OVERSCHOENEN. Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. TUIGT hen dat het artikel deugde- en soliede is en dat het zijn prijs ten volle waard is. Een goede adverten tie is als een goede reiziger, dia op taktvolle wijze, zonder te overdrijven, de voordeelen van het artikel op eer lijke en duidelijke wijze aantoont, die bij den kooper het gevoel doet ont staan, dat hij het artikel toch" eigen lijk maar moest koopen Laat ons terugkomen op de heeren Daalder en hun overschoenen, en' hun uitnoodigen bunne advertentie aldus te wijzigen: In een hevige stortbui, wanneer de straten nat en modderig zijn, is de overschoen uw beste vriend. Wat gaat er boven drooge voeten in regenachtig weder? Onze overschoenen passen iederen voet, wij hehbcn mooie modellen voor heeren, keurig afgewerkte overschoenen voor dames en kinderen Zij zijn vervaardigd van de beste sooit rubber, zijn licht en aan genaam in bel dragen. Pi ijs J. DAALDER ZONEN De gedachte aan drooge voeten viridt bij den lezer gereeden ingang, en wanneer hij aanstonds uitgaat en het regent, en hij krijgt koude en klamme voeten, dan zal hij zich zijn zuinigheid vei wijten en tot zich zelf zeggen dat droge en warme voeten en een goede gezondheid ruimschoots de kleine uitgave voor overschoenen waard zijn, en op deze wijze zal hij er toe komen oij Daalder een paar schoenen te gaan koopen. Nu zult U wellicht de opmeiking maken dat de tweede advertentie veel grooter en derhalve duurder is dan de eerste, maar, indien U het met me eens bent, dat de tweede annonce meer kans geeft op succes dan de eerste, wat hindert het dan dat zij een weinig duurder is? Ziet, hierin ligt het eigenaardige ondeischeid tusschen den Amerikaan- schen adverteerden en den Neder- landschen! De Amerikaan WEET dat een goede advertentie (indien noodig een reeks van advertentien) ten slotte het gewenschte resultaat moet geven en de kosten aan ad verteeren verbonden, zijn derhalve van ondergeschikt be lang; terwijl de Nederlander al te dikwijls geneigd is, kosten voor ad vertentien als een noodzakelijk kwaad te beschouwen. De Nederlander geeft zich bij het opstellen van zijn annonces over het algemeen niet heel veel moeite, OMDAT HIJ ER NIET ZOO HEEL VEEL VAN VERWACHT; de Ameri kaan verwacht van de annonce ALLES, ziet in een goede annonce het middel bij uitnemendheid, HET BESTE EN GOEDKOOPSTE MIDDEL om zijn waien te verkoopen, en daarom geeft bij zich alle moeite om te weten te konirn wat een goede en wat een minder goede wijze van adverteeren is. Ik hoop in deze reeks artikelen ruimschoots gelegenheid te vinden, U aan te tooi en, dat de grootsche verwachtingen die men hier in de reclame sielt, ten volle door de resultaten woiden heantwoord (Wordt vervolgd.) Oranjevereeniging. Ter gelegentieid van den verjaardag van piloses Juliana heeft de Oranje vereeniging de kindei en vari haar leden een prettigen avond bezorgd in »Het Valkjm. De kleinen genoten volop en waren opgetogen bij hel zien van de goo cheltoeren en bij de grappen van de clowns. Ter afwisseling eenige goede num- meis muziek. De avond vloog voorbij, veel te snel naar het oordeel van het jeugdige publiek. Naar de »Tijdc meldt, heeft de Chr. Hist, kiesvereeniging te West broek en Achttienhoven besloten den anti-rev. candidaat in het district Amersfoort slechts dan over te nemen wanneer de christelijk-historischen geen eigen candidaat stellen geschiedt dit wel, dan zal deze gesteund wor den. De 1 Mei viering Amersfoort. De benedenzaal van de Kroon was Donderdagavond geheel gevuld met mannen en vrouwen, die daar waren saamgekomen om het Mei feest te vieren. De heer Hagelen heette de aan wezigen welkom, herinnerde aan de algemeene weikstaking in België en aan den strijd in do sigaren industrie. Hij hoopte, dat het succes aan de zijde der arbeiders zou zijn. Na een voordracht van den heer Voskuilen, verkreeg de heer v. Det, uit Amsterdam als feestredenaar, het woord. De Ie Mei ziet ons weer. Er zijn meer partijgenooten, dan vorigejaren. Deze dag wordt do feestdag van heel de beschaafde wereld. Waarom zijn we zoo feestelijk gestemd? In onze buizen is nog gebrek onze kinderen kunnen we nog niet geven, wat hun toekomt of we moeten nog le lang werken. In onze zoogenaamde Maatschappij staan de menschen als twee legers tegenover elkaar. De pa troons hebben groote vereenigingen,om de arbeiders er onder te houden. De ai beiders zijn de minderen, behalve in talrijkheid. Als de arbeidersklasse zich bewust wordt zal ze dat juk afschudden. Waarvoor vieren we toch feest? Omdat ook wij proletaren een leger zijn geworden, omdat we één dag in het jaar een overzicht willen hebben van de mogelijkheid om het kapitaal te overwinnen. Die eene dag zijn we menschen. In de arbeidersklasse is een drang naar hooger. Het ontluiken der natuur is een beeld van onzen strijd. We staan nog in de ellende, doch we zien reeds de vruchten Ik wijs op de solidai iteit, die zich zoo prachtig gemanifesteerd heeft in deze dagen. Wat leven de sigaren makers niet onder ellendige toestanden; mannen, vrouwen en kinderen werken mede om een schamel loon te ver dienen. Deze klasse heeft eindelijk moed gevat om te strijden en zal over winnen. Allen helpen de sigarenmakers, want hun strijd is onzen atiijd. Dit wijst op een betere toekomst. Op het oogenblik is onze toestand nog treurig genoeg. De Cbiistelijke regecring is eigenlijk dezaak waarnemer van hel kapitalisme. Het feest herinnert ons, dat ons nog groot recht ontbreekt. Algemeen kies recht moeten we hebbendit wapen hebben we noodig in den sti ijJ. Is er vooruitgang te zien? Heeft de strijd gebaat? Twee groepen betwisten elkaar de macht: de Coalitie en de Concentratie Ze staan gelijk in zooverre ze beide niets doen voor de arbeiders Het mill tairisme verkwist millioenen 50 milli- oen voor oorlog, 12 millioen voor zoogenaamde kustverdediging. Die oorlogstoerustingen zijn steeds een bedreiging. De arbeidersklasse houdt den oorlog tegen. Ook wij willen de macht Doch niet zooals de Coalitie of de Concentratie om eigen voordeel, doch om bet grootbezit gemeenschap pelijk te maken en allen een mensch- waardig bestaan te verschallen. Blijft deze Regeering aan dan krijgen we: le. de Tariefwet. 2e slecht onder wijs, 3e. een verknoeid kiesrecht. We hopen deze lampen af te wenden en deze zoogenaamde Chiistelijke Regee ring naar huis te zenden. De heer Van Mechelen deelde mede dat voor de sigarenmakeis zou worden gecollecteerd. De avond werd verder genoegelijk en kalm doorgebracht, opgeluisterd door voordrachten van den heer Vos kuilen en af en toe een stukje muziek. Anti-Tariefwet. Woensdagavond trad mr. Bekker uit Amsterdam in ïAmicitiaa op en vroeg zich af, of meu in deze kwes tie niet te veel politiek zocht. Blijft dit ministerie, dan komt de tariefwet, waarom de tegenstanders het moeten bestrijden; protectie of vrijhandel, bier gaat het om. Om geld te hebben voor de sociale verzekeringen wil dit ministerie de tariefwet. Spreker vergeleek daarna de be schermende landen met het onze, en daarbij bleek dan dat de beschermd eer het slechtst aan toe zijn. Deze wet is slecht in elkaar gezet, brengt nadeel en doet het land schade. In debat kwam de heer v. d. Meu- len die zeide, dat verschillende arti kelen reeds belast zijn. Hij mepnde, dat deze wet voordeel zal brengen aan de arbeiders. De spreker beantwoorde hem uit voerig en degelijk. Tot de eerste klasse van de Rijks-normaallessen alhier zijn toe gelaten: Janne Deiksen, te Leusden; Herrdrika van Ekens, F. Balledux eu Elis. Knipschild, te Zeist; Maaike van der Meij, te NijkerkG. van den Brink, te Utrecht; J. Kramer, te Woudenberg; en Bertha van Eek, Anna Glaser, Teuntje Lookhorst, Elsa Maas, Greta Schimmel, E. van Eden G. Florijn, II. Jans, J. van Lotium en J. Muijn, allen te Amersfoort. Tot de 3e klasse zijn toegelaten: Pelronella van der Knoop en Wil- helmina van den Singel. nSport Staalt Spierend, de be kende sportvereeniging van onderof ficieren der bereden wapens, viert morgen haar 5-jarig bestaan met een Nationaal schermconcours, dat wordt gehouden in de tuinzaal van den heer Otie en waarvoor schermers van naam zich reeds aanmeldden. Aan de korpswedstrijden, die beden plaats hebben, neemt een dozijn ver- eenigingen deel. De jongedames A. E. van Kalveen. W. G. F. Kardinaal, A. S. M. de Klerk en J. S. van Leeuwen verwierven de akte van bekwaamheid voor onder wijzeres. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand April 1913. Brieven Binnenland 1 zonder adres Briefkaarten Binnenland Perekop G. Krook G: v. Luit Mej. L. Butselaar L. v. Eykelenburg J. Sul W. Groeneveld H. v. Surksum M. v. Ede Amersfoort A'dam Eysten Kampen R'dam Utrecht 19 Drukwerken Brieven Buitenland G. Zoetevent Briefkaarten Buitenland Esscbebrugge H. Hogewind Mrs. A. Roeber (Mich) New Ark Van de vele tentoonstellingen die in den loop van dit jaar in ons land gehouden worden is die in het Muider- slot wel een der aantrekkelijkste. De commissie voor de inwendige restauratie var, het genoemde slot zoml ons een fraai uitgevoerde reclameplaat die niet zal nalaten de aandacht op deze tentoonstelling te vestigen. De uitslag van het gehouden Bondscoiicours te Veenendaal >an de Bond van Harmonie en Fanfare corpsen, in de Provincie Utrecht en omstreken was als volgt. De »Harmonie« te Amersfoort directeur Sloetzer behaalde een 2e tweede pi ijs in de 2e afdeeling en de vereemging «Cecilias te Scherpen- zeel directeur, J A. Jochems van de zelfde afdeeling een le tweede prijs. Van de le afdeeling behaalde Oefening Baart Kunst te Zeist directeur J. A Jochems, een 3eprijs Aan den Maisch- wedstrijd namen 4 vereen deel. Allen kregen daar de Jurie wegens geen gunstig terrein en de groote volks menigte geen goed oordeel kon vellen een eerste prijs. ZONDAG 4 MEI. Reinonstrniitsche kerk. Voorm. 9'/» uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 10 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gods dienstoefening voor de gemeente Evang. Luth. Kerk. Voorm IO'/j uur, Dr II. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur. Prof. dr A. Noordtzij, Hoogleeraar te Utrecht, 's Av. 5'/, uur. Prof. dr. A. Noordtzjj Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds Teerink. Maandelijksche Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. O1/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Onder voorzitting van den Burgemeester vergaderde de Raad dezer Gemeente. Afwezig de heer D, Gerritsen. De notulen van 22 Maart werden goedgekeurd. Ingekomen waren de volgende stukken: een adres van de Nationale vereeniging tegen de werkeloosheid (erkend bij Koninklijk besluit van 11 December 1909, „Staatsblad" no. 48) houdende verzoek, dat de Gemeente Amersfoort tot genoemde vereeniging toetrede en haar finan cieel steunc om prreadvies aan B. en W. een adres van de afdeeling Amersfoort van den Nationalen bond van handels- en kantoor bedienden „Mercurius", waarbij adhiesie wordt betuigt aan het adres der verschillende vakver- eenigingen in zake de oprichting ecner ge meentelijke Arbeidsbeurs als voren. een dankbetuiging van het Bestuur der Amcrsfoortsche Muziek Vereeniging voor het in gebruik geven van een lokaal in het Werkhuis voor kennisgeving. Even kwart na 8 kwam de agenda aan de orde. 1. Pne-advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek om jaarwedde ver hooging van den concierge der Burgeravond school. Aangenomen z. d. of h. st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement 1913 en tot afwijking ten opzichte van B. Snijders. Als voren, z. a. of h. st. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit van 21 December 1912, genomen ter uitvoering van art. 2 van het Werklieden-reglement 1913. De heer van Achterbergh merkt op, dat hij dit voorstel reeds 21 Dec. heeft verdedigd. Aangenomen. 4. Voorstel tot toekenning van pensioen on gratificatie aan den commies-titulair J. Busquet. Wordt zonder discussie eervol verleend. 5. Voorstel tot wijziging der Verordening op het Secretarie-personeel. Op een opmerking van den heer Leinweber antwoordt de voorzitter, dat B. en W. dezen zomer met het prfe-advies hopen gereed te zijn, De heer Leinweber wil niet een, maar twee bevolkingsagenten aanstellen. Van dezen wensch nemen B. en W. gaarne acte. 6. Voorstel tot wijziging der Verordening tot heffing van leges-gelden. 7. Voorstel tot voorloopige vaststelling van een wijziging van het Uitbreidingsplan der Ge meente. 8. Voorstel tot beschikking op een verzoek om voorschot krachtens de Woningwet van de vereeniging „V. I. O. S." 9. Voorstel tot vaststelling van een Ver ordening tot heffing van rechten voor de kaas markt. De heer Leinweber hoopt, dat bii de benoe ming de ex-lantaarnopstekers niet zullen worden vergeten. Het voorstel wordt aangenomen. 10. Voorstel tot instelling van een keurings dienst voor eet- en drinkwaren. Dc heer Vels-Heyn verzoekt renvooy naar de afdeelingen, wat door veel leden gesteund wordt. Door B. en W. overgenomen. 11. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van ter reinen nabij „Birkhoren" aan de V. P. N. tot stichting van een centraal-proeffokstation voor pluimveeteelt. De heer v. d. Wal heeft bezwaar tegen de plaats en stolde voor een nieuw terrein aan te wijzen. De Voorzitter merkt op, dat de pluimvee consulent verzekerde, dat niemand last van dc hanen zal hebben. Ook zou het jammer zijn, als de zaak afsprong, ook met het oog op het request om vestiging van een land- en tuinoouwwinter- school. Wethouder Rijkens. Burgemeester en Wet houders hebben naar andere terreinen omgezien, doch deze voldeden niet. De heer Van Duinen meent, dat de kippen fokkerij geen la9t zal veroorzaken, terwijl de heer Van Kalken de voorgestelde plaats de beste vindt. Het voorstel-Van der Wal in stemming gebracht wordt verworpen en dat van Burgemeester en Wethouders aangenomen zonder hoofdelijke stem ming, alsook het voorstel hun een crediet te ver- leenen tot vrijmaking van de pacht. 12. Voorstel tot instelling van een grondbedrijf. De heer Van Achterbergh vindt dit een van de belangrijkste onderwerpen en komt tot de conclusie, dat hij tegen de balans zal stemmen. De heer Vels-ïïeyn meent, dat het bedrijf op soliede basis is opgezet. De voorzitter is ook van deze meening. Artikel 10 en 15 en de verordening worden hierna aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 13. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 Januari 1913 tot aankoop van terreinen aan den Utrechtschenweg. Aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. 14. Voorstel tot aankoop van gebouwen, en gronden onder de Gemeente Leusden. Dc heer Van Achterbergh verklaart hiervoor te zijn. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 15. Voorstel tot wijziging van de Begrooting 1912 Aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou- dars betreffende reclames in zake aanslag in het vergunnings-recht. Aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter zegt, dat van den circus P. Wilke het verzoek is ingekomen op 23, 24 en 25 Mei voorstellingen te mogen geven op den Hof. Aan staangeld wordt f 300 betaald, voor lantaarnverplaatsing f 15. Aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Rondvraag: De heer Jorissen w(jst op drie gewichtige besluiten, die genomen zijn: de instcllmg van een grondbedrijf, het vervallen der servituten op de terreinen RoosVlasman en den aankoop van Oud-Leusden. Het nemen van deze besluiten acht hij een groot voordeel voor deze Gemeente, hij brengt openlijk dank aan Burgemeester en Wethouders en stelt voor de volgende motie: De Raad, gelet op de genomen besluiten, over wegende, dat de instelling vari een Grondbedrijf van groot belang voor de Gemeente zal blijken te zijnoverwegende, dat door het vervallen der servituten vele bezwaren zoowel van leden als van eenige ingezetenen zijn opgeheven; overwegende, dat door den aankoop van Oud-Leusden de Ge meente eigenares wordt van aaneengesloten ter reinen, hetgeen in de toekomst van groot belang is voor dc Gemeente: besluit Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, aan Gedeputeerde Staten kennis te geven van de gevoelens van den Raad. (Applaus). Deze motie wordt aangenomen met 13 tegen 5 stemmen (tegen de heeren Houbaer, Leinweber, Oosterveen, Kuys en Van Achterbergh). De heer Leinweber meent, dat de straatnaam bordjes zoo afsteken bii die der waterleiding. Ook vindt hij het wenschelijt, dat op Birkhoven water leidingwater verkrijgbaar is en wil dit water ook aanwenden om de urinoirs rein te houden. Burgemeester en Wethouders zullen dit over wegen. Hierna wordt de vergadering gesloten. A. v. d. Br. koopman te Soest, een der veroordeelden inzake de mis handeling met doodelijken alloop op 25 December 1912 te Baarn gepleegd, is plotseling krankzinnig geworden. Tijdens zijn militairen diensttijd kreeg hij eens een slag van een paard legen bet hoofd eD is toen ook afgekeurd. Ssdert dien tijd deed de man af en toe wel eens vreemd. De vier maanden preventieve hechtenis schijnen opzijn zenuwgestel een slechten invloed ge had te hebben. Israëlitische Militaire! De Minister van Oorlog heeft den oppei rabbijn L. Wagenaar, te Arnhem, als voorzitter van oppei rabijnen in Nederland doen weten, dat op het ingediend verzoek om denlsraëlitischen militairen, die wegens gemoedsbe zwaren geen deel kunnen nemen aan de menage, voortaan vergoeding voor levensmiddelen toe te kennen, gunstig is beschikt en dat aan bedoelde israëlietische militairen wederom een vergoeding van f0 25 zal worden toegekend. BURGERLIJKE STANDEN Stoutenburg. GeborenBerriardina Antonia, dochter van Everhardus Antonius Lammers en van Maria van Diemen. Woudenberg. Geboren: Arie, zoon van Eveit Brouwer en Maatje Lagerweij; Aart, zoon van Aart Klemveld en Antje vat: Ingen; Jannetta, dochter van Malt hijs Moesbergen en Gerritje van EgdomDirk, zoon van Jan van Set ten en Anna Margarelha van den Brul. Gehuwd: Gijsbert Vink en Jannigje van Pulten. Leusden. Geboren: Charles Frangois Marius, zoon van Charles Colombam en Rijkje van E'sen. Aiendina, dochter van Jan Lagemaat en Gerriije Westenenk. Gehuwd: Jan Matthijs Broekhuizen en Janneije Maria Breedveld. Overleden Paulus Klijer, oud 30 j., echt", van Cornelia van de Vendel MAÜKTBkRIL'HT. AMERSFOORT, 1 Mei 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a f0.f'eren f af Nieuwe Yardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.— a f2.40 loendereieren f3 GO a f 4.p. 100 ct. Bru ne eieren f4 af 4.70 Grasboter 11.25 i 11.40 per kilo NI.ir^anne f 0.— a f 0.Zoetem kans f0.a I 0 Kippen f 1.25 a f175 Kuikens f0 00 a f 0 00 Piep kuikens f 1.25 a f 1.60 Ganzen i O. AfO.Eenden f 0.a f 0.p st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f0.afOWilde koi ynen f 0.— a f 0. Tamme f 0 70 a f 1.40 Dun en f 0.50 a f0.60 paar Vlagere varkens f20.— a f28. Varkens «.export f 0.a 0.Zeugen f 60.a f 100.Biggen f 11.a f18 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a MOO Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- Taarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pmkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 50 heet. Zandaardapi elen, 250 000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 25 zeugen. RECLAME. Nierlijders. Het komt voor, dat lijders aan een nieraan- aandoening een betrekkelgk uitstekende gezond heid schijnen te genieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun kpacHttn"nemen af, doordat het eiwit ongestoofu het lichaam kan verlaten, en de gevaarlijtopvergiften, die door de nieren niet verwijde^ worden, ondermijnen onver dacht het or/apisme. V Rugpijn,^oofdpijn, een onverklaarbare ver moeid heid,y jedking der huïd zonder sporen, een gevoel vah koude in dp ledematen, kram pen in dé beeiten (vooral/'s nachts), plotseling wakker .schrikkbp, suizjj^gen in de ooren, dui zeligheid, abnor&ftai-^gekleurde urine, schui mend, 'Voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogrèn en in de enkels, kunnen de voort woekerde kwaal aanduiden. Fost&'s Rugpijn Nieien Pillen genomen van af het fcptreden der eerste verschijnselen, tas ten de'kwaal in haar oorsprong aan en voor- komen >'poodlottige gevolgen als waterzucht^ niersteen^, nierontsteking, uremie (uripefuur- vergiftigitü, enz. Te Amersfoort verkrijgb. biï^é'b.h. A. van de Weg, Lahggstr. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. posiwissel f 1.75 voor één, of f10.voor zesdoozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2