Gemengd Nieuws. Die 't leven zijner ziele zijt! Schenk hem na 't strijden hier beneden De palm na 't zwaard, de kroon na 't kruis, En eens, zijn pelgrimstocht voltreden, De blijde rust in 't Vaderhuis Aan het eind van den heiligen dienst werd gezongen gezang 157 en de bekende «Zegenbeden van N. Beels op muziek van A. B. H. Verbey door het seminaristenkoor op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Eenvoudig en schoon als deze plech tigheid was, liet zij niet na op de aanwezigen een diepen indruk te maken, niet het minst zeker ook op jubilaris zeiven, die deze huldiging van zijn familieleden, de leden der gemeente van den heiligen Georgius, waar hij vroeger geruimen tijd als pastoor werkzaam geweest was en de thans aan zijn voortreffelijke zorg toevertrouwde leerlingen met dank baarheid aanvaardde. In den loop van den dag kwamen de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem en Deventer en vele goede bekenden den jubilaris persoonlijk hun gelukwenschen aan bieden, terwijl de meer verwijderde vrienden schriftelijk of per telegram blijken van hoogachting gaven. Moge het dezen dienaar van God gegeven zijn, dat hij nog vele jaren voor onze kerk gespaard moge blijven en hij lang zijn edele gaven, velen ten nutte moge besteden. (Oud. Cath.) Bij het toelatings-examen voor den cursus bij het 5de regiment infan te! ie te Ameisfoott zijn geslaagd: sergeant E. Dijkstra, milicien-ser geant A. K. van lieerde en korporaal E. J. van der Vlier, allen van de 5e brigade infanterie, benevens sergeant R. Klomp, van bet 1ste regiment infanterie. De heer A. Nijhoff, Commissaris van politie, is andermaal benoemd tot lid der commissie voor bet afne men van het examen voor het politie- diploma. Het zal plaats hebben te Utrecht van 16 tot '27 September. Er zijn 555 candidaten. De heer J. B. Nakken, sedert 1 Februari 1910 onderwijzer aan de school Koningstraat, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming tot onder wijzer aan de school Minkade, te Utrecht. Ook dezen winter zal o. a. in het garnizoen Amersfoort weer land bouwonderwijs worden gegeven aan miliiciens, die zich hiervoor aanmel den. Openbare Leeszaal. Gedurende de maand Juni bedroeg bet aantal bezoekers van de O. L. en B. voor de couranten en tijdschriften- zaal 981, voor de studiezaal 319. Op het gebied van scboone letteren, kunst, natuurwetenschappen en tech niek werden uitgeleend 627 banden. Deze getallen waren voor de vorige maand 788 en 270 bezoekers en 436 banden. Op alle punten een prachtige vooruitgang dus! Onder de bezoekers zijn niet gere kend zij die alleen komen om boeken uit de bibliotheek ter lezing te ont vangen. De afgeloopen maand bracht 36 nieuwe leden; wie volgt? Door de recherche is aan het postkantoor hier in beslag genomen een valsch bankbiljet van f 100. ge merkt Q U 9720, uitgifte 6 Septem ber 1911. De kleur is veel geler, de keerzijde grijsgroen, het papier veel dikker, en het watermerk onduidelijk, terwijl de geschepte randen ontbreken en zeer onhandig zijn nagebootst. De politie stelde een ernstig onder zoek in. Aan den in den komenden win ter onder leiding van majoor V. Noest, chef van den staf der 3e divisie, en majoor M. D. A. Forbes Wels, van de brigade grenadiers en jagers te Breda te houden cursus voor kapiteins en ritmeesters zullen van hier deel nemen kapitein J. W. von Henning, van het 16e regiment infanterie, en ritmeester-adjudant F. G. de Bas van het le regiment huzaren. Ter kaasmarkt waren j.l. Maandag aangevoerd 34 wagens, gewogen 9 wagens, bevattende 2240 K.G. kaas. De prijs per K.G. varieerde van f 0.53 h f 0.61. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag 30 Juni 1913, des namiddags te 2'/'j uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Veis Heyn, Ruys en Oosterveen. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgendestukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juni 1913, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Mei 1913, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 7,9, 11 en 13, kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie E nos. 10421045. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juni 1913, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Mei 1913, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 5 en 15, kadastraal be kend gemeente Amersfoort sectie E no. 4426 en 1046. Voor kennisgeving aangenomen. Missive van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Juni 1913, 3e afdeehng, no. 141, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. besluit van den 7en Juni 1913, no. 40, tot goed keuring van het raadsbesluit van 29 April 1193, no. 197, houdende vast stelling eener verordening tot heffing van rechten aan de kaasmarkt en tot goedkeuring van het raadsbesluit van denzelfdeo datum, no. 194, houdende wijziging der verordening tot heffing van legesgelden. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 24 Juni 1913, 3e afd., no. 102, tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit van 27 Mei 1913, no. 247, strekkende tot verkoop van eenige perceelen grond aan de Barchman Wuytierslaan. Een adres van de kiesvereeniging sAmersfoortsch Belang", houdende opmerkingen over de gevoerde dis- cussiën in de openbare vergaderingen van den Gemeenteraad van 27 Mei 1913, en 19 Juni 1913, betreffende de waterlevering. Wordt voorgesteld dit stuk voor de leden ter lezing te leggen. De heer Jorissen zegt, dat hij met genoegen beeft kennis genomen van dit adres, omdat daarin hetzelfde wordt gezegd, als hetgeen hij in de vorige vergadering heeft gesproken. Hij stelt een motie voor, waarin de Raad zijn volste vertrouwen uitspreekt over het beleid van B. en W. De Voorzitter is van oordeel, dat dit op het oogenblik niet aan de orde is, doch het voorstel, om het adres ter lezing te leggen. Nadat de heer Kroes als zijne meening heeft te kennen gegeven, dat hij dit niet noodig acht, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Thans stelt de Voorzitter de motie van den heer Jorissen aan de orde, welke met 14 togen 2 stemmen, die van de heeren Van Achterbergh en Leinweber, wordt aangenomen. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening tot regeling van den Bur gerlijken Stand. (Z. h. st. goedgekeurd.) 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting diens 1912. (Z. b.st. goedgekeurd.; 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving der begrooting dienst 1912. (Z. b. st. goedgekeurd.) 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913. (Z. b. st. goed gekeurd.) 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting van de Gasfabriek 1913. (Z. h. st. goedgekeurd.) 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbieiding van school B (Eeusderweg). (Z. b. st. goedge keurd.) 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het overnemen van straten van particulieren, enz. De heer Jorissen zegt dat hij met zeer veel genoegen van dit voorstel heeft kennis genomen, dat hij indertijd al in die richting beeft gesproken en is van oordeel, dat de gemeente nu den goeden weg opgaat, daar er dan kans bestaat dat in de toekomst de ellendige toestanden die er thans be staan, zullen verbeterd worden. De heer Van Achterbergh wil de zaak niet zoo royaal aanpakken als B. en W. en wil de onbebouwde ge deelten uitsluiten, waarvoor B. en W. eene verordening zouden moeten ont werpen, om eventueele bouwers te laten bijdragen in de kosten. De reeds op kosten der gemeente bestrate wegen wil spreker onder dezelfde verordening laten vallen. Nadat de voorzitter belooft goede nota van de door de vorige sprekers gemaakte opmerkingen te nemen, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van ziekte verlof aan den leeraar S. Algera. (Z. h. st. goedgekeurd.) 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A (Mej. v. Dissel). (Z. h. st. goedgekeurd.) 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school C (Mej. Vonk). (Z. b. st. goedgekeurd.) 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening, regelende den omvang van het Lager Onderwijs. Na voorlezing van het advies van de commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs en na eenige discussie, waaraan deelnemen de heeren Wetli. Rijkens, Gerritsen en Van Achterbergh, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. 12. Vaststelling van het le aan vullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913. (Z. h. st. goedgekeurd.) 13. Reclame Inkomstenbelasting, dienst 1912. (Z. b. st. goedgekeurd.) 14. Ontheffing van Inkomsten belasting wegens vertrek of overlijden, dienst 1912. (Z. h. st. goedgekeurd). 15. Voordracht van oninbare pos ten van Inkomsten- en straatbelasting, diensten 1911 en 1912. (Z. b. st. goed gekeurd.) Bij de gebruikelijke rondvraag, vraagt de heer Kroes, hoe het staat met de Bouwvereeniging «St. Boni- facius," daar tot nu toe nog niets is geboord en de stukken reeds 26 Maart j.l. zijn ingediend. De voorzitter zegt, dat de zaak in voorbereiding is en dat B. en W. zooveel mogelijk de zaak spoedig zullen behandelen. Hierna sluit de voo'zitter de open bare vergadering en gaat de Raad over in vergadering met gesloten deuren. Nood zoekt list. Een artist, die zich te Biussel geïn stalleerd had, bevond zich in groote geldverlegenheid. Om zijn kleermaker, die het hem vooral lastig maakte, een beetje te kalmeeren, gaf bij hem zijn viool tot pand. Hij verzocht den kleer maker uitdrukkelijk, goed voor zijn viool te zorgen, daar het een zeer kostbaar instrument was. Nauwelijks was de kunstenaar ver trokken, of er trad een klant bij den kleermaker binnen. Deze stapte regel recht op de viool toe, die hij aan dachtig beschouwde. Wat een kostbaar instrument, mijnheer. Die is wat waard, dat ver zeker ik u. Wilt ge ze mij verknopen? Ik bied er 10.000 gulden vooor. De kleermaker vertelde, dat de viool zijn eigendom niet was, dat hij er met den eigenaar over zou spreken, dat de klant hem in ieder geval zijn adres kon opgeven. Den volgenden morgen verscheen onze artist. Die viool van u is wel wat waard, zei de kleermaker. Ik weet iemand, die u er wel 1000 gul den voor wil geven. Maar daar wilde de artist niets van weten; van zoo'n kostbaar familistuk wilde hij zoo maar geen afsand doen. De kleermaker hield echter aan en na veel loven en bieden werd de kleermaker voor 1500 gulden de ge lukkige bezitter van de viool. Met zichtbare smart nam de artist afscheid van zijn instrument en ver trok. De klant en hij schuilden echter onder dezelfde deken, zooals de kleer maker tot xijn nadeel ervaren moest. De viool was een ordinair dingetje van een pop of tien De dertiende vrouw. Te New-Yoi k is een achterkleinzoon van den beroemden zeeheld Lawrence, wiens naam in alle Amerikaanscbe ge schiedkundige geschriften prijkt, ge dwongen wegens een eisch tot echt scheiding van zijn vrouw, met deze een proces te voeren. De tegenwoordige mevrouw Lawrence huwde den dertienden Augustas van het vorig jaar met den gedaagde. Deze datum deed de jonge echtge- noote al niet erg aangenaam aan, en reeds in de wittebroodsweken in formeerde zij naar het verleden van haar echtgenoot. Na vijf maanden ge huwd te zijn hoorde zij tot haar ont steltenis, dat zij Lawrence's dertiende vrouw was. Zij is er in geslaagd de volledige lijst van namen van haar voorgangsters, die allen nog in leven zijn, in handen te krijgen. Mevrouw Lawrence heeft echtscheiding aange vraagd, op grond, dat zij zich belee- digd gevoelt de vrouw van e6n »poly- gamist« te zijn; in weikelijkheid echter is zij bang voor het ongeluks getal 13. Lawrence daarentegen houdt vol, dat zij zijn vierde vrouw is. Indien echter de bevveringen van zijn vrouw juist zijn, kan men wel zeggen, dat Lawrence, die 55 jaar oud is, een veelbewogen leven achter den rug heeft I Mooi verzonnen. Hij stond terecht en was beschuldigd den moord te hebben gepleegd. Maar de aanklager, de man van het slachtof fer, had alles verkeerd verteld. Hij vroeg en verkreeg pormissie van den rechter, te vertellen hoe de lugubere zaakt zich dan wel had afgewikkeld. Ik zat aan 't graskantje van den weg m'n boterhammen te eten. Daar naderde een man, die vroeg, of bet me nogal smaakte. Ik gaf geen antwoord, want ik ben niet spraak zaam tegen vreemden. Maar hij gaf het niet op en zeide: Het doet me leed, dat je je brood zoo droog moet opeten. Als je van avond om tien uur bij me komt, zal ik je geld en beter eten geven. Ik woon in dat huis daar ginds, achter de boomen. Tik maar tegen de deur en ik zal voor je opendoen. Ik zag het huis, waarop hij wees, zeer duidelijk. Maar ik verbaasde mij natuurlijk over zijn voorstel, begrijpt u, edelachtbare I Waarom moet ik vannacht komen en niet over dag Omdat mijn vrouw gierig is en voor arme menschen geen cent over heeft. Als je overdag kwam, zou ze je als een hond de deur wijzen. Wanneer je dus vannacht of althans vanavond laat komt, als zij slaapt, is er geen gevaar te duchten. De zaak was mij nu duidelijk. Ik behoefde dus slechts geduld te hebben, stemde toe en bleef tot tien uur in de omgeving ronddwalen. Ik zocht het buis in de diepe duisternis weer op en klopte tweemaal aan de deur zoo als was afgesproken. Een raam geopend, dat een eind vau den beganen grond in den voor gevel, vlak naast de deur was aan gebracht. Klauter maar naar boven toe, fluisterde mijn weldoener voorzichtig. Mijn vrouw heeft de deur gebarrica deerd en den sleutel verstopt. Wat zoudt gij in mijn plaats ge daan hebben De man hielp me om hoog klimmen en heesch mij onder m'n arm-oksels op. In de kamer zag men geen band voor oogen. De man vroeg Heb je een mes Om wat te doen Om de kast te forceeren natuur lijk in de kast hier tegen den muur ligt het geld. Het voorstel om inbrekertje te spe len lachte mij niet toe. Maar de man vond het blijkbaar de natuurlijkste zaak van de wereld en hij was baas in z'n eigen buis. Ik gaf hem dus mijn groot zakmes. Dat ziet er stevig uil, merkte hij op. Daar is wel wat mee te be ginnen. Hij vergiste zich niet, edelachtbare. De deur bood weinigtegenstand.maar kraakte zoo hevig, dat wij beiden een kreet van schrik slaakten. Daar ver scheen een vrouw op den drempel, een oude vrouw in nachtgewaad. Waar zij vandaan kwam weet ik nog niet. Maar wel, dat ze met krijschende stem schreeuwde; Je besteelt me, bandiet I Je plun dert me, gauwdiof! Onwillekeurig had ik mij in den donkersten hoek van de kamer terug getrokken en ik begon bang te worden. Van uit mijn schuilhoek kon ik alles wat gebeurde duidelijk gadeslaan. De vrouw bleef razen en scbelden op den man, die kwaadaardig glim lachte. Toen plotseling, sprong h(j als een wilde op baar toe. Ik zag hem den arm met kracht vooruitsteken, en ik hoorde een kreet, die nog in mijn ooren klinkt. De vrouw viel neer, het sterke mes bad haar getroffen Bij den aanblik van dat schouwspel, edeachtbare, was ik meer dood dan levend. De man riep mij toe: Ben je daar nog, kameraad? Ik antwoordde bevestigend. Kom hier, maak je zak open. Ik gehoorzaamde. Hij stopte in mijn zak alles wat onderzijn bereik kwam. Daarna wees hij op bet raam en sprak Maak nu dat :e wegkomt! Ik stapte in het kozijn en waagde den sprong, op gevaar af m'n hals te breken. Aanvankelijk liet de man mij m'n gang gaan, maar toen begon bij on verwachts te brullen. Help! Help! Houdt den dief! Hij heeft een moord gepleegd! Zijn kolossale stem miste haar uit werking niet en ik werd door toege schoten kerels gegrepen, die rnjj onder slagen en stompen naar de politie brachten. Daar zat mijn «gastheern reeds op mij te wachten, die mij toebeet Daar is de moordenaar van mijn arme vrouw! Dat is de diefFouilleer hem maar en vraag bem naar zijn mes Ik was verloren, edelachtbare, en dat ben ik nog, wanneer gij mijn relaas niet gelooft! Op de boerenhofstede De Schaf- felaar" (gemeente Barneveld) is de eerste steen gelegd van het opvoe dingsgesticht, dat voor rekening der Gereformeerde Vereeniging tot Duur zame Verzorging van Minderjarigen, voorloopig boven den leerplichtigen leeftijd, gebouwd zal worden. Behalve het bestuur, bestaande uit de heeren D. Boddëus, notaris te Schiedam, voorzitter; Rudolph, direc teur; en Knottenbelt, penningmeester, en mevrouw J. C. BrummelkampEsser, secretaresse, mevrouw J. P. gravin Van Limburg Siirum en jonkvrouwe C. Gravin Van Limburg Stirum, be nevens de heeren Veldman, DenjHar- tog en Wilbrink, landbouw-directeur, waren tal van andere dames en heeren aanwezig. De voorzitter wees er op, dat de nieuwe stichting grooten steun beeft mogen ondervinden van graaf Van Limburg Stirum, waarom het bestuur het als een daad beschouwd heeft, een van zijn dochtertjes den eersten steen van het meisjes paviljoen, waar aan het hoofdgebouw verbonden wordt, te doen leggen. Nadat de jeugdige, freule Van Lim burg Stirum zich van haar werk ge kweten had, sprak de heer Rudolph, die eveneens hulde bracht aan de nagedachtenis van graaf Van Limburg Stirum, wiens naam aan deze stich ting verbonden zal worden. Na het zingen van Psalm 103:8 en 9 begaf men zich naar een ander terrein op dezelfde hofstede, waar het jongenspaviljoen verrijzen zal. Hier werd de eerste steen gelegd door een kleinzoon van Minister Heems kerk, het l'/t jarig zoontje van dr. Kruger, predikant te Silvolde. Weerspannige militairen I Zondagavond droeg een veld-artille- rist te Breda een burgerpet; een officier die dit zag, gelastte den artille rist zijn kepi op te zetten, doch hier aan voldeed deze niet. De officier wilde hem daarop arresteeren hier tegen verzette zich de delinquent op hevige wijze, waarop de officier een korporaal bevel gaf hem te arresteeren, doch ook de korporaal wenschte hier aan niet te voldoen. Van deze gelegen heid maakte de aitillerist gebruik om te ontkomen. De korporaal werd door den officier aangehouden en naar de kazerne overgebracht. In de jenever gestikt! Te Meppel zijn de beide echtge- nooten uit één gezin zeer verslaafd aan sterken drank. Dit kostte gisteren den man het levenhij moet letter lijk in de jenever gestikt zijn. Dat is geen speelgoed voor kinderen! Te Bennekom liet een dame, in pension aldaar, haar kind om het zoet te houden, voor het open raam spe len met een gouden horlogeketting en een paar gouden armbanden. Kor ten lijd later werd een en ander ver mist. Vermoedelijk zijn de voorwer pen gestolen door een reizende «koop vrouw", die even tevoren langs het raam was gekomen. Hoewel dadelijk de hulp der politie werd ingeroepen, is het vermiste niet terechtgekomen. Aardbeien-campagne. Zaterdagavond is te Beverwijk de eerste week der aardbeien-campagne afgesloten. Er werden circa 350 wag gons in dit afgeloopen tijdperk ver zonden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2