PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor vrouwen. Hit Kerkelijk blad noemde, toen tanefvei booging in Daitscbland aan de orde was gesteld, de handelvrij- heid juist een noodzakelijk gevolg van den cbristelijken godsdienst. De vrij handel zoo schreef het blad ligt in het bestel der goddelijke wereld orde, protectie is een verzetten tegen dit bestel; het vrije ruilverkeer is als een godsdienst, waarby de menschen zich verheugen in de gaven van den Schepper en de wijze verdeeling der vruchten en talenten kunnen opmer ken, daarentegen is Protectie een maakwerk van de menschen, dat door beschermende rechten de wereldorde verschuiven wil. een afgodsbeeld, door de menigte betaald, dat door zijn priesters onder elkaar wordt verdeeld." Maar om de Anti-Tariefwet-adver- tenties terug te komen. Een ander R. K. blad, de «Gelder- sche Koerier" gaat verder dan «de Tijd." »De Tijd" welks directeur, zoo- als bekend is, door tegen de voor gestelde verhooging van invoerrech ten voor courantenpapier en drukkerij- benoodigbeden bij de Tweo Kamer te adresseeren, daadwerkelijk toonde te staan op het vrije standpunt, dat vol gens zijn biad de katholiek ten aan zien van de Tariefwet heeft in te nemen »de Tijd" is nochthans, als bet erop aankomt door te redenee ren, minder consequent dan de «Gel- dersche Koerier." In een naar aanleiding der Anti- Tariefwet-advertenties geschreven artikel lezen wij in dit R. K. blad «Evenals de Tijd en ieder ernstig man beschouwen wij de Tariefwet als een «vrije quaestie". En dan gaal de «Geldersche Koerier" voort: «In deze omstandigheden zien wij er geen bezwaar in, dat vrijhande laars ook in Katholieke bladen pro paganda maken voor hunne denk beelden. »We achten ons zelf niet gerech tigd die propaganda af te wijzen. »Er zijn immers ook vele Katho lieke tegenstanders van de Tariefwet; en wij zouden het onverantwoorde lijk achten, indien de Katholieke pers bare kolommen voor hen sloot, zoo dat zij gedwongen zouden worden elders gelegenheid te zoeken voor de gerechtvaardigde verdediging hunner denkbeelden. «Wij gaan nog verder en zeggen het heel niet eens te zijn met de meening van «De Tijd," dat de Katho lieke vi ij Handelaars zouden geroepen en verplicht zijn protectionisten te kiezen om de regeering te believen. «Naar onze meerling moeten zij trachten eigen candidaten, dus recbtscbe vrijhandelaars, te stellen en zouden zij alleen bij herstemming verplicht kunnen zijn eventueel een protectionist te steunen. «Over het algemeen is het zeer ver keerd de menschen te stellen voor de keuze tusschen hun brood en hun zedelijken plicht, wanneer dit niet absoluut onvermijdelijk is. Men mag hen zelfs niet ounoodig voor die hachelijke keuze stellen. «En dat doet men door de bewe ring, dat zij verplicht zouden zijn een protectionist te kiezen, wanneer er voor hen geen enkel zedelijk beletsel is om b.v. een Katholiek vrijhande laar te caDdideeren, bij wien de »boo- gere belangen" even veilig zijn als bij een protectionist. «Wij zullen dan ook blijven vol harden in onze houding: dte deze is, dat vrijhandelaars ons in het groote Katholieke leger even welkom zijn als protectionisten. We willen hen niet afstooten niet in theorie, doch óók niet in de practijk." Tot zoover de «Geldersche Koe rier." Ons komt bet voor, dat het door dit katholieke blad ten opzichte der Tariefwet ingenomen standpunt het juiste is. Mogen voor zijn lezers de op de advertentie-pagina opgenomen kor te waarschuwingen even zooveel op wekkingen zijn, zich omtrent de Tarief- quaestie onbevangen op de hoogte te stellen De door de Vereeniging «het Vrije Ruilverkeer'1 en het «Anti-Tariefwet- Comité" verspreide lectuur, studie werken zoowel als gratis verkrijg bare vlugschriften, bieden daartoe aan een ieder de gelegenheid. Van het Loo: Alles wyst er in de omgeving van Het Loo op, dat de Konioklijke Fami lie spoedig weder daar zal arriveeren. Gelijkt het er aan het Paleis niet op, met het oog op de verbouwing, thans zijn vele handen druk bezig aan de groote villa aan de Waldeck Pyimont- laan, waar Prinses, Juliana Haar ge regeld vei blijf, en ook H. M. de Ko ningin Haar nachtverblijf zal hebben. De groote tuin wordt omringd, wat met het oog op al te nieuwsgierigen, die daar vnjeu toegang hebben, ook wel gewenscbt is. Verder worden de zijden langs de hoofdwegen van hek werk met gaas voorzien; een maat regel tegen al die brutale honden. In den grooten tuin, die natuurlijk een extra beurt heeft gehad, zal het Prinsesje ruimte genoeg vinden er naar hartelust rond te springen. Tel. Dc uitsluiting in de signren- industrie t Door de naaml. vennootschap, voor heen H. G. en H. A. Hagen,sigarenfabri kanten te Utrecht, is, na eenige ma len met de fabriekscommissie gecon fereerd te hebben, Woensdag een conferentie gehouden, met de afge vaardigden der hoofdbesturen der vier sigarenmakersurganisaties. Het resultaat der onderhandelingen is, dat de firma is ingegaan op de loonvoorstellen, zooals die door afge vaardigden der hoofdbesturen voor de jaren 1913' 1914 en 1915, Dinsdag 8 April aan de looncommissie van het patroonsverbond zijn voorgesteld, zoodat dus, behalve de direct ingaan de belangrijke verbeteringen, in 1915 de volle loonen in bet gemeenschap pelijk program der sigarenmakeisor- ganisaties opgenomen, voor de siga renmakers zullen zijn ingevoerd. Even eens zullen voor de sorteerders en ander vast personeel andere verhoo gingen vastgesteld worden, met te rugwerkende kracht vanaf den datum, waarop de arbeid wordt hervat. Ook zijn door de firma regelingen getrof fen' inzake de andere arbeidsvoor waarden. De gemachtigde der firma, die de uitsluiting ophief, vei klaarde aan de algevaardigden, dat hij de ingewilli- ging der eischen noodig achtte in het bedrijf. Door de leden der vier organisa ties is Woensdagavond op voorstel der hoofdbesturen, met algemeene stemmen besloten, deze voorwaarden te aanvaarden en Maandag a.s, den arbeid te hervatten. Het personeel bestaat uit ongeveer 80 sigarenmakers, een 20-tal vaste werklieden en ongeveer 80 bosjes makers. Het Groene Kruis. Dondeidagavond hield de vereeni ging «Het Groene Kruist haar alge meene jaarvergadering in «Ons Huis» onder vooizitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag. Na opening der vergadering las de secretaris de notulen van 28 Maart 1912 welke werden goedgekeurd. Hierna bracbt de secretaris het jaarverslag uit, waaraan we bet vol gende ontleenen. Het jaar was de vereeniging rustig, zonder frappante gebeurtenissen. De toestand bleef gunsiig, het ledental stijgende. Reeds zijn 1850 personen lid, ook de contributie bleef even eens steeds stijgende. De inkomsten waren ruim voldoende om de uit gaven te bestrijden. De wijkverpleging blijft het voor naamste deel van de taak der ver eeniging. De zusters legden in hel afgeloopen jaar 7390 bezoeken af terwijl aan het wijkgebouw 4497 patiënten wer den behandeld. Wat de behande ling der aan faires lijdende kinderen betreft, kan worden meegedeeld, dat 20 personen zijn genezen, terwijl er nog 60 in behandeling zijn. Uit het magazijn werden 750 artikelen uit geleend. Dat de vereeniging zich steeds zoo in de algemeene sympathie mag verheugen is voor een niet ge ring deel te danken aan de mede werking van de plaatselijke genees- heeren, voor wier steun een woord van dank werd gebiacht. Het verslag werd met een woord van dank goedgekeuid. De penningmeester deed daarna rekening en verantwoording. De inkomsten bedroegen f2441,84* en de uitgaven f2436 84', zoodat er een batig saldo is van f 5 De begrooting voor 1913 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedag van f2410. In de commissie tot nazien der rekening en verantwoording werden gekozen de heeren P. J. Frederik6, W. C. Oosterman en C. A. Heunks. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn beheer en voor de zotg, die bij het geheele jaar daar voor gehad heeft. Aangenaam is het, dat het beheer zulke schitterende resultaten heeft gehad. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werden de heeren J W. Mid delburg, B. Scboltema en Mr. J. K. H. de Beaufort bij acclamatie her kozen. In de vacture ontstaan door het wegens vertrek bedanken van den heer W. H. E Vrijdag werd tot voor zitter gekozen Mr. J. K. H. de Beau fort, die de functie gaarne aannam. Mr. de Beaufort sprak tevens een woord tot den scheidenden voorzitter. Het spyt allen, dat de heer Vrijdag moet bedanken. Door woord en daad heeft hij de vereeniging gebracht tot wat ze is. Zonder zijn stuwingskracht, zou zeker niet tot stand zijn gebracht, wat is gedaan. Ten slotte sprak mr. de Beiufort de boop uit, dat de heer Vrijdag ook in zijn nieuwe woonplaats het Groene Kruis niet zal vergeten. De heer Vrijdag dankte voor deze vriendelijke woorden. Het Groene Kruis heeft hem altijd na aan het bart ge legen en dit afscheid spijt hem zeker het meest, nu hij misschien vooi altijd buiten de vereeniging zal staan. In de vacture de Beaufort werd als nu tot bestuurslid gekozen de beer KolfT, aan wien bericht zal worden gezonden. Daarna werd de vergadering geslo ten. De Openbare Les der Volkszang school onder leiding van den heerC A. Heunks bad Donderdagavond vele belangstellenden naar »'t Valkje" doen gaan. Na een korte uiteenzetting van doel, leergang en metbode van hel zangonderwijs ging de beer Heunks over tot de toonschaal- en trefoefe- ningen, waar bij de kinderen blijken gaven van goed kunnen. Vnoral de moeilijke intervallen op het eerste ge zicht goed te zingen was een kracht toer, die aller bewondering afdwong Ook de liederen, die na de pauze ten geboore werden "gebracht, deden den beer Heunks kennen als een zangonderwijzer, die z'n leerlingen het a. b. c. van den zang goed weet bij te brengen. De pianobegeleiding was in goede handen. De versnaperingen, waarop de klei ne zangers en zangeressen werden onthaaldd, waren wel verdiend. Na afloop der les gevoelde de wet houder, de heer Vau Duinen, zich gedrongen om namens zijn collega, den heer Rijkens, die tot zijn spiji verhinderd was te komen, hulde te brengen èn aan den leider, die de kinderen zoo ver wist te sturen, èn aan de kinderen die zoo mooi had den gezongen èn aan de Maatschap pij van Toonkunst die den kinderzang zoo krachtig bevorderde. Rond half negen was de les ge ëindigd. Vrijzinnige Landdag op Birkhoven. Het Vrijzinnig Verkiezings Comité in hel district Amersfoort en de Bond van Vrijzinnige Propaganda vereeni- gingen hebben besloten op den Twee den Pinksterdag een Vrijzinnigen Landdag te organiseeren op het Sport terrein van Birkhoven. Indien het weer medewei kt, zal zeker op zeer druk bezoek aan dit fraaie terrein in prachtige omgeving gerekend mogen worden. - Bij het 5e regiment infanteiie alhier is overgeplaatst de kapitein H. Bierman van de normaal-schiet school. Op voorschrift van den minister van oorlog zal voortaan deo hoogst of oudst in rang zijnde officier den bier in garnizoen liggende troepen als plaatselijk, tevens garnizoens commandant op treden. Tegen het najaar wordt het garnizoen alhier uitgebreid met de 4e mitrailleurafdeeling uit Ede en het escadron ordonnansen, waarvan de nu gescheiden peletons weder bij een worden gevoegd. Volgens de onlangs gehouden woningtelling bedraagt bet aantal woningan in Amersfoort 5200. De heeren D. C. Bakkenes en R. Schuil leerlingen der Rijks nor maallessen alhier slaagden te Utrecht in het onderwijzersexamen. ZONDAG 13 APRIL Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. P. Schim van der LoefT te Boskoop. Doopsgezinde Kring. Logegtbouto Van Pertijmtraat No. 1. Voorm t0'/i uur, Ds. M. Honing te Franeker. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Coll. v. d. Theol. Facult. der V. U. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte Theol. Facult. der V. U. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. Schandelijke dingen! Men schrijft uit Barneveld aan het «Handelsblad De bijna 70-jarige stillevende land bouwer J. W. v. Huigenbosch is gisteravond, na uit zijn bed geklopt te zijn, door een 7-a 8-tal brood dronken jongelui mishandeld. Terwijl de weerlooze man, die niemand eenigen overlast aandoet op don grond lag, werd bij door zijn aanranders op het hoofd getrapt en, onder de ruwste veiwenscbingen, met den dood bedreigd. Deze laffe aanval duurde minstens een half uur, gedurende welken tijd de oude zwakke vrouw van v. Huigen bosch het bijna van schrik bestierf. Later werden op het erf een stuk van een fietslantaarn, waarmede het terrein verlicht werd en een pet gevonden. Enkele daders hebben aan de politie reeds bekend. Vreemde geschiedenis! Men schrijft aan het «Haar!. Dagbl. De vorige week deed zich een zon derling geval voor in een perceel in de Gen.-de-Wet-stiaat te Haarlem: Een bewoner, zekere V., die een benedenhuis bewoont, hoorde 's avonds onophoudelijk loopen boven zijn hoofd en vooral 's avonds laat vonden de huisgenooten dit zonderling, daar het bovenhuis leeg en, naar men meende onveibuurd was. De huisbaas werd hiermee in ken nis gesteld en beloofde een oogje in het zeil te bonden. Den volgende avond was het weer hetzelfde en nu besloot men de po litie te gaan balen. Die kwam en men besloot naaf binnen te gaan. Op het bellen aan de deur kwam geen antwoord. De deur werd dus maar opengestoken. Het geheele huis werd doorzocht. in kamers, kasten, enz. werd gezocht, en na eenigen tijd zoeken vond men een man, half slapende, in de ledi ge bedstede! Hij werd geboeid en naar het poli tiebureau gebracht en wat bleek nu? De man was weikelijk de huurder van het bovenhuis, kon dit bewijzen, doordat hij al eenige weken te voren 't huis gebuurd en die weken hunr van te voren betaald had 1 Hij zou n.l. in het huwelijk treden, had trou wens de onderirouwkaarten by zich, maar zijn meisje bad bel «aft gemaakt, vóór hun ondertrouwen. Hij was ver moedelijk uit zijn kosthuis vandaan en kwam zoodoende 's avonds in het door hem gebuurde huis..heelemaal alleen. De politie kon hier natuurlijk niets aan veranderen en liet hem weer naar het door hem gebuurde perceel gaan naar hij beweerde zonder geld. De beneden bewoner is ook niet bijzonder in zijn schik. De huisheer wist wel dat hij de woning vorbuurd had, maar bij ver moedde niet, dat de nieuwe be woner er al buisde, omdat bij nog moest trouwen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 4 tot 10 April. Geboren: Albertus, z. van Aalbert van Vuorst en Alijda van der Pol. Sophia Gerritdiena Willemina, d. van Gerrit de Ruiter en GerriidienaSmit. Jacobus Cornelis, z. van Jacobus Cor- nelis Veenendaal en Clara Reijerse. Elisabeth Geertruida d. van Lute Bronk en Marija Johanna van Ooijen. Melis, z. van Cornelis van de Bunt en Maria van de Berkt. Gerrit, z. van Egbertus Velthuijsen en Aaltje de Kruyff. Johannes Pbilippus, z. van Jan Hendrik Jacobus Fijnvau- draat en Jannetta Hengeveld. Jannetje, d. van Gerardus van de Beek en Willemijna Paulina van Bever. Johanna _Hendrika Dirkje, d. van Pieter Philippus Gregorius en Diikje van Ztjll. Rosa Louise en Fredenk Walter, dochter en zoon van Meijer Kameiling en Victorine Wilbel- mine van Vollenhoven. Ondeitrouwd: Antonie ter Horst en Rachel Schrijver. Manus van 't Klooster en Tija Doornekamp. Johannes Cornelis Kuylaars en Geer truida Maria van Burgsteden. Johannes Heere en Johanna Paulina Kruis. Jacobus Kroes en Maria Schimmel. Lodewijk Gerardus van Kamp en Lambertha van Nieuwen- huizen. Adriaan Johan Schiedon en Elselina van da Broek. Getrouwd: Jacobus Bouwman en Johanna Geeitiuida ter Beest. Overleden: Maria Hendrika Kaal, 1 dag. Hendrik Korles. 46 jr., echtg. van Teuntje van den Brink. Elisabeth van Rooselaar, 77 jr., echtg. van Arie Kwint. Woudenberg. Geboren: Petronella, dochter van Hendrik van Ionen en Jannetje Woudenberg, Marinus, zoon van Maas van Kempenen Maaije Pater, Gerdina Sophia, dochter van Alexander Meerbeek en Gerdina Sophia van Dijk. OverledenEvert Veer gehuwd met Reijertje Kuijpers, 34 jaren. Gerritje Steenbeek, gehuwd met Cor nelis Lokhorst, 59 jaren. Leusden. 4—11 April 1913. Geboren: Antonia Gerriije, dochter van Antonie Gerrit Hienekamp en Jannetje van Schoonborst. Stoutenburg. 4 II Apnl 1913. Geboren Maas, zoon van Gijsbert Ruiter en Aaltje Lagemaat. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk ge slacht. MAftK l'HLKICHT AMERSFOORT, 11 April 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelenf4.a fO— I'eren f af Nieuwe Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.— a f2.50 Hoendereieren f 3 75 a f 4.p. 100 st Bru ne eieren f 4.a l 4.60 Hooiboter f 1.20 a f 1.45 per kilo Mïr^arine f 0.— a 10.Zoetem. kaas f0.a f 0 Kippen f 1.25 a f 2 Kuikens f 0 00 a f 0 00 Piep kuikens f0. a f0.Ganzen i O.10.Eenden f0a f 0.p. st. Jonge f0.a f0.00. H.izen fO.a f0Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.80 a f4 50 Dun en f 0.60 a f0.70 p.tar Magere varkens f 20. a 25 Varkens export f 0.—a I0Zeugen f60.a f 100.Biggen f 12.a '20 Schrammen f 0.afO.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a füOO.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardapi elen, 240.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Marg trine, Kilo ka*s. stuks Vee 30 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 20 zeugen. RDCLAKll). Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen als rugpyo, zenuwachtig heid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, slapeloosheid, loomheid, enz., doch mannen lijden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergelijke kwalen steeds als vrouwenkwalen te beschou wen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw ver bonden zijn met de inwendige organen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder lijdt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen de nieren om haar werk behoorlijk te verrichten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van vele kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden, in dien vrouwen op vastgestelde tijdperken Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwerking op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk en zij zijn het bestbe kende geneesmiddel voop kwalen als rugpijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, urine- kwalen, pijn in de lendenen, de zijden en heupen, rheumatische pijnen, enz. Te Amersfoort verkrrjgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. postwissel a L d] f 1.75 voor één, of f 40.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, "wegert doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- TRACt 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2