BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Gorinchem naar Dordrecht alwaar de Dordrechtsche Roei- en Zeilvereeni- ging vriendelijkegaslvrijheid verleende. De tweede nacht te Dordrecht, werd op vriendelijke uitnoodiging van den overste van het korps pontonniers, den heer C. J. M. Colette, in de Pon tonnierskazerne doorgebracht, terwijl de bemanning ook uitgenoodigd werd de dien dag gehouden oefeningen van dat korps bij te wonen. Van Dordrecht werd over de Noord naar en door Rotterdam gevaren en over Delfshaven en Delft de reis naar Den Haag voortgezet. Na een één- daags verblijf in de binnenhaven van Scheveningen, werd naar Leiden ge stevend, vervolgens over de Kager- plassen en de Ringvaart van den Haar- lemmermeerpolder, Schinkel en Over toom naar den Buiten-Amstel, alwaar Zaterdag 16 Augustus, omstreeks 6 n.m. gemeerd werd. Behoudens een enkel sleepje, word de geheele tocht roeiend of zeilend afgelegd. Zonder eenig ernstig onge val en zonder «ie minste averij aan schip of inventaris, werd deza lange en hier en daar vrij moeilijke tocht ten einde gebracht voorwaar een kranige praestalie van deze nog jeug dige waiertoensten. De hittelaag in Amerika. lie o «ie droogteen hitte,diesedert 6 k i m de Amerikaansche staten M -smirn, Oklahama, Kansas en Illi nois heerscht duurt nog steeds voort. Sedert veertig dagen is er geen drup pel regen gevallen, de temperatuur hedraagt de laatste twaalf dagen tus- srhen de veertig en vijftig graden C l-ius. De oogst is zoo goed als ver meid en het vee sterft bij honderden. De schade wordt reeds op 100 milli- oen gulden geschat, lilt andere stre ken woiden door treinen groote hoe veelheden water aangevoerd, maar men komt nog te kort om in de dringende behoefte te voorzien. De hovolking slaapt in de open lucht. Vooral de kinderen hebben veel van de hitte te lijden. Verschillende mijnen hehben wegens watergebrek het be diijf moeten stopzetten, en talrijke branden konden door gebrek aan water niet gebluscht worden. Vanuit Kansas gaat er dagelijks een tiein naar het vijftig kilometer verder lig gend gebergte, waar de welgestelde bevolking den nacht doorbrengt om 's morgens w-eer naar de gloeihitte der stad terug te keeren. De Centraal-Spoor 50 jaar! Woensdag herdacht de Ned. Cen traal Spoorwegmaatschappij den dag, waarop zij 50 jaar geleden den dienst opende op den spoorweg Utrecht-Hat- tum. Het personeel dier maatschappij bood een huldeblijk aan, ontworpen door den heer C. L. J. Begeer, be staande uit een groot bions relief en bestemd om in de gang van het ad ministratiegebouw der maatschappij te Utrecht te worden geplaatst. Hel bovenste vak van het relief wordt gevormd door de wapens van Utrecht en Zwolle, het middenvak is een hoog relief naar een figuur ontleend aan de Grieksche godenleer: haar voelen rusten op het vliegend wiel, waar naast de wapens van Amersfooit en Kampen prijken, terwijl bet derde vak het verkeer voorstelt. De voorzitter der commissie van uitvoering, de beer P. Z. L. De Groot, bood het gedenkteeken met een toe spraak aan, waarna jhr. J. A. v. Kretschmar van Veen het namens de directie voor de maatschappij aan vaardde. Hij deelde daarbij mede, dat het de bedoeling der maatschappij is aan het peisoneel een gratificatie toe te kennen en wel op 26 September a.s. waarop ook de Staatsspoor haar 50-jarig bestaan herdenkt. Tot leerares aan de industrie- en huishoudschool alhier is benoemd mejuffrouw M. Bersma. Woensdag vloog de vliegenier Van Meel over onze gemeente op reis naar de legerplaats bij Milhngen, waar bij de regimentsoefeningon volgde. De openbare keuken wordt 1 September geopend. Gedurende de volgende week wordt belangstellenden de gelegenheid geboden de iniichtiig te bezichtigen. De inspecteur-veldwachter der afdeeliug »Gooi- en Eeralandv van de vereeniging tot bescherming van dieren, gestationneeid te Zeist, is jl. Dinsdag ter nauwernood den dood ontsnapt. Op surveillance trof hij te Soester- berg op de grens der gemeente Amers foort een hondenkar die bet rijwiel pad grootendeels in beslag nam en waarvan de boomen de liggende hon den drukten. Toen hij den geleider zekeren M. van hier daatop opmerkzaam maakte greep deze hem aan, wierp hem in een nabijzijude kuil en probeerde hem te worgen. Dit zou hem ook zeker gelukt zijn wanneer hij niet gestoord was door het passeeren van een paar Spaken burger visschers. Deze verlosten den veldwachter uit zijn benarde positie en brachten hem naar een op weinig afstand gelegen villa, waar hij spoe dig weer bijkwam Vandaar weid naar het politiebureau alhier om assistentie getelefoneerd. Het gelukt onvoorwaardelijk-, het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansche Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Schulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning harer uitmunte kwa liteit. Schulz'Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging slechts in water opge- gelost een uiters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Een pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/iLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver- krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel uitgesloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. Onder voorzitting van den heer H. \V. van Esveld vergaderde gisterenavond de Raad der gemeente Amersfoort. Afwezig de heeren Eysink, Ruys, Koning en Van der Wal. De notulen der vergadering van den 29 Juli werden ongewijzigd gearresteerd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat een adres van gelukwensch aan de Directie van de Centraalspoor bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan is verzonden, op grond dat de Centraal de eerste is geweest, die onze gemeente aan het spoorwegnet heeft aangesloten. Ingekomen een schrijven van den secre taris Werkman, waarin' hij wegens ziekte verlenging van verlof vraagt tot 12 Nov. Dit wordt goedgekeurd. In verband met zijn afwezigheid wordt een crediet van f 500 gevraagd om in de plaatsvervanging te voorzien. Eveneens goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Verzoek van J. H. van Schuppen om spoedig eene beslissing te nemen op zijn adres houdende verzoek om eene deskun dige raadscommissie te benoemen teneinde zijne rekening wegens hel boren van bronnen ten dienste der waterleiding te onderzoeken. Voor kennisgeving aange nomen. Bericht van den heer W. H. E. Vrijdag, dat hij ontslag neemt als regent van het Burgerweeshuis en als lid van de Com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Verleend onder dankbetuiging. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 22 Juli 1913, tot goedkeuring van hel raads besluit van 19 Juni 1913 no. 283a tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1913. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit ven Gedeputeerde staten dd. 29 Juli 1913 tot goedkeuring van het raads besluit van 19 Juni 1913, no 268, strek kende tot kostetooze ingebruikgeving van gemeente-eigendom aan de Tuïnbouwver- eeniging „Amersfoort". Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 12 Aug. 1913, tot goedkduring van het Raads besluit van 29 April gewijzigd 19 Juni 1913, no. 275b, waarbij aan de onderoffi ciers woningbouwstichting „V. D. O. S." ten behoeve van den aankoop van grond, het aanleggen van wegen en het bouwen van 10 dubbele woningen, een voorschot uit de gemeentekas wordt toegekend van hoogstens f 69.700. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 12 Augustus 1913, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 April gewijzigd 19 Juni 1913, no. 275a, strekkende om aan Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen tot het aangaan van eene overeenkomst met de maatschappij „Amers foort" maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam en de onderofficiers-woningbouwstichting „V. I. O. S." inzake overdacht van grond. (Voor kennisgeving aangenomen). Adres van L. van Achterbergh, houdende verzoek hem eene belooning toe te kennen voor de waarneming gedurende de laatste drie jaren der betrekking van Opperbrand- meester. (Om advies). Ingekomen een schrijven van B. en W. met begeleidend advies der Gas commissie, dat de tijdelijke stoker aan de gasfabriek H. v. d. Horst tot 1 Jan. 1914 in dienst mag blijven. In plaats van 4 zijn thans 3 ovens in gebruik, zoodat v. d. Horst kan gemist worden, maar aangezien hij met de werkzaamheden vertrouwd is, stellen B. en W. voor hem tot 1 Jan. '14 in dienst te houden, niettegenstaande bij 35 dienstjaren heeft. (Aangekomen.) Aan de orde komt de agenda: Punt 1. Benoeming van een Hoofd aan school F. De voordracht bestaat uit de heeren H. J. Veldhoen, C. W. Huibregtsen en J. A. Huisman. De heer Jorissen brengt in het midden, dat het hem heeft bevreemd, dat geen enkel Amersfoorlsch onderwijzer op de voor dracht staat, daar hij meent, dat hier ook goede krachten te vinden zijn. Hij vraagt of de wethouder ook kan en mag inede- deelen de motieven, die tot deze voor dracht hebben geleid. Wethouder Rijkens zegt, dat het hem ook groot leed doet, daar hij meer dan een onderwijzer zeer bekwaam voor deze betrekking acht. Doch zijn pogingen zijn afgestuit op verzet van den Districtsschool opziener. De Raad gaat nu in geheime zitting over, die nog al lang duurt. Na heropening stelt de heer Jorissen de volgende motie voor, die met algemeene stemmen wordt aangenomen: „De Raad van meening, dat onder de Amersfoortsche onderwijzers personen zijn geschikt voor hoofd aan school F, betreurt dat geen der Amersfoortsche onderwijzers op de voordracht is geplaatst en dat terug zending geen verandering in deze voor dracht tengevolge heeft, gaat over tot de orde van den dag." Tot stemming overgegaan wordt No. 1 van de voordracht, de heer H.J. Veldhoen met 14 stemmen benoemd tegen 1 blanco. Stemopnemers waren de heeren Tromp van Holst en Gerritsen. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en Hoogere Burgerschool werd, met algemeene stem men benoemd de heer D. Polak, thans tijdelijk leeraar aan die inrichting. Tot onderwijzeressen in nuttige hand werken aan de scholen C en G werden eveneens met algemeene stemmen benoemd aan school C mej. C. C. Mensing; aan school G mej. C. Onnes. Punt 4. Verlenging verlof Mej. G. H. Worffel. (Aangenomen). Punt 5. Voorstel van B. en W. uitbreiding onderwijzend personeel aan school B. (Aan genomen). Punt 6. Idem aan school C. (Aange nomen). Punt 7. Voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan voor aankoop van banken ten behoeve van de Handelsschool. (Aangenomen.) Punt 8. Voorstel van B. en W. tot het rooien van boomen aan den Utrechlschen weg. De heer v. Achterbergh wil dit voorstel steunen, doch meent dat de inzichten van B. en W. zich spoedig kunnen wijzigen. Hij hoopt, dat B. en W. voortaan con- sekwent zullen blijven. De heer Rijkens verklaart het waarom. De voorzitter zegt, dat ieder voorstel op zich zelf moet beoordeeld worden. (Aan genomen.) 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek der afdeeling Amersfoort van de Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken om aan haar een Gemeente-lokaal ten gebruike te willen afstaan. Het verwondert den heer Gerritsen, dat dit voorstel gedaan wordt en hij stelt voor de stukken aan B. en W. terug te zenden. De heer v. Achterbergh kan zich hier mede vereenigen. Verschillende lokalen worden te huur aangeboden en ze vragen dit. De heer Leinweber zou gaarne willen welen, waarom dit verzoek wordt afgewezen. De voorzitter zegt, dat alleen lokalen worden gegeven, wanneer het onderwijs zaken betreft. Staan we dit toe dan zullen tal van vereenigingen komen en we hebben geen lokaal. De heer Van KalkenB. en W. hadden moeten begrijpen, dat drankbestrijding van zeer groot belang is; hij wil nog pogingen zien aangewend om een lokaal te krijgen. De heer Jorissen: Als B. en W. geen lokaal hebben, dan moet het antwoord onder een andere vorm. De heer Rijkens: Er zijn weinig ver eenigingen, die zoo mijn sympathie hebben, doch staan we het gevraagde toe dan komen we op een gevaarlijken weg. De heer Van Achterbergh: Voor het schoonhouden der gebruikte lokalen wordt vergoeding gegeven. We staan op zeer zuiver standpunt. De heer GerritsenWe moeten een lokaal geven als er een is. De heer Veis Heyn steunt het voorstel Gerritsen, dat wordt aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van voorschotten en bij dragen overeenkomstig 8 der Woning wet. Aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een Verorde ning, regelende het bouwen op bepaald aangewezen gronden in de Gemeente Amersfoort. De heer v. Achterbergh vindt dit voor stel half mooi, half leelijk en gelooft niet, dat B. en W. er hun doel mede zullen bereiken. Aan de eene zijde van de straat zullen heerenhuizen komen en aan de andere arbeiderswoningen en winkelhuizen. Om dit te weren, wil hij er een sub. art. bijgevoegd zien. De Voorzitter: We stellen voor een be slaande toestand te bestendigen. Binnen dat kwartier kan een fabriek dal kwartier willen bederven. Dit te verhinderen is het doel van dit voorstel. Maar er is altijd een grens. Na nog eenige discussie wordt hel voor stel van B. en W. aangenomen. Punt 12. Voorstel van B. en W. be treffende subsidie aan de Amersf. tram. (Aangenomen.) Punt 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van leges-gelden. (Aangenomen). Punt 14. Voorstel van B. en W. inzake bezoldiging van de doodgravers der Alge meene begraafplaats. (Aangenomen). Punt 15. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van rooilijnen voor den Heiligen- bergerweg. (Aangenomen). 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van eene commissie van bewoners der Utrecht- sche straat om een subsidie in de kosten van oprichting van een eerepoort bij ge legenheid van de Onafhankelijkheidsfeesten. (Aangenomen.) Punt 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Begrooting 1913. (Aange nomen.) Spoedeischend een voorstel voor over dracht van grond aan de Van Asch van Wijckstraat en het Smallepad. De rooilijn wordt grooter gegeven en de gemeente verkrijgt een betere weg. Op de vraag van den heer Hagedoorn of B. en W. van de rooilijn mogen afwijken, antwoordt de voorzitter, dat dit in sommige gevallen mag. (Aangenomen.) Bij de rondvraag zegt de heer Jorissen, dat het op den Utrechtscheweg soms ont zettend druk is en dat het woeste rijden op den Berg niet meer denkbeeldig is. On gestraft mag hier zeer snel gereden worden en verzocht B. en W. de kom der Gemeente in deze richting uit te breiden. De heer Hagedoorn wijst ook op het hinderlijke van de molorfietsers, die in de straten hun knalpot laten werken. De voorzitter belooft onderzoek en sluit daarop de vergadering. Hoe moet men vlaggen? Geruimen tijd geleden ontleenden wij aan onze correspondentie in de »Arnh Ct." eenige opmerkingen van deskundige zijde over de wijze waarop men wél en niet vlaggen moet. Het onderwerp mag in deze dagen actueel lieeten, en daarom herhalen wij door een aandachtig lezer, die hel uitknipsel bewaard had, op de vraag opmeikzaam gemaakt eenige nog altijd niet genoeg bekende bijzonder heden op het stuk van vlaggen. Zoo onthoude men dit: Als er voor de Koningin of Prinses Juliana gevlagd wordt behoort de oranjewimpel gebiuikt te worden. Wij zijn de eenige natie, die, naast de vlag, voor bet Koninklijk Huis nog een wimpel voeren, maar dan ook alleen voor de rechtstreeksche afstammelin gen van het Huis van Oranje. Als de Koningin-Moeder verjaart, behoort men geen oranjewimpel te gebruiken, evenmin dus bij den verjaardag van Prins Hendrik. Bij viering van nationale gebeurte nissen blijft ook de oranjewimpel binnen. Vroeger werd op de vlaggen het orange-blancbe-bleu toegepast. Ver keerd! Een oranje-wit-blauwe vlag deugt niet. Nog dwazer is het echter een rood-wit-blauwe vlag te gebrui ken, waar, langs te randen, vaks- gewijze rood-wit-blauwe blokjes, ja zelfs idem franje zijn aangebracht. De Nederlandsche vlag mag en moet alleen bestaan uit drie banen donkerrood, helderwit en marineblauw. Een wimpel te versieren met een kwast, of zelfs gespleten aan de punt met twee kwasten, is eene gewoonte, die absoluut geen grond van bestaan heeft. De gespleten wimpel is de oor logswimpel, in ons land: rood-wit- blauw. Wat de kleuren van den wimpel betreft: een bleek-gele wimpel is niet het oranje-symbool, en waar boven, bij den stok, nog eens het rood-wit-blauw, bovendwars. is te zien, is het toppunt van behangers fantasie. De wimpel behoort warm- oranjekleurig te zijn, niet te breed en iets langer, hoogstens een derde dan de banen van de vlag. Voor den vlaggestok is het mooiste en ook officieel bet juiste een witte stok met vergulden knop. Verder dient de vlaggestok een opwaartschen stand te hebben. De vlag moet langs den stok op- geheschen kunnen worden, niet te strak er langs vastgemaakt en min stens een meter uit den gevel kun nen waaien. N. v d. D. Belangrijke verduistering! Uit Amsterdam meldt men: Bij een bekende bankiersfirma, tevens com- missionnairs in effecten, hier ter stede is dezer dagen een belangrijke dief stal aan het licht gekomen. Door den eersten bediende, die tevens stille vennoot was in een andere effectenzaak, werden sedert geruimen tijd in vereeniging meteen der firman ten van laatstbedoelde firma, specu laties gedreven, die aanvankelijk goed gingen. Later evenwel keerden de kansen en werden er bij speculaties a la hausse groote verliezen geleden, die door den bewusten bediende gedekt en gestopt werden door gelden, die aan zijn firma toebehoordeu Ten slotte evenwel konden deze manupulalies niet langer verborgen blijven en lekten de frauduleuze han delingen van den eeisten bediende, uit Het gevolg was, dat hij op staanden vpet door zijn patroons werd ontsla gen en sedert verdwenen is. Naar ons werd medegedeeld beloo- pen de aldus successievelijk verduis terde bedragen meer dan f200 000. Wie verklaart het wonder? Zondagavond halfzes zoo lezen wij in het Handbl. is door verscbei dene veehouders in de weiden tusschen Muiderberg en Naarden een vreemd verschijnsel waargenomen. Plotseling staken alle koeien, die daar graasden, hun koppen naar één richting omhoog en renden daar na met opgeheven staarten, schijubaar angstig, in tegen gestelde richting, weg Zoover men kon zien, geschiedde in alle weiden gelijktijdig hetzelfde. Ook een bond maakte dezelfde be wegingen. Geen vliegmachine of luchtballon of iets anders, dat de dieren kon veront rusten was in de nabijheid. Misschien is elders dit verschijnsel ook opgemerkt, dan zou de verklaring in de atmospheer moeten gezocht worden. De veehouders hadden zoo iets nog nimmer bijgewoond. Opgravingen te Boeholtz! Men schrijft uit Zuid-Limburg: Sinds een paar weken zijn dr. Goossens uit Rolduc en dr. Holwerda uit Leiden bezig met de voortzetting van de verleden jaai begonnen opgravin gen van Romeinsche villa's te Boeholtz. Het terrein bevindt zich op Lim- burgsch gebied vlak aan de Duilsche grens. Reeds is een ruime kelder ont graven, waarin zich vele bronzen voor werpen, Romeinsche fibulae, sloten enz bevonden. Ook is een Romeinsche speelpenning ontdekt. Tijd. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 14 tot 21 Augustus 1913. Geboren: Johannes Jacobus Frede- rikus, z. van Petrus Adrianus van der Veer en Jacoba Johanna Elisabeth de Greef. Dirk Johannes, z. van Jan van de Kooij en Johanna Arlar. Maria Everdina, d. van Arie Marti- nus Kreijne en Helena Geertruida Witte. Gerritje Johanna, d. van Alijbertus Berend Diekei hof en Ger ritje Johanna Horsting. Karl Frie- drich, z. van Karl Friedrich Hausel en Oedske Libbenga. Rijk, z. van Hendrikus Hol en Geertruida Raven horst. Lodewijk Anlonius, z. van Jan Willem Polder en Johanna Hen- drika Breijinck. Johannes Theodo- rus, z. van Hendrikus Smeman en Johanna Hermina Noordink. Wil- lempje, d. van Hendrik van Harten en Hendrica Evers. Hendrika, d. van Hendrik Pegman en Hendrika Kraai kamp. Hartbger Hendrik Johan, z. van Hartbger Hendrik Gerth en Johanna Wilhelraina van den Berg. Wilhelm, z. van Wijbo Velman en Gijsbertje van Steenbeek. Johan nes Nicolaas Christophorus, z. van Johannes Nicolaas Christophorus van Esveld en Grietje van Voorthuizen. Trijntje Adriana, d. van Willem van Nus en Hendrina Huis. Bertha Cor nelia, d. van Nicolaas op 't Land en Trijntje van der Oord. OndertrouwdFrederik Willem van Buuren en Wilhelmina Arnoldina de Tourton Bruijns. Aalbert van Deven ter en Wijmpje van de Bunt. Petrus Hendrikus van de Griend en Lena Kaldenberg. Antonius Hendrikus de Metter en Johanna Fonteijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2