BINNENLAND. RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. misdaad terugkeeren. Op de hoeve bij Fort William zijn er slechts vier beambten onder de 45 gevangenen. Een van hen is directeur, de andere hoofdopzichter, een derde houdt bin nensbuis toezicht, terwijl de vierde kok is; met den nachtdienst zijn de gevangenen zelf belast. Ook hier kwa men in een jaar slechts drie a vier pogingen tot ontvluchting voor. Op het werk, dat deze in vrijheid gelaten gevangenen verricht hebben, is de uitvinder van deze nieuwe methode met recht trotsch. De duizenden acres land, die door hen bij Fort William in vruchtbaar land veranderd zijn, waren voor dien tijd maar 10 tot 15 dollar per acre waard en bi achten na de ontginning 100 dollars per acre op. De bezitters van de naburige hoeven, die eeist niet erg over de aankomst van deze spitsboeven gesticht waren, leven nu met hen in de beste ver standhouding. Behalve dat er door het opgesloten zitten in de gevange nis veel werk verloren ging, zoo zegt Hanna, beeft de provincie een voor deeltje van 50.000 dollars en meer door deze boerderijen voor gevange nen. Het land en in het algemeen de welvaart is er door verbeterd en de menschen zelf niet minder. De gevangenen dragen op de boer derij geen gevangeniskleeding, even min als hun het hoofd wordt kaal geknipt. Zij eten en drinken gemeen schappelijk in mooie lichte zalenzij besturen de geheele hoeve zelf. Het is merkwaardig te zien, met welken ijver deze zondaars tegen de maat schappelijke orde zich aan bun arbeid wijden, en hoe ze geheel met den vooruitgaDg van de onderneming medeleven. Maar het grootste geheim, dat hen in deze gevangenis zonder slot en grendel doet blijven, is dat zij zich gelukkig en tevreden met hun werk gevoelen en dat velen het nut van den arbeid bier voor het eerst leeren beseffen en waardeeren. De Koningin vertrok heden ochtend van Soestdijk per auto naar Amsterdam. H.M. bezocht onderweg de tentoonstelling op het Muiderslot en zal hedenmiddag een bezoek brengen aan de tentoonstelling »De Vrouw" en daarna aan de E. N. T. O. S. Czaar Nico laas naar Holland? De »N. Flaagsche Ct.a schrijft: »Naar wij vernemen is er ernstig sprake van, dat de czaar aller Russen zelf het Vredespaleis op '28 Aug. a.s. zal openen. Z. M. czaar Nicolaas zal zijn intrek nemen in het paleis aan het Noord einde. Hiermede wordt in verband gebracht het reeds vroeger aankondig de verblijf van H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch op genoemden datum. Het Dagelijksch Bestuur en de redactie van het orgaan van den Bond voor Staalspensionneering. heeft een moiie aangenomen, waarin gezegd woidt, dal door den loop der politieke zaken na de verkiezingen een spoe dige uitvoering van bet Staatspen sioen ernstig in gevaar wordt gebracht en besluten wordt, indien de Troon rede daartoe aanleiding geeft, dat de organisatie een krachtige actie zal voeren tot herstel der aan de zaak toegebrachte schade. Krachtens raadsbesluit van 26 Maart 1912, zijn bij de handelsschool in gebiuik eenige lokalen in het gebouw in de Koestraat, waarin het onderwijs wordt gegeven. Bij het ingebruik geven van de lokalen, waren deze voorzien van de noodige schoolmeubelen. Naar B. W. thans is medege deeld voldoen die meubelen, voorzoo- veel betreft de banken, niet aan de eiscben, die redelijkerwijze mogen worden gesteld en is vervanging door betere meer doelmatige zeer ge- wenscht. Het College van B. en W. is van meening, dat de voorziening in die behoefte moet worden getroffen op kosten van de gemeentede school meubelen behooren bij de lokalen en zoolaDg de gemeente deze in bruik leen afstaat, dient zij er ook voor te zorgen, dat de noodige meubelen aanwezig zijn. Op grond daarvan, stellen zij den Raad voor, ben te machtigen tot aankoop van de noodige banken voor de handelsschool en daarvoor een crediet toe te staan van hoogstens f30U0.—. In de raads-vergadering van 19 Juni 1.1. werd besloten: een bedrag van f480.be schikbaar te stellen voor het doel omschreven in art. 32 c. der Woning wet; daarvoor aan te koopen de per- ceelen kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E no's 1393,3506 en 3254, ter gezamelyke grootte van 178 c. A.; c. een bedrag van f3000,be schikbaar te stellen voor het doel, sub a. genoemd. Gedeputeerde staten hebben ge noemde besluiten goedgekeurd bij hun besluit van den 14 Juli 1913, le afdeeling no. 61. Teneinde de beschikking te kunnen erlangen over de hiervoor noodige gelden, is het tbans noodig overeen komstig 8 der Woningwet voor schotten en bijdragen uit 's Rijks kas aan te vragen. B. en W. stellen daarom voor de navolgende concept besluiten vast te stellen 1. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot 'van f480.tot bestrijding van boven genoemde kosten2. aan te vragen en te aanvaarden uit's Rijks kas eene bijdrage tot betaling van de annuï teiten, verschuldigd voor het verkregen voorschot. Voorts; 1. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f3000,tot bestrijding der boven genoemde uitgaven 2. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas eene bijdrage tot be taling van de annuïteiten, verschuldigd voor het verkregen voorschot. Volgens de thans gedane inschrij ving zal bet aantal leerlingen van school B (Leusderweg) bij den aan vang van den nieuwen curcus 188 bedragen, waaronder 13 meisjes. Dit aantal is als volgt over de klas sen verdeeld: le klasse 26, 2e klasse 22, 3e klasse 34, 4e klasse 37, 5e klasse 38 en 6e klasse 30 leerlingen. Zoowel de beschikbare ruimte in elke klasse, die plaatsing toelaat voor hoogstens 30 leerlingen als de eischen, die aan het onderwijs in de hoogste klassen moeten worden gesteld, maken het noodzakelijk, de vier hoogste klassen te splitsen. Uitbreiding van het personeel is hiervan een onvermijdelijk gevolg. Door de aanstelling van een vaste leerkracht, in de raadszitting van 29 Juli, komen nog drie leerkrachten te kort. De uitbreiding van de school zal echter bij den aanvang van den nieuwen cursus niet gereed zijn, zoodat dan ook niet over voldoende localiteiten kan worden beschikt. Daarom zal aanstelling van twee leerkrachten direct kunnen geschieden, om de derde te doen plaats hebben zoodra de meerdere ruimte beschik baar is. Door toelating van meisjes tot deze school is het tevens noodig geworden een onderwijzeres aan te stellen voor het geven van onderwijs in de nut tige handwerken. Zoowel de districts- als de arron- dissements-schoolopziener hebben zich met deze regeling kunnen vereenigen. B. en W. stellen daarom voor, beu de noodige machtiging te verleenen tot aanstelling van drie tijdelijke leer krachten en het personeel uit te breiden met een onderwijzeres in de handwerken. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal morgen ochtend worden geleid door Ds. R. Miedema uit Schoonhoven. Optocht 9 September. Van bet sub-comité voor den optocht op 9 September, 's nam. 24.30, vernemen wij dat in de onderschoiden nummers voor verschillende belangrijke rollen nog plaats is. De kosten kunnen geen bezwaar zijn, gelijk door infor matie bij de leden van het subcomité blijken zal. Men melde zich bij een der beerenD. S. Hasselman, Socië teit sConcordiaa, voorz.; S. J. van Duinen, Langostraat 109; M. R. N. Oosterveen, Langestraat 46; G. W. Scheffers, Westsingel 8; F. Wesseling, Wijersstraat 6, secretaris. In een Donderdagavond in »de Zwaan" gehouden vergadering van bewoners van den West Singel, is besloten die Singel te versieren bij gelegenheid der te houden onaf hankelijkheidsfeesten op 9 en 10 Sept. Een comité werd gevormd. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren H. J. Bast, voorz., J. G. v. d. Linden, secr. en A. v. d. Kuilen, pen- ningm. Tot buurtcommissie der Arnhem- schestraat voor de ophanden feesten zijn gekozen de heeren H. Koning, W. Salomons, P. van Veen Jr., D. J. Smits en J. M. Haanschoten. In eene gisterenavond gehouden vergadering van bewoners van het Bloemendal is besloten om finantieele redenen die straat niet te versieren. Mejuffrouw G. de Groot behaalde de Middelbare akte A Engelsche taal. De heer A. Ritsma verwierf de Lagere akte Handteekenen. Dé heer M. C. Oosterman heeft bedankt als 2de secretaris van de Amersf. Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose en als bestuurslid van de Vereeniging voor Volks- en School- baden. Met 1 Oct. wordt naar het tractie- bureau der H. IJ. S. M. alhier over geplaatst de heer P. M. J. Quist, asp - adj.-ingenieur bij de Tractie te Am sterdam. Voor het te 's Gravenbage ge houden examen-handteekenen L. O., slaagde onze stadgenoot de heer A. Ritsma. Voor de onderwijzersvacature aan school Koningstraat(vac.-Nakken)heb ben zich 39 sollicitanten aangemeld. Woensdagavond omstreeks 10 uur werd de Politie alhier, gealarmeerd door bewoners van de Muurhuizen, die stellig meenden dat er in een perceel in die straat, bewoond door de dames L., leven werd gemaakt, en zoo doende dachten aan inbraak. De politie was spoedig ter plaatse en zette het perceel af. De Inspecteur en eenige rijksveldwachters gingen naar binnen, vonden niets waaruit bleek dat het sterke verbeelding van de buren was geweest. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te be komen twee kralen tasscben en een vulpenhouder. Maandag 18 Augustus a.s. zal door de Amersfoortsche muziekver- eeniging Directeur de Heer J. A. Jcchems het 7de concert gegeven worden in het plantsoen bij de Hendrik van Viandenstraat. Aanvang 8 uur. PROGRAMMA. X. Les Amazones Pas redoublé G. Lobman. 2. Ouverture Isabella E. Ercke. 3. Fantaisie Belgisch bloed G. Feremans. 4. Reveuse "Walse lente L. Follet. 5. La Folatre fantaisie-Caprice J. Werkman. PAUZE. 6. Le Roi d'un joni Ouverture- lyriqucA. Runch&rdt. 7. Salve Regina Morceau Reli- gieuiV. Maillv. 8. Wals: Sourire D'Avril M. Depret. 9. Fantaisie Martha. (Mosaiquo sur Martha)Flotau. 10. Marsch finale. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Augustus 1913. Brieven (Binnenland.) Ds. Volbeda, Amstelveen Mej. A. Muller, Amsterdam Rijen v. Parreeren, Mej. J. Bouman, Mej. R. Sakkers, Apeldoorn. J> 9 H. A. C. Pammée, Nijmegen. Mevr. Olland Laméris, Scheveniogen. H. H. Evers, Utrecht. Vrouw v. Welpen, Briefkaarten (Binnenland.) Heran Booyen B. Fisser, Utrecht. Kuypers, Alkmaar Heeren Mevr. Doets Bos, Amersfoort. Krouse, Amsterdam. J. de Goede, W. de Bruin, Mevr. v. d. Poel, J. de Goede, K. G. O. B. Bildt. N. Groenhart, Gravenhage. Mej. C. Scherpenhuizen, Mevr. E. B. Meijer. Utrecht. Brieven (Buitenland.) Elisabethstrasse No. 66, Hijmen Duitschland. Emil Fick, Stockholm, Briefkaarten (Buitenland.) H. Dijkema, Gestemunde. Mad v. Bresteyn, Knoche o/Mer. Frits Robbe, Keulen. M. Hamme, Londen. Drie briefkaarten zonder adres. Bij de personeele schietwedstrij den, van 8 tot 10 Augustus te Utrecht gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren werden de volgende prijzen behaald door stadgenooten personeel geweer (maximum 50 punten) 3e prijs D. van Eek met 44 punten, lie pr. D. van Buuren met 42, 16e pr. H. W. Pierik met 40, 22e pr. W. M Vink met 39; de le prijs werd gewonnen met 47 pun ten personeel buks (maximum 100) le prijs R. J. van Eimeren met 97, 2e prijs R. H. Schukking met 96, 4e prijs R. Meijer met 95, 6e prijs H. J. J. van der Vlugt met 93; vrije baan ge weer 200 Meter (maximum 60 punten) le prijs D. van Buuren met 60 p., 14e prijs D. van Eek met 55 p., 15e prijs D P. Brand- sen met 54 p., 16e prijs J. H. Uding met 53 punten vrijebaan geweer 150 M. (maxi mum 60 p 7e prijs D. van Eek met 57 p., 10e prijs J. H. Uding met 56 p., 12e pr. H. J. J. van der Vlugt met 55 p., 15e pr., R. J. van Eime ren met 51 p., 16e pr. D. van Buuren met 54 punten; vrije baan buks (maximum 200 punten) le prijs D. van Buuren met 198 punten, 2e pr. R. H. Schukking 197 p., 3e pr. H. J. J. van der Vlugt met 197 p., Ge pr. J. H. Uding met 195 p., 8e pr. R. J. van Eimeren met 194 p., 9e pr. R. Meyer met 194 p., He pr. D. van Eek met 192 p., en 15e pr. W. Vink met 190 punten. Bij de Donderdag gehouden aanbe steding door den majoor-intendant van de benoodigde brandstoffen voor de militaire gebouwen in dit garnizoen, over het tijdvak van 1 October 1913 tot 30 April 1914, was een biljet inge komen van Ph. Putman alhier, van 244600 K G. steenkolen, vette fl.27, magere f 1.37 per 100 K.G., 18700 K.G. anthraciet fl.58; 4300 H L. gas- cokes geklopt f0.69 en 120 H.L onge- klopt f0 66 per H.L., 24800 stuks lange turf f0.59 en 12300 steekturf f0.59 per 100 stuks; 66400 stuks vuurmakers f0.25. 11500 takkebossen (6.40 en 8500 briquetten f2.40 per 100 stuks. Gegund onder voorbehoud van eene doorden Minister van Oorlog te houden hei besteding. Het gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansche Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Sehulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning harer uitmunte kwa liteit. Sehulz'Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging slechts in water opge- gelost een uiters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Ben pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/iLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel uitgesloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. Voor de Utrechtscbe rechtbank is tegen den 28-jarigen koopman G. de M. uit Amersfoort, beklaagd van poging tot moord op zijn echtgenoote A. de V., 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf geëischt, met aftrek der voorhechtenis. De veidediger, pleitte vrijspraak. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 7 tot 15 Augustus 1913. GeborenHendrikus Cornelis Johan nes, z. van Mattbeus Johannes van der Veer en Gebina Johanna Fran- cisca Krook. Hendrik Kempe, Z van Gerrit Voskuijlen en Magdalena de Vries. Rendert, z. van Johan nes Jansraa en Geertje Brouwer. Johan Gerard, z. van Jean Jacques van Pellecom en Anna Hubertina van Affelen. Antoon, z. van Aalt Baatje en Grietje Timmer. Johanna Hen driks, d. van Erris Gaasenbeck en Petronella Jacoba de Ruijter. Fre- derikus Jacobus, z. van Jacobus Hen- dricus van der Ploeg en Jannetje Geertruida Schild. Margaretha, d. van Frederik Wilhelm van der Wilde en Jacoba van Achterbergt). Lam- bertus Johannes, z. van Stephanus Verboeff en Elisabeth Maas. Cor nelia Joanna, d. van Gijsbertus Cor nelis de Vries en Antonia van Eldert. Jan, z. van Hendrik Dortheus Scherpenhuijzen en Mary Lizzie Rin- grose. Grietje, d. van Hendrik Jekel en Jannetje Buisman. Jacoba Anto nia, d. van Johannes van Velsen en Geertruida Kok. Hendrik, z. van Gerrit Gerritsen en Jannetje van Manen. Reintje, z. van Jacob Wil- lemsen en Maria van den Hoek. Ondertrouwd Evert Jan Bothuizen en Dirkje Salomons. Antonius Hen drikus van Barlingen en Hendrika Eibers. Willem Gerrit Jan Schoter man en Wilhelmina ElisabethSchwem- mer. Cornelis Jan Erdbrink en Gerbardina Christina Elisabeth Maten. Cornells Johannes van derVeeren Anna Maria d'Hont Willem Ouwerkork en Hendrika Dwars. Willem Rui tenberg en Janna Charlotta Wilhel mina Petrich. GetrouwdJan Cornelis den Boer en Geertje Vonk. Hendrik Kirpen- steijn en Hendrikje van Laar. Wandert van Diemen en Petionella Vlaanderen. Overleden: Teunisje van den Brink, 48 jr., echtg. van Jacobus Johannes van Kuijzen. Een levenloos aange- gevene. Woudenberg. Geboren 7 Aug. Maria Petronella d. van Barend van de Wetering en Maria Vermeulen. 9 Aug. Dirk z. van Hendrik van Bentum en Janna van Ravenhorst. Ondertrouwd: 14 Aug. Aart Kuiter, 32 j. en Willempje van de Vis, 25 j. Leusden. Geboren Johanna, dochter van Jan van Schoonborst en van Albarta Schreuder. Cornelis Gijsbertus, zoon van Gerrit Bouman en van Everarda van Selm. Overleden: Reijer Peter Berendse, oud drie weken. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Augustus 1913. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f7.Peren f5.a f8.Klei- Aardapp. f 0.f 0.zandaardapp. f 1.75 a f 2.25 Hoendereierf n f 4 80 al 5.25 p. 100 st. Bruine eieren f 5.25 a f 6.per 100 st. Grasboter f 1.30 a f 1.50 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo. Kippen f 0.90 a f 1.50 Kuikens f0.90 af 1.50 Piep kuikens f 0.50 a f 0.90 Ganzen I 0. f 0.EendeD f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.— a fO.OO. Hazen f0.afOWilde komjnen f 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1 20 Duiven f 0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 22.a f 30. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 130.Biggen f 14.a f 20 Schrammen f 0.a f0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i fO00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveér heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,300 heet, Zandaardappelen, 150 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 50 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 3U0 biggen 100 zeugen. RECLAME. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urine- kwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het bloed vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wan neer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zjjj echter verzwakt zijn, kunnen zy haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zy ziekte door uw ge- heelo gestel. Gy begint u dof, zwaar en duize lig te gevoelen, gy. krijgt last van hoofdpijn en rugpijn, waterzuchtige zwellingen vertoonen zich in de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gy last kry- gen van rheumatische pynen in de spieren en gewrichten, en hebt gy voortdurende aandrang tot urineloozing, terwyl uw water met een branderige pijn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zy hei gen de nieren om de schadelyke onzuiverhe den uit het bloed te filtreeren en nemen zoo doende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt - franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f10.voor zesdoozen. Eischt de echteFoster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2