PREDIKBEURTEN. RAADSSTUKKEN. Gemengd Mieuws. ingezonden. Ten vervolge op vroegere mede- deelingen verzoekt het Comité voor de op 9 en 10 September hier te houden Onafbankelijkheidsteesten ons, nog het volgende communiqué op te nemen. Ondanks den tegenspoed, welke het comité ondervond door overplaatsing zoowel van zijn Voorzitter als van zijn Onder-Voorzitter, is het er ten slotte in geslaagd, heeren te vinden, die jhr. Van de Poll en den heer Van der Moer wilden vervangen. Het Dage- lijksch Bestuur is thans saamgesteld uit de heeren mr. A. van Traa, Voor zitter; H. D. S. Hasselman, Onder- Voorzitter; P. J. Frederlks, le Secre taris; I. J. Cohen, 2e Secretaris; L. A. baron Van Ittersum, Penning meester. Het is aan het comité ook gelukt, een definitief programma vast te stellen; het comité hoopt, dat de on verkorte uitvoering daarvan alsnog mogelijk zal blijken. De feesten zullen worden ingezet door een bidstond, zoo mogelijk in alle kerken. Het programma luidt voor den eersten dag: muzikale reveille, koraal- muziek van den St. Joris-kerktoren, zang van volwassenen op het terras van «Amicilia", schoolfeesten in alle Lagere scholen, historische optocht, en rnuziek-uitvoeringen en voor den tweeden dagvolksspelen en vuur werk. Het behoeft geen betoog, dat voor de uitvoering van dit programma veel geld noodig is; in het bijzonder voor de schoolfeesten, waaraan rond 4000 kinderen zullen deelnemen. De inzameling van geld heeft in- tusscben niet voldaan aan de ver wachting van het comité, dat, reke ning houdend met de bedragen door de burgeiij beschikbaar gesteld voor voi ige feesten en afgaand op de animo, overal elders in den lande getoond, heelt gehoopt op een ruimer vloeien der bijdragen. Het eerste gevolg hiervan is ge weest. dat geheel moest afgezien van het stichten van een blijvend gedenk- teeken. Nog veel zal moeien verzameld, wil Amersfoort het Eeuwfeest van het herstel van Neerlands onafhankelijk heid op waardige wijze kunnen vieren. Bereids in een subsidie gevraagd uit de Gemeentekas, doch het is noodig, dat alsnog worde geteekend op de lijsten, die volgende week aan de huizen der ingezetenen worden aan geboden. Het comilé vertrouwt, dal het den steun heeft van de geheele burgerij en dat deze het zal in staat stellen, het geheele programma ten uitvoer te brengen. Meer in 't bijzonder hoopi het co mité op de krachtige persoonlijke medewerking uit ALLE kringen der bevolking bij de samenstelling van den Historiscben optocht, welke een der mooiste momenten van de feest viering kan worden. Deze optocht zal weergeven enkele belangrijke ge beurtenissen, welke zich omstreeks 1813 te Amersfoort hebben afgespeeld. Overal waar de feesten reeds zijn gevierd, mochten vooral de optochten uitnemend slagen juist door de groote en eendrachtige medewerking van alle kringen orn daaraan deel te nemen. Het comité meent te mogen ver wachten, dat ook Amersfoort in deze niet zat willen achterblijven bij andere Gemeenten. Reeds zijn de oproepingen voor deelneming aan den optocht verspreid. Mogen velen daaraan gehoor geven. Weldra zullen ook oproepingen worden gedaan voor deelneming aan de volks>pelen, enz. J.l. Dinsdag heeft de Burge meester onzer gemeente aan Wethou ders en Raadsleden, benevens gemeen te secretaris en gemeente-ontvanger een diner aangeboden. De echtgenoote van den Burgemeester, rnevr. de gravin van Randwijck, zat mede aan. Dr H. J. Toxopeus komt voor op het drietal voor de Ev. Lutherscbe gemeente te Woerden. Bij het Eindexsamen H. B. S. in de Prov. Utrecht zijn van de H. B. S. alhier geslaagd L. G. lM. Baas Becking, J W. H, Doornbos, H. A. de liroot, N. E. Kroesen, Theodora J. de Roche- mont, Thalee G. Taconis. door voordurend denken over smarte lijke onderwerpen als door 'n zwaren last gedrukt schijnt; in alles was hij nu het beeld van 'n levensmoeden grijsaard. (Wordt vtrvolgd.) Bij hot in de Industrie- en huis houdschool hier vanwege den Bond van leeraressen bij hethuishoudonder- wijs gehouden examen voor leerares Koken en voedingsleer zijn geslaagd de jongedames M. Bersma, J. Boos- man, G. J. Goethals, F. H. M. E. van Bosveld Heinsius, A. Jensema, G. M. Kerrebvn, J. Kruys, M. Kuipers, A. van de Poll, W. de Vos, J. Wesser, J. J. van der Woude en E. van Wijk. Bij de Dinsdagavond ten over staan van notaris A._ P. Schroder ge houden verkoopingvkn het heerenhuis met erf en tuin op den hoek van Beekesteinschelaan en Korte Beek straat, groot 2.88 Aren, laatst bewoond door nu wijlen den heer G. Kam, werd dit voor f4700 verkocht aan den heer J. II. Schutze. Tot voorzitter van de commis sie tot keuring van levensmiddelen, bestemd voor het leger en voor de militaire magazijnen van levensmidde len zal worden benoemd voor den tijd van één jaar, ingaande 15 Novem ber a.s. de majoor-intendant C. M. de Kanter, intendant bij de IVe divisie. Bij het bezoek hier ter stede van de heeren van Hoek, directeur- generaal van landbouw en Van der Zanden, inspecteur van het landbouw onderwijs werd door dezen ook be zocht de proeftuin aan den Hooge- weg. Op de wandelles, die Maandag а.s. plaats heeft zal vooral de aard beienteelt besproken worden. Zondagavond 8 uur wordt op het terras van Amicitia een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „L'Eclaireur" marche Allier. 2. Ouverture „Le lioi d'Yvetot" Adam. 3. „Gold und Silber" Walzer Leh6r. 4. Grande Fantaisio sur des motifs de l'Opéra „Carmen" Bizet. 5. Ouverture „Guillaume Teil" Rosslini. 6. „Ballet Egyptien" Luiqini. 7. „Rêverie" Yieuitemps. 8. „Potpourri favori" Samethini. Maandag 21 Juli zal door de Amersfoortsche Muziek vereeniging, directeur den heer J. A. Jochems, het 5e concert gegeven worden in dit seizoen. Programma 1. Marsch. Hoch Habsbnrg J. N. Krab 2. Ouverture fantastiquc: Yendauge et MoissonA. Tact. 3. Célébro Vals ItalienneAu Revoir J. Bougel. 4. Polka voor 2 Picolo's. Chant. de-s OiseauxJ. de Boer. 5. Potpouri sur l'opera de Yerdi „Le Trouvere" M. G. M. Kessels. Marsch. Honds Donk J. L. Kroes. 7. Lustspiel, ouverture Keler Bela. 8. Wals: Si tu savais L. E. Hoogerstein. 9.Fantaisie Kermésse Wallone (Scènes-champetres) H. Holtzager. 10. Marsch finale. Aanvang 8 uur. In de Maandag avond gehouden ledenvergadering der R K. Coöpera tieve Bakkerij «Helpt Elkander" werd tot administrateur benoemd de heer P. W. L. Zeeman. (Eemb.J De eerste groenteveiling aan de Kleine Koppel, waar buiten de proef tuin ook door telers uit Hoevelaken en Nijkerk was aangevoerd, is een suc ces geweest Al bot aangevoerde vond tegen vrij goede prijzen willige koopers. De om zet bedroeg omstreeks f 100.Ver kocht werd enkel aan venters, zoodat de particulieren, die dachten een koopje te kunnen halen, mochten toekijken. Als veilingmeester fungeerde de heer Van Straeten van de proeftuin. De nationale velddag van het Leger des Heils werd Woensdag op «Nimmerdor" gehouden. De opkomst was veel geringer dan bet vorige jaar. Dit is te wijten niet aan minder be langstelling doch aan het natte weer. De hoofddiensten werden geleid door commandant Howard. Een flink muziekcorps trachte een opgewekte stemming te bevorderen. Alles had een geregeld kalm ver loop. Gisterochtend vond men op het spoorwegemplacement alhier, tusschen de spoorrails het verminkte lijk van den Rotterdamscho remmer A. De man was 52 jaar oud en reeds had hij 23 dienstjaren bij de H. S. M. Hoe of de ongelukkige van den nachtgoederentrein onder de wagens is gekomen is onbekend. Zijn lijk is naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Vrijdagochtend geraakte op de Weverssingel ongeveer tegenover de woning van notaris Knoppers een hit met aangespannen wagentje te water. De inzittende eigenaar C. v. d. Logt uit Hoogland en diens echtgenoote werden met veel moeite gered; zij kwamen er wonder boven wonder met een paar ontvellingen en een nat pak af. Het paard werd naar den steiger gevoerd eu daar met behulp van touwen op den wal getrokken. Gisterenmiddag na schooltijd geraakte een jongetje van een jaar of tien al spelende te water bij de Schoutenbrug. Door eenige toege schoten personen werd bij op het drooge gebracht. De hoer M. Oosters slaagde dezer dagen voor de Hoofdacte. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Juli 1913. Brieven Binnenland: H. Kroklaan Den Engel. W. Burger Echt- R. de Visch Eijbergen 's-Gravenbage- J. do Vries den Helder- Schuppen Veenendaal- A. Smit Zeist- Brief Buitenland: Marie Antoinette Bruxelles. Briefkaarten Binnenland H. Kreulen Amersfoort. D. v. Bekkum A'dam. J. Verhuyl P. Willemse S. Martens 's-Gravenbage. P. Woudenberg Hoek v. Holland. J. P. Klingenspoor Legerplaats bij Oldebroek. D. de Jongh Rtdam. 4 briefkaarten zonder adres. Elf stuks drukwerken. Buurtspoorweg Gouda-Utrecht Woensdag besloot de gemeenteraad te Montfoort f 3Ü.U00 en Donderdag die te Oudewater tot f 50.000 renteloos voorschot aan het Moritfoorlscbe co mité in uitzicht te stellen voor den aanleg van een buurtspoorweg (ont- werp-Krieger) van Gouda riaarUtrecht. Het gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansche Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Schulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning barer uitmunte kwa liteit. Schulz'Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging slechts in water opge- gelost een uiters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Een pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/vLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel uitgesloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. «Op de Wereldtentoonstelling te Gent is de Firma P. Molenaar Co. te Weslzaan wederom voorhaarbekend Kindermeel met de Gouden Medaille bekroond geworden. Dit is nu reeds de "14e medaille, die zij heeft verwor ven en wanneer men ook den omzet ziet, die zij don laatsten tijd heeft verkregen en met welk succes het Kindelmeel ook verschillende andere landen wordt ingevoerd, dan kan meri zeer goed begrijpen, dat de nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte fabriek, noodig bleek om deze voor raden te fabriceeren''. ZONDAG 20 JULI. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Logegebouw Van Persijnntraat No. 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10Vi uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gere form, kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gercforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 40 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gercforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 95/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Brandweer. In het Reglement voor de brand weer, vastgesteld den 19 November 1912, wordt onderscheid gemaakt tusscben »brandweerlieden« en «pom- persu. De verklaring hiervoor is te vinden in de arbeidsverdeeling, zooals die bij den opzet van de organisatie is ge dacht: de brandweerlieden zouden uitrukken met den wagen aan het politiebureau, de mechanische ladder en den gereedschapswagende pom- pers zouden dienst doen bij de brand in de buitenwijken en voor reserve. De ondervinding heeft nu al reeds geleerd, dat zoodanige regeling niet gewenscht is. Het korps brandweer mannen (14 man sterk) is te klein om daaruit drie ploegen te formee- ren, die steeds voldoende sterk zijn om den dienst waar te nemen. Ontbreken toch éen of meer men schel), door ziekte of te laat komen bij alarmeering iets, dat zeer ge makkelijk kan voorkomen dan kun nen met name de mechanische lad der en de gereedschapswagen niet uitrukken. Daarom verdient het aanbeveling, het aantal brandweerlieden te ver sterken en de categorie pompers te doen vervallen het zal dan mogelijk zijn, eene zoodanige regeling te tref fen, dat eene goede dienstvervulling steeds mogelijk is. Zoodanige wijziging brengt eenige meerdere uitgaven met zich, omdat het jaar- en uuiloon van de brand weerlieden hooger is dan dat van de pompers. De vaste uitgaven zullen daardoor f 105.per jaar meer be dragen. Buitenkansje. Bij hetafbreken van eenoudeboeren- woning te Uden (N.-Br.), toebehoo- rende aan den landbouwer H. Verhoe ven aldaar, heeft een werkman een aarden pot met zilveren geldstukken gevonden. Het waren alle oude mun ten mot Latijnsche opschriften, som mige grooter dan een rijksdaalder, andere ter grootte van een gulden. De pot bevatte 450 stuks, welke alle nog gaaf waren. Een melkkoetje. De landbouwers Van der Stee te Zevenbergsche Hoek zijn eigenaars van een koe die tot heden de niet geringe hoeveelheid van 100.000, zegge honderdduizend liter melk heeft over schreden. Het vetgehalte was steeds boven 3 pCt., zoodat dit dier voor waar een zeldzaamheid mag genoemd worden. Het beest is nu 17 jaar oud en beeft 15 kalveren ter wereld ge bracht, waaronder vele, die de moe der in opbrengst evenaren. Stellen wij de gemiddelde melkwaarde op 5'/, ct. dan bracht dit dier ruim f 5500 op. Vad. Een hoteldiefstal van 150.000 gulden. Te Parijs is een rijke Amerikaansche, de wed. John. F. Martin, in een hotel aan de place Vendóme een bedrag van 300.000 francs juweelen ontstolen. Zij had eerst een kamer op de derde ver dieping, maar daar deze haar niet be viel, verwisselde zij die met een kamer op de eerste verdieping. Tijdens de overbrenging van haar bagage, waarbij zij zelf tegenwoordig was, had zij een zakdoek, waarin zij baar juweelen ge knoopt bad, op de toillettafel gelegd. Dezen zakdoek vergat zij evenwel mede te nemen, en zij ontdekte dit pas den volgenden avond, toen zij zich naar een soirée wilde begeven. In allerijl waarschuwde zij de directie van het hotel. De zakdoek met zijn waardevollen inhoud was echter niet meer te vinden. Totnogtoe is men er niet in geslaagd, den dief of de dieven in bandon te krijgen. Bliksemgevaar en wichelroede Het gebeurt vaak, dat de bliksem inslaat op plaatsen, waar twee onder- grondsche watergangen elkaar kruisen. Nu de eigenschap der wichelroede om deze watergangen op te speuren, we tenschappelijk bewezen schijnt, is het in vele opzichten van groot belang, acht te slaan op dit feit. Verzekering-maat schappijen tegen brandschade, die ook in geval van bliksem-inslag vergoeding hebben uit te keeren, kunnen bij de bepaling der premie rekenen met het bestaan van een ondergrondsch kruispunt van wateraderen. Verder zou het aanbeveling verdienen op dergelijke punten bliksemafleiders te plaatsen. Jubileum Mevrouw Noordewier. Ondergeteekenden, daartoe aange zocht door het Comité dat zich ten doel stelt onze groote kunstenares bij gelegenheid van haar 25 jarig jubileum als concertzangeres een hul deblijk aan te bieden, hebben zich gevormd tot een sub-comité voor Amersfoort en omstreken. Zeer gaarne hebben zij aan dat verzoek voldaan, niet twijfelende of ook in onze stad zal menig muziekvriend gevonden worden, die van deze gelegenheid wenscht gebruik te maken om uiting te geven aan zijn gevoelens van booge waardeering voor haar, die ons allen zoo dikwijls oogenblikken van bet heerlijkste en reinste kunstgenot heeft geschonken. Wel is waar hebben we hier de groote zangeres niet kunnen hooien in die werken, waarin zij op onvergelijkelijke wijze boven al hare kunstzusters uitblinkt, maar toch heeft Amersfoort ook reeds eenige malen het voorrecht gehad van hare talen ten te genieten in liederenavonden door haar met Mevr. de Haan Moni- farges gegeven. Wij hopen dan ook, dat velen aan onze roepstem gehoor zullen geven om door hunne bijdragen een bewijs van syrnpatie te schenken aan eene laiidgerioole, waarop wij terecht als Nederlanders trotsch kunne zijn. Eenige jonge dames hebben zich gaarne bereid verklaard hare mede werking te verleenen en zullen deze dagen de aan huis bezorgde circulai— les persoonlijk komen ophalen. Mevr. C. C Schreuder Nijland. I. M. J. Hoog. J. W. Middelburg. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 11 Juli tot 17 Juli 1913. Geboren: Elisabeth, d. van Teunis van Ouwerkerk en Tonia Alijda Fon- tijn. Gerrit, z. van Hendrik Jan Hassink en Maria Veenendaal. Elisabeth Theodora, d. van Gerard Nicolaas Willem van der Made en Johanna Sophia Verstraeten. Adol- phina Augustina, d. van Johannes Hooft en Johanna Maria Delforterie. Jacoba Anna Amelia, d. van Jan Johannes de Groot en Maria Amelia van Gastel. Cornelis Hendrikus, z. van Willem Frederik Gotje en Willemina Christina van Dijkhuizen. Antonius z. van Mijndert Botten- burg en Geertje van Vulpen. Hendri- ka Jacoba, d. van Jacob Hendrik de Vries en Catrina Scheerder. Wil lem z. van Willem van der Flier en Antje Pampus. Ondertrouwd: Dirk Cornelis Prins en Beatrix Anna Hardeman. Mar- tinus Wouter de Vries en Dirkje van Bennekom. Willem Lugtenborg en FraDcina Breemer. Willem Hupkes en Julia Maria Bauer. Franciscus Berendse en Hendrika van Asselt. Johannes van den Berg en Maria Vernooij. Overleden: Jacobus Alphonsius de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2