©0©©©© Het OHzicbtliare Koor Reisbrieven Afrika en Azië j. C.v. fapinp traag hel graiis prospectus. Advertentiën. W. J. DE HEUS, R El S BELASTING. Scholl Engbirts Scholtii LmtHSoni Bouwer Co. Dr. Aletta H. Jacobs JAMES LANE ALLEN de fraaie Middenstands-, Tuinbouw- en Natuurhistorische tentoonstelling doch bovenal het prachtig gelegen «Holland voor 100 jaar«, dat des avonds zoo feeëiiek verlicht is, dat deskundigen beweren, tot dusverre in ons land nog niet zoo iets moois te hebben gezien. Er zijn in ons land de laatste jaren heel wat zoogenaamde Oud-Hollandscbe marktpleinen ge bouwd, doch het geheel dat in Apel doorn is verkregen, overtreft alles wat tot heden op dat gebied is gepresteerd Geen wonder dan ook dat elke avond zich duizenden en duizenden er been begeven. A. s. Vrijdag heeft de Groote Historische Allegorische optocht plaats en zullen des avonds in den vijver van «Holland voor 100 jaaru tableaux vivants worden gegeven. Het zal in Apeldoorn een feestdag worden waard door duizenden te wor den bijgewoond De verliefde jongeling en de waarzegeter I Op de grenzen van Surhuizumer- mieden (Friesland), even over het dijkje, woont een echtpaar met een 17-jarige dochter, die bij de vrijers zeer in trek is. Een barer aanbidders is een jonge man uit de omgeving, die ruien 2-maal baar leeftijd beeft en aan pienteiheid tekort komt, wat hij aan jaren te veel mocht hebben. Zal ik baar krijgen? vroeg hij bij zich zeiven. Om zekerheid te hebben, ging hij een «wikwiefi (waarzegster) te Gro- ningen raadplegen. Daar vei nam hij, dat er een jeug dige schoone voor hem bestemd was. Hoe ziet ze er uit? 't Beeld werd hem in don spiegel vertoond; 'n ja, 't was zijn aangebe dene! Maar hij moest er vooral op passen! Dat zou hg. Trouw was hij op post en ver stoutte zich een andere vrijer om te komen, dan werd deze hardhandig teruggejaagd Het meisje kreeg dan, omdat ze misschien dien ander wel had willen ontvangen, een oorvijg. Ze was immers van hem en hij moest op haar pas sen. Weer vermande zich iemand en ging er op los. Maar ook bij werd teruggestuurd. Spoedig echter kwam hij ten 2den male eu nu met adsis- tentie. De wachter echter was op zijn post en er ontstond een vechtpartg, waarbij hij verscheidene ernstige, men zegt zelfs levensgevaarlijke verwon dingen opliep. Dokters hulp is inge roepen. De politie onderzoekt de zaak Radium en kanker. Tengevolge van verschillende ge nezingen van kanker, die in den laat- sten tijd door een radiumverbinding vei kregen zijn, is er te Frankfort een openbare inschrijving geopend voor den aankoop van dit merkwaardig product en om een behandeling op groote schaal van die ziekte te kunnen ondernemen. Binnen enkele dagen kwam f112.500 bijeen en werd ter beschikking gesteld van een comité van geneesheeren, dat te Londen over den aankoop van 200 miligram radium onderhandelt öd verder nog 400 milli grammen, thans in fabricatie beeft besproken. Deze aanvragen deden den prijs van het radium snel stijgen, want de Oostenrgkscbe staat, eigenaar der pechblende-mijnen in Bohemen, waar het meeste radium uit getrokken is, verkrijgt niet meer dan anderhalf gram in het jaar. Voor het radium, dat het comité van Frankfort kocht, zullen bijzondere maatregelen genomen worden. Een expert-scheikundige zal op de fabricage te Londen toezicht houden en de be roemde geleerde, lord Ramsay, zal de ontleding en verzending van het radium bijwonen, hetwelk dan nog een tweede maal zal ontleed woiden in het keizer lijk laboratorium van Charlottenburg. Eerst na die tweede ontleding zal de koopsom moeten betaald worden. In het ziekenhuis van Frankfort zal een bijzonder laboratorium worden ingericht voor het bewaren en het toebereiden van het geneesmiddel. Dit zal overigens verzekerd worden door een verzekeringsmaatschappij en wor den bewaard in een brandkast, van binnen met looden platen bekleed teneinde de uitstralingen te verhin deren. Het personeel, dat 't genees middel zal gebiuiken, zal verzekerd zijn tegen alle gevaren der behandeling. De behandeling der kankerachtige aandoeningen door het radium zal in October beginnen. Het Duitsche tijdschrift »Nord und Süd heeft naar aanleiding der opening van het Vredespaleis, een afzonderlijke aflevering aan Nederland gewijd, die o.m. artikelen bevat van Andrew Carnegie, minister Colijn, prof. dr. C Vollenhoven, jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek, A. Bredius, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, Cornells Hofdstede de Groot, prof. Hugo De Vries en jhr. dr.'B. De Jong van Beek en Donk. De heer Carnegie verklaart tot het schrijven van zijn artikel Ie zijn over gegaan op aandringen van jhr. v. Kaïnebeek en behandelt het «probleem van den internationalen vrede.*' De geheele vredesbeweging is voor hem niets anders dan de toepassing van het gebod«Gij zult niet dooden.'' Hij sluit zijn betoog met de volgende woorden «Ik koester de hoop, haast zou ik zeggen, het vaste geloof, dat, of wel de Duitsche keizer of wel de tegen woordige president Wilson, de on sterfelijke held zal blijken te zijn, die aan de menscbheid den grootsten dienst bewijzen zal, dien zij ooit van een afzonderlijken persoon ontvangen heeft. Deze providentieels man zal de beschaafde volken dien gelukkigen toestand te gemoet voeren, waarin de algemeene ei kenning van op inter nationale overeenkomsten berustende beslissingen door het Haagsche Hof van Arbitrage geveld, een voldongen feit is. Daarmede ware bet laatste overschot dier barbaarscbe toestanden, welke in strijd zijn met de natuur van den bedendaagschen beschaafden mensch, weggevaagd.*' Minister Colgn beeft zijn artikel getiteld: «De Nederlandsche koloniën en de wereldpolitieke, Wij onlleenen er de volgende passages aan Nederlandsch-Indië neemt tegen woordig oen geheel andere positie in als vroeger. Wij mogen onze oogen niet sluiten voor de mogelijkheid, dat onze koloniën of wel het voorwerp van een direct conflict met andere staten zullen worden, of wel in een dergelijk conflict zijdelings worden be trokken, b.v. als de neutraliteit van Nederlandsch-Indië bedreigd is. In dezelfde mate als de Oostelijke grooie mogendheden met de kolonlseerende Westersche staten wedijveren, komt voor ons de mogelijkheid van conflic ten nader. De Nederlandsche Staat is tegenwoordig door zijn koloniën zeer nauw en dirict bij het groote internationale politieke probleem van het Oosten betrokken. En verder: Voor zoover de internationale zijde van ons koloniaal bezit ter sprake komt, blijven twee dingen van funda- mentale beteekenis: in de eerste plaats een krachtige en vooral mari tieme defensie-politiek en vervolgens een onbekrompen politiek jegens de op bel gebied van handel en indus trie concurreerende volken en wel volgens het grondbeginsel: «gelijke behandeling van alle naties.Tel Een uiting van dankbaarheid. Men zendt aan de sN. R Ct.« het volgende stukje uit een te Belgrado verschijnend blad: Wij ondergeteekenden, allen gewon den uit den Serviscb-Bulgaarscben oorlog, sommigen met beenwonden, anderenmetarmwonden,anderen weer bedekt met wonden over bet geheele lichaam, hebben de eer van ganscher harte onze diep gevoelde dankbaarheid te uiten aan de heeren doctoren der Hollandsche ambulance voor hun ver pleging, want nog nooit hebben wij het gezien dat in zoo'n korten tijd zwaar gewonden genezen werden en zeker is in geen ander hospitaal de verpleging en verzorging zoo goed als hier. Nu wij zoo spoedig van onze wonden zijn genezen, zijn wij het God en den doctoren en verpleegsters verschuldigd dat wij naar onze huizen kunnen terug- keeren en onze dierbare en geliefde verwanten, die wij zoo lang niet hebben gezien, kunnen terugzien. Wij voelen het onzen plicht onzen diepgevoelden en innigen dank te be luigen aan den heer Iwan Joranovits, den vroegeren electrotecbnicus, die nu in dit hospitaal dienst doet als adsistent. Deze heer helpt de gewonden brengen uit de zaal naar de operatiekamer en bestuurt de ziekendragers; hg is zoo energiek en onvermoeid dat hij een voorbeeld voor ieder kan zijn. Degenen, die van oos aan 't been gewond zijn, draagt bij zelf en dat wel zoo zacht dat de zwaar gewonden zelfs hun pijn niet voelen en even voor zichtig brengt hij ons weer terug naar ons bed. Ook brengen wij dank aan de Ser vische verplegers uit onze zaal, Michael Milavonovits nit Knesjevts en den jeugdigen George Stankovits, die ons groote en onschatbare diensten be wijzen, en die soms heele nachten bij ons blijven waken zonder een oogen- tilik aan slaap te denken. Verder gaat onze diepe dank uit naar onze geliefde zuster Nelly Krebs uit Holland en rnej Rosa Atanetskowitsj uit Belgrado, die ons overdag verzorgden zoo als dat slechts menscblievende vrouwen vermogen. Warme dank ook aan kor poraal Paul Jakovlevits en Georgevits, die ons ook groote diensten bewijzen. Wij bidden God voor gezondheid, ge luk en een lang leven voor de doc toren en zusters der Ned. ambulance, voor I. Jovanits, Milovanovits, Stan- hovils, mej. N. Krebs en Roza Ata- natshovitsjef. Laten zij overtuigd zijn, dat wij tot aan ons graf onze dank baarheid voor hen zullen blijven voelen. Het stukje is gejeekend door een sergeant, een aantal korporaals en soldaten. Oneerlijke concurrentie I Ingevolge het besluit der jaarver gadering, heeft hel Bestuur van den Middenstandsbond thans de petitie gereed inzake de oneerlijke concur rentie. Na diverse overwegingen wordt aan H. M. de Koningin verzocht, de her ziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad wel te willen handhaven en daaraan toe te voegen herziening en aanvulling van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht, ten aanzien der On eerlijke concurrentie. Ned. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 18 Augustus tot en met 23 Augustus 1913. GEVESTIGD. H. van de Kieft, van Barneveld naar Monnikenp. 16. H. Zegers, van Hilversum naar Spie- ringst. 4. E. M. de Veer, van Woerden naar Nieuwstr. 22. J. W. de Veer, van Woerden naar Nieuwstr. 22. A. J. N. M. Vellhuyse, van Enkhui zen naar Zuidsingel 44. D. J. van der Veer, van Harderwijk naar Nieuwstr. 22. W. van Ünen, van Nijmegen naar Stationstr. 3. L. J P. N. A. Bouwmao, van Breda Kon. Mil. Ac. naar Pieter Botbstr. 6, F. G. van Loveren, van Baatn naar Paulus Buyslaan 18. M. Buis, van Nieuwer Amstel naar Kampstr. 4. B. Duyst, van Bunschoten naar Arnh. str. 24. J. M. de Winter, vrouw van W. v Es, van Ambt Almelo naar Woe- stijgerweg 1. F. J. van der Veer, van Harderwijk naar Aldegondestr. 25. F. van Assen, van Leiden naar Bee- kenst.laan 42. P. i. Loman, van Breda Kon. Mil. Ac. naar Pieter Bothstr. 6. M. Carpentier Ailing, van Leiden naar Job. v. Oldenb.laan 28. A. Koele, van Soest naar Leusder- weg 10. C. T. de Bie, van Breda Kon. Mil. Ac. naar Westsingel 10 VERTROKKEN. E. Albertsma, van Lange Beekstr. 3 naar Arnhem. A. M. Buursen, van Muurhuizen 141 naar Amsterdam. A. M. Blomberg, van Langestraat 64 naar Schoterland. Chr. A. Klaasen, van Breedestraat 41 naar Bloemendaal. Jac. de Mets, van Eemstraat 8 naar Amsterdam. Jac. Oosterhuis, van Utr. weg 81 naar Nijkerk. A. Lammerts v. Buuren, van Lange straat 108 naar Schoonhoven, (kaz J. J. Scheffers, van Zwanenhalsst. 2 naar Stad Almelo. L. J Eilerts de Haan, van Langestr. 29a naar Utrecht. T. Vonk, van Soesterweg 265 naar Nijmegen. D. C. Prins, van Blankenh str. 17 naar Ned. Indië. Hertn. Duyn, van Soesterweg 169b naar Vlissingen. H. A. van Schoon, van Koniugstr. 3 naar Utrecht D. van Elfrink, van KI. Koppel 22 naar Leusden. G. W. Bauland, van Oude Soesterw. 6 naar Tilburg. E. Turfkruyer, van Pepersteeg 2 naar Amsterdam. E. Kruiswijk, van Schimmelp.str. 26 naar Zeist. G. M. Oosterwijk, van Zuidsingel 44 naar Bussum. M. L. Buys, van Zuidsingel 44 raar Vlaardingen. H. A. Heisterman, van Zuidsingel 44 naar Hilversum. E. G. P. Morah, van Zuidsingel 44 naar Amsterdam. A. A. M. de Jong, van Zuidsingel 44 naar Groningen. C. M. J. Sandkuyl, van Zuidsingel 44 naar Dordrecht. R. Bosman, van Zuidsingel 44 n.iar Vlaardingen. M. C Brand, van Zuidsingel 44 naar Purmerend. W. J. de Grauw, van Zuidsingel 44 naar Nijkerk. Ger. Diks, van Zuidsingel 44 naar Dordrecht. J. M. E. Nadorp, van Z-iidsingel 44 naar Enschedé. A. M. van Lunteren, van Zuidsingel 44 naar IJsselstein P. Bos, van Zuidsingel 44 naar Wateringen. H. C. de Wolf, van Zuidsingel 44 naar Oostmarsum. G. Kamphuis, van Zuidsingel 44 naar Oostmarsum. Th. J. G. Budden, van Zuidsingel 44 naar Hillegom. Th. J. Hoonhorst, van Zuidsingel 44 naar Alkmaar. F. Th. A. de Beer, van Zuidsingel 44 naar Alkmaar. H. A. Vermeulen, van Zuidsingel 44 naar Groningen. E. H. I.abrie, van Stellingwerfstr. 41 naar Bussum. Gradus Ganzevles, van Stellingwerfstr. 6 naar Schagen. G. E. van Doorn, van Soesterweg 7 naar 's Bosch. Heden overleed plot seling onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer in den ouderdom van 47 jaren. Zeist, 24 Augustus 1913. H. W. P. DE HEUS. J, S. M. DE HEUS— HaarlemSlothouwer en kinderen. Benige en Algem. Kennisgeving De ondergeteekenden, vor mende het Snb-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunneA gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Met. D. A. SIDDRÉ, Huurhuizen 99. Hevb. GRONEMANDooenbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijbee- oen. Weversingel 7. ALMELO, 2UIVER W0LLCM ONDERKLEED INQ. (towuitvtuHlih) 9 Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. WEBERYEftKOOfESa kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtend voeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, •luiten prolongatie. Safe-inrichting. Bij W. HILARIUS Wz. te Almelo verscheen: uit door 2 dln. Prijs f 5.gebonden f 6.50. Bij den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerikaansob van 2e goedkoope druk. De. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit boek: „Het munt boven de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere inxleeding, goeden stijL" Dr. R. T. SPARNAAU, Arnhem. Er zijn boeken die men na lezing dicht by de hand hondt, omdat men ze bij komenden strijd met zich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in de „stormjaren". Zulk een boek is het boven* genoemde. s. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijke kwaliteiten zoowel wat den vorm als den inhoud betreft. Taal en stijl van den schrijver zijn te lezen, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij do vertaling weinig te loor gegaan. Ds. J. HERDERSCHEE, 's Hertogenbosch. De beschrijving, van de geschiedkundige toestanden, de zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. 0s. W. HAVERKAMP, Nljmsgen. Ik rind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door frischheid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een verheffenden invloed van uit. O T T /A T T T \VlxVl\Vi \V1\VKV

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3