Wereld PAKHUIS. Zit-Slaapkamer wfOOTw IKILO'IBUS LOOPKNECHT, Reisbrieven Afrika en Azië INLEGGERS Vraag bKl gratis prospectus. Advertent iën. GEMEUBILEERDE R EISBELASTING. Lamison Bouwer Co. Scholl Engberts Schollen Mej. Cjilapninp gevraagd ter drukkerij van G. SLOTHOUWER. P.G. van goede getuigen voor zien gevraagd in Mower's Boekhandel. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. Dr. Aletta B. Jacobs WEt>El*YERKOOPEgS JAMES LANE ALLEN TDI7ERSMAGAZ1JB jongens, het gezelschap schattend op rijkelui plukten braaf mee en toen ze een toonbaren voorraad bijeen had den, boden ze die der Koningin aan: »of de juffrouw van hun soms ook nog bessen wou bijkoopen.s Zeker wel. Maar och arme: de juf frouw had Haar portemonnaie ver geten. Zij vloog naar den chauffeur of die Haar misschien even wou voor schieten. Natuurlijk graag! En terug gekeerd gaf de juffrouw aan elk der jongens een gulden. Toen ze dat ding in hun neger handjes zagen glimmen, waren ze paf. Zij slopen naar den auto en vroegen wie die royale juffrouw was. En de chauffeur, fluisterend achter de hand «De Koningin!'' En die dolle jongens aan de haal. Met hun gulden. Een vlucht van ver bouwereerdheid. En H. M. en Prinsesje, dat met een vriendelijk «asjeblieft" de dukaten uitgereikt had, lachten, lachten dat het ver klonk. De jongens vlogen. Ned. Van een slimmeu hoedenkoopmanl Aan de 's Bossche Ct. wordt uit Amsterdam geschreven over een boe- denkoopman, een koopman uit dui zenden. Hij heeft een mooien zwarten knevel, en zijn baar zit in een fijne, scbeeve scheiding, Hij draagt een modieus poloboordje, en als bet erg warm is, heeft hij een wit vest aan getrokken. Zijne bruine schoenen zijn allerelegantst. Hij doet voor een Cocadorus niet onder in bet geld verdienen. Hij ver koopt hoeden, hoeden, hoeden, en hij verdient net zoo dikwijls een kwartje, als een hoed van zijn kar gaat. Soms is hy er in een oogen- bltk een twintigtal kwijt... als de zon schijnt... In den zomer van 1911 was onze koopman hard op weg milionnair te worden, lederen ochtend trok bij er op uit met een groote kar propvol met alle mogelijke Panema's imitatie natuurlijk linnen Transvaal-boeden, Vijgemalten, en Joost weet wat meer. Soms was de omzet zoo enorm, dat hij een tandem aan zijn kar moest koppelen. Er zijn in den warmen zomer van voor verleden jaar dagen geweest, waarop onze hoedenkoopman een duizend stuks kwijtraakte. Maar als het regent koopt men geen stoohoeden; en aan viltenhoeden en „kachelpijpen'' wordt te weinig verdieüd. Derhalve was de boeden- koopman in 1912 tot rentenieren ge doemd en in 1913 zou hij dat rente nieren moeten herhalen. Doch... zijn schrander brein wist raad: Zomer '1913 met zijn „Vrouw" en „E. N. T. O. S." zal een da capo wor den van zomer 1911. De dubbeltjes stroomen weer in zijn portemonnaie. In 1911 werden door den hoelen- koopman de zonnestralen geëxploiteerd thans speculeerd hij op... de vrouwe lijke ijdelheid. Op zijn oude hoeden- kar heeft hij een grooten spiegel ge zet en dagelijks trekt hij hiermee naar een der beide tentoonstellingen: voor tien cent hebben de darnes het recht er in te kijken, om te zien of bet haar nog wel goed zit. Er is geen dame, die den man met den spiegel vergeet. En hij verdient geld als water. Waarom men 's zomers zoo dorstig is. In den volksmond heet het van een drinkebroer«hij heeft een droge leverProfessor Oppenheimer beweert echter in zijn «PhysiologiedesGefühls", dat dorst ontstaat, doordat het bloed arm aan water wordt, wat het gevolg kan zijn van een te geringen toevoer of een te rijken afvoer van water. Vooral heeft er een sterke wateront trekking plaats in lucht, die in ver houding tot haar temperatuur te wei nig waterdamp bevat. Wanneer men zulke lucht inademt, wat juist 's zomers het geval is, dan wordt aan het lichaam bet noodige water onttrokken en wel het eerst uit de slijmvliezen van den slokdarm en den mond, waardoor de zenuwen op die plaatsen geprikkeld worden. Van de zenuwen plant de prikkeling zich voort en komt ten slotte in de hersenen, waar zij het gevoel van dorst opwekt, dat zelfs pijnlijk kan worden. Hierin onder scheidt zich dorst van honger, dat bij honger slechts een leeg gevoel in de maag ontstaat, zonder eigenlijk pijn. Daarom is dorst, waarbij een brandend gevoel optreedt, moeilijker te verdragen dan honger en zelfs de bekende «hongerkunstenaars" van be roep verlangden, dat men hen, voor dat zij bun «kunsten" gingen toonen, volop water liet drinken en dat hun dit ook tijdens hun kuur nu en dan ter beschikking werd gesteld. Naar Duitsch voorbeeld! Een onderwijzer en kweekeling te Rotterdam zijn voornemens in deze maand een voetreis te ondernemen vanuit Rotterdam over Utrecht, de Veluweovei via Amersfoort, Nunspeet, Apeldoorn, Otterloo, Arnhem, Ede, Amerongon, Utrecht. Zij slapen in de open lucht, hebben dekens als anders zins medegenomen. Duur der reis pl. m. de geheele maand. De „heilige" heuvel te Heiliger- lee, waarop in 1568 graaf Adolf de troepen van Aremberg versloeg, zal worden geslecht ten behoeve der stoomtram Oostelijk Groningen. Valsche bankbiljetten van flOO. In verschillende plaatsen van den Gelderschen Achterhoek zijn valsche bankbiljetten in omloop van f 100, gemerkt E M 9929. Ze hebben geen gescbepten rand, het watermelk ontbreekt en de achter zijde is grijsgroen gekleurd. De huwelijken der dollarprinsessen. Gravin Gladys Szecbenyi, geboren Vanderbild, die op het oogenblik te Boedapest woont, zal een eisch tot echtscheiding tegen haar man, graaf Ladislas Szechenyi, indienen. Zij be weert, dat haar man haar bruidschat, die 17.500.000 millioen bedroeg, op de beurs met gewaagde speculaties verspeeld heeft. Het huwelijk werd 28 Januari 1908 met bijzonderon praal te New York voltrokken. In Februari werd den graaf door een deputatie de troon van Albanië aangeboden, maar de gravin weigerde hardnekkig een regeerende voistin te worden. De Amerikaansche dollarprinsessen zijn niet gelukkig met haar adelijke ecbtgeriooten uil de oude wereld. We hebben onlangs melding gemaakt van de echtscheieing van graaf Boni de Castellane, den Franschen edelman, en miss Gould, de dochter vau den Amerikaanschen milliardair James Gould. De echtscheiding is eigenlijk al in 1908 uitgesproken, doch dezer dagen heeft het pauselijk gerechtshof het huwelijk voor ongeldig verklaard. Miss Gould is inmiddels met den hertog van Talleyrand hertrouwd. In een openbaar gemaakt schrijven komt mevr. Talleyrand op tegen de verdachtmakingen van graaf Boni de de Castellane. «Ik kan,« zoo schrijft de dollarprinses, «wel alles logen straffen, maar moet dan ook den vader van mijn kinderen zedelijk vernietigen. Ik wil niet dat mijn kinderen ooit mijn verdedigingsgeschrift onder de oogen komt en dat zij over hun vader zullen moeten blozen." Aan het slot van den brief noemt Anna Gould haar eersten man een bruidschatjager en zij voegt er bij, dat zij baar eertijds gedane belofie om haar kinderen Katholiek op te voeden, zal nakomen. Miss Gould was Protestant. Contróle op eieren t Op het te Middelburg gehouden landhuishoudkundig congres leidde mr. W. Roozengaarde Bisschop de vraag in of het wenschelijk is, dat worde overgegaan tot een uniforme algemeene eierencontróle in Nederland, vooral met het oog op den eieren- uitvoer naar het buitenland en wel namens de Ned. Kamer van Koop handel te Londen. Het groote kwaad is het mengen van de eieren bijv. van Nederlandsche met buitenland- sche en van onversche met versche. Er moet systeem komen in het ver zamelen en in het verzenden der eieren. De Nederlandsche handelaar moet deü Engelscben groothandelaar tevreden stellen door de levering van versche eieren, want de kleinhande laar in Engeland vraagt alleen daar naar. Waar de eieren vandaan komen interesseert bem niet. Gestempelde eieren wenscht hij echter niet, want voor de Engelsche afnemers geldt het Engelscbe ei als het verschte, dus moet het vreemde ei niet gestempeld zijn. Hoe moet men nu versche Neder landsche eieren verkrijgen zonder stempel. Spr. wil een specifica ver pakking in kisten bijv. in hooi, met 3 lagen van honderd eieren. En deze kisten moeten gecontroleerd worden daarvoor zijn dan controleurs aan te stellen in de havenplaatsen. Zij moeten de macht hebben om kisten aan te houden voor uitvoer welke niet aan de eischen voldoen. Do pluimveeteelt consulent, de heer De Beaufort, heeft deze methode als te omslachtig ge- qualificeerd, spr. gelooft dat dit niet het geval is. Alleen het feit, dat men weel, dat er een contróle bestaat, is al zeer van invloed. Hoe in Neder land die zaak verder georganiseerd wordt, is beter te bespreken door de personen, die met de techniek hier op de hoogte zijn. Daar wil de Ne derlandsche Kamer van Koophandel te Londen niet intreden. De beer Hesseling, voorzitter van den Rond van Nederlandsche Eierhan- handelaren, deelt mede, dat de bond vrijwel hetzelfde wil als de inleider voorgesteld heeft. Mocht geen samen werking met de Regeering te verkrij gen zijn, dan wil de bond hetzelfde doen. Eerst wil men beginnen met het aanstellen van een controleur te Rot terdam. De contróle zal geschieden ten eerste op het gewicht, ten tweede derde op verschheid, ten derde op verpakking. Een ontzettend ongeluk. Uil New-York wordt aan de «Daily Telegraph" gemeld, dat te Knoxville, in Tenessee, een ontzettend ongeluk geschied is, dat de vrouw van een landbouwer binnen enkele uren van bare kinderen beroofde, Terwijl zij in een rivier bezig was linnengoed te wasschen, had zij haar jongste kindje in hare nabijheid op het gras te slapen gelegd. Na geruimen tijd bezig geweest te zijn, viel het haar op, dat de drie oudere kinderen zoo stil waren. Zij vloog naar de plek, waar zij ze het laatst spelend gezien had en vond ze alle dood. Een ratel slang had hen herhaaldelijk gebeten en de lijkjes der kinderen waren af schuwelijk opgezwollen. De arme moeder bezwijmde. Toen zij weder bijkwam was hare eerste gedachte aan haar kindje bij de rivier. Daar werd het drijvende in den stroom ge vonden. Het was van het gras afge^ gleden en verdronken. De toestand der arme moeder moet van zoodarii- gen aard zijn, dat men voor haar leven vreest. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 28 Juli tot en met 2 Augustus 1913. GEVESTIGD. Jac. Massing, van Dortmund naar Driest 32. A. van Bennekom, v. Utrecht n. Vlas- akkerweg 28. E. van Straten, v. Infanteriekazerne n. Driest 12. Gijsje Berendsen, v. Amsterdam n. Woestijgerweg 32. R. van Beek, v. Amsterdam n. Pater nosterstraat 12. Elsje v, d. Hoek, v. Soest n. Berg straat 14. L Folmer v. Hellendoorn n. Zuid singel 38 C. J. v. d. Berg, v. 's Hage n. Soester- weg 76. H. Mater, v. Almelo n. Arnhemsche- weg 111. A. van Amstel, v. Heemstede n. Larrge- straat 14. W. Kok, v. Soest n. Arnh.weg 8. A. ilartz, v. Deventer n. Utrechtsche- straat 9. C. L. van Eykelenburg, v. Rotterdam n. Oude Dievenweg 19. H. Bokking, v. Leusden n. Langestr.88. J Faber, v. Groningen n. Langestraat 103. Grietje Westerhuys, v. Hengelo (O.) n. Woestijgerweg 67. R. van Dijk, v. Nijmegen n. Lange straat 22. W. Bekking, v. Kota Radja n. Koning straat 115. VERTROKKEN. A. Moorselaar, van Hooglandscheweg 28 naar Parijs. H. A. Butselaar, v, Leusderweg 144 n. Hengelo (O.) G. van Driel, v. Blankenheymstraat 20 n. Opynen. J. K. van Unen, v. Stationsstraat 3 n. Hoenderlo. H. van 't Klooster, v. Leusderweg 112 n. Vinkeveen. M. Pitlo, v. Havik 26 n. Driebergen. C. v. d. Schuit, v. Utrechtscheweg 137 n. Heel en Panheel. J. de Bakker, v. Zuidsingel 66 n. Amsterdam. B. Wagt, v. Eemstraat 28 n. Am sterdam. T. Fokkens, v. Utrechtscheweg 8 n. Zeist. T. J. de Groot, v. Westsingel 15 n. Nijmegen. W. v. Wageningen, v. Eemstraat 25 n. Zaandijk. J. M. van Vliet, v. Arnhemscheweg 7 n. Groningen. G. Philippo, v. Kleine Nachtegaalsteeg 23 n. Amerika. G. A. Segveld, v. Kampstraat 84 n. Utrecht. IflBBP"*' ®en VERLOFS- OFFICIER vraagt tegen half AUGUSTUS a.s. een met Ontbijt z. m. voor den tijd van 3 weken, liefst in nabijheid Infanterie-Kazernes. Brieven franco onder letter N aan 't Bureau van dit Blad. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kuinicii gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Hej. D. A. SIDDRE, Muurhuizen 99. Meve. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijber- oen. Weversingel 7. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. ALMELO, ÏUTVÊR WOLLEK ONDER KLEED IN <3. gAUIMtlKMIUfM) ft Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1910. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. TE IIUUR gevraagd SB*®®" centrum der stad waterdicht Aanb. met opgaaf van huur prijs onder letter B. aan het bureau dezer courant. Bij W. HILARIUS Wz. te Almelo verscheen uit door 2 dln. Prijs f 5.gebonden f 6.50. kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hocuders, kuikeuzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American lmporting-House te MAASTRICHT. Bij den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerlkaansch van 1 2e goedkoope druk. Ü8. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit boek: „Het munt boven de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inklee^ing, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boeken die men" na lezing dicht by de hand houdt, omdat men ze bij komenden strijd met zich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het' jonge meisje in de „atormjaren". Zulk^een boek is het boven genoemde. De. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als den inhoud betre/t. Taal en stijl van den schrijver zijd? te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, én daarvan ia bij de vertaling weinig te $or gedaan. Ds. J. HERDERSCHEE. '8 Hertogenbosch. De beschrijving, van de geschiedkundige toestandoïi, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door frischheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit. Abonneert U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandel^ksverschijnen 48 pag. groot forraaatover2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Rdezle, Allerlei, Raadsels, Logo- vérief, Rebus, enz. enz. voor den jzeer lagen prijs van 65 CENT Sper 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3