, indien men een vrijhandelaar, omdat hij vrijhandelaar is, als minder echt- Roomscb, als slechts balf-Katholiek wilde voorstellen, of omgekeerd. «Dit derhalve mag als in 't al gemeen vaststaand worden beschouwd voor alle landen, ook voor Nederland. Als voorbeeld, dat ook in andere landen de meening van «de Tijd», dat vrijhandel niet onchristelijk is, wordt gedeeld, halen wij hier aan de tKreuz- zeitungrr. DOOR A. S. fl. ROOMS. 7) Maar waarom dan zoo overhaast!? Omdat ik in gezelschap van een vriend met dezelfde boot vertrek; wij zullen een rondreis maken, die ons gedurende zoowat zes maanden zal doen genieten van veel moois. Wij gaan via China, Japan en Amerika naar Europa, waar wij tot besluit zoo wat alle vermaarde streken willen bezoeken I Wij hebben besloten museums, mooie gebouwen en ver dere van die bezienswaardige zaken ten strengste te negeeren,en ons al leen op te houden met Ethnologie Mogelijk word ik dan wel verliefd op 'n Chineesche juffrouw, of 'n Japan- sche Geisha, of 'n Amerikaansehe mil lionaire, of 'n luchthartige Parisien- ne, of 'n Spaansche donna, of 'n Ita- liaansch signorita, of 'n danslustige Wienerin, en vind misschien ergens 'n vrouwelijk wezen dat mij de met fluweelige rozen en ook met steken de doornenbezette huweljjks-keten aanlegt Iwie weetja wie weet lachte de Overste met spottende blik. Ik koop wat cadeautjes voor de Hol- landsche familie en vrienden en hoop die dan nk terugkomst in Patria te verdeel enom harten te winnen I Wie weetl Jal wie weet!... En wat is u dan van plan in Hol land te beginnen? Ik begin met uit te rusten en daarna neem ik weer rust, of ga kool planten En trouwen klonk de kooge stem van Luitenant Dorsten op den achtergrond. Lachend draaide de Overste het hoofd om naar den spreker en sprak vriendelijk. Waar 't hart vol van is loopt den mond van over■/Zus» droomt van verliefd zijn, alsof er na fuiven en pret schoppen maar één doel op de wereld was,trouwen IKom jij eens op de proppen manneke, laat ik je voor 't laatst 'n goeden raad geven. Kleurend als 'n jong meisje werd de jonge Luitenant door de makkers naar voren gebracht en op een dooi den den Overste bijgeschoven stoel naast hem neer gezet. Jongens, //Zus» wat doe je in de kou!.., nou krijgt je 'n taartje bij de champie! Maar je hebt 't zelf uit gelokt I schertste de Resident. 't Is bij »Zus» boter aan de galg gesmeerd, Overstedie wordt al ver liefd als hij de lap stof ziet waaruit 'n damesjapon gemaakt moet wor den I Hij maakt tegenwoordig zelfs gedichten »aan haar!»... en dat is altijd een van de vele meissies waar op hij verkikkerd is I riep een van de omstanders uit. De Luitenant Dortsen keek den spre ker glimlachend doch verwijtenden blik aan. De pot verwijt de ketel dat ze zwart is mopperde hij halfluid. Dat behoef je niet te zeggen »Zus», verliefd zijn is 'n echte Luite nantskwaal, waaraan ik ook bijzonder erg gesouffreed heb, en die alleen dan gevaarlijk is als je niet nu en dan een oogenblik goed Dadenkt; zonder de heeren burgers te na te spreken, moet ik zeggen dat knappe Luitenants 't geschikste middel zijn om jonge meis jes te lokken, even als lijmroeden om vogels te te vangen, en dat is naast de roem juist het mooie, heerlijke wat de Luitenantspositie zoo erg benij denswaardig maakt, sprak de Overste met 'n tinteling van spot in z'n oogen. Ik wil wel met u oversteken, Overste, riep «Zus» welgemeend nit. Foei schaam je //Zus» lachte de Overste, 'n Jonge, knappe borst, 'n aanstaand Generaal wien jonge maag den kransen zullen vlechten van ro zen, zonder doornen,die wil ruilen met 'n ouwe, afgedankte Over ste I Dat meen je niet, daarvan ben ik overtuigdt, want anders liet ik je echter m'n raad niet onthouden, al weet ik vooruit dat die raad niet veel uit zal werken, maar al gaf ik niet veel, ik beu toch altijd gewoon ge weest als ik iemand op den rand van 'n afgrond zag, tot waarschuwing«hei/' te roepen; gaat bij dan toch verder, dan moet hij dat zelf weten, ik heb mijn broederplicht gedaan I Nu is 't huwelijk wel niet bepaald 'n af grond, maar 't beeft er toch wel iets van; in 'n afgrond kan je armen en beenen breken, dood vallen en van al die akkefietjes meer; één op de dui zend komt er misschien heelhuids en zonder onglukken af daarom spring je er toch nog niet voor je pleizier in; in 't huwelijk heb je wel 'n en kele die 't er goed afbrengt, maar velen en vooral zij die te jong en bo vendien arm trouwen, breken door alle zorgen en beslommeringen die zich dan voordoen den nek en den loop van hun vroolijk onbezorgd le ven, en zij sterven als 't ware af van de maatschappij, om begraven te wor den in de schoot van het huisgezin. Hol hol Overste wat is u van avond bijzonder pessimistisch Noemt u dat pessimistisch, Re sident?... Ik heb 't juist naar mijn idee nog al rooskleurig voorgesteld ten gevolge van de opwekkende cham- poepel die me aanport; als u dat pessi mistisch noemt, dan hebt u mij 'over dat belangrijke nog nooit echt door hooren slaan, als ik 't land heb ea den boel donker inzie. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1