BflEVWE Nieuws- en Advertentieblad TjÉP voor do Provincie Utrecht. |jp Qakmmz FEUILLETON. No. 67. Zaterdag 28 Augustus 1913. 42e jaargang De Firma A. LEWElNSTMN UTRECIfrïV eHaORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EK ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Boontje komt om zijn loontje W4A1S€1®WIH^. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor-J komen. Men late zich onder welk voorwendsel] ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan-], praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste* Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERT ENTIËN:' Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Ad verten tiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het heden verschenen 21ste nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a.: Uit Marokko. Arabische wijk te Semarang. Grootsche bloemenhulde ter gelegenheid van het twaalf en- een-half-jarig huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Koninklijk bezoek aan Groningen en Drente. Vacantieschool in Ons Huis te Amsterdam. Onafhanke- lijkbeidsfeesten gevierd te Zeist. Laatste zitting van de vredesconfe rentie te Bukarest. Belrouwbaar- heidsrit voor kleine automobielen. Het in het publiek friseeren van de schooljeugd. De gruwelen van den oorlog. Een stout stukje door een dierentemster. Het Kindernummer »üns Prinsesje". Weldra Groote Prijsvraag met 1000 Gulden aau prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Opening van het Vredespaleis. Het Vredespaleis staat gereed om allen te ontvangen wien het voorrecht te beurt valt getuigen te zijn van de wereldgebeurtenis der iuwijding van dit Vredeshof. Omtrent de openingsplechtigheid en de ter bijwoning daarvan uitge- noodigde personen en lichamen, kan, hoewel een officieel progamma niet zal verschijnen, thans het volgende worden medegedeeld. H. M. de Koningin, H. M. de Ko- ningiri-Moeder en Z. K. H. de Prins worden 's middag 2'/» uur in het ge bouw verwacht; de genoodigden zijn verzocht een half uur vroeger te komen. Vreemde souvereinen of buitenland- sche staatshoofden zullen er niet bij tegenwoordig zijn. Tot bijwoning der plechtigheid zijn uitgenoodigd de ministers, hoofden der departementen van bestuur Andrew Carnegie en mevr. Carnegie, benevens enkele vooraanstaande per soonlijkheden op het gebied der Vre desbeweging, o.a. baronesse Von 'Sutt- ner en Fried, alsmede verschillende Engelsche mannen van beteekenis, o.a. Lord Wheredale en Lord Reay (baron Mackay) en twee geestelijken uit Engeland der Anglicaanscbe kerk, t. w. de bisschoppen van Durham en van Worcester, voorts de hoofden dergezantschappen, geaccrediteerd bij het Nederlandsche hof, tevens als zoodanig leden van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage, met de le secretarissen van hunne legatie; de 40 scheidsrechters in het Hof van Arbitrage uit alle wereld- deelen, van welk aantal dertig ver wacht worden; de Leden van Toezicht van de Carriegie-stichting; een zeker aantal leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Gemeenteraad der resi dentie, met den burgemeester en de wethoudersvertegenwoordigers uit de hoogste Staats- en rechtscol leges; enkele hoogleeraren op volken rechtelijk gebied in ons land en hooge burgerlijke autoriteiten. De plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal van bet Vredespa leis en hoofdzakelijk bestaan uit eene redevoering, te houden door den Minis ter van Staat jhr. mr. Van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Carne- gie-stichting, waarbij bij het gebouw overdraagt aan den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage. Namens de Conseil d' Administra tion zal de Minister van Buitenl. Zaken, als zoodanig van rechtswege president van dat college, bet woord voeren ter aanvaarding van bet Paleis. Bg het binnentreden van de Ko ninklijke Familie, welke aan den ingang van het gebouw ontvangen wordt door den voorzitter en den secretaris van het bestuur der Carnegiestichting, zoomede buiten de redevoeringen zullen door een a-capella-koor, onder leidiDg van Ant. Averkamp, uil Am sterdam, oud-Hollandsche liederen, o. a. van Sweelinck, worden gezongen. Nadat de inwijding volbracht is zal het gebouw bezichtigd worden door de leden van het Vorstelijk Huis, gevolgd door den stoet van genoodig den. Den volgenden dag zal het bezoek van den Vredestempel voor ruimeren kring zijn opengesteld, waartoe meer dan 2000 uitnoodigingen zijn gezon den aan allerlei autoriteiten van Rijk, provincie en gemeente, alle leden van de Staten-Generaal, van den Gemeen teraad en personen en deputatiën van vereenigingen en corporatëin, die bet gebouw met geschenken hebben begiftigd, allen met een dame. Aau den rondgang door het gebouw gaat vooraf de inwijding in besloten kring van de borstbeelden onderschei denlijk vaD koning Eduard VII van Engeland en van Lord Randall Cre mer, door vertegenwoordigers van Engelsche corporatiën, die deze hul de brengen. De bezoekers worden ook rondge leid in het park en het rosarium. Op het terrein is voor deze gelegen heid een muziekkiosk opgericht, waarin de Kon. Mil. Kapel een namiddag concert geeft. Het gebouw van het Vredesgerecbts- bof wordt uitwendig met nationale en internationale vlaggen versierd, maar zal van binnen geenerlei feest tooi vertoonen, omdat bet van zelf reeds rijkelijk van decoratief is voor zien. De gemeente zal den aanblik van het voorplein en van het terras ver- boogen door een aanleg van prachtige bloemperken en het plaatsen van masten die korven met bloemen ge vuld dragen. Handelsbl De Kabinetscrisis. Aan het Rotterd. Nieuwsblad wordt medegedeeld, dat de heer Cort van der Linden er in is geslaagd een Ministerie samen te stellen. In verband met de ophanden zijnde opening van bet Vre despaleis zal echter het Ministerie- Heemskerk de openingsplechtigheid bijwonen, zoodat eerst over eenige weken door bet nieuwe Ministerie de Regeering wordt aanvaard. De Oorlogsbegrooting. De voorwaarde waarop de Sociaal Democratische Kamerleden een Con centratiekabinet zouden steunen en dus voor do Oorlogsbegrooting zouden stemmen was, dat deze begrooting over 1914 niet hooger zou mogen zijo, dan die over 1913. Naar men van wel ingelichte zijde verneemt, is de Ont- werpbegrooting over 1914 ruim 14 ton booger dan over 1913. De stijging der Begrooting wordt veroorzaakt, door de inwerkingtreding van de nieuwe Ziektewet. De Minister van Oorlog. Men meldt uit Den Haag: Omtrent het in de pers voorkomende bericht dat aan den afgetreden Minister van Oorlog een hooge betrekking aan de KoninklijkePetroleummaatscbappijzou zijn aangeboden, verklaarde deze, dat hem hiervan niets bekend is. De beer Colijn is voornemens onmiddellijk na zijn aftreden als Minister een reis naar China te ondernemen en van, daar over indië naar het vaderland terug te kee- ren, o.a. met de bedoeling zich op Java op de hoogte te stellen van de daar in den jongsten tijd voorkomende be weging onder de Javaansche bevolking. De reis doet de beer Colijn als parti culier en niet in opdracht van de Regeering, zooals De Zuid Hollander mededeelde. Van een kranigen watertocht vertelt de »Tel.c Maandag, 4 Augustus, 's morgens 7 uur, vertrok de walviscbsloep »Woel- wateis, welke door bet Comité voor Wherry-wedstrijden aan den tweeden Amsterdamschen troep der Neder- landsche Padvinders-Organisatie in bruikleen was gegeven uit Amsterdam om «en veertiendaagscben tocht op onze binnenwateren te maken. Het Comité voor Wherry-wedstrijden had gezorgd voor de optuiging met een nieuw zeiltuig en voor aanbevelingen bij de in de verschillende te bezoeken steden gevestigde roei- en zeilvereni gingen. De bemanning bestond uit een zestal padvinders van 15 lot 18 jaar oud. De reis ging over het Merwede- kanaal naar Utrecht en Vreeswijk, dan de Lek opwaarts, waar tusschen de kribben den eersten nacht gekam peerd werd. Den volgenden dag werd Wageningen bereikt, alwaar in het troeplokaal der padvinders overnacht werd. Des anderen daags ging het langs Arnhem en Pannerden naar Nijmegen, alwaar eveneens in het clubgebouw der Nijmeegsche padvin ders kwartier werd gonomen en wel voor drie dagen, gedurende welke behalve het bezichtigen der omstreken, zeil- en roeitochten op de Waal ge maakt werden. Vervolgens ging het langs Tiel en DOOR A. S. H. BOOMS. 42) Dadelijk maakte de levenszatheid, lusteloosheid en onverschilligheid plaats voor de oude veerkracht, ijver en vastberadenheid, want 't gold nu zijn kind dat hij zoo lief had en tegelijk met de terugkomst van de voortva rendheid en beslistheid van vroeger richtte ook zijn gestalte zich op, ver helderde zich het oog, en verdween alle zenuwachtige gejaagdheid, zoodat de huisgenooten verbaasd stonden over de ijzige kalmte en groote energie waarmeê hij zijne handelingen over woog en zijne bevelen gaf, maar nie mand kon in de verste verte vermoeden hoe groot en diep zijne liefde was voor dat kind, waardoor dat wonder bewerksteligd werd. Na ernstig nagedacht te hebben begreep hij, dat hij niets kon doen zonder de oorzaak der oproeping te weten, en dat weten was eerst op het kantoor van den notaris mogelijk; kalm blijven was echter een eerste ver- eischte om helder te kunnen oordee- len, en daarom begaf hij zich ook zoo spoedig mogelijk naar bed, en hij, die anders halve nachten wakker lag, sliep nu dadelijk rustig in, een gevolg van zijn ontwaakten ijzeren wil nu zijn lieveling mogelijk in gevaar ver keerde. Toen hij den volgenden morgen de reis op den bepaalden tijd aanvaardde, was hij een geheel ander mensch dan den vorigen dag; wel vond hij dat er te veel en te lang gestopt werd, wel hinderde hem de vermorste tijd te Rosendaal en had hij er gaarne meer spoed achter gezet, maar hij dwong zich tot kalmte en bedacht, dat al die tegenspoeden toch maar denkbeel dig waren, want de trein zou wel op tijd aankomen en meer kon hij voor 't oogenblik toch niet wenschen; gedu rende de reis kon hij zijne gedachten niet dwingen om zich niet voortdurend met 't kind bezig te houden en aller lei veronderstellingen te maken, maar daarbij bleef hij uiterst kalm onder 't besef dat zijn beurt om te handelen spoedig daar zou zijn, iets waarvan de notaris alleen heil scheen te ver wachten hij was weer geheel de vader met zijn groote, oneindige, trouwe, beproefde liefde en de man, de echt genoot van zijn kind, die de meeste rechten kon en mocht doen gelden, scheen voor hem weggevaagd als had hij nooit bestaan. De notaris kon zijne oogen niet gelooven toen hij zijn cliënt daar hoogst bedaard, zelfbewust en geheel meester van zichzelven zijn kantoor zag binnentreden, want hij had gedacht iemand te zullen ontmoeten die in doodelgke ongerustheid zou verkeeren en geheel beheerscht zou worden door zijne zenuwen. Na eene eenvoudige begroeting alsof zij elkaar eerst den vorigen dag ver laten hadden, stak de Overste de hem aangeboden sigaar bedaard op, nam plaats en zeide met een zachte, kalme, vaste stem. Daar ben ik, notaris! Zeg mij nu waarvoor ik ontboden ben, maar zeg mij allereerst of 't ge val hopeloos isl In geenen deele, Overste, vooral niet nu u hier is en weer geheel de oude man van vroeger zijt, die vasten wil aan juist oordeel paart I Alles zal nu spoedig ten beste keeren of schoon het geval heel, heel ernstig is, en ik zon u nu nog aelfs niet op die wijze ontboden hebben, als niet uw kind voortdurend smachtend naar haar «vadertje" vroeg, want u alleen schijnt haar te kunnen helpen, ofschoon zij de liefderijkste zorgen geniet bij uwe zuster Wel verlangt Non vreeselijk naar u, maar ook in haar belang is het noodig dat u eerst be daard mijne mededeeliogen aanhoort, die ik u zoo kort mogelijk zal geven, doch waarvan de wetenschap voor een dadelijk goed en beslist handelen on ontbeerlijk isik zal zelfs genoodzaakt zijn even terug te gaan tot het begin van alles, dat wil zeggen tot het officieele engagement. Dat stelt mij eenigzins gerust, sprak de Overste met 'n zucht van verlichting, maar als u mij zooveel te zeggen hebt over dat lange tijds verloop, ware 't beter geweest dat u dat gaandeweg in dien tijd bij kleine beetjes gedaan hadt, dan was nu die lange omhaal] en de daardoor ontstane vertraging niet noodig! Welnu spreek, maar duidelijk en kort. Ik verzweeg alles op uitdruk kelijk verzoek vau uw kind, dat, u liefhebbende en wetende hoe groot uwe liefde voor haar was, u niet wilde verontrusten en liever zelf leed dan u te bedroeven, die toch al zooveel geleden had door haar, totdat het haar eindelijk te machtig werd en zij van niemand dan van u hulp en troost verwachtte. Bovendien al hadt u sncceasievelijk alles geweten, zoo hadt u toch evenmin als ik iets kun nen doen, ja misschien zou u de zaak verergerd hebben door te willen in grijpen, terwijl de stand van zaken voor de arme Non nu onverwacht zoo gunstig mogelijk is. U kennende, notaris, begrijp ik dat u niet anders kon handelen, maar doe mij nu den dienst en kom ter zake, sprak hij eenigzins onge duldig. C Wordt vervolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1