NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ®Gkmw& FEUILLETON. No. 35. Zaterdag 3 Mei 1913. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE ADVERTEEREN IN AMERIKA. Boontje M om zijn loontje Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Hummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regelB 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant Hot heden verschenen 5de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Een Episode uit den Balkan-oorlog: Een Bulgaars soldaat geeft een ge wonden Turk te drinken. Voorts: Een reproductie van een schilde:ij van den Engelschen schilder David Wilkie: De Blinde Vioolspeler. liet Ballonongeluk in Frankrijk, met 6 foto's. De Fransche aviateur Dan- court vliegt iu één dag van Parijs naar Berljjn. Hel Giegongeluk te Monaco, met 3 foto's. Ansjovis vangst, met 3 foto's, De Werk staking in België, met 3 foto's en de aankomst van de kinderen der stakers te den Haag. De kinderen van Mevrouw Duncan, de bekende Ameri- kaansche danseres, te Parijs verdron ken, met 3 foto's, Uit het Gan- zenland, met 3 foto's: de Toulouzer- ganzen, Nonganzen en Kleine Kolgau- zen. De onlangs overleden heer Karl Hagenbeek' met zijn lievehugen in zijn park Stellingen bij Hamburg. De ex-koning Manuel van Portugal en zijn verloofde Prinses Augusta Vic toria van Hohenzollern-Sigmaringen. De Zuid-Nederlandsche Schermbonden hunne winnaars. Het Concours voor Vrachtauto's, georganiseerd door den Nederlandschen Automobielclub. Onze Humor-pagina. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernummer »Ons Prin sesje", met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. Op het gebied der reclame hebben zich in den loop der laatste jaren zekeren ideeën ontwikkeld die niet alleen de volle aandacht van den buitenstaander waard zijn, maar die tevens met voordeel kunnen aange wend worden in een ieders pogen om eigen zaak tot grooteren bloei te brengen. Toen ik voor een aantal jaren nog in liet vaderland vertoefde en als redacteur van een vaktijdschrift werk zaam was, heb ik van tijd tot tijd artikelen betreffende bovenstaand onderwerp opgenomen en was er steeds op uit mijn lezers te verrassen met de beschrijving van een of andere exentrieke amerikaansche reclame, om hun aan te toonen op hoe zon derlinge wijze men in de nieuwe wereld soms zijn waar aan den rnan poogt te brengen. Sedert ben ik evenwel eenigszins van idee veranderd Ik ben namelijk in de gelegenheid geweest een ietwat diepeien blik te slaan in het wezen van het reclamevak, zooals dit in Amerika wordt opgevat en uitgeoe fend, en ben tot de overtuiging ge komen dat er zeer veel in is, dat onzen nederlandschen adverteerders in het bijzonder, den handelsstand in het algemeen, van groot nut kan zijn, ik wil trachten in een reeks aitikelen een duidelijke uiteenzetting te geven van de beginselen die den Amerikaan bij het adverteeren zijner waar tot leidsman dienen, en er zoo doende wellicht toe bijdragen, dat U, door toepassing van die beginse len, er in zult slagen uw jaarlijksch verkoopcijfer te vergrooten. Laat ons beginnen met een heel eenvoudige vraag te stellen»Wat is het doel van een advertentie Of wel, indien U een circulaire uitzendt, of een strooibiljet verspreidt, met welk oogmerk doet U dit? en het antwoord luidt natuurlijk, dat men op deze wijze wil trachten het publek er toe te brengen de aangeprezen waar tegen vootdeelige prijs te koopen. Dit is bet hoofddoel van iedere reclame, met andere woorden, indien men U een advertentie ter beoor- deeling voorlegt, is de voornaamste vraag ter beantwoording: «Zal deze annonce er iets toe bijdragen, van een onverschillig buitenstaander een belangstellend lezer te maken, en zal zij er in slagen hem in een blijvende afnemer te herschapen Gesteld de eigenaar van een schoen magazijn wenscht den verkoop zijner schoenen een weinig te pousseeren, en besluit een advertentie te plaat sen. Hij stelt de annonce zoo goed als hij kan op en is op bet punt baar naar de courant ter plaatsing op te zenden. Alvorens hier toe over te gaan, zou ik hem evenwel willen ver zoeken, de annonce nog eens even ter hand te nemen en zich voor een oogenblik wijs te maken dat hij niet de schoenverkooper is, maar iemand uit bet publiek, (die zijn mededeeling vanavond wellicht in de krant zal lezen) en laat bij zich afvragen, of die annonce HEM er toe zou bren gen, aan het aangeduide adres een paar schoenen te gaan koopen. Door aldus te bandelen zal hij wel licht bemetken dat de annonce niet zoo volmaakt is als bij aanvankelijk had gedacht, hier en daar zal een kleine verbetering noodig zijn en wel licht zal de geest der advertentie een weinig moeten worden omgezet. Ik heb hier een Nederlandsch dag blad voor me liggen en vind daarin een groot aantal advertenties die alle volgens het onderstaande type zijn opgesteld SCHOEN EN LAARZEN MAGAZIJN \V. GERRITSEN ZOON Brinklaan 3 Van ouds Bekend. Laat ons voor een oogenblik deze advertentie met het ontleedmes on derzoeken. In de eerste plaats valt op te merken, dat het niet heel veel kennis van zaken of verstand van adverteeren behoeft, een dergelijke annonce in elkaar te zetten. Dat kunststuk zou bot zoon tje van de jonge meneer Gerritsen zonder eenige moeite kunnen verrich ten, en aangezien alle dingen diesgoed" zijn, slechts met overleg en met een zekere inspanning tot stand kunnen gebracht, worden, kunnen wij direkt 'al vaststellen, dat bovenstaande an I notice, en we vinden er in de dag- i bladen tal en tal van dat soort, NIET GOED is en haar doel, nog niet ge heel, toch grootendeels missen moet. En dat is zeer begrijpelijk I De heeren Gerritsen hebben een «van ouds be kende zaak," iedereen in de stad of in het dorp kent ben «van ouds." Met die advertentie deelen zij dus aan het publiek niets nieuws mede, en wie zal ten slotte nog eenigen acht slaan op een dergelijke onbelangrijke mededeeling? Hel eenige doel dat de Heeren Gerritsen met hunne reclame bereiken is, dat zij «voor de oogen van het publiek blijven," en ofschoon dit op zich zelf van belang is, kan een advertentie veel meer doen dan dit. Een vriend van mij, een advertentie reiziger, maakte eens de opmerking, dat een advertentie het zelfde werk moet verrichten als een goede etelage. Reclame en uitstalling gaan hand in hand met het gemeen schappelijke dotl den buitenstaander tot koopen te verlokken. Degenen nu, die aan liet boofd van een winkelzaak staan, zullen weten dat een goede etelage eeo van de eerste levensvoor waarden is voor detailzaak. De win kelier gètroost zich alle moeite en kosten om zijn uitstalling in den win kelruit zoo in te richten, dat schier iedere voorbijganger als het ware ge dwongen wordt een oogenblik te blij ven stilstaan en de verschillende voor werpen zijn zoo gekozen en gegroe peerd, dat ze op hun mooist en voor- deeligst uitkomen de toeschouwer moet in zich zelf uitroepen: «Jongen dat is een kranige uitstalling I Die man schijnt er goede en degelijke «aar op na te houden.t Zulk een uitstalling lokt den toeschouwer (of toeschouwster) naar binnen, en de eerste stap is gewonnen I Ten aanzien van de advertentie nu geldt precies hetzelfde. Een aankon diging in de courant moet zoo zijn opgesteld, dat zij koopers naar uw winkel LOKT. En daarom is het niet voldoende dat U alleen maar adver teert, dat U bijv. mooie hoeden ver koopt. of sterke schoenen, of prima grasboter; neen, de bewoordingen moeten zoo gekozen zijn, dat zjj bij den lezer den wensch doen ontstaan «Het is toch jammer dat ik dit arti kel niet in mijn bezit heb; laat ik me de kosten maar getroosten en het me aanschaffen." Door een paar voorbeelden zal dit principe duidelijker wordeubier is een advertentie van de Heeren Daalder Zonen, die op vrij onverschillige en koude wijze aan het publiek mede- deelen dat ze overschoenen te koop hebben: J. DAALDER ZONEN Specialiteit in Overschoenen Dames, Heeren en Kinder Overschoenen Gevestigd sedert, 1850 U zult tne moeten toegeven, dat een dergelijke advertentie slechts een zeer matig resultaat zal hebben en dal zij er slechts weinig lezers toe zal OVERHALEN bij Daalder een paar overschoenen te gaan koopen. Wel licht zal deze of gene zeggen»0 ja, ik heb juist een paar overschoenen Doodig, ik zal ze maar bij Daalder gaan koopen." Maar een annonce die niet meer doet dan dit, is slechts van geringe waarde. Een goede adverten tie richt zich nimmer uitsluitend tot diegenen van de lezers, die het arti kel in kwestie op dat moment juist NOODIG HEBBEN; een wel gekozen reclame richt zich tot alle, lezers trekt bun aandacht, wekt in ben een levendige belangstelling voor het artikel, OVER. A. S. H. ROOMS. 13) Ik heb nog wel 10 velletjes vol te babbelen, maar schei er toch maar uit, „Ik breek af met de pen maar maar niet met 't hart!" zooals Stientje de meid schrijft aan haar beminde. Alleen wil ik nog zeggen, dat u mijn eenig lief vadertje is,dat ik erg lief heb,dat ik u innig dankbaar ben voor alles,dat ik u in liefde en liefheid terugbetalen wil. Daaaaag oudje; lieve snoes van 'n vader! 'n hartelijke zoen en een harde pak- kert van uw eigen NON. P.S. O vadertje, m'n pop Albertientje feliciteert opa hartelijk met 't examen -succes van haar mama'tje 1attent hé? 2e P.S. Ik wou ook nog graag wat mooie handschoenen koopen, want nu ik door mijn examen ben hoef ik toch die vier- atuivers-katoenpooten van tante niet meer te dragen I niet waar, vadertje? Denkt u om 't geld te zenden I Maar aan mij Ien niet aan tante I want anders krijg ik 't toch niet I 8e P.S. 't Is nu wel Diet noodig u er aan te herinneringen, maar over drie maanden ben ik jarig, weet u dat wel I en dan zou ik zoo graag 'n boodschappen-taschje met zilver beursj e,of 'n goud horloge en wat mooie boeken hebben I of wat anders I Schrijf gauw op in uw zakboekje „Denken om Non haar ver jaardag II.... Hebt u 't genoteerd 4e P.S. Ik heb toch niet te veel gevraagd vadertje?.... Neen, niet waar 'n Kind mag haar papa toch alles vragen Ien 'n vader hoeft 't niet te geven,maar 'n lieve snoes van 'n vadertje doet dat wel! Dat weet ik zeker I Is 't niet zoo Daaaaaag Snoes. Uw liefhebdenb kind, NON GESINA. Laatste P.S. Ik zou zoo graag 'n fiets hebben, Vadertje, maar daar zal ik later om vragen, als u Diet zooveel te betalen hebt voor mij, zooals nu m'n vriendin Mies Verbrong heeft 'n snoezerige, freewheel, die ze met f 10 gulden per maand afbetaalt en en die krijgt ze van haar Oom, en dat is niet eens 'n vadertje, zooals ik heb I Allerlaatst P.S. Willem Marnters 'n snoes van 'n jongen, m'n flirt, vindt u ook zoo'n bovenste beste I Verbeeld u hij schreef mij laatst 'n briefje en vroeg of u geen baantje voor hem wist in den Oost, want de arme jon gen is door de hatelijkheid der com missie gezakt voor boekhoudenhij kan alles I Hij was sergeant en inspec teur van politie en is hij bij zijn papa in huis, die 'n klein pensioentj e heeft van ik weet niet wat!.... 't Is 'n erg mooie jongen en zoo'n prettige jongen om mee te fietsen en te ten nissen. Verbeeld u, laatst schreef hij mij 'n briefje en onderteekende dat, je eeuwig, getrouwe, liefhebbende Wim I'nLeuke baas, hé, Vadertj e Dag lief oudjeI Nou is 't werkelijk uitl Langen tijd bleef Overste Wychhens, in zijn gemakkelijken stoel geleund, zitten nadenken, nu en dan het oog vestigende op het portretje. Hoe lief de brief hem ook was door de reine, levendige ziel die daaruit zoo oprecht tot hem sprak en zich vol vertrouwen overgaf aan zijne va derliefde, zoo waren er toch twee punten in die hem bezorgd maak ten. Ten eerste hinderde hem de weinige waarde die 't kiDd hechtte aan't geld, die groote hefboom die de wereld re geert als 'n tyran, niet alleen omdat haar dat later, als de bron minder mild bleef vloeien, ongelukkig zou knnnen maken, maar vooral omdat hij door zijne onoordeelkundige mild heid daartoe den grondslag gelegd had, al was dan het doel dat hem deed handelen nog zoo edel; zijn wensch dat hare jeugd voor haar altijd 'n schitterend glanspunt zou zijn in haar leven en eene zalige herinnering aan hem in later dagen, was dereden ge weest dat hij 't kind, dat hij zoo lief had, niets had kunnen weigereD, maar daardoor had hij den goeden invloed zijner zuster in dat opzicht geneu traliseerd, daar Non wist dat pa'tje toch altijd haar willetje deed. Daarin moet verandering komen I sprak hij tot zichzelven en hij besloot haar dat eens ernstig onder 't oog te brengen,als hij in Holland te rug was, want nu wilde hij haar niet teleurstellen of bedroeven door al te ernstige woorden in een brief, waar de toon de woorden zoo niet kon ver zachten, zooals dat bij spreken 't ge val is. De arme celibatair, die met zoo veel zelfvertrouwen de dameswereld rondkeek en zich daarin bewoog als een wel kwetsend maar zelf onkwets baar veroveraar, begreep niet dat als hij eenmaal in Europa was en tege nover dat aanminnige kind stond met die zielvolle oogen en dien vertrou- welijken onschuldigen blik, dat hij dan nog minder sterk zou zijn dan op een afstand en dat zijn Non haar va dertje dan zeker om haar kleine roze pinkje zon windeD. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1