BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Niet, wijl anderen er ons attent op maken als een soort van verwijt over onvoldaanheid met eigen lot. Wij mee- nen recht te hebben, dat niet te aan vaarden. Zelf hebben wij te beoordee- len in hoeverre wij ons thuis gevoelen in onze levensomstandigheden, zonder te vragen, hoe andereu zich voelen. Grijpen wij in hun lot in, met het oogmerk om dat een weinig meer naar de zonzijde te doen ombuigen, dan wordt het vanzelf duidelijk, dat wij iets op hen voorhebben en is de aan leiding tot een dankbare stemming langs dezen natuurlijken weg ontstaan Wat wij daar meenemen, is de vrucht van eigen arbeid, is alzoo een bijdrage tot geluksvereemging van onschatbare waarde. Tegen de maatschappij en haar bis- toi isch aldus geworden inrichting, wor den bezwaren ingebracht van allerlei krachten, en ofschoon zij, die ze in woorden uitdrukken individueel weinig zouden kunnen doen, om ze op te heffen, is door vereeniging van krach ten wel het een en ander gedaan, waarvan verwacht kan worden, dat het eenmaal tot hooger plan zal op voeren. In één opzicht zijn daartoe reeds belangrijke stappen gedaanWij trekken een immer wassend aantal peisonen, wier lotgevallen ongunstig en wier persoonlijke waarde ook naar maatschappelijke schatting beoordeeld, gering is, binnen den kring onzer gemeenschappelijke zorgen, die, daar door in aard en omvang zeer toene mende, 'n snoer van schakels leggen tusschen allen, van wat staatkundige en godsdienstige opvatting ook, die andermans leed willen helpen ver zachten. Is dat, per slot van rekening, niet de echte beschavingsstrijd? En zouden wij te veel zeggen, wanneer wij de verwachting uitspreken, dat de deel neming aan dien verheffingsarbeid een band zal vormen, eerst tusschen de kinderen van hetzelfde volk en later tusschen die volken zelf, van onbreek bare sterkte? Mr. Troelstrn bij de Koningin. Men meldt ons uit Apeldoorn d.d. Zaterdag Nadat H. M. de Koningin naar Haar villa was teruggekeerd, bleel mr. Troelstra nog een half uur ten paleize vertoeven en heeft hij in het paleis den luch gebruikt. Per hofrijtuig werd bij daarna we der naar het station teruggebracht en verliet bij te 1 uur 53 Apeldoorn. Er waren nu weinig menschen aan het station. In de wachtkamer werd bij om zwermd door journalisten, maar uit den aard der zaak liet hij over de conferentie niets uit. Wel gewaagde hij van de vriendelijkheid, waarmede H. M de Koningin, met Wie bij circa l'/i uur in gesprek was gebleven, hem ontvangen had. Ook in «Het Volk« zou zeide hij niets over do audiëntie gepubliceeerd worden. Hetgeen de «Telegraaf« vermeld bad, omtrent datgene, wat hij aan de Ko ningin zou mededeelen, verklaarde hij openlijk voor een verzinsel. Op de vraag of hij verwacht had door H. M. de Koningin geroepen te worden, antwoordde hij: «Waarom niet?« Het behoort immers tot de constitutioneele gebruiken om par tijleiders over den politieken toestand te raadplegen! Korten tijd daarna vertrok hij per trein. Te 2 uur 23 werd do oud-Minister De Meester verwacht, om door H. M. te worden ontvangen. Men meldt uit Soestdyk, dat H. M. de Koningin-Moeder voorne mens is ongeveer midden Juli een tuinfeest te geven. Er bestaat gegronde verwachting, dat Carnegie de uitnoodiging tot bij woning van het openen van het Vre despaleis zal aannemen. De Minister van Buitenl. Zaken en de vreemde gezanten zullen in hun hoedanigheid, resp. van voorzitter en leden van den Raad van beheer van Arbitragehof de plechtige inwijding bijwonen. De 40e algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmis bruik zal te Amsterdam inplaats van Donderdag 23 Augs., zooals aan vankelijk was bepaald worden ge houden Woensdag 27 Augustus. De directeur-generaal van den Land bouw vestigt de aandacht van belang hebbenden op de gelegenheid, welke zal worden gegeven aan fokkers, in Nederland, om varkens, geiten en schapen bestemd voor de fokkerij, uit Duitschland in te voeren, nadat deze dieren daar te lande een quarantaine van ten minste 15 dagen zullen heb- bon ondergaan. Inlichtingen bij den »Bond voor geitenfokvereenigingen in Westelijk Noord-Brabant«, adres den heer L Testers, voorzitter, te Halsteren, die zich de beschikking verzekerd heeft over een quarantaine-gebouw tusschen Anholt en Gendrigen, of bij het hoofd bestuur der «Prov. Vereeniging ter bevordeiing der geitenfokkerij in Lim burg», adres de heer Th. Houba, voor zitter. te Venray, die een quarantai nestal te, Bruggen, nabij de Limburg- sche grens, ter beschikking heeft. De quarantaine te Anholt zal aanv. tusschen 14 en 30 Juli a.s die te Brug gen omstr. 1 Augustus a.s. Het tijd stip waarop de in te voeren dieren in den quarantainestal aanwezig moeten zijn, zal door bemiddeling van boven genoemde vereenigingen nader worden bekend gemaakt. (St. Ct.) In de j.l. Zaterdagavond gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de voorzitter, de heer J. Gerd. Kleber, mede, dat een adres aan den gemeen teraad was gezonden in zake verbe tering van de Eem. Op een van de gemeente ingekomen verzoeken om advies voor vervroegde winkelsluiting besloot de Kamer te antwoorden, dat boewei voorstander van de vervroegdo winkelsluiting en toejuichende, dat S0"/o der winkeliers zich er voor verklaard hebben, de Kamer zich toch niet vereenigen kan met dwang tot 9 uur sluiting, een zeer on-Nederlandsehe zaak. Er be staat geen recht om een minderheid een dwang op te leggen, waardoor deze zich zeer benadeeld acht. De bestaansvoorwaarden toch voor allen zijn lang niet gelijk. De winkelstand heeft noodig zelfrespect en initiatief en dat krijgt hij niet door verorde ningen. Laat de 80°/o het voorbeeld geven en sluiten, de andere winkels zullen dan wel volgen en de concurrentie van de overblijvendeu zal dan geen hinder in den weg leggen. Besloten werd op hun desbetref fend verzoek, te steunen een adres des heeren Marcus te Zwolle aan den Minister vau Waterstaat betreffende de nieuwe tarieven voor bestelgoed, welke als hoogst gevaarlijk voor den heelen handel worden gekenschets. Tot bestuurslid der Centrale Vereeniging voor openbaren leeszalen is gekozen de heer J. J. Tbien alhier. Op verschillende plaatsen in de Betuwe vertoont zich reeds de ge vreesde aardappelziekte. Ter kaasmarkt waren j.l. Maandag aangevoerd 21 wagens, te zamen be vattende 7000 K.G. kaas. De prijs varieerde van 53 ct. tot 61 ct. per K.G. Alles werd verkocht. Naar men zegt kunnen B. en W. en de districts-schoolopziener het nog niet eens worden over de voordracht voor Hoofd van de school in de Beek straat. Is dit dan zoo lastig? vraagt men. Natuurlijk zullen de Heeren trachten zoo rechtvaardig mogelijk te handelen, doch we begrijpen wel, dat dit in de praktijk niet zoo mee valt, vooral als er protégés zijn, die jaren en jaren hebben gelaveerd om een wit voetje te krijgen. Dit ziet na tuurlijk niet op Amersfoort, maar is in algemeenen zin genomen. Familierelaties kunnen soms ook een grooten invloed hebben, beweert men wel eens. En Jan Publiek is gauw geneigd van knoeierijen te spreken. Dit merken de propagandisteu wel, die op hun tochten dikwijls ver gast worden op verhalen van onrecht vaardige benoemingen en andere autoriteitszonden. Daar komt dan nog bij, dat de schijn soms tegen de heeren is. Wenschelijk ware een vast bevor deringsstelsel, zoowel voor Rijks als voor Gemeenteambtenaren, en au toriteiten èn ambtenaren zouden bier mede zeer gebaat zijn. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechtlioorenden. Het Juli nummer van «Ons Maand blad» het orgaan dezer Vereeniging is dismaal wel buitengewoon belang rijk, allereerst al doordat het, als ge volg van de inspanning, ijver en werkkracht, waartoe liefde tot het doel Bestuur en Leden drijft, melden kan dat het verkrijgen van een eigen Landhuis verzekerd is niet alleen maar ook dat een dezer dagen de aanbesteding kan plaats hebben van den bouw, zoodat het huis voor einde 1913 onder den kap zal zijn. Een platte gronden, benevens een teekening van het geheel verduidelijken, met een blij gestemd artikel, dit voor de Vereeniging zoo heugelijk resultaat. Niet minder vermeldenswaard zijn een paar artikelen. «Tentoonstellings werk» en «Propaganda,als opge wekte beschrijvingen van ervaringen bij den stand der Vereeniging op de Tentoonst. «de Vrouw« opgedaan en als bewijs van de onvermoeide po gingen door toegewijde leden gedaan om het doel der Vereeniging bekend te maken het doel dat niet min der beoogd dan de Slechtlioorenden uit verachterlijking, teiugzetting en isolement naar voren en in 't volle leven terug te brengen; bet doel dat, in korte woorden gezegd, beoogd hen tegenezen van de gevolgen van hun gebrek. De eerste stap daarheen kan elke slechthoorende doen door toetreden tot deze Vereeniging. En wat er dan aan nieuw leven, nieuwe hoop en be langstelling, meer werk en brood in deze kringen gewonnen kan worden, daarvan leggen in dit nummer arti kelen als: «Arbeidsbemiddeling" «On derwijs" etc duidelijk getuigenis af. Proefnummers kunnen gratis aan gevraagd worden aan het Bureau der RodactieHendr. v. Viandenstraat 4 te Amersfoort. De heer A. Nijhoff commissaris van politie alhier is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het examen voor het politie diploma, waarvoor zich bereids 555 candidaten hebben aangemeld. Het examen zal van 1627 September a.s. te Utrecht plaats hebben. De bureaux der gemeente secretarie zullen voortaan des Zater dags na één uur gesloteu zijn. Aangemoedigd door het in 't vorige jaar behaalde succes met een tweetal cursussen voor Hooger Onder wijs buiten de Hoogeschool werden nu pogingen in het wetk gesteld tot het stichten eener zelfstandige ver eeniging tot het organiseeren van dergelijken cursussen. De heer R. Koerselman is be vorderd tot chef de bureau bij de wagen werkplaats der H. IJ S. M. De «Eembude» meldt, dat de R. K. Meisjesschool aan de Muurhui zen, tegenover de Nieuwstraat, in September in gebruik zal worden ge nomen en dat de aanbesteding voor den bouw der R. K. Jongensschool aan den Ouden Soesterweg weldra zal plaats hebben. Na voortgezet eind-examen van het Gymnasium hier is alsnog geslaagd voor A. de heer M. E. C. Kempen. Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Maandagavond vergaderde hetNuts- departement onder voorzitting van den beer S J. van Duinen. De notulen van 7 Mei werden on veranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten f2654,42 bedroegen, terwijl er een tekort is van f 28.50. De begrooting werd vastgesteld op f 1916.50. De heer Kolf! deed rekening en verantwoording over het beheer van de Fiöbelschool. De ontvangsten bs- diagen f 2164,82. Batig saldo f 150,35. Aan schoolgeld werd ontvangen f 977,41, het aantal leerlingen was 81. De begrooting is geraamd op f 2098,40. De heer Ph. Louman werd tot Bestuurslid verkozen. Tot voorzitter de heer van Duinen tot onder-voorzitter de heer Prins. Hierna werd de vergadering ge sloten. liet gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansche Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Schulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning harer uitmunte kwa liteit. Schulz' Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging slechts in water opge- gelost een uiters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Een pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/tLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver- krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel uitgesloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. Is dat niet wat gezocht? Uit den Haag schrijft men aan de Telegraaf: Het onderwerp van gesprek in deze dagen nu het Ministerie demissionair is, is de eerstdaags t8 verwachten be noeming van een directeur der Rijks postspaarbank te Amsterdam in de plaats van den heer Dubois. Zooals men zich herinnert, werd niet lang geleden in de plaats van den heer Pop, die naar Indië ging, tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie benoemd jhr. Alting Von Geusau, wien indertijd de portefeuille van Oorlog was toegezegd, doch van wiens benoeming niets kwam, daar men meende, dat men aan twee leden der Regout- familie in eenzelfde Minis terie genoeg had. De benoeming van jhr. Alting Von Geusau had echter tot gevolg, dat de heer Bloeme, loco-directeur-generaal der posterijen en telegrafie, moest schadeloos gesteld, welke schadeloos stelling zou te vinden zijn in zijn be noeming tot directeur der Rijkspost spaarbank. Daar deze directeur de leeftijd voor pensioen bad bereikt en te kennen had gegeven, te zullen gaan, zoodra hij elders een voor zijn werk kracht passende bezigheid had gevonden werd naar een nieuwe functie voor hem gezocht en gevonden in bet commissariaat der Algemeene Hypot heekbank, welks commissariaat open kwam. doordal één van 's Ministers familieleden bereid was zijn ontslag te nemen. Of deze heer op zijn beurt schade loos gesteld is, weten wij niet. Er was thans ruim baan gemaakt voor den heer Bloeme, doch do omstandig heid, dat de heer Alting Von Geusau zich ietwat verlateD zou voelen op zijn directeur-generaalspost, zonder de heer Bloeme eri zich niet wilde ontdoen van zijn voornaamsten mede werker, waardoor diens positie aan merkelijk verbeterd werd, bad tot ge volg, dat de heer Bloeme het direc teurschap der Rijkspostspaai bank riiet meer ambieerde. Deze positie bleef dus ter beschik- en nu bestaat het plan, ook daarvoor een militair te benoemen en nu is het toevallig de wereld haDgt nu eenmaal van toevalligheden aan elkaar dat de uitgekozen millitair een ge- loovig Katholiek is en een tijdgenoot vanden nieuwen directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Men heeft hier namelijk op het oog den heer P. P. C. Colette, kolonel-commandant der 3e brigade. Al het goede komt van boven. Bij gelegenheid van de landing van een Zeppelin onlangs te Lünevillo werd er een uitvoerige beschrijving van zoo'n luchtschip in de Amerikaansche bladen gegeven. Daaruit bleek, dat er aan boord van zulk een «Zeppelin" een luxieus ingerichte W. C. was. Dit laatste heeft de Amerikanen zeer ver ontrust. Volgens bun meening heeft een W.C., hoe modern ook ingericht, steeds zijn afvoer naar beneden. Dien tengevolge is bet niet buitengesloten, dat Amerikaanschen burgers, die toe vallig een luchtschip boven hun hoofd hebben, een onwelkome verrassing wordt bereid. Daarom heeft men in Amerika een door duizenden ondertee kend verzoekschrift tot den Senaat gericht om VV. C.'s op luchtschppen te verbieden. Aan het verzoekschrift zal waarschijnlijk worden voldaan. De luclitschippers moeten dan maar zien, hoe zij terecht komen. Zonderlinge wedstrijden. Frankrijk is het land, waar dikwijls zonderlinge wedstrijden en wonderlijke spelen gehouden worden. Onlangs bad er te Aniche bij Douai een wedstrijd in het vangen van ralten plaats, waarbij degene, die de meeste ratten, welke in een arena losgelaten waren, met eigen hand zou dooden de prijswinner zou zijn. Een andere zonderlinge wed strijd werd door een arbeidersvereeni- ging te Parijs gehouden en bestond hierin dat degene, die in een kwartier tijds het meeste kon eten, een prijs in geld zou ontvangen. De gelukkige winner was een straatwerker, die in den bepaalden tijd drie groote schotels vleesch en groente naar binnen werkte. Dergelijke wedkampen, waarbij het om het uithoudingsvermogen van de maag gaat, kwamen reeds in de oudheid voor. Orgineel was ook een wedstrijd tusschen Noorsche visschers. De wa pens bestonden niet in malsche bief stukjes of sappige worsten, maar in zoute haringen, die men zonder er bij te drinken en in groote getale moest verzwelgen. In het stadje Turnpike bij Newing- ton verorberde een man, Baker ge naamd, eens een schapebout, die 9'/, pond woog, daarbij dd noodige aardappelen, een geweldige portie witte knollen en een heel brood in den tijd van een kwartier. Ditmaal moet hij bovendien nog met een gallon port besproeid hebben. Eigen aardig maar nu juist niet door men schen vrienden bedacht was een wed loop voor vrouwen, die tienmaal om een groot plein moesten loopen met haar babies op den arm. Wie eerst aankwam was de prijswinster. Verscheidene deelneemstrs aan dezen wedloop botsten tegen elkander aan en kwamen met haar kostbaren last te vallen, waardoor diie der kleinen kwetsuren bekwamen. De winster kreeg 12 gulden, benevens een uitzet voor een baby. Wedstrijden tusschen zingende me rels hebben dikwijls in Noord-Enge- land plaats, terwijl men in Frankrijk wedstrijden tusschen kraaiende hanen houdt. Deze dieren worden door de eigenaars langen tijd van te voren afgericht en die haan, welke in een kwartier het grootst aantal keeren zijn gezang laat hooren, is kampioen en krijgt niet alleen eenboogen prijs maar maakt ook zijn baas in het dorp beroemd. Schadelijke z.g. tinnen lepels en vorken In het Maandblad tegen de Ver- valschingen vestigen de heeren dr. v. Hamel Roos en Harmens de aandacht op het gevaar van het gebruik van goedkoope z.g. «tinnen" lepels en vor ken en ander eetgereedscbap, waarin betrekkelijk groote hoeveelheden lood voorkomen. Met het oog op het feit, dat natuur lijk slechts een klein deel eener natie zich van zilveren eetgereedschap kan bedienen, achten zij het uit een hy giënisch oogpunt van groot gewicht, te wijzen op talrijke vergiftigingsge- vallen, welke de doctoren Meillére, Apert en Rouillard te Parijs onlangs constateerden en waarover zij bericht ten in de Société Médicale des Hópi- taux". In de schadelijke couverts werd bij chemisch onderzoek 10 pCt. lood ge- constateead. Dit gehalte, zeggen de drie genees kundigen, is toegestaan aan de fabrie ken waar groote inhoudsmaten, ijsma chines, kannen, leidingen enz. worden gemaakt. Een zoodanig compositie moest, vol gens de schrijvers, door de wet ver boden zijn, vooral met het oog op dranken en voedingsmiddelen (als azijn, vruchten, zuren en specerijen), welke de eigenschap hebben lood op te lossen. Daarentegen is de Franscbe wet zeer streng, waar het vertinsel voor potten en pannen, daar dit niet meer dan pCt. lood mag bevatten, en voldoen moet aan de wettelijk vastgestelde proef, d.w.z., dat in een oplossing van 3 pCt.-tig azijnzuur, na een half uur kokens, geen lood gevonden mag wor den Voor de «geheel tinnen voorwer pen (lepels, vorken enz.) wordt 10 pCt. lood toegestaan, terwijl zij, daar ze evenals de vertinde voorwerpen, voor spijzen en dranken gebezigd worden, aan dezelfde eischen behoorden te-voldoen. In oris land bestaan in het geheel geen wetten dienaangaande waarom de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2