NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad "NÉf voor de Provincie Utrecht. No. 60. Woensdag: 30 Juli 1013. 42e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Boontje M om zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele JRijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraut 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 71/» Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onder den geesel van de cholera. Slechts weinig melden de telegram men van het Macedonische krijgstoo- neel over de verschrikkelijke bezoe king, die het Servische leger getrof fen heeft. Eén der vreeselijkste ziekten, de cholera, heeft haar intrede in het leger gedaan en bij duizenden wor den de slachtoffers uit de gelederen weggemaaid. De oorlogscorrespondent van het «Journal,André Tudesq, die eenige dagen geleden in een mi litairen-trein de reis van Belgrado naar Uskub maakte, en sedert dien in de hoofdstad van Macedonië ver toeft, beschrijft hetgeen hij daar zag. Deze verbalen werpen een droevig licht op de daar heerschende toestan den, die men altijd nog maar zooveel mogelijk tracht te verhelen. De trein, waarmede Tudesq Daar Uskub reisde, had 38 uren noodig om de 500 kilo meter af te leggen. De heele trein was vervuld met een afschuwelijke ontsmettingslucbt. De cholera! Rondom de stad zijn afgesloten ruimten ingericht voor choleralijders; wachlposten verhin deren, dat de nog niet door deze ziekte aangetaste personen met de ongelukkigen in aanraking komen. Alleen de ossenkarren, met pas getim merde doodkisten, die door de straten van Uskub trekken en die op weg zijn naar de cbolerabarakken, vertel len, dat het aantal slachtoffers van dag tot dag op onrustbarende wijze toeneemt. De wereld moet het weten, dat de cholera haar zwarte wieken over Macedonië heeft uitgespreid, dat zij over het gansche land tiekt en ge holpen door de ondraaglijke zomer hitte steden ontvolkt, dorpen vernielt en de gelederen der legers duntIn Keuprulu alleen telt men dagelijks 200 dooden en ik hoorde van een bataljon van het zesde regiment, dat vóór eenige dagen 800 manschappen telde, waarvan er nu nog maar 200 in leven zijn. Drie kwart van den geheelen troep is weggemaaid, zon der dat er een schot viel, is de prooi geworden van de cholera. Te Koe- inanowa breidt het aantal tentbrak ken, waar de ongelukkigen op den verlossenden dood liggen te wachten, zich meer en meer uit. Toen ik dicht langs zoo'n tent ging, hoorde ik, hoe één der twee officieren, van wie één de sporen van het nachtwaken op zijn gelaat droeg, tot den andere zei- de: Vanmorgen hebben wij er 243 verbrand. Hij spiak die paar woorden opzijn Fransch, in de noop, dat geen der soldaten ze zouden verstaan. Ik ging op onderzoek uit. Wie wa ren deze 243; waren het door de cholera aangetaste Bulgaren of waren het gevangenen? Neen, het waren jonge recrulen, die bun vaderland levenslustig en gezond verlaten hadden en die nu naar deze plaats der ver schrikking moesten komen om te wor den verbrand, zonder den vijand ge zien te hebben. En de epidemie breidt zich naar alle richtingen uit, naar het Noorden zoowel als naar het Zuiden en aan de grenzen vooral zijn de toe standen onbeschrijfelijk. Een jonge Montenegrin, die uit Egri Palanka terugkeerde, vertelde mij, dat ten ge volge van de voortdurende gevechten schermutselingen en onlusten de lijken niet begraven worden. Zij blijven maar liggen, verpesten bet land en vergiftigen het water en de lucht: »Als zij maar wisten hoevelen door de verschrikkelijke ziekte waren aange tast!* voegde de Montegrijn er bij. «Ze worden allen zoo zwart als de Turken uit kleinAzië«. En hun lijken vergiftigen alle bronnen en rivieren. Een bevel vanden Servischen generalen staf verbiedt aan alle soldaten om elkaar voortaan een hand te geven; wanneer zij een groet met elkander willen wisselen, mogen zij alleen el- kaars ellebogen drukken. Wanneer er zich in een troep een cholerageval voordoet, wordt de geheele troep dade lijk geïsoleerd. De gezondheidsdienst verwisselt de uniformen, desinfecteert de tenten, wapens en karren maar in de dorpen en steden zijn de schrijn werkers dag en nacht bezig nieuwe witte doodkisten te maken. De achter gebleven turken echter zien elkander stilzwijgend aan, een triomfantelijk lachje speelt in hun oogen en schijnt te zeggen: «Allah is groot!* De ver schrikkingen van den broederoorlog mogen snel een einde nemen, er zullen andere bezoekingen voor in de plaats komen. De nieuwe vijand, de cholera, zal niet zoo gemakkelijk de wapens neerleggen. Onafhankelij kheidslëesten. Baarn. Te Baarn zullen de onafhankelijks- feesten plaats hebben op Donderdag 31 Juli en Vrijdag 1 Augustus e.k. Het programma luidt als volgt: Donderdag, 34 Juli, 's morg. van 8—8'/j uur klokluiden van de Herv. en R.-K. kerken. 9 uur Feestopening. Gewijde en nationale muziek door het muziekkorps «Crescendo* uit Baarn op het Brinkplein 9.30 uur. Aanbie ding van bloemen en vruchten aan de zieken in het ziekenhuis aan de Peking- laan. 9.30 tot 12 uur. Spelen voor kinderen jongens en meisjes van 8—12 jaar, in het Oranjepark. 1.30 uur. Flo- raliafeest. Optocht der kinderen van de Julianascbool naar bet feestterrein. Bloemententoonstelling Stationspark. 2 uur. Bekendmaking der bekroningen en prijsuitdeeling. 2 tot 5 uur. Militair concert (Stationspark) door de huzaren- kapel uit Amersfoort. 2 tot 4 uur. Groot zangersfeest in het Oranjepark. 5 uur. Feestmaaltijd aangeboden aan ouden van dagen in bet Hótel Central, Brinkplein. 8 uur. Concert, door het Stedelijk Orkest uit Haarlem onder directie van den heer Kriens in het Stationspark. 8.30 uur. Bioscoopvoor stelling op het Brinkplein van den heer F. A Nöggerath uit Amsterdam. Muziekuitvoering gedurende de voor stelling. Vrijdag 1 Augustus. 10 -12 uur. Concert door bet muziekcorps uit Scherpenzeel op het Brinkplein. 11 uur. Opening der tentoonstelling van Floraliavereeniging. 1 30— 5 uur. Con cert van de Russchische Dameskapel in het Stationspark. 2—4 uur. Volks spelen voor jongens van 12—18 jaar in het Oranjepark. Muziekuitvoering gedurende de spelen. 8 uur. Concert door het fanfarekorps «Crescendo* te Baarn op het Brinkplein. 9 uur. Illuminatie van het Brinkplein en van verschillende kruispunten in het dorp. Etelage-wedstrijd op Woensdag 30 en Donderdag 31 Juli Vrijdag 1 Aug. De uitstallingen worden door de jury gekeurd op Woensdag 30 Juli, des middags te 2 uur. Bloemententoonstelling op Don derdag 31 Juli en Vrijdag 1 Augus tus in het Stationspark. Zaterdagavond 2 Augustus 10 uur. Groot vuurwerk aan den Baarschen d(jk. Donderdag 31 Juli en Vrijdag 1 Augustus, 's avonds 10 uur. Bal af gewisseld door komische voordrach ten in het Hotel «Central®, Brink plein. Handelsblad Schoolbioscopen. De Ver. van Nederl. Gemeenten heeft een circulaire verzonden aan een aantal gemeenbesturen in ons land, de inspecteurs van diverse onder- wijsvakken, districts- en arr.-school- opzieners, hoofdbesturen van onder- wijsgenootschappen, besturen van Rijks en bijzondere scholen, enz. In deze circulaire wordt er aan herinnerd, dat in Februari 1912 af gevaardigden van een 30-tal grootere gemeenten, benevens belangstellenden in het onderwijs, te Utrecht samen kwamen, ten einde een bespreking te houden over het vraagstuk der toepassing van de bioscoop bjj bet onderwijs. Een commissie werd belast met de opdracht, het vraagstuk nader te be- studeeren en na te gaan, op welke wijze de bioscoop in bet onderwijs dienstbaar gemaakt zoukunnen worden. De commissie stelde zich eerst de vraag, of de bioscoop onder de leer middelen opgenomen moest worden. Zij beantwoorde die vraag bevestigend. Vervolgens overwoog de commissie, op welke wijze dit leermidddel moest worden aangeschaft. Unaniem was de commissie van oordeel, dat werkelijke schoolftlms gemaakt moesten worden onder lei ding van onderwijs-specialiteiten en met inachtneming van de leerstof der scholen, waarvoor ze dienst moe ten doen. De commissie meende, dat het be ter was de hulp der Ver. van Ned. Gemeenten in te roepen, dan zelf standig een organisatie voor de aan schaffing van films in het leven te roepen. De Ver. van Nederl. Gemeenten heeft daarop de zaak onderzocht en besloten, tot namaak van speciale scboolfilms over te gaan indien de afname van films door de Gemeente besturen, Rijkskweekschoolen, Bur gerscholen, Gymnasia Landbouw scholen en andere inrichtingen van onderwijs voldoende zou zijn. Hel ligt in de bedoeling, het eerste jaar 10 en ieder der beide volgende jaren 5 films te doen maken enz. De deelnemende gemeenten verbinden zich gedurende 3 jaren een bedrag op hun begrooting, b.v. door verboo ging van den post «leermiddelen" op te nemen, waarvoor door de betrok ken gemeente het eerste jaar 10, het tweede jaar 15, het derde jaar 20 opvoeringen gegeven kunnen worden, voor alle leerlingen die naar oordeel van het gemeentebestuur daarvoor in aanmerking komen. Nadat de eerste 3 jaren verstreken zijn kunnen de onkosten zeer worden verminderd, DOOB A. S. H. BOOMS. 35) Het was weêr de oude vriendelijk streelende stem van vroeger, al klonk zij zacht en dof, die haar het welge- gemeende welkom toeriep vergezeld van dezelfde goedige, bewonderend lachende blik, 'n welsprekende tolk van blijdschap over het weerzien, maar fel trof haar het vervallen uiter lijk, hoewel hare tante haar daarop zoo voorbereid had. Dadelijk vlijmde de gedachte smar telijk door hare ziel dat dit hare schuld was en hij om haar alleen zoo ontzettend geleden moest hebben in de dagen zijner afwezigheid, die hij eenzaam had doorbracht, misschien alleen denkende aan zijne teleurstel ling over haar gebrek aan liefde en vertrouwen voor hem, maar tevens was het haar een zaligend gevoel, dat, trots dat alles, hij even vriendelijk, even lief, even teêr-vaderlijk voor haar was als altijd. Weer kwamen de tranen van be rouw haar in de oogeu; zacht schrei ende ging zij naar hem toe en hare geheele lieve ziel leggende in hare woorden, fluisterde zij hem toe, hem teeder aanziende en zijne beide uitge stoken handen vattende Vadertje! arm lief «vader tje" vergeving! O wat zou hij zijD lieve engel graag als weleer teeder in zijne armen ge drukt en haar getroost hebben onder zijne warme kussen, maar hij bleef kalm, zooals hij zich voorgenomen had, en vriendelijk lachend tot haar op ziende, alsof hij verdriet noch smart kende, sprak hij op innigen toon, een kusje drukkende op hare trillende handjes die in de zijne rustten: Vergiffenis, lieveling? waar voor? Omdat jij in je heerlijke niet genoeg te waardeeren jeugd je liefde gaf aan 'n man, die je toeflui sterde dat hij je liefhad, en dat met zijne oogen herhaalde Maar, kindje, wat is natuurlijker dan dat? en 't verwonderde mij al lang dat niet alle jongelui doodelijk waren van mijn schatje I Misschien denk je misdaan te hebben omdat je de zaak voor mij geheim hield I Ook dat is heel natuurlijk, lieijel Als je 'n moeder of 'n echte vader had gehad zou je 't die zeker gezegd hebben vol vertrouwen, maar mij, dat is wat anders! Ik ben Immers je vader niet! Ik ben maar 'n vreemde, 'n lastige veel- eischende voogd, 'n ouwe man die je in geen enkel opzicht verwant is, 'n akelige egoïst die 'n leelijk boos gezicht trok toen hij jelui zoo in-gelukkig samen zag, omdat hij in z'n onvergeefelijke zelfzucht het kind dat hem al zoo lang door haar bijzijn gelukkig maakte, ook nog bovendien voor altijd wilde behouden, 'n leelijke, nare, brommende dwingeland en tiran die jou eigenlijk niet gunde wat toch zoo natuurlijk is in de jeugd en zoo vreeselijk belachelijk in 'n dwaze, ouwe grijskop, en bovendien ik ben overtuigd dat die man die je lief heeft, juist met je overeen gekomen was den ouden voogd zijne toestemming te vragen, al zou ik ook is 't nog op zoo m'n poot spelen 1 zoo niet lieveling? Je ziet dus dat ik me heel goed in jelui positie verplaats heb! Te drommel ja I ik ben niet van gis teren! lachte de Overste, wel met 'n enkelen valschen toon in dien lach, maar toch zoo hartelijk dat hem de tranen in de oogen kwamen en hij met den uitroep «is dat lachen zich de oogen moest uitwisschen, «om dat hij niet goed zien kon,"" voegde hij er als verklaring bij. Die man had dat kind zoo onuit sprekelijk lief, dat hij al was 't 'n felle marteling voor zijne ziel, de kracht vond om glimlachend, uiterlijk vrooliik en opgeruimd al die verontschuldigen aan te halen om zijne lieveling vrij te spreken van alle schuld ten zijnen op zichte, tot hem de heete tranen van foltering en ontroering in de oogen schoten, wat hij onder eene gemaakte lachbui verborg. Non had wel verwacht dat hij als gewoonlijk als zij iets misdreven had, zacht vermanend zon bestraffen, maar dat hij, nu hare schuld en haar gebrek aan liefde en vertrouwen zoo groot was zoo volkomen alle schuld bij haar weg redeneerde, dat verteederde haar on uitsprekelijk en zich bukkende gaf zij hem in de opwelling van haar gevoel 'n hartelijken kus, die hij echter onbe antwoord liet, want hij vertrouwde zich zelve niet, en hij vreesde haar door misschien te Teel hartstocht te verschrikken. Krijg ik geen zoen, «Vadertje?" vroeg Non met een pruillipje. Zeker, liefje, kom hier I antwoord de de Overste, en hare door tranen nog vochtige wang met zijne lippen aanrakende, balde hij zijn handen tot vuisten om te voorkomen dat zijn armen haar in eene opwelling van liefde te teeder zouden omvatten. Eenige oogenblikken zat hij stil en met gesloten oogen om zijn kalm te te herkrijgen; zijne slapen bons den en zijn bloed bruischte met vloed golven van bedwongen heftige hart stocht. Even 'n duizeling, kindje, schertste de Overste met pijnlijken glimlach, toen hij opziende gewaar werd dat Non hem met bezorgde blikken gade sloeg. Die zaken! Ja die ak-lij«e zaken hebben mij kollossaal aangegre pen I Dat ellendige geldl .en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1