NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad Sj£ voor de Provincie Utrecht. |||J gtafeffliemee No. 39. Zaterdag 17 Mei 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE EEN PRAATJE OVER DE LEESZAAL. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langegtraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Th Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van dexe courant. Het heden verschenen 7de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Het portret van: WILLEM I ge boren 24 Aug. 1772 te 's-Gravenhage, overt. 12 Dec. 1843 te Berlijn. Voorts: «De afgebrande hoevo", reproductie naar een schilderij van Ar)' Scheffer. De Tentoonstelling «De Vrouw 1813—1913", met vier foto's. De in tegenwoordigheid van den Haagschen Burgemeester Van Karnebeek geopende Haagsche Slads- gezondheidskolonie te Scheveningen, met drie foto's. De feesten te Hoorn bij gelegenheid van de opening der nieuwe Vluchtbaven, met twee foto's. De opening van het Sportterrein te Doetinchem. De Jeanne d'Arc-fees- ten te Parijs, met drie foto's.Het werk der Londensche Suflragettes. Dames-schermclub te Weenen. Quo Vadis? Naar den beroemden roman van ileniy Sienkiewicz, kunst film in 6 bedrijven, met zes foto's. Humorpagina. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernummer »Ons Prin sesje", met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneer en op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/» cents thuis bezorgd. Lezer, kent ge Querido's fantasie- critiek op «Van de koele meren des doods«, van Frederik van Eeden? Neen? Dan zal ik u vertellen, dat ge die kunt vinden in een bundel «Studiën®, uitgegeven in de «Nederlandsche bibli otheek®. Querido vei telt daar, dat bij juist zijne bevindingen over het boek van Dr. Van Eeden zou gaan neerschrijven, toen een aantal bezoekers bunne op wachting kwamen maken. Hij krijgt den inval, hen allen naar hun oordeel betredende dat boek te vragen. En aan het eind van de fantasiecritiek blijkt bet, dat niemand van het boek ook maar iets beeft begrepen. De lezer van Querido's Studie zou hieruit de gevolgtrekking kunnen ma ken, dat Dr. Van Eeden's boek hoogst ingewikkeld en bijzonder onbegrijpe lijk is. Maar zeer velen, die iets van psy chologie, weten en daarom gaat het bier, stellen als hunne meening hier tegenover, dat de bedoeling van den auteur zoo klaar is als de dag. Ge begrijpt misschien niet, wat Querido beeft uit te staan met onze sedert eenige maanden beslaande open bare leeszaal en bibliotheek? Het moge vreemd klinken, maar ik ben er (door eigen ervaring) van overtuigd, dat meer dan de helft van Amersfoort's inge zetenen, niet weten, wat een leeszaal is. Ik stel me voor, dat ik 's middags, klokke twaalf, bij de Utrechtschepnor t zou gaan staan en van de voorbij fiet sende, wandelende, racende en slente rende menschen een 23-tal zou aan spreken met de vraag: «Weet je wat een leeszaal is?» En zonder overdrijving ben ik er zeker van, dat bijna 20 ant woorden zouden luiden «Een leeszaal nou ja, dat is 'n zaal waar je lezen kan.a En als ik dan verder zou vragen «Maar wat kun je daar dan lezen?» welnu, ik denk, dat er clan tot antwoord 25 paar schouders vragend zouden worden opgetrokken. Maar daarom is een leeszaal nog niet een heel inge wikkeld iets, evenmin als het boek van Van Eeden er onbegrijpelijker door werd, omdat Querido het niet snapte. Hebt ge even tijd voor me? Dan zal ik u een i in de leeszaal rondleiden. Ieder Amersfooiter, die gedurende de laatste anderhalf jaar een plaatselijk blad in handen heeft gehad, weet, dat de openbare leeszaal en bibliotheek gevestigd is in hot gebouw Beuken laan 2. En het is u dan ook wel bekend, dat het gebouw geopend is op Zondag en Maandag van half drie tot tien, en op alle andere dagen van tien tot half een, en van half drie tot tien uur. Ge begint natuurlijk met uw fiets in het fietsenrek te plaatsen, en als het fietsenrek vóór vol is, dan kunt ge door 'n poortje het fietsenrek in den tuin gemakkelijk bereiken. De voordeur der leeszaal staat altijd gastvrij voor u opende garderobe toont aan, dat ge bot u zoo gemakkelijk kunt maken als ge zelf maar wilt. Als ge dan even in de gang hebt rondgekeken, ziet ge, dat de eerste deur aan uw rechterhand u naar de couranten- en tijdscbriftenzaal voert. U behoeft me niet op mijn woord te gelooven, als ik zeg, dal daar ieder iets van zijn gading zal vinden Ik zal mijne woorden met bewijzen staven. Als het «Handelsblad® en de «Rotter dammer» u niet interesseeren, stelt ge dan misschien wel belang in «Het VadeilaDd», in «De Standaard«, in «De Tijd», in «Het Volk«? Ge leest de Hollandsche kranten altijd thuis, nietwaar mijnbeer A Maar hebt ge er wel eens aan ge dacht, dat ge in de leeszaal in hel «Berliner Tageblatt« kunt Dalezen hoe gezellig het in den Rijksdag toegaat? Weet ge wel, dat iederen Zaterdag middag nadat de post van vier uur binnen is, de «Groene Amsterdammer» voor u ter lezing ligt, mijnheer B.? Zouden niet tal van zakenmenschen er belang bij hebben, de «Staats courant» eens in te kijken of «De Algemeene Financiei» of «De Midden standsbond» of bet orgaan van den Bond van Staatspensionneering? En boevelen interesseeren zich niet voor de »Handelingen« van de Eerste en Tweede Kamer en voor het Koloni aal verslag? In bet muurrek zijn tal van cou ranten ter lezing, die u mededeelen wat er al zoo in onderwijskringen van alle richtingen gebeurt. Bladen op godsdienstig gebied vindt ge in overvloed: zoowel de «Heraut«, «De Hervorming» en de maandbe richten van bet Nederlandsch Zen delinggenootschap, als «De Oud-Katbo- liek» en «Die Welt«. Voor militauen zal er zeker wel iets te vinden zijn: bet orgaan van de Nationale Cnristen-Onderofficieren- Vereeniging «Onze Banier«, ligt ter lezing, evenals «De Militaire Specta tor» en het «Maandschrift van de Vereeniging van Officieren bij de Nederlandsche Landmacht». Vakbladen zijn er in menigte: «De Aannemer®, «De Bouwvakarbeider», «De Gemeentewerkman®, «bet Gra fisch Weekbladcc, «De Handelsreiziger», «Het Kleedingbedrijfcc, «Mercurius», «De Metaalbewerker», het «Maand blad voor Kookkunst, Hotelwezen en aanverwante nijverheid®, «Ds Politie bode», het «Technisch Weekblad» en tal van anderen. De catalogus, die in de leeszaal ter raadpleging ligt, zal u nauwkeuriger inlichten dan ik dat kan doen. Maar nu zijn er ook menschen, die geen belangstelling hebben voor alles wat ik daar zoo juist heb opgesomd Zouden zij het misschien niet prettig vinden, eens op hun gemak in eene aardige illustratie te gaan kijken? Is het niemand uwer ooit overkomen, dat gij 'n woord tegen kwam, dat gij niet kende: gij vroeg naar links en naar rechts, en niemand wist u te helpen. Nu loopt ge even de leeszaal binnen, en tien tegen een, dat Wink ler Prins u uit den nood helpen kan, of anders Meijer misschien, die boven staat, in de studiezaal. Zou het adresboek van Amsterdam, van Utrecht, van Nederlanden Neder landsch-Indië en natuurlijk ook dat van Amersfoort u niet aan een ver geten adres kunnen helpen? Stelt ge geen belang in Van Oss' Elïectenboek, of in de Nederlandsche Staats-Almanak, of in de Naam- en Ranglijst der Officieren van bet Neder landsche leger? Al deze boeken en boekjes, en nog veel meer, vindt ge in de Couranten zaal. Achter deze zaal is de tijdschriften zaal gelegen, waar in keurige porte feuilles «Die Woche», «De Revue der Sporlen«, «De Prins», «l'Illustration®, «Eigen Haard«, «The illustrated Lon don News» liggen. Ge vindt daar bovendien eenige tijdschriften, waarin ge raadgevingen kunt vinden betreffende de verzorging van uw tuin. En gij, mevrouw, zult zeker wel eens iets belangrijks ontdekken in «De vrouw en baar huis», dat keurig verzorgde tijdschrift, en in eenige aodere periodieken, waarin kleeding- vraagstukken en zaken van huishou- deljjken aard worden behandeld. Zal niet een ieder die gewend is van boeken meer te zien dan den buitenkant, het aardig vinden, dat hij in de bibliotheek «Nijboff's index op de Nederlandsche periodieken van de gemeene inhouden kan naslaan? Behoef ik u te vertellen, wat «De Gids", «De Nieuwe Gids", «De Be weging" en «Den Gulden Winckel" u bieden? Weet ge wel, dat het soc. dem. tijdschrift «De Nieuwe Tijd" en «Vragen van den Dag" ook in de kast staan? Gij "die studeert voor eenige taai- acte, vindt ge het niet prettig, hier te vinden «De drie talen" en «De Nieuwe Taalgids"? Als «De Econonist" u onbewogen laat, dan vindt ge misschien iets nieuws in «Het Paard", in het Maand schrift v.h. Centraal-Bureau van «de Statistiek"? Denkt ge niet, dat het belangiijk is, iets te lezen in «De vrouw in de 20sie eeuw? De tijdschriften tegen de kwak zalverij voor Sociale hygiëne, en het orgaan van den «Bond tegen vaccinedwang" zijn ook wel de lezing waard. En neemt u dan eens een kijkje in de serre, waar de nieuwe aan winsten een voorloopig plaatsje vinden, en waar plaatwerken, gidsen en catalogi ter inzage liggen. Maar nu moet ge toch eerst eens mee naar boven. Ziet de studiezaal er niet aanlok kend uit, met hare eenvoudige, prac- tische, goed gevulde boekenkasten? Zoudt ge niet in de verzoeking komen, 'n boek io een der moderne talen uit de boekerij te nemen, plus een woordenboek uit de studiezaal, en u daarmee aan een der kleine werktafels een plaatsje te kiezen? Want ge weet immers wel, dat een ieder boven de 18 jaar in de biblio theek komen mag, en dal ieder uit de kasten mag nemen het boek, dat hem of baar interesseert, maar tevens vriendelijk verzocht wordt, dit boek niet weer in de kasten te zetten. Het bibliotheekpersoneel zal gaarne de boeken even voor u opruimen. Er zijn menschen, die met recht beweren, dat alle lectuur niet ge schikt is voor jonge menschen, al zijn ze dan ook 18. En ook aan dit be zwaar is te gemoet gekomen, door verschillende boeken wel in den cata logus op te nemen, maar niet in de kasten te plaatsen. Zoo is men zeker, dat ze niet in verkeerde handen komen. Zal de theoloog het niet aangenaam vinden te vernemen, dat het bestuur pas heeft aangekocht de bekende «Rëalencyklopiidie für Protestantische Theologie und Kircbe" in 24deelen? Vindt de snuffelaar het niet aardig, het door Hendrikus Petrus in 1746 geschreven rekenboek van Mr. Willem Bartjens in te kijken? Denkt ge dat «Hooft's Leven" van Hendrik de Grote zijne beteekenis verloren heeft? En wat zegt ge dan wel van de opengeslagen plaatweiken en atlassen op tafel? In Andree's «Handatlas" vindt ge het kleinste gehucht uit de meest onbekende landstreek. In een pracht volle «Schriftenatlas''kunt ge nagaan, hoe men te allen tijde, sierlijke mono grammen, initialen en andere fraaiig heden neerschreef. In de studiezaal vindt ge boven dien een keurverzameling woorden boeken een technisch woordenboek, «Het Groot Militair Woordenboek", «Wörterbuch der philosophischen Grundbegriffe" «Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek", Handels- woordenboed, een aardrijkskundig woordenboek, «Nederlandsche Spreek woorden» van Stoett, «Middelneder landse!) Handwoordenboek», van Ver dam, «De Vries en Te Winkel» en nog vele andefë. In de Theologiekast ontmoet ge de namen Plato, Spinoza, Haeckel, Gee- raerdt Brandt, Da Costa, Luther, Pierson, Hugenholtz een bonte rij. Ziet ge daar bij de Staatsweten schappen het boek van D. tludig Jr., over «De Vakbeweging in Nederland van 1866 tot 1878", en «Het Kapitaal" van Marx, en Treub's «Sociale Vra gen" en de boeken van W. H. Vliegen en herkent ge daar Diet de bekende Sidney en Beatrice Webb, die tezamen geschreven hebben over het Britsche Vakvereenigingswezen, en ten slotte de «Christelijk Sociale Studiën" van J. R. Slotemaker de Bruine? Ook over Rechtswetenschappen vindt ge iets in de studiezaal, en over na tuurwetenschappen. Hier vindt ge Darwin en Leeuwenhoek, Heukels en Flammarion. De afdeeling Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt is met zorg gekozen. Ge vindt er boeken over «Ziekten en be schadigingen der ooflboomen", over «Grondbewerking en grondbewerkings werktuigen", over «Schapen- en var kensteelt", over «Zuivelbereiding", over «de Groote Cultures der We reld". De Kunstrubriek ziet er goed uit, al zijn de werken niet overtalrijk, maar de leeszaal is ook pas kort ge leden opgericht! Ge vindt hier Bei lage, Evers, Max Rooses, Weistman, en o.a. een boek over «Denkmaler Griechi- scber und Römiscber Skulptur". De wagenmaker, de machinist, de electriciën, de timmerman en nog veel meer menschen, die handenarbeid ver richten, vinden handboeken en hand leidingen in de afdeeling techniek. De Letterkunde-kast is zeker niet slecht voorzien, en u zult het me moe ten nazeggen, als ik u vertel, dat ge er de namen Ten Brink. Kloos, Jonck- bloet, Kalff, Van Hamel, Meijer en Hauser in vindt, benevens 'n aantal zeer goede boeken over Engelsche let terkunde. In de kast voor Geschiedenis en Aardrijkskunde wordt ge verrast door den naam Peary, Boissevain's «Van dag tot dag in het Oosten" staat er, en Nansen en Vetb, en Kuyper, van wiens bekend boek «Om de Oude Wereldzee" er zelfs twee exemplaren zijn. Wat denkt ge ervan als ge Jorissen, Fruin, Muller, Brugmans eu Kerkkamp ziet staan? En zal de historicus en hij die de historie als ontspanning be studeert, niet in verrukking raken als bij Busken Huet ziet staan, en «Neder land in den aanvang der 20ste eeuw," hèt naslagboek bij uitnemendheid, en «Nederlands geschiedenis en volks leven in schetsen" en De Roever en Dozy en Groen van Prinsterer en P. J. Blok. En de Amersfooi ter zal het stellig niet oninteressant vinden, te lezeD,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1