NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad 'SÊf voor de Provincie Utrecht. Qdkmmee No. 57. Zaterdag 19 Juli 1913. 42e jaargang FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Boontje komt om zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Tclephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regsl meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van dezo courant, Het beden verschenen 16de nummer van den vijfde jaargang van dftiTl>nir«nivi a ii <JT. «OaiïlMnrt bevat o.a. als voorplaat Het portret van Jhr. F. de Casem- broot, die 11 Juli 1863, als Komman- dant van de Medusa, de Straat van Simonoseki in Japan forceerde. Voorts afbeeldingen van de Medusa; de Etat-Major van de Medusa, enz. Onafhankelijkheidsfeesten teZutfen, te Zaandam en te Alkmaar. Rozen- tentoonstelling te Boskoop. De audiëntie van Kardinaal van Rossem bij H. M. de Koningin. Concours- Hippique te 's-Gravenhage. De Opium-Conferentie te 's-Gravenhage. De Franscbe aviateur Levasseur te Rotterdam. De nieuwgekozen Leden voor de Tweede Kamer. Tentoon stelling van Schilderwerk van I. Boasson. Kindernummer »Ons Prinsesje". Een zeer rijk geïllustreerd Nummer 1 De geabonneerde wonende wensckt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. KoDiDg Ferdinand van Bulgarije heeft zich rechtstreeks tot koning Carol van Roemenië gewend met het aanbod, dadelijk in onderhandeling te treden over de vervulling van de Roemeensche eischen. Zqn doel zou daarmede zijn den dreigendeu op marsch van het Roemeensche leger te stuiten. Het gaat hier als bij den upmarsch van het Tuiksche leger. De regeering in Boekarest ontkent ten stelligste de blijvende bezetting van meer gebied dan voor de aangeduide lijn Toertoe- kaiBaltsjik ligt, in den zin te hebben. Maar ondertusschen dringen de Roe meensche soldaten steeds verder op Bulgaarsch gebied door. Niet alleen is nu Varna, de be kende Zwarte Zee-baven, in bun han den, doch ook de spoorweg daarheen en daardoor is Bulgarije als het ware van de buitenwereld afgesloten. Goe deren, in Varna gelost, worden na tuurlijk ook niet meer het land in getransporteerd. Daardoor kan het Bulgaarsche leger te worstelen krijgen met gebrek aan proviand. Ook de telegrafische verbindingen met het buitenland zijn nu in Roemeensche handen. Wat de Westgrens betreft, het heet, dat thans de geheele rechteroever van den Donau in Roemeensche handen is. Een Turksch blad verzekert van een betrouwbaar persoon, die uit Adrianopel kwam, vernomen te hebben, dat de Bulgaren die stad reeds hebben ontruimd, en er slechts eonige patrouilles hebben achtergelaten om de orde te handhaven. De Bulgaren zijn dan ook alles behalve gerust er op, dat de opmarsch der Turken tot staan zal komen en wat de zaak niet beter maakt, is het feit, dat de regeering in Constantinopel eigenlijk weinig te zeggen blijkt te hebben over bet oprukkende leger. Het schijnt wel, of het voor eigen rekening handelt, en beoogt de oude Turksche grenzen weer te her stellen. De regeering in Constantinopel doet het nog voorkomen, of het Turksche leger halt gehouden heeft na de lijn Midia Enos bezet te hebben. Hulde aan de Koningin 1 Een groot aantal werklieden,Oranje-, militaire en jongemannen vereenigingen te Amsterdam hebben zich aaneenge sloten, om een adres van hulde, in album met oorkonde, aan H. M. de Koningin aan te bieden tijdens bet be zoek van het Koninklijk Gezin aan de hoofdstad. Deze aanbieding zal verge zeld gaan van een gezamenlijk opgaan naar het Paleis op den Dam, om met muziek en vaandels voor H. M. te defileeren. De erfprins Van Erbach en fami lie wordt de volgende week voor eenige dagen ten paleize Soestdijk verwacht. De Ministerieele crisis. Een medewerker schrijft aan de Tel. uit Den Haag: Door de Kamerfractie, de redactie van Het Volk en het hoofdbestuur van de S. D. A. P., dit werd mij uit goede bron medegedeeld, is overeen gekomen, onder geen beding een Minis- tersporlefeuille te aanvaarden. Namens de meerderheid van bet hoofdbestuur zal dit standpunt op het te honden buitengewone congres worden verde digd. Onder degenen, die het felst tegen het plaats namen in een of ander kabi net gekant zijn, behoort mr. Troelstra. Hij moet hebben verklaard, dat de S. D. A. P. zich moet bepalen tot bet geven van loyalen steun aan een Mini sterie, dat het concentratie-program eerlijk wil uitvoeren. Onder deze omstandigheden zal het buitengewone soeialisteri-congres met groote meerderheid besluiten, het aan bod van dr. Bos van de hand te wijzen. In een resolutie zal men alsdan laten uitkotneo, dat de partij van mr. Troel stra een vrijzinnig grondwetsher- zienings-kabinet met kracht wil scba- gen. Mr. Mendels, te Heerenveen het woord voerende, heeft daar, volgens het Volk, meegedeeld, dat z i. van een zitting nemen in een linksch Ministerie door één of meer sociaal democraten geen sprake kan of mag zijn, wil men de soc.-dem. propaganda niet lam slaan. Bovendien oordeelde hij, dat, ter oplossing van het kies- recbtvraagstuk, de vrijzinnigen, indien zij de zaak ernstig nemen, zich konden verstaan met Christelijk-historischen als jhr. De Geer en met Katholieken, tot vorming van een Ministerie, daarbij kunnende rekenen op den loyalen steun der soc. dem. fractie tot 't alleruiterste. Er zal dan ook geen sprake van zijn, dat aan de partij zal worden geadvi seerd, op een eventueel aanzoek in te gaan. Ook 't oordeel van buiten- landsche vooraanstaande soc.-dem., zoowel van uiterst links als rechts, luidde ten opzichte van 't kardinale punt zoo goed als eensluitond, naar mr. Mendels verklaarde. Het congres der S. D. A. P. Naar wij vernemen, zal het buiten gewoon congres der S. D. A. P. 26 en 27 Juli te Zwolle in de Buiteu- societeit worden gehouden. Bevordering onder-ofUcieren. Men schrijft aan de Aovndpost: Bij het samenstellen der ranglijsten voor sergeant-majoor-administrateur is bij de infanterie bijzonder eigenaar dig opgetreden. Terwijl bij de eene brigade onder officieren, die uitsluitend de sadmini- stratievea kennis hadden voor dien rang, op de ranglijst zijn geplaatst, zijn bij de andere brigades onderoffi cieren met dezelfde kennis en met hetzelde afgelegd examen niet op de ranglijst geplaatst met bet gevolg, dat hierover groote ontevredenheid heerscht. Door verschillende belanghebbenden zijn reeds verzoeken aan den Minister van Oorlog gezonden, waarin om ge lijke toepassing der voorschriften wordt verzocht. De 900ste waggon aardbeien. Gistermiddag is de 900ste waggon aardbeien in dit seizoen verladen door de tuindersvereeniging sKennemer- landa, bestemd voor Berlijn. Dit getal is vóór deze nog nooit bereikt. Het stationspersoneel had den waggon met groen, vlaggen en een pakkend opschift voorzien, terwijl vóór vertrek de iraditioneele kiek werd gemaakt. Dank zij het koele weder blijft de verzending nog steeds plaats hebben gisteren vertrokken zelfs nog 30 wag gons en het laat zich aanzien, dat dit getal heden nog wordt overschreden Veel wordt thans in vaten verzonden naar de conservenfabrieken, daar de vraag voor gebruik, versch minder wordt. De prijzen zijn in verband hiermede de laatste dagen dan ook zeer dalendgisteren werd slechts f 13f 15 per 100 K.G. besteed. De tuinders kunnen echter tevreden wezen, zij hebben veel, meerderen zelfs zeer veel geoogst. Hbl. H. M. de Koningin-Moeder gaf Woensdag van 4 tot 6 uur een tuin- partij ten Paleize Soestdijk. Wegens het regenachtige weer werden de on geveer 400 gasten in de zalen van bet Paleis ontvangen. Ruim 4 uur verscheen Koningin-Moeder te midden Harer gasten en liet Zich de dames en de heeren, die voor de eerste maal het feest ten Paleize bijwoonden, voorstellen, terwijl Zij Zich minzaam onderhield met vele burgerlijke en militaire autoriteiten. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur Bikkers, gaf gedu rende het feest een concert. Tegen 6 uur trok H. M. Zich in Haar ver trekken terug en keerden de gasten in equipages en auto's huiswaarts. DOOB A. 8. H. BOOMS. 82) In haar romaneske, opgewonden verbeelding rees nu het ontzettende, angstige vermoeden op, dat haar .va dertje" misschien in wanhoop 'n ver schrikkelijke daad zou plegen, en dat wel door hare schuld, en op angsti- gen, wanhopenden toon, deed zij eene oprechte, volledige bekentenis harer geheime liefde, die telkens afgebroken werd door snikken en uitroepen van berouw. Kind I kindriep tante ver wijtend uit. Wat heb jij veel op je geweten door je onhartelijkheid en je weinige vertrouwen in mijn broer die, zooveel voor je deedl Maar ik was bang dat hij woe dend zou worden, omdat ik dacht dat hij mij in den laatsten tijd anders lief had dan als zijn kind I stamelde Non verlegen voor zich ziende. En al was dat zoo, heeft dan jou zwijgen en jou gebrek aan vertrouwen dat verbeterd Heeft hij je ooit iets geweigerd .Heeft hij niet altijd getoond dat geluk hij hem vóór alles ging? Welnu, als jou geluk 'n opoffering eischt, dan zou hij, ik ken hem, zelfverloochening genoeg gevonden hebben in zijne groote genegenheid voor jou, gelukkig te zullen vinden! Maar jou zwijgen bewijst weinig kinderlijke liefde, je gebrek aan vertrouwen is ondank I Je hebt hem nooit werkelijk liefgehad I Hij heeft zijne groote liefde en toe wijding verspild aan een kind dat zelfs nu nog niet beseft welke groote rijkdom ze in zijn hart bezat, dat ze zoo onacht zaam meedoogenloos afstootte, om 'n vreemde te gelooven en aan te hangen, die behalve door woorden, nog altijd door daden zal moeten be wijzen dat hij zelfs in de verste verte eene vergelijking met mijn edele broer Albert kan doorstaan l Ik wil van harte hopen dat jij nooit zoo onge lukkig zult worden als hij nu is, en mocht dat 't geval zijD en hij nog leven, dan weet ik zeker datje bij hem troost zult vinden als zijn kind, omdat zijne liefde even groot gebleven zal zijn als zij was en nu nog is. Met gebogen hoofd en terwijl de tranen haar stil langs de wangen vloei den had Non de boetpredikatie der verontwaardigde tante aangehoord, die door haar scherpen verwijtende toon en harde bewoordingen haar onaange naam aandeed en haar nu eerst ten volle deed gevoelen hoe zaeht en lief devol steeds de verwijten van haren voogd waren, want die droegen altijd reeds dadelijk het beginsel van ver schooning en vergiffenis in zichmaar toen tante haar in een stortvloed van woorden het geheim onthulde van het hooge salaris dat zij grootendeels door zijne gaven genoot en dat al wat zij betaald had voor pensioen voor haar zelf op de spaarbank stond, toen zag zij tevens in hoe karig 't nog met haar finantiën gesteld was om reeds op eigen wieken te kunnen drijven. Het gaf haar echter een troost, dat Willem, die haar zoo lief had, haar zou steunen en dat zij te samen sterk door hunne liefde alle gevaar en alle ongemak licht zouden dragen en te hoven komen, want in hare dweepend romaneske en weinig ondervindingrijke opvatting van 't leven, bestond op de wereld nog de liefde in een hutje op 't einde der aard' en voegden zich de eischen de9 levens naar die centi- menteele opvatting, want ware gelief den hadden immers in de romans nooit broodsgebrek noch onbevredigde be hoefte aan kleeren I De liefde deed in de romans altijd wonderen en verbande altjjd 't vurige materialisme; zij had er in hare opgewonden verbeelding nooit aan gedacht dat de materialis tische eischen des levens eerst recht op den voorgrond zouden treden zoodra de liefdepoëzie werkelijkheid werd en hare geheimen onthulde. Yier dagen wachten de beide dames in angstige spanning eenig bericht van den afwezige, en zelfs de zoo be minde Willem ondervond daarvan de gevolgen, want slecht3 zelden en dan nog maar voor korte oogenblikken kon hij zijn meisje spreken; daarbij bleef dan op haar wensch alle zoete sentimentaliteit uitgesloten, want 't kind verlangde nu werkelijk onuitspre kelijk naar den tot eiken prijs weer goed maken wat door hare tekort komingen vergald was. En Willem I die trok als zij bij hem was wel een meewarig gezicht, doch overigens was hij even uitgelaten vroolijk en vond voldoende troost en afleiding bij anderen, terwijl Non met liefde aan hem denkende te huis zat te treuren. Het meisje was voor den harteloozen viveur wel begeerlijk, maar, zij was niet de eenige. Eindelijk op den middag van den vierden dag kwam de Overste terug. Zoodra zijne zuster hem het huis hoorde binnenkomen ging zij hem vol verlangen te gemoet, doch bleef ver stijf vaD verbazing staan om de ver andering die zijn uiterlijk had onder gaan op zijn gezicht was gemakkelijk de zielestrijd te lezen die hij in die dagen van afwezigheid in zijne vrij willige eenzaamheid had doorstaan, en ofschoon hij zedelijk als overwinnaar uitden strijd met hartstocht was te ruggekomen, zoo had die worsteling, die hem zijn hartebloed kostte, hem toch erg aangrepen en uitgeput; hij was in die korteD tijd minstens tieu jaar ouder geworden, was geheel ver grijsd en liep gebogen als iemand die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1