NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. No. 52. Woensdag 2 Juli 1913. 42e jaargang verschijnt woensdag en zaterdag. BUITENLAND. BINNENLAND. Boontje komt oei zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telepboonii. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Roemenië redt den Balkanvrede. Waarschijnlijk zal men eerst veel later ervaren, wat zich de vorige week achter de diplomatieke schermen heeft afgespeeld. Dat er iets en wel iets zeer belangrijks aan de band is geweest, blijkt uit alles. We vermoeden dat het zóó is ge gaan Tot voor eenigen tijd gold het als een algemeene waarheid, dat Roeme nië een voorpost op den Balkan van het Drievoudig Verbond, dus van Oostenrijk in de eerste plaats, was. De Duitsche afkomst van den koning maakte dat te meer aannemelijk. Nu is echter de Oostenrijksche Balkan-politiek geen zeer gelukkige geweest. Het Balkanveibond tusschen Bulgarije, Servië, Monlenegro en Grie kenland is tol stand gekomen onder de stille medewerking van Rusland. Oostenrijks grooten concurrent op den Balkan, zonder dat men er in Wee- nen iets van wist. Oostemijk heeft zijn misnoegen daarover niet onder stoelen en banken gestoken en bij zijn pogingen om den Slaviscben Bal- kanstaten op hun buit te beknibbelen is de Europeesche vrede, naar men weet erg in gevaar geweest. Toen Roemenië voor den dag kwam met den eisch als prijs voor zijn neutraliteit in den oorlog Silistrië en een kuststrook aan de Zwarte Zee te verkrijgen, wierp de Donau-monar- chie zich als pleitbezorger van koning Carol's rijk op. Doch opnieuw waren de Russische diplomaten den Oos- tenrijkscben te glad afvoor Roeme nië kon niet meer worden losgekre gen dan Silistrië. Roemenië is daardoor hooglijk ont stemd geraakt. Van Oostenrijks vriend schap wilde het niets meer weten. En het loerde op een gelegenheid om zich alsnog schadeloos te stellen. Die gelegenheid deed zich spoedig voor, toen Servië en Bulgarije ruzie begonnon te maken over de ver deeling van den en oorlogsbuit. Roemenië had bij dezen twist nog een nieuwe zorg. n.l. te voorkomen, dat Bulgarije thans een overwinning op de Seiviërs bevechten zou en dus de machtigste Balkanstaat zou worden, m de plaats van Roemenië, dat tot heden als zoodanig gold. Het kon nu twee vliegen in een klapslaan Bulgarije van een oorlog afhouden en zichzelf een nieuw stuk grondgebied ver zekeren. Toch zou het weinig kans gehad hebben zijn doel te bereiken, als niel zijn wenschen met die van Rusland parallel waren gegaan. Het groote tsarenrijk, dat den Balkanbond tot stand had gebracht, beschouwt het als een kwestie van gezag, dat die hond ook in het vei volg blijft bestaan. Een krachtige Slavische bond is een uitstekende Russische voorpost op den Balkan, het eenige middel om Oosten rijks voortdringen daar te beletten Toen dus Servië en Bulgarije vuur en vlam tegen elkaar spuwden, was Rusland er op uit olie op de golven to gieten. Maar misschien zou het er niet in geslaagd zijn de gemoederen ie kalmeeren, indien het toevalliger wijze Roemenië niet voor zijn wagen had kunnen spannen. Naar men weel, deelde Roemenië aan Bulgarije mede, dat het niet neutraal zou blijven, als de oorlog uitbrak, tenzij Bulgarije het natuurlijk te voren schadeloos stelde. Roeme- nië's houding zag er dreigend Igenoeg uit voor Bulgarije. Een algemeene mublisatie was aan den gang en de spoorwegen vervoerden geen goederen meer om de baan voor troepentrans porten vrij te houden. Vermoedelijk zal Bulgarije tegenover die dreiging eieren voor zijn geld kiezen. Een oorlog naar drie fronten moet ook dat rijk te machtig zijn. Aan den anderen kant zal Rusland er wel voor zorgen, dat Servië, pas een beetje ÏDgetoomd. niet opnieuw den vrede verstoort. De Servische minister-president Pas - jitsj zal de interpellaties in de Skoep- stjiina beantwoorden. De opposilie is ontevreden over zijn toegevende hou ding jegens Bulgarije, doch vermoe delijk zal Pasljitsj wel meester van het terrein blijven, waar hij pas door den koning in zijn ambt is bevestigd Dat 12.000 Montonegrijnscbe solda ten in Uskub aangekomen zijn om de Serviërs tegen de Bulgaren te helpen, moet men niet al te tragisch nemen. Evenmin, dat zich op verschillende plaatsen botsingen tusschen Bulgaren en Serviërs on tusschen Grieken Bul garen voordoen. Waar veel grooter beeiangen in het spel zijn, doen zulke incidenten aan den algemeenen gang van zaken weinig af. Ooetenrijk-Hoiigarije. In Arad heeft een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben voor de Hon- gaarsche Kamer, wegens da benoeming van graaf Pisza tot Hongaarsche minister-president. Het resultaat is geweest, dat bij Zaterdag herkozen is met 2470 stemmen, tegen 1563 op den candidaat der fel strijdende oppositie, graaf Aladar Szochensji. Deze verkiezing gaf aanleiding tot demonstraties, maar de gendarmerie ging met gevelde bajonet op de menigte in 35 personen werden ge wond. Ook bij zijn verschijning op straat werd graaf Pisza lastig gevallen en uitgejouwd. Op 15 October wordt in Londen, de schouwburg der kiesrechtvrouwen, geopend. Daar zullen enkel werken worden vertoond, bestemd om de zaak der vrouwen te verdedigen. Al de posten zullen door vrouwen bezet worden. Het op te voeren eerste stuk zal «Vrouw alleen« van Brieux zijn, in 't Engelsch vertaald door mevr. Bernard Shaw. Do hitte in Amerika. Een ontzettende hittegolf is over het middelste gedeelte van de staten van Noord-Amerika gestreken. Tal rijke slachtoffers zijn reeds te betreu ren. Te Chicago, Cincinnati, Cleveland en Toronto, werden 34 personen door zonnesteek gedood. Honderden liggen ernstig ziek. De helft van de bevol king slaapt in de parken. De thermo meter wees 110 graden in de schaduw Er is vooreerst nog geen verandering van temperatuur te wachten. Men vreest voor den oogst. De correspondent van de Herald te Washington verneemt uit goede bron dat liet Panamakanaal zal gereed zijn den len December. Op dien datum zal de gebeele vloot van den Atlan tischen Oceaan er door kunr.en. In Januari 1914 zal het kanaal open zijn voor den handel, indien het noodig is. Nochtans zal het heele jaar ge bruikt worden om het kanaal te ver beteren. Men verwacht de officieele opening tegen Januari 1915. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in Limburg! Zaterdag hebben H. M. de Koningin en Haar Gemaal een bezoek gebracht aan de mijnstreek. Omstreeks half 1 kwamen de Koninklijke auto's, 2 in getal, te Heerlen aan en stopten voor de Kweekschool voor Vroedvrouwen, waar in de versierde eetzaal het noenmaal gebruikt werd, waarna de bezichtiging der school plaats had. Tegen 3 uur arriveerde het Hooge Gezelschap aan de mijn »Emma«r, ten einde de velschillende bovengrondsche werken in oogensckouw te nemen. Een uur later reed de Koninklijke auto wederom Sittard binnen, van waar Hare Majesteit om 10 uur ver trokken was. Voor het St. Jozefscollege werd Haar een cantate toegezongen door ongeveer 1400 schoolkinderen, waarna aan de tentoonstelling een bezoek werd gebracht. Ondanks de plotseling opgekomen hevige regenbuien schroomde H. M. niet, Zich van het eene terrein naar het andere te begeven. Zij gaf over veel Haar hooge ingenomenheid te kennen. Een enorme volkstoeloop, vooral uit de naburige Duitsche provincies, had zich gevormd, waar onze geliefde Landsvrouwe Zich vertoonde. Het Koninklijk Echtpaar keerde per extra-trein van 8.30 aan het station Het Loo teruggen begaf Zich langs het publiek wandelend naar zijn villa. Jubileum van Prof. Kenninck. 24 Juni was het vijf en twintig jaar geleden, dat de ZeerEerwaarde beer Franciscus Kenninck, president van het seminarie, door den hoogeerwaar den heer C. J. Rinkel, bisschop van Haarlem, lot priester gewijd werd. Overeenkomstig den wensch van den Jubilaris werd dit feit op eenvoudige wijze herdacht. Te negen uur had een schare van belangstellenden zich in ons vriendelijk kerkgebouw vereenigd. De president droeg zelf het heilig misoffer op en vond in zijn toespraak, naar aanleiding van den feestdag van den heiligen Johannes den Dooper, gelegenheid te wijzen op den plicht, die inzonderheid op den evangeliedienaar rust, omn.l. niet voor zich zelf alleen te leven, maar ook voor anderen. Een schoon voorbeeld hierin noemde spreker dien Johannes, dien grootste onder degenen, die van vrouwen geboren zijn. Deze toch sprak, nadat hij zijn taak als vooriooper en wegbereider des Heeren volbracht had en zijn getrouwe discipelen hem niet verlaten wilden om voortaan Jezus te volgen: «Hij moet aanwassen, ik moet afnemena. Na de tredenden toespraak word do heilige handeling voortgezet, nadat eerst nog door koor en gemeente den feestvierenden priester een toepasselijk vers was toegezongen waarvan het laatste vers luidde: Voltooi in hem Uw werk, o Heere! Blijf bij hem in den goeden strijd, Opdat bij leve, U Ier eere, DOOK A. S. H. ROOMS. 27) Je bent tot niets anders verplicht dan te genieten van alles wat ik je nit liefde schonk sedert ik je als mijn kind tot mij nam, toen je als 'n hul peloos verlaten wichtje achterbleef en droef schreiend, liefde zoekend in mijne armen lag, toen kon je nog niet heseffen hoe hopeloos beklagenswaard je toestand was, maar nu dacht ik dat je dieper dacht en voelde. Non had 't hoofd gebogen onder die verwijten, die, hoe scherp ook uitgestooten, toch altijd grenzenlooze liefde lieten doorschemeren en die zij gevoelde verdiend te hebben, al had zij in hare onervarenheid het wreede van dat aanbod niet ingezien en het alleen goed, werkelijk goedgemeend; met gevouwen handen stond zij voor hem, terwijl stille tranen langs het schoone gezichtje biggelden, die hij zoo graag had weggekust, want zij pijnigden en brandden hem als vuur. Zeg, lievelingvervolgde de spreker met groote diep gevoelde teederheid in zijne stem, terwijl hij haar dicht naderde en met de hand onder haar kin haar lieve kopje, op lichtte, zoodat zij door hare tranen heen hem aan moest zien, zeg mij, kird, hoeveel geld mag ik in reke ning brengen voor de met geheel mijn hart door mij betoonde vaderlijke liefde en zorgzeg, hoeveel Die laatste woorden waarin hij al zijn smart uitsprak troffen haar diep en in een edele opwelling van de oude kinderlijke teederheid wierp zij zich schreiend aan die borst, waarin een hart klopte dat zoo edel gevoelde en dat haar geheel toebehoorde; entoen zij daar zoo haar berouw uitschreide, was hij, zelf de felst getroffene, dade lijk ook weer de eerste trooster. Haar zaeht over de prachtige lok ken strijkende en haar een kus op het Toorhoofd drukkende, vervolgde hij liefdevol. Ja! Ik wist 't ook wel, kindje, dat je 't niet zoo gemeend hebt! Je zou mij niet moedwil lig willen krenken! wantje bent immers mijn eigen lief kindje, en ik je vadertje! niet waar? en dat wou ik zoo graag blijven, zoolang ik leef, en ook nog eeni gen tijd na mijn dood in je herinne ring Ik vind 't heerlijk van je dat je voor je zelve wilt gaan zorgen, in zooverre je dat kan Dat bewijst zelfstandigheid en wilskracht en daarvoor heb ik eerbied Juist zoo is 'tl en toen heb je gedacht aan eene eereschuld, en dacht je dadelijk aan mijen dat is ook mooi en lofwaardig Maar nu zal je zeker wel inzien, schatje, dat men 'n eereschnld, als die jij denkt aan mij te hebben, alleen be talen mag met toewijding en liefde, want liefderijk medelijden was de bazis die mij 't eerst aanspoorde tot handelen, maar later werd 't punr egoïsme om de schat te mogen behouden die ik had, wier kinderliefde alleen de ruimste, wellicht te ruime vergoeding zou zijn voor mijn akelig leelijk egoïsme, want in jou geluk zocht en vond ik het mijne, zooals 'n hebzuchtig delver goud en diaman ten zoekt en vindt in de zwarte aarde. Zoo sprak de liefhebbende man, zich reeds voornemende aan zijne zus ter te zeggen om alles wat Non voor pension zou willen en kunnen beta len dadelijk in 't geheim voor haar op de Spaarbank te beleggen dat hij zelf zou blijven betalen, om dan in heerlijke huichelarij die schijnbare ontlasting van zijn budget te kunnen laten dienen als voorwendsel, om haar nog meer verrassingen te kunnen be zorgen. En daarover spreken wij nn nooit meer, niet waar, lieveling!? Je zult je wel altijd houden aan wat je mij eens schreef in 'n brief die ik van buiten ken, zoo dikwijls heb ik die al gelezen. «Ik hen uw kind en u is mijn pa'tje, en al wat van u is, is van mij en wat van mij is, is van ui dat wil je nu immers wel!? Hem met betraande oogen aanziende knikte zii bevestigend, en op dit oogenblik meende zij dat oprecht en eerlijk, getroffen door zijne teere zachtheid en goedheid. Zie zoo, poesje I vervolgde schijn baar opgewekt de troostende pleeg vader, nu gauw die traantjes afgeveegd, want die kan ik niet dulden en tante mag ze niet zien; ga nu als de drom mel als 'n flinke meid en 'n kranig onderwijzeresje op die mooie betrek king afl daarna sluit je een accoord met tante over je pension, omdat je dat nu zelf wil betalen! Verduiveld ik was al zoo trotsch op miju mooi, lief kindje en nou word ik zoo mogelijk nog trotscher op mijn snoezige, beeldige en flinke schoolj uf- frouwl Voordat zij echter de deur uit was, vroeg hij als ter loops. Hoe heet die school waar die vacature is, Non Zij gaf 't adres op en verdween, doch spoedig daarop was ook de Over ste op weg naar de directrice dier school, niet alleen om zijn lieveling aan te bevelen, maar om haar dade lijk 't hoogste salaris te doen toeken nen, daar hij zich bereid toonde om de aanvangs-toelage, die de Directrice gaf, tot dat bedrag uit eigen zak aan te vullen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1