BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. als recht op die artikelen, welke tot dusver vrij worden ingevoerd, voor: Klompen30.000 Oeneeemiddclen30.000 Zool- en riemledcr240.000 Touw75 000 Gerookte visch 23 000 Sponsen7.000 Paarden voor de slachtbank 57.000 Margarine60.000 Boter180.000 Drukinkt3.000 Bijen- en plantenwas12.000 Naaigaren120 000 M-tselsteenen220.000 Dakpannen20.000 Spelden, naalden, haken en oogen 7.000 Spijkers krammen enr90.000 Zeildoek en zeilen13.000 f 1.197.000 Ongeveer verdubbeld zal worden de opbrengst van het invoerrecht o.m. op: Honing200.000 Pruimtabak12 500 Lint, band en vetera130.000 Hoeden en Petten240.000 Meubelen360.000 Papier561.000 Manufacturen2.800.000 4.303.500 Nagenoeg twee-en-een-half maal zooveel als thans zal zijn de opbrengst der invoerrechten van: Gemaakte kleederen, waarvoor de raming luidt f 1.380.000 Wat de 10 millioen, die het ont- werp-Kolkman jaarlijks meer moet opbrengen, bovendien zal kosten aan de verbruikers als gevolg van de ver hooging der pi ijzen van binnenlandsche fabrikanten, is nu natuurlijk nog niet te zeggen. In Duitschland berekent men, op grond van de ervaring, dat daar voor elke Mark, die aan invoorrechten komt in 's Rijks schatkist, zes Mark komen uit de zakken der verbruikers. Even 8 uur Zondagmorgen ver trok H. M. de Koningin in twee auio's, vergezeld van de Hofdame Jonkvrouwe S. De Montmoltin en Harer Majesteits Adjudant Jhr. J. C. F. Von Mühlen, van 't Loo naar Arnhem. Daar arriveerde Z. K. H. met zijn adjudant Jbr. C. L. van Suchtelen, te 9.01 uit den Tanus. Het Vorstelijke Paar, dat in de voorste auto gezeten over den Arn- hemschen straatweg naar Het Loo was gereden, kwam ongeveer 9*/» daar aan. H. K. H. Prinses Juliana stond bij aankomst ter begroeting en verwel koming op het bordes der villa. Een talrijke menigte hield zich in de Waldeck Pyrmontlaan op en had 't geluk op eenigen afstand getuige te zijn van de hartelijk begroeting van Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana. Met ingang van heden is be noemd tot stalmeester van H. M. de Koningin, jhr. H. A. Reigersberg Versluijs, voorheen waarnemend stal meester. C. A. Baron Bentinck, die eerst deze functie bekleedde en later die van opperstalmeester, heeft zich wegens hoogen leeltijd uit de laatste functie teruggetrokken. Nationale» Unie voor Volkskrach Zaterdag werd in een vergadering van afgevaardigden van de volgende 7 vereenigingen Nederi. Padvinders- bond, Kon. Ver. van Ned. Scherp schutters, Kon. Ned. Weerbaarheids- vereeniging, Volksweerbaarheid, Ned. Padvindersorganisatie, Ned. Gymnas- tiek-Verbond en Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding, welke vergadering geleid werd door den kolonel Pop, sous-chef van den generalen staf, in beginsel beslstoen tot oprichting van een Nationale Unie voor Volkskracht, beoogende samenwerking te brengen tusschen de vereenigingen, welke zich een alzijdige lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk ten volle ten doel stellen. Internationaal Padvinderskamp te IJmuiden! Zondagmiddag heeft te IJmuiden op eenigszins officieele wijze de inwijding van het Internationaal Padvinders kampement plaats gehad door het slaan van den eersten paal met de nationale vlag, die hoog zal blijven wapperen boven alle vlaggen van alle deelnemende natiën, die in het inter nationaal kamp vertegenwoordigd zul len zjjn. Ruim 200 padvinders waren van heinde en ver naar IJmuiden ge komen om de plechtigheid bij te wo nen, terwjjl reeds des avonds te voren een 50-tal Arnsterdamsche padvinders hun bivouac op het aanstaand kamp hadden opgeslagen om een proef van het kamp te nemen. Een groot aantal gei.oodigden en officieele personen uit de padvinderswereld woonden de inbezitneming van het kamp bij en zeer zeker zou de belangstelling nog veel grooter geweest zijn, indien een aanhoudende regenbui de menschen niet naar huis gejaagd had. De voorzitter van bet algemeen bestuur der feestcommissie te IJmuiden opende de bijeenkomst. Dat de be langstelling voor dit kampement groot is, bewijst de welwillendheid, waar mede de uitnoodigingen om in het eere comilé van de feestcommissie zitting te nemen, zijn ontvangen. Reeds mocht het algemeen bestuur daartoe toezegging ontvangen van de Ministers van Buitenl. Zaken en Waterstaat van bet meerendeel van de gezanten en van tal van andere hooggeplaatste ingezetenen uit ons land. Tel. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor do Tweede Kamer der Staten-Generaal werden in bet district Amersfoort candidaat gesteld de hoe ren Jhr Mr. H. W. van Asch van Wijck, Mr. W. H. de Beaufort en Dr. J. van Leeuwen. Bij de gehouden verkiezing voor 3 leden van de Provinciale Staten dezer provincie zijn candidaat gesteld Mr. W. J. van Beeck Calkodn (a.-r.). Mr.C.J.W.Loten v.DoelenCrotbe(c.- h.). J. Hofland (s.-d.). J W. Jorissen (r.-k.). Dr. J. van Leeuwen (s.-d.). B. J. J. Weykamp (s.-d D. Gerritsen (vrijz J. Bolk (vrijz). A. M. Tromp van Holst (vrijz.). Voor de leden van het Nederi. Onderwijzers-Genootschap zal op 13 Juni de beer Th. Lancee uit Amster dam komen spreken over »de Open bare School". In eene Zondagavond gehouden vergadering van den R. K. Volksbond werden 10 nieuwe leden gëinstalleerd. Het bestuur der afdeeling is nu samengesteld als volgt: S. Kraan le Voorzitter, Tb. Huurdeman 2e Voorzitter, H G. Kalleveen 1 secretaris, A. van Groenestein 2e Secretaris, W. van Koelen le penningmeester, Joh. Tuithof 2e penningmeester, J. van Empelen bibliothecaris. Tot directeur van het ziekenfonds werd benoemd de heer Th. Huurde man en tot lid der finantieele com missie de heer Vos. Van de commissie tot steun der uitgesloten sigarenmakers was eene dankbetuiging ingekomen voor de veistiekte gelden, in verschillende vergaderingen van den Volksbond voor dat doel ingezameld. Voorts werd medegedeeld dat het met hulp van den geestelijken adviseur gelukt was een vakvereeniging van losse werklieden in den bond op te nemen. De lieer J. Busquet, wien, op zijn verzoek in de Raadsvergadering van 29 Apiil eervol ontslag werd ver leend, zal 1 Juli den Gemeentedienst verlaten. De akte voor onderwijzeres werd behaald door de jongedames J. M. Schoff en M. M. E. Weller, leer lingen der Rijks-normaalschool, en A. G. L. Schollen, leerlinge der- Chr. normaalschool. Bij het concours-hippique te Amsterdam behaalde Zaterdag het le regiment huzaren den 2den prijs in den regimentswedstrijd van bet beste officiers-dienstpaard. Voor het regiment kwamen uit jhr. J. A. Röell met amiss Gibs", luitenant W. Mathon met «Cigarette" en luitenant H. G. van Everdingen met «Goliath". De ritmeester G. van der Zoo de Jong van de Cavalerie van het O.-I. Leger is ontheven van zijn de tacheering bij de treinafdeeiing van het le Reg, Velt-art. te Utrecht en weer in bet genot van verlof gesteld. De leerlingen der school voor verlofsofficieren zijn j.l. Maandag naar de legerplaats Harskamp vertrokken tot het houden van gevechts-schiet- oefeningen onder leiding der kapiteins C. C. de Gelder en en H Dyserinck. Een huzaar van het le regi ment, die zonder verlof zijn korps had verlaten, is le Hilversum aange houden en naar hier teiug geleid. Op de j.l. Maandag gehouden kaasmarkt alhier werden aangevoerd 29 wagen, bevattende 3365 K.G. kaas. De prijs liep van 52 tot 62 ct. per K.G. Door den directeur van het Rijksopvoedingsgesticht werd Dinsdag ochtend in het openbaar aanbesteed het navolgende benoodigde voor het 2e half jaar 1913, waarvoor weid inge schreven a. Roggebrood: geen inschrijvers. De directie zal bij eenige bakkers prijs opgave vragen en deze prijzen opzen den naar het betrokken Ministerie. b. Aardappelen Ph. M. Putman f2.48 per 50 Kilo's. De Amersfoortsche Tramweg- maatschappij vervoerde in de afge- loopen Meimaand 11446 passagiers tegen 10981 in dezelfde maand van 1912. De vervoeropbrengst 575,05 is f28.35, de dagkilometer opbrengst 10.26 50 cent hooger dan in Mei 1912, terwijl de totale opbrengst 706 05 die van bet vorig jaar Mei met 111.85 overtreft. Met ingang van 1 Juli wordt voor het goederenvervoer door de ver schillende spoorweg-maatschappijen een geheel gewijzigde administratie ingevoerd, geschoeid op Pruisische leest. Met ingang van dien datum moet elke zending bestelgoed zijn vergezeld van een door den afzender in te vullen adreskaart; de bestelgoedvrachtbrie ven vervallen, terwijl voorde bestaande ijl- en vrachtgoedvrachtbrieven gewij zigde formulieren worden ingevoerd. De administratie zal voor de bestel en vrachtgoederen-bureaux worden vereenvoudigd, waardoor, naar ver wacht wordt, inkrimping van het personeel gevolg zal zijn. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand Mei 1913. Brieven binnenland. B. E. Bosschardt, Amersfoort. G. Wolleswinkel, Amsterdam. Smit, Hilversum. Briefkaarten binnnenland. M. Elzinga, Akkrum. C. v. Slokkum, Amersfoort. W. Bleumink, id. M. Bosman, Amsterdam. R. Boersma, id. wed. L. Kramer, Coevorden. Brieven buitenland. V. Ryn v. Alkemade, Nice. Briefkaarten buitenland. G. Orbel. London. Ij. Ravestein, Pforgheim. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te be komen een zware zilveren lepel met cijfers en initialen, een fietspomp en een ceintuur. Een burgemeester die vóór de Tariefwet is. Ingevolge de Kieswet zijn de Kie zerslijsten tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk voor een ieder verkrijgbaar bij de betrokken gemeente- bestuien. Dienovereenkomstig wendde bet secre tariaat van het Anti-Tariefwet Comité zich voor eenigen tijd tot het Gemeente bestuur van Obdam Spierdijk met het verzoek een afschrift van de kiezerslijst te mogen, ontvangen. Eerst na herhaalde aanvragen kwam hierop het volgende antwoord: Obdam Spierdijk, 20 Mei 1913. Mijnheer, Aangezien ik voor de tariefwet ben en ook met het oog op de aan staande verkiezingen en eventueele herstemmingen niet wetende hoeveel lijsten wij noodig hebben zal ik aan Uw verzoek geen gevolg geven. Met achting, J. Buis Pz. Burgemeester. De Commissaris der Koningin in Noor-Holland, aan wien van deze weigering mededeeling werd gedaan, schijnt Z E.A. in de kennis der Kies wet nader te hebben doen onder- richton althans reeds twee dagen later werd de gevraagde kiezerslijst ont vangen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij den bloemist M. te Noordwijkerbout, de irissen op den kouden grond in bloei staan. In geen jaren was dit om dezen tijd het geval. In tegenwoordigheid van den commandant en mevrouw Ridsdel en vele anderen is het aanzienlijk ver- groote gebouw voor zwervers en ont slagen gevangenen op de landkolonie van het Leger des Heils, bij Barne- veld geopend. De commandant had den verpleegden een maaltijd aangeboden, waaraan eveneens alle hooge officieren en aan wezige dames deelnamen. Kersen I Te Eist, Betuwe, waren Maandag ter fruitveiling de eerste kersen aan- govoerd. De vruchten golden 17 ets. per pond. Zondagmiddag brak in de Schar- weider bosschen onder Zeist brand uit, waardoor een groot perceel jonge sparren door het vuur vernield zijn geworden. Boor bet krachtdadig optreden van een groot aantal personen met schop pen en boomtakken werd de brand spoedig gebluscht. Een ontrouwe secretaris. Te Parijs is de echtgenoote van den bekenden voorzitter van de Fran- sche automobiel-club baron Van Zuy- len Van Nyevelt, door een van den baar secretarissen bestolen voor een som van f 40 000. De dief moest een cheque verzilveren en heeft zich met het geïnde bedrag uit de voeten ge- maakt.| Vrijdagmorgen verzocht de barones, die op dat oogenblik in haar hotel in de Avenue du Bois de Boulogne verblijf houdt, baar secretaris, den 27-jarigen Hollander Daniël Wittop, de cheque te gaan inwisselen bij een bank in de Rue Lafitte. Wittop keerde eebter niet terug. De politie, die in kennis met deze verdwijning is gesteld, beeft bevel tot inhechtenisneming van Wittop gegeven. Men gelooft echter, dat Wittop, die vloeiend Engelscb en zeer goed Fransch spreekt, het vasteland reeds verlaten heeft. De barones beeft een belooning van 5000 gulden uitgeloofd voor den- gene, die inlichtingen kan verstrekken, welke tot zijn arrestatie leiden. Gevangene ontvlucht I Zondagmiddag heeft de Duitscber W., die dezer dagen tot 3 iaren ge vangenisstraf was veroordeeld door de rechtbank te Maastricht, wegens poging tot diefstal met braak, in de villa Wyckerveld aldaar en thans ge detineerd was in het huis van be waring (naar de L. K. meldt) weten te ontvluchten. De ontvluchting moet geschied zijn ongeveer 2 uur. Hoe de Duitscher uit zijn cel is gekomen, is nog niet bekend, doch eenmaal de celdeur achier zich heb bende, wist hij het dak van de ge vangenis te beieiken, maakte een wandeling over het dak en kwam door het inslaan van een ruil in het gerechtsgebouw. De concierge heeft niets gehoord, zoodat het vermoeden bestaat, dat W. op zijn sokken beeft geloopen. W. heeft de gelegenheid benut een kantoorjasje van een der paiketklerken te bemachtigen, en heeft dit aange trokken. Beneden in 't gerechtsgebouw stond een fiets van den zoon van den con cierge. Met die fiets heeft W. het gerechtsgebouw verlaten door een deur, die open stond en toegang ver leent tot ebn W. C. Toen kwam W. op een binnen plaatsje, klom met bet rijwiel over een afdak, bet dak was van zink en dus glad. De sporen van het over- klirnmen zijn nog duidelijk zichtbaar. Eenmaal over het dak geklommen zijnde met het zware rijwiel, kwam W. aan den kant van het gebouw, waar de maréchaussee zijn gehuis vest. Zonder in de kijkers te ioopen, liep W. langs de maréebaussée-kazerne, kwam aan den voorkant van het ge rechtsgebouw en reed den Minder- broedersberg af. Niemand bad den vluchteling op gemerkt, die zich thans in bet midden der stad bevond. Tot heden is men zijn spoor bijster. De Duitscher heeft een brutaal stuk je werk geleverd. Toen de ontvluchting bekend werd, nam de brigade maréchaussée aan stonds de meest uitgebreide maatre gelen. Het signalement is telegrafisch verspreidhet laatst is W. in Lim- mel (Limburg) gezien. De zwarte cent boerenbedrog? De nieuwe centen zijn in omloop. Zij zijn zoo zwart gemaakt om ver warring te voorkomen met het gou den vijfje. Dat wordt tenminste ver teld, doch we betwijfelen of het waar is. Want zoude het waar zijn, dan zoude het zeker niet pleiten voor onze Rijksmunters. In minder dan geen tijd toch kan men het zwarte goedje dat op de centen zit, verwijderen en de nieuwe cent heeft veel meer kleur van hel gouden vijfje dan de oude. Men kan terstond de proef nemen. Men heeft slechts een paar seconden met een stukje gummi (zoogen. gom elastiek) over de cent te strijken en de cent heeft een goudkleur. Legt men nu een gouden vijfstukje, een oude en de nieuwe cent naast elkaar, dan zal ieder moeten toegeven, dat de nieuwe (zwarte) cent bet grootste gevaar voor verwarring oplevert. Weg dus met de nieuwe centen! Vooruit. Dezer dagen had een fruithan delaar te Groningen voor 'n negotie mannetje 'n koopje, 'n echt koopje. Voor twee gulden kon hij van den handelaar een flinke partij eenigszins aangestoken sinaasappelen koopen. Dat bedrag was echter nog te veel, naar de meening van het negotie mannetje. En hij begon te dingen en le dingen. Dit baatte niets want de fruithandelaar dacht, dat twee gulden toch al goedkoop genoeg was. Terwijl het negotie-manneije nog aan het dingen was, komt een ander ne gotie-mannetje zich met den handel bemoeien. Hij hoort wat er gaande is, en is dadelijk genegen twee gul den voor de partij te geven. 't Eerste negotie-manneije zegt niets maar verwijdert zich en gaat met bekwamen spoed naar het Roode Weesbuisstraaije. Hij vertelt op het bureau van den Gemeentelijken Keuringsdienst van de verrotte sinaas appels, die men hem had willen ver- koopen, maar die nu 'n concurent had gekregen. De keurmeester er met een bediende en een handkar er op uit eD de vruchten, die werkelijk bleken voor het gebruik ongeschikt te zijn, werden in beslag genomen. N. G. C. De Duitsche Kakadorus. In Velhagen en Klasings Meinum mer kan men bespeuren dat de Duit sche Kakadorus voor onzemarkttribu- nen niet onderdoet. Georg Queri heeft een litanei van zoo'n plein-schreeuwer opgeteekend. Ziehier een tirade. «Koop in, boeren, of zout je geld in anders gaat het stinken. Moet ik jullie soms allemaal een kan bier geven voor het toehooren en muil sperren? Koop toch! Wat heb ik hierin mijn hand dat zoo schittert? Wat, een lepel? Jou dagdief van een kwa jongen, wil jij een ervaren man wat vertellen, die in de Boerenoorlog de schoonmoeder van Botha gevangen genomen heeft. Waarvoor heb ik dan mijn vetleeren medaille van St. Michel gekregen met een brulaap aan de ketting? Nee, dat is geen lepel, 't is een vreetmaclnen. Vroeger snejen de boe ren derlui maag open om er soep in te gieten hoeft nou allemaal niet meer. Nou heb je je onze-vader-deksel maar open te doen en met deze ma chine de soep naar binnen te plonzen. Met zoo'n machine kan men een familie van twaalf lesten in anderhalve minuut zat maken Tegen muggenbeten. Een uitmuntend voorbehoedmiddel tegen den beet der muggen is een af treksel van Persisch insectenpoeder (tinctura Pyrethri roseï). Deze tinc tuur, hoewel bruin, kleurt de bestre ken huidvlakte bijna niet, prikkelt zelfs bij voortgezet gebruik niet en beschermt gedurende 45 uren vol komen tegen den aanval der muggen, die vooral den te bed liggende het leven zoo zuur kunnen maken. Het aftreksel kan men zelf berei den door het insectenpoeder met vjjf- maal zijn gewicht van een mengsel van gelijke deelen alcohol (of brand spiritus) en water te overgieten en in den eersten tijd nu en dan de (lescb, waarin men het bewaart te schud den. Mieren verdrijven. Niet zelden wordt geklaagd over mieren, die in kassen, schuren en woon huizen binnendringen en daaruit hoogst moeilijk te verdrijven zijn, omdat men gewoonlijk niet in staat is het nest of de nesten, met behulp van kokend water te vernietigen en daarbij het grootste deel der inwoners te dooden. Kan men een mierennest bereiken, dan kan men met kokend water, des

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2