Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. Voor Servië zullen waarschijnlijk mi- nister president Pasjitsj en generaal Pawlowitsj de onderhandelingen voe ren, terwijl van Griekenland eveneens een staf-officier verwacht wordt. Zoo men weet, is ook de Russische militaire attache Topalitsjkof naar Nisj gegaan om aan de onderhandelingen deel te nemen. Erg prettig vindt men zulk een bemoeizucht in Oostenrijk niet. Rusland schijnt er mee te kennen te willen geven, dat hel zich nog altijd ais bescheimer over de Balkan- landen beschouwt. Men vermoedt, dat op de vredes conferentie te Nisj een Balkan-confe rentie in Sinaia Roemenië, zal volgen. Dat Bulgarije zich zoo volledig naar de Roemeensche eischen schikt, is wel het beste bewijs van do benauwdheid, waarin het verkeert. De Serviërs zijn in het Noorden al tot Widdin aan den Donau doorgedrongen en hebben, naar luidt van een heden ontvangen telegram, voeling gekregen met de Roemenen bij Feidinandowo. Ons vermoeden, dat het om een gemeen schappelijk optreden van Roemenen en Serviërs in hel Noorden van Sofia te doen was, is dus juist gebleken. Nog altijd vernielen de Roemenen de bruggen. Sedert de verbinding met do Zwarte-Zeehaven Warna was af gesneden, kon Sofia alleen nog maar van levensmiddelen worden voorzien vanuit de Donauhavens. Dat is nu ook onmogelijk geworden door de vernieling van de spoorwegbruggen bij Plewna, over de Wid enz. Reeds moet er in de Bulgaarsche hoofd stad broodsgebrek zijn. De Roemenen zouden zich nu op 30 kilometer slechts van Sofia be vinden. Als bewijs, dat men in Roemenië nog altijd rekening houdt met een voortzetting van den oorlog, diene, dat in Boekarest hospitalen zijn opgericht onder de auspiciën van de koningin en de koninklijke prinsessen, resp. met 500, 100 en 50 bedden. Bij raadsbesluit van 30 Juni 1912, werd om advies in handen van Burg. en Weill, gesteld, een adres van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen «Prins Hendrik" gevestigd te Amersfoort, waarbij wordt gevraagd de voorwaarden te mogen vernemen voor den aanleg van een straat ten Oosten van de Pieter Both- straat. De straatbreedte wordt voorgesteld op 9 Meter; deze breedte wordt vol doende geoordeeld op grond dat het niet is te verwachten, dat deze weg een «verkeersweg" zal worden, in tegendeel een «woonstraat" kan blijven. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. den Raad voor te besluiten van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van on- roerenden goederen «Prins Hendrik", gevestigd te Amersfoort, om niet over te nemen, den grond bestemd tot aanleg van een openbare straat ten Oosten van de Pieter Botbstraat, en wel onder de volgende voorwaarden le. de overneming geschiedt met inachtneming van de verordening houdende bepalingen voor het over dragen aan de Gemeente van ver keerswegen of terreinen, tot het aan leggen van verkeerswegen bestemd; 2e. de straatbreedte moet 9 Meter bedragen (5 Meter rijweg en twee trottoirs elk van 2 Meter); 3e. de kosten van straataanleg, rioleering en verharding, tot een be drag van f8515.benevens 200/o onderhoudskosten tot een bedrag van f964in totaal dus f9479, worden door de Maatschappij gedragen 4e. de Maatschappij garandeert de aansluiting van de le bouwen per- ceelen aan de Gemeente waterleiding. Overeenkomstig het advies van de Commissie van bijstand voor den Keuringsdienst, hebben Burg. en Weth. de volgende voordracht voor de be trekking van Directeur vandeKeurings dienst opgemaakt; le. H. W. de Boer, apotheker- scheikundige aan een particulier laboratorium te 's Hertogenbosch; 2e. Dr. H. J. Waterman, scheikun- dige-assistent aan het Org. Chemisch Laboratorim der Technische Hooge- school te Delft; 3e Mej. J. G. M. Collard, schei kundig ingenieur, scheikundige-assis- tente bij den gemeentelijken keurings dienst te Arnhem 4e. Dr. N. Goslings, assistent voor de bacteriologie aan de Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen. Het geheelonthouders zangers feest j.i. Zondag op 't landgoed «Nimmerdor" gevierd mag goed ge- geslaagd heeten. Het weer was niet te slecht, de opkomst aanzienlijk en de medewerkende zangkoren en de Amersfoortsche Muziekvereeniging, onder directie van den heer J. A. Jochems, zorgden voor de noodige afwisseling. De zangkoren waren: «De Blauwe Vaan* en «Het Dagende Lichta, beide uit Amersfoort, Abstinentiauit Utrecht en de «Korenbloem* uit Apeldoorn. «Het Dagende Licht* telt nog maar weinig leden, was in dit opzicht de minste onder de zusteren, doch niet wat voordracht en uitvoering aan belangt. De feestredenaar was 'de bekende drankbestrijder, de heer F. U. Smidt uit Hilversum, die een rede hield over «Met dubbel front*. Een twintig jaren geleden, zeide bij, kon de meerderheid van de menschen maar niet gelooven, dat wij, de drankbestrijders, ernstig waren. Men hield ons voor zonder lingen, die men maar liet praten, omdat ze niet wijzer waren. De arbeidersbeweging deed er iets aan. En thans? Wat een verandering I De onthouder is niet meer een dweper, maar een gewoon mensch. Ze hebben gelijk, zegt bet publiek, al geeft dit ons geen leden en geen geld. De arbeider heeft sympathie voor ons. We behoeven niet meer uit den treure te betoogen, dat de drank geen voed sel geeft en ook niet versterkt. In al die jaren van strijd hebben we minstens 25 millioen geschriften verspreid. Dit zijn onze batterijen die we richtten tegen bet eene front, het groote Nederlandsche publiek. Ook het geweten van ons volk maakten we wakker. Waar geweten wordt is een geweten. Hoe kan iemand kwaad bestrijden, als hij geen kwaad ver moedt. Hierom kloppen we aan het geweten van ons volk. Naast dat front van het volk is er nog een kleiner front, nl. het ge organiseerde drankkapitaal. Dit is niet de zetbaas, niet de kroegbaas, maar het zijn mannen van wetenschap, advocaten, dokters, kamerleden en dergelijke heeren. Deze vormen een Bond met een orgaan. De drank bestrijders worden bestreden in een blaadje «de Redactie*. Die geheime bond steunt dit blaadje. Vroeger trok het drankkapitaal zich niets van ons aan, maar nu wel. De wetgeving moet zijn in het voordeel van allen, niet van enkelen. Daarom moet het stuk wetgeving, dat drankverkoop toelaat, verdwijnen, niet door revolutie, maar door evolutie. Het middel is reeds gevonden in «Plaatselijke Keuze*. Alle mannen en vrouwen, ja vrouwen vooral, brengen hun stem uit vóór of tegen den drankhandel. Als dan der stemmen tegen is, moet de verkoop beperkt worden of geheel eindigen. Voorvechters waren Adema van Scheltema en Prof. Valeton, die on vermoeid werkzaam waren in het belang der goede zaak. Ging iedere partij in het begin zijn eigen weg, streed ieder op zijn manier, thans is dit ook anders geworden. Allen trekken we één lijn, getuige de vergadering pas kort geleden te Utrecht gehouden. De bedoeling is te komen tot één volkspetiorinement, een groot verzoekschrift. In het kleine Finland beeft dit een groot resultaat gehad. En groote feesten werden daar gevierd, ware onafhankelijksfeesten. Helpt allen een handje mee om hier zulk een feest nog eens te kunnen fleren. Nadat nog eenige nummers ge zongen werden, gingen de feestvierders kalm huns weegs. Van de tweede groep van het eind-examen der H. B. S. in de pro vincie Utrecht slaagden o.a. H. F. Arnold, G. D. L. Birnie, M. W. Hoo- genboezem, H. A. Münzebrock, H. J. Smit en J. E. Stumpf leerlingen der 11. B S. alhier. Bij de examens van wege den «Bond van Leeraressen bij het Huis- houdonderwijs", gehouden voor Koken en Voedingsleer, op 9, 10, 11 en 12 Juli te Amersfoort, slaagde van de Amersfoortsche industrie- en huis houdschool mejuffrouw M. Bersma te Amersfoort; bij die voor Huishoud kunde, op 16, 17, 18 en 19 Juli te Nijmegen, slaagden van dezelfde school de dames M Bersma voornoemd en H. A. van Pernis te Veenendaal. Van de 17 kandidaten afkomstig van verschillende opleidingsscholen in ons land, die zich aan het examen te Amersfoort onderwierpen, zijn er 13 geslaagd; terwijl er van de 18 kandidaten te Nijmegen geëxamineerd 14 slaagden. Geene van de Amersfoortsche k^B didaten is afgewezen. In eene j.I. Maandagavond in «de Keizerskroon* gehouden ver gadering van bewoners der Lange- straat werd besloten die straat bij de a.s Onafhankelijkheidsfeesten van af de Varkensmarkt tot de Kamper binnenpoort te versieren. Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. F. A. Groenhuizen, voorzitter, L. Houbaer, 2e voorzitter G. Bennink, penningmeester en Kramer, secretaris. De heer S. J. van Duinen aan vaardde het eere-voorzitterschap. Gisterenavond vergaderde de Oranje-Vereeniging in cafe Otte; voor zitter was de heer Reijckers. Na opening las de secretaris de notulen, die werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dal het bestuur bad besloten 31 Aug. geen feest te vieren, omdat 8 dagen later de onafhankelijksfeesten gevierd wer den. De leden van de Oranje-Vereeniging hebben overal vrijen toegang en ont vangen vrijkaarten ter plaatse. Som mige leden hadden hiertegen bezwaar. Verder is de regeling opgedragen aan het comité van de onafhankelijkheids feesten. Ingekomen was nog een schrijven van de subcommissies van den historischen optocht. Wie wilde deelnemen, kon zich hier aanmelden. Sommige leden achtten den tijd te kort, doch zij vergaten, dat ze zich reeds vroeger hadden kunnen opgeven. De heer Frederiks deelde mede, dat aan 33 vereenigingen uitnoodigingen zijn gezonden en dat er eindelijk een resultaat is. Een groot bedrag is bij een. De hoofdrollen zijn reeds bezet, doch de kleine rollen geven nog plaats. Kozakken zijn er in overvloed, Fran- schen komen er tot nog toe te kort. Na nog enkele vragen en opmer kingen werden de discussies hier over gesloten. De beeren Noppen, Nieweg en Douma werden aangewezen de reke ning en verantwoording na te zien. Een der leden wekte op om 31 Augs. de vlaggen uit te steken. Hier na werd de vergadering gesloten. De le batterij van het le reg. veld-arlillerie onder bevel van kapitein W. E. van Dam van Ysselt vertrekt 1 October van hier naar Utrecht. Bij de Rijschool worden op 1 Oct. gedetacheerd le luit. A. H. Schimmel van het 2e, 'le luit. P. J. J. Trapman van het 2e en le luit. adj. S. J. van den Bergh van het 4e regiment veld-artillerie. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot 2e luitenant bij het 5e reg. infanterie de cadetten C. F. de Bie en L. J. P. N. A. Bouwman; bij het le reg. huzaren de cadet P. J. Loman. Het buurtcomité voor de Bree- straat koos tot bestuursleden de heeren R. Meester, voorzitter, W. Berg secre taris en J. Bakker penningmeester en tot eere-voorzitter de heer A. C. R. O. Leinweber. Aan den heer F Rauh leeraar in de gymnastiek aan de Rijks-nor- maal lessen is bij Kon. Besl. een pensioen verleend van f 160. De heer A. J. Huyskens onder wijzer aan de school in de Beekstraat behaalde te Utrecht de Hoofdacte. Ter jl. Maandag gehouden kaas markt werden aangevoerd 19 wagens bevattende 11270 KG. kaas. Al het aangevoerde ging vlug van de hand tegen f28.50 a f31.per 50 Kli. Veel werd opgekocht door Duitsche kooplui. H. V. C. JI sloeg j.I. Zondag op het terrein achter «Rustoord* V. V. U met 4 tegen 1. Het was een zeer geanimeerde wedstrijd waarin vooral de jongere H. V. G.'ers goed spel te zien gaven. Zondagavond omstreeks 8 uur dreef een luchtballon in Noord-Ooste lijke richting over onze stad. Een boekweitziekte bij witte dieren. Fagopyrismus heet bet optreden van bepaalde ziekteverschijnselen bij witte dieren, die met boekweit wor den gevoederd en tegelijkertijd bloot gesteld worden aan zonlicht. Bij zwarte, of in hoofdzaak zwarte die ren treden onder diezelfde omstandig heden de ziekteverschijnselen niet op. Bij witte muizen en marmotjes, die Imet boekweit werden gevoerd, kott en door bellichting (zonlicht) in het Bgemeen de huidaandoeningen en andere ziekteverschijnselen worden opgewekt, welke zoo goed bekend zijn bij schaap^n varken. Voorts werd opgemer^^Bat reeds enkel het voe ren varil^Hkweit aan vvitte muizen en witte «lichtgekleurde marmotjes en konijntjes voldoende is om bij deze dieren wanneer zij in diffuus daglicht worden gehouden, na langer of kor ten tijd den dood te veroorzaken. Kort vóór het intreden van den dood traden verlammings-verschijnselen op en verminderde de ademhalingssnel heid. Bij lijkopening kon een zieke lijke aandoening van alle inwendige organen worden geconstateerd. Zoo wel de schil als de kern van de boek weit brachten dit resultaat teweeg. Vond de voedering plaats in donker dan bleven de dieren gezond. Flesscben van papier. Tot dusver was, enkele uitzonde ringen daargelaten, het glas het eenige materiaal, waaruit flesscben werden vervaardigd. Nu verneemt men van de nieuwste stof om flesscben van te maken: n.l. papier; het is Amerika, dat het voorbeeld geeft. In de Vereenigde Staten vinden deze nieuwe papieren flesscben reeds een ruirn afzetgebied, bijvoorbeeld voor het dagelijks gebruikte ijs wordt van geen andere verpakking gebruik ge maakt; ook boter, vet, margarine en een aantal levensmiddelen worden in zulke papieren flesschen, die dan van model veranderen, verpakt en gele verd. Van een hygiënisch standpunt beschouwd, biedt het nieuwe artikel het voordeel, dat zoo goed als geen stof kan doordringenen vooral, dat bij den verkoop van levensmiddelen de kooper weet, dat hij telkens een volkomen nieuw omhulsel ontvangt. Nut en gevaar van zonnebaden. De menschen trekken naar de bad plaatsen, om hun lichaam, dat door de kamerlucht vermuft is, eens goed te laten uitluchten. Ze stellen hun lichaam bloot aan zon en lucht, in de meening, dat dat goed is voor hun gezondheid. Ze vergeten echter, dat ze overdrijven kunnen. Ons lichaam is eeuwenlang kunstmatig beschermd voor lucht en zon. Nu kunnen we niet eensklaps tot den natuurstaat terugkeeren. Zeker, van zon-en lucht- baden kan een groote geneeskracht uitgaan, rnits men niet overdrijve. Een zon- of luchtbad dure nooit langer dan een half uur, tenmiuste in den beginne. Ook doet men goed zich in een dun laken te wikkelen. Het is ech ter zeer slecht door een zonnebad tot transpireeren te komen. Verder ver- kieze men het ochtend-uur boven dat in den namiddag. Een langdurig lucht- of zonnebad, waar door het lichaam geforceerd wordt, werkt zeer nadeelig. Niet alleen ondervindt de huid het nadeel, ook hoofdpijn en duizeligheid kan er door worden veroorzaakt. Men zij dus op z'n hoede. Rijstrand met gestoofde vruchten. Een ons rijst wordt goed afgewas- schen met lauw water en een weinig zout, vervolgens in een liter melk ge kookt. Men voegt er als ze gaar is, drie lepels suiker en een kleine hoe veelheid opgeloste gelatine aan toe. Men klopt een theekopje room en voegt die bij de rijst, zoodra ze be koeld is, dan vult men den rand en plaatst dien op ijs. Zoodra voor't op doen de rand is gestort, doet men de gestoofde vruchten kersen, morel len, abrikozen of rabarber in het midden. Rijst a la Marengo. Een half pond rijst wordt in kokend water gedaan, met een weinig zout, even geblancheerd, vervolgens met koud water afgespoeld. Dan kookt men ze, met melk en een weinig zout, tot een dikke brij. Vier lepels suiker laat men even in een kopje water koken, totdat zij lichtgeel begint te wordendan plaatst men het panne tje even in koud water. Nu doet men de suiker bij de kokende rijst, en roert er een lepel rum doorheen. Men doet de massa in een vuurvasten schotel neemt het wit van twee eieren, tot schuim geklopt; doet er wat suiker en geraspte citroenschil doorheen, en legt het op de rijst, die men in een goed warmeD oven lichtbruin laat worden. Poulet met kerry en rijst. Men kookt een pond kalfspoulet in kokend water, met wat foelie en zout, gedurende een half uur, (niet te veel water, V* liter), daar voegt men bij een ons goed gaar gekookte rijst, een lepel kerry, een geklopt ei en een paar lepels boter. Doe alles in een vuurvasten schotel, met stukjes er boven op, bestrooi het met gestampte beschuit of paneermeel, en laat het schoteltje bruin worden in den oven. Observator. De uitslag der gisteren gehouden naverkiezing voor de Tweede Kamer te Amsterdam is, dat in district II herstemming moet plaats hebben over de heeren Gerhard (S D.A.P.) en Snoeck Henkemans (C.H.) en in district VI over de heeren Nierstrasz (V.L.) en Verkouteren (C.H.) Henri Wijnmalen in ons land. Onze vroegere nationale vlieger woont in de laatste jaren in België, bij het plaatsje Testelt. Hij is de vlie gerij niet ontrouw geworden, na de teleurstellingen, welke hem in ruime mate ten deel zijn gévallen. In Frank rijk heeft hij herhaaldelijk gevlogen, doch als dagelijksch bedrijf beoefent hij meer den handel in vliegtoestellen. Men zal wel willen gelooven, dat de oorlogs-toestanden van de laatste jaren, in Afrika, in den Balkan en elders, voor de verkoopers van vlieg toestellen geen slechte jaren zijn ge weest. Zoo vernamen wij van Wijn malen, dat hij verschillende toestellen verkocht had aan de Balkanmogend- heden. En in verband hiermede is het, dat hij voornemens is, in het najaar een tocht te ondernemen, den Rijn langs vliegende en verderop den Donau volgende, ten einde een demon stratie te geven aan de Grieksche regeering, ten einde deze te overtui gen van de geschiktheid van het ge bruik van watervlieg-toestellen voor oorlogsdoeleinden. Op het oogenblik vertoeft Henri Wijnmalen bij zijn familie te Maarssen. Het voortvarende bestuur van onze Amsterdamsche «Entos* heeft daar van gebruik gemaakt, om dadelijk onderhandelingen met hem aan te knoopen, ten einde in de eerste week van Augustus door Wijnmalen vlieg- betoogingen te laten houden meteen water-vliegtoestel op het IJ. Het zou dan tevens in het voornemen van Wijnmalen liggen, een grooten rond toer over ons land te maken, hetzij met zijn vrouw, dan wel met een passagier, en de rivieren en de kust volgende, zooveel mogelijk onzer pro vincies te overvliegen. De plannen hangen evenwel nog in de lucht, voornamelijk wel in ver band met de kosten, welke aan een en ander verbonden zijn, aangezien Wijnmalen daartoe een bydro-aëro- plane uit Parijs moet laten komen. Het zou voor zijn geschokte vliegers reputatie wel goed zijn, ons Amster dammers, en zijn landgenooten weer eer:s eenige staaltjes te laten zien van de vliegkunst, welke hij vroeger zoo uitnemend beoefende (Handelsbl.) Maandagmiddag werd aan de Lunetten, te Utrecht, een man door een trein aangereden. De ongelukkige, wien het hoofd zoo goed als afgereden werd, was onmiddelijk dood. Aardappelziekte! Het vochtige weer der laatste weken begint nu ook de aardappelen op de zandgronden ziek te maken, tot groote teleurstelling der tuinders, die aan vankelijk hoop op een buitengewoon rijken oogst hadden. De aardappelziekte vertoont zich nu al bijna overal. Een feest ill nationale kleeder- drachten Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, in September, in de week, die H. M. de Koningin in de hoofdstad zal doorbrengen, een feest in nationale kleederdrachten te organiseeren. Dit comité hoopt op deze wijze in dit historisch feestjaar, de belang stelling van landgenoot en vreemde ling voor dit overblijfsel van ons histo risch verleden te helpen verlevendigen. Het comité stelt zich voor dit doel te bereiken, door uit alle oorden van ons land, ingezetenen, die nog in hun dagelijksch leven of bij bijzondere ge legenheden een nationaal costuum dra gen, naar de hoofdstad utt te noodigen. Dus wordt niet een maskerade be oogd. Het comité heeft aan een aantal burgemeesters in streken, waar het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2