BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. door over de regeering, uitsluitend in dat van het geheele volk der Ver- eenigde Staten. Laat cnij herhalen: Daar kan geen vrijhandel zijn in de Vereemgde Staten zoo lang de tegenwoordige fliscale politiek van de frederale regeering gehandhaafd blijft' De federale regee- beeft in al de voorafgaande geslach ten er de voorkeur aan gegeven te steunen op indirecte in plaats van op directe belastingen. Ik duif wel be weren dat er nooit een tijd zal komen, waarin zij die politiek in voldoende mate zal veranderen; en er is geen democraat die nadenkt, die een pro gram van volkomen vrijhandel be peinst. Maar wat wij wenscben te doen, wat de Volksvertegenwoordiging al be proefd heeft te doen en nog eens zal doen en dan met succes, is om dien tuin te wieden van het onkruid dat er gekweekt is, omdat, nu wij onze iodustrieele ondernemingen als 't ware opgezweept hebben door de protectie, en wij haar groei door deze politiek hebben geprikkeld, wij tot de con clusie zijn gekomen, dat die prikkel niet gelijk was ten aanzien van al heigeen in dien tuin groeide, en dat er sommige planten zijn, voor ieder een met het bloote oog te zten, die 7.00 boven de rest zijn uitgegroeid, en al de overigen zoo in de schaduw hebben gesteld dat het voor de nij verheid der Vureenigde Staten in haar geheel onmogelijk is om in dien el- lendigen schaduw tot bloei te geraken. Met andere woorden, wij hebben er varen datgene wat beweerde te zijn „bescherming," is geworden tot een stelsel van favoritisme en dat de be gunstigden door deze politiek bloeien ten koste van de geheele rest. En nu zullen wij die tuin gaan wieden, we zullen aan de kleine plantjes lucht en licht erscbaffen om ook te gruei- tn. Wij zullen alle wortels uitroeien ■1 te zich zoo hebben verspreid, dat ze voed-el van den bodem van andere wortels wegnemen. Wij zullen er voor zorgen dat de hevruchting door in telligentie opnieuw wordt toegepast op tal van takken van nijvei held, die nu gevaar loopen tot stilstand te ko men omdat zij te veel werden gecon centreerd. De politiek om het land te bevnjden van het belemmerend tarief zal het aantal ondernemingen veel- soortiger en talrijker maken, zal een ruimere markt en meer vraag naar arbeid veroorzaken, en die politiek zal weer de zon door de wolkeu laten komen zooals die eens scheen over de vrije, onafhankelijke en onbe schermde kundigheid en energie van een groot volk. Een van de punten dor aanklacht tegen het zoogenaamde «beschermend tarief» is dat het de Amerikanen heeft beioofd van hun onafhankelijk heid, bun vindingrijkheid, en hun zelfvertrouwen. Onze industrie is krachteloos geworden, zonder durf, afhankelijk van regeeringssteun. Als ik het argument van sommige van onze grootste zakenmannen hoor, dat zij bij het wegvallen van de protectie door de wereldconcurrentio zouden worden overwonnen, dan vraag ik mij af waar en wanneer het is gebeurd dat de veelgeroemde Amerikaansche geest bang is geworden om in 't open veld te gaan om met de wereld te concureeren? Zijn we dan kinderen, onmondigen, onnoozele zuigelingen, dat wij nog met de llescb moeten worden gevoed Is het niet waar, dat wij beter dan iemand anders ter wereld de kunst verstaan, om staal te maken? Toch beweert men»om hemels wil, stel ons toch niet bloot aan de doodende prijzen van andere deelen der wereld". Maar bedenk, wij kunuen concurreeren tegen die prijzen. Staal wordt in 't buiten land verkocht, Amerikaansch staal in tal van vormen, veel goedkooper dan in Amerika zelf. Het is zoo moeilijk voor de menschen om dat in hun hoofd te krijgen. Wij hebben te New-York aan schouwelijk onderwijs gegeven, en noemden die school de «Chamber of Horrors". Wij stelden daar tal van artikelen ten toon, gemaakt in Amerika; voorzien van de spijzen, waartegen zij in de vereemgde Staten en van die, waarvoor zij aan het buitenland worden geleverd. Als ge een vrouw vertelt dat zij een naai machine in Mexico kan koopen voor 18 dollars en dat zij daarvoor 30 moet betalen in Amerika, dan zal zij gen dat is te lief voor haar! de schuld van (Wordt verooifd.) er geen acht op slaan of zij zal het vergeten, totdat ge haar de machine laat zien met den prijs er op Mijn vriend, Senator Ore van Oklahama, deed dit interressante voorstel: wij moesten een wet maken, dat elk artikel, dat hier verkocht wordt, voorzien moet zijn van een etiket met den piijs er op tegen welken het hier onder bet tarief verkocht wordt en den prijs wanneer er geen tarief was. Dan zou er naar zijn meening een heel eenvoudige oplossing zijn voor de tariefquaestie. Hij vindt het niet noodig om al diegenen, die in de protectie gelooven, daarvan af te houden. Hij stelt voor dat iedereen, die gelooft in een «beschermend tarief», de proiectie-prijs zal betalen en de rest de andeie prijs; als zij dan zoo gaarne belast willen worden, laat hen dan viij om dat meerdere te betalen. Maar wat de rest van ons betreft, de tijd is komende dal wij dat meerde re niet meer zullen hebben te beta len". (Iel volk van dit land heeft er zijn zin op gezet om alle bevoorrech ting en begunstiging uit onze fiscale wetgeving te schrappen, speciaal wat betreft het tarief. Wij hebben leeren inzien dat bet tarief zooals het nu is, niet meer is een systeem van „be scherming doch van favoritisme, van privilegie maar al te vaak in 't ge heim of achterbaks toegekend, in plaats van open en vrij uit en wettig; en wij zijn besloten om aan heel dat snoode bedrijf een einde te maken, niet door overhaas te paardemiddelen, maar door toe passing van een volkomen nieuw be ginsel door herziening van het ge heele doel dier wetgeving. Wij zijn van meening. dat onze tarief wetge ving niet langer het particuliere be lang rnoet beoogen, maar de algemeens ontwikkeling en bet belang van het algemeen. Wij zullen fiscale wetten maken, niet als zij die gunsten uitdeelen, doch als degenen die het geheele volk dienen. Wij zul len beginnen met die bijzondere pa ragrafen, waar wij speciale privileges in verscholen vinden. Wij kennen die tariefposten; de belanghebbenden zijn zelf zoo vriendelijk geweest ze aan te wijzen. En allereerst stellen wij er belang in om de wetgeving los te maken uit den greep der bijzondere belangen. Wij stellen voor dat die bijzondere particuliere belangen niet langer hun kamp zullen opslaan in de kamers van de Tariefcommissie of van de finan cieels commissie uit den Senaat. Wij zijn van meening dat dat plaatsen zijn waar heel bet volk van Amerika behoort te zijn vei tegenwoor- digd opdat alles zal worden gedaan in het algemeen belang, en niet in dat van enkele groepjes personen, die reeds de takken van industrie beheer- scben en daarmee de ïridustrieele ont wikkeling van dit land. En wel, omdat, hoe wijs die heeren ook mogen zijn, hoe vaderlandslievend zij heeten, hoe buitengewoon zij ook zqn begiftigd met de gave om don juisten ontwik kelingsgang van bet zakenleven te raden, er geen enkele groep van' per sonen bestaat in Amerika noch ergens anders ter wereld, wijs genoeg om aan hunne handen het lot en de be slemming van een groot volk toe te vertrouwen. Wij zijn van meening dat het zakenleven van dit land moet worden bevrijd, dat er de noodige vrijheid aan behoort te worden ge geven. De actie tegen de Tariefwet. In de Christ, hist. Nederlander (het orgaan van den heer de Savornin Lobman) is gepubliceerd bet aan de Tweede Kamer gerichte adres der drie duizend bediijfshoofden, waarin de Tanefwet-Kolkman wordt verkaard te zijri „in hoogste mate belemmerend voor de algemeens welvaart en de economische ontwikkeling van het Nederlandsche Volk". Do namen der tot alle politieke partijen behoorende onderteekenaars, groepsgewijze gerangschikt naar den aard der vei tegenwoordigde onderne mingen op het gebied van handel, landbouw en verkeer, zijn in deze publicatie vermeld. Zij zijn 3433 in getal en vullen niet minder dan 30 kolommen in de Nederlander, welk blad hiermede is „houder van het lengterecord" voor advertentiën. Het is ons althans niet bekend, dat ooit in eenig Nederlandsch dagblad is verschenen een giooteie dan deze, vanwege het Anti Tariefwet- Comité geplaatste, annonce van 4'/, pagina. De opbrengst van den verkoop der Emma-hloempjes (tuberculose- blnem) was te 's Giavenhage ongeveer f65000 Zaandam f900, Hoek-van- Holland f65 Nieuw-Lekkerland f 47, Spijkenisse f 45, Zieriksee f 190, 's Her togenbosch f 800, Vlaardingen f 182. De bruto opbrengst van de levende bloemen, die op het Sportterrein te Zwolle ten bate van de tuberculose bestrijding, verkocht werden, is, naar de «Zw. Ct a meldt, f 500. Baron De Vos van Steenwijk heeft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Ovorijsel aangenomen en zijn geloofsbrieven ingeleverd. De aanstaande bijeenroeping der Kamer is voornamelijk geschied voor het onderzoek van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen mili taire wetsontwerpen. Montenegro en het beleg van Skoetari. Uit Cetlinje wordt uit geloofwaar dige bron het volgende geseind Koning Nikita heeft sedert Zondag met alle kracht de beschieting van Skoetari hervat. De commandeerende Montenegrijnsche generaal Martirio- witsj beeft de buitenlandsche oorlogs correspondenten uitgenoodigd den algemeenen stormaanval op den Tara- bosj bij te wonen. Servische troepen nemen aan den stormaanval deel in Montenegrijnsche uniformen. In ver band met 't bovenstaande zal het besluit vas den Oostenrijksch-Hon- gaarschen ministerraad om de reser visten uit het Zuiden van de monar chie naar huis te zenden, nog niet uitgevoerd worden. Uit Cattaro wordt geseind: Zoo even kwam hier de Oostenrijksch- Hongaarsche torpedoboot «Möwet aan met een Franschen officier aan boord, die zich dadelijk naar Skoetari begaf Men zegt, dat hij den eisch van de internationale vlootcommando's, dat Montenegro zijn belegeringstroepeu van Skoetari zal terugtrekken, met de bedreiging, dat anders Antivari, Dulcigno en San Giovanni di Medua door militairen bezet zullen worden, moet overbrengen. Men veronderstelt, dat de Monte negrijnsche regeering thans bereid zal worden gevonden om te voldoen aan den gestelden eisch. Volgens een ander bericht zijn Zon dag de laatste Srwvische bataillons van Skoetari naar Alessio vertrokken. De Montenegrijoen hebben de door de Serviërs vedaten stellingen hezet, zoo dat de stad ingesloten blijft. Het afscheid van de Servische troepen was buitengewoon hartelijk. Het gerucbi gaai echter, dat Servische soldalen in Montenegrijnsche vermomming aan de laatste bestorming hebben deelge nomen. Op bevel der Cbineesche regeering zal in de verschillende Christelijke kerken in China een godsdienst oefe ning worden gehouden, waarbij gebe den zal worden voor de welvaart van China het parlement en den aanstaan den president. Uit Peking wordt ge meld dat het denkbeeld tot het houden van dien biddag in de Christelijke kerken uitgegaan is van den minister van buitenlandsche zaken, die zelf Christen is. Tot leeraar in de gymnastiek aan de Rijksnormaallessen alhier is be noemd de heer J. Veen. Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemeene kennis, dat de bij Raadsbesluit van 28 Maart ingestelde en bij besluit van Gad. St. van 14 April goedgekeurde Kaasmarkt zal worden gehouden op Maandag, voor middags van half 10 tot 12 uur op den Hof(Botermarkt). De eerste markt dag zal Maandag 19 Mei plaats heb ben Het 2de halfjaar 1913, zal een proef woiden genomen met bevroren Ar- gentijnsch vleesch, bij de garnizoenen te Amersfoort Assen Groningen, Har derwijk en Leeuwarden. Met de levering is belast de Holl. Transatlantische Handelsvereeniging te Amsterdam, tegen den prijs van 58 cl. per Kg. Met het toezicht van de levering is belast de intendant bij de 4e divisie te Amersfoort. Het Centraal vrijzinnig verkie zingscomité in hel district Amersfoort heeft in beginsel besloten ook aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten deel te nemen. Voorloopig zijn reeds op de groslijst voor caudidaten geplaatst de heeren G. J. baron Van Boetzelaer, Burge meester van Hoogland; J. van Beunin- gen. te Maarn en W. H. de Beaufort, le Maarn. Aan de gisteren alhier gehouden veemarkt werden aangevoerd '22 stuks. Guste koeien golden van f 170 tot f200, kalf koeien van f'200 tot f'280, kalfvaarzen van f180 tot f210, pinken van f 70 tot f 100. Onder voorzitterschap van den Burgemeesler vergaderde gisteravond de Raad der Gemeente Amersfoort te 8.30. Twee raadsleden waren af wezig. De notulen werden goedge keurd. Ingekomen zijn de volgendestukken: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 25 Maart 1913, 3e afd. No. 808/754, houdende goedkeuring van een tweetal besluiten tot wijziging van de Begrooting 1912 en 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 31 Maart 1913, 3e afd. No. 1037/806, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van een perceel aan de Lange Bergstraat, tot onderhandsche verhuring van dat perceel en de met den aankoop ver band houdende wijziging van de Be grooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van den 7 April 1913,3e afd. No. 1178/850, houdende goedkeuring van het 3e aanvullingskohier Straat belasting en het 7e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van den 7 April 1913,3e afd. No. 810. houdende beslissing in beroep van H. van Ruller betieffende zijn aan slag in de Inkomstenbelasting over 1912. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 April 1913, 3e afd. No. 875, dat het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan deBatchmati Wuytiers- laan aan den heei H. J. Indewij geacht wordt te zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 April 1913, 3e afd. No. 1218/870 houdende goedkeuring van pen Raadsbesluit tot wijziging van de Begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 April 1913, 3e afd. No. 1215/868 houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van perceelen aan de Hellestraat, tot onder handsche verhuring van deze eigen dommen en tot wijziging van de Begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utiecht van 19 April 1913, 3e afd. No. 1218/'870, tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot ondei handsche ver huling van hel perceel grond met wo ning aan de Barcbman Wuytierslaan. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Gpdeputeerde Staten van Utrecht van 14 April 1913, 3e afd. No. 1214/967, dat het Raadsbesluit tot instelling eener Commissie voor de financiën voor kennisgeving is aan genomen. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 April 1913, 3e afd. No. 1226/966. houdende goedkeuring van bet Raadsbesluit tot instelling van een kaasmarkt. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged< puteerde Staten van Utrecht van 14 April 1913, 3e afd. No. 1229/957, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijven op de Begrooting 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van J. van der Horst, hou dende verzoek om eervol ontslag als hoofd van school F, met ingang van 1 September 1913. Om advies. Vervolgens kwam aan de orde de agenda. Geen der heeren had iets op te merken, te vrageu of mede te deelen, zoodat ze binnen het kwartier was afgehandeld. Alleen bij punt 16 voorstel tot aankoop van gronden onder de gemeente Leusden deelde de voorzitter mede, dat dit punt vau de agenda was afgevoerd. Bij de rondvraag brengt de heer Gerritsen twee zaken ter sprake, le het adies van de gemeentewerk lieden om verhooging en 2e de ge meentelijke badinrichting. Ruim 2 jaren geleden zegt de heer Rijkons is hier ten gevolge van een lezing een vereeniging opgericht met het doel een badinrichting tot stand te brengen. Deze vereeniging zou met voorstellen komen, doch is blijkbaar in slaap geraakt. Alieen de kwitantie wordt nog op tijd gepresenteerd. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. overladen zijn met werk, doch zoo spoedig mogelijk met voorstellen voor den dag zullen komen. De heer de Koning brengt de electrische energie Ier sprake en zegt, dat dit een levensvraag voor den middenstand is. De voorzitter deelt hierop mede, dat verschillende pogingen gedaan zijn en ondei handelingen aangeknoopt met Utrecht en Bussum. De prijs is echter te hoog Deze minister wil geen Concessie geven. Misschien komen er enkele grooie Centrales over het geheele land. Daarom is afgeraden de zaak voort te zetten, daar we dan zullen bloot staan aan schorsing van het besluit. De gemeente Dinxpeiloo kan als voorbeeld dienen. Om deze reden hebben B. en W. besloten de onder handelingen le eindigen. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering te 9 uur. Nachtwerk t Een verkiezingsmeeting, te Dinx- perlo gehouden (spreker dr. Van Leeu wen, S. D. A. P., debaters dr. Van der Laar, Christsoc. en Groenewout, vrijz.) duurde tot kwart ovér één! Dat belooft wat tegen Juni! De voorspellingen van een slaapster. Door de voorspellingen van een slaapster is te Saint Remy (bij Bor deaux) een geheel gezin gek gewor den. De familie Gauthier bewoont een hoeve in dit dorp. Onlangs stierf er een varken. Men raadpleegde een slaapster, die verklaarde, dat het nood lot de boerderij getroffen had en dat alle dieren weidia zouden sterven. De geestelijke werd geroepen om de booze geesten te verdrijven, hetgeen hij weigerde. Een dezer dagen kreeg een van de dochters Gauthier een aanval van waanzin, die weldra op de geheele familie over sloeg. Da geestelijke werd met geweld naar de hoeve gevoerd, waar men hem opsluot, terwijl de leden van het gezin met toortsen en stokken de denkbeeldige geesten ver volgden. Daarna regende het tenslotte slagen op den ongelukkigen priester, die, dank zij de komst van eenige buren, bevrijd werd. De 31-jarige dochter werd naar een krankzinnigengesticht gebracht, ter wijl de andere familieleden in obser vatie gehouden worden. Hun woede schijnt overigens wel wat te bedaren. Zondagsschool-cursus t Het «Siicbtsehe Piotestanu-nblad* zegt: Van Maandag 9 Juni tot Vrijdag 13 Juni, wordt hier ter stede een cursus voor Zondagsschoolonder- wijzers en onderwijzeressen gegeven in dezelfde voege, als hij voor twee jaar in Arnhem en voor vier jaar in Haarlem plaats vond. Er is in den lande een bond van «Vrijzinnige Zondagsscholen in Nederland», waar aan ik weet uit mijn hoofd niet hoeveel honderd Zondagsscholen ver bonden zijn (Zondagsscholen, die uit gaan van Protestantenbonden of van kerkelijke Gemeenten) en deze bond heeft genoemden cursus op het getouw gezet. De heeren J. Van Loenen Martinet uil Bussum en I Hooykaas uit Amersfoort en mej. Wolfson uit Rotterdam zullen er spreken en er er zullen verschillende godsdienst oefeningen bij gehouden worden. Voorts staan eenige uitstapjes op bet programma, een Vecbttocbtje, een tocht naar Zeist, een thee, aan geboden door den heer en Mevr. Blooker op hun landgoed, enz. De Utrechtsche Zondagsschool van den Nederlandschen Protestantenbond is dit maal gastvrouw. Het testament van Pierpont Morgan. Het testament van Pierpont Mor gan is geopend en bevat de volgende beschikkingen Pierpont Morgan benoemt zijn zoon tot algemeen erfgenaam. Hij geeft hem het toezicht over het grootste gedeelte van zijn fortuin, terwijl bij ook zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2