RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. week geslotenvele worden des Zon dags geopend ongeveer te 9 uren en om 12 uur gaan de deuren dicht en blijven dat een week lang. ,1 Wanneer men nu bedenkt, hoeveel deze gebouwen hebben gekost, en nóg kosten, dan is de vraag niet onver klaarbaar: kan er van onze kerken niet meer gebruik worden gemaakt? En men denkt daarbij niet uitslui tend, zelfs niet in de eerste plaats, aan het vermenigvuldigen van onze openbare godsdienstoefeningen, maar wijst op de Rooms-Katholieke kerken, die een gedeelte van den dag geopend zijn, en waar men gelegenheid vindt, om een oogenblik tot zichzelf in te keeren, en het hart te verheffen tot God. Zou 't niet gevvenscbt wezen, zoo is gevraagd, dat ook onze kerken op de weekdagen toegankelijk waren, en men er zich, te midden van de drukte en het gedruisch des levens, een pooze kon terugtrekken? De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te 's-Gi'avenhage heeft het volgende bericht openbaar gemaakt: »Gedurende de laatste vier maan den van dit jaar, te beginnen met September, zal de kerk geopend zijn des Maandags. Woensdags en Vrijdags van halfvier tot halfvijf des namid dags, gezangboeken en bijbels zullen neergelegd worden in de banken bel orgel zal gedurende dat uur bespeeld worden, en buiten aan den ingang der keik zal een bord worden geplaatst, waarin medegedeeld wordt, dat de toegang voor allen openslaat en dat ieder welkom is". Iets dergelijks is beproefd te Amster dam in 't gebouw der Vrije Gemeente, maar de proef is mislukt. Wat komt men in zulk een stillen, dienst doen en zoeken? Komt men er bidden? Maar dan kent men aan bet kerk gebouw een beteekenis toe, die het voor ons Protestantsch gevoel niet beeft en hebben mag. Wel komt de Gemeente in 't openbaar in haar ker ken den Heer aanbidden; maar de enkele, iedere geloovige op zichzelf, aanbidt God, waar bij zich ook be vindt. Doch men kan er komen om tot zichzelf in te keeren, om te bidden. Welnu, wanneer men thuis geen ge legenheid heeft om zich af te zonde ren, dan is de gedachte aantrekkelijk, dat in de kerk daartoe de gelegen heid bestaat, ofschoon ook dan nog het gevaar er is dat men aan onze bedehuizen als zoodanig een zekere mate van heiligheid toekent. Te 's-Gravenhage zal men Bijbels en gezangboeken gereed leggen, en wil men het orgel doen bespelen. Men zal daar dus kunnen komen in een zekere stemming Misschien dat som tijds dit doel wordt bereikt, maar oen stemming is iets zoo vaags, en iets dat zoo gemakkelijk wordt verstoord. Er is, dunkt mij, meer te zeggen voor het houden van een korten eeie- dienst; ik bedoel een dienst, waarin niet wordt gepreekt, maar waarin wordt gelezen uit de H. Schrift, wordt gebeden en gezongen. Doch ook daar tegen zijn bezwaren. Wie zullen blij ken den tijd te hebben om zulk een dienst bij te wonen Zal 't mogelijk wezen voorgangers te vinden En dan zijn onze kerken wel geschikt voor samenkomsten als hier bedoeld wor den? Stel u voor een stillen dienst in onze Dom-, Buur-, of Janskerk in 't midden van den winter! Wie zal er zich laten vinden? Men zou dan een kerk moeten hebben, die althans eenigszins verwarmd was. Men trede eens in een voormiddag uur een Roomscbe kerk binnen, waar gelegenheid is om zijn gebed te doen. Men zal er o. zoo weinig personen aanwezig vinden, en zelden of nooit kinderen van onzen tijd, die een oogenblik zich komen afzonderen om hun hart uit te storten voor God. Kan men gelegenheid vinden, en ziet men kans om een korten eere- dienst in te richten, dan zouden wij daarmee de proef willen nemen, maar groote verwachtingen zouden wij er niet van koesteren". Verantwoording van Burge meester en Wethouders van Amers foort, wegens de door den Gemeente ontvanger gedane inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1912, den Gemeenteraad aangeboden overeen komstig het bepaalde bij artikel 218 der Gemeentewet. Met de rekening van inkomsten en uitgaven, zooals die door den Ontvanger is opgemaakt, kan het College zich geheel vereenigen, zoo dat het zich daaraan refereeit. Volgens de begrooting voor den dienst 1912 beliepen de ontvangsten (gewoon) f490.882.65 en de uitgaven f 490.882.65. De rekening geeft in ontvangst een eindcijfer van f524.129.29 en in uit gaaf f503,303 37'/.. Meer word dus ontvangen f33.246.64 en uitgegeven fl2.420.72Vi, zoodat een saldo aanwezig is van f20.825,911/. De dienst 1912 ving aan met een sildo van f26500.— min f20835.9IV. is f5774.08'/.. Volgens bericht van don Gemeente ontvanger moet van het saldo 1912 f 1017 50 naar den dienst 1913 worden overgeschreven, wegens onafgehaalde rente en aflossing. Wordt dit bedrag gevoegd bij dat van f 5674.08'/. dan beloopt de geheele teruggang f0691.58'/.. in werkelijkheid is dit cijfer echter beduidend lager. Ook in don dienst 1912 is f 1000.opgenomen als be taalde -aflossing van vorige jaren (volgn. 251) en werd tenlaste van dezen dienst gebracht een bedrag van f 3888.07'/. voor de restauratie van O.L. Vrouwe Toren (volgn. 157) welk bedrag aanvankelijk tot de buiten gewone .uitgaven was gebracht. De meerdere ontvangst van rond f33000,was een gevolg in hoofd zaak van de boogere inkomsten uit bezittingen en bet ruimer vloeien van de belastingen. De resultaten mogen dan ook bevredigend worden genoemd. De opbrengsten onder hoofdstuk 11 (inkomsten uit bezittingen) brachten rond f 5600.meer op dan was ge raamd, waaronder f3000.van den houthak. Hoofdstuk III afd. II (inkomsten uit bediijven) leverde een boogere ontvangst op van f11500,- als winst van de Gasfabriek en f3500.ver- boogde aflossing door de waterleiding (zie voor dit bedrag de opmerking bij hoofdstuk XI der uitgaven.) De belastingen brachten rond f9000.meer op, waarvan de op centen op de Rijksbelastingen f 1300. De uitgaven bedroegen ruim f124000.meer dan was geraamd. Enkele hoofdstukken bleven be neden de raming (II, III, IV, VI, XII, XIII,) andere overtroffen haar. Be langrijke overschrijdingen vallen te den naam op te houden, door mij liet betalen en in de laatste twee maanden bracht hij geen salaris meer te huis, doch gebruikte dat voor zijn menus-plaisirsom nu in alle behoef ten te voorzien, zonder te veel het scherm voor u op te lichten, moest ik op haar verlangen onder allerlei voorwendsels uw budget belasten, ja zelfs heb ik nog eenig geld van mij zelf voorgeschoten, dat ik zoo niet direct durfde verantwoorden Drie dagen geleden werd hij eensklaps uit zijne betrekking ontslagen, omdat hij die verwaarloosde, en toen hij gisteren op het kantoor kwam om het laatste salaris te ontvangen, was de commissaris van politie aan wezig ten einde hem wegens aanklacht van fraude te arresteeren; in een onbewaakt oogenblik ontsnapte hij, vluchte, en voor een rijtuig willende wijken werd hij door den tram overreden en met ver pletterde beenen naar het gasthuis gevoerd, waar hij gisterenmiddag tegen vijf uur onder de amputatie is overleden I Goddank I klonk 't harte lijk gemeend uit de mond van den Overste. Dat gaf hem ontspanning. Even na zijn dood werd wette lijk beslag gelegd op het meubilair, dat Marnters, hoewel hij wist dat 't hem niet toebehoorde, verkocht had; ofschoon ik mij daartegen ver zette, raadde ik uw kind toch aan om met de kleine Albertine een toe vlucht te zoeken bij uwe zuster, waar zij nn is, in hare wanhoop en verdriet voortdurend angstig roe pende om haar "vadertje!» zij ver langt naar n als een verlosser wiens liefde haar als 't ware zal doen her leven. Nu naar 't kindl riep de Overste uit met eene besliste bewe ging van zijn stoel opstaande Gaat u meê, notaris, dan kunnen wij de zaak verder in het rijtuig be spreken. Zeker, Overste I Beiden sprongen in het nog altijd wachtende rijtuig en gedurende den rit ontving de notaris van zijn cliënt de meest bedaarde en duidelijke or ders voor de finantieele regeling. Zacht en onhooorbaar betrad de constateeren bij. hoofdstukken I, V, VII, VIII en XI. Voor elk hoofdstuk volgde hieina een korte toelichting; Hoofdstuk I werd overschreden met rond f1600.in hoofdzaak tenge volge meerdeie uitgaven aan schtijf- loon, druk- en bindwerk en onderhoud van het Raadhuis. Door de voortdurende uitbreiding van de administratie stijgen de eerste twee genoemde posten geiegeld; de laatste post vroeg meer in verband met de verplaatsing der bureaux voor de publieke werken. Hoofdstuk V, thans overschreden met f1500.zou belangrijk beneden de raming zijn gebleven, indien de kosten van restauratie derO.L. Vrouwe Toren tot de buitengewone uitgaven waren blijven behooren. Hoofdstuk VII eischte eene hoogere uilgaaf van f4000,dit is een gevolg van het toekennen van een subsidie van ongeveer f 1500,aan de Vereeniging de Handelsschool voor Amersfoort en omstreken, en de op richting van school B, waarvoor aan wedden en leermiddelen een niet onbelangrijk bedrag werd vereischt. Hoofdstuk VIII vroeg f 4000,meer dan was geraamd. In hoofdzaak moet dit worden toegeschreven aan de meerdere uitgaven voor ziekenverple ging. In totaal werd hier voor ruim f 11000,uitgegeven, terwijl f8000, was geraamd Hoofdstuk XI vroeg voor rente- en aflossing f 7000,meer dan was geraamd. Hiervan was f 1000,— be stemd voor betaling van onafgehaalde aflossing, waai mede het saldo was veihoogd; voor rente en kasgeld en lijdelijke leeningen werd in totaal rond f 14000,betaald, waarvan komt ten laste van de Gasfabriek f2899,31, van de Waterleiding f 7574,90'/,terwijl de rest ad f 4111,06/, komt ten laste van de Gemeente- Do hoogeie uitgaaf is ver oorzaakt door de in 1912 aangegane leeningen. Aan pensioensbijdragen werd ont vangen f 4061,terwijl slechts f 2500,pensioenen enz. werd uit gekeerd, zoodal niet minder dan f 1500,aan de gewone middelen ten goede kwamen. Nu de wetten op de peusionneering van de ambtenaten zijn tot stand gekomen, heeft het geen zin meer voorstellen te doeu om met dit »om- slagstelsela te breken. Volgn. 93 is overschreden, zonder dat op tijd dèkkihg is aangewezen. Onderstaand staatje kan mogelijk bet inzicht in de cijfers der rekening verhelderen. Wanneer tegenover de uitgaven de ontvangsten worden gesteld, die daar mede verband houden, dan ontstaan de volgende tekoiten: Algemeen bestuurf 94259,58 Het Armwezen- 39295,98" Het Onderwijs 86627,49' Rente en Aflossing- 43866,73' f 264049,79» tot dekking hiervan was aanwezig van de uitkeering der Wet 1897 (financieele verhouding f 63011,31' Winst uit de Gasfabr. 69507,41 Belastingen -145866,98' - 258375,71 Te kort f 5674,08' Saldo 1910 f 26500,— Saldo 1912 - 20825,91» - 6674,08' Het comité voor de op Dinsdag 9 en Woensdag 10 September bier Overste de kamer waar zijn kind, in wanhoop wachtende, in een grooten stoel nederlag met traanlooze oogen, zelfs niet naar haar kind verlangende, alleen wachtende op hem, wiens trouwe vaderlijke liefde haar nu 't meest noodig was tot troost en steun, haar «vadertje». Toen zij eensklaps dat dierbare grijze hoofd met die lieve goedige oogen, die zoo duidelijk spraken van innige liefde over zich heen gebogen zag, uitte zij een juichkreet eindigende in een snik en sloeg hare armen om zijn hals, in tranen losbarstende. Hij zette zich zonder een woord te spreken naast haar neder en nam haar als vroeger, toen zij als kind haren troost bij hem zocht, in zijne armen; in zalig veilig gevpel drukte zij zich schreiend tegen die trouwe borst, haar gewaarwording en gevoel uitende in afgebroken woorden. O vadertje I lief lief vadertje! Red mei Neem me weer bij u voor altijd I altijd I bij u I bij u alleen I help, vadertje I help uw kind I En toen eenigen tijd later de notaris te houden Onafhankelijksfeesten ver zoekt ons, nog het volgende comuniqué op te nemen. Beleefd verzoek aan de buurt- comité's om bij de versiering hunner straten er vooral op te doen letten, dat de middeldoorgangen van eere- bogen, niet lager zijn, slingers en dergelijke niet lager hangen dan 4 75 M. boven het midden der straat; dat is ter hoogte van den onderkant van hei hangend licht in Uirecbtsche-, Ambemsche Langestraat en Kamp straat. Het is de bedoeling, de namen der Bestuursleden van de buurt-comité's op te nemen in den Feestgids. De Secretarissen worden verzocht, de daarvoor noodige opgaven zonder ver wijl toe te zenden aan den le Secre taris van het comité, Koitegrachl 9. Door de inmiddels plaats gebad heb bende wijzigingen wordt geen rekening gehouden met vroeger ingezonden opgaven. Men stelle dit nu niet uit. want de feestgids is reeds in druk. De beeren Slothouwer en Valkbofl, die het recht van uitgave pachtten, hebben er groot belang bij, dat de gids zoo volledig mogelijk zij en vóór de feeslweek worde verkrijgbaar gesteld. Beleeld verzoek aan de werkgevers om gedurende de beide feestdagen hun werknemers zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan de feesten; niet alleen door hun viij te geven, doch óok door niet te korten op bet loon. Met opzet wor den de feesten gehouden op Dinsdag en Woensdag, opdat Maandag alles zooveel mogelijk kan worden afgedaan. Beleefd verzoek aan de huisvrouwen om door tijdige bestelling hiertoe zooveel mogelijk mede te werken. Ten slotte een beleefd verzoek aan alle inwoners en wel om, ter gelegen heid van den veijaardag van H. M. de Koningin, op Zondag 31 Augustus de vlag met oranjewimpel te doen wapperen en deze, zoo mogelijk, reeds Zaterdagavond te doen uitsteken. Optoeht 9 September. Vrijdag 29 Augustus, des avonds te 8 uren, verwacht de sub-commis sie van den optocht alhier gaaine alle deelnemers op een samenkomst in de sociëteit vliet Valkje," voor het vaststellen van ieders roJ en voor bet geven en ontvangen van de gewensclite inlichtingen. Dames of. heeren, die zich nog mochten willen aansluiten, zullen staande de vergadering daartoe nog in de gelegenheid worden ge steld. De uitslag der j.l. Zondag op het terrein achter vRustoordu gehouden athletische wedstrijden, uitgeschreven door de Voetbalclub »H. V. C.« is als volgi I. Wedloop 100 M. Ie pr. Van Hoorn in 12% sec.; 2e pr. v. d. Hazel in 12% sec. II. Doeltrappen, lo pr. De Valk met 24 p 2e pr. M. v. d. Pol met 22 p. III. Wedloop 400 M.le pr. Schreu- der in 59% sec.; 2e pr. Dijkhuizen in 1 min. sec. IV. Balingooien: le pr. Schreuder, afstand 19.80 M. V. Hoogspringen met plank: lepr. Van Dori, 1.55 M 2e pr. Hoorn 1.50 M. VI. Wedloop 800 M.: le pr Schreu der 2 min. 22% sec.; 2e pr. v. d. Biezebos in 2 min. 24 sec. Feitelijk kwam Dijkhuizen als eerste aan, doch daar hij Scbreuder had ge hinderd werd hij gedisqualificeerd. en mejuffrouw Louise Wyckhens voor zichtig de kamer binnentraden, zagen zij het ongelukkige vrouwtje voorde eerste maal rustig sluimerend aan den borst van den grijsaard, waar zij zich veilig on beschermd gevoelde; en de Overste, weer alles vergetende wat hem zelf betrof, waakte over haar, terwijl hij met een blik vol zaligheid en liefde op haar neêrzag, want hij had zijn kind terug, misschien voor goed, en dat kind had hem nu alleen lief! Z'n egoïstisch ide aal I Beiden waren in dat oogenblik ge lukkig, door elkaar, en dit oogen blik was den grijsaard 'n vergoeding voor de doorgestane folteringen die hij door de liefde geleden had, hij die vroeger zoo onbedachtzaam moedwil lig den spot gedreven had met die van anderen. De liefde had zich gewroken en de eenmaal gedane voorspelling was ver vuld geworden, «boontje kwam om zijn loontje." Nu hoopte hij, een blik vol teeder- heid op zijn slapend kind slaande, dat de wraak voldaan was. VII. BaUlrijvenle pr. C. Brits in 24% sec.2e pr. v. d. Hazel 33% sec. VIII. Wedloop 100 M. voor de le prijswinnaars over 800, 400 en 100 M. le pr. Van Hoorn in 13% sec. IX. Estafetteloop 500 M. voor ver- eenigingen: le pr. H. V. C. II in 1 min. 15% sec 2e pr. H. V. C. I in 1 min. 15% sec. H. V. C. komt hierdoor tevens in het bezit van den wisselprijs, een zilveren eiketak, welke tweemaal achtereen, of driemaal in het geheel moet worden gewonnen. X. Verspringen met plank: le pr. v. d. Hazel 4 60 M.; 2e pr. v. Dort 4 26 M. XI. Marathonloop, afstand plm. 7 K.M. Geloopen werd vanaf het terrein over Koninginnelaan, Barchman Wuy- tierslaan tot hotel Birkhoven en terug en dan nog 2'/» maal het terrein om. Van do 21 deelnemers, die te 5 uur vertrokken, gaf het meerendeel het op. le pr.Verzijl in 28 min. 20 sec.; 2e pr. Kohle in 29 min. 7 sec.; 3e pr. Fliek in 29 min. 7% sec. Extra prijs voor den eerst aankomende op Birk hoven Verzijl. Extra prijs voor het eerst'aankomend H. V. C.-lidVerzijl. Verder passeerden nog de eindstreep 4. Jan van Doorn, 30 min.; 5. Kerk- man, 30 min. 34 sec. en 6. IJfs, 32 min. 8 sec. De medailles werden des avonds in café Otte met eenige hartelijke woorden door den voorzitter van H. V. C., den heer A. H. de Metter, uitgereikt. Mejuffrouw L. H. v. d. Heyden en de beer K. Westerbeek behaalden j I. Zaterdag te 's Gravenhage de acte Fransch L. O. Zondagavond omstreeks 7 uur vloog Van Meel op zijne terugtocht van de Legerplaats bij Milligen naar het vliegkamp te Soesterberg over onze Gemeente. Uit den schoenwinkel van den heer Pb. Kraan in de Krommestraat zijn door middel van inbiaak zes paar schoenen ontvreemd. Men kan zijn middagmaal aan de openbare keuken telefonisch bestellen door No. 287 op te bellen. Gisteren marcheerden de Staf en de hier in garnizoen liggonden eska drons van bet le Regiment Huzaren naar Ede tot het houden van regiments- oefeningeu onder leiding van den Commandant Kolonel J Tb. H. Mmgels. Mevrouw Van Reede behaalde op het Concours Hippique te Apeldoorn met Golden Dream den derden prijs in bet concours: schoonste rijpaard. Luitenant Labouchère verwierf in het Springconcours met Zulu den twee den, Luitenant Colenbrander met Spes den derden prijs. In eene j.l. Zondag gehouden duivenwedvlucht van Maastricht naar Amersfoort, uitgeschreven door de Postduivenvereniging »de Snelpost« alhier, behaalden Gebr. v. d. Berg den len prijs, W. C. Priem den 2en, J. La blans den 3en, S Hartogsveld den 4en. Ter j.l. Maandag gehouden kaas- maikt, werden aangevoerd 20 wagens, bevattende pl.m. 6150 K G. kaas. Zij ging vlug van de hand tegen f 28 50 a f31.per 50 K.G. Bij Koninkl. Besluit zijn met ingang van 1 Sept. bevorderd tot kapitein bij het 5e reg. infant, de le luitenants D. Ritman van het korps en E. H. van den Akker van het 17e reg. infant, wei kzaarn onder de bevelen van den chef van den generalen staf; tot kapitein bij bet 9e reg. infant, de le luitenant J. II. Lamour van het 16e reg. infant.; tot kapitein bij het 12e reg. infant, de le luit. J. W. K. de Bas, adjudant bij het 16e reg.; tot kapitein bij het 16e reg. infant, de le luitenants H. F. Keetell vari het lie reg., H. Ritsma van het 5e reg. en A. Hackstroh van het 17e reg., gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school overgeplaatst in gelijken rang bij bet reg. grenadiers kapitein N. G. van Gemeit van het 5e reg. infant., werk zaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Onafhankelijkheidsfeeeten te Apeldoorn. Er is in Apeldoorn, tijdens de feesten, iets tot stand gekomen, dat ongetwijfeld door eeu ieder moet worden gezien. Het zyo niet alleen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2