BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. nog geschillen niet steeds te vermij den, gedaan wordt toch wat mogelijk is om er de scherpte van af le slijpen, misschien een, zij het ook verwijderd perspectief te openen van vrede op ai beidsgebied. De prinsessen van Erbach heb ben verleden week tweemaal een be zoek gebracht aan de boerderij »de Eult", toebehoorende aan H. M. de Koningin-Moeder. Onder leiding van de boerin hebben de prinsessen eigenhandig boter en kaas bereid. Gaarne wilden ze de zelfgemaakte kaas medenemen naar Erbach, het geen haar natuurlijk rnet genoegen werd toegestaan. Vad. Tweede Kamerverkiezingen. Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in Hoogezand, werden uitgebracht5015 stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. P Rink, (U. L.) 2569 en Tb. van der Waerden (S. D. A. P.) 2446 stemmen, zoodat gekozen is de heer Rink. Het aantal sociaal demociatische zetels in de Tweede Kamer is hiermee van 18 tot 17 gedaald, terwijl de con centratie haar aantal zetels van 37 tot 38 ziet stijgen H. M. de Koningin heeft Zater dag op Soestdijk in conferentie ont vangen den Staatsraad mr P. W. A. Cort v. d. LindeD. H. M. heeft genoemden heer opge dragen de vorming van oen extra-par lementair Kabinet welke opdracht voorloopig in beraad gehouden werd. Vanwege het partijbestuur der S. D. A.P. wordt de volgende mede- deeling verstrekt: Het Partij-Bestuur vergaderde Zon dag ter bespreking van een voorstel- Schaper-Vliegen otn een buitengewoon congres te houden. De instelling van het voorstel werd gemotiveerd op ver schillende gronden. Het nietdoorgaan van het vroeger aangekondigde con gres heeft in de partij ontevredenheid gewekt, waaruit blijkt, dat de partij in de ernstige omstandigheden, waarin zij verkeerde, zich wilde uitspreken, intusschen is uit bet verder verloop der crisis gezien, hoe juist de partij leiding gehandeld heeft om het con gres niet te laten doorgaan. Sedert de bekende conferentie ech ter het besluit nam de aangeboden minister-portefeuilles af te wijzen is de toestand belangrijk gewijzigd door het besluit der Vrijz. Concentratie om geen concentratie-kabinet te vormen. Volgens «enigen kan de dreiging van een zaken-kabinet, dat geen algemeen kiesrecht en geen Staatspensioen op zijn program voert of in een vorm voor de partij onaannemelijk, alleen afgewend worden door de erkenning van de partij, dat thans, na de weige ring der Concentratie om uit de meerderheid der linkerzijde een kabi net te vormen, die uitzonderingstoe stand kan ontstaan, waarbij alloen door onze bereidverklaring om deel te nemen aan een regeeiing uit de geheele linkerzijde het Staatspensioen en het algemeen kiesrecht kunnen worden gered. Hiertegen werd aangevoerd dat de bezwaren, die aan het ministerschap voor Soc.-Democraten zijn verbonden, zooals deze in de vorige conferentie werden ontwikkeld, nog even goed gelden als toen en men dus op die gronden evenmin als toen, nu wenscht over te gaan tot het inslaan van dezen weg. Hoewel door allen erkend werd dat deze bezwaien bestaan, werden zij echter in de nieuwe situatie niet zoo overwegend geacht, dat men zich in den hierboven aangegeven zin niet zou uitspreken. Terwijl sommigen meenden dat de verantwoordelijkheid voor bet niet tot stand komen van Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen veel zwaarder moet wegen dan die ook door hen erkende bezwaren. Het resultaat der besprekingen was, dat de meerderheid van het P. B. besloot over te gaan tot het uit schrijven van een buitengewoon con gres en vvel op Zaterdagavond en en Zondag a.s. te Zwolle. Afwezig zeven mille aan schulden betaald, ofschoon de aanvaarding des boedels onder benefice van inventaris u daartoe volstrekt niet verplichtteDat is meer dan mooien ook wat al te roekeloos maar 't is subliem I Wordt vervolgd.) waren v. d. Goes, Spiekman en Men- dels. De Partijsecretaris VAN KUYKHOFF. Dat zal weer geld kosten! De Minister van Landbouw beeft bepaald dat aan ieder lid eener rente commissie, wier taak het is de aan vragen voor ouderdoms- en invalidi- teitsrente te behandelen, een vergoeding van f 4 per vergadering zal worden toegekend. Aan den secretaris der commissie wordt een vergoeding toegekend, door den Minister te bepalen in verband met den arbeid, door hem verricht. Wanneer de voorzitter of, in opdracht van den voorzitter, een lid der com missie bijzondere werkzaamheden heeft verricht in verband met de taak der commissie, wordt hem daarvoor een door den Minister ter bepalen ver goeding toegekend. Ter belooning van den arbeid dor tusschenpersonen stelt de Minister ter beschikking van elke commissie een bedrag van f2 voor iedere rente-aan vraag, door een tussohenpersoon be handeld, waarop door haar werd ge adviseerd en waarop door de Rijksver zekeringsbank in bet afgeloopen half jaar gunstig is beslist. Op grond van bijzondere omstandigheden kan de Mi nister echter bepalen, dat het bedrag van f2 voor hel gebied van één of meer bepaalde commisiën zal worden verhoogd tot ten hoogste f2.50. Nederlandsche bond van Gemeente ambtenaren. De Nederlandsche bond van ge meenteambtenaren houdt 10 Septem ber zijne jaarvergadering te Rotter dam. Het bestuur stelt voor de vast stelling van een werkprogram. Het ontwerp betreft o. m. een milde toe passing van de pensioenwetten, wijzi ging der gemeentewet overeenkomstig do bondsproeve, regeling rechtstoe stand, lotsverbetering, verbetering leerlingwezen, stichting museum ge meente-administratie. Het bestuur betuigt instemming met een door de afdeeling Groningen voorgestelde motie, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, dat aan sollicitanten naar betrekkingen bij de gemeente-administratie, die door gemeentebesturen ter nadere kennis making worden opgeroepen, algemeen reis- en verblijfkosten worden ver goed. Ten vorigen jare besloot de bond met het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen in overleg te treden, opdat aan het examen dier vereeniging een onder zoek naar de algemeene ontwikkeling der candidaten zou voorafgaan, als mede omtrent de instelling door den bond van een tweede vakexarnen (z.g. examen B). Uit een door hel bondsbestuur uitgebracht verslag blijkt, dat dit overleg niet het gewenscute resultaat heeft opgeleverd. Post- en Telegraafbond. Op de te Utrecht gehouden alge meene vergadering van den Nederl. Post- en Telegraafbond werd het Hoofdbestuur opgedragen bij de be voegde autoriteiten aan te dringen op de vervulling van de belofte, in 1905 afgelegd door den destijds aan het bewind zijnden Minister van Water staat, dat: «aan de klerken die beide vakexamens hebben afgelegd, en vele jaren in dienst zijn, wel wat meer mag worden toegekend dan het uitzicht van te allen tijde klerk te moeten blijven.» Eveneens werd het hoofdbestuur opgedragen den Directeur-Generaal te verzoeken de namen der kantoren waar commiezen-titulair of klerken moeten worden geplaatst, vooraf in de dienstorders te willen bekend maken en om als regel de beslissing afhanke lijk te stellen van anciënniteit in dienstjaren. Aan den Minister zal verzocht wor den om de vergoeding voor verblijf kosten te verhoogen. Geijverd zal worden vooreen maxi mum salaris van f2000 voor klerken met beide radicalen, f1700 voor klerken met één radicaal en f1500 voor klerken zonder radicaal. Voorts zal geijverd worden voor uitbreiding van het aantal directies in verband met de uitbreiding van den dienst en tevens voor handhaving van het adspirant commies-examen, met het verzoek om dat examen in twee gedeelten te mogen afleggen. Electriciteitstentoonstclling te Soest Te Soest is gisteren eerie electrici- teitsientoonstelliiig geopend. Deze ten toonstelling is in 3afdeelingen gesplitst, n.l. voor licht, krachten verwarming. De lichtafdeeling geeft te zien de toe passing van electriciteit voor huis, terrein, gazon, etalage, boom- en fanta sieverlichting In de veiwarmingsaf- deelingzijn tentoongesteld kachels voor kamerverwarming, terwijl men met electriciteit kan zien koken. De af deeling kracht is in tweën gesplitst, één voor huis- en kleinindustrie en één voor landbouw. Door een viertal bekende groote firma's op het gebied van electriciteit, zyn een aantal werk tuigen en machines ingezonden. Handelsbl. De vrede moet Vrijdag ge- teekend zyn. Aldus schijnt het parool te zijn, door den Roemeenscben minister president Majorescu uitgegeven. Zoo men weet zijn Bulgaren en Roemenen reeds tot overeenstemming gekomen aangaande de regeling van het geschil. Majorescu heeft nu echter in de gisteren gehouden zitting van de vredesconferentie, waar tot ver lenging van den wapenstilstand tot Vrijdagmiddag twaalf uur werd be sloten, verklaard, dat die overeen komst als niet bestaande zou worden beschouwd, als ook geen overeen stemming bereikt werd tusschen Bnlgarijé en de andere Balkanstaten (Turkije natuurlijk uitgezonderd). Het heet, dat Engeland, Rusland en Oostenrijk volkomen accoord gaan met den Roemeenscben minister president, waar deze den gedelegeerden als het ware heeft gelast vóór Vrijdag middag den vrede tot stand te brengen. Frankrijk zou het met de voorloopige oplossing der Kawalla kwestie niet eens zijn (die voorloopige oplossing is: de kwestie aan de mogendheden ter oplossing over te laten) en Duitsch- land en Italië moeten nog geen meening hebben uitgesproken. Turkije en Adrianopel. Nog altijd hebben de ambassadeuis geen vertoog geiicht tot de Porte ter zake van Adrianopel en in welingelichte kringen wordt zelfs betwijfeld, of het er wel van komen zal ook. De mogend heden zullen het wel niet eens zijn aangaande deze kwestie, zoomin als over andore Balkanvraagstukken en Turkije herkrijgt daardoor al zijn bru taliteit. Naar veizekerd wordt, heeft het leger een eed afgelegd, dat Adri anopel onder geen omstandigheden zal worden opgegeven. Het door keizer Wilhelm aan Noor wegen geschonken Frithjof-standbeeld is, naar men weel, te Vangsnaes ont huld. Koning Haakon en de Duitsche keizer begaven zich door een allee van vlag gen onder geestdriftige juichkreten van het volk naar bet Frithjof-stand beeld. De Duitsche marinesoldaten vorm den de eerewacht om het standbeeld Do militaire kapel speelde den Noor- schen koningsinarscb. Daarop trad de keizer voor het standbeeld en hield een redevoering, waarin hij o a. zeide: Het standbeeld zal een merkleeken zijn voor de Skandinaviër.s Duitschers, Angelsaksers en de stammen, die zich trotsch tot de Indo-Germaansche vol ken rekenen, hetzal allelndo-Germanen eraan herinneren, dat zij van één stam en één bloed zijn, dat zij trouw en standvastig verbonden moeten blijven om ook in de toekomst hun grool- sche taak gezamenlijk te volbrengen. Koning Haakon bracht namens de Noren in het Duitsch dank aan den keizer voor het prachtige geschenk, voor zijn vele bezoeken aan Noorwe gen, voor zijn belangrijke giften aan de Domkerk te Drontheim, voor zijn krachtdadige hulp bij den brand te Aalesund in 1903 en zijn beminnelijk heid jegens allen, met wie hij in aanra king komt. Dit alles noopt de Noren den keizer te beschouwen als een vriend van Noorwegen. Zondag a.s. zal er in Evang. Luthersche kerk geen godsdienst oefening worden gehouden. Amersfoorts Mannenkoor be haalde in den gisteren te Renkum gehouden Zangwedstrijd den eersten prijs. Bij het te Groningen gehouden springconcours behaalde luit. G. H. Labouchère met «Zulu» den tweeden Luit. H. Mathon met «Black Rip« den vijfden prijs. In caféOtte werd Maandagmiddag de eerste les in pluimveeteelt gegeven door den pluimveeconsulent, den heer de Beaufort. Aanwezig waren het bestuur en de eereleden. De cuisus duurt zeven dagen en wordt bijgewoont door 22 cursisten uit elke provincie 2, en eenige toe hoorders. De heer Spruit heette de aanwezigen welkom en uitte een woord van dank namens het gemeentebestuur, Dat zich zoo sympathiek tegen over de V. P. N. betoond heeft. Vervolgens gaf hij in 't kort het doel van den cursus aan. Dit is niet leeraren te fokken, maar 'n bekwaam te maken om tot de eenvoudige, minder ontwikkelde be volking van ons land te spreken over de voordeelen, die hun pluimvee kun nen opleveren. Leeraarspelen is totaal overbodig. Verleden jaar meenden sommigen, dat docseren hoofdzaak was. Dit is niet zoo, daar verbinding moet gezocht wor den met menschen, die onontwikkeld zijn. Blijf laag bij den grond. Deze cur sus is slechts een voorbereiding voor de studie van het pluimvee. Begint na afloop te studeereri en bepaal u dan voornamelijk tot huisvesting voeding en soort van boentjers. Ga niet verder. Ik open nu de cursus en hoop, dat onze wakkere consulent kracht vinde voor zijn taak. De Ruiterclub is weder herleefd. Het bestuur bestaat uit de heeren J. B. van der Hoeven, voorzitter; W. C. Jens, secretaris; W. Schimmel, penningmeester. Naar wij vernemen heeft de Alg. Patroonsvereeniging in de bouw bedrijven alhier besloten: het loon van een timmerman en metselaar te brengen op 22 centen dat der opper lieden op 18 cent per uur. Met in gang van 9 Aug zal tevens de vrije Zaterdagmiddag worden ingevoerd, zoodat de werkzaamheden des Zater dags om 12 uur eindigen. De navolgende onderofficieren opgeleid bij den regiments-cursus alhier, zijn toegelaten tot den hoofd cursus te Kampen. Voor de Infanterie hier te lande: C. W. Ekkart, J. L. C. Kruyne, J.S. de Boer en H. S. J. Kamevaar. Voor de Infanterie in Ned.-Indie: W. ter Hennepe. Voor administratie h. t. I.: H. N. Muntjeweifl, B. J. Jonker en H. W. Gordijn. Voor Administratie Ned.-Indie J. J. Ensinck en F. A. Gits. Te Utrecht slaagde voor het examen hoofdaete, onze stadgenoot de beer G. Esmeyer. De heer W. van Maanen alhier slaagde te 's Gravenhage voor het examen Engelsch M. O. akte A. De heer W. H. van Haselen, Rijks-veearts heeft zich bereid verk laard om op te treden als leeraar in hoef beslag bij den 2-jarigen wintercursus die te Njjkerk zal worden gegeven vanwege de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van landbouw. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aangewezen als personen, die ouden van dagen bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invalidi teitswet behulpzaam zullen zijn, binnen het gebied der rentecoromissie te Amersfoort te Amersfoort mejuffrouw C. A. J. van Driel, mejullrouw E. Middelburg en de heeren W. Kuiper (Langestraat 122), M. D. Aronson (Langestraat 45), R. Groenveld en P. J. de Groot; te Baarn de heeren B. de Die, A. J. Krudop en J. M. Snellen; te Bunschoten de heer R. Los; te Eemnes de heer A. A. A. Snel; te Hoogland de heeren B. te Lin- telo en A. van Dijk; te Leusden de beeren P. F. Pee- ters (Hamersveld), en A: A. Verburg (Leusbroek), P, Keete (Oud-Leusden) en J. Boescboten; te Maarn heer de E. Kruidhof; le Renswoude de heer G. van Es sen te Soest de heer E. Lodder te Stoutenburg de heer P. H. Doh- men te Woudenberg mejuffrouw J. Ph. Dorrestein en heer G. Tekelenburg; en te Nijkerk de heer B. Flonk; Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt werden aangevoerd 20 wagens, bevattende 11200 K.G kaas. Zij werd verhandeld tegen f28 00 af 31.00 per 100 K.G. De handel was vrij vlug. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Juli 1912/1913. 1912 1913 Minder. Aantal passagiers 12093 12585 492 Opbr. vervoer f 599.75 f 630.70 f 30.95 Dagkilom. - 10.44 - 11.30 - 0.56 Totaal - 607.87» -643.92s- 36.05 d Dagkilom. - 10.89 - 11.54 - 0.65 't Vredespaleis van binnen! Over een 4-tal weken zal bet Vre despaleis te 's-Gravenhage worden geopend. Het uiterlijk monumentale gebouw, in een heerlijke omgeving verrezen, zal inwendig een echt paleis wezen. Hoe het inwendig er uit zal zien, wordt geheim gehouden. Ken merkend is het b.v. dat een jour nalist onlangs door bijzondere om standigheden in de gelegenheid is geweest, een kijkje te nemen in de nieuwe stichting, doch er werd bem in een zoo sterke mate geheimhouding op het hart gedrukt, dat bij zelfs aan zijn vrouw en zijn vrienden niet heeft durven toevertrouwen, wat zijn oogen hadden aanschouwd Niettemin treft men in den »Figaro« een artikel aan van een Franschen collega, die ook in de gelegenheid was geweest in het kostelijke gebouw een kijkje te nemen, doch de vrijheid had behouden zijn indrukken na te vertellen en van die vrijheid gebruik heeft gemaakt. Aan zijn artikel ontleenen wij de volgende bijzonderheden Langs twee opritten en een steenen trap bereikt men den hoofdingang, waardoor men komt in de groote voorhal. Een indruk wekkenden aanblik 1 Tegenover den hoofdingang is ge bouwd de hoofdtrap met zijn twee windingen; de bronzen balustratie en de Sèvresvaas, welke het eerste tus- schenportaal zal sieren, moeten nog worden aangebracht. Rechts en links voeren marmeren zuilengaanderijen naar twee openbare zittingszalen, de groote, die te klein en kleine die te groot zal blijken. Elk dier zalen is omgeven door ruime vertrekken, werkkamers, boeke rijen enz van de voorzitters, raad- kameis, salons, waarin de vertegen woordigers dergedingvoerende pariyen kunnen beraadslagen, spreekkamers der gezanten, ontvangsalons er>z. Al die ruimten zijn van elkaar afgezon derd, doch komen uit op een kruis gang van goudbesterd mozaïek, welke voert naar een gemeenschappe lijk buffet. Een aantal liften voeren naar de eerste verdieping, waar zijn gebouwd de tribunes bestemd voor het publiek en de talrijke zalen, waar de ge wone mensch niet mag komen Daar vindt men de schitterende apparte menten, bestemd voor den secretaris generaal, baron Michiels van Verduy- nen, en den eersten secretaris, jhr. Röell, ruime, smaakvolle en in lichte tinten versierde zalen, verder bet Kabinet van den voorzitter van den Raad van Bestuur, den Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. De Marees van Swinderen, de vergaderzaal van den Raad van Bestuur, waarvan de rozenhouten paneelen weldra kostbare zijdewerken uit Japan zullen om lijsten, wijders de bibliotheek, het archief en eindelijk een aantai dienst vertrekken van allerlei aard, een echt doolhof. De architect heeft aan het aange name ook het nuttige weten te paren. Hij heeft een ruimte gereserveerd voor een kapper een Parijsche coiffeur zal haar betrekken een boek- en papierhandelaar, een restaurant, een bad-inrichting en zelfs een installatie voor massage Voor de aankleeding en meubileering hebben tal van staten bijgedragen, ieder naar zijn aard; de schrijver in den Figaro somt het een en ander op, doch memoreert met groote in genomenheid, de breede wijze, waarop ons land de zaak heeft aangepakt, door niet alleen het bouwterrein te schenken, maar tevens te zorgen voor de stofleering van bet prachtige paleis met een aantal schilderwerken van de grootste meesters uit de gouden eeuw. Op eeD zonnige morgen van een der laatste Julidagen toog H. M. de Koningin met Prinsesje en zuster Marting per auto naar een bessenrijk plekje in de omgeving van Apeldoorn. Ter bestemder plaatse werd de auto stop en aan kant gezet, terwijl H. M. en Prinsesje, geassisteerd door zuster Marting ijverig den bosbessen- pluk aanvingen. Dat duurde niet lang of twee kwieke

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2