nieuwe IÉT Nieuws- en Advertentieblad NÉT voor de Provincie Utrecht. gflfememefc FETJLLI ETON. No. 65. Zaterdag 16 Augustus 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWEN STE1N VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BUITENLAND. Boontje komt om zijn loontje A Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' inachino aan praten. Voor Amersfoort cn Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kr&mmestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Itijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden .leohts driemaal berekend Groots letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het heden verschenen 20ste nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Riviergezicht in het Bivak Dajah (Atjeh). Diana-bad in den omtrek van Soerabaya. Opening van het Artilleriemuseum in het kasteel »L)oor- werlh" in tegenwoordigheid van Z. KH. Prins Hendrik en tal van millitaire autoriteiten. Holiandsche Cowboys. Het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan Sneek, Zwolle en Steen- wjjk. De Onafhankelijkheidsfeesten te Soest. De Bijenmarkt te Veenen- daal. Begrafenis van den Staats raad Mr. T. M. C. Asser. Teraarde bestelling van den Roode-Kruisver- pleger der ambulance in Bulgarije W. Braam. Groote brand der Stroo- fabriek Oude-Pekela. Het doopen van Negerkinderen te Berlijn. Het Kindernummer nOns Prinsesje". Weldra Groote Prijsvraag met 1000 Gulden aau prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. Hoe dicht men bij een oorlog was Bij de derde lezing der begrooting in het Lagerhuis verklaarde minister Lloyd George, dat er absoluut geen kans was op vermindering der uitgaven voor de verdediging des lands. Integen deel. Alle landen jagen elkaar op. Zoolang geen volkomen eensgezindheid onder de mogendheden verkregen is, kan men de uitgaven voor leger en vloot niet beperken. Een land dat het op eigen houtje deed, zou groot ge vaar looperi. Misschien echter is, vooral na de gebeurtenissen in dit jaar, die hebben doen zien, hoe verschrikkelijk en verderfelijk een oorlog is voor het industrieele en sociale leven der be trokken landen, een internationaal samenwerken niet onmogelijk. Maar in afwachting daarvan kan men niets anders dan verhoogde uitgaten ver wachten Door de onzinnige opwinding kan geen volk zijn nationale positie rustig beoordeelen. Door de bestaande argwaan zou een groote ramp kunnen gebeuren. Er zijn weinig menschen, dia weten, hoe diebt men in de afge- loopen twaalf maanden bij een oorlog is geweest. Overstroomingen in Britsch-Indië. Door groote wolkbreuken en voort durende regens zijn in Bengalen groote verwoestingen aangericht. De Damodar -rivier steeg bij Burdwan, negentig kilometer noordwestelijk van Calcutta, dermate, dat het omliggende land kilometers ver overstroomd werd. Dui zenden menschen zijn daardoor zonder onderdak en aan den hongerdood prijs gegeven. De stad Burdwan staat zes voet onder water en de spoorweg is over een lengte van vljf-en-twintig kilometer overstroomd. Het verkeer naar Calcutta is totaal gestremd. Ten gevolge van het hooge water heerscht er te Calcutta groote behoefte aan levensmiddelen en kolen. Het aantal slachtoffers in de stad Burdwan is echter gelukkig niet groot dank zij de tijdige waarschuwing die gegeven werd, voordat de rivier buiten haar oevers trad. Alle olifanten van den staat werden gebruikt om de menschen naar booger gelegen gedeelten te brengen en ze van de daken der huizen en uit de hoornen te redden. De kiesrechtfuries. Gelijk gebruikelijk, is Zondagmid dag op Trafalgar Square te Londen de wekelijksche meeting gehouden van het comité voor de vrijheid van het woord de bedoeling van de de monstratie was, de onvoorwaardelijke invrijheidstelling te verkrijgen van den vroegeren arbeidersafgevaardigde in het Lagerhuis, Lansbury, die wegeus opruiing veroordeeld is tot gevange nisstraf, maar die wegens honger staking in verband met het kat-en- moissysteem is losgelaten. Lansbury, wiens vrijheidsperiode Maandag ein digde, verscheen op het voetstuk van de Nelson-zuil en werd door de tien duizenden tellende volksmenigte met gejuich begroet. Een sterke politiemacht te paard hield de uitgangen van het plein naar Downing Street waar de regeering zetelt en bet Buckinghampaleis bezet, om te verhinderen, dat 'het janhagel uitvallen in die richting zou doen. Eenige pogingen van de menigte, om door het cordon been te breken, mislukten. Eindelijk verscheen ook de onont beerlijke miss Sylvia Pankhurst op bet geïmproviseerde spreekgestoelte en zette haar auditorium aan tot een overrompeling van Downing Street. Aan het hoofd harer bende, zonder hoed, dus slechts gedekt door haar, gelukte het miss Pankhurst tot nabij de caveleriekazerne door te dringen, waar de politie zich echter zoodanig met de wapenstok weerde, dat de aanval werd afgeslagen. Tal van per sonen kregen kwetsuren. Miss Pank hurst en een aantal andere belhamels werden gearresteerd. Eerstgenoemde werd dadelijk naar de Holloway-ge- vangenis overgebracht; de overigen hadden zich voor den politierechter in Bowstreet te verantwoorden. Een der terechtstaande dames werd door constabels uit de zaal verwijderd, omdat zij tegen de rechters een demonstratie hield, nadat haar zaak was afgeloopen. Een andere beklaagde, een arbeider, verklaarde, meer dood dan leveDd door Londen's straten te hebben ge- loopen, sedert hij ontslagen werd verleden week Woensdag. Een ge opend pennemes boven zijn hoofd houdend, riep hij uit: Ik zal de menschlievendheid overhoop steken, alvorens het met mij gedaan is. Ik beb evenveel durf in mij als wie ook. Het bestuur van de sociale en po litieke vrouwenvereeniging verklaart, dat de mededeelingen in de bladen omtrent scenes in Westminster Abbey op verscheidene punten onjuist zijn. Er werd tijdens den dienst Zondag morgen verwarring gesticht, toen de voorganger de tien geboden voorlas. Hij had juist uitgesproken: »Gij zult niet doodens, toen 20 a 30 vrouwen opstonden, die in het schip van de kerk gezeten waren, en tweemaal de volgende woorden zongen: »0'God, red Emmeline Pankhurst, haar vijanden brengen haar om, ter wijl zij weten dat haar zaak recht vaardig is I Red allen die vervolgd worden en die lijden voor de zaak van 't gewe ten, red hen, o God, en verhoor hen, wanneer zjj CJ aanroepen». Den dames werd toen verzocht het gebouw te verlaten, betgeen zij deden. Toen de dienst was afgeloopen, ston den twintig andere vrouwen op en zon gen dezelfde woorden. Mevrouw Pankhurst, vergezeld door een pleegzuster en miss Annie Ken- ney woonde in Kingsway Hall Maan dagmiddag de wekelijksche meeting van de W. S P. U. bij. Op de eerste rangen zaten buiterilandsche doctoren, die deel namen aan het internationale geneeskundige congres Een gevangenis zonder slot en grendel. Een omwenteling in bet gevange- nisleven heeft de overheid van da provincie Ontario in Canada teweeg gebracht. De misdadjgers worden niet achter dikke muren, getraliede ven sters en zware, ijzeren deuren opge sloten, maar naar een hoeve gebracht, waar zij hun straftijd niet in duffe, lage cellen behoeven uit te zitten, maar op bet vrije veld arbeiden. Zij beloven op hun eerewoord niet te zullen vluchten en slechts een gering aantal heeft hun woord gebroken. De ziel van deze gevangenishervor ming is de provinciesecretaris van Ontario, W. J. Hanna, die er voor zorgde, dat 400 gevangenen, die in de centrale gevangenis te Toronto achter slot en grendel zaten, naar de Guelphboeve gebracht werden, waar zij zonder bewaking een stuk grond gingen ontginnen en voor bouwland bewerken. Later werd een dergelijke hoeve, hoewel niet zoo groot als eerst genoemde, in de nabijheid van Fort William opgericht. Zooals Robson Black in een artikel in de Wide World Magazine ver telt, wordt deze proef niet met mis dadigers genomen, die een ernstig vergrijp gepleegd hebben als moor denaars en bommenwerpers, maar worden meestal zakkenrollers, oplich ters, inbrekers, lieden van wie het meerendeel door den drank tot hun misdaden werd gedreven, naar deze hoeven gezonden. Van de 400 tucht huishoeven, die geregeld het geheele jaar door op een gedeelte van de Canadeesche prairiën op een stuk land van 1200 aren gewerkt hebben, zijn er in drie jaar tijd maar vier ontsnapt. De goede invloed van deze eigenaardige nieuwe strafmethode laat zich kennen door het feit, dat van de ontslagen gevangenen er zeer wei nig tot hun oude leven van roof en DOOR A. S. H. BOOMS. 40) Ik neem ze niet alleen gaarne aan, maar dank u daarvoor ook uit naam van mijn meisje 1 was 't harte lijke antwoord. Hoor eens, mijnheer Marnters, dank begeer ik van niemand, en 't allerminst van mijn kind I Ik geef de voorkeur aan daden van barmhar tigheid, als daartoe reden bestaat. Maak mijn kind gelukkig dat is alles wat ik in mijn egoïsme tot dank vraag, en dat is veel I heel veel I Daarna opstaande, welke beweging door de anderen gevolgd werd, sprak de Overste. Als nu geen van u beiden nog iets te zeggen beeft, zullen wij de verloving als beklonken beschouwen, en de beide dames binnen laten ko men! Hierna belde bij. Even later verscheen 't schalkscb lachen de kopje van Non inde deur-opening; zij keek allen beurtelings even aan, en niets dan welwillende blikken ontwa rende terwijl eene gelukkige uitdruk king op 't gezicht Tan baren geliefde baar tegenstraalde, sprong zij met een juichkreet van dankbaarheid dadelijk op den Overste toe, als de man, de vader, die zij 't eerst danken wilde voor haar geluk. De Overste nam baar teeder in zijne armen, kustte baar innig, legde baar kopje tegen zijn schouder, en terwijl hij zegenend dat hoofdje streelde, sprak hij met gevoelvolle en van aandoening haperende stem, terwijl tranen zijne oogen verduisterden, Mijnheer Marnters, ik geef u 't dierbaarste wat ik bezit, mijn engel, mijn lieveling, mijn zonnetje! Heb baar lief zooals zij verdient! Wees zacht en toege vend voor baar I Wees haar toevlucht en beschermer I Maak bddr geluk kig die mij alles en allen is, en u zult nooit dankbaarder menscb ge kend, nooit gelukkiger vader ontmoet hebben, dan mijl en jij, mijn lieveling, mijn schat, mijn dierbaar kind, blijf zooals je altijd was, lief, bekoorlijk, on schuldig en trouw! Nu kom ik achteraan in de tweede plaats, maar daarom moet je iu je groot geluk je arm, oud, eenzaam vadertj e niet al te spoedig vergeten. Allen waren aangedaan, want de Overste sprak warm uit de groote liefde die zijn arm hart vervuldehartstoch telijk kuste bij zijn in stilte schreiende lieveling, alsof bij afscheid voor 't leven nam, en na haar bij haren aanstaande gebracht te hebben, verliet bij gejaagd de kamer, omdat hij het uitkrijten van zijne smart schier niet langer bedwin gen kon, want zijn gefolterd jaloerscb hart bezweek bijna onder de marte ling. Het offer was volbracht! zijn hart was gebroken Ien vernietigd zonk bij in een stoel op zijne kamer neer; de door overmaat van verdriet nu traanlooze oogen blikten vertwijfe lend rond zonder iets te zien en was een weldaad voor hem toen een oogen blik later zijne zuster hem moeder lijk 'n enkel hartelijk troostwoord toe voegde, zoodat de spanning verminderde en hij aan hare borst zijn leed kon uitschrijen. XI. Sedert die verloving waren twee jaren verloopen; voor den Overste waren dat geweest twee jaren van hartzeer en eenzaamheid, hoewel bij in bet begin van het tweede jaar zijn intrek bad genomen bij zijne vroegere vrienden te Loeboekapoelassan, de rechterlijke ambtenaar Petersen, die zich met zijne vrouw te Brussel bad gevestigd na zijn ontslaguitdendienstte hebben gevraagdbeiden hadden mede lijden met den arme verlatene, nadat bij hun alles in vertrouwen verteld had en daar al te groote eenzaamheid gevaarlijk kon worden voor zijn zenuw gestel, hadden zij hem in hun huis op genomen, zoodat bij nu en dan toch eenige afleiding genoot, al zocht hij die ook niet. Hoewel de smart over zijn verlies en vermeende achteruitzetting lang zamerhand wel minder hevig gewor den was, toch bleef de jaloezie onver minderd pijnigen, als hij zich het samenzijn der jonggehuwden voor den geest haalde, en had hij nog niet kunnen besluiten, zij 't ook voor korten tijd naar Holland terug te keeren, want hij voelde dat het gezicht van hun vereenigd geluk zeker de oude wonden wreed zou openrijten en hem te veel er aan zou doen denken dat zoo'n geluk ook zijn deel had kunnen zijn; hij was, hoewel nog geen zesenvijf tig jaar, naar uiterlijk een oud man, eene ruïne van den vroeger zoo krach- tigen, flinken officier, en lusteloos zwak vond hij geen kracht om aan de verwoestende apathie weerstand te bieden; hij stelde eigenlijk in niets belang meer eD rekende dat hij afgedaan had met de wereld. De liefde wreekte zich wel hard op den vroegeren spotter. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1