Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Ingezonden. Wat pastoor Rootselaar verzameld heeft O'er de ee-chiederiis onzer stad van 777 -1580, en wat er te vinden is in de andere boekeo, die er over onze Keienstad zijn. Wordt ge ongeduldig lezer? Ik ook! Maar mijn ongeduld heeft een andere oorzaak dan bet uwe. Terwijl ik hier zit op te noemen wat het gebouw aan de Beukenlaan voor schatten bergt, is het me bijna onbegrijpelijk, dat zoo talloos velen daar nog niets van weten. Nu kan ik u ook nog in de boekerij voeren. Maar dat zal ik niet doen Ik wil u wel vertellen, dat ge er boeken op allerlei gebied vindt: his torische werken, ontspanningslectuur, poëzie, tooneehverken, Fransche, En- gelsche. Duitsche, uit het Russisch, Deensch, Spaansch, Italiaansch en Grieksch vertaalde wei ken, biografieën, werken over boekhouden en handels wetenschappen, over graphologie, en naaien, over hondenziekten en steno grafie, over vrouwenkiesrecht en over reizen. En dan wil ik u zeggen, d&t, als de catalogi in orde zijn, Klles uit boekerij en studiezaal wordt uitgeleend, alles, ook gebonden tijdscbriftjaargangen, alles, behalve de woordenboeken, die te allen tijde ten dienste van het publiek moeten blijven. Thans wordt reeds uitgeleend Letterkunde, Taalstudie, Toegepaste wetenschappend. i. o.a. Hygiène en Techniek. Het uitleenbureau is geopend eiken werkdag van 4—5 en van 7—9. Om te kunnen leenen moet men lid zijn tegen een contributie van minstens 50 cent per jaar. De boeken mag men 14 dagen houden, dat wil nu niet zeggen dat men een studieboek na 14 dagen half uitgelezen moet terug brengen. Neen, men laat eenvoudig even het boek opnieuw afstempelen en kan het, be houdens hijzondere omstandigheden, weer meekrijgen. Men kan één ontspanningsboek tegelijk mee naar huis krijgen, maar vier «studieboeken». En weet dan, lezer, dat men onder studieboeken ook verstaat poëzie en tooneehverken I Ten slotte deel ik u nog iets mede, dat misschien wel overbodig zal zijn, en dat is, dat het bibliotheekpersoneel niets liever doet, dan aan ieder be zoeker en bezoekster de meest uit voerige inlichtingen geven. Ik hoop, dat het bibliotheekpersoneel weldta te klein zal blijken te zijn en dat het gebouw vergroot moet worden om aan bet steeds toenemend aantal bezoekers plaats to bieden. M. I. A. 15 Mei 1913. Zondag zal te Utrecht de 19e algemeene vergadering van de Broe derschap van commiezen der posterij en gehouden worden Op de agenda staat een bestuurs voorstel, beoogende de opheffing der Broederschap en het vormen van een nieuw Broederschap van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie insamenwerking metde leden dereven- eens op te heflen vereeniging van directeuren en commiezen der poste rijen en telegrafie. Het laat zich aanzien, dat dit voor stel bij de leden der Broederschap veel tegenkanting zal ontmoeten. Herziening Strafvordering! Naar wij vernemen heeft de Staats commissie in 1910 benoemd tot het ontwerpen van een nieuw Wetboek van Strafvordering. Donderdag laatst leden haar werkzaamheden beëindigd. Hel ontwerp Wetboek met bijbe- hoorende memorie van toelichting zal binnen enkele dagen aan H. M. de Koningin worden aangeboden. W. v. b. R. Hooge suikeraccijns! Aan de besturen van alle politieke partijen en aan allo kiesvereenigingen is door den anti-suiker-accijnsbond een circulaire gezonden, waarin ge vraagd wordt den candidaten voor de Tweede Kamer aan te bevelen mede te werken om den overmatig hoogen accijns, die op de suiker in Nederland drukt, te verminderen, zoo mogelijk af te schaffen. 't Nut! De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen beeft te Amsterdam haar 127e algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den heer J. v. Boe nen Martinet, die grooten lof toe- zwaaido aan den algemeenen secre taris, den heer Bruinwold Riedel die zijn zilveren jubileum als zoodanig herdacht bad. Hij sprak de hoop uit, dat de Maatschappij den heer Bruin wold Riedel nog lang als haar secre taris mag begroeten en de vergade ring onderstreepte dien wensch door een zeer warm applaus. Spreker deelde in verband met de herdenking onzer onafhankelijkheid een en ander mede uit de jaarver slagen der maatschappij van een goede 100 jaar geleden. Breedvoerig ging hij den toestand der maatschappij onder de verschillende regeeringen, onder Lodewijk Napoleon, na. Eén ding van een eeuw geleden, aldus spreker, behooren we te behou den. Dat is de warme liefde, waar mede de mannen van toen het zegen rijke werk ten bate van 't algemeen verrichten. Met die warme liefde was 't ook, ging spr. voort, waarmede onze Maat schappij de volksschool bouwde. Gij kent den strijd om die school sedert de antithese. Wij willen de volksschool veilig stellen voor de absolute anti these, welke geloof stellen tegenover ongeloof en proletariaat tegenover bourgeoisie en die het afgetrokken begrip nitgeven voor het volle warme leven der werkelijkheid. Wij zijn onafhankelijk van eenige kei kelijke of staatkundige partij. Maar als men de volksschool maakt tot inzet van den politieken strijd en men ons in dien strijd naar links dringt, welaan, dan zullen wij ook links staan. Spreker besloot met den wensch, dat do Maatschappij zich bij den ar beid voor volksgeluk en volkskracht met wat blijden moed en wat warme ingenomenheid moge aangoiden. Uit het verslag van het hoofdbe stuur over 19121913 vermelden wij, dat bet aantal departementen en leden weder is toegenomen. Op 1 Maart 1913 waren er totaal 15902 leden, dat is 042 meer dan op 1 Maart 1912. Er zijn 10 departementen op gericht en 2 opgeheven. De rekening en verantwoording over 19111912 sloot met een na- deelig saldo van f8472.7G'/j Het kapitaal der maatschappij op 30 Juni 1912 bedroeg f324.517.27. Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar evenals het vorige een gezamenlijke excursie zal worden gemaakt met de leden van de »Verein für Wiesenbau, Moor- und Heidekulturen in Westfalen''. Deze excursie zal gehouden worden op 30 en 31 Mei a.s. Het ligt in de bedoeling den eersten dag een bezoek te brengen aan de bosschen en de badplaats te Bentheim, teiwjjl den tweeden dag de ontginning zoomede de varkensfokkerij en -mesterij der Harperier Mijn bouw-Maatschappij te Geeste bij Lingen bezocht zullen wor den. Belangstellenden, die deze excursie wenschen mede te maken, kunnen zich om inlichtingen wenden lot de Directie dei Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, die bereid is alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen en opgave voor deelname gaarne vóór 22 Mei tegemoet ziet. Majoor II. F. C. baron VaD Ompbal Mulert, van het 16e regiment infanterie, wordt binnenkort bevor derd tot luitenant-kolonel en belast met bet bevel over een regiment infan terie. De Paardenartsen H. J. Weekon- stroo en T. D. Sigling, gedetacheerd bij de Hoefsmidschool. worden 1 Juni overgeplaatst naar het le regiment huzaren te Deventer en het 3e regi ment veld-artillerie te Breda. Kolonel W. H. van Terwisga, commandant der 4e brigade infante rie wordt in het najaar bevorderd tot generaal-majoor. Bij Koninklijk Besluit van 10 dezer zijn bevorderd: ritmeester Jhr. W. H. J. van de Poll, van het le reg. Huz. tot majoor bij het 2e reg. Huz. te Tilburg; de 2e luitenant W. E. Mathon van het le reg. Huz. tot 1 en luitenant bij den staf van het korps; de 2e luit. D. A. Camerling Hel- molt van het 4e reg. Huz., gedeta cheerd bij de lij-en hoefdsmidscbool, tot len lutl. hij het korps. De paardenarts 2e kl. P. H. A. van Aelst van het 3e reg. veld-art. is over geplaatst bij het 1e reg. van het wa pen te Amersfoort. De Kadetten van het le en 2e studiejaar van de Kon. Milit. Academie voor de Cavalerie worden in den a.s. zomer alhier gedetacheerd. Bij de j.l. Woensdag door den majoor intendant der 4e divisie ge houden aanbesteding van spek voor de soldatenmenages over het 2e half jaar 1913 was ingeschreven door v. d. Heuvel alhier, 73 ctVelze Boer, Am sterdam, 68 ctWilligenburg, alhier, 65 ct. en Klaasbuis, Amsterdam, 64.9 ct. per Kilogram. Behoudens nadere goedkeuring van den minister van oorlog is het aan den laagsten in schrijver gegund. De plaatselijke afdeeling der Ned. Natuur-historische vereeniging zal 28 Mei met een beperkt aantal leden een excursie makeu naar het Naardermeer. De Vereeniging tot het behoud van natuur-monumenten in Nederland kan uit den aard der zaak voor elke ex cursie slechts een beperkt aantal kaar ten afgeven. Op de aanbevelingen voor leer aren aan het gymnasium te Hilver sum komen o a voor de heeren dr. J. H. W. Strijd (oude talen), A. C. Hovens Greve (geschiedenis) en Jac. Hovens Greve (Duitsch). De zomervergadering van bet classikaal bestuur van Amersfoort zal worden gehouden op Woensdag 28 Mei, des morgens te 10 uur, in de consistoriekamer van de St. Joriskerk. Volgens een opgaaf in de «Staats courant" bedroeg de bevolking van Amersfoort op 1 Januari 1.1. 11.856 mannen en 12.317 vrouwen, totaal 24173 inwoners. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot leden der commissie, belast met het toezicht op het eindexamen aan hel gymnasium alhier: Prof. dr. J. Kuiper, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam Prof. dr. II. van Gelder, buiten gewoon boogleeraai aan de Rijks universiteit te Utrecht; Prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. Het eindexamen zal afgenomen worden den len, 2en en 3en Juli. Evenals in 1911 en 1912, hebben curatoren van het Gymnasium ook thans weder verzocht, geen overgangs examens le houden. De regeling van de bevordering der leerlingen en het staken der lessen wordt dan. in af wijking van artikel 4 en 9 van het Reglement, aan hun college overge laten. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor te handelen gelijk vorige jaren en te besluiten, dat ook in 1913 geen overgangsexamen zal gehouden worden. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Mei 1913. Brieven Binnenland. Pol, Amersfoort. Harmsen, Haag. Hamelberg, Ntjkerk. J. L Plynaar, Rotterdam, de Groot Sr., Westbroek Achtien- hoven. Briefkaarten Binnenland. D. Dekker, Alkmaar. Mej. A. Pardsel, Amsterdam. C. Brouwer, Helder Brieven Buitenland. Dr. J. A. Peel, Newport (Engeland). Briefkaarten Buitenland. P. Jacobs, Duisberg. ZONDAG 18 MEI. Rcnionstrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidaingel). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. H. H. Kuyper, Hoogl. a. d. Viije- Universiteit te Amsterdam. 's Av. 5'/j uur, Prof. Dr. H.H. Kuyper. Buitengewone coll. voor de armen. Vrije Gereform. Gemeenle. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9*/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. Een allesbehalve verblijdende tijding voor toeristen brengt Bassett, professor in de Natuurkunde aan de Universiteit le Londen. Hij kondigt namelijk voor 1913 aan een even slech ten zomer als verleden jaar. Hij grondt zijn beweringen op het feil, dat het zoutgehalte in de Iersche zee het zelfde is als verleden jaar. hetgeen invloed heeft op de weers gesteldheid. De professor voegt er bij, dat zijn meening versterkt wordt door het verschijnen van een groot aantal meeuwen, hetgeen er op wijst, dat de ijsbergen uit den Atlantischen Üceaan meer Zuidwaarts gedreven zijn dan gewoonlijk. Het zelfde verschijnsel nam men ook verleden jaar waar. Hopen we, dat deze broodetende profeet heeft misgeraden. Hoofdkussens acht men tegenwooid|g uit den booze. Wanneer het hoofd op dezelfde ho rizontale lijn ligt als het verdere lichaam, ondervindt het bloed de miD- ste stoornis. Door de vluggere bloed- strooming worden de zure stofwisse lingsproducten spoediger weggevoerd en zal men eerder de gewenschte verfrissching vei krijgen. Wanneer het hoofd een '15 c.M. lager rust, dan men gewend is, zal men onmiddellijk de voor het organisme aangename gewaarwordigen voelen. Pliysiologische nadeelen bestaan niet. Integendeel zullen de voordeelen voor borst, keel. bals en hersenen niet weg blijven, en zullen de verschillende organen in het onderlichaam bij een dergelijke ligging niet zoo vaak ge stoord worden dan het geval is bij een ligging, waaarbij het hoofd op kussens rust. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelij n. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. GEDWONGEN WINKELSLUITING. Aan alle winkeliers niol-ledeu van «Handel en Nijverheid" en «Hanse". M. (1.1 Bovengenoemde vereenigingen zijn zoo goed geweest le beslissen voor ons, over ons en zonder ons, dat wettelijke regeling van winkel sluiting is een dringend winkeliers- belang (de leden niet-winkeliers zijn ook zoo goed zich als onze voogden te gedragen I Ik acht het daarom noodzakelijk in 't belang van allo tegenstanders hiervan, om van hunne meening den Raad kennis te geven vóór een besluit m die richting zal genomen worden. Wat voor de eene winkelier gewenschl is, kan voor den andere schade be- leekenen, en 't gaat toch zeker niet aan, om ter bereiking van eigen ge not of voordeel, een en ander te be- nadeelen, terwijl 't motief als zoude 't zijn om het personeel meer rust tijd te kunnen geven, in geen geval opgaat, le. doet menig winkelier zijn zaakjes zelf of met huisgenooten. 2a. bij een vaststelling als H. en N. en Hanse aangeeft, kan bij opening ten 6 ure 's morgens tot 9 ure 's avonds voor een patroon met eon beetje goeden wil nog wel een arbeidsdag van 13 a 14 uur daags worden vast gesteld, zonder in conflict te komen met de wet. We zullen dus als vervolg hierop spoedig een request van bo vengenoemde vereenigingen verwach ten tot instelling eener wettelijke bepaling, dat elke zaal slecht 8 uur per dag open mag zijn. Ik wil hier slechts mede aantoonen, dat wie zeil vrijheid wenscht, de vrijheid van an deren heeft te eerbiedigen, óók om zaken te doen en op die tijden als hij zelf noodig acht. Verschillende personen hebben ook verscbillendo belangen en kunnen niet volgens éénen regel behandeld worden zonder dat men hen schade berokkent. Gaarne ontvang ik dus van eiken winkelier die met mij hierin over eenstemt, bericht, teneinde gezamen lijk onze meening te plaatsen tegen over beide vereenigingen en Raud der gemeente kenbaar te maken. R. KOK, Winkelier in manufacturen en gemaakte goederen. Utrechtscheweg 59. BUKGEHLIJKE STANDEN Amersfoort. van 9 tot 16 Mei 1913. GeburenJohannes Willem, z. van Gerardns van den Hooff en Evelina Sophia van Genderen. Maria Adri- ana, d. van Jan Willen Hoenders en Aaltje van de Sluis Pieter. z van Johan Willem van den Berg en Trijn tje de Groot. Geertruida, d. van Johan Frederik Andreas llofmann en Gijsbei ta Eibers. Johannes Theo- dorus, z. van Antonius Scbolte en Aleida Maria Wilhelmina Neerincx. Simon Jan, z. van Jan Mol en Elisabeth Zijp. Maria Josepba, d. van Mattheus Wilhelmus van IJssel- stein en Calharina Henriette Maria Herzogerirath. Johannes, z. van MatthijsTheodoorLouwerensen Johan na van de Velde. Johannes Hen drik Christiaan, z. van Jan de Jager en Jeannette Johanna van der Putten AIda Wilhelmina. d. van Marti- nus Wildeman en Maria Lambrechts. Friedrich Wilhelm, z. van Friedrich Wilhelm Speekman en Geeitruida Barendina van Schuppen. Gijsje, d. van Hendrik Pol en Cornelia Berendse. Hermanus Geraidus, z van Gerrit Nicolaas Spierenbui g en Jacoba Maria Scholte. Ondertrouwd: Johannes Hendrik Huurdeman en Geertruida Elbertse. Antonius Wilhelmus Brocher en Hermina Hsndrika Damsteek. Jan Laseur en Gerritje Groeneveldt. Nicolaas Bakker en Petronella Vos kuilen. Sander Marius Roza en Barbara Broekman. Klaas Diepe- veen en Wijntje Trijntje Elzenaar. Johannes Krijnen en Catrina Maria Wijntjes. Jan van de Steeg en Hermina Barten. Jacob van Gin- kel en Hendnkje van den Hoek. GetrouwdEverardus van Zuilen en Johanna Wouterse. Marinus Hen- dnkus Lancee en Frederika Hermina Wallet. Willem van de Water en Adriaanlje van Barneveld. Berend Teune en Petronella Reijckers. Johannes Hendrik van Hoorn en Jacoba Hendrika Peternella Zijlstra. Ju- hannes Franciscus Joosten en llen- drica Johanna van Schaik. Overleden Weijntje Koppen. 85 jr., wed. van Frederik Nicolaas Jortram. Willem Muijs, 76 jr., wed. van Corneiia van Baareri. Wilhelmina van der Horst, 78 jr., wed. Aart Hen driks. Evert Mane, 2 rand. Willem van Pluuren, 59 jr., echtg. van Wilhelmina Calharina Biljouw. Hendrina Stoevenbeld, 37 jr., echv. van Jan Renes. Jannetje van Win koop, 68jr., wonende te Ngkerk, echtg. van Peter van Meerveld, wed. van Gerrit van Diest. Leusden. Ondertrouwd Pieter Jan van Leeu wen en Alida Geijtenbeek. Evert van Tellingen en Johanna Jacoba van Hartskamp. Stoutenburg. Gehuwd: Cornells Verhoef en Reu- gertje Blom. Woudenberg. Ondertrouwd: Johannes Dirk van Rennes, 26 j., en Oetje Koudijs, 27 j. Gerrit Huting, 23 j, en Hermina van Dijk, 24 j. Gehuwd: Willem van Bruggen en Janna Maria van Wehe. Gerrit Donselaar, weduwnaar van Hermijntje Wanner en Letta van Ginkel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Mei 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0-Boekweit f appelenf0.afO— Beren f af Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.— a f2.50 Hoendereieren f 3 75 a t 4.20 p. 400 st. Bruine eieren f 4 20 af 4.90 Grasboter f 1.20 a f 1.40 per kilo Mir/anne f 0.—a f0.Zoetern. kaas f0.a f 0 {tippen f 4.25 a f2Kuikens fO.OO a f0 00 Piep kuikens f 0.80 a f 4.60 Ganzen I U. A f 0.Eenden f0.a f 0.p. st. Jonge f0.a fO.OO. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.70 a f4 20 Dui\en f 0.50 a f0.60 paar Magere varkens f20. - f 36. -Varkens r. export f 0f 0.Zeugen f 70.a f 430.Biggen f 14.a f23.— Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardappelen, 200 000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kiJo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 50 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 500 biggen 40 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2