De Woede Wielrijders een woord. Banden Traag het gratis prospecliis. WIE WIE WIE WIE Yoor Buis en Hof. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Lama/son Bouwer Co. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor 1. TUIVERSMiGAZlJK JAMES LANE ALLEN Het beste is goed genoeg voor U. Dit geldt in het bijzonder voor de banden. Kiest en U beeft hat beste wat de moderne techniek schiep. De prijs hield zich nog tusscben 21'/, en 25'/, cent per kilo staande. Maken de telers goede zaken, de kooplieden moet het niet zoo voor de wind gaan. Ook sommige tuiders plukken niet zooals verwacht was. Belangrijke juweelendiefstal. Te Breslau maakten inbrekers een gat in de soldering van een kelder van een huis in de Ohlauerstraal en wisten zich zoo toegang te verschaffen tot den winkel van der. juwelier Kwiatkowski. De dieven maakten voor 15000 gulden aan juweelen en gouden voorwerpen buit. Opgravingen in Limburg. Aangemoedigd door het succes met de ontgraving van de prae-historische begraafplaats te Well (Limburg), waarbij onder leiding van dr. Holwerda niet minder dan 81 urnen werden op gegraven, ondernamen dezer dagen een paar liefhebbers uit Gennep op aanwijzing van een landbouwer nabij het kasteel Blijenbeek te Afferden een kleine ontgraving op een plaats waar reeds eerder een urn was gevonden. En dat ook hier een voorhistorisch grafveld moet gelegen hebben, bleek uit het feit, dat binnen een paar uur een 3-tal urnen werden opgegraven, welk in vorm en afmeting in over eenstemming kwamen met die welke te Well zijn gevonden, terwijl ook de ligging onder den grond en de vorm der grafheuvels duidden op eenzelfde tijdperk n.l. de Hallstattperiode, die in deze streken lang geduurd moet hebben, en als overgang van het bronzen naar het ijzeren tijdperk, hier van ongeveer 8 eeuwen vóór Christus geboorte dateert. Hbl Kruisbessemueeldauw. In vele tuinen komt deze ziekte voor. Oorzaak hiervan is een zwam, die de bladeren en scheuten overdekt met een witte, spinneweb-achtige be kleeding. De bestrijding heeft het best plaats met bloem van zwavel, dat met behulp van een blaasbalgje over de struiken wordt geblazen. De zwavel werkt het best bij warm weer. Ver menging van de zwavel met een wei nig napbtalinepoeder is aan te be velen. Een uieuwc groente. Iedereen kent de hoog-opgeschoten zonnebloemen, die overal en op iedere grondsoort kunnen groeien. Waar de plant eenmaal vasten voet beeft, laat zij zich niet gemakkelijk uitroeien. Nu beeft onze inheemschezonnebloem een familielid, de echte Helianlhus, die sedert eenigen tijd uit Amerika in Europa ingevoerd is en die een groote toekomst als voederplant en groente schijnt te hebben. De plant levert per H.A. 10.000 a 30.000 k.g. groentevoer. Voorts één plant onge veer 200 wortelknollen, die volgens de analyse van de chemicus Dr. Koch 100 voedingseenheden meer bezitten dan groene erwten en als asperges smaken. Het groen der plant is door de hooge voedingswaarde een uitste kend veevoeder, terwijl de bloemen zeer honingrijk zijn. Van het Heli- ar. thusmeel kan men brood bereiden. Dorststillendc middelen. Het is zeer aan te bevelen, gedu rende 't warme jaargetijde een goede limonade in huis te hebben, die men door toevoeging van spuitwater lek kerder kan maken. Suiker moet men er echter bij vermijden, omdat zij in hot lichaam hitte voortbrengt. Men moet zich dus de kleine moeite ge troosten des zomers steeds een ver- frisschenden drank in buis te hebben, wanneer er werkelijk verhoogde be hoefte tot drinken bestaat. Men lette er echter op, dat men eerst dan moet drinken als men werkelijk dorst heeft. Vele menschen drinken alleen uit zuivere gewoonte en brengen daardoor hun gezondheid bepaald schade aan. Ook in dit opzicht geldt het spreek woord «Middelmaat is de beste maat«. Ook koude thee wordt veel gedron ken om den dorst te stillen, maar zij heeft ook vele nadeelen en hiertoe behoort in de eerste plaats dat zij 's avonds gedronken, het slapen belet. Wat het (js betreft, zoo dient men te welen, dat het gevoel van ver- frisschende koelte, dat er op volgt, zeer spoedig voor een tegenovergestelde werking plaats maakt. Niets is verkeerder dan, zooals vele menschen meenen, massa's koud water te drinken. Dit overmatige water- drinken prikkelt alleen de zweetklie- ren tot verhoogde werking, wij zwee- ten sterker rn het dorstgevoel komt weer op. Watergebruik is het lichaam echter zeer nuttig. Hoogst onverstan dig en ondoelmatig is het, zich van alcoholische prikkels te bedienen. Middel tegen 't ongedierte bij 't rundvee. Als een middel tegen ongedierte bij 't rundvee wordt 't water aanbevolen, waarin aardappels gekookt zijn. Een wollen lap wordt met lauw aardappelwater oevochligd en hier mee worden die deelen van't lichaam, waar 't ongedierte zich vooral ophoudt, zooals hals, bovenste deel van de rug, enz. flink gewasschen. Daarna past men dezelfde bewer king nog eenmaal toe, al is 't onge dierte oogenschijnlijk ook al gedood. Hierna wascht men de behandelde lichaamsdeelen met warm water en groene zeep af. Bij dit middel valt 't baar van de dieren niet uit. Tegen insecten enz. op planten. In de «Frankf. Ztg.« beveelt een inzender warmwaterbehandeling tot verdelging van schadelijk gedierte op boomen en planten aan. Water van 54 gr. C. en hooger vernietigd het protoplasma van de levende planten- cel, maar water van een lagere tem peratuur dan deze is bevorderlijk voor hun ontwikkeling. Insecten met een hard pantser worden na korten tijd in water van 50 gr. C. gedood, naakte bladluizen en rupsen reeds door water van 45 gr. C. Potplanten zet men eenvoudig in het warme water. Groo- tere struiken bespuit men. Maar ook in andere opzichten is warm water voor de ontwikkeling van planten bevorderlijk. Wie zich daarvan wil overtuigen, begiete de een of andere potplant, die in lang niet verpot is, en waarvan de aarde door wormen klonterig is geworden, met warm water van bijv. 35 gr. C., nadat men gezorgd heeft dat er een goede afvoer is. Men moet zoo lang gieten, tot het water door het afvoer gat wegloopt. De geheele aardkluit wordt verwarmd, de klonterige aarde wordt zacht en los en spoedig ziet men de plant opnieuw tieren Zulke planten, die met geen andere hulp middelen tot uitloopen te bewegen zijn, vooral zieke palmen, gummi- boomen enz. vertoonen spoedig na de begieting met warm water nieuw leven. Terwijl gewoon koud water bij pot planten dikwijls den bodem verkilt, verwarmt heet water niet alleen den bodem, maar lost het ook allerlei voedende organische en anorganische stoffen in de aarde sneller en beter op. Voor de huishouding Als ge linnengoed opbergt, doe het dan in een ouden handdoek of sloop, dat sterk geblauwd is. Het linnen zal dan niet geel worden. Het is niet algemeen bekend, dat als men een stukje blik op een gas vlam legt, twee strijkijzers daarop peplaatst, even spoedig heet zullen zijn, als wanneer men twee pitten brandde. Strooi een mengsel van borax en poedersuiker in de schuilhoeken van kakkerlakken, en zij zullen verdwijnen. Een sterke oplossing van aluin en kokend water, moet eveneens een goed werkend middel zijn tegen deze lastige diertjes. Men kan bontwerk bijzonder op- frisschen door een stoombad, dat ge makkelijk te verkrijgen is door het op te hangen boven de warmwater- kraan in de badkamer. RECLAME. Ter nateekening. der dienstboden over het lastige schoenpoetsen is nu overbodig ge worden door de tijd- en geldsparendo Schoencréme Erdal zwart geel bruin. WEOE^VEHKOOfEHS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtciulvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Iniporting-House te MAASTRICHT. Bekroningen. Breda 1870. Utrecht 19IO. VOORHEEN W. UTENS, Lau gestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. (Mr. S. van Weideren Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrago verkrijgbaar te zijnen kantore. adverteert wordt wijd en zijd bekend. adverteert ontvangt aauvragen en bestellingen. adverteert beurt geregeld geld. adverteert kan zijn leveranciers betalen en heeft [zijn brood. TOTAAL: Wie adverteert, komt beslist vooruit. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERA TI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van I den haardos te z(jn gekomen. op,ietveev.ê?treaó nummer Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48pag. groot formaat over2 kolommen, Riacbtige lectuur als: Romans, ovellsn, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen pr(|s van 65 CENT per maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Bij den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerikaanscb 2e goedkoope druk. De. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit bock: „Het munt boven do meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inlcleeding, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boeken die men na lezing dicht bjj de hand houdt, omdat men ze bij komenden strijd met zich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in de „stormjaren". Zulk een boek is het boven- genoemde. s. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als den inhoud betreft. Taal en stijl van den schrijver zijn te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij de vertaÜDg weinig te loor gegaan. Ds. i. HERDERSCHEE, 's Hertogenbosch. De beschrijving, van dc geschiedkundige toestanden, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. JGen boek dat uitmunt door frischheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit. Continental Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Co.,Amsterdam, «V

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3